'Stril Mao: Handelsobject VN-waarnemer. Het wemelt van provocaties in ex-Joegoslavië 'Als de dood op de loer ligt, kan de deur niet op slot' Vervroegde vrijlating leden RAF inzet felle politieke discussies DESTE] •Vertrouwel Over de putl ACHTERGROND de stem DESTEM Minister D'Ancona over opvang Joegoslavische vluchtelingen in Nederland: Hofhouding beticl van discriminatie DE STEM DONDERDAG 1 APRIL 1993 Op 26 december is het honderd jaar geleden dat Mao Zedong werd geboren. Ondanks het feit dat het imago van de vroegere leider in China danig is gedevalueerd probeert de bevolking in zijn geboorteplaats Shaosan hem posthuum te exploiteren. Door Kathy Wilhelm (ap) De boeren in het geboortedorp van Mao Zedong werken hard aan twee projecten waarmee de 100e verjaardag van de geboor te van de Grote Roerganger ge vierd wordt. Het ene is een reusachtig bronzen beeld. Het andere is de vrije markt. Shaoshan, het plaatsje waar Mao in 1893 ter wereld kwam, blijft voor de liberalisering en de commerciële golf niet ge spaard. De bevolking is Mao allerminst vergeten en probeert hem posthuum te exploiteren. Shaoshan moet een nog grotere toeristische trekpleister worden dan de plaats al is. Het eerste dat de busreiziger op weg naar Shaoshan tegenkomt is een lange rij souvenirkraam pjes langs de weg buiten het stadje. Er worden gipsen beeld jes van Mao aangeboden, af beeldingen van de voormalige leider ingelijst in fluorescerende lijsten of gevat in hartvormige medaillons. Er zijn ook Mao- eetstokjes en Mao-aanstekers die als een speeldoos 'Het Oos ten is Rood', het maoistische volkslied, ten gehore brengen. „Tijdens zijn leven heeft de po litiek van Mao de mensen arm gemaakt. Het is goed dat ze aan zijn herinnering nu wat kunnen verdienen", zegt Zhang Xia- nyang, een historicus die in de jaren tachtig uit de partij werd gezet. De bestuurders van Shaoshan zijn minder openhartig, maar maken wel duidelijk dat ze uit de verwachte toeloop van her denkers en toeristen munt wil len slaan. Heel China maakt zich op voor 26 december, de geboortedag van de boerenzoon die geleerde wilde worden, maar het via guerrillaleider wist te brengen tot de aanbeden Grote Roergan ger van 1 miljard Chinezen. Officieelstaat Mao nog even hoog aan het communistische firmament als in zijp hoogtijda gen voor zijn dood in 1976. De partij maant de Chinezen nog steeds 'de beginselen van het maoïstische denken hoog te houden' en zijn geschriften te bestuderen. Hoge partijfunctionarissen ma ken nog steeds pelgrimages naar Shaoshan. De slogans ver liezen echter steeds meer van hun inhoud. Vooral sinds de 88-jarige Deng Xiaoping - ooit Mao's tegenstander - de afgelo pen maanden bezig is in hoog tempo de economie te liberali seren en daarmee het door Mao opgebouwde systeem te ont mantelen. Particuliere ondernemers, effec tenhandelaren en buitenlandse Mao Zedong op een foto uit 1970. FOTO ANP investeerders, door Mao verguisd als klassevijanden, zijn de nieuwe helden. Mao predikte de permanente revolutie, Deng pleit voor stabiliteit. Mao was voor soberheid, terwijl Deng een consumptiecultuur aanmoe digt, waarin plaats is voor luxe auto's en haute couture. „Alles wat de Chinzen nu doen is een ontkrachting van Mao", vindt Dai Qing, schrijver. „Dat het niet hardop gezegd wordt doet er niet toe." De partij kan Mao niet openlijk afvallen, wil ze haar eigen be staansrecht niet tekort doen. Als het niet meer dezelfde com munistische partij is die onder leiding van Mao tegen de Ja panse bezetters vocht en later de gehate nationalisten het land uitgooide, welke partij is het dan nog, met welk recht op de