tie- en? nfc Vanaf '95 bouwen aan haven' Weerman Willy 'Provincie moet veel doortastender economisch beleid voeren' Winkelier Sas van Gent slachtoffer van roddel NCB gaat organisaties grondig aanpakken WE DE KANTIE? SPEELBOOM KLAASSEN Havenschap Terneuzen werkt aan ontwikkeling industriegrond op Axelse Vlakte: 4 Kanaalzone kan tot ver in de 21e eeuw vooruit Grote schade door felle brand in Goes Wisselvallig weekeinde Zeeland wil niet worden beschuldigd van landje-pik Harwich Tuinspeelgoedspecialist Schommels - wippen - zand bakken - speelgoedtenten etc. PASSAGE-AXEL-01155-61781 Droog Temperaturen Gewonde bij keukenbrand in Sluis Subsidies voor waterbeheer en Rekreatie is een nlijke rubriek van de gbladengroep ntiereserveringen- 125225, fax 073-13775 ASDAG 'OPEN Dag 0.00 - 17.00 uur. DEURZEN KAMPEER 'S. Verkoop nieuw ikt, verhuur. Wolk l 3, Budel. Te -95320.el ERS te huur,~spöitièj uurlijk en gerieflijk rs Bakel 04924-2508' mogelijkh. ug. Bel GLOBE Cam rhuurtel. 04124- 2505 ROUWEN, zeilschoo! d vanuit Monnicken '.a. 6jr. 02995-3250 mogelijkheden orint Vakantie- re hotels. Voor kanties in hotels leukste plekjes, er week, week ten v.a. DM 268 ension). Tal van in Duitsland. kantiegids 1993 envelop zonder int, Antwoord- EINDHOVEN. TIEPARKEN ij uw reisburo of ft of bel Stenu line 4140. HOEK RIJKSWEG RINGBAAN WEST GOES 01100-11440 de stem zeeland ZATERDAG 3 APRIL 1993 DEEL C (/an onze verslaggevers Middelburg - De provincie Zeeland ffl0et zich met kracht inspannen voor de verbetering van het wegen net en de verbindingen per spoor en o¥er het water om de concurrentie positie van Zeeland als transportre- gio te versterken. Ook moet er een veel doortastender economisch beleid komen dan nu op tafel ligt. jat zijn de reacties van het Platform Logistiek Zeeland (PLZ) en de Samen werkende Kamers van Koophandel op het ontwerp van het provinciaal so ciaal-economisch beleid voor de ko mende jaren. Op dat beleid (van gede puteerde Bruinooge) is al uit alle hoe ken en gaten in Zeeland kritiek geko men, van milieuclubs tot werkgevers- groepen toe. GS hebben dan ook toege zegd het bijbehorende beleidsplan deels te zullen herschrijven voior het naar de Staten gaat. Het PLZ bestaat uit vertegenwoordi gers van organisaties op het gebied van transport en logistiek. Of Zeeland in de transportsector een partijtje mee kan blazen is mede afhan kelijk van de vraag of de Zeeuwse vervoersverbindingen voldoende aan sluiten op de internationale vervoer snetten. Zo moet de provincie rekening houden, vindt het PLZ, met de toekom stige beschikbaarheid van gecombi neerde vervoersterminals. De huidige Zeeuwse structuur is daar onvoldoende op toegerust, meent het PLZ. (Bekende) knelpunten die het platform in zijn reactie constateert zijn bijvoor beeld de vaste oeververbinding, de oos telijke spoorlijn van Terneuzen naar Zelzate, de oost-west verbinding in Zeeuws-Vlaanderen (in het bijzonder de ondertunneling van het kanaal Terneu- zen/Gent) en een doorgaande noord- zuidverbinding via de zogenaamde Midden-Zeeland route. Een voorname impuls voor de logistieke centra in met name het oostelijk deel van Zeeland gaat volgens het PLZ uit van de Zoomweg-Zuid en de nog aan te leggen Zoomweg-Noord. „Het onlangs gerealiseerde bedrijventerrein De Poort te Rilland kan in deze als een voorbeeld genoemd worden." De Samenwerkende Kamers van Koop handel scharen zich in het rijtje van werkgevers die al eerder aan de bel trokken. Het beleid is niet doortastend, niet concreet genoeg, GS hangen alles vast aan de industrieterreinen van de twee havenschappen, terwijl de rest van de provincie blijft liggen. Er moet meer aandacht komen voor andere industrie terreinen en van een echt industriebe leid is in de plannen geen sprake, aldus de Kamers van Koophandel. Van onze verslaggever Terneuzen - Begin 1995 wil het havenschap Terneuzen klaar zijn om de eerste dertig hectare industriegrond van een nieuwe haven in de Axelse Vlakte aan te leggen. Komende week neemt de raad van bestuur een beslissing over de structuurvisie Axelse Vlakte/Autrichepolder waarin voor de komende decennia de ontwikkeling van totaal 425 hectare bedrijventerrein langs het Kanaal van Gent naar Terneuzen wordt voorzien. Na de komst van het Finse staal bedrijf Outokumpu het ha venschap nog over 5,5 hectare jat, dat wil zeggen aan het wa ter gelegen industrieterrein beeft. Om de komende tientallen jaren vooruit te kunnen is de stractuurvisie ontwikkeld. Met de 425 hectare denkt het ha venschap tot ver in de volgende eeuw vooruit te kunnen. De visie is ontwikkeld in samenspraak met de drie kanaalgemeenten Terneuzen, Sas van Gent en Axel, de provincie en rijkswater staat. Als de raad van bestuur akkoord gaat, zal gestart worden met de voorbereiding om de eerste der tig hectare, althans op papier, aan te leggen. Er komt een mi- lieu-effect-rapportage, in detail voor die eerste dertig hectare, en in grote lijnen voor het totale plan. Schepen Het eerste deel komt te liggen aan de eerste aanzet van een nieuwe haven die schuin op het kanaal komt te liggen. In die haven die in een later stadium naar believen kan worden uitge breid, is plaats voor drie schepen van maximaal 190 meter. Twin tig hectare industriegrond komt aan deze haven te liggen. Tien hectare betreft 'droge' industrie grond. Of er begin 1995 ook daadwer kelijk met de aanleg gestart wordt, hangt af van de belang stelling van het bedrijfsleven. Pas als er grond verkocht is, wordt het terrein bouwrijp ge maakt. De structuurvisie Axelse Vlakte/Autrichepolder beslaat in totaal ruim 425 hectare, verdeeld over verschillende fase. net noord-westelijk deel (gearceerd) van BI is het eerst aan de beurt. Van onze verslaggever Terneuzen - Tot ver in de 21e eeuw moet de Kanaalzone vooruit kunnen met de structuurvisie zoals die is opge steld door het Havenschap Terneuzen. De visie beslaat in totaal 425 hectare in de Axelse Vlakte en de Autrichepol- oer ten oosten van het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Het gedeelte rond het stort van CVI, 92 hectare groot aan gegeven als Bl, vormt de eer ste fase. Voor dertig hectare van Bl starten de voorberei den. Bl komt te liggen aan ven nieuwe haven (I) die mum op het kanaal komt te ggen. Al naar behoefte kan „6ke ®ve' verder worden uit gebreid (II), Zuidelijk hiervan s nog een nieuwe haven (III) voorzien. Tussen Westdorpe en het in dustriegebied zal een groene buffer blijven bestaan. Met de terreinen aangegeven als Bl, B2 en B3 denkt het havenschap genoeg ruimte te creëren voor eerstkomende de cennia. Als die terreinen vol zijn kunnen A, C en D worden ontwikkeld. Het schap ver koopt nu gemiddeld vier tot vijf hectare per jaar. Zet die ontwikkeling zich door, dan heeft mien tot het einde van de volgende eeuw grond om be drijven te vestigen. Iemand die shirts met boevenstreepjes verkoopt is zelf nog geen crimineel, meent Ronald Inghels. Van onze verslaggever Sas van Gent - Winkelier Ronald Inghels, van kleding zaak Jeroen in Sas van Gent, is momenteel een hulpeloos slachtoffer van hardnekkige roddels in zijn woonplaats. De verhalen die over hem tot diep in België - de zaak telt veel cliënten onder de zuider buren - de ronde doen, gaan over zijn arrestatie als 'han delaar in drugs' en 'vervalser van dure merkkleding'. Alles is terug te voeren tot de aanhouding van een zekere N. van B. op 11 maart in Sas van Gent. Deze man werd door de Amsterdamse politie gezocht op verdenking van diefstal. Boven dien toerde hij rond in een in Breda gestolen auto. De man, die geboeid werd afgevoerd, ver toont wat gestalte betreft gelij kenis met de boomlange Ronald Inghels. En het geruchtencircuit kwam op gang. „Verschrikkelijk", zegt Inghels. „wat er momenteel over mij ver teld wordt. En ik kan er niets tegen doen, je staat absoluut machteloos. Er hebben hier al gealarmeerde leveranciers aan de deur gestaan. En er blijven ook klanten weg, dat kunnen we heel goed merken". Niet zo ver wonderlijk want één gerucht wil dat Inghels vervalste merkkle ding zou verkopen en daarom aangehouden is. Het ergste vinden Ronald en zijn vrouw het dat ook hun kind erbij wordt betrokken. „Drugkind, zeiden ze op school", zegt Ing hels met verstikte stem. „Ik merk het zelf ook op straat, mensen draaien hun rug naar mij toe. Maar ik voel er weinig voor om dan maar weer tegen iedereen te zeggen dat ik niet ben aangehouden". Jammer vindt hij het ook dat zijn in Sas van Gent opgebouw de reputatie hem niet voor deze Van onze correspondent Goes - Een felle uitslaande brand heeft gistermorgen aan drie panden aan de Kreukelmarkt in Goes grote schade veroorzaakt. Enkele bewoners die op een verdieping boven een van de panden lagen te slapen konden tijdig door de politie worden gewaarschuwd en in veiligheid worden gebracht. De brand ontstond in een brandgang waar een pan met vet stond en daarop wat afval van groenten. De politie acht brandstichting dan ook niet uitgesloten. Van onze redactie landbouw Tilburg - De Noordbrabantse Christelij ke Boerenbond (NCB) gaat de komende tijd zijn organisaties grondig aanpak ken. De drie Zeeuwse kringen worden samengevoegd tot een, de twaalf Bra bantse tot acht. Het hoofdbestuur van de NCB acht de herstructurering vooral nodig om ook in de toekomst de kerntaken belangenbehartiging en dienstverlening goed waar te kunnen maken. De NCB, actief in Brabant, Zeeland en het zuidelijke deel van Gelderland, telt 26.000 leden, veelal agrarische ondernemers. Vorig jaar al is de herstructurering in gang gezet, deze week heeft het hoofdbestuur de plannen goedgekeurd. De komende zes we ken zijn de leden aan de beurt om hun mening te geven. Aanpassing, van de omvang van de kringen wordt onder meer noodzakelijk geacht om goede gesprekspartners te kunnen zijn voor streekgewesten, provincie en hogere overhe den als het gaat om zaken die niet specifiek te maken hebben met een bepaalde agrari sche tak. De nieuwe kringen bieden volgens de NCB ook betere mogelijkheden om samen met andere landbouw-organisaties (ZLM, CBTB) regionale en provinciale belangenbeharti ging te bedrijven. Aan de reorganisatie zit ook een financieel aspect: minder kringen kosten minder geld. In het voorstel van het hoofdbestuur worden de kringen Oost- en West-Zeeuws-Vlaande- ren en Zuid-Beveland samengevoegd tot één kring Zeeland. In West-Brabant vormen de huidige kringen Roosendaal en Steenbergen', en een deel van de kring Zevenbergen samen een nieuwe kring. Het zuidelijke deel van de kring Breda wordt een tweede nieuwe kring. Het noordelijke deel van de huidige kring Breda, het resterende deel van de kring Zevenbergen en delen van de kringen Til burg en Den Bosch vormen samen een derde nieuwe kring. Consequentie van het voorstel om het aantal kringen terug te brengen van 17 tot 10 is dat ook het aantal afgevaardigden naar het hoofdbestuur terugloopt. Want op dit mo ment zijn kringvoorzitters qualitate qua ook lid van het hoofdbestuur. Kringvoorzitter is daarmee een