'Strikt mestbeleid veehouderij' oslavië cussies Monument voor 'Het vergeten bombardement' Nog meer Treintaxi-steden, nog makkelijker reizen. Fiscale aftrek onderhoud huis snel in kabinet •Vertrouwelijk stuk Alders en Bukman •Boeren bij natuurgebied bijna onmogelijk DE STEM Over de puthaak Geen resultaten wao-overleg metaal i! i I I lereiya A BINNENLAND A3 Hofliouding beticht van discriminatie COMMENTAAR Haal de folder bij het station of postkantoor. Verwarring APK-keuring BINNENLAND KORT Van Dijk modehuis presenteert... zomercollectie 1993! toegankelijk gebied, weinj» 'fait, veel met stenen bezaaid' ip-door-sluip-door-wegge. s. „Je reed zo bij de mensen achtertuinen in, want k staat er niet omheen. ze aren vriendelijk hoor, nodig, n je allemaal uit om wat tè en of te drinken. En dan kreeg de verhalen. Over gezinnet e uit elkaar waren geruki or etnische ruzies. Droevig aar je kon ook wel eens lacher or". et beeld dat de buitenwacht eft is vertekend. „In Mostar as geen journalist te beken n. Ze durfden niet. Om toch ts van de strijd daar te laten en, gebruikten ze in het jour. al beelden van Sarajevo omt die Joop van Zijl vertek m over zware gevechten in ostar en ik kon het thuisfront et bereiken. Daar hebben "t even moeilijk dan. De mill, ire organisatie zou dat voor oeten zijn door meer contact onderhouden". 'aar goed, we hebben er geen auma's aan overgehouden. -Ou ik het weer doen? Toen ik as terug was, had ik gezegd: at die beker maar even aan ij voorbijgaan. Nu zeg ik ja. 'ant je kunt toch veel kleine 'ngen doen. Lokaal was het ~ed werken maar ja, die vlek reidde zich helaas niet uit", rootschalig militair ingrijpen et hij niet zitten. Een interna- onale troepenmacht kan vol- ens Brinkhof beter 'chirugisch' werk gaan met hypermoderne etectie-apparatuur. „Je kunt recies vaststellen waar gescho rt wordt en waar de inslag is. o kun je de terroristen lokali- ren en uitschakelen. Die zul- n zich dan nog wel eens be enken". u is er een staakt-het-vuren in st-Bosnië. Majoor Brinkhof 'ndt het 'heel kwetsbaar en etrekkelijk'. „Ik zou niet graag m'n lijf krijgen wat daar llemaal nog rondvliegt, maar ed, het is een begin. Een rankje hoop misschien". ok niet tot romantisering. De nu eenmaal geen groep moder- n Hoods die het zo goed met de id voorhebben. De RAF blijft atsgevaarlijke groepering, wie ook nog aan de leiding zit of er n uitmaakt. Er wordt niet met onderhandekL-s,de-staat laat t onder druk zetten" - was kort evat de reactie van de Duitse g begin deze week. ollmer, ooit woordvoerster van enen, waarschuwt voor een der- louter afwijzende houding van heid. Natuurlijk zijn echte on- delingen uitgesloten, maar de id kan volgens haar wel degelijk aar maken, juist door langdurig ende RAF-gevangenen te be en als alle andere veroordeel- dus ook hen voor vervroegde ng in aanmerking te laten ko- duidelijke uitspraken maken het begonnen politieke debat alleen "eller. Het gonst van gissingen, aties zijn troef en de angst op. Dat laatste vooral, omdat de er sinds twee, drie jaar niet in d is een vinger achter de RAF de gevangenis te krijgen, laai rrestaties te verrichten. D'Ancona: 'Ik ga al ander- lalf jaar met de pet rond voor ooningen voor vluchtelingen'. foto oe stem/johan van gurp itici en bestuurders maar ook vel de media aan als de verant woordelijken. „Bij politici is er :en verschuiving te bespeuren. Sommigen zeggen nu dingen die :e drie jaar geleden zeker niet ;ezegd zouden hebben. Maar iet is principieel verkeerd als je >p die manier stemmen op de ID.probeert te voorkomen. Po- itici moeten gewoon vasthou- ien aan het eigen gedachten- goed. De media zouden er goed lan doen een evenwichtiger leeld te schetsen. De positieve canten worden vaak nog te wei- lig belicht. Nu roepen de dis- :ussies veel angst op. Dat keert rich tegen de minderheden, te- jen asielzoekers en tegen de vluchtelingen. Waar kom je in ie media het beeld tegen dat ninderheden in Nederland nog iltijd veel meer opleveren dan :e kosten?" 