Robeco verwacht lagere rente NU f499,- :ort Snelgroeiende verpakker Budelpack: Malaise gaat aan ons voorbij Dei O Ui O* L0N0*4, 4o Q -o m 30 ui UJ o> oord ►snië Beleggingsgroep voorspelt gunstig jaar voor aandelenmarkt Psion Pa A4 ECONOMIE Minister Andriessen opent zaterdag nieuwbouw van verpakkingsfabriek in Poortvliet ECONOMIE kort "bzesh laten 14 Kurdische Fiermutselingen, het door Irt uitgeroepen (aanbod aan de de het bestand. Srillastrijders ftardin zes en in de Kurdische I drie guerrillas- ïalië fracties zijn de Somalische voerder van de fin alle fracties dag bijeen en lies hun wapens lit weekeinde in ord was bereikt |e internationale In succesvol ge rite wapens zijn iën doen gaat zelf het verantwoorde- |„Ik zal de post fsten. en dat hij wordt I minister uit de longen door het Italië. Overigens Idres. dieren I zuiden van de (d uitgevaardigd gedood, les te voorkomen gan-Tyoebe, een (De krijgsheren, ormalige leiders Tadjiekse rege- net islamitische leen schietpartij lijn omgekomen. 1 pantservoertui- lingsacties. UW |ept tijdens het FOTO AFP fzegd dat Britse pinden als gevolg I Peng liet echter eg, maar dat het I van de jaarlijkse (et Chinese parle- akkoord met het It van Hong Kong I uitoefenen op de phina zou Patten bmocratische her en Algerije beft dinsdagavond f ie doodvonnissen jten waren aange- sveiligheid en de lhof in de Oostal- Bere aangeklaagde fchtshoven, die in behandelen die Ive activiteiten, 21 ior toestellen van de m uitgevoerd, al is jelegd in de resolu- Luit gaat na zeven vervolgens zijn' er wen dagen om de organiseren en te met de VN. Hier- landen die troepen lacht in Bosnië heb- nog tijd om hun beschermen tegen vische wraakacties, chendingen van het komen op rekening rviërs hoewel ook oestellen ongeauto- :hten hebben uitge- vluchten hebben 'n gering militair et- maar met de motie uk opgevoerd op de in te stemmen met lan van Lord Owen nee. Een nieuwe re- itrengere sancties te- iërs en hun bondge- de maak en kan 'ele dagen worden DE STEM DONDERDAG 1 APRIL 1993 A5 Door Louis van de Geijn Rotterdam - De Robeco Groep voorziet een rentedaling. „In de komende jaren zouden we staatsleningen kunnen zien waarvan het rentepercentage met een vijf begint", aldus prof. mr. J. van Duijn van het beleids- comité van Robeco. De jongste staatslening draagt een rente van 7,5 procent. Dat de bodem langza merhand wel is bereikt, wil er bij hem niet in. De Robeco-professor, expert op het ge bied van economische golfbewegingen, wijst ter ondersteuning van zijn visie op de lijnen die de korte en de lange rente in Duitsland vanaf 1970 hebben ge volgd. Zowel tijdens de inzinking na de eerste oliecris - begin jaren zeventig - als gedurende de recessie die tien jaar later optrad, schoot de korte rente (maatstaf: het tarief voor 3-maands-de- posito's) ver uit boven het tarief op de kapitaalmarkt (twee jaar of langer lo pende leningen). Het begin van economisch herstel werd telkens ingeluid op het moment dat de 'korte' lijn door de 'lange' zakte, de kapitaalmarktrente mee naar beneden trekkend. Anno 1993 bevindt de korte rente zich nog boven de lange. Maar die geldmarktrente is rap aan het dalen en zal straks de lijn van de lange rente kruisen. In het scenario van Van Duijn zullen beide tarieven vervolgens nog wat verder dalen, lager zelfs dan de eerdere dieptepunten. Want in de jaren zeventig en tachtig was de inflatie veel hoger. Andere rente-goeroes menen dat er niet veel ruimte meer zit in de rentetarieven. Zij wijzen op de enorme kapitaalbe hoefte, bijvoorbeeld in het voormalige