functie die veel tijd en inzet vergt, maar waaraan ook een zekere status is verbonden. Logische vraag daarom aan algemeen secretaris A. Heijmans van de NCB is of de herstructure ring ook niet zal uitdraaien op een indrin gende stoelendans? Bovendien zal de last van steeds vaker vergaderen en dus het eigen bedrijf in de steek laten, op minder schouders terecht komen. De heer Heijmans: „Voor de hoofd bestuurders komt er een vergoeding, waar mee zij vervanging op hun bedrijf kunnen regelen. We blijven er nadrukkelijk naar streven om bestuurders te hebben die zelf ook nog een bedrijf hebben, zodat ze dage lijks voeling hebben met de praktijk. De functie wordt steeds zwaarder, maar daarom werken we aan een systeem van professione le ondersteuning. En of het hoofdbestuur straks kleiner wordt, is nog maar de vraag. Want we overwegen naast de kringvoorzit ters ook vertegenwoordigers op te nemen namens de sectoren zoals bijvoorbeeld ak kerbouw en intensieve veehouderij". Was het voorgaande weekeinde een periode van uitbundige zonneschijn, dit weekeinde is dat gehalveerd. Vandaag leven we onder de bescherming van een uitloper van een hoge-drukge- bied. Daarom veel zon met nu en dan een prachtige stapelwolk. Maar vanavond laat de weersverandering zich al zien. De bewolking neemt vooral in de hogere luchtlagen snel toe en dat wijst op de nadering van een storing die behoort bij een oceaandepressie. Dat betekent morgen volop bewolking en nu en dan een bui. Wordt het vandaag nog 13 tot 14 graden bij een matige noordwestelijke wind, morgen wordt het frisser met maximaal- 11 graden bij een naar het zuiden draaiende wind die krachtiger wordt. Maandag heeft de depressie ons bereikt en zorgt dan, mogelijk zelfs de gehele week volgens de computerberekeningen, voor zeer wisselvallig weer. Maximaal 11 graden, 's nachts wordt het 5 graden en er is veel bewolking en meer regen dan ons lief is. Zo te zien worden het geen fraaie paasdagen, in de hoge luchtstromingen boven de Atlantische Oceaan komen nogal wat actieve storingen voor, die allemaal onze kant opkomen. Laat uw zomerkleding nog maar rustig in de kast hangen of liggen. Het komende weer in cijfers: vandaag zonnnig met nu en dan een stapelwolk. Het is de gehele dag droog, de maximum-tempe ratuur is 14 graden en tegen de avond neemt de bewolking in de hogere luchtlagen toe. Het wordt komende nacht 4 graden. Morgen is er veel bewolking er valt nu en dan een bui en de maximum-temperatuur wordt 11 graden, 's Nachts wordt het 6 graden en de wind is zuidwest met een kracht van 4 Beaufort. Na de middag neemt de wind toe tot 5 Beaufort. Maandag is het opnieuw zwaar bewolkt met regen, een zuidwes ten wind van 4 Beaufort en een maximum-temperatuur van 11 graden, 's .Nachts wordt het 4 graden. Dinsdag tot en met donderdag is de wind krachtiger met 6 Beaufort en komt uit het zuidwesten. De temperaturen overdag zijn dan 13 graden en 's nachts 5 graden. Hoe was het weer vorig jaar op 3 april? Het werd overdag 10,3 graden, 's nachts 2,7 graden en het regende 5 millimeter. De zon scheen 1 uur en 30 minuten. De extreme temperaturen in deze eeuw op 3 april: In de nacht van 3 april 1933 vroor het 3,3 graden en op dezelfde dag in 1946 gaf de thermometer 23,8 graden warmte aan. Het weer van de maand maart in gemiddelden: de zon scheen 193 uur en de temperatuur was hoog met 5,8 graden. Normaal is dat 5,5 graden en in 1992 was het 7,3 graden. Het regende zeer weinig met slechts 12 millimeter. Normaal-is dat 54 millimeter en vórig jaar regende het 93 millimeter. Ken droge en zonnige maand maart. Het kan droger, want in 1929 regende het maar 7 millimeter. De weerspreuken: 'Vandaag de hemel rein, zo zal het ook in juli zijn'. 