Robe o° Frankrijk moet fors bezuinigen Uj Nederlandse militairen gaan deelnemen aan VN-macht Mozambique Snelgroeieiu Relatie Tsjechen en Slowaken slechter dan ooit Rapport over communicatiebeleid EG weggehoond Veiligheidsraad akkoord over vliegverbod Bosnië Beleggingsgroe] Jeltsin wil besluiten van Congres laten vernietigen BUITENLAND BUITENLAND KORT Minister Andriessen op Israël scherpt maatregelen in Gazastrook aan de stem donderdag 1 april 1993 A4 de stem Door onze correspondent Mare de Koninck New York - Nederland zal op zo kort mogelijke termijn twaalf mili taire mijnopruimingsexperts naar Mozambique sturen. De Nederland se militairen van de Explosieven Opruimingsdienst zullen deel uit maken van de VN-troepen die in Mozambique, na de burgeroorlog daar, de vrede gaan handhaven. Nederlands minister van Buitenlandse Zaken Pieter Kooijmans heeft dit giste ren bekendgemaakt in New York, waar hij een gesprek had met secretaris-ge neraal Boutros Boutros Ghali van de Verenigde Naties. Boutros Ghali heeft Nederland ge vraagd om een bijdrage tot de VN-vre desmissie in Mozambique omdat een soortgelijke eenheid van de Nederland se mijnopruimers in Cambodja met groot succes opereert. De twaalf gespe cialiseerde Nederlandse militairen voor Mozambique zullen daar vooral lokale soldaten opleiden in de techniek van het onschadelijk maken van explosie ven. Het Nederlandse kabinet moet formeel het besluit nog nemen tot uitzending van de kleine VN-eenheid naar Mozam bique. Volgens minister Kooijmans staat inmiddels echter wel vast dat het kabinet met zijn voorstel akkoord zal gaan. Overigens is de militaire VN-vredes- macht voor Mozambique nog niet defi nitief samengesteld, omdat de belang rijkste deelnemende landen hun toezeg ging om eenheden te leveren, nog moe ten realiseren. De vertraging is voor Boutros Ghali een bron van frustratie. Hij heeft bij minis ter Kooijmans gepleit voor internatio nale aanvaarding van zijn voorstel dat VN-lidstaten permanent zogenaamde 'stand by-eenheden' voor de VN be schikbaar houden, opdat de secretaris generaal van de landenorganisatie snel ler kan handelen zodra de Veiligheids raad besluit tot een militaire vredesope ratie in welk land dan ook. Nederland blijft, evenals tal van andere landen, aarzelen 'blinde, troepentoezeg gingen' aan de VN te doen, omdat de regering in Den Haag daarmee in af zonderlijke gevallen haar eigen verant woordelijkheid zou prijsgeven voor het sturen van onderdanen naar veelal le vensgevaarlijke gebieden. Secretaris-generaal Boutros Ghali heeft minister Kooijmans geprobeerd terzake gerust te stellen met de verzekering dat VN - ook als die de beschikking zou krijgen over nationale 'stand by forces' - toch om afzonderlijke instemming van de betrokken regeringen zal vragen. Kurden gedood door Turkse soldaten Diyarbakir - Turkse veiligheidstroepen hebben 14 Kurdische guerrillastrijders gedood in drie afzonderlijke schermutselingen. De schietpartijen deden zich voor gedurende het door de Kurdische leider Abdullah Ocalan op 20 maart uitgeroepen eenzijdig bestand van 25 dagen, dat als vredesaanbod aan de Turkse regering bedoeld is. Turkije verwelkomde het bestand, maar weigert gesprekken aan te gaan met de guerrillastrijders. Gisteren werden in de zuidoostelijke provincie Mardin zes en in de oostelijke provincie Tunceli vijf rebellen van de Kurdische Arbeiderspartij (PKK) gedood. Dinsdag werden drie guerrillas trijders gedood nabij Ilic. Ontwapeningsprogramma in Somalië Mogadishu - De 15 belangrijkste Somalische fracties zijn gisteren begonnen met praktische stappen om de Somalische bevolking te ontwapenen, zo heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties meegedeeld. De Bestands- en Ontwapeningscommisie, waarin alle fracties zijn vertegenwoordigd, kwam voor de tweede dag bijeen en stelde 55 plaatsen vast waar leden van de milities hun wapens kunnen inleveren. De bijeenkomst van de commissie kwam nadat dit weekeinde in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba een akkoord was bereikt over de vorming van een Somalische regering. De internationale troepen in Somalia zijn de afgelopen maanden succesvol ge weest bij het vergaren van zware wapens. Lichte wapens zijn echter nog in overvloed in omloop in Somalia. Premier Amato gaat zelf Financiën doen Rome - Premier Giuliano Amato van Italië gaat zelf het ministerie van financiën leiden nadat dinsdag de verantwoorde lijke minister Franco Revligio is afgetreden. „Ik zal de post voorlopig waarnemen", zei Amato tegen journalisten. De minister stapte op nadat bekend was geworden dat hij wordt verdacht van corruptie. Reviglio is de vijfde minister uit de regering-Amato die tot opstappen wordt gedwongen door het grootscheepse onderzoek naar corruptie in Italië. Overigens ontkende Reviglio de beschuldigingen aan zijn adres. Tadjikistan rouwt na dood krijgsheren Moskou - Tadjikistan heeft gisteren in het zuiden van de republiek de noodtoestand en een uitgaansverbod uitgevaardigd nadat twee machtige krijgsheren elkaar hadden gedood. De stappen zijn bedoeld om geweld tussen milities te voorkomen rond de begrafenis van hun leiders in Koergan-Tyoebe, een gebied aan de zuidgrens nabij Afghanistan. De krijgsheren, Sangak Safarov en Fajzoeli Sajdov, waren voormalige leiders van het Volksfront dat de pro-communistische Tadjiekse rege ring aan de macht bracht na een oorlog met islamitische rebellen. Beide leiders doodden elkaar dinsdag tijdens een schietpartij waarbij mogelijk in totaal vijftien anderen zijn omgekomen. Hun troepen, die bestaan uit ongeveer 600 man, pantservoertui gen en tanks, hebben tot nu afgezien van vergeldingsacties. China waarschuwt Londen opnieuw De Chinese premier Li Peng (r) overlegt tijdens het Volkscongres met een hoge militair. foto afp .Beijing - China heeft gisteren opnieuw gezegd dat Britse economische belangen schade kunnen ondervinden als gevolg van het geschil over Hongkong. Premier Li Peng liet echter weten dat Beijing bereid is tot nieuw overleg, maar dat het initiatief daartoe van de Britten moet uitgaan. Li sprak tijdens een persconferentie na afloop van de jaarlijkse bijeenkomst van het Nationale Volkscongres, het Chinese parle ment. Het Volkscongres ging eerder op de dag akkoord met het opzetten van een werkgroep die de overdracht van Hong Kong aan China in 1997 moet voorbereiden. Met deze werkgroep zou Beijing druk willen uitoefenen op de gouverneur van Hong Kong, Chris Patten. China zou Patten ertoe willen bewegen zijn voorstellen voor democratische her vormingen in de kolonie terug te nemen. Doodstraf voor fundamentalisten Algerije Algiers - Een speciale rechtbank in Algerije heeft dinsdagavond vijf fundamentalisten ter dood veroordeeld. Drie doodvonnissen werden bij verstek uitgesproken. De verdachten waren aange klaagd wegens samenzwering tegen de staatsveiligheid en de vorming van gewapende bendes. Het speciale hof in de Oostal- gerijnse stad Constantine veroordeelde een andere aangeklaagde tot 15 jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Tot nu toe hebben de drie bijzondere gerechtshoven, die in september 