Portaal van Vlaanderen open STEEK! l Landinrichtingscommissie wil herinrichting tot aan grens IPOLIS® PLAATSELIJK NIEUWS Belg krijgt een jaar cel voor berovingen hen afgelopen assortiment iedem Crèche gezondheidszorg Terneuzen open Al&mene Zeeuwse (W-Zi se A 'wm welkom bij: Kandidaat-gedeputeerde De Kok onopvallend Basculekelder sluizencomplex ook toegankelijk maken voor gehandicapten Voorstel Raad van State voor kortere werktijd puinbreker Koegorspolder Interesse België voor duikcursus Clinge ZEELAND C3 i de netwerk en wer i kwaliteiten. Academ en van werkzaamheden genschappen. Teamsp [uwelijke kandidaat. U« heden. Salarisindicatii inclusief 13e maande iremievrije ziektekostei Psychologisch onder er. telefoon 013-622416 i sollicitatie Schriftelij 15, 5037 DM Tilbur Sluiskil jltants Excursies rond historisch Damme D. J. van der Zaag burgemeester Goes Puzzelrit in Hoofdplaat PASTORIEDIENSTEN Schoolatletiek in Terneuzen OE STEM ZATERDAG 3 APRIL 1993 (Jzendijke - De landinrichtings commissie voor de herinrichting 'Kust West Zeeuwsch-Vlaanderen' «at het gebied waarbinnen die her inrichting moet plaatsvinden uit breiden tot aan de Belgische grens. De commissie stemde gisteren in met jen voorstel van L. d'Hoore, gesteund door C. Almekinders, om de voorlopige «ebiedsbegrenzing niet te laten ophou den bij het uitwateringskanaal ten wes ten van Cadzand, maar ook de verder westelijk gelegen polders in het plan te betrekken. Gekozen werd voor de sim pelste oplossing, namelijk de grens van de herinrichting samen te laten vallen met de 'natuurlijke grens'. De voor naamste overweging is daarbij, dat als dit gebied bij de herinrichting wordt betrokken, daar altijd de mogelijkheid blijft om dingen te doen. De herinrichting, waartoe in 1991 werd besloten, beslaat globaal het kustgebied vanaf Breskens tot aan Sluis, met uit zondering van 'enclaves' (dorpen, bun galowparken), maar inclusief campings. Het verschil met ruilverkaveling is, dat behalve de landbouw ook andere secto ren (recreatie, natuur) meepraten. Over het definitieve plan wordt niet gestemd, maar het wordt vastgesteld door de provincie. In de komende maanden stelt de landinrichtingscommissie de start notitie ten behoeve van de Milieu Ef fectrapportage (MER) op. Het streven is om in 1996 het voorontwerp van de herinrichting en de MER te presenteren. De landinrichtingscommissie vergader de gisteren voor het eerst openbaar. A. van de Slikke, die bij afwezigheid van J. Kruize de voorzittershamer hanteer de, wees er op dat dit een vrije keuze was van de commissie, in het belang van de inwoners van de streek. Dat het de commissie menens was met de nieu we openbaarheid, bewezen zowel hij als secretaris R. van den Hoek, door alert te reageren bij voor het publiek mogelijk minder bekende onderwerpen en daar op aanvullende informatie te geven. De belangstelling was voor een eerste keer redelijk te noemen. Acht van de tien klaargezette stoelen waren bezet. Van het inspreekrecht werd nog geen gebruik gemaakt. Een van de aanwezi gen wilde wel gebruik maken van de rondvraag, maar kreeg hiertoe geen mogelijkheid. Van de Slikke adviseerde hem om in de volgende vergadering van de commissie in te spreken. Naast de voorlopige gebiedsbegrenzing werd de procedure van de herinrichting toegelicht. Namens het Consulentschap voor de Landbouw gaf F. Vader een toelichting op het Landbouwstruc tuuradvies. Hij drong er bij de commis sie op aan om bij de herinrichting rekening te houden met de tendens dat landbouwbedrijven steeds groter wor den. Ook vroeg hij om een goede buffe ring tussen landbouw- en natuurgron den. Bos en recreatie ziet Hij liefst geconcentreerd, zodat er zo weinig mo gelijk begrenzingen zijn met