macht? Drie maoïstische partijleden waren zo teleurgesteld over de in oktober ingeslagen weg van hervormingen dat ze zelfmoord pleegden. Maar de meeste Chi nezen geven de voorkeur aan het beleid van Deng. Sinds hij in 1978 aan de macht kwam zijn de inkomens in China verdrie voudigd. Het contrast tussen maoïstische symbolen en de werkelijkheid is nergens zo goed zichtbaar als in Shaoshan. Mao is er alomtegen woordig, maar hetzelfde geldt voor de vrije ondernemers. In de wijk die sinds de jaren zestig rond het station is ge groeid, staan al twee enorme Mao-beelden. In de buurt van Mao's geboortehuis is een rijst veld omgeploegd voor een nieuw beeld. Tegen een heuvel wordt een park aangelegd waar in marmer uitgehouwen gedich ten vaft Mao te lezen kullen zijn. Partijsecretaris Mao Shiwen van Shaoshan verwacht dit jaar 1,5 miljoen bezoekers in zijn dorp. Dat is de helft meer dan vorig jaar. „Iedereen kan zien dat het den ken van Mao Zedong nog steeds de leidraad is voor onze partij en de mensen", zegt Wen Huik- ang, ondervoorzitter van de Stichting ter Bescherming van Mao's Gedachtengoed in de provincie Hunan. Wen is tevens onderdirecteur' van het regeringsbureau dat de historische plaatsen in Shaos han beheert. Hij zegt dat de nieuwe projecten het toerisme zulen stimuleren. „Het is een manier om de toeristen langer hier te houden, zodat ze ook meer geld achterlaten. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor. Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-23691 IHelefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, @01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. De Oosterhoutse majoor Jacques Brinkhof bracht vorig jaar zes maanden door als VN-waarnemer in het voormalige Joegoslavië. Geen ongevaarlijke klus. Maar als hij gevraagd zou worden, zou hij toch weer gaan. „Wantje kunt toch veel kleine dingen doen". Door onze redacteur Jan Jansen Eén lijk zag hij maar - 'en dat dan nog met een verrekijker' -, maar verder: „Veel ellende ja, iedere dag". Kapotgeschoten en opgeblazen huizen vooral, dus veel vluchtelingen. „Stel je een plaatsje voor als Oosteind bij Oosterhout; dat dat letterlijk weggevaagd is, leeg, kapot, geen kip meer". Majoor Jacques Brinkhof (42) uit Oosterhout, stafofficier bij de Bredase KMA, maakte het mee in voormalig Joegoslavië, waar hij vorig jaar zes maanden VN-waarnemer was. Pas na thuiskomst las hij Den Doolaard, schrijver-journalist en Balkan-kenner. Zijn verha len spelen dik vijftig jaar gele den, maar hebben volgens Brinkhof niets aan actualiteit ingeboet. „Zoals hij de volks aard tekent, heel scherp". „Ik heb er alle groepen in her kend, hun methodes vooral. Het verbranden van huizen, het ver krachten van vrouwen, dat hoort erbij. Kijk, eerst trekken ze samen op tegen een gezamen lijke vijand, daarna vechten ze tegen elkaar. In de Oriënt Ex pres van Den Doolaard vochten de Macedoniërs tegen de Tur ken, met succes. Maar daarna voelden ze zich bedreigd door de Serviërs en riepen ze hulp van buitenaf in. Ze schuwden het niet om in een bomaanslag eigen mensen op te offeren om de wereld te kunnen zeggen: kijk eens wat die Serviërs ons allemaal aandoen". Brinkhof heeft gezien dat het in ex-Joegoslavië nog altijd we melt van dat soort provocaties. „Daar zijn het meesters in: el kaar in een kwaad daglicht stel len. Een bestand geschonden? Het zal altijd lijken alsof de andere partij het heeft gedaan. Dat is hun manier van vechten. En zo is ook dié hele toestand daar begonnen". Het is een luguber spel. „Als wij partijen betrapten, dan waren we goede maatjes. Dan wisten ze dat we ze doorhadden en