1992 zijn opgericht om zaken te behandelen die verband houden met terrorrisme en subversieve activiteiten, 21 doodvonnissen uitgesproken. VERVOLG VAN VOORPAGINA In New York is de Veiligheids raad nu na maanden vastbeslo ten om te besluiten tot militair afdwingen van het vliegverbod boven Bosnië. De motie werd aangenomen met 14 stemmen voor. China onthield zich van stemming. Voortaan kunnen piloten van de NAVO Servische militaire toe stellen neerschieten die het vijf maanden geleden ingestelde vliegverbod schenden. Op ver zoek van Rusland blijven opera ties beperkt tot het Bosnische luchtruim. In een eerder ontwerp was sprake van bombardemen ten op gronddoelen Het is de eerste keer dat de verenigde Naties hebben inge stemd met gewapend ingrijpen in de Joegoslavische burgeroor log. De 23.000 militairen van de vredesmacht die zich nu in het gebied bevinden, zijn alleen be trokken bij humanitaire opera ties. Het bekrachtigen van het vlieg verbod zal door toestellen van de NAVO worden uitgevoerd, al is dat niet vastgelegd in de resolu tie. Het besluit gaat na zeven dagen in, en vervolgens zijn er nog eens zeven dagen om de operaties te organiseren en te coördineren met de VN. Hier door hebben landen die troepen aan de VN-macht in Bosnië heb ben geleverd nog tijd om hun soldaten te beschermen tegen eventuele Servische wraakacties. De meeste schendingen van het vliegverbod komen op rekening van de Serviërs hoewel ook Kroatische toestellen ongeauto riseerde vluchten hebben uitge voerd. Deze vluchten hebben weliswaar een gering militair ef fect gehad, maar met de motie wordt de druk opgevoerd op de Serviërs om in te stemmen met het vredesplan van Lord Owen en Cyrus Vance. Een nieuwe re solutie met strengere sancties te gen de Serviërs en hun bondge noten is in de maak en kan binnen enkele dagen worden aangenomen. Door Louis van de Geijn Rotterdam - De Robeco Groep voorziet een rentedaling. „In de komende jaren zouden we staatsleningen kunnen zien waarvan het rentepercentage met een vijf begint", aldus prof. mr. J. van Duijn van het beleids- comité van Robeco. De jongste staatslening draagt een rente, van 7,5 procent. Dat de bodem langza merhand wel is bereikt, wil er bij hem niet in. De Robeco-professor, expert op het ge bied van economische golfbewegingen, wijst ter ondersteuning van zijn visie op de lijnen die de korte en de lange rente ■in Duitsland vanaf 1970 hebben ge volgd. Zowel tijdens de inzinking na de eerste oliecris - begin jaren zeventig - als gedurende de recessie die tien jaar later optrad, schoot de korte rente (maatstaf: het tarief voor 3-maands-de- Van onze verslaggever Jan van de Ven Poortvliet - Budelpack is een snelgroeiende verpakker. Nog voordat minister J. Andriessen (Economische Zaken) op 3 april de nieuw bouw van het bedrijf opent, heeft directeur André Nieuwkerk 2 hectares voor verdere uitbreiding aange schaft. „De gemeente gaat akkoord", aldus Nieuwkerk. Volgens Nieuwkerk is Budel pack het grootste verpakkende bedrijf in de Benelux en de op een na grootste in de Europese Gemeenschap. Van 2400 vier kante meter vloeroppervlak in 1978 groeide Budelpack naar 5000 in 1985, naar 7500 in 1988, tot 12.700 nu. „Ik denk dat we twee tot driemaal zo groot kun nen worden in de komende ja ren". Minister Andriessen krijgt een beetje gelijk als hij voor kleine en middelgrote bedrijven een goede toekomst ziet. Vandaar zijn enthousiasme om naar de Zeeuwse polder en Poortvliet te komen voor de opening. „De werkgelegenheid groeide bij ons de laatste acht jaar 20 tot 25 procent