landbouw. ACTIE - In Sluiskil worden vandaag huis-aan-huis bloe men verkocht voor de vasten actie. De vastenactie staat dit jaar in het teken van de zwerf kinderen in Somoto, Nicara gua. Middelburg - De 23-jarige N.M. uit het Belgische St. Niklaas is vrijdag bij verstek door de Middelburgse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar. Van onze verslaggever Temeuzen - De VW Terneuzen wil de basculekelder van het sluizencomplex, onderdeel van het toeristisch project Portaal van Vlaanderen, ook toegankelijk maken voor gehandicapten. Subsidie-aanvragen bij rijksinstan ties zijn volgens VW-voorzitter W. Gosselaar al de deur an een grote groep en neemt deel aan ERWACHTEN WIJ VAN II I affiniteit met finan- bn u kunt omgaan lutomatiseerde Jn. Leidinggevende is eveneens ver- is belangrijk, dat u Be informele bedrijfs- I waarvoor ook een Betrokkenheid en |iaste werkhouding jkend zijn. Een prak- I daar prima op aan. eren van mensen en mentaliteit. ZO MAOIIRT U i c.v., kunt u binnen Ibrand Management drs. D.B. Petersen, lellen: 030-928631. vorm van een In deel uitmaken van vormd door breed georiënteerde eid en effectiviteit zijn kennter- iel van Coopers Lvbrand en en management consultancy. s f 56.500,- s f 67.500,- s f 64.500,- s f 46.500,- s f 79.000,- s f 96.000,- s f129.500,- s ƒ131.000,- 44.000 km vraagprijs f 39.000,- 48.000 km vraagprijs f 27.500,- 10.000 km vraagprijs f 21.000.- la. Telefoon 076-653950. Hij vertelde dat gistermiddag bij gelegenheid van de officiële ope ning van het tweede seizoen van het toeristisch project Portaal van Vlaanderen. Een bezoek aan een van de basculekelders is een onderdeel van het programma van het Portaal. Een gezelschap genodigden volgde dat programma gister middag. Het bestaat verder uit het bekijken van een film over de Terneuzense haven in het in formatiecentrum, het bezoek aan de uitkijktoren en een rondvaart Sluis - Tot eind september wor den excursies gehouden in en rand het Vlaams historisch stad je Damme, niet ver van het Zeeuws-VIaamse Sluis. De 'Tour of Damme' is een rond rit voor maximaal zes personen aan boord van een Renault Es pace. Tijdens de rit worden de landschappelijk waardevolle ge bieden, de historische kernen en monumenten van Groot Damme bekeken. De rit duurt een uur en de deelnemers krijgen via een casetterecorder alle informatie. De start van -de tocht is op het Marktplein naast het stadhuis. Hier worden ook de vertrektij den aangegeven. De eerste tocht begint steeds om 10.30 uur. Voor meer inlichtingen kan men te recht bij de Dienst van Toerisme in het stadhuis in Damme. Den Haag (anp) - Burgemeester drs. D.J. van der Zaag van "Frie zenveen is per 1 mei benoemd in Goes. Van der Zaag (CDA) volgt mr. T.R. Seinstra op die op 1 december zijn functie neerlegde. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft dit gisteren meege deeld. Hoofdplaat - De West-Zeeuws- Vlaamse Autoclub (WZA) houdt morgen in de omgeving van Hoofdplaat haar jaarlijkse Schorreblomrit. Een puzzelrit 'oor automobilisten, -meetellend voor het clubkampioenschap 1993, verdeeld in twee klassen. De a-klasse rijdt volgens het TRR-reglement 1992, de toer- Wasse volgens het eerste deel van het TRR. Inschrijven voor deelname, ook voor niet leden van de WZA, tussen 13.15 en 14.00 uur aan de inschrijftafel welke is gevestigd in hotel-eafé- restaurant Het Wapen van Zee- ,and aan de Dorpsstraat in Hoofdplaat. door de sluizen met de Lady Isabella. Gosselaar legde de aanwezigen in het infocentrum uit waarom het Portaal zo nodig dit jaar opnieuw moest worden geopend. Daar waren goede redenen voor, aldus Gosselaar. Op de eerste plaats om nog eens terug te kunnen blikken op het eerste jaar dat het project