dat accepteerden ze. En reken maar dat ze er allemaal aan meedoen, moslims, Kroaten en Serviërs". Al in 1991, Nederland was EG- voorzitter, werden officieren gepolst: wie heeft belangstelling om als EG-monitor (waarne mer) naar Joegoslavië te gaan? De dramatische verbrokkeling van het door Tito lang bijeenge houden land tekende zich al af. De KMA-officier die, fijn brille tje op de neus, meer weg heeft van de geschiedenisleraar dan van de macho militair, gaf zich op. „Het was toen nog niet zo'n wespennest en het was voor drie maanden, dat was te overzien, te behappen door het gezin. En ik had een idealistisch doel. Je wilt een bijdrage leveren aan de internationale gemeenschap". Uiteindelijk ging Jacques Brinkhof als VN-waarnemer en voor een half jaar. Het langst zat hij in Kroatië (west-Slavo- nië), een korte periode tussen door in Bosnië-Hercegovina. Hij arriveerde in april toen er nog geen VN-troepen waren om de naleving van prille bestanden te controleren. De waarnemers moesten de schendingen registreren, door gang verlenen aan de interna tionale troepenmacht, toen die wel kwam. „Ze moesten dwars door de frontlijnen heen. Het was aan ons om doorlaatposten te creëren. Dan zat er misschien tweehonderd meter tussen de fronten. VN-waarnemers aan weerszijden kwamen elkaar te gemoet, wisselden gegevens uit en het moest kloppen hoor. Je Majoor Jacques Brinkhof moest vertrouwen winnen, dus mocht het geen voertuig, geen wapen schelen". In Bosnië lag dat later zo moge lijk nog gevoeliger. In Westerse ogen lagen de moslims immers onder, kwamen ze wapens te kort tegen de door Milosevic bevoorrade Serviërs. Zodat er stemmen opgingen om het wa- FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP penembargo op te heffen, spe ciaal voor de moslims. „Nou, ik heb nooit gemerkt dat er een gebrek aan wapens was, bij geen van de partijen. Overal lagen standaard-voorraden, nog uit de tijd van Tito, voor de lokale verdediging. En daar kunnen ze jaren mee vooruit". Toen de VN-troepen eenmaal waren neergestreken in het on herbergzame land, kwam de tweede fase van Cyrus Vance's plan voor Kroatië: Serviërs en Kroaten moesten zich terug trekken, hun zones demilitari seren. Ook de van wandaden betichte 'irregulars' (ongere gelde bendes) vielen daaronder. De Cetniks aan Servische kant, de Kroatische Ustashi. „Beide partijen hebben die ge bruikt voor de vuile karweitjes, maar toch hadden ze goede con tacten met de geregelde troe pen. Was er een bestand, dan waren ook de sluipschutters stil. De militairen hadden die irregulars wel onder controle". Jacques Brinkhof was bij de veertig VN-waarnemers, die een kijkje moesten nemen bij de opkomende conflicthaarden in Bosnië. Zelf zat-ie twee weken in Mostar, Hercegovina feite lijk, waar de oorlog al in volle gang was. „Ik heb daar op de frontlijn gezeten. Je liep er echt tussen de kogels door. We heb ben ons hoofd nauwelijks bui ten het hoofdkwartier kunnen steken en de tiende dag was het eten op". „Van alle mooie plannen is wei nig terecht gekomen. Nou ja, we hebben vijfduizend burgers kunnen evacueren. Daar moest je dan bestandjes voor regelen, alles precies voorbereiden na tuurlijk. Alles zat door mekaar in de bussen, maar zorg wel dat er geen wapens zijn te vinden... En daar praat je jezelf en je collega's dan maar moed mee in, dat je toch iets had kunnen doen." De meeste contacten met bur gers hadden ze in West-Slavo- nië. „Wij waren de enigen die er op uit mochten. Met twee waar nemers en een tolk ging je dan patrouilleren in een speciale VN-auto, voor 24 uur voorraad bij je'. Op zoek naar opslag plaatsen, sporen