Oostblok. Robeco's topman prof. dr. P. Korteweg gelooft daar niet in: „Niet alle kapitaal behoefte leidt ook tot kapitaalvraag." Hoe groot de nood ook is, het kapitaal stroomt pas naar het oosten als er economische kansen ontstaan. En dat is in het algemeen nog lang niet het geval. De renteprognose is niet zo maar een spelletje. Zij bepaalt grotendeels de beleggingsvisie voor de nabije toe komst. Rekenend op een verdere rente daling komt Robeco tot de conclusie dat 1993 (opnieuw) een sterk obligatiejaar zal worden. Dat is dan het derde suc cesjaar op rij, met een rendement voor het obligatiefonds Rorento van 15.6 procent in 1991 en 14.8 procent in 1992. De eerste tien weken van het lopende jaar bedroeg het rendement 6.0 procent. Robeco's rentevisie draagt ook bij tot optimisme over aandelen. De dalende tarieven zijn al bezig miljarden guldens uit deposito's los te maken en die kapi-' taaiwolk zal voor een deel in aandelen beleggingen neerslaan. De koersstijging die door deze vraag wordt uitgelokt, zal verder worden ondersteund door wins therstel in de bedrijven. Dat is, aldus Van Duijn, de klassieke 'tweede trap' (na de rentedaling) van het economisch herstel. De aandelenmarkten in de wereld heb ben de laatste maanden de opgaande lijn te pakken, het sterkst in Japan (18,5 procent stijging), maar ook in Neder land (11,5 procent plus). De aandelen fondsen Robeco en Rolinco (in 1992 goed voor een beleggingsresultaat van 9,6 en 5,0 procent) hebben tot 19 maart alweer een rendement behaald van 7,9 en 6,4 procent. Dat de beurskoersen weer aantrekken, wil niet zeggen dat de economische recessie in Europa alweer voorbij is. De Verenigde Staten en Engeland zijn door het dal, aldus Van Duijn, maar op het Europese vasteland is de inzinking pas begonnen. Hij rekent er op dat de beurzen, net als in het verleden, een goede neus hebben en met hun koers stijgingen op het werkelijke economisch reveil vooruitlopen. Dat zou zich begin volgend jaar kunnen voordoen. Zelfs voor de geplaagde onroerend- goedbeleggers had Robeco gisteren bij de presentatie van het jaarverslag van de belangrijkste fondsen een opwek kend geluid. Door de 'brede afwaarde ring' van gebouwen behaalde het vast goedfonds Rodamco vorig jaar nog een' negatief beleggingsresultaat van bijna elf procent. Maar het tij op de vastgoed markt is aan het keren, aldus Korteweg, wijzend op de koersontwikkeling van de betreffende beleggingsfondsen. De eerste tien weken van 1993 boekte Ro damco een resultaat van 10,8 procent. Over'de resultaten van de Groep zelf kon Kortweg gisteren ook opgewekt zijn. Het geld komt de laatste maanden weer 'met bakken' binnen. Het totale beheerde vermogen groeide vanaf het begin van dit jaar van 46,4 tot 50,2 miljard gulden, meer dan ooit tevoren. Robeco noteerde de laatste tien weken dertigduizend nieuwe klanten op een totaal (eind 1993) van 482.000, mede dankzij de samenwerking met de Rabo- banken. De klanten van deze bankorga- nisatie brachten vorig jaar twee miljard gulden binnen en hebben nu ongeveer vijf miljard bij de Robeco Groep belegd. Van onze verslaggever Jan van de Ven Poortvliet - Budelpack is een snelgroeiende verpakker. Nog voordat minister J. Andriessen (Economische Zaken) op 3 april de nieuw bouw van het bedrijf opent, heeft directeur André Nieuwkerk 2 hectares voor verdere uitbreiding aange schaft. „De gemeente gaat akkoord", aldus Nieuwkerk. Volgens Nieuwkerk is Budel pack het grootste verpakkende bedrijf in de Benelux en de op een na grootste in de Europese Gemeenschap. Van 2400 vier kante meter