'DE STEM DONDERDAG 1 APRIL 1993 Van onze Haagse redactie pen Haag - Het kabinet buigt zich zo snel mogelijk over het voorontwerp van vvet over de aftrekbaarheid van onderhoud aan de eigen, woning. De PvdA-fractie pre senteerde dit voorontwerp gisteravond onverwacht aan de Kamer. Minister Kok (Financiën, PvdA) zei 'net als de meeste fracties' sympathie te koesteren voor het plan, dat arbeidskosten voor on derhoud aan de woning met te rugwerkende kracht tot 1 janua- PvdA dient plotseling kant en klaar voorontwerp in ri van dit jaar drie jaar lang fiscaal aftrekbaar wil maken. De maximum-aftrek is vijftiendui zend gulden en er is een drempel van duizend gulden. De woordvoerders van CDA, WD en D66 klaagden gistera vond nog dat ze wel eens wilden weten hoe het wetsontwerp eruit zal zien. Geluiden uit de bouw wereld wijzen er intussen op dat de berichten over mogelijke af trekbaarheid tot een stagnatie in de onderhoudssector hebben ge leid. „Er is daarom haast gebo den zekerheid te verschaffen", zeiden de fracties tegen de Pv dA. De sympathie voor het plan werd bij de meeste fracties ge remd door de vrees dat het Pv- dA-plan het huurwaarde-forfait - de belasting voor huiseigena ren - zal opdrijven. PvdA-Kamerlid Melkert maakte aan de onzekerheid een eind door het voorontwerp te presen teren. Ook staatssecretaris Van Amels- voort (Financiën, CDA) liet eer der op de dag nog weten sterke reserves te hebben. Volgens de staatssecretaris leidt aftrek van onderhoud aan woningen snel tot controle-moeilijkheden bij de fiscus. Van Amelsvoort hield ook voet bij stuk dat het plan onont koombaar tot een hoger huur waarde-forfait zal leiden. De PvdA wuifde deze opmerking weg. De kosten van het plan kunnen volgens de sociaal-de mocraten worden betaald uit de extra toevloed van belasting geld, omdat zwart onder houdswerk wordt 'gewit'; dan komt er btw en loonbelasting binnen. De (al ingezette) inten sieve controle van de fiscus naar de juiste bedragen die huiseige naren opgeven over de waarde van hun woning levert boven dien 200 miljoen per jaar extra op. Omdat de PvdA de fracties en de staatssecretaris overviel met het ontwerp kwamen er gisteravond nog geen reacties op het plan. Alleen minister Kok, die duide lijk wel op de hoogte was van het ontwerp, reageerde instem mend, hoewel hij zei nog te wil len narekenen of de 'dekking' van het plan klopt. „Het plan past ook in de bespre king over de begroting van vol gend jaar. Die begroting zal toch al in het teken van werkgelegen heid staan", aldus Kok. Over de werkgelegenheidseffecten van het PvdA-plan was gisteravond nog niets naders bekend. Van onze Haagse redactie Den Haag - Veehouderijbedrijven in de nabijheid van bos- en natuurgebieden moeten zeer vergaande of dure technische maatregelen nemen om de uitstoot van am moniak tegen te gaan. Lukt dit niet dan moeten de boeren verhuizen. Om de agrariërs de tijd te geven maatregelen te nemen is het ka binet bereid een overgangster mijn van 10 tot 20 jaar in acht nemen. Dat staat in een nog vertrouwe lijk stuk over de aanscherping van het mestbeleid van de minis ter Bukman (Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij) en Alders (Milieubeheer). De regeringspar tijen CDA en PvdA steunen