van tanks, dat soort dingen. Dan kom je echt overal. En ongewapend natuur lijk. Als je maar kon laten zien dat je geen wapen had, dan was je veilig". Ontoegankelijk gebied, weij asfalt, veel met stenen bezai kruip-door-sluip-door-wegge| tjes. „Je reed zo bij de mets de achtertuinen in, want t hek staat er niet omheen. waren vriendelijk hoor, noc den je allemaal uit om wauj eten of te drinken. En dan k je de verhalen. Over gezin die uit elkaar waren ger door etnische ruzies. Dros maar je kon ook wel eens 1 hoor". Het beeld dat de buitenwat heeft is vertekend. „In Mos was geen journalist te bei nen. Ze durfden niet. Om iets van de strijd daar te 1 zien, gebruikten ze in het joj naai beelden van SarajsJ Komt die Joop van Zijl vertil len over zware gevechten Mostar en ik kon het thuisfror. niet bereiken. Daar hebben a het even moeilijk dan. De taire organisatie zou dat vm moeten zijn door meer conta te onderhouden". „Maar goed, we hebben er g trauma's aan overgehoudtJ Zou ik het weer doen? Toen li pas terug was, had ik geze laat die beker maar even i mij voorbijgaan. Nu zeg ik ij Want je kunt toch veel klei dingen doen. Lokaal was I goed werken maar ja, die vlei breidde zich helaas niet uit". Grootschalig militair ingrijp, ziet hij niet zitten. Een intern! tionale troepenmacht kan vil gens Brinkhof beter 'chirugistk' te werk gaan met hypermodern] detectie-apparatuur. „Je kmil precies vaststellen waar gescto] ten wordt en waar de inslag is] Zo kun je de terroristen lokali seren en uitschakelen. Die zul len zich dan nog wel eens Ir denken". Nu is er een staakt-het-vurencl oost-Bosnië. Majoor Brinkhof] vindt het 'heel kwetsbaar e| betrekkelijk'. „Ik zou niet g in m'n lijf krijgen wat dar® allemaal nog rondvliegt, goed, het is een begin. Een| sprankje hoop misschien". Een nieuwe lente, een oud geluid. De RAF, althans wat daar nog van over is, heeft zich weer gemeld, hoewel deze en gene in de Bondsrepubliek zich dS afgelopen tijd wat moed in durfde te spreken. De RAF^gy^j j niet meer bestaan; aan twintig jaar moord en doodslag van deze ultra-linkse organisatie tegen de staat was een einde gekomen. Door Frans Wijnands Pasen 1991: een moordenaarscomman do van de Rote Armee Fraktion, de RAF, vermoordt Treuhand-chef Detlev Rohwedder. Pasen 1992: de RAF schrijft in een, als echt aangemerkte brief, dat het voorlopig en wellicht voorgoed afgelopen is met moordaan slagen en andere gewelddadige acties. Pasen 1993: met meer dan 200 kilo springstof laat een uiterst professio neel opererend RAF-commando de gloednieuwe, nog niet in gebruik geno men modelgevangenis bij Darmstadt letterlijk op zijn grondvesten trillen. Schade: honderd miljoen mark. Maar de RAF is nu springlevend. De superknal bij Darmstadt heeft prompt voor een schokeffect gezorgd in de politiek en bij justitie. Nog geen jaar geleden waarschuwde de minister van binnenlandse zaken Seiters (CDU) voor de zoveelste maal 'dat de RAF elk moment kan toeslaan.' Uiterste waak- zaamheid bleef geboden. De Rote Armee Fraktion heeft een bloedige geschiedenis. Bij alle aansla gen, die gevoed werden door pure haat tegen de staat, stierven enkele tiental len mensen. De Duitse politie slaagde er evenwel in de kopstukken een voor een achter slot en grendel te krijgen. Na de val van de Muur werden in de DDR talloze RAF-leden en -meelopers opgepakt, die vanuit het Westen daar heen waren gevlucht. In een reeks van processen vielen zware vonnissen, van tien jaar en meer. De RAF zat gevangen, leek de enige conclusie. Maar zekerheid had nie mand. De afgelopen jaren heeft de politie tevergeefs geprobeerd te ach terhalen