vloeroppervlak in 1978 groeide Budelpack naar 5000 in 1985, naar 7500 in 1988, tot 12.700 nu. „Ik denk dat we twee tot driemaal zo groot kun nen worden in de komende ja ren". Minister Andriessen krijgt een beetje gelijk als hij voor kleine en middelgrote bedrijven een goede toekomst ziet. Vandaar zijn enthousiasme om naar de Zeeuwse polder en Poortvliet te komen voor de opening. „De werkgelegenheid groeide bij ons de laatste acht jaar 20 tot 25 procent per jaar, tot boven de 300 op dit moment. We maken al vele jaren op de omzet (voor 1992: 48,7 miljoen) een jaarlijk se winst van vijf tot acht pro cent, netto na belasting". De economische malaise gaat aan Budelpack voorbij. „We merken er iets van, maar niet in de omzet. Enkele jaren geleden hadden we een constante order portefeuille van een half jaar". Dat werkte lekker. „Nu hebben we voor drie maanden orders. Opdrachtgevers wachten tot het laatste moment. Dat maakt het werk stressmatiger". Banket André Nieuwkerk (45) begon 22 jaar geleden in de banketfa- briek van zijn vader in Budel met inpakken van Mars-pro- dukten. „Ik zag in de banket geen toekomst en zocht naar iets anders". Zeven jaar lang opereerde hij in ruimtes en on der de hoede van zijn vader. Als bedrijfsleider, want pa had het voor 't zeggen. Vijftien jaar geleden begon hij voor zichzelf in Poortvliet. Zijn onderkomen werd een voorma lige banketfabriek. Puur toeval. De 25 ex-banket werkers van de fabriek konden bij hem begin nen. De 25 in Budel achtergela ten medewerkers bleven voor zijn vader werken. Was zijn Directeur Nieuwkerk op de inpakafdeling van Budelpack. bedrijfsruimte in Budel 600 vierkante meter, in Poortvliet lagen er 1000 klaar. Een totaal nieuw pand, 2400 vierkante me ter, kwam er in 1978. Sinds zijn komst naar Poort vliet heeft Nieuwkerk de opper vlakte van zijn bedrijf verder- tienvoudigd. Eigenlijk nog meer, want in Bergen op Zoom heeft hij 4.000 vierkante meter opslagruimte. „Zodra we uit ons jasje groeien huren we bij".' De te huren meters wisselen met de jaren qua omvang. Tot de belangrijkste opdracht gevers rekent Nieuwkerk: Uni lever, Procter en Gamble, Hen kei, Sara Lee/Douwe Egberts, Frico Domo, CSM, Akzo, DMV Campina, Solvay Duphar. Bu delpack kan 25 produkten ge lijktijdig inpakken. Per jaar heeft het bedrijf 150 tot 200 verschillende verpakkingen te verwerken. Per dag draait het er twee tot drie miljoen pakjes uit. Uiteenlopend van waspoe- der tot koekjes. Piekbelasting Grote bedrijven hebben toch ook zelf inpakmachines? „Ze ker, we krijgen niet alles". Bij het uitproberen van nieuwe produkten of nieuwe verpak kingen is een rol voor Budel pack weggelegd. Bedrijven heb ben dan nog geen vervangende apparatuur aangeschaft. Piek belasting wordt eveneens naar een inpakbedrijf afgeschoven. „Laten we een voorbeeld ne men. Noten zijn veel gevraagd in de laatste maanden van het jaar. Voor feestdagen en lange winteravonden. De industrie heeft echter voor een gemiddel de vraag inpakmachines ge kocht. De piek komt bij ons terecht". De laatste jaren ondergaat het verpakken van waspoeder ver- FOTO DE STEM/DICK DE BOER andering. Kartonnen dozen ma ken plaats voor zakken, milieu vriendelijke zakken. Het uitpro beren van de uiteindelijke ver pakking wordt aan bijvoorbeeld Budelpack overgelaten. Na het vinden van een definitieve vorm van verpakken nemen de was middelenproducenten het ver pakken zelf weer ter hand. Bij het uitspreken van 'we' en 'ons' heeft Nieuwkerk het niet alleen over zichzelf. „Er zijn in ons land 350 bedrijven, die voor derden inpakken. Elk jaar ver dwijnen er zestig van en komen er zeventig bij". Een toenemend aantal. „Voor slechts een paar is een goede toekomst weggelegd. De meeste zijn veel te klein schalig. Ik denk, dat er minder dan tien uiteindelijk overblij ven". Veel hinder van de concurren ten heeft Nieuwkerk niet. „Wij richten ons voornamelijk op het buitenland. Tachtig procent van wat wij verpakken is voor ver spreiding in andere EG-landen bestemd". Momenteel maakt Budelpack reclamepakjes met het maandverband Always. Over een reeks van jaren be zorgt het promoten van dit ver band werk aan Budelpack. Techneuten Naast stabiele factoren als maandverband en waspoeder pakt Budelpack alle werk aan. Al betekent een opdracht slechts een dag produktie. Nieuwkerk heeft een staf van - wat hij noemt - 20 techneuten, die zonodig snel een verpak kingsmachine bedenken en ont wikkelen. De techneuten komen ook in actie als er snel machines gewisseld moeten worden. Een regelmatig voorkomende klus. Behalve over de soort machine denken Nieuwkerk en zijn men sen na over bijvoorbeeld het terugdringen van verpakkings materiaal, een gegeven in mi lieu-acties. De wasmiddelenin dustrie is niet voor niets bezig met slimmere verpakkingen. „Het terugdringen van overbo dige verpakkingen is overigens meer een politiek probleem dan een praktisch probleem", meent Nieuwkerk. „Het ministerie van milieu-minister Alders heeft eens de samenstelling van huis houdelijk afval laten onderzoe ken. Minder dan een procent betrof verpakkingsmateriaal". Niettemin houdt ook Budelpack de vinger aan de pols. Voor zover dat gaat, want de klant levert zelf het materiaal om zijn spullen in te stoppen. „De over schakeling van dozen op zakken levert een materiaalbesparing van 20 procent op. De omvang van het verpakte produkt wordt er 20 procent minder door". Dat heeft prettige gevolgen voor op slag, transport, plaatsing in winkelschappen, het bewaren thuis. Verpakkingen zullen er altijd nodig zijn. Als de wasmiddelen straks in een ecozak verkrijg baar zijn en de fabrikanten zelf over machines voor verpakking beschikken, moet Nieuwkerk naar ander werk uitkijken. „We zijn continu met het vinden van 'bijspringwerk' bezig". Dramatisch kwartaalverlies Volkswagen Wolfsburg - Het Duitse automobielconeern Volkswagen is door het inzakken van de verkoop diep in de rode cijfers geraakt. Over het eerste kwartaal van dit jaar leed het concern een verlies voor belastingen van ongeveer 1,25 miljard mark tegen over een winst van 354 miljoen mark in dezelfde periode van 1992. Toch denkt VW over het gehele jaar winst te kunnen boeken, verklaarde financieel directeur Werner Schmidt giste ren. Den Holder verliest geding van Begemann Breda - Machine en Apparatenfabriek Den Holder uit Leiden i heeft het kort geding tegen de Koninklijke Begemann Groep voor een bankgarantie van 2,5 miljoen gulden verloren. Met die garantie hoopte Den Holder een even groot bankkrediet te krijgen. Den Holder houdt Begemann als moederbedrijf van Backer en Rueb aansprakelijk voor de onjuiste faillissementsaanvrage door de laatste in januari 1990. Uit het vonnis Wijkt dat dit een onjuiste aanname is. Recordwinst voor Deutsche Bank Frankfurt - Het bedrijfsresultaat van Deutsche Bank, de grootste bank van Duitsland, is vorig jaar met zeven procent gestegen tot een recordbedrag van 6,39 miljard mark. De nettowinst ging omhoog met 29,7 procent naar 1,83 miljard mark. Het balanstotaal klom met 10,6 procent tot 496,6 miljard markt. Groei valutahandel verminderd Bazel - De groei van de internationale valutahandel is aan