4.699,- m Irenmrs Hand in eigen boezem steken' liBaalhoekkanaal is een zegen voor de natuur in de Schelde' Provincie betaalt geen cent te veel 0 concepts ïemensen Zeeuwse polit krijgen meer tijd om bezwaar te maken Voorronden schoolvoetbal Hulst van start Start van opleiding tot watermilieu-ingenieur Natuurlijke drempels worden weggebaggerd Onderzoek naar tevredenheid over Openbaar Ministerie [Middelburgse hoofdofficier van justitie over toenemende criminaliteit: 4Ik zou zeggen: Ga maar een keer naar Lourdes' THE BEST! ix I Middelburg - Alle geledingen die betrokken zijn bij de [bestrijding van de criminaliteit, doen er goed aan de 1 in eigen boezem te steken en moeten de schuld van I de toenemende misdaad niet in de schoenen van anderen schuiven. Douane neemt huiden in beslag 1993 DE MEESTE nel. BTW) ird- en ddelijk [g ïcreet: aan-huis-garantie ncieringsprogramma oms, 120 tps. 379,- ,160 tps. 599,- Is, 360 tps. 849,- 799,- C) 1.499,- ma 200,400 of 600 1.000,- NTERS 399,- '0 tps. 499,- tps. 549,- 0,4 pagina's p/m 1.999,- Site Desktop PCs landaard geleverd test eait Dos 5.0, Windows 3.1 raat 11Bergen op Zoom, Zuivelplein 2. ihostraat 5. Eindhoven, Nieuwstraat7c. legracht 27. Heerlen, Geleenstraat 18a. juwburgring 19. Venlo, Keulse Poort 8c. ia. OPENINGSTIJDEN: nd België ■00 09.00-17.00 1.00 8.00 10.00-18.00 EN DE MOOISTE BRUIDSJURKEN BRUIDSMODE Hoogeind 8 (winkelcentrum Epelenberg) Breda 076-228173 de stem zeeland DONDERDAG 1 APRIL 1993 DEEL C van onze verslaggever Cees Maas Vlissingen - Het Baalhoekkanaal als zegen voor de natuur in de Schelde. Met deze redenering draaiden de Belgen de Nederland se kritiek tegen het kanaal, gisteren tijdens een Scheldesymposium in Vlissingen, hele- alom. I De, Belgische overheid dringt al lang aan op het economisch belangrijke kanaal dat van- de Ant werpse havens door de polders tot pal naast het belangrijke natuurgebied Saefthinge moet lopen. Behalve de burgemeester van Hulst die zijn stadje jet opstomen in een onvermoede economische ,rt, is in Nederland iedereen uit milieu-oogpunt tegen. Te veel verkeer van zware zeeschepen verstoort alles daar, de golfslag alleen al zou funest zijn voor de schorren om van grondverlies en meer vervui ling in het al vervuilde Saefthinge nog te zwijgen. Het kanaal is tot woede van de Belgen zelfs uit het regionale streekplan geschrapt en bestaat slechts op de tekentafel. Onterecht, meende gisteren de Belgische spreker ir. Strubbe, inspecteur-generaal van het Brusselse Departement Leefmilieu en Infrastructuur. Het kanaal is in principe alleen maar een wateropper vlak en de dijken zullen mooi worden beplant. Het is een zegen voor de watervogels, want wat gebeurt? Saefthinge wordt aan drie kanten om ringd door water en door actieve natuurbouw kan het gebied tussen het kanaal, Saefthinge en de Waaslandhaven worden omgevormd tot natuurge bied, vergelijkbaar met de schorren van Saefthinge en Ouden Doel. Strubbe eiste dat er op korte termijn meer duidelijkheid komt over deze oude Belgische wens. lysnonze verslaggever zichzelf er bijna op te veel naar anderen te kijken. Een politiechef uit de randstad meldde daar uitgebreid dat in zijn gemeente in 1992 minstens 49 moorden of doodslagen had den plaatsgevonden. Dat ver leidde de Zeeuwse officier in eerste instantie net als zijn ove rige collega's tot de 'kwade ge dachte' de lippen maar op elkaar te houden over de eigen situatie. „Wordt je eigen belangrijkheid hier niet afgemeten aan de graad van criminaliteit die er in je ambtsgebied bereikt is?", zo vroeg Huijgen zich eerst af. „Zeeland stelt nog niet veel voor op criminaliteitsgebied", kwam vervolgens bij hem op, en: „dus kunnen er best nog wat cellen en politiemensen uit Zeeland naar de randstad..." Bij nader inzien kwam Huijgen echter tot de conclusie dat zijn gedachtengang buitengewoon ongelukkig was. „Het doel of de hoop van politie en justitie kan toch niet zijn dat er maar veel misdrijven gepleegd worden, zo dat er ook veel kunnen worden opgelost. De samenleving wordt niet leefbaarder omdat de politie veel misdrijven oplost, maar wel omdat er weinig misdrijven wor den gepleegd. Het kan toch niet zo zijn, dat de criminaliteitsbe heersing in Zeeland zich zou moeten afstemmen op het 'rand- stadriiinimum'. Het is de bedoe ling dat Zeeland werkelijk leef baar blijft." I Pat is de overtuiging van de Middelburgse hoofdofficier van justitie, J. Huijgen. „Hoort men politiechefs uit de grote steden, dan is het kommer es kwel: geen geld, geen mensen, cellen, geen zittingsruimte, I geen (behoorlijke) wetgeving en zovoort. Daarbij wisselen stand punten over verplicht afkicken vrije verstrekking van drugs minstens enkele keren per jaar", aldus