of de harde RAF-kern in de gevangenissen toch nog orders kon geven, of dat de inmiddels derde gene ratie RAF-leden op eigen houtje han delde. Vorig jaar in de paastijd beloofde de RAF schriftelijk beterschap. Er zou een punt worden gezet achter het ge weld, maar er volgde al snel een twee de brief, waarin de zaken scherper werden gesteld: het geweld tegen per sonen zou voorlopig worden gestaakt. De huidige minister van buitenlandse zaken Kinkel (FDP) pleitte er vorig jaar voor - hij was toen nog minister van justitie - om ook langdurig ge strafte RAF-leden voor vervroegde vrijlating in aanmerking te laten ko men, net als alle andere gedetineerden. Uiteraard zou per geval de betrokken rechtbank daarover in laatste instantie moeten beslissen. Het lokte een storm van protest uit. Geen genade voor recht, was de opstel ling van tegenstanders. Maar ook le venslang duurt in de Bondsrepubliek riiet tot de dood. De aanpak van Kinkel werd, en wordt, beschouwd als een handreiking naar de RAF, als een zwichten voor chanta ge. Want de RAF zond dan wel een hoopvol signaal uit, maar aan die be lofte voor beterschap hing een prijs kaartje: de staat zou namelijk in ver sneld tempo langdurig gestrafte poli tieke gevangenen vrij moeten laten. Voor de RAF zijn zijn leden politieke gevangenen; voor de Duitse justitie niet. Nog zo'n twintig zitten er vast, een even groot aantal wordt gezocht. In clusief de 36-jarige rossige Barbara Meyer. Haar man is een erkend spring stofspecialist. Omdat bij het comman do dat de zware explosieven bij de gevangenis van Darmstadt aanbracht een opvallend kleine vrouw werd ge signaleerd, wordt aan Barbara Meyer gedacht. Ij.";:'-,. Toch krijgt de methode-Kinkel justi tiële praktijktoepassing. Rechtbanken hebben inmiddels een tiental RAF-ge- vangenen vroegtijdig ontslagen, in een enkel geval ook al om gezondheidsre denen. Totdat het Düsseldorfer Ober- landesgericht begin dit jaar de ver vroegde invrijheidstelling van drie, sinds 1975 gevangen zittende RAF-le den, op procedurele gronden afwees. Omdat zij een - overigens niet wette lijk voorgeschreven - psychologisch onderzoek weigerden. Voorstanders van een 'verzoeningsaanpak' zijn er zeker van dat het niet vrijlaten van die drie gevangenen de RAF heeft geër gerd en als waarschuwing aan de staat de bommen bij Darmstadt heeft ge plaatst. Feit is in elk geval, dat de Duitse BVD en de procureur-generaal hoogst onge lukkig zijn geweest met de starre op stelling van de Düsseldorfer rechters. Volgens justitie is er geen reden tot paniek. Evenmin tot dramatisering, maar ook niet tot romantisering. RAF is nu eenmaal geen groep mode:! ne Robin Hoods die het zo goed met®, mensheid voorhebben. De RAF blij#] een staatsgevaarlijke groepering, wf er dan ook nog aan deJeiding zit of el deel van uitmaakt. Er wordt niet nel] de RAF onderhandeld--s>de-staat kil zich niet onder druk zetten" - was kot 1- samengevat de reactie van de Duits] regering begin deze week. Antje Vollmer, ooit woordvoerster vul de Groenen, waarschuwt voor een de gelijke louter afwijzende houding vs] de overheid. Natuurlijk zijn echte on derhandelingen uitgesloten, maar overheid kan volgens haar wel degeli; een gebaar maken, juist door langduiifl vastzittende RAF-gevangenen te be-l handelen als alle andere veroordeel-f den, en dus ook hen voor vervroeg;] vrijlating in aanmerking te laten 1 men. Zulke duidelijke uitspraken maken te] nu pas begonnen politieke debat allee: maar feller. Het gonst van gissingen speculaties zijn troef en de angS j kruipt op. Dat laatste vooral, omdat oe politie er sinds twee, drie jaar niet it I