per jaar, tot boven de 300 op dit moment. We maken al vele jaren op de omzet (voor 1992: 48,7 miljoen) een jaarlijk se winst van vijf tot acht pro cent, netto na belasting". De economische malaise gaat aan Budelpack voorbij. „We merken er iets van, maar niet in de omzet. Enkele jaren geleden hadden we een constante order portefeuille van een half jaar". Dat werkte lekker. „Nu hebben we voor drie maanden orders. Opdrachtgevers wachten tot het laatste moment. Dat maakt het werk stressmatiger". Banket André Nieuwkerk (45) begon 22 jaar geleden in de banketfa- briek van zijn vader in Budel met inpakken van Mars-pro- dukten. „Ik zag in de banket geen toekomst en zocht naar iets anders". Zeven jaar lang opereerde hij in ruimtes en on der de hoede van zijn vader. Als bedrijfsleider, want pa had het voor 't zeggen. Vijftien jaar geleden begon hij voor zichzelf in Poortvliet. Zijn onderkomen werd een voorma lige banketfabriek. Puur toeval. De 25 ex-banketwerkers van de fabriek konden bij hem begin nen. De 25 in Budel achtergela ten medewerkers bleven voor zijn vader werken. Was zijn Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Na de euforie en de champagne volgt de harde werkelijkheid. De Franse premier Edouard Balladur heeft gisteren de leden van zijn kabinet gevraagd om zwaar te bezuinigen op hun ministeries, om zo het goede voorbeeld te geven. Aan alle ministeriële kabinetten is gevraagd om het dagelijkse leven tien procent goedkoper te maken. Ook moet minister van begrotingszaken Nicolas Sarko- zy er voor zorgen, dat er min stens voor zeven miljard gulden wordt bezuinigd op de begro ting. De ministers en hun mede werkers krijgen verder voorlopig geen nieuwe auto's. Ze zullen het met de exemplaren van him voorgangers moeten doen. Ook wordt het ministeriële leven minder aangenaam wanneer ge kozen wordt voor een vliegreis. De GLAM, dat is de luchtdienst van de Franse regering, zal der tig procent moeten bezuinigen. Een nog nader te bepalen aantal vliegtuigen van het type Mystère zal worden verkocht. De be windslieden zullen het zoveel mogelijk moeten doen met de reguliere lijnen van binnenland se maatschappij Air Inter. Deze laatste bezuiniging is des te op vallender, omdat Edouard Balla dur tijdens de gehele verkie zingscampagne per privé-vlieg- tulg van bijeenkomst naar bij eenkomst vloog. Tenslotte heeft de premier aan procureur Jean Reno van de Franse rekenkamer gevraagd om voor eind mei te komen met een compleet rapport, waarin de fi nanciële staat van het land wordt doorgelicht. Dat werkstuk zal dan gaan fungeren als basis van de nieuwe politiek in het land. „Maar zonder gedegen kermis van alle feiten lopen we rond als kippen zonder kop," had Balladur dit rapport al tij dens de campagne aangekon digd. Morgen houdt het kabinet-Bal- ladur zijn eerste ministerraad onder leiding van president Mit terrand. Dinsdag legt de premier de regeringsverklaring af. Deze zal worden gevolgd door een vertrouwensstem in de Tweede Kamer. Een formaliteit. Want de regering Balladur steunt op een kamermeerderheid van 484 ze tels op een kamer die er 577 telt. Sinds 1958 had geen enkele re gering zo'n comfortabele positie. all f r. !