Huijgen in het jaarverslag over 1992 van het arrondisse mentsparket. Het spijtige van al dit geklaag vindt Huijgen dat het geen daad werkelijke bijdrage levert aan de .terugdringing van de criminali teit. „Men is op die manier voortdurend bezig de bal in an dermans doel te trappen: ande- I 'ren hebben het verkeerd gezien oi niet goed gedaan, anderen hebben geen beleid en geen visie, anderen verschaffen te weinig middelen..." De Middelburgse hoofdofficier schuift al die kritiek als zinloos terzijde. Zeker als zelfkritiek I achterwege blijft. De toenemen de criminaliteit een halt toeroe pen is volgens Huijgen dan ook een 'klus van samen'. „Anders komt de strafrechtelijke machi nerie tot stilstand." Tijdens een gesprek van de mi nister van justitie met het Open baar Ministerie eind vorig jaar in Den Haag betrapte Huijgen Van onze verslaggever Middelburg - De korpsleiding van de politie Zeeland is tegemoet gekomen aan de eis van de vakorganisaties ACP (Algemeen Christelijke Politiebond) en NPB (Nederlandse Politie Bond) en heeft de mogelijkheid bezwaar aan te tekenen tegen de nieuwe functiewaardering met twee weken verlengd. Woordvoerder Ton Muller deelde dat gisteren mee. Be Zeeuwse politiemensen moesten aanvankelijk uiterlijk vrijdag 2 april hun bezwaren tegen de functiewaardering ken baar maken, maar krijgen nu tot M april de tijd. „De termijn is verlengd om de mensen de gele genheid te geven hun bezwaren zogoed mogelijk te formuleren", aldus Mullèr. Begin deze week legden ACP en NPB gezamenlijk de eis om uit stel bij de korpsleiding op tafel. Veel politiemensen, met name bij Van onze verslaggever Terneuzen - Bij een routine controle op een Pools schip dat afgemeerd lag aan de kade in Sluiskil heeft de Douane Post Terneuzen de ze week een partij zeldzame huiden en diverse slange- en krokodilleleren tasjes in be slag genomen. De goederen waren in het bezit van afmonsterende be manningsleden. De huiden en de tasjes vallen, als ge volg van de Conventie van Washington onder de Wet bedreigde uitheemse dier soorten. De Conventie ver biedt de handel van deze huiden. De gezamenlijke waarde van de partij bedraagt 15.000 gulden. Tegen de be manningsleden is proces verbaal opgemaakt. Zij kre gen tevens een proces-ver baal aan hun broek voor verboden wapenbezit, ille gale drank en sigaretten. de gemeentepolitie, vonden de periode van twee weken om be zwaar te maken tekort. Ze had den meer tijd nodig voor nader overleg omtrent hun situatie met collega's en mensen van de vak bonden. De nieuwe functiewaardering is een uitvloeisel van de fusie tus sen rijks- en gemeentepolitie. De samenvoeging tot een Zeeuws politiekorps krijgt over enkele maanden praktisch zijn beslag. Veel politiemensen zijn echter niet tevreden over de omschrij ving van hun functie en de daar aan vastgekoppelde beloning. Vakbondsbestuurder H. Vissers van de NPB sprak eerder de verwachting uit dat tussen de 150 en 200 van de in totaal 780 Zeeuwse politiemensen bezwaar zullen maken tegen de functie indeling.' Een aanval van Heidepoort (zwarte broekenop het doel van Antonius. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Hulst - In het rayon Hulst zijn woens dagmiddag voor de jongenselftallen en de meisjeszeventallen de voorronden van het schoolvoetbal in het basison derwijs begonnen. De wedstrijden vonden plaats op de sportparken van Axel, St.-Jansteen, Kloosterzande en Westdorpe. Bij de jongenselftallen werden de prijzen als volgt verdeeld: poule 1: 1. De Kreeke (Westdorpe), 2. De Stelle (Philippine), 3. De Eikelaar (Koewacht), 4. Esdoornveste (Sas van Gent); poule 2: 1. Heidepoort (Heikant), 2. Marijke (Axel), 3. De Schakel (Vogelwaarde), 4. Antonius 2 (Axel); poule 3: 1. Ter Duinen (Kloosterzande), 2. Anto nius 1 (Axel), 3. St.-Jansteen, 4. Warande (Axel). Volgende week woensdag komen de drie poulewinnaars in Vogelwaarde tegen el kaar uit. De inzet is het rayonkampioen schap. De rayonwinnaar doet op woensdag 28 april mee aan het kampioenschap van Zeeland, dat op het sportpark van HW'24 in Hulst wordt gehouden. De meisjeszeventallen lieten de volgende eindstanden noteren: poule 1: 1. Frederik Hendrik (Sas van Gent), 2. De Kreeke (Westdorpe), 3. Valckeburght (Sas van Gent), 4. De Stelle (Philippine), 5. De Werf (Philippine), 6. Esdoornveste (Sas van Gent); poule 2: 1. Ter Duinen (Klooster zande), 2. De Oostvogel (Lamswaarde), 3. De Ark (Hulst), 4. De Eikelaar (Koewacht), 5. Ter Duinen 2 (Kloosterzande); poule 3: 1. Marijke (Axel), 2. Schakel 2 (Vogel waarde), 3. Warande 1 (Axel), 4. Antonius 2 (Axel), 5. Antonius 3 (Axel); poule 4: 1. De Schakel 1 (Vogelwaarde), 2. Warande 2 (Axel), 3. Heidepoort (Heikant), 4. Marijke 2 (Axel), 5. Antonius 1 (Axