NG MSB Indianenverhalen over zwemlessen DoehetMf Filosofie EREN Praktische DE STEM 4Basiliek Hulst heeft wél bespeelbare akoestiek' PLAATSELIJK nieuws POLITIE rapport DAG klapper PAASVAKANTIE! 'Aan weggevertjes doen we in Hulst niet' Ans Wortel vertelt 11.00 tot 22.30 1.00 tot 20.00 3.85 zwemmen bel 01150-15500 DCH OOK -DORADO! inde 2 - Terneuzen NTE AXEL /IAKING ZEELAND 20 PAG. TUINEN KIJKEN BOEKJE MET KLEURIDEEEN VOOR VERF EN BEHANG C2 Introductiecursus editie zeeland Musicus Jo Ivens weerlegt kritiek dat galm te sterk zou zijn D'N SLUUSWACHTER Om mani pad me hum Axel neente Axel maakt inge. 3 de Ruimtelijke Ordening ergadering van 25 maart herziening wordt voorbe- n landelijke bebouwings- de bouw van een wonina 22 te Koewacht, i tekeningen ligt met in- leentesecretarie, afdeling izage. rgemeester voornoemd Ie Graaf. estal minder dan u kt en u verkoopt Ier, want: uis in de krant »gt mensen de vloer. an wanten en kranten. Van onze verslaggever Eugene Verstraeten Hulst - Zwemlessen in Hulst. Voor veel ouders een gewild gespreksonderwerp om de wachttijd te doden bij de schooluitgang. Je hoort er de vreemdste verhalen over. Het ene kind staat al jaren op de wachtlijst, zegt men. Een ander is in een mum van tijd aan de beurt. Het ene kind mag maar niet 'afzwemmen', zegt men. Al zijn vriendjes hebben hun diploma al op zak. Het ene kind is door ongeduldige ouders op (dure) particuliere zwemles gedaan, een ander haalde in korte tijd een diploma in België. Maar hoe zit het nou precies in elkaar? IfNBOSCW^ Watertrappelen in Hulst. „Er doen over zwemlessen heel wat indianenverhalen de ronde", weet ook bedrijfsleider ('bad meester klinkt zo ouderwets') Hans Wessels van het overdekt zwembad De Driehoek in Hulst. Hij pakt gelijk de koe bij de horens: „Neem nou de wacht lijst. In het verleden, en dan praten we over een jaartje of twee terug, hadden we hier in Hulst inderdaad nog een wacht lijst van langer dan een jaar. Op dit moment is dat ruim een half jaar. Afhankelijk van het tijdstip waarvoor je inschrijft. Want wil je op de populaire tijden, dan moet je wat langer wachten". Oorzaken De gestage terugloop van de wachtlijsten heeft verschillende oorzaken. Zoals de komst van een particulier zwembadje in Axel, de terugloop van het aan- (ADVERTENTIES) tal kinderen en het Belgische schoolzwemmen. „Vroeger had den we hier nogal wat Belgische kinderen op de zwemlessen, maar die krijgen nu les in schoolverband". Het heeft overigens geen enkele zin om je kind zo vroeg mogelijk op te geven voor zwemlessen, zo helpt Wessels een ander fabeltje de wereld uit. „We schrijven ze pa? in als ze vier zijn, maar dan moeten ze toch nog een tijdje wachten. Tussen hun vijfde en zesde jaar komen ze pas aan de beurt. Met zwemlessen moet je niet te vroeg beginnen. De moto riek van de kinderen is dan nog niet genoeg ontwikkeld om de zwemtechnieken goed onder de knie te krijgen. Maar maak dat ouders maar eens wijs. Tegen woordig heb je de rage van ba- byzwemmen, puppie-zwemmen, peuterzwemmen, of hoe het alle maal mag heten. Ouders lezen of horen daarover en vragen zich af waarom dat in Hulst niet kan. Het klinkt heel wat, maar er komt geen zwemslag aan te pas. Het is gewoon wat ronddobbe ren." Vraagtekens Hans Wessels zet voorzichtig zijn vraagtekens bij baden waar wel drie- en vierjarigen terecht kunnen voor zwemles. „Je.kunt je afvragen of je dan als ouder wel goed bezig bent. Ik ken Een oefening voor het basisdiploma zwemmen. persoonlijk kinderen van drie en vier jaar die al hun A- en B-di- ploma op zak hebben. Maar wat stelt dat voor? Als je die ziet Zwemmen is het meer spartelen. Nee, eigenlijk is zes a zeven jaar de beste leeftijd om te leren zwemmen." Het zwembad van Hulst heeft in de streek een goede naam, als het om zwemlessen gaat. „We