de plannen in grote lijnen. De bewindslieden schrijven dat de ingrijpende maatregelen al leen genomen mogen worden als per regio een totaal reddingsplan wordt gemaakt voor bos- en na tuurgebieden. De uitstoot van ammoniak uit mest is niet de enige bedreiging voor de bossen. Ook verkeerd beheer of verdro ging tast de natuur aan. Wanneer de overheid van de veehouders dure investeringen eist om de verzuring door am moniak tegen te gaan, moet er volgens de ministers ook de ga rantie zijn dat andere schadelij- Den Haag (anp) - Het Groen- Links-Kamerlid Rosenmöller heeft minister Dales (Binnen- landse-Zaken) schriftelijk ophel dering verzocht over een be schuldiging van discriminatie door de Hofhouding van Paleis Noordeinde. De beschuldiging is geuit door de horecabond FNV. Volgens re giobestuurder F. Gastkemper heeft het hoofd van de Hofhou ding vorig jaar tegen een cate ringbedrijf gezegd dat alleen blank personeel mocht komen. De Rijksvoorlichtingsdienst ont kent de beschuldiging van de FNV. „Het is gewoon niet waar, iets dergelijks heeft zich niet voorgedaan", zegt een woord voerster van de RVD. „Ook bij de hofhouding en het huishoude lijk personeel lopen gekleurde mensen rond." Volgens Gastkemper heeft situa tie zich vorig jaar enkele maan den lang voorgedaan. Toen het bedrijf een keer een gekleurd iemand stuurde, werd die ge woon toegelaten. „Ik zie het als discriminatie. Dat is goed ge maakt door weer iemand toe te laten'b aldus Gastkemper. EEUWIGE TROUW is voor man en vrouw. Een net huwelijk ten overstaan van geestelijk herder en ambtenaar van de burgerlijke stand en alle rechten en plichten zijn bepaald. Voor andere samenlevingsvormen voorzag de wetgever niet in deze mogelijk heid. Broer en zus die een gemeenschappelijke huishouding voeren, twee vrienden of vriendinnen die samenwonen, oma en kleinkind die een gezin vormen, zij allen konden hun huiselijke relatie slechts via de notaris laten vastleggen. Veel wettelijke rechten werden er niet door verkregen. Dat gaat nu veranderen. Minister van justitie Hirsch Ballin komt met een wetsontwerp waardoor alle paren die niet met elkaar kunnen trouwen zich ten stadhuize kunnen laten registreren. Zij verkrijgen dan dezelfde rechten en plichten als een getrouwd stel. Voor het erfrecht vallen zij bijvoorbeeld onder hetzelfde lage tarief als echtparen. Juridisch is met dit plan een grote stap vooruit gezet. De bevoordeling van de huwelijkse staat wordt er vrijwel mee uitgebannen. Weer een beetje discriminatie minder, dat is echter niet de grootste winst. Die ligt in het emotionele vlak. Homoparen konden hun liefde, hartstocht en voornemen tot eeuwige trouw nimmer in een officiële plechtigheid bij de ambtenaar van de burgerlijke stand bevestigen. De daarop volgende bruiloftspartij voor alle vrienden, magen en bekenden, bet feestelijke bewijs dat de band voor de 'eeuwigheid' bedoeld [s, was hun niet gegeven. Een homorelatie, hoe standvastig ook, bleef daarmee iets houden van een verhouding, van hokken of in net beste geval van een 'huwelijk over de puthaak', fe formele emancipatie van homo's en lesbo's is met deze maatregel bijna voltooid. En het opvallendste is, dat een steunbeer voor het gezin als hoeksteen van de samenleving als minister Hirsch Ballin met dit voorstel komt. Hij heeft zijn eigen waarden en normen terzijde gesteld en zich gericht op wat in de maatschappij leeft. Het zou vanzelfsprekend moeten zijn, want sen minister is een dienaar van de staat. In zijn kring wordt dit echter niet als zo gewoon ervaren. Een van zijn voorgangers kon met steun van de eigen achterban tegen de tijdgeest