-A' 1 f lHtoV IM.'U -'I Moskou (ap) - De Russische president Boris Jeltsin gaat een aantal besluiten van het Congres van Volksafgevaardigden voorleggen aan het Constitutioneel Hof, in de hoop dat ze worden vernietigd. rDe president zou er wel over denken het referendum van het Congres te aanvaarden en af te zien van een eigen, cuncurrerend referendum. Hervormingsgezinde afgevaar digden, die achter Jeltsin staan, zouden hem dinsdag hebben af geraden met alle geweld een ei gen referendum te houden. Een dergelijke stap zou volgens hen alleen maar tot verder verval van de Russische staat leiden. Jeltsins woordvoerder Sergei Fi latov bevestigde dat Jeltsin over weegt de plannen voor zijn eigen Jeruzalem (ap) - Het Israëli sche leger heeft gisteren de veiligheidsmaatregelen in de bezette gebieden verscherpt. Er werden meer troepen naar de Westoever en de Ga zastrook gestuurd en ook mo gen de soldaten nu eerder gebruik maken van vuurwa pens tegen Palestijnen. De maatregelen zijn de strengste sinds het uitbreken van de Golf oorlog in 1991. De bezette gebie den zijn nu vrijwel volledig afge sloten van de buitenwereld. Dit zal grote gevolgen hebben voor de Palestijnse economie omdat deze voornamelijk drijft op de inkomsten van Palestijnse arbei ders in Israël. Voor de bijna twee miljoen Pa lestijnen in de bezette gebieden is het voorlopig niet meer moge lijk Israël binnen te komen. Kranten meldden dat de rege ring van Yitzhak Rabin van plan is het aantal Palestijnse werk krachten in Israël permanent te rug te brengen. Hoeveel extra militairen naar de bezette gebieden zijn gestuurd is niet bekendgemaakt. De solda ten kregen bovendien toestem ming om zonder voorafgaande waarschuwing gebruik te maken van hun vuurwapens tegen ge wapende Palestijnen, zo meld den militaire functionarissen. Ook mag het leger op grote schaal arrestaties uitvoeren en huiszoekingen doen om gezochte personen op te sporen. referendum op 25 april in te trekken, maar dat hij nog geen besluit heeft genomen. „We zullen bij het Constitutio neel Hof in beroep gaan om te protesteren tegen een aantal schendingen van de grondwet", zei Filatov gisteren. Hij zei niet precies welke congresbesluiten zullen worden aangevochten. Het kamp van Jeltsin is zich druk aan het beraden over de politieke strategie na de bijzon dere zitting van het Congres. Jeltsin ontsnapte aan een afzet tingsprocedure. De machtsstrijd tussen president en Congres bleef uiteindelijk onbeslist. De nieuwe Franse minister van sociale zaken en volksgezondheid, Simone Veil, wordt gefeleciteerd door haar voorganger Bernard Kouchner. Voormalig minister Bernard Tapie kijkt toe. foto ap 'wegzinken'). Bovendien wijzen de Slowaken erop dat bij de scheiding van Tsjechoslowakije was afgespro ken dat de burgers van beide landen vrij heen en weer konden reizen. „Eerst verloren we de overeengekomen gezamenlijke munt", zo zei Kovac gisteren, „en nu dreigen we ook nog onze overeengekomen reis vrijheid te verliezen." Kovac stelde voor weliswaar over te gaan tot het inrichten van douaneposten, maar voor Tsjechen en Slowaken een soepel regime te hanteren. Zij zouden, anders dan reizigers uit 'derde landen' niet hun paspoort hoe ven laten zien, maar kunnen vol staan met hun identiteitskaart (alle Tsjechen en Slowaken heb ben zo'n kaart, vele hebben geen paspoort). Havel noemde dat een 'technisch detail', waarover wellicht te pra ten zou zijn. Volgens de Tsjechische president is er van het bezoek van Kovac een 'stimulans' uitgegaan ter verbetering van de onderlinge betrekkingen. De komende we ken zal in de gesprekingen tus sen beide regeringen moeten blijken in hoeverre dat werkelijk het geval is geweest. Door onze correspondent Stevo Akkerman Praag - Het was, zo zei de Tsjechische president Vaclav Havel gisteren bij de'afslui ting van het bezoek van zijn Slowaakse ambtgenoot Mi- 'chal Kovac, een heel speciaal staatsbezoek geweest, want anders