geslaagd is een vinger achter de Kif 1 buiten de gevangenis te krijgen, to] staan arrestaties te verrichten. Een gestage stroom vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië komt naar Nederland. „Maandelijks twee opvangcentra vol", zegt minister D'Ancona van WVC. Maar waar ligt de grens, hoeveel vluchtelingen kunnen nog terecht in Nederland? Door Harry Coerver „Het is toch ongelooflijk," zegt ze zachtjes terwijl ze door pa pieren met lijsten en cijfers bla dert. „Ongelooflijk wat er sinds augustus vorig jaar allemaal aan werk is verzet." Op haar ministerie in Rijswijk neemt Hedy D'Ancona even de tijd om terug te blikken op de opvang van asielzoekers in het laatste half jaar. „Twaalf op vangcentra, alleen al voor de vluchtelingen uit voormalig Joegoslavië zijn erbij gekomen. Dat is best veel." De minister klinkt tevreden. „We kunnen er trots op zijn. We hebben die mensen weliswaar erg sober op gevangen, maar als je die centra bezoekt, vind je geen verwaar loosde mensen. Dat is mede te danken aan al die vrijwilligers. Overal, werkelijk overal, tot in de kleinste dorpjes, waren er steeds weer mensen bereid te helpen." Intussen houdt de stroom vluchtelingen uit ex-Joegoslavië aan. „Het zijn er zevenhonderd per maand. Dat zijn iedere maand twee opvangcentra vol," rekent D'Ancona voor. Waar is de grens? Hoeveel vluchtelingen uit voormalig Joegoslavië komen er nog bij? Moet Nederland naast de men sen die nu al ons land weten te bereiken, nog nieuwe groepen uitnodigen? De minister heeft haar handen meer dan vol aan de duizenden Joegoslaven die nu al in ons land verblijven. Toch sluit ze niets uit. „Als de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties een expliciet beroep op ons doet, als er spra ke is van een levensbedreigende situatie voor mensen, dan zeg gen wij geen nee. Als de dood op de loer ligt, mag bij ons de deur niet op slot." Om de stroom vluchtelingen uit ex-Joegoslavië op te vangen zijn er op termijn geen nieuwe cen tra nodig. Vanaf 13 april name lijk zullen ze geleidelijk de op vangcentra verlaten. Op die dag begint het ministerie van justi tie met het officieel erkennen van het vluchtelingschap van de ontheemden. Dat wil zeggen dat ze niet meer tegen hun wil te ruggestuurd kunnen worden naar hun land. Ook hebben ze dan recht op een woning en op werk. D'Ancona: „Het gaat in totaal om 13.500 mensen die voor een groot deel ofwel de vluchtelin genstatus krijgen ofwel een ver gunning tot verblijf. In beide gevallen mogen ze in Nederland wonen en werken. Ze hoeven ook niet langer in de centra te wonen. De operatie van status- verlening die op 13 april start, geldt voor alle vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië die al in Nederland zijn of in de loop van dit jaar in ons land arriveren. Vanaf 1 januari vol gend jaar geldt de herziene Vreemdelingenwet. Komen er tegen die tijd nog steeds vluch telingen uit dat gebied, dan krijgen ze een voorwaardelijke' vergunning tot verblijf. Die mensen kunnen dan wel, als de situatie in hun land zich norma liseert, binnen drie jaar terug gestuurd worden." Voordat de opvangcentra met ex-Joegoslaven kunnen leeg- stromen, moeten er echter eerst huizen voor hen gevonden wor den. Dat is niet zo gemakkelijk, afgezien van de vluchtelingen uit Joegoslavië, wachten ook nog eens ongeveer 10.000 ande re vluchtelingen op een woning. In totaal moeten op de reguliere woningmarkt dit jaar huizen vrijkomen voor 30.000 vluchte lingen. D'Ancona: „Ik ga al anderhalf jaar met de pet rond om aan woningen te komen voor de vluchtelingen. Ik ben langs ge weest bij particuliere beleggers en