in een Bloemenhove-affaire' creëren. v h Ba"in verd|'ent daarom hulde. Hij heeft na 350 jaar vondels Rey van Burghzaten bij de tijd gebracht. De nieuwe variant luidt; „Waer werd oprechter trouw dan tussen vrouw en vrouw ter weereld oit gevonden?" ke factoren als verdroging een halt toe wordt geroepen. Bukman en Alders willen dat vooral op de hogere zandgron den in Gelderland, Noord-Bra bant en Limburg de ammonia- kuitstoot in de buurt van na tuurgebieden (de ecologische hoofdstructuur) met 90 procent afneemt. Ze geven niet aan hoe veel geld de overheid beschik baar wil stellen om de agrariërs te helpen. Om de uitstoot van fosfaat en stikstof in te perken zouden alle boeren 37 procent minder mest moeten produceren in 1997. Het Landbouwschap wil niet verder gaan dan een algemene korting van 25 procent. Het Landbouwschap verzet zich tegen de aanscherping van de mestregels. „Wij willen vasthou den aan de oude afspraken en die uitvoeren; geen tussentijdse aanscherping", aldus Mares gis teravond na afloop van het ge sprek met de beide bewindslie den Alders en Bukman. Volgens Mares was het een 'eerste ver kennende gesprek' en wordt er volgende week verder gepraat. Volgens het Landbouwschap zijn de veehouders goed in staat om de mestproblemen" zelf'op te los sen. Door de invoering van een mnineralenboekhouding per 1 januari 1995 zou elke veehouder precies kunnen berekenen hoe veel stikstof en fosfaat het mi lieu belasten. Bukman en Alders vinden ook dat het beste maatregelen geno men kunnen worden die de indi viduele boer prikkelen om de milieudoelstellingen te halen. Volgens de bewindslieden heeft de mineralenboekhouding echter te veel haken en ogen om als juridisch instrument te gebrui ken. Pas vanaf 1997 zou het systeem zover geperfectioneerd zijn, dat aan de hand van de boekhouding boeren beboet kun nen worden als ze te veel mest produceren. Om tot 1998 toch het mestbeleid te verscherpen zit er volgens de ministers niets anders op dan alle boeren te verplichten de ko-- mende jaren minder fosfaat en stikstof op het land te brengen. Dat kan door mineraalarm vee voer te gebruiken of door in krimping van de veestapel. Van onze redactie binnenland Leidschendam - Het wao- overleg tussen de metaalbon den en de werkgevers in de metaal, de FME, heeft gister avond niets opgeleverd. De werkgevers verzetten zich nog steeds tegen een collectieve regeling voor de reparatie van het wao-gat. De bonden willen wel een collec tieve reparatie. Eerder deze week deden de bonden water bij de wijn door te stellen dat ze niet meer eisen dat de uitkering wordt aangevuld tot 70 procent van het laatst verdiende loon. Van de bonden hoeft niet meer het hele wao-gat collectief te worden gedicht. De centrales voor overheidsper soneel eisen dit jaar van minister Dales van binnenlandse zaken een salarisverhoging van 2,5 procent. De centrales verwach ten echter dat hun werkgever weinig tot geen financiële ruimte zal geven. Bij de PTT is gisteren een nieu we cao afgesloten die voorziet in een loonsverhoging van 2,25 procent op 1 april van dit jaar en een verhoging van 2,5 procent volgend jaar. Bij de PTT werken ongeveer 100.000 mensen. Het gaat om de grootste bedrijfs-cao van Nederland. De PTT is bereid om de wao-uitkering volledig te herstellen tot 70 procent van het laatst verdiende'loon. De brouwerijen en drankenbe- drijven van Allied Breweries in Breda en Allied Spirits Wines in Etten-Leur hebben met de vakorganisaties een eenjarige cao afgesloten, waarin reparatie van het wao-gat is opgenomen. (ADVERTENTIE) ,r april De uitbreiding van de Treintaxi-service naar 81 