draaide. „Het Portaal was niet dicht te krijgen. In september waren de laatste rondvaarten gepland, maar de uiteindelijke afsluiting van het seizoen vond door de grote belangstelling pas in no vember plaats. Met recht kunnen wehier spreken van een sei- zoensverlengend project", aldus Gosselaar. De WV-voorman blikte boven dien vooruit op het nieuwe sei zoen en sprak de verwachting uit dat het aantal bezoekers van vorig jaar (5000) dit seizoen met drieduizend zal toenemen. Tot slot maakte Gosselaar duidelijk dat de Terneuzense VW best bereid is 'de kar van het Portaal te trekken', maar dat er zeker geen geld vanuit deze organisa tie in wordt gestopt. Twee weken geleden werd 2 jaar geëist tegen de man die op 21 december '90 de beheerder van een tankstation in Hulst met het mes op de keel 750 afhandig maakte. Eerder die maand had hij bovendien in Terneuzen een winkelbediende met een schaar bedreigd waarbij hij 'geld' eiste. Door hevig verzet van het slachtoffer moest de dader zich tenslotte zonder buit uit de voe ten maken. Eveneens lager dan twee weken geleden geëist is de 37-jarige Vlissinger W. H. veroordeeld tot een jaar voor de handel in heroï ne in de periode april '92 tot en met .januari van dit jaar. Boven dien werd twee weken geleden de verbeurdverklaring geëist van een bedrag van 5000,- die bij de aanhouding van de Vlissinger in beslag waren genomen. Maar ook hier was de rechtbank het niet mee eens. H. had zijn rechters voorgerekend dat van dit bedrag 'slechts' ƒ2000 te maken had met zijn 'handel', terwijl de rest 'spaar'- en 'huis houdgeld' betrof. De rechtbank acht dit 'aannemelijk' en zo krijgt de Vlissinger in ieder ge val 3000 terug. Ook de geëiste gevangenisstraf werd in het von nis gehalveerd. De 27-jarige vrachtwagenchauf feur A.B. (uit Eede) die op 2 november van het vorig jaar in Oostburg een ongeval veroor zaakte waarbij twee inzittenden van een tegemoet komende auto zwaar gewond raakten, terwijl een 13-jarig meisje werd gedood is vrijdag in Middelburg veroor deeld tot een gehaal voorwaar delijke gevangenisstraf van 3 maanden, een boete van 2000 en een rij-ontzegging van 12 maanden waarvan 9 maanden voorwaardelijk. De 29-jarige Vlissinger I. N. is voor het plegen van ontucht met zeven-jarige meisjes die hij als zwemleraar onder zijn hoede had, geheel conform de eis ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden, met daarnaast de verplichting deel te nemen aan een therapie. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDE- REN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. L. Verver, Hulst, tel. 01140-13167. KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid- dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. J. Voeten, tel. 01150-19451. Genodigden bekijken bij de opening van het Portaal van Vlaanderen de basculekelder onder het sluizencomplex. foto wim kooyman .lyiDSO Dl Van onze correspondent Terneuzen - De stichting kinderopvang gezondheids zorg Terneuzen nam giste ren haar tweede locatie in een flat aan de Fahrenheit- laan in gebruik. De stichting is een gezamelijke opzet van verpleegtehuis Ter Schorre en de Ziekenhuisgroep. Was de ziekenhuisgroep eerst klant bij de Schorremorries, nu is men partner in de gezamen lijke stichting. Een van de eer ste initiatieven van de stichting is deze stap in de kinderopvang voor personeel werkzaam in de intra-murale gezondheidszorg in Terneuzen. In totaal zijn er honderd inschrijvingen wat neerkomt op zo'n zeventig 'neusjes' die wekelijks de kin deropvang bezoeken. Zeven ge kwalificeerde medewerksters zorgen voor een professionele opvang. In de nieuwe crèche is er een speel- en eetruimte en twee slaapruimten. Alle buurtbewo ners waren uitgenodigd