Chemiemilj arden in milieu Simavi huurde uitzendkrachten om actie te voeren Den Haag tikt burgemeester van Rucphen op de vingers Het theater van Troost Spanning blijft Bonden zijn tevreden met metaal-akkoord Bij aankoop van 2 flessen 1.5 liter Coca-Cola de 3e gratis! r Industrie zal tien miljard in uitstoot-vermindering investeren Steengrillen, net iets anders. Anonieme Femis-spaarders bieden 'dwarsligger' geld )tste kruidenier (leintjes letten. plan: afgraving van Saeftinghe Aantal vacatures sterk gedaald Serviërs kwaad over VN-besluit Mager jaar voor winkelbedrijf Gorré leider leger Suriname Personeel Defensie gaat actie voeren IN DEZE KRANT: Merijntje A.s. ZONDAG 4 april zijn wij OPEN JAPANS TAFELEN PARADIJSOOSTERHOUtA OSAKA-ROOSENDAAL ROOSENDAAL RUCPHEN WOENSDRECHT WOUW Li uJ Met «en „hMnfc" »n De Stem heeft u absoluut Het meeste succes. Immers vele tlemtulzenden Stemtezers/leze- reseen (Mm 6 van de 10) hebben speciale be- langeteWnB voor onze ..kleintjes "-rubriek ..Te koop aangeboden" DESTE losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 ijOoffjuioüL: VRIJDAG 2 APRIL 1993 133e jaargang I I I I I (joes - Een gehele of gedeeltelij- Ie afgraving van het internatio- „aal vermaarde natuurgebied Saefthinge. Dat voorstel deed gisteren ir. Turkstra van Rijks waterstaat Zeeland. Het gaat tiet om een duurzame oplossing voör het snel dichtslibbende ge bied, als eerst de vervuiling van de Schelde wordt aangepakt en jet vaarwegonderhoud beter wordt uitgevoerd. (ZIE ZEELAND - C1 Voorburg - Bij particuliere be drijven en instellingen stonden eind december 45.000 vacatures i, een jaar eerder waren dat er nog 78.000 en het jaar daar voor 98.000, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. On dertussen nam het aantal men- met een ww-uitkering is in januari van dit jaar met 24.000 tot 273.000. Vergeleken met I januari 1992 is dat een stijging met 26 procent. Sarajevo - De Bosnische Ser viërs hebben woedend gerea geerd op het VN-besluit van woensdagavond om het vliegver bod boven Bosnië met militaire middelen af te dwingen. De lei der van de Bosnische Serviërs, Badovan Karadzic, noemde het besluit een 'stap, die tot escalatie van de oorlog leidt'. ZIE BUITENLAND - A4 Den Haag - Het winkelbedrijf heeft vorig jaar een matig jaar gehad. De omzet bedroeg in 1992 in volume minder dan in 1991. En dat jaar was ook al magertjes voor de detailhandel. ZIE ECONOMIE - A6 Paramaribo - Arthy Gorré wordt de nieuwe bevelhebber van het Surinaamse leger. De benoeming van Gorré, die gisteren door de Raad van Ministers werd goed gekeurd, gaat vandaag in. Gorré (13) is vanaf mei vorig jaar be- leidsadviseur van minister van Defensie, Gilds. Hij onderhoudt goede contacten met de militaire atiachées van met name Neder land en de Verenigde Staten. Den Haag - Militairen en bur gerpersoneel van Defensie be ginnen volgende week acties om aandacht te krijgen voor de per sonele gevolgen van de Defensie nota. Het personeel wil duide lijkheid over afvloeiingsregelin gen en een sociaal plan. Er ver dwijnen bij Defensie de komen de jaren de komende jaren dui zenden banen. ■ZIE BINNENLAND-A3 vandaag 2 katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Grote Gids RTV-programma's A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C deel D D5 Die acties in de metaal waren ook betaald Van onze verslaggeefster Hélène Schenk Rucphen - Burgemeester W. du Chatinier van Rucphen heeft deze week een uitbran der gekregen van staatssecre taris De Graaff-Nauta van Binnenlandse Zaken over de manier waarop Rucphen wordt bestuurd. De staatssecretaris heeft haar bezorgdheid uitgesproken over de bestuurlijke cultuur in Rucp hen. Ze heeft Du Chatinier mee gedeeld dat zij de toekomstige ontwikkelingen in Rucphen nauwlettend zal volgen. De Graaff-Nauta