stations -betekent dat nu maar liefst 500 plaatsen in Nederland een voudig en goedkoop te bereiken zijn. Per 1 april, echt waar. Voor maar f 5,- brengt de Trein taxi u van het staüon naar de plaats van bestemming. Ook kan de Treintaxi u naar het station brengen. Dan moet u van tevoren even bellen. Een welkome aanvulling op het comfort van de treinreis. Om welke nieuwe stations en bestemmingen het precies gaat, leest u in de nieuwe Treintaxi-folder die bij het station en postkantoor verkrijgbaar is. Minister-president Ruud Lubbers legt een krans bij het monument voor 'Het vergenten bombardement'. Vijftig jaar geleden bombardeerden de ge allieerden met een vloot van B-52 bommenwerpers een deel van Rotterdam. Zij hadden eigenlijk de scheepswerf Wilton-Fijenoord en omringende complexen wil len treffen. Daar in de buurt lagen industrieën die voor de Duitsers werkten. De geallieer de bommen kwamen echter te recht op de Rotterdamse woonwijk Bospolder-Tussen dijken. De aanval was tot gis teren nooit herdacht met een monument. foto anp VERVOLG VAN VOORPAGINA De verwarring is het gevolg van een tussenarrest van de Hoge Raad waarin de Neder landse APK-wetgeving ter bestudering werd doorge schoven naar het Europese Hof. Dat gebeurde naar aanleiding van een proefproces, aange zwengeld door de Rozendaalse jurist J. van Schaik. Het Euro pees Hof moet zich buigen over de vraag of Nederlanders hun auto in het buitenland mogen laten keuren. Gesnapte APK-ontduikers krij gen, ook in de komende tijd, een acceptgiro thuis waarmee ze per ommegaande de vastgestelde 150 gulden boete kunnen betalen. In een bijgeleverd schrijven wordt de overtreder echter ook gewe zen op de mogelijkheid om bin nen dertig dagen tegen de opge legde straf in beroep te gaan. In eerste instantie zal dat be zwaarschrift door de officier van justitie worden afgehandeld, maar als de overtreder geen ge noegen neemt met die beslissing komt het bezwaar uiteindelijk bij de (kanton)rechter terecht. Die zal op zijn beurt echter moe ten afzien van het doen van een uitspraak en dat betekent dat de boete niet kan worden opgelegd. De kans is wel groot dat, als het Europees Hof zich over twee jaar over de Nederlandse APK-wet geving heeft uitgesproken, als nog die gerechtelijke uitspraak zal volgen. Dat de handhaving van de APK- wetgeving op dit moment in de praktijk onmogelijk is, wil niet zeggen dat een automobilist nu ongestraft met een ondeugdelij ke auto de weg op kan. Geheel los van de APK-keuring behoudt de politie de mogelijkheid om gevaarlijke voertuigen van de weg te halen en de bestuurders te bekeuren. J. Nee, dat werkt dus niet. Je kunt niet met een boodschap van matiging aankomen als je als bood schapper zelf de dure naam Zalm draagt. Psycholo gisch gezien werkt het averechts om zo'n goed geklede heer Zalm op soberheid te laten aandringen. Mensen onderkennen de ernst van de zaak pas, als een man die zo mager is als een graat en die luistert naar de naam Stokvis, het volk oproept om de rug te rechten. Zo simpel steekt de menselijke geest nu eenmaal in elkaar. De mijne in ieder geval. Volgens mij kan er dan ook alleen maar iets bereikt worden in de strijd tegen het mestoverschot als op psychologische wijze het eten van vlees zwart wordt gemaakt. Dat moet zo ingrijpend gebeuren dat het fokken van varkens absoluut niet meer lonend is. In een toeslag op vlees geloof ik niet. Nee, bij elk stukje verkocht vlees moet-verplicht een zakje stront verpakt worden, zodat mensen onmiddellijk de anders onzicht bare gevolgen van hun consumptiedrang zien. Al die andere mestmaatregelen hebben allemaal zo