zijn wel wat strenger dan andere baden. Ze krijgen hun diploma hier niet voor niks. Er zijn wel baden die de normen wat andgrs hanteren", weet Wessels. „Kin deren van drié jaar een diploma laten halen, dat is voor mij ge woon een beetje cadeau geven. Wie hier een diploma haalt heeft het ook echt verdiend. Wegge vertjes, daar houd ik niet van." Positieve geluiden over de kwa liteit van de zwemlessen in Hulst komen ook uit België. Niet voor niks komen dertien Belgische scholen uit de grensstreek schoolzwemmen in Hulst. „Als je over zwemlessen praat, dan praat je wel over een kind de nodige zelfredzaamheid geven. Als je dat op z'n Jan BjflerenfluitT_, jes doet ben je verkéerd bezig". Wessels wijst daarbij op België. „Daar kennen ze een zogenaamd 25-meter brevet. Dan moet je dus 25 meter zwemmen. Maar hoe je dat doet maakt niet uit. Als je de overkant maar haalt". De aandacht voor de kwaliteit betekent ook dat het inderdaad wel eens lang kan duren voordat een kind mag afzwemmen voor het diploma. Vaak een grotere teleurstelling voor de ouders dan voor het kind. „De zaak ligt heel simpel", zegt Wessels. „Zolang wij het nog niet vertrouwen dan laten we een kind geen .diploma- zwemmen. Ouders kunnen te allen tijde bij de zwgm-onder- foto's camile schelstraete wijzer alle informatie krijgen die ze willen. „Maar ze babbelen blijkbaar eerder onder elkaar dan dat ze naar ons toe komen. Zo krijg je verhalen in de we reld." Zoals ook het verhaal dat kinde ren van vooraanstaande Hulste naren zouden worden voorge trokken. „Volstrekt uit de lucht gegrepen. Kinderen staan bij ons allemaal ingeschreven op volgor de van binnenkomst. Iedereen komt pas aan de beurt als ie ook echt aan de beurt is." Op dit moment staan er in Hulst 160 kinderen op de wachtlijst voor het A-diploma. DONDERDAG 1 APRIL 1993 Er is de laatste dagen weer heel wat af- gelachen in de wan delgangen van het provincie huis in Middelburg. De aan leiding was de beloofde en tree in de Zeeuwse politiek van de 'Natuurwetpartij'. Wat is dat nou weer? Wel, de Natuurwetpartij is een poosje geleden in het leven geroepen door volgelingen van de Ma- harishi, ofwel: de grote goe roe van de transcendente me ditatie uit India. De partij heeft nog niet veel leden, mis schien een stuk of vijftig in Zeeland, zo vernam ik van ene mevrouw Neeteson uit Terneuzen, die aan de wieg van de nieuwe Zeeuwse par tijformatie staat, maar kwan titeit legt in dit geval het lood je tegen kwaliteit. Waarom wordt er nu zo gela chen in de Middelburgse Ab dij? Dat komt omdat de ge vestigde politieke orde zich allerlei lollige voorstellingen van de transcendente medita tie in politieke context heeft gemaakt. Men schertst bijvoorbeeld dat het begrip 'woordvoerder' in de nieuwe Natuurwegpartij inhoudt, dat men een wie rookstokje ontsteekt en ver volgens diepzinnig naar zijn navel gaat zitten kijken, ter wijl de borstkas ritmisch be weegt onder invloed van de yoga-ademhaling. Het politieke credo, aldus een andere kwinkslag, bestaat uit een mantra, die met zoemend geluid ten gehore moet wor den gebracht. Het partijpro gramma, volgens alweer een andere grapjes, is te lezen op stroken papier die men aan waslijnen in de Zeeuwse wind hangt, terwijl de leiders van de partij zich met draaiende gebedsmolens in de hand on der het uitspreken van de woorden „Om mani pad me hum" door de Statenzaal zul len begeven teneinde daar hun eis van verplichte medita tie voor alle ambtenaren ter griffie kracht bij te zetten. Geinig hoor, zo'n nieuwe par tij. En best gek ook wel. Of schoonWie zo'n 75 jaar geleden in de politieke arena van ons land rondkeek zag daar ook lollige nieuwighe- Over wijsheid, over het leven, over uzelf. Gebaseerd op oosterse en westerse tradities. Gericht op de dagelijkse praktijk. Begin ma. 19, of woe. 21 april, 19.30 - 22.00 uur. Schoolgebouw: Slingerweg 90, Breda (vlakbij NS-station). Bel voor de nieuwe folder 04169-1323 04257-8466. HH SCHOOL voor FILOSOFIE Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnummers °P pagina A2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Frank van Cooten, [rank Deij, Ton Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. Goes: Cees Maas, (provincie redacteur). Hulst: Eugène Verstraeten (Plv. editiechef) Advertentie-exploitatie [ispecteur Zeeland: Menu, Privé tel. 09-3291459940. 