Toulouse: stad van tegenstellingen La Gomera, een eiland van rust Franse stad tegen de Pyreneeën wil toeristisch imago oppoetsen itaurants \B-gidsen dienst int5 ook rente dien doden retparken CONSUMENT D3 Praktische info Bouw van vliegveld maakt einde aan eeuwenoud isolement ||E STEM DONDERDAG 1 APRIL 1993 drijf: adres, prijzen, algemeneL j en recreatieve voorzieningen I voorzieningen voor gehandi'l capten, etcetera. "I Alle in de gids genoemde be I drijven worden jaarlijks geën I quêteerd en door de ANwbI geïnspecteerd. De gids is bil de ANWB-kantoren en in dól boekhandel te koop; kost™! 14,95 gulden, leden beta™ bijde ANWB 13,95 gulden. In het verleden werd deze res-1 taurantgids in een band uitge bracht met de gids 'Hotels in Nederland'. Beide zijn nu uit-1 gebracht als afzonderlijke gid-1 sen, omdat het aantal vermei-1 I de bedrijven fors toegenomen is. De hotelgids is volgens het zelfde systeem opgezet. Kos ten in de boekhandel: 19 95 gulden; leden betalen bij 'de ANWB 18,50 gulden. de negatieve aanslag. Zo blijft de rentebalans in evenwicht. Een kwestie van geven en ne-1 men dus. Een andere vorm van te laat betalen is als je na het ontvan gen van een aanslag pas na de laatste vervaldag betaalt. Wie 1 een definitieve aanslag krijgt, 1 heeft twee maanden de tijd om te betalen, In die periode I wordt geen rente in rekening gebracht. Als de laatste ver valdag gedateerd is op 31 maart en de betaling volgt pas op 30 april dan brengt de fiscus invorderingsrente in re kening. Over de datum van betalen wordt wel eens getwist. Me-, nigeen denkt dat de zaak in orde is als hij de bank- of giro-overschrijving de deur uit heeft gedaan. Maar wie op 2S maart een bankopdracht weg doet voor een betaling met als uiterste termijn 31 maart kan er donder op zeggen dat dit geld niet op 31 maart op de rekening van de fiscus staat. De bedoeling is weliswaar goed geweest, maar de beta ling is dan toch te laat. Zo kan het voorkomen dat mensen toch rente moeten betalen, terwijl ze in de mening verke ren dat er niets aan de hand is. Overigens is de fiscus niet flauw. Als een betaling een paar dagen over tijd is en een beetje invorderingsrente be taald moet worden, laat de fiscus elke actie achterwege als het om een vordering van pakweg twee tientjes gaat. Uitstel Er is ook sprake van invorde ringsrente als mensen uitstel van betaling vragen, omdat ze het te vorderen bedrag niet ineens kunnen voldoen. Nor maal gesproken wordt zo'n verzoek gehonoreerd. De fis cus geeft vrij vaak uitstel van betaling. Zeker als de ontvan ger weet dat de centen er vast en zeker zullen komen. En over de openstaande belasting die na de laatste vervaldag worden betaald, wordt rente berekend. Wie echter de zaken heeft laten slabakken en pas in actie komt als alle termij nen ver overschreden zijn, hoeft wat het verzoek om uit stel betreft minder te rekenen op een gewillig oor. bij de fiscus. De ontvanger van de belastin gen int niet alleen belasting. Ook andere vorderingen van de overheid op burgers wor den op deze manier vergaard. Er zijn maar liefst 17 soorten externe vorderingen waarvoor de ontvanger ingeschakeld wordt. En hij int ook de rente! Voorbeelden hiervan zijn indi viduele huursubsidie, boetes autovervoer en coördinatiewet sociale verzekering. De con trole op huursubsidie wordt steeds strenger. Wie teveel ge kregen heeft, moet dat terug betalen. Dat gebeurt via een dwangbevel van de ontvanger. En uitsluitend en alleen over het innen van huursubsidie wordt (nog) geen wettelijke rente in rekening gebracht. Als oorzaken voor het doden tal noemt de krant gebrekkig onderhoud en de onzorgvul digheid van de bedrijfsleiding. Veel caroussels zijn zonder vergunning gebouwd en het materiaal is vaak zo slecht dat de veiligheid niet kan worden gegarandeerd. Naar aanleiding van de vele ongevallen heeft de overheid besloten nog dit jaar regels voor pretparken op te stellen. Toulouse is een stad van tegenstellingen; eeuwenoude