liet Du Chati nier naar Den Haag komen naar aanleiding van de 'negatieve pu- blikaties die met regelmaat over Rucphen zijn verschenen'. Het ging de staatssecretaris met na me om de publikaties over de ronselaffaire (gemeenteraadsver kiezingen van maart '90) en de affaire rond de 160 woningen die vorig jaar bij een hertelling van het woningbestand in die ge meente werden ontdekt. Uit onderzoeken van de directie Volkshuisvesting en de provincie 'Noord-Brabant bleek toen dat Rucphen wetten niet naleefde of ze op eigen wijze interpreteerde. „Onder het mom van de mantel zorg werden regels en wetten overtreden," resumeert A. Rij nen, hoofd bestuur en wetgeving van het ministerie van Binnen landse Zaken, die ook bij het gesprek met Du Chatinier aan wezig was. „Daar is de burge meester pp aangesproken, maar het is het voltallige gemeentebe stuur dat gefaald heeft." De staatssecretaris heeft de han delwijze van het Rucphense ge meentebestuur 'onacceptabel' genoemd. Ze heeft de burge meester gezegd dat voorkomen moet worden dat in Rucphen een klimaat ontstaat waarin belan genverstrengeling kan optreden. De vraag of hij persoonlijke con sequenties verbindt aan de mi nisteriële uitbrander, beant woordt Du Chatinier met een krachtig 'nee'. „Diewoningen zijn gebouwd in een periode van dertig jaar, dus kan ik me er nauwelijks verantwoordelijk voor voelen," zegt hij. De burge meester kan zich 'levendig voor stellen' waarom hij in Den Haag ontboden is. „Den Haag vindt het niet juist wat er gebeurd is." In het gesprek met De Graaff- Nauta heeft Du Chatinier toege geven dat in Rucphen een aantal zaken fout is gegaan, met name op het gebied van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. „Of ik beschadigd ben door alles wat er gebeurd is? Ik vind het niet leuk, nee." VERVOLG OP REGIO - C1 Twee Arabische vrouwen passeren op de bezette Westelijke Jordaanoever een Israëlische soldaat die enkele stenengooiers in het vizier houdt. Palestijnse leiders zeiden gisteren dat Israël met zijn harde maatregelen die momenteel in de bezette gebieden worden getroffen na een reeks aanslagen op Israëliërs, geen gunstig klimaat schept om de vredesonderhandelingen voor het Midden-Oosten voort te zetten. Die onderhandelingen -onder hoede van de VN - werden vorig jaar afgebroken na de uitwijzing van ruim honderd Palestijnen uit Israël. foto epa Leidschendam - „De slag om de wao is definitief gewonnen." Zo reageerde cao-coördinator Van der Knaap van de vakcen trale CNV op het akkoord over een nieuwe metaal-cao. Volgens hem zijn beide eisen, pensioenfonds van de bedrijfstak Alleen bij de deelnemende winkels. Zolang de vooraad strekt. Kxcl. statiegeld. Geldig t/m 3 april. Alleen voor Coca-Cola regular. collectiviteit en reparatie tot 70 procent, gehonoreerd. Ook FNV- onderhandelaar Van Waal toon de zich tevreden. Met dit akkoord komt er een einde aan drie weken van sta kingen in de metaal. Gisteren werd nog bij twaalf bedrijven actie gevoerd. Het compromis over de wao laat de werknemers vrij zich al dan niet tegen de verslechtering in de wao te verzekeren. Maar de werkgevers moeten wel een ver zekering aanbieden en ze moeten de premie innen en afdragen. Particuliere verzekeraars en het (ADVERTENTIES) zullen offertes uitbrengen voor de aanvullende wao-verzekering. In beginsel komt de premie voor rekening van de werknemers. Maar als een bedrijf een hoog wao-risico kent, komt ook een deel van de premie ten laste van de werkgever, VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - De chemische industrie investeert de ko mende zeven jaar ruim tien miljard gulden in mi lieu-maatregelen. In 2000 moet de uitstoot van ver zurende stoffen en zware metalen met zeventig pro cent verminderd zijn ten opzichte van 1985. De Vereniging van de Neder