1-93 Door onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - De discussie over de akoestiek van de basiliek in Hulst heeft al heel wat stof doen opwaaien. Voorstan ders spreken van ideale om standigheden, anderen dui den op de architectonische handicap van de grote ruim te vol pilaren en de geweldi ge nagalm. Een man die al jaren als musicus werkt in de basiliek en dus een ge fundeerd oordeel kan vellen, is Jo Ivens, organist en koor dirigent. Hij was onaangenaam verrast door de uitspraak van dominee Blom. Die beweerde tijdens een persconferentie over de veertig ste uitvoering van de Matthaus Passion van Bach in Aarden burg, dat Piet van Egmond in 1953 zijn uitvoering verplaatste van Hulst naar Aardenburg omdat de akoestiek van de ba siliek zo slecht was. „Dit is absoluut onwaar. Van Egmond heeft vier jaar na de Tweede Wereldoorlog de Mat thaus uitgevoerd in Hulst. Ik was toen zelf een aankomend musicus en ben zelfs gevraagd de continuopartij te spelen. Ik kon dit niet doen omdat ik onder de wapenen moest. Van Egmond is niet weggegaan uit Hulst vanwege de zogenaamd slechte akoestiek, de commissie Matthaus Passion Hulst was niet te spreken over de super romantische uitvoering en heeft na vier jaar Eduard Flipse met- het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het Toonkunstkoor gevraagd." Als bewijs haalt Ivens volko men vergeelde programma boekjes te voorschijn. In 1946 was Piet van Egmond in Hulst met de Haarlemse Orkest Vere niging, het Amsterdams Orato rium Koor en Louis van Tulder als evangelist. De gecombineer de knapenkoren uit Hulst en Sint-Jansteen, voorbereid door broeder Pius, gaven een Zeeuws-Vlaams tintje aan de uitvoering. Toestand „Het was een hele toestand hoor, die mensen kwamen, 250 man sterk, met de trein, boot en tram naar Hulst en moesten Jo Ivens in de basiliek van Hulst. „De akoestiek is goed, maar je moet heel goed weten waar je de musici plaatst, wat je doet en waar je het publiek neerzet.foto canule scfielstraete daar ondergebracht worden. De koorleden vonden de akoestiek prachtig, hemels zelfs met die geweldige nagalm van bijna 4 seconden als de ruimte leeg is, maar in Hulst vond men dat de koralen te romantisch gezongen werden en dat de slotnoten wel heel erg lang werden aangehou den. Niet dat Flipse geen ro mantische uitvoering verzorg de, maar toch minder aan de overdreven kant. De uitvoering met de Rotterdammers had bo vendien als voordeel dat ze de zelfde dag nog naar huis kon den. Van Egmond is dan in 1953, toen de Sint-Bavo weer bruikbaar was, naar Aarden burg gegaan," aldus Ivens. Hij deelt de mening van Flipse die de akoestiek in de Hulster basiliek bespeelbaar vond. „Als de kerk vol zit duurt de galm ongeveer twee en een halve se conde. Dit is werkbaar, je laat de tonen niet te lang aanhouden en dan krijg je geen vermen ging." Pilaren Een wandeling door de basiliek en het produceren van enkele tonen leert dat de galm inder daad groot is. Ivens is niet blij met de niet gefundeerde uit spraken die gaan van hemels tot bar slecht. „De akoestiek is goed, maar je moet heel goed weten waar je de musici plaatst, wat je doet en waar je het publiek neerzet. Kijk de ruimte is werkelijk ideaal voor orgelconcerten, dan wordt er gebruik gemaakt