cultuur tegenover ultra-moderne industrie. Maar ter wijl de industrie de stad doet vollopen met zaken mensen, zijn er relatief nog weinig toeristen die Toulouse en omgeving bezoeken. Maar de 'Rose Stad' heeft er genoeg van om letterlijk links en rechts gepasseerd te worden door mensen op weg naar zonniger oorden. Door Jos Straathof „Frustraties, frustraties," zegt gids Gilbèrt, als voorzichtig wordt opgemerkt dat de boule vard die net gepasseerd werd wel iets weg heeft van de Cham ps Elysées. En dat verzetsmonu- ment, lijkt dat niet verdacht veel op de Are de Triómphe? „Frus traties," herhaalt Gilbèrt la chend, „De inwoners van Tou louse bouwen alles na. Het is een duidelijk geval van valse schaamte. Als geen ander weet de 42-jarige kunsthistori cus die zijn stad nooit zal verla ten, wat Toulouse te bieden heeft. Maar de frustraties zijn niet he lemaal uit de lucht gegrepen. Toulouse is inderdaad die stad tegen de Pyreneeën aan, die voortdurend letterlijk links en rechts gepasseerd wordt door mensen op weg naar nog zuide lijker, nog zonniger oorden. En tot in de jaren dertig schaamden de bewoners zich voor hun van goedkope baksteen gebouwde huizen, het gebrek aan natuur steen verbergend achter pleister werk. Maar dit laatste is omge slagen in pure trots. De gebou wen zijn ontdaan van pleister werk en de geuzennaam 'Rose Stad' siert toeristische folders. Zakenmensen Het zijn vooral zakenmensen, die nu nog de vele hotels van Tou louse bevolken. De hoofdstad van de Midi-Pyrénées is een van Frankrijks grootste technologi sche centra op het gebied van lucht- en ruimtevaart, elektroni ca, chemie, pharmacie en bio technologie. Het is een grote stad, met zo'n 350.000 inwoners, van wie 90.000 studenten, met grootstedelijke problemen als nauwelijks doordringbare files tijdens de spits, hoewel een uit gebreid metronet daar dit jaar wat aan moet doen. Niet direct uitnodigend voor de nietsvermoedende toerist, op zoek naar zo'n typische Franse stad, vol joie de vivre. Maar Toulouse herbergt vele tegen stellingen. Tegenover Toulouse als moderne industriestad staat Toulouse als stad van de klassie ke muziek, als stad van de sinds 1324 jaarlijkse dichtwedstrijd om de violette d'or, als stad van de 137 openbare tuinen. De straten van de eeuwenoude binnenstad aan de oevers van de Garonne zijn doordesemd van Italiaanse en Spaanse invloeden. Met de oorspronkelijke taal, het Languedoc, kunnen ze zich tot in Barcelona redden. Sporen van een roemrijk verleden zijn er te over: de kerken, van de sobere Saint-Sernin tot de extravagan te Saint-Etienne; de binnen plaatsjes uit de late middeleeu wen met de torentjes, hoger al naar gelang het prestige van de oorspronkelijke bewoner; de pleisterplaatsen, waar pelgrims op weg naar Santiago de Com- pastella op krachten konden ko men. Veel is terug te voeren op de hectische geschiedenis van een katholieke stad in een pro testants gebied. Er zijn meer plaatsen in Frank rijk, waar cultuur zich in over vloed aandient. En de bergen binnen een uur .rijden, de Mid dellandse Zee in twee uur; het is allemaal mooi meegenomen. Maar wat Toulouse echt aan trekkelijk maakt, zijn de inwo ners. Ze missen de grootstedelij ke, wat arrogante zelfbewust heid van de Parijzenaars en ver tonen nog in geen enkel opzicht de wellicht terechte afkeer die toeristen in de Ardêche tegen kunnen komen. De uitvinder van het spreekwoord 'leven als God in Frankrijk' moet aan Toulouse en omgeving gedacht hebben. Op straat Het leven speelt zich als het maar enigszins mogelijk is op straat af. En het is gauw moge lijk in dit klimaat, met gemid deld vijf dagen vorst per jaar, waar vijftien graden in de winter normaal is. De inwoners van Toulouse zijn zelfs zo weinig gewend dat sommigen bij sneeuw thuisblijven. Ze weten niet hoe ze moeten rijden. „De bazen begrijpen dat," beweert Gilbèrt. Terrasjes zitten als het enigszins kan vol. „De enige reden om hier nieuwe kleren te