het begin van de jaren negentig afgezwakt. De terugval was bij dé contante handel veel sterker dan in andere sectoren, in het bijzonder de optie- en termijncontracten. De Amerikaanse dollar bleef verreweg de meest verhandelde valuta, maar moest wel terrein prijsgeven aan de Duitse mark. Dit blijkt uit een rapport van de in Bazel gevestigde Bank voor Internationale Betalingen (BIB), een overkoepelende instelling van de centrale banken. Forse winst RAET Amsterdam - RAET NV, leverancier van automatiseringsdien sten en -produkten met hoofdzetel in Utrecht, heeft zich in 1992 'aardig' hersteld van 1991 toen zij met grote moeite nog net in de zwarte cijfers kon blijven. De winst bedroeg vorig jaar f 9,4 miljoen op een omzet van f 717 miljoen. In 1991 bedroeg de winst vier ton bij een omzet van 600 miljoen gulden. Deze omzetvergroting komt onder meer door 'overname' van de klanten van de failliete concurrent Infotheek. Dit jaar legt de RAET-directie zich erop toe de winst verder te vergroten, bij gelijke omzet, 'want veel omzetvergroting zit er gewoon niet in'. Oud-papierberg groeit Oegstgeest - Nederland komt om in het oud papier, meldt de Federatie Nederlandse Oudpapier Industrie (FNOI). Begin april wordt de verwerkingsprijs per kilo verhoogd met drie cent om op te kunnen boksen tegen internationale concurrentie, vooral uit Duitsland. De Duitse overheid steunt de oud-papierhandel in dat land beter door hogere tarieven voor de verwerking te betalen, laat een woordvoerder van de Nederlandse papierfederatie weten. „Het gevolg is dat de Duitse papierverwerkers hun produkten goedkoper op de Europese markt kunnen brengen en wij dus met overschotten komen te zitten." Vorig jaar werd 1,8 miljoen ton oud papier opgehaald door de ongeveer 250 verwerkende bedrijven. Het oud papier wordt doorverkocht aan papier- en kartonfabrieken die heLals grondstof gebruiken. Reclamecampagne kost Hoover geld Londen - Drie topmanagers van de Amerikaanse stofzuigerfa brikant Hoover zijn de laan uitgestuurd nadat een ludieke reclamecampagne uitliep op een verliespost van 20 miljoen pond (tegen de huidige koers ruim f 54 miljoen). Moederbedrijf Maytag heeft inmiddels een nieuwe president-Alirecteur aange wezen om de brokken te ruimen. In de reclamecampagne lokte Hoover klanten in Groot-Brittannië en Ierland met vliegtickets naar de Verenigde Staten of Europa. Elke klant die voor meer dan 100 pond (ruim f 270) aan Hoover-produkten aanschafte, mocht rekenen op twee gratis retourvluchten. Naar schatting hebben tweehonderdduizend klanten van de aanbieding gebruik gemaakt. Op een dergelijk aantal had Hoover nooit gerekend. Het bedrijf kon de vraag naar vluchten niet verwerken. Maytag heeft toegezegd dat alle klanten die nog op tickets wachten hun vluchten zullen krijgen of een andere vorm van compensatie 'binnen de voorwaarden die zijn gesteld in de reclamecampagne'.. (ADVERTENTIES) 128 Kb geheugen Grafische interface Multitasking PC-communicatie Ruimte voor 2 geheugenkaarten lincJ. BTW) THE CHAMPS. A WORLD TO DISCOVER. Bel NU voor verkoopadressen: 02526-20040 klm cityhopper iMet ingang van 28 maart verlaagt KLM Cityhopper haar tarieven van Rotterdam naar Londen. Een jaar retour (zonder restricties is zelfs in prijs verlaagd van 830.- naar 626.-. Vraag de voorwaarden of meer informatie bij uw reisagent, het KLM Passage kantoor of KLM Reserveringen (02) 4747747 (24 uur per dag). NIEUWE TARIEVEN PER 28 MAART 1993 Jaarretour (zonder restricties) Eurobudget Superpex Enkel 313 Retour 626 517 381 io

de Stem | 1993 | | pagina 5