van het totale middenschip. „De ruimte is ook erg geschikt voor a capella uitvoeringen en concerten met vocale muziek, begeleid door orkest, maar dan moet je niet onder de toren gaan staan tussen de vier grote pilaren. Dan moeten de musici opgesteld worden vóór de twee grote pilaren. Je moet dan kie zen voor kwaliteit en dat houdt in dat er veel minder mensen geplaatst kunnen worden. Dan vallen er minstens 300 plaatsen af. De 600 die overblijven in het schip met zijbeuken horen alles goed. Zij die aan de kant van de preekstoel in de zijbeuk zitten, zien alleen niets, vanwege de pilaren. Die pilaren zijn echt een bouwkundige handicap." Grote symfonische orkesten ko men volgens Ivens nooit goed over in de basiliek. Tijdens het Festival van Zeeuws-Vlaande- ren speelde enkele jaren gele den het orkest van de Vlaamse Opera. De musici zaten onder de toren, er werd veel gebruik gemaakt van koper en slagwerk en de klanken kaatsten werke lijk alle kanten uit. Vorig jaar was het nog erger, toen was het orkest van de BRT opgesteld over de hele breedte van het schip onder het orgel. Boven dien was er geen podium. „Ja, een dergelijke opstelling en dan een werk met alle toeters en bellen erbij, dat kan niet. Ro mantische werken met veel ko per en slagwerk kunnen eigen lijk niet. Barokmuziek met minder koper klinkt hier veel beter. En een piano klinkt hier ook niet." Piano Ter illustratie loopt hij naar een oude zwarte piano die gebruikt wordt bij koorrepetities en be gint te spelen. De tonen buite len door elkaar en kaatsen te rug en van een zuivere accoord- vorm is geen sprake. De klan ken blijven lang tussen de pila ren nagalmen. Volgens Ivens is de akoestiek in de koorkerk (voorkerk), waar 400 mensen geplaatst kunnen worden, niet ideaal. De bouw is erg hoog en daarom vindt toon- vermenging plaats. De ruimte is wel geschikt voor a capella con certen en uitvoeringen van klei ne ensembles, zonder overdaad aan kopers. Wat de Matthaus Passion be treft wil Ivens nog wel kwijt dat één uitvoering per jaar in Zeeuws-Vlaanderen prima is. Na 1965 is deze passiemuziek in Hulst sporadisch uitgevoerd. „Aardenburg heeft het overge nomen van Hulst, de kerk is daar praktischer en beter be speelbaar omdat er geen pilaren staan. De akoestiek is goed, maar als je te ver van achteren zit gaat veel van de dictie verlo ren." In Hulst is de kans dat de Matthaus nog uitgevoerd wordt uiterst klein. De subsidiekraan is dichtgedraaid en daarom kiest de Stichting nu voor an dere oratoria die om de paar jaar uitgevoerd worden. „Een extra handicap in de basiliek is dat er een podium opgebouwd moet worden en dat kan niet op dagen dat er erediensten zijn. In de toekomst overweeg ik om met niet geestelijke werken uit te wijken naar de Noordhal van Den Dullaert, daar zijn geen pilaren en er kunnen 900 men sen in," besluit Ivens. door Tom Koopman den. Zo was daar bijvoor beeld een nieuwe partij welks leider gehuisvest heette te zijn in een luchtkasteel. Hier op aarde liet deze leider zich ver tegenwoordigen door een on gehuwde man in een jurk, die de oorlog verfoeide, maar de wapens wel zegende, die zelf het huwelijk schuwde, maar anderen tot levenslange trouw aan datzelfde huwelijk ver plichtte. Die de rijken opriep om milddadigheid te betrach ten en de armen tot het gedul dig dragen van hun lot ver plichtte. De nieuwe club had elke week een officiële partijdag: de zondag. De partij beschik te over een enorme liederen schat, waarin zonder manke ren werd bezongen hoe zalig de schapen zijn die trouw in de kudde blijven. Welbe schouwd was deze nieuwe partij, die galmend en blatend de maatschappij van haar dogma's wilde doordringen, niet vreemder van karakter dan de Natuurwetpartij, die meer harmonie in de politiek hoopt te brengen door medi tatie en zelfbeschouwing. Elk tijdperk krijgt de politie ke leiders die het verdient. Allemaal hebben ze hun ei gen, specifieke gezicht, pas send bij de geest van de tijd waarin zij zijn opgestaan. Hebben wij jarenlang de ner veuze en zelfverzekerde pra ters in actie mogen zien (en horen!) - anno 1993 zijn wij zover dat zwijgen de hoogste wijsheid vertolkt.... Om met de nieuwe trendy beweging te spreken: Yin en Yang komen eindelijk met elkaar in har monie. St.