kopen is om ze op straat te kunnen laten zien," vermoedt Gilbèrt. In een van de eetgelegenheden van Toulouse aan de markt kunnen tijdens de lunch diepzinnige gedachten ge wijd worden aan een problème philosophique als de persoonlij ke voorkeur voor de gladde, dubbel gedestilleerde cognac, of de ruwere, slechts eenmaal ge- De kathedraal Ste. Cecile in Albi. destilleerde armagnac. Toulouse is de hoofdstad van de regio Midi Pyrénées, een gebied met een roemrijk verleden. Mo gelijkheden tot uitstapjes te over. Albi, in het departement Tarn, mag niet ontbreken. Er zijn weinig plaatsen waar angst, hoop en geloof zo indrin gend op één plek tot uiting ko men als de kathedraal in Albi. De angst uit zich in.de meters dikke muren, het geloof in de overdadige inrichting, de hoop alleen al in het bestaan van de kathedraal. Het duurde twee honderd jaar voordat de kerk in 1480 gereed kwam; tweehonderd jaar waarin angstige bisschop pen in het naastgelegen paleis Le Berbie het bouwwerk jaarlijks gemiddeld slechts 15 centimeter hoger zagen worden. In een on willige omgeving is het slecht FOTO DANIEL THIERRY bouwen. De langdurige geschiedenis van het bouwen zegt veel over de kerk zelf. Het moest het ultieme bewijs worden dat het ware katholieke geloof uiteindelijk over de opstandige Catharen had gezegevierd. Maar het uiterlijk paste zich aan de oppositie aan. Een fort werd het, niet gebouwd in de gebruikelijke vorm van het kruis, met slechts één ingang aan de zijkant, met smalle vensters op grote hoogte. Maar ging men dit fort eenmaal binnen, dan viel in die ene grote ruimte zonder pilaren en zijbeu ken niet meer aan Gods woord te onstnappen. De overdadige in richting weerspiegelde de grootsheid van het ene ware katholieke geloof. De kerk heeft de afgelopen eeu wen niet al zijn mysteries prijs gegeven. De hemelsblauwe kleur van het plafond, beschilderd door tijdgenoten van Michelan gelo, heeft de afgelopen 500 jaar niets aan kracht ingeboet. Toch is het nog nooit gerestaureerd: het is nog steeds onbekend waar de blauwe kleur van gemaakt is. Is het het kleurmiddel pastel, gemaakt van een plaatselijke plant voordat het indigo uit In dia populair werd? Of kopercar- bonaat? In het bisschoppelijk paleis is nu het Toulouse-Lautrec museum gevestigd. Er zijn zo'n 600 wer ken te zien, van de eerste schil derijen tot de affiches, waarmee deze schilder uit het begin van deze eeuw uiteindelijk de recla me min of meer uitvond. Het zijn niet de enige sporen die Toulouse-Lautrec in de omge ving heeft achtergelaten. Wie een Toulouse-Lautrec menu nut tigt, waarmee de culinaire uit spattingen van de schilder in ere worden gehouden, komt er al snel achter. Britse toeristen wil len nog wel eens verontwaardigd de ober roepen, als zij in de waterkan goudvisjes aantreffen. Maar het is slechts een verwij zing naar een authentieke eigen aardigheid van de schilder. Hen ri de Toulouse-Lautrec vond wa ter slechts iets waarmee men zich waste. Om zijn argumenten kracht bij te zetten, deponeerde hij van tijd tot tijd wat goudvis jes in de onvermijdelijke water kan die zijn eettafeltjes sierde. Opbouwen De Midi Pyrénées, met Toulouse als grote trekker, willen af van het imago als leuk doortrek-ge- bied, op weg naar het zuiden. Dat men wat te bieden heeft wordt ook de bewoners steeds duidelijker. Het hangt allemaal samen met de groeiende belang stelling voor de eigen cultuur, bij voorbeeld voor de oorspronkelij ke taal, het Languedoc, die nu nog alleen door wat oudere men sen gesproken wordt. Maar er is geen sprake van enige neiging tot afscheiding, zoals in het nabijgelegen Baskenland, of afkeer van het centrale bestuur in Parijs, zoals elders in het zuiden van Frankrijk. Integen deel. Gilbèrt: „Afscheiden? Me neer, vanuit hier bouwen we Eu ropa op." De KLM vliegt eenmaal per dag rechtstreeks op Toulouse, dat over een internationaal vliegveld be schikt. Per auto is Toulouse te bereiken door vanuit Bordeaux de A62-E72 