om een kijkje te komen nemen. Voor alle kindertjes was er een beker met de tekst 'Hoera ik ben een Schorriemorrie'. Terneuzen - De schoolsportcom missie van de gemeente Terneu zen houdt samen met atletiek vereniging Scheldesport wed strijden voor de leerlingen van de groepen vier en vijf van de basisscholen. De onderdelen zijn zestig meter sprint, 600 meter hardlopen, verspringen en bal- werpen. De wedstrijden zijn donderdagmiddag 5 mei op het Zuidersportpark. Van onze correspondent Den Haag/Sluiskil - De puinbreker voor hout en bouwpuin in de Koegorspolder in Sluiskil mag per dag maximaal acht uur in bedrijf zijn. Dit voorstel doet de adviseur van de Raad van State in zijn rapport naar aanleiding het beroep van tien omwonenden tegen de door de provincie Zeeland verleende vergunning volgens de afvalstoffenwet. Het beroep werd gisterenin afwezigheid van de bewoners behandeld door de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De woordvoerder van de provincie zei geen problemen te hebben met de beperkte openingstijden van de puinbreker voor hout. De puinbreker schijnt slechts enkele weken per jaar in de Koegors polder aanwezig te zijn vanwege het geringe aanbod van puin in Zeeuws-Vlaanderen. De vergunning heeft betrekking op de uitbreiding van de stortplaats met een scheidingsinstallatie voor bouw- en sloopafval, voorbewer king en tijdelijk opslag van tuinafval, het breken van hout en puin. Met de aanvoer van zand voor de uitbreiding is inmiddels een begin gemaakt. Om geluidoverlast weg te nemen wordt rondom het gebied een aarden wal aangelegd. Deze komt naar verwachting voor het einde van het jaar gereed. De geschillenafdeling doet over enige weken uitspraak. Doel is invaliden een duikbrevet te laten halen De kinderen vermaken zich tijdens de openingsdag van de crèche. foto wim kooyman Van onze correspondente Clinge - De belangstelling voor de cursus 'Duiken voor mensen met een dwarslaesie' in het zwembad van de Sterre in Clinge neemt toe. Vooral uit België komen wekelijks mensen een kijkje nemen. Door bemiddeling van Jos Aude- naerd uit Antwerpen start er binnenkort in samenwerking met de Bermuda Divers uit Hulst, die de cursus in Clinge organiseren, een duikcursus voor lichamelijk gehandicapten in Antwerpen. Het opleidingsteam uit Zeeuws-Vlaanderen wil de zelfde lessen verzorgen als in Clinge. De ervaringen, verande ringen en aanpassingen tijdens de Clingse lessen zijn steeds ge noteerd. Deze worden opgeno men in een cursusboek zodat elke vereniging met een dergelij ke cursus in de toekomst kan starten. Wel is de begeleiding van 'bevoegden' vereist. In Antwerpen wordt het duik materiaal beschikbaar gesteld door de stad en ook de kosten voor het zwembad neemt de stad op zich. De belangstelling is groot en het aantal kandidaten dat de cursus in Clinge volgt is dan ook uitgegroeid van drie naar acht. Er komt wekelijks zelfs iemand uit Brussel de les sen volgen. Het doel van de cursus was om de invaliden een duikbrevet te laten halen zodat ze opgenomen konden worden in de normale duikverenigingen. Tijdens de af gelopen lessen hebben de kandi daten een proefexamen afgelegd gelijk aan het officiële examen voor een valide duiker (exclusief het springen van de kant af). Het snorkelgedeelte dat berust op conditie en techniek, werd met succes afgelegd. Instructeurs uit Nederland en België waren erg blij met dit resultaat en bespraken het voor stel van de Bermuda Divers met de eisen voor een speciaal exa men voor gehandicapten. Het voorstel is aangenomen en nu ligt er een officiële aanvraag om examens te mogen afnemen. De Bermuda Divers hopen in mei de eerste examens te kunnen afne men. Het speciale duikpak, met aller lei aanpassingen, dat