dan in alle gevallen hadden ze het zonder tolk kunnen doen. Kovac voegde daaraan toe dat hij zich in Praag erg thuis had gevoeld. Dat zal wel. Tot 1 ja nuari van dit jaar was hij voor zitter van het Tsjechoslowaakse federale parlement en dat was in Praag gehuisvest. Maar ditmaal kwam Kovac voor twee dagen op staatsbezoek als het wettig ge kozen staatshoofd van een onaf hankelijk Slowakije. En alle di plomatieke hartelijkheden ten spijt, hij kwam op een moment dat de verhouding tussen Tsje chen en Slowaken slechter is dan ooit tevoren. Nog altijd is er geen akkoord tussen Tsjechië en Slowakije over de verdeling van de (waar devolle) resten van de Tsjecho slowaakse boedel. In verband met de splitsing van de voorma- Havel foto ap lige Tsjechoslowaakse staats bank hebben de Slowaken een schuld van ongeveer 1,4 miljard gulden ten opzichte van de Tsje chen. Aldus de Tsjechen. De Slo waken bestrijden de hoogte van dat bedrag, onder andere op grond van een claim op een deel van de goudreserves. Maar ook een lager bedrag dan 1,4 miljard gulden kunnen of willen zij niet betalen. In reactie daarop heeft de Tsje chische regering onlangs beslo ten alle aandelen die Slowaakse burgers in Tsjechische bedrijven hadden, te bevriezen. Zolang de Slowaakse regering niet over de brug komt, hebben de Slowaak se burgers niets aan hun Tsjechi sche aandelen. De Slowaakse premier Vladimir Meciar heeft dit 'economische discriminatie' genoemd, anderen spreken over regelrechte diefstal. President Kovac heeft deze kwestie besproken met zijn col lega Havel en ook met de Tsje chische premier Vaclav Klaus, maar hij wilde over het resultaat van dat overleg niets zeggen. Openhartiger was hij over een tweede, ook hoog opgelopen conflict tussen Tsjechen en Slo waken. Tot grote onvrede van de Slowaakse regering streven de Tsjechen naar een volledige staatsgrens tussen Tsjechië en Slowakije. Zij doen dat, omdat ze vrezen dat ze zonder zo'n grens overspoeld worden door vluchtelingen uit Roemenië, Bul garije en de voormalige Sovjet unie. Maar de Slowaken ervaren het als een poging van de Tsje chen om een 'nieuw ijzeren gor dijn' aan te brengen, ditmaal tussen het democratische, welva rende West-Europa (waarvan de Tsjechen menen al voor tachtig procent deel vanuit te maken) en het chaotische, arme Oost-Euro pa (waar Slowakije dan in zou Door onze correspondent Jo Wijnen Brussel - Europarlementariër Willy de Clercq moet gisteren de perszaal van de Europese Commissie in Brussel hebben verlaten met het wanhopige gevoel dat hij uitgerekend met een emmer bluswater een uitslaande brand had veroor zaakt. De Clercq - een voormalig lid van de Europese Commissie - is een verstandig en zeer toeganke lijk man en dus bij uitstek ge schikt om Brussel te adviseren hoe het belabberde informatie- en communicatiebeleid van de EG in de goede richting kan worden omgebogen. Dus omgaf de Europese Com missie De Clercq met de nodige deskundigen die de opdracht kregen de 'instrumenten aan te dragen' voor wat Brussel hoop vol als 'een nieuwe informatie strategie' omschreef. Gisteren presenteerde De Clercq zijn werkstuk. Het werd een rampzalige vertoning, tijdens welke het rapport door ettelijke honderden leden van de interna tionale pers werd weggehoond, sommige journalisten zelfs boos de perszaal verlieten en EG- commissaris Deus de Pinheiro werd gevraagd zich per omgaan de van De Clercqs geesteskind te distanciëren. De Griekse voorzitter van de internationale persclub in Brus sel droeg een passage uit het rapport voor die aldus luidde: 'Goed