bij gemeenten, maar het te kort aan woningen blijft veel te groot. Begin maart hebben we met de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) een akkoord daarover gesloten. De VNG, zeg maar alle gemeenten in Neder land, heeft zich verplicht om in een jaar tijd woningen voor 30.000 vluchtelingen te vinden. Om dat akkoord te kunnen slui ten, heeft het kabinet ermee ingestemd dat 7500 woningen in de sociale woningbouw een jaar eerder dan gepland gebouwd worden. Daarnaast gaat er 40 miljoen gulden extra naar het Gemeentefonds. Dat geld kun nen gemeenten gebruiken voor uitkeringen voor bijzondere bij stand aan de vluchtelingen. Bij voorbeeld om een woning in te richten. Daar bovenop krijgen de gemeenten nog eens 5000 gulden voor de inburgerings- kosten van iedere toegelaten vluchteling." En wat gebeurt als de gemeen ten niet op tijd de woningen ter beschikking stellen? D'Ancona heft haar handen in de lucht. „Ik ga er van uit dat de af spraak nagekomen wordt. Maar als dat niet zo is, dan krijgen we ons geld weer terug. We gaan absoluut geen geld uitdelen voor de vaak. Dan werken we niet meer met een bonus zoals nu, maar met een boete." Opvang van asielzoekers, wo ningen voor vluchtelingen, deze zaken staan of vallen met de draagvlak dat er voor bestaat in de samenleving. Aan dat draag vlak wordt geknabbeld. De voorspelde winst voor de Cen trumdemocraten is daar het be wijs voor. Bij alles wat D'Anco na doet voor asielzoekers en vluchtelingen moet ze dat draagvlak in de maatschappij in de gaten houden. Ze is daarom weinig gelukkig met bepaalde ontwikkelingen van de laatste tijd. „In ander half jaar tijd heeft de Neder landse bevolking drie verschil lende, heftige gevoerde, politie ke discussies waarin minderhe den een rol spelen over zich heen gekregen. Iedere keer ging het over andere groepen. Veel mensen gooien langzaam alles op één hoop. Het begon met de discussie dat minderheden zich te weinig zouden aanpassen aan Nederlandse normen en waar den." D'Ancona vermijdt de naam van WD-leider Bol- kestein te noemen die deze dis cussie aanzwengelde als ze ver volgt: „Ik vind dat je eikaars waarden en normen niet hoeft over te nemen om fatsoenlijk met elkaar om te gaan. Maar die discussie is gelukkig tot rust gekomen. Dan was er de discus sie over criminaliteit onder Ma rokkaanse en Antilliaanse jon geren. Die jonge rotzakken zou den het de Nederlanders onmo gelijk maken om hier fatsoen lijk te leven. Het probleem van die criminele jongeren moet na tuurlijk flink aangepakt wor den, maar het beeld dat opduikt uit die discussie klopt niet. Het grootste deel van de allochtone jongeren is niet crimineel maar stelt zich juist positief op in de maatschappij. Ook is de jeugd criminaliteit de laatste jaren niet toegenomen, hoewel de dis cussie wel dat beeld oproept. Tenslotte was er discussie over de illegalen. In alle gevallen ging het om andere groepen, maar wie maakt nog dat onder scheid?" De minister wijst vooral de po- D'Ancona: 'Ik ga al ander halfjaar met de pet rond voor woningen voor vluchtelingen'. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP litici en bestuurders maar ook wel de media aan als de verant woordelijken. „Bij politici is et een verschuiving te bespeuren. Sommigen zeggen nu dingen die ze drie jaar geleden zeker niet gezegd zouden hebben. Maar het is principieel verkeerd als je op die manier stemmen op de CD probeert te voorkomen. Po litici moeten gewoon vasthou den aan het eigen gedachten- goed. De media zouden er goed aan doen een evenwichtiger beeld te schetsen. De positieve kanten worden vaak nog te wei nig belicht. Nu