landse Chemische Industrie (VNCI) ondertekent daartoe na mens alle grote chemiebedrijven vandaag een intentieverklaring. Namens het kabinet zullen de ministers Andriessen (Econo mische Zaken), Maij (Verkeer) en Alders (Milieu) het convenant ondertekenen. De chemie stelt wel nadrukkelijk dat uitvoering van de plannen 'technisch en financieel' haal baar moet zijn. De verklaring bevat een groot aantal milieu-afspraken. De che mische industrie streeft ernaar, aldus een woordvoerster van de VNCI, de vervuiling bij de bron aan te pakken. Dat kan ertoe leiden dat delen van de chemie overschakelen op de toepassing van andere, minder schadelijke stoffen. Milieumaatregelen worden niet zozeer gezocht in het beperken van de uitstoot via technische aanpassingen (bijvoorbeeld een reiniger op de schoorsteen van een bedrijf), maar veel meer via vroegtijdig ingrijpen in het pro- duktieproces zelf. De totale kosten worden ge raamd op ruim 10 miljard gul den. „Da't is heel veel geld als je dat afzet tegen de totale investe ringen in de chemische sector. In 1992 bedroegen de totale inves teringen 3,2 miljard gulden. Nu gaat vijftien a twintig procent van de investeringen naar het milieu. Dat zal de komende jaren oplopen van 25 tot 35 procent", aldus de woordvoerster. Serviezenspeciaalzaak 4ege4ek^tafe[ U heeft niet alles gezien als u niet op onze paasshow bent geweest. De Gedekte Tafel, Dorpsstraat 58, Chaam Van onze verslaggever Breda - Betaalde uitzendkrachten hebben een niet gering aandeel in de landelijke drinkwater-actie voor Derde Wereldlanden, die de Simavi gisteren met hulp van 'tienduizenden vrijwilligers' is begonnen. Het door de stichting Simavi (Steun in Medische Aangelegenheden voor Inheem sen) voor deze actie in de arm genomen organisatiebureau De Vrije Hand (DHV)- Communications heeft de uitzendkrach ten ingehuurd bij uitzendbureau Adia Keser. Hoeveel het er precies zijn kon of wilde gisteren geen van de betrokkenen zeggen. Maar duidelijk is wel, dat de vraag om medewerkers zo groot was, dat Adia Keser vanuit Amsterdam het inzetten van uitzendkrachten landelijk heeft moeten coördineren. In Breda bijvoorbeeld zouden vrijwilli gers gisterochtend de buiten gebruik ge stelde watertoren op de hoek Speelhuis- laan-Konijnenberg bezetten. Met soortge lijke acties in andere steden wilde de Simavi de aandacht vestigen op de slech te drinkwater-voorziening in ontwikke lingslanden. Van de acht in Breda aanwezige 'actie voerders' bleken er zeven te zijn gehuurd. Dit tot groot ongenoegen van de enige echte actievoerende Simavi-vrijwilliger ter plekke, Greet Nietsch. Nietsch: „Ik ben promotor van de Simavi in Zuid-Nederland en probeer in die hoedanigheid onder andere collectanten te werven. Maar ik kan toch moeilijk mensen vragen geld in te gaan zamelen, omdat de Simavi uitzendkrachten moet betalen. Ik kan absoluut niet akkoord gaan met deze actie van dat organisatie bureau." Zij is dan ook niet van plan het hierbij te laten zitten. „Volgende week is er een vergadering en dan zal ik het zeker aankaarten. PR-activiteiten kosten na- V; tuuriijk altijd wel wat geld, maar om mensen tegen betaling ter plekke te krij gen, dat gaat me toch echt te ver. Als promotor knap ik hierop af. Schandalig." Ook de uitzendkrachten, voor het meren deel studenten, voelden zich gisteroch tend behoorlijk opgelaten over de situa tie. „We zouden tot tien uur folders moeten uitdelen, maar die hebben we nog niet gezien. Het komt bij mij allemaal over als een gigantisch communica tiestoornis", aldus een van hen. De mogelijkheid van een 1-april grap, werd in ieder geval door alle aanwezigen gisterochtend uitgesloten: in alle corres pondentie over de Simavi-actie is steeds nadrukkelijk gesteld, dat de datum er niets mee te maken had. Letterlijk heette het: „De Simavi wil geld als (drink)wa- ter... op 1 april en dat is geen grap." Raeymond van Haeften, hoofd voorlich ting bij de Simavi, ontkent desgevraagd, dat de inschakeling van uitzendkrachten - voor folderverspreiding rekenen uit zendbureaus ongeveer 25 gulden per uur - zijn organisatie veel geld gaat kos- 'ten. Van Haeften: „Ik wist niet eens dat er uitzendkrachten zijn ingeschakeld. Het is best mogelijk dat er te weinig vrijwilli gers waren en natuurlijk is het dan een slechte zaak als er ergens maar een man of drie actie staan te voeren. „Misschien dat het bureau dat zo heeft willen oplossen. Maar wij betalen in ieder geval geen uitzendkrachten. We zijn met DVH een vast bedrag overeengekomen, waarvoor zij de coördinatie en publiciteit verzorgen". Hoe hoog dat bedrag is, wilde Van Haef ten gisteren niet zeggen, behalve dat dit 'nog geen paar duizend gulden' bedraagt. „Misschien dat het hun extra geld heeft gekost, maar dat is verder hun zaak". De Vrije Hand was gisteren niet bereik baar voor commentaar: een telefonisch antwoordapparaat verwees voor informa ties naar Simavi. Cornelis Troost en het theater, ze vormen een tweeëenheid. Troost is omwille van het brood schilder geworden, maar is diep in zijn hart acteur gebleven. Werken van deze Jan Steen van de pruikentijd zijn in het Mauritshuis in Den Haag te zien. ZIE GROTE GIDS - DEEL D Na een natte eerste april blijft het vandaag droog. Er zijn flinke perioden met zon, maar door de zwakke wind voelt het wat frisjes aan. Breda - Een groep anonieme spaarders probeert te verhinde ren dat ze zich bekend moet maken om nog aanspraak te kunnen maken op haar aandeel uit de failliete Femisbank- boedel. Dat risico lopen ze nu mevrouw M. Middelkoop uit Almere hun anoniem ingediende zogeheten toondervorderingen ter waarde van bijna 80 miljoen gulden be twist. Reden waarom de anonieme spaarders de 'dwarsligger' uit Almere, die zelf een kleine 25.000 gulden tegoed heeft van de inmiddels failliete zwartgeld- bank, proberen af te kopen. Ce deren heet dat in juristentaai. Mevrouw Middelkoop zou dan haar recht op een aandeel uit de Femis-boedel verliezen, waar door ook de door haar opgewor pen blokkade op een snelle af wikkeling van het faillissement vervalt. De anonieme Femis-cre- diteuren hopen zo twee vliegen in een slag te slaan: ze kunnen anoniem blijven en voorkomen dat er nog meer geld uit de toch al magere Femis-pot opgaat aan langdurige procedures en de cu ratoren. „Ik heb al diverse aanbiedingen binnen," aldus Middelkoop. Vandaag neemt ze een besluit of ze haar vordering al dan niet overdraagt aan de hoogst bie dende. „Mijn advocaat heeft ook de belastingdienst op de hoogte gebracht. Die hebben er ook be lang bij dat de namen van de spaarders bekend worden willen ze nog iets terug zien van de ontdoken belasting." Middelkoop zit in een lastig par ket, want wil ze haar actie tegen de anonieme spaarder volhouden dan moet ze per ingediende toondervordering een procedure starten. Dat kost haar volgens ingewijden tonnen aan griffie rechten. „Mijn advocaat heeft de belas tingdienst gezegd dat ik van goede wil ben, maar dat ik die kar niet in mijn eentje kan trek ken." VERVOLG OP ECONOMIE - A6 (ADVERTENTIES) Oog- en tongstrelend een apart avondje uit £5 03 Brcdaseweg 127/01620-29813 Nispensëstraat 14-16/01650-33183 AKTIE TANKSLAG in zie hiervoor de medede- i ling van het streekgewest j§ in deze krant '~i Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: I Naam: Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: 85.50 28.45 o kwartaal automatisch83.- bank/gironr Naam: Adres: Postcode:, Plaats:, In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- o gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. I DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1