Enquête naar knelpunten GAK SPORT IN HET KORT VYV Terneuzen presenteert nieuwe brochure met trekpleisters Postagentschap Sint-Jansteen overvallen Zeldzame alg ruïneert hengelclub IJzendijke Wil Jij Zo'n Tattoo Op Je Eigen Spijkerbroek. Wie Durft! Expositie Eerste Wereldoorlog in regio in museum Aardenburg Werkgroep Uitkeringsgerechtigden Terneuzen verstuurt vierhonderd formulieren Nepaldag op basisschool Sint Bavo in Oostbnrg ZEELAND Tentoonstelling over Filippijnen in Sint-Eligiuskerk in Oostburg Openbare basisschool Breskens houdt zaterdag grote bazar Geld voor nieuw kindertehuis Goes DE STEM DONDERDAG 1 APRIL 1993 DE STEM Van onze verslaggever Terneuzen - Wat heeft Ter- neuzen nog meer te bieden dan het Portaal van Vlaan deren Bestuurslid P. Gerre- man van de VW Terneuzen hoeft voortaan niet langer met de mond vol tanden te staan als hem deze vraag onverwacht wordt gesteld. Sinds gisteren beschikt de VW namelijk over een in formatiebrochure met een beschrijving van de voor naamste toeristische trek pleisters in de gemeente. Wethouder W. de Zeeuw (re creatie en toerisme) nam gister- Wethouder De Zeeuw (links) ontvangt de nieuwe VW-fol der uit handen van voorzitter Gosselaar. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE middag in de burgerzaal het eerste exemplaar van 'VW Info Terneuzen' in ontvangst uit handen van W. Gosselaar, voor zitter van de Terneuzense VW. Gosselaar benadrukte in een korte toespraak dat de brochure gemaakt was met de hulp van vele vrijwilligers. Hij had er alle vertrouwen in dat het boekje helpt om Terneuzen nog breder in de belangstelling te brengen. Bestuurslid Gerreman legde daarna de reden uit waarom de brochure tot stand kwam. Vaak kwam hij nooit verder dan wat 'loze kreten' over de attracties die Terneuzen te bieden heeft naast het al genoemde Portaal van Vlaanderen. Vandaar de in ventarisatie. 'VW Info Terneuzen' is gedrukt in een oplage van 25.000 stuks en wordt toegezonden aan scho len, bedrijven met meer dan twintig personeelsleden, perso neelsverenigingen, pensions, horecazaken, campings en reis bureaus op Walcheren en Zuid- Beveland en in Zeeuws-Vlaan- deren en Vlaanderen. Wethouder De Zeeuw prees de vrijwilligersarbeid die ervoor gezorgd had dat de brochure totstand kwam. „Want overhe den gaan vaak wat achteloos voorbij aan het vele vrijwilli gerswerk dat op tal van terrei nen wordt verricht. Het is goed daar eens bij stil te staan en te zien hoe ook de VW zich na drukkelijk op dat gebied pre senteert", prees De Zeeuw. Nieuws over de door de VW ingediende aanvullende subsi dieverzoeken om de A-status te bekostigen kon de wethouder nog niet meedelen. „Daar heb ik geen negatieve, maar ook nog geen positieve boodschap over. Wat dat betreft is het nog een beetje te vroeg en moet ik u helaas teleurstellen", richtte hij zich tot voorzitter Gosselaar. Van onze verslaggever Terneuzen - De Werkgroep Uitkeringsgerechtigden Ter neuzen (WUT) gaat de diensten van het GAK/GMD doorlichten met het doel om knelpunten die mogelijk aan het licht komen weg te nemen. De komende maand worden zo'n vierhonderd enquête formulieren uitgezet onder uitkeringsgerechtigden die regelmatig contact hebben met het GAK/GMD. Daarin kunnen zij, aan de hand van 42 gerichte vragen, hun po sitieve en negatieve ervaringen met de dienst schilderen. Eind mei wil de WUT de enquête resultaten overleggen aan M. Kriekaard, chef van de vestiging Terneuzen van het GAK. „Het GAK/GMD is een instantie waar veel uitkeringsgerechtig den mee te maken krijgen. Het is daarom belangrijk dat het con tact tussen het GAK/GMD en u goed verloopt. Om na te gaan of dit inderdaad zo is, verzoeken wij u