te nemen. Vanaf de Mid dellandse Zee bereikt men Toulou se door via Montpellier te rijden en bij Narbonne de A61-E80 te nemen. Meer informatie over stad en streek bij het Frans Nationaal Verkeersbu reau, 'Maison de la France', Prin sengracht 670, 1017 KX Amster dam, tel. 020-6204391 I La Gomera is geen eiland voor wie de disco niet kan irissen. Maar wie er graag met de wandelschoenen op rit trekt, is hier in z'n ele ment. De veerboot vaart da gelijks vanaf Tenerife (Los Christianos) om 10.00, 15.30 en 20.00 uur; de draagvleu gelboot om 08.00, 10.00, 15.00 en 17.00 uur. Reisduur Per taxi vanaf het vliegveld naar Los Christianos ca 30. minuten. Lr zijn enkele kleine hotels m San Sebastian en appar- tementen in onder andere "alle Gran Rey. Ook wordt op sommige plaatsen een casita' verhuurd, kleine en vaak afgelegen huisjes. De meeste toeristen komen 'oor een dagtocht vanaf Te nerife. Kosten van een ge organiseerde bustrip (alles inbegrepen) 8.000 peseta's. Maar zelf doen is (veel) goedkoper en autoverhuur is mogelijk in de haven van ban Sebastian. Reisorganisator D-Tours beeft dit jaar de exclusieve rechten voor Nederland ver worven van het vlakbij Los V-bristianos gelegen gische) vakantiepark el. Dagelijks worden ci onder leiding van ervaren mts- en Engelstalige gid sen door de Valle Gran Rey en 6 uur durende wandel tochten gemaakt. Nadere informatie: Spaans Ver keersbureau in Den Haag. (Bel- Ten Door Hans Veldhuis De weg kronkelt smal en bochtig om de zoveelste bergrug. De na tuur is zó overweldigend, dat een vergelijking met een lieflijk stukje tropen niet overdreven is. Toch slaan, altijd op maar een paar kilometer afstand en soms zelfs hoorbaar, grote Atlantische brekers in fonteinen van schuim te pletter tegen de zwarte rotsen. La Gomera. Waar kale en vaak vervuilde stukken land, die op de andere Canarische Eilanden wel voorkomen, ontbreken. Evenals schreeuwende reclames en massa-hotels met toeristen die de kans niet krijgen om op adem te komen. Hier overheer sen groen en rust. Mei, in het voorjaar een zee van (wilde) bloemen als extraatje. Sommigen vinden het eiland een achtergebleven gebied. Zoals een Belgenmop het in Nederland goed doet, spelen de bewoners van Gomera altijd de hoofdrol in de grappen en grollen op de Canarische Eilanden. Alles gaat er langzamer dan op het 'wereld se' zustereiland Tenerife, waar van de indrukwekkende en maar licht sluimerende krater Teide zichtbaar is over de 40 kilometer zee, die de eilanden scheidt. Schilderachtig Maar dat tijdloze gevoel is juist de charme die de rustzoekende Op de Canarische Eilanden is het altijd lente. Het regent er wel, maar de zon heeft de overhand en de temperatuur schommelt er het hele jaar tussen de 21 en 26 graden. De gevolgen zijn niet uitgebleven: op veel plaatsen is er nauwelijks nog iets van de kustlijn over. Oogverblindend witte hotels en appartementen hebben slapende dorpjes opgeslokt, terwijl in rustie ke vissershaventjes van weleer luxe jachten dobbe ren. Met één uitzondering: het kleine en bijna ronde La Gomera, dat zo treffend 'una perla en el Atlantico', een parel in de Atlantische Oceaan, wordt genoemd. Voor wandelaars, rustzoekers en natuurliefhebbers een dorado. De vraag is alleen: voor hoe lang nog? toerist zo aanspreekt. Hij of zij moet daarvoor dan wel de pont (vaartijd anderhalf uur) of draagvleugelboot (half uur) nemen van Tenerife, want over veel meer dan 500 logeerbedden beschikt het eiland niet. En be halve in het 7000 zielen tellende havenstadje San Sebastian, dat een graantje probeert mee te pikken van de Columbus-gekte, is er ook nauwelijks iets te doen. Schilderachtige gehuchtjes wor den afgewisseld door boerderij tjes, waarvan de eigenaars soms een extraatje proberen te verdie nen door een kamer te verhuren. Maar al te veel moet ze nu ook weer niet van vreemden en hun gewoonten hebben. De op som mige plaatsen nog aanwezige 'heksenkringen' wijzen op de bijgelovigheid, waaronder