-Jansteen PAASTOER - De in 1990 door enkele enthousiaste motorrij ders opgerichte MotorToer- Club houdt tweede paasdag, maandag 12 april, een groeps- tocht voor alle types motoren. De tocht is ongeveer 30 kilo meter lang en gaat door de Vlaamse Ardennen. Tijdens de rit zijn divere stops opgeno men. De deelname is voor ie dereen gratis. De start is om 10.00 uur op het marktpleinje te St.-Jansteen. Verzamelen in café De Kroon. HENGELEN - Hengelaarsver eniging Geduld Overwint Al les hield voor de leden een zogenaamde matchhengelwed- strijd. Gevist werd op het wa ter van de Kleine Kreek nabij Axel. Uitslag: 1. N. Erpelink 4210 gram, 2. L. Mannaert 4030, 3. M. Hesters 1750, 4. C. van Liere 1410, 5. P. Buisset 1200 gram. Botsing Axel - Door niet voldoende rechts aan te houden kwam vrachtwagenbestuurder M. van H. uit Schoondijke gister morgen op de Oranjestraat in botsing met een personenauto bestuurd door C. R. uit Koe wacht. Daarbij werd de perso nenauto over de linkerzijde geheel wernield. Grote schade Hulst - Automobilist E. G. uit Jette kwam gistermorgen op de kruising Nieuweweg-Moer- vaartstraat te Hulst in botsing met een personenauto be stuurd door A. S. uit Hulst. Het ongeval gebeurde doordat G. niet voldoende rechts hield. Beide voertuigen werden aan zienlijk beschadigd. Paspoort weg Hulst - Mevrouw M. V. uit Sas van Gent deed bij de politie in Hulst aangifte van diefstal van haar paspoort, rijbewijs, bankpas en een portemonnee met daarin wat geld. De dief stal gebeurde in het over blijflokaal van de Moer- schansschool in Hulst. Later werden de papieren beschei den, die in een postbus waren gegooid, door de PTT terugbe zorgd. Kop-staart Kloosterzande - Dinsdaga vond ontstond een kop-staart botsing tussen twee personen auto's. Beide voertuigen reden over rijksweg N60 in de-rich ting Kloosterzande. de be stuurders A. C. uit Venlo en C. V. uit Oostburg moesten af remmen omdat voor hen rij dende auto's dat ook deden. Oorzaak was een op de rijks weg lopende hond. De voertui gen van zowel C. als van V. werden zwaar beschadigd en moesten worden weggetakeld. Te snel Axel - Bij dinsdagmiddag en -avond door de politie op de Provincialeweg en de Hulster- weg buiten de bebouwde kom van Axel gehouden snelheids controles werden 96 automo bilisten geverbaliseerd. In to taal passeerden 734 voertui gen de radarpost van de poli tie. DONDERDAG HENGSTDIJK - 't Jagershuis, 14 uur, prijskaar- ting. HULST -Café Time Out, 20 uur, prijs- kaarting. LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. IGRAAUW Gemeenschapshuis, KBO, 1 3.45 uur, kaarting. I CLINGE Malpertuus, ANBO, 13.30 uur, gezelschapsspelen. I HEIKANT 't Heike, KBO, 13.30 uur, kaarten en bingo. Van onze correspondente Clinge - Kunstenares Ans Wortel zorgt voor een originele opening van haar expositie in Galerie Esprit in Clinge. Zondag 4 april houdt zij om 15.30 een voordracht uit haar literaire werk. Zij leest gedichten en verhalen voor en vertelt over haar andere creatieve bezigheden. Bij Ans Wortel zijn tekst en beeld met elkaar verbonden. Zij schreef vier dichtbundels en begon in 1980 aan haar biografie, waarvan vijf delen in romanvorm zijn voltooid. Na haar literaire bijdrage wordt de expositie geopend en kan het publiek ook de gouaches van Ans Wortel bekijken. De expositie duurt tot 3 mei.

de Stem | 1993 | | pagina 17