enige vragen te beantwoor den", zo brengt WUT de enquête bij haar doelgroep onder de aan dacht. Tevredenheid Volgens voorzitter W. Nabbe be staat er doorgaans tevredenheid over het werk van de uitke ringsinstantie maar hij heeft ook signalen ontvangen van mensen 1 die minder over de dienst te spreken waren. Zo zou de dienst in een aantal gevallen niet altijd voldoende tijd nemen om de' mensen te horen, zei Nabbe gis teren in een toelichting op het onderzoekje. Nabbe wil wil de enquête niet de status van een representatief on derzoek mee geven. Dan zou hij voor een andere en meer weten schappelijke aanpak moeten kie zen. Om zo'n onderzoek op te zetten ontbreekt het de werk groep aan menskracht. M. Kriekaard, chef vestiging Terneuzen van het GAK, staat open voor de suggesties en aan bevelingen die uit het onderzoek naar voren zullen komen. Zijn eigen organisatie heeft kortgele den weliswaar een onderzoek af gerond waarbij de klantgericht heid een belangrijke rol speelde maar hij zei gisteren best zijn voordeel te willen doen met de aanvullende informatie die uit het onderzoek van de WUT komt. Bij het onderzoek van het GAK/ GMD waren ook werkgevers be trokken. De WUT beperkt het onderzoek tot uitkeringsgerech tigden. Nabbe stipte gisteren de houding van de politiek aan als het gaat om fraudegevoelige za ken. Onderzoeken naar de ge dragingen van uitkeringsgerech tigden worden in dat verband altijd normaal gevonden. „Nu worden de zaken eens omge draaid en willen wij nagaan of de uitkeringsinstanties wel goed functioneren". Anoniem Alhoewel het GAK/GMD haar medewerking aan het onderzoek verleent door de enquête-formu lieren af te zetten is er volgens Nabbe en Kriekaard sprake van een onafhankelijk onderzoek. Volgens Kriekaard heeft het GAK/GMD geen enkele verdere bemoeienis met de enquête. „We hebben eigenlijk alleen een post bus-functie". De deelnemers kunnen hun formulier anoniem invullen. Het duurde geruime tijd voordat het poUtiebusje uit Graauw arriveerde. Van onze verslaggever IJzendijke - Een zeldzame en giftige algensoort in viswater De Veste in IJzendijke heeft de plaatselijke hengelsportvereni ging geruïneerd. Het Goudwier, zoals de alg heet, zorgt sinds enkele weken voor massale vissterfte in het 2,5 hectare grote brakke binnenwater. Van onze verslaggever Sint-Jansteen - Het postagentschap in een cadeauwinkel aan de Hoofdstraat in Sint- Jansteen is gisteren in de namiddag overval len. Om ongeveer kwart over vijf kwam een man met een bivakmuts (vermoedelijk blauw van kleur) de winkel binnen. Hij bedreigde de beheerster met een vuurwapen en eiste geld. Hoeveel geld hij heeft meegenomen was gisteravond nog niet bekend. De overvaller, met een fors en gezet postuur, haastte zich vervolgens de winkel uit en vluchtte in een witte personenauto via de Wilhelminastraat weg. Het duurde geruime tijd voordat de politie ter plaatse was, omdat de surveillance-auto helemaal vanuit (ADVERTENTIE) Een woordvoerder van de hen gelclub spreekt van een faillisse ment van zijn vereniging. Veer tig jaar lang investeerden de leden tijd en geld om van De Veste, een uitstekend viswater te maken. De Goudwier doet al die inspanningen genadeloos te niet. „Het kost ons zeker twintig jaar om de zaken weer een beetje op orde te krijgen. Er is de afgelo pen weken zeker al een paar duizend kilo dode vis uit het water gehaald. De schade be draagt toch al gauw zo'n dertig duizend gulden." Het bestuur van de IJzendijkse hengelaarsvereniging heeft het waterschap Het Vrije van Sluis in de arm genomen om de strijd tegen de Goudwier aan te bin den. De gewraakte alg komt zel den of nooit voor in ons land en gedijt in brak water dat relatief fosfaatarm is. De Goudier scheidt een giftige stof af die de vissen vergiftigt. „Het is een zeldzame alg die een kort leven schijnt te hebben en slechts tijdelijk voor overlast zorgt. Maar dat wil uiteraard niet zeggen dat we niet alles in het werk stellen om de nadelige gevolgen zo beperkt mogelijk te houden. Daarom zijn we bezig met het doorspoelen van De Ves te met grondwater om het vis water zoveel mogelijk te verver sen", zegt A. Veraart van Het Vrije van Sluis. Het waterschap heeft extra deskundigheid inge roepen van de adviesdienst van Zeeuws-Vlaamse waterschappen in Terneuzen. Woordvoerder Maenhout van deze dienst zegt dat het de eerste maal is dat de Goudwier in Zeeuws-Vlaande- ren zijn vernietigende werk doet. Volgens hem sterft de alg af na een week of twee, zodra het begint te regenen of het water wordt ververst door grondwater op te pompen. (Alleen vandaag natuurlijk) JF Mode. Dames, Heren en Kinderkleding. Putte grens. Roosendaal Raadhuisstraat 10. Van onze verslaggever Aardenburg - Eén miljoen Belgen vluchtten in de eerste maanden van de Eerste We reldoorlog naar Nederland. De helft kwam' in Zeeland terecht en ook Zeeuws- Vlaarideren kreeg uiteraard te maken met de niet aflaten de stroom Zuiderburen, die uit vrees voor de Duitsers van augustus tot november 1914 hier een veilig heenkomen zochten. Het gemeentelijk archeologisch museum in Aardenburg heeft de gevolgen van de Eerste Wereld oorlog voor West-Zeeuws- Vlaanderen tot onderwerp van een tentoonstelling gemaakt. De expositie is voor het eerst te zien tijdens het Nationaal Museum- weekeinde op 17 en 18 april. De tentoonstelling loopt door tot 30 september. Niet alleen de lotgevallen van de vluchtelingen komen aan bod. De gevolgen van de 'elektrische draad' zijn te zien. De Duitsers hadden de grens tussen Neder land en België afgezet met prik keldraad die bij tijd en wijle onder stroom werd gezet. De expositie toont verder het gevaar dat losgeslagen mijnen voor de kust veroorzaakten. Eén maal kreeg West-Zeeuws-Vlaanderen direct met het oorlogsgeweld te maken. Op 1 oktober 1917 liet een, waarschijnlijk Engels, vliegtuig bommen vallen op Sluis. Daarbij vielen geen slachtoffers. Het streekmuseum in Axel is ook een van de twintig Zeeuwse mu sea die hun deuren opzetten tij dens het museumweekeinde. Gratis en voor niets kan de be zoeker onder meer de nieuwe opstelling van het kinderspeel goed bekijken. Tennisschool Hulst Hulst - In het wedstrijdcircuit van de tennisschool Hulst be haalde in de hoogste poule Frans Vlassenrood een knappe 10-1-overwinning op Eddy Schelfhout. Tegen Honny van Looy moest Vlassenrood met 4-2 het loodje leggen. In poule 5 bedwong Jacq Dob- belaer met 8-6 Paul d'Hooghe. In de hoogste poule bij de vrouwen is Vivian Blanckaert het beste op dreef. OVERIGE UITSLAGEN MANNEN Poule 3: Robin de Witte-René de Maagt 11-3. Poule 4: Leo Verbunt-Etienne Nachtegael 8-3, Robert Verhelst- Dave Kuypers 6-6. Poule 6: Eevrt Leeraert-Peter Warnier 15-3. VROUWEN Poule 1: Vivian Blanckaert-Aniek Bral 8-2, Saskia Gijsel-Sonja Fassaert 6-5. Poule 2: Jeanne van Looy-Saskia Baart 5-2. Poule 3: Denise Boon-Alexandra Boddaert 6-4, Peter Heyens- Alexandra Boddaert 4-2. Poule 4: Gerda Vlassenrood-Lin- da van Eek 11-4. JEUGD Poule 1: Francis de Koster-Anna bel de Clippeleir 7-3. Poule 2: Koen Dierickx-Jordy de Schepper 13-3, Liselore van Esch-Bianca Vlaeminck 5-2. Poule 3: Willem-Jan van Doese- laer-Marianne Dhont 6-3, Ivo van Esch-Channa Grinsven 6-2. Vrouwentennis Terneuzen Terneuzen - In de tenniscom- petitie voor vrouwen in het Terneuzense Racketcentrum versloeg in poule 1 De Kort met 4-0 De Keyzer. Tilly de Kort en Annemarie Jansen wonnen met 10-5 van Matty Harms en Maria Wil- lems, terwijl Paula Geus en Bertha van Dam via 14-7 ter sterk waren voor Pauline de Keyzer en Jeanine Ysebaert. UITSLAGEN Poule 1: De Kort-De Keyzer 4-0, Racketjeck-Van Riet 4-0. Poule 2: Timmerman-Cavanagh 2-2. Poule 3: De Teye-Dooms 4-0, Nouwen-Bakker 4-0, Leeuw-De Vries 1-3. Poule 4: Van de Zeijst-Van Kuy- lenburg 0-4. Poule 5: Schaart-De Reus 4-0, De Smit-Vinke 2-2, Bommelijn-Loof 2-2. Mannentennis Terneuzen Terneuzen - In de Terneuzense tenniscompetitie voor mannen boekte Oostvogels een 6-0-overwinning op Simpe laar. John Gelissen bedwong Hans Radt met 7-5 en Louis Oostvo gels won met 8-3 van Harry van de Peijl. Het dubbelspel Gelissen/Oostvogels-Van de Peijl/Radt eindigde in 10-4. UITSLAGEN Poule 1: Veraart/De Bruyn- Bleyenberg/Langeraert 2-4. Poule 2: Van den Akker/Geuze- Kommers/Den Haan 1-5. Poule 3: Deij/StrijdonK-Heye/ Antheunis 4-2. Puole 4: Roth/Juffermans-Pie- ters/Lambert 6-0, Van de Zeijst/ Körner-Wisse 4-2. Poule 5: Neve/Rouw-Doolaard/ Doolaard 4-2, Deij/De Kort-Stof- fels/Taalman 6-0. Poule 6: Van de Laan/Luykx-De- ij/Vogels 0-6, Michielsen/Bomme- lijn-Balzereit/Meijer 3-3. Poule 7: Nagelkerke/Heijman- Verschelling//De Pooter 2-4. Poule 8: Simpelaar/Van de Peijl- Oostvogels/Gelissen 0-6. Poule 9: De Reus/Roose- Mackaay/Blokland 0-6. Van onze correspondent Oostburg - In de Sint-Eligiuskerk in Oostburg wordt van 11 tot en met 14 april een tentoonstelling gehouden voor het onderwijsproject op de Filippijnen, dat gedurende de Vastenactie in West-Zeeuws- Vlaanderen centraal staat. Op de tentoonstelling zijn sieraden, riet- en bamboewerk, houtsnij werk en snijwerk uit buffelhoorn te zien. Verder zijn er beeldjes, vervaardigd uit de as van de vulkaan Monpinatuobo, die in 1991 tot uitbarsting kwam en ontzettend veel mensen schade heeft berok kend. Deze vulkaan werkt op dit ogenblik nog steeds. Men kan de tentoonstelling met verkoop bezoeken in bovenvermelde periode tot 17.00 uur. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Graauw moest komen. Toen er uiteindelijk groot alarm werd geslagen had de overvaller alle tijd gehad zich uit de voeten te maken. De overvalauto met het Belgische kenteken DEA 082 is rond half zeven teruggevonden in het waterwingebied nabij Sint-Jansteen. De auto bleek eerder op de dag gestolen in Sint-Niklaas. Van de dader en het geld ontbraken gisteravond nog ieder spoor. Van onze correspondent Breskens - De openbare ba sisschool van Breskens houdt zaterdag 3 april een groot opgezette bazar. Grote trek pleisters zijn deze keer een optreden van de bekende Zeeuws-Vlaamse zanger Piet Brakman, oude fotos's en films van Breskens en het geheimzinnige 'Adventure Is land'. De OBS organiseert om de vier jaar een grote bazar. De school is dan onherkenbaar verbouwd voor de vele activiteiten. Deze vierde uitgave staat onder lei ding van het lerarentrio Eddy de Smit, Marina Keijmel en Ab Dieleman. Samen met een hele boel ouders zijn zij al sinds vorig jaar in de weer om de mensen een vol programma voor te scho telen. Als om 10.00 uur de deuren van de school open gaan kan het publiek zijn hart ophalen bij de vele kraampjes, zoals handwerk- spulletjes, boeken- en speelgoed- kraam, bloemen en planten en de rommelmarkt. Uiteraard zijn er weer de nodige attracties voor jong en oud. Het schietkraam staat er, evenals een computer- hol met leuke spelletjes, stunt- fietsen, het bekende spiraal en het rad van avontuur. Bijzondere attractie is wel het 'Adventure Island'. In een omgetoverd klas lokaal wordt een spookhuissfeer gecreëerd met de nodige op drachten. Om 13.30 uur zullen de Bresken- se