roepen de dis cussies veel angst op. Dat keert zich tegen de minderheden, te gen asielzoekers en tegen de vluchtelingen. Waar kom je in de media het beeld tegen dat minderheden in Nederland nog altijd veel meer opleveren dan ze kosten?" yan onze Haagse redactie Den Haag - Het kabirn buigt zich zo snel mogelij over het voorontwerp vd wet over de aftrekbaarhei van onderhoud aan de eigt woning. De PvdA-fractie prl senteerde dit voorontwei gisteravond onverwacht at de Kamer. Minister Kok (Financiën, Pvdl zei 'net als de meeste fractij sympathie te koesteren voor b plan, dat arbeidskosten voor o derhoud aan de woning met rugwerkende kracht tot 1 janu Van onze Haagse redactie Den Haag - Veehouderij] bos- en natuurgebieden r technische maatregelen i moniak tegen te gaan. boeren verhuizen. Om de agrariërs de tijd te geve maatregelen te nemen is het kl binet bereid een overgangstd mijn van 10 tot 20 jaar in acl nemen. Dat staat in een nog vertrouw! lijk stuk over de aanscherpij van het mestbeleid van de mini ter Bukman (Landbouw, N, tuurbeheer en Visserij) en Aldi (Milieubeheer). De regeringsp tijen CDA en PvdA steunen plannen in grote lijnen. De bewindslieden schrijven de ingrijpende maatregelen leen genomen mogen worden per regio een totaal reddingspl wordt gemaakt voor bos- en r tuurgebieden. De uitstoot v ammoniak uit mest is niet enige bedreiging voor de bossl Ook verkeerd beheer of verdl ging tast de natuur aan. Wanneer de overheid van I veehouders dure investerind eist om de verzuring door a moniak tegen te gaan, moet volgens de ministers ook de rantie zijn dat andere schade Den Haag (anp) - Het Grol Links-Kamerlid Rosenmö| heeft minister Dales (Binni landse .Zaken) schriftelijk opb dering verzocht over een schuldiging van discriminq door de Hofhouding van Pal Noordeinde. De beschuldiging is geuit d' de horecabond FNV. Volgens giobestuurder F. Gastkem heeft het hoofd van de Hofhi ding vorig jaar tegen een c; ringbedrijf gezegd dat alli blank personeel mocht komen] De Rijksvoorlichtingsdienst kent de beschuldiging van FNV. „Het is gewoon niet w: iets dergelijks heeft zich d voorgedaan", zegt een woo voerster van de RVD. „Ook de hofhouding en het huishou lijk personeel lopen gekleu mensen rond." Volgens Gastkemper heeft sit tie zich vorig jaar enkele ma den lang voorgedaan. Toen bedrijf een keer een gekle iemand stuurde, werd die woon toegelaten. „Ik zie het discriminatie. Dat is goed maakt door weer iemand toe laten", aldus Gastkemper. EEUWIGE TROUW is voor overstaan van geestelijk heri stand en alle rechten en samenlevingsvormen voorzc heid. Broer en zus die een geme twee vrienden of vriendinnei die een gezin vormen, zij slechts via de notaris laten, werden er niet door verkregt Minister van justitie Hirsch waardoor alle paren die niet] stadhuize kunnen laten reg rechten en plichten als et vallen zij bijvoorbeeld ondei Juridisch is met dit plan bevoordeling van de huwi uitgebannen. Weer een beet; Dat is echter niet de groot( vlak. Homoparen konden hu eeuwige trouw nimmer ir ambtenaar van de burgei volgende bruiloftspartij voo het feestelijke bewijs dat de is, was hun niet gegeven. E bleef daarmee iets houden het beste geval van een 'hut De formele emancipatie v maatregel bijna voltooid, steunbeer voor het gezin a minister Hirsch Ballin met i waarden en normen terzijde maatschappij leeft. Het zoi een minister is een dienaai echter niet als zo gewoon e immers met steun van de e een 'Bloemenhove-affaire' c Ernst Hirsch Ballin verdient Vondels Rey van Burghzal variant luidt; „Waer werd c vrouw ter weereld oit gevor

de Stem | 1993 | | pagina 2