weinig nut. Hoeveel jaar wordt er nu al niet letterlijk en figuurlijk geëmmerd met tonnen schadelijke stront? Het moet toch psychologisch een koud kunstje zijn om duidelijk te maken dat het niet de bedoeling is dat je met eten je eigen leefomgeving wegvreet? MERIJN Gabor wil erkenning bezwaren oormerken Den Haag - Staatssecretaris Gabor (Landbouw, Natuurbeheer en Visserij) probeert bij de Europese Gemeenschap toestemming te krijgen voor een gewetensbezwaarde-regeling voor veehou ders die weigeren hun runderen te oormerken. Ruim honderd van de 47.000 Nederlandse veehouders weigeren bij hun koeien het verplichte gele oormerk aan te brengen, onder andere omdat het te pijnlijk zou zijn voor de kalveren. Op grond van EG-richtlijnen is het aanbrengen van het oormerk verplicht. Op aandringen van alle fracties in de Kamer gaat Gabor in Brussel pleiten voor een uitzonderingsregeling. 'Bezinning over sloop pantservoertuigen' Den Haag - De Tweede Kamer wil dat Defensie zich opnieuw beraadt over de sloop van 261 pantservoertuigen van het type YP-408. Vooral de CDA-fractie vraagt zich af of een deel van deze voertuigen niet kan worden gemoderniseerd voor herge bruik. Ze kreeg de voorlopige steun van de andere fracties CDA-woordvoerder Van Vlijmen legde in een debat met staats secretaris Van Voorst een verband met de plannen van Defensie om voor 145 miljoen gulden 110 nieuwe pantservoertuigen te kopen. Ze worden vooral aangeschaft voor VN-taken. Gekozen is voor pantservoertuigen op wielen boven pantservoertuigen op rupsbanden; de YPA08 rijdt ook op wielen. Van Voorst wellicht CdK in Limburg i Den Haag - Staatssecretaris Berend Jan Baron Van Voorst tot Voorst (defensie) •geldtrals de belangrijkste, kandidaat voor de opvolging van gouverneur Mastenbroek als commissaris van de koningin in Limburg. De staatssecretaris erkent dat hij bena derd is. Maar hij voegt eraan toe dat er 'nog geen enkele beslissing is gevallen'. Vandaag komt de vertrouwenscommissie uit de Limburgse Staten bijeen om zich over de kandidaten te beraden. 'Raad moet burgemeester kiezen' Den Haag - De gemeenteraad moet de bevoegdheid krijgen de eigen burgemeester te kiezen. Die burgemeester dient bij voorkeur niet uit het lokale politieke circuit te komen. Het moet mogelijk zijn wethouders aan te stellen van buiten de gemeente raad. Deze aanbevelingen doet de commissie-Van Thijn in het rapport 'De burgemeester ontketend'. De commissie onder aanvoering van de PvdA-burgemeester van Amsterdam vindt dat de be noemde burgemeester zijn langste tijd heeft gehad. Sommige misdrijven afhandelen bij politie Den Haag - De Tweede Kamer heeft gisteren ingestemd met het wettelijk invoeren van politietransacties bij eenvoudige misdrij ven. Het gaat daarbij om het rijden onder invloed tot een alcoholpromillage van 0,8, vernielingen en winkeldiefstal voor de eerste keer gepleegd. Voorstel is de zaak niet meer vopr de rechter te laten komen, maar de politie een boete tot maximaal 500 gulden op te laten leggen. Bedoeling van de wetswijziging is die afhandeling een wettelijke basis te geven. Doel is de dader sneller met de gevolgen van zijn daad te confronteren en het justitiële apparaat te ontlasten. (ADVERTENTIE) Terwijl u geniet van een zomerse cocktail presenteren onze mannequins vandaag de meest actuele creaties voor zomer '93! Wanneer u vandaag voor minimaal 150,- besteedt, ontvangt u bovendien gratis een geurige attentie: 'Cöte d'Azur'. Een fascinerend eau de parfum, inclusief verstuiver, van Louis Feraud. En dat is géén 1 aprilgrap! Stationsstraat 22, Waalwijk. 04160-35512

de Stem | 1993 | | pagina 3