het eiland nog altijd gebukt gaat. Columbus, althans diens nage dachtenis, wordt in hoge ere ge houden. Hij zou, voordat hij in 1492 naar het westen vertrok om daar Amerika aan te treffen, op La Gomera de laatste voorberei dingen hebben getroffen voor zijn beroemde oversteek. Die hield onder meer ook in het meenemen, als slaaf, van een groot aantal Guanches (de oor spronkelijke bewoners), die vooral van visvangst leefden. Zo wisten ze hele scholen vis de vele baaien van het eiland binnen te loodsen, om die vervolgens met het sap van wolfsmelkplanten te verdoven en dan uit het water te scheppen. Maar Columbus zou er ook Gods' zegen hebben afgesmeekt over zijn reis met de drie note- dopjes 'Santa Maria', 'La Pinta' en 'La Nina'. Daarom zou hij ook speciaal gezegend water hebben meegenomen uit de bronnen van San Sebastian, waarmee hij later de 'nieuwe wereld' heeft gedoopt. Maar de werkelijkheid van zijn verblijf was een ordinaire liefdesaffaire, die 'Colon' had met de vrouw van de toenmalige Spaanse gou verneur, Beatriz de Bobadilla. Later werd het eiland ook ge bruikt als tussenstation voor het van de Inca's geroofde goud en zilver. Fluittaal Maar de tijd staat ook op La Gomera niet stil. Want straks zullen vliegtuigen de rol van de veerboten overnemen. Of ten minste een belangrijk deel daar van, want tijd is geld. Als laatste van dit uit zeven vulkanische eilanden bestaande deel van Spanje wordt er met man en macht gewerkt aan een vlieg veld, dat de Gomero's uit hun vermeende isolement moet ha len. Ten langen leste is Madrid daarmee akkoord gegaan. Maar menigeen wacht dit moment met Op sommige plaatsen lijkt Gomera door de vele terrassen en palmbomen meer op een stukje Indonesië dan op een eiland in de Atlantische Oceaan. gemengde gevoelens af, want de angst dat het straks met de rust is gedaan, is groot. Op een paar sieraden na, leren kettingen met terracotta parels, herinnert niet veel meer aan de oorspronkelijk bewoners. Ze gingen op in hun veroveraars, waaronder Spanjaarden, Portu gezen, Engelsen, Fransen en Ne derlanders. Vorige eeuw emi greerden er nog duizenden naar Zuid Amerika, waar ze de grondslag legden voor wat nu Montevideo heet, de hoofdstad van Uruguay. Maar hun fluittaal, die vroeger over de vele ravijnen van het eiland, de barranco's, was te ho ren is wel bewaard gebleven. Over afstanden tot vier kilome ter wordt door middel van het 'silbo' gecommuniceerd. Tele foon en radio hadden het aantal 'sprekers' tot een handvol terug gebracht, maar sinds kort wordt de taal weer op school onderwe zen. Officieel als een stukje te bewaren cultuur, maar natuur lijk ook om de toeristen te lok ken. Ook sommige gerechten zijn er nog en betekenen voor de lokale bewoners nu vaak een ware lek kernij. Maar voor de doorsnee bezoeker gaat het om een regel rechte verschrikking. Zoals Gof- fio, gemalen en vervolgens geto ast maismeel met spekjes. Een koffiekleurig, kruidig maar bo venal taai gerecht. Ook konijn met maïs en rammenas is niet echt lekker. Daarentegen is de van waterkers bereide berros- soep best te eten evenals de Possi Negro, een gegrilde vissoort. Laurierbossen Een groot deel van het eiland is tot nationaal park uitgeroepen. Met onder meer enorme laurier- bossen en het 'heksenwoud' El Cedro. Hier is ook de laurierduif zien, die verder alleen nog op La Palma voorkomt. Er liggen goed aangegeven wandelroutes door dit enorme natuurgebied, waar door zowel de avonturier als de. onder geleide wandelende lief hebber aan zijn trekken komt. Valle Gran Rey is een van de mooiste plekjes. Deze vallei komt uit bij de delta van het gelijknamige dorpje. Opvallend zijn hier de in de bergen uitge hakte terrassen, waarop onder meer de karakteristieke kleine banaantjes van deze toeristische archipel worden gekweekt. In combinatie met de talloze palm bomen kan het net zo goed een. stukje sawah zijn in Indonesië. Alleen de rijst ontbreekt.

de Stem | 1993 | | pagina 23