ontwikkeld is tijdens de lessen wordt eind mei gepresenteerd en dan hoopt de leiding ook klaar te zijn met de videofilm die als ondersteu ning moet dienen van het cur susboek. (ADVERTENTIE) *G. de Kok...een voorzichtig an- foto archief de stem Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Nee, hij wenst voor geen prijs 'beleidsuitspraken' te doen. Niet nu. Niet nu de Staten over twee weken gaan stemmen over zijn kandidatuur als lid van Gedeputeerde Staten. Ja, hij weet wel dat zijn eigen fractie, de PvdA, hem bij stemming tot opvolger van Pv- dA-gedeputeerde De Vries heeft bestem peld, maar hij acht het niet ondenkbaar dat er tegenkandidaten opstaan. Misschien uit andere partijen, zoals de SGP tijdens de laatste GS-verkiezingen nog pro beerde. Nee, pas als hij werkelijk gedepu teerde is, moet de journalist nog maar eens terugkomen. Drs. Gert de Kok (35) is een voorzichtig mens. Politiek is een grillig bedrijf, een slangenkuil van je-weet-maar-nooit-wie-je- bijt. Maar de meeste van zijn collega-Staten leden twijfelen er niet aan dat hij een statenmeerderheid op zijn naam krijgt. Zee land kiest dan de jongste mannelijke gede puteerde die ooit de GS-zaal is binnengetre den. De provinciale griffie heeft dat gisteren nog eens nagekeken. De politieke loopbaan van De Kok is ook redelijk snel gegaan, al vindt hij zelf dat het wel meevalt. Statenlid, pas in april 1987, daarvoor geen politiek werk, en nu, amper zeven politieke jaren verder waarschijnlijk gedeputeerde. „Er zijn wel statenleden die na een kortere periode gedeputeerde wer den," zegt hij. Geboren en nog woonachtig in Goes, werkt De Kok als ambtenaar van de gemeente Middelburg. Hoofd afdeling Economische Ontwikkeling en Grondzaken. Het is zijn tweede baan, daarvoor werkte hij aan het regionale project Mensen zonder Baan in de gemeente Borsele. Hij studeerde af aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam in econo mische sociologie/sociaal-economisch beleid. De portefeuille die hij erft van De Vries (een portefeuille die als licht wordt gezien: cul tuur, recreatie, natuur en landschap, monu menten, sport en jongerenwerk) is dus niet op zijn lijf geschreven. „Een nieuwe verdeling van portefeuilles is even aan de orde geweest, maar ik krijg uiteindelijk toch het pakket van De Vries als ik gekozen wordt," aldus De Kok. Als statenlid viel hij vooral op door wat statenleden van andere partijen weieens be titelen als 'kleurloosheid'. De Kok heeft, zeker in de afgelopen zittingperiode, zelden of nooit een typisch PvdA-standpunt inge nomen of verdedigd. De toon en inhoud van zijn statements waren zorgvuldig, voorbe reid, meer zakelijk en informatief dan dat er duidelijke politieke uitspraken vielen. Journalistieke waarnemingen leveren het volgende beeld op van De Kok: Een schran der statenlid. Zeer bedachtzaam en geen man van conflicten. Toch een typische Pv- dA-er die zich binnen die fractie snel heeft gemanifesteerd als één van de hoofdrolspe lers. Duidelijk merkbaar was dat fractie voorzitter De Nooijer en de Kok vaak de koppen bij elkaar staken. De Kok was duidelijk de rechterhand. De Kok is in het politieke schouwspel van de provinciale so ciaal-democratie niet spetterend, maar wel nadrukkelijk aanwezig. „Wat er nu met me gebeurt," zegt de kandi daat, „is heel erg leuk, natuurlijk. Je bent politiek betrokken en ineens kandidaat-op volger zijn, dat komt plotseling op je af. Het overkomt je gewoon. En hoe het allemaal afloopt, dat weten we pas na de zestiende." Zo is het. De jongste mannelijke gedeputeer de van Zeeland, het is een voorzichtig man. verzekeringen ZKKI WS& ZKKFK Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 ~T

de Stem | 1993 | | pagina 19