'Een droge aprilwind, maakt de boer goed gezind'. (ADVERTENTIE) roddels hebben behoed. „Ik heb jarenlang voor veel mensen pa raat gestaan. De scouting bij voorbeeld en nog meer vereni gingen. En twintig jaar hebben we dag en nacht gewerkt om onze zaak op te bouwen. Dat wordt allemaal opzij geschoven door die ellendige verhalen. De concurrentie buit het zelfs uit, collega's hebben meegedaan aan het rondbazuinen, tot in het be stuur van de VW toe. Maar daar werd de roddelaars de mond ge snoerd door wethouder Marqui- nie." Brandschoon De rijkspolitie in Axel is op de hoogte van de vervelende gang van zaken. „Maar wij kunnen er ook niets tegen doen. Dan zou je de bron moeten vinden. Wij ver klaren echter graag dat Ronald Inghels brandschoon is. Hij is duidelijk het slachtoffer van een persoonsverwisseling", zegt postcommandant Paul de Groe ne. Vanmiddag in de Sint Baafskerk Aardenburg: 40 jaar Matthaus Passion van de Nederlandse Bach vereniging Morgen in de Schoone Waardin bij Omroep Zeeland vanaf 11.00 uur: de integrale registratie van dit Jubileumconcert Op alle radio's in Zeeland Van onze correspondent Sluis - Een vrouw uit de Sint Annastraat in Sluis liep gister middag bij een brand in haar keuken derde graads brandwon den op. Zij is per helikopter overgebracht naar het brand wondencentrum in Gent. Tijdens het bakken van friet raakte de pan oververhit en vat te vlam. De vrouw greep de brandende pan om deze naar buiten te gooien. Daarbij liep ze brandwonden op aan gezicht, onderarmen en heupen. De ge waarschuwde brandweer van Sluis kon niet voorkomen dat de keuken geheel uitbrandde. zei vorige maand dat 'het den ken over Goeree-Overflakkee bij Zeeland te voegen nooit is ge stopt.' Hij voegde hieraan toe dat Zeeland zelf niet het initia tief zal nemen om het eiland in te lijven. Het Zeeuws provincie bestuur waakt ervoor om van landje-pik beschuldigd te wor den. De fractie van D66 in Provincia le Staten- van Zuid-Holland heeft geopperd om een referen dum te houden waarin de bevol king van de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee haar voor keur voor een provincie kan uit spreken. De Zuidhollandse sta ten zullen hier later deze maand over spreken. VERVOLG VAN VOORPAGINA In een later stadium, als de pro vincie Rotterdam/Rijnmond er eenmaal is, zou de positie van het eiland opnieuw besproken kunnen worden. Blijft Goeree- Overflakkee definitief bij het 'kleine' Zuid-Holland, dan lig gen de vier gemeenten geïsoleerd van de rest van de provincie. Geografisch gezien lijkt aanslui ting bij Zeeland dan voor de hand te liggen. Maar deze optie, in 1980 al eens afgewezen door de eilandbestuurders, is nog niet ter sprake gekomen. Op de Abdij in Middelburg zijn de dossiers uit 1980 weer opge diept. Gedeputeerde A. Dijkwel Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet trekt dit jaar ruim 22,5 miljoen gul den uit voor 117 proefprojec ten met regionaal waterbeheer in alle provincies. De subsidies zijn bestemd voor herstel en herinrichting van beken, vennen, meren en rivieren. In de praktijk betekent dit dat extra aandacht wordt besteed aan onder andere het conser veren van water, een actief biologisch beheer, het aanleg gen van vistrappen en het her- meanderen van beken, zodat die weer op een natuurlijke wijze bochtig door het land schap kunnen slingeren. Voor de bestrijding van ver droging in het gebied van het Waterschap De Drie Ambach ten bij Sas van Gent is 207.375 gulden beschikbaar. De Clau- wers Inlaag (Waterschap Schouwen Duiveland) wordt versterkt als (broed-)vogelge- bied.

de Stem | 1993 | | pagina 15