nieuws mag dan geen nieuws zijn, de media moeten er niettemin toe worden bewogen de prestaties, de voordelen en de kansen (van Europa) op een po sitieve, optimistische wijze weer te geven, zonder zich te verheu gen in kritiek en mislukking'. Alvorens de Griek demonstratief de zaal verliet, riep hij uit: „De tijden van het kolonelsregiem lijken te zijn teruggekeerd". Het rapport-De Clercq bevat inder daad veel dat voor het predikaat 'belachelijk' in aanmerking komt, zoveel zelfs dat een op somming ervan vrijwel ondoen lijk is. Door middel van speciale ordes van verdienste, sportge beurtenissen, op de regionale pers gerichte campagnes, ronde tafelgesprekken en 'een metho dische benadering van de audio visuele media en de radio', zou de lof van Europa gezongen kunnen worden en zou de burger zich derhalve bewust worden van de grootsheid van datgene dat hij nu met wantrouwen en achterdocht tegemoet treedt. De Clercq kreeg het verzoek zijn rapport te schrijven nadat, al thans volgens Brussel, een 'ver trouwenscrisis' was ontstaan als gevolg van rampzalig verlopen 'Maastricht-referenda in Dene marken en Frankrijk'. De Clercq legde spoedig de vin ger op tal van zere wonden. Datgene wat Brussel in onbe kommerde mate produceert is De Clercq...rampzalige vertoning... 'koud, droog en rationeel'. Brus sel neemt kennelijk op voorhand aan dat 'anderen' (zoals de jour nalisten) de boodschap leven in blazen en verteerbaar maken. „Maar ook journalisten kunnen stomvervelende informatie niet in opwindend nieuws verande ren", aldus De Clercq. Als al die verstandige dingen zijn gezegd, worden de alterna tieven aangedragen. Op dat punt aangekomen maken De Clercq en zijn mede-commissieleden een merkwaardige fout. Hun conclusie luidt dat 'het produkt Europa' goed is. Niet het pro dukt, maar de wijze waarop het aan de man wordt gebracht deugt niet. Dus moeten de pro fessionele boodschappers - de voorlichters, de woordvoerders en de journalisten - hun leven beteren. Waar De Clercq en de zijnen niet aan willen is dat de Europese burger juist het 'produkt' van de hand wijst, al was het maar omdat het democratisch gat dat de Europese leiders hebben laten ontstaan onoverbrugbaar groot is, omdat de besluitvorming rommelig en onoverzichtelijk is en bovendien in de Brusselse achterkamers plaatsvindt, om dat de Eurocratie een stuitende zelfgenoegzaamheid en dito be moeizucht aan de dag legt die haar eindeloos ver van de burger verwijdert. Geen wonder dat het 'produkt Europa' niet meer aan de man te brengen is. Dat heeft de burger beter doorzien dan de commissie-De-Clercq. Trouwens, het is niet ondenk baar dat juist het Europese Par lement - dat toch de stem van die in de verdrukking geraakte burger zou moeten zijn - de voedingsbodem van De Clercqs opvattingen is. Dat Parlement gaat - geheel vervuld van zich zelf en met behulp van achter haalde en warrige parlementaire procedures die kennelijk slechts voor Straatburgse insiders in- plaats van voor burgers zijn be doeld - onverdroten verder met zijn rapporten, verklaringen en initiatieven waarvan geen mens de moed heeft er kennis van te nemen. Ook hier worden fortui nen uitgegeven om de pers te winnen voor een produkt waar voor geen markten, laat staan lezers, kijkers en luisteraars be staan. De journalistieke boodschappers zijn het eindelijk beu de Europe se knol voor een citroen te ver kopen. Daarom hebben ze giste ren het rapport-De Clercq aan flarden gescheurd. Het is alleen nog maar te hopen dat de Euro pese Commissie hetzelfde doet.

de Stem | 1993 | | pagina 4