zangers Piet Brakman en Jaap Smoor optreden. Op de bazar zal niemand honger hoeven te lij den. Er zijn wafels te krijgen, suikerspekken, Limburgse vlaaien, snoep, koffie en limona de. Als extra voor de kinderen is er een spelcircuit, een springkus sen, fietsen op rollen en kunnen ze zich laten schminken. Bij veel attracties zijn mooie prijzen te verdienen. De dag wordt om 16.00 uur afgesloten met een sponsorloop. De kinderen van de school zullen een paar plaatselijke afleggen rondjes om ook wat geld voor de school op te halen. Het geld zal besteed worden voor extra speel- werktuigen voor de onderbouw en het opknappen van het kleu terplein. Van onze correspondente Oostburg - Vandaag is er met ondersteuning van de Wereld winkel Oostburg een Nepaldag op de rk basisschool Sint Bavo in Oostburg. De wereldwinkel organiseert de ze dag, die vorige week veel succes kende op de Christelijke basisschool. Het doel van de dag is naast de produktenverkoop, dat de kinderen kennis nemen van de leefwereld van mensen in een Derde Wereldland. Zowel de leden van de werkgroep van de Wereldwinkel als ouders bezoe ken de scholen in Schoondijke al vijf jaar achter elkaar om tel kens een ander land onder de aandacht te brengen. De landen die in aanmerking kwamen wa ren Zimbabwe, Nicaragua en Suriname. Dit jaar vroegen ook de Oostburgse scholen om een speciale dag en als land is geko zen voor Nepal. Tijdens de Nepaldag krijgt de jeugd informatie over de levens gewoonten, de voeding, kleding en muziek van Nepal. De kinde ren mogen zelf dhalbat (rijst met linzensoep) koken er wordt een verhaal vertelt en er is een dia vertoning. Daarna worden de kinderen aan het werk gezet. De opdrachten zijn: een kledingstuk of Nepalese vlag maken, een tanka (door monniken gemaakte levenscirkel) maken, erosie in een zandbak nabootsen, Nepa- lees schrijven of praten of een toneelstukje over Nepal schrij ven. De dag wordt besloten met het uitwisselen van de ervarin gen. Van onze verslaggever Goes - Het ministerie van WVC stelt met ingang van volgend jaar jaarlijks 2,5 miljoen gulden beschikbaar voor een kinderge- zinsvervangend tehuis voor jeug dige lichamelijk gehandicapten in Goes. Staatssecretaris Simons heeft dit laten weten aan het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De bouw van het tehuis in Goes is noodzakelijk omdat het kin derrevalidatiecentrum Zonne veld in Oostkapelle dichtgaat met ingang van 1994. Volgens de planning gaat het nieuwe tehuis in Goes in augustus volgend jaar open. Er is plaats voor vijfent wintig kinderen. 4 ntua EEN Brat Brabants Langstraa tegenover Brabants noemen h zien, en oc uit te staa Van onze ver Jan van de Frans de Lo dige van de j Zoom, noem een Zeeuws- de rand van Echt Zeeuws niets aan te iets dat los 1 tafel. De beu zijn er nog bl Spreek met I verzekerd v£ kingen over zen uit voor de Oosterse! altijd. Zand om de oren. heid, is dat i van te worde Blaast de wi; singel, dan haan naar. F gaan er nie gebukt. Ma stoort zich kracht 500 n westen. Das Bergse Plaat er veel sterki Rinus Aerts Plaat, kent merkingen bied. Over staan immer zee-arm. Ov funderingen, toch nooit ie ten wordt d op heipalen zeespiegel li Plaat er dal uitspringen? Lovend Het zich afze we wijk ver< sen toch of wonen. Rinu hij er woont sprekend: „I de wijk op", voortuinen vrouwen mo of Rinus na spreken. „De huizen z bewoonster koophuis. „We hadden huis opknap kopen. We h< merkt een a het ook in e geldschieter opknappen ning mag u ring brengei omdat nieu' geen onderl drogreden v twee jaar n: bruik van m< De zich in rende huisv In het jai gens plan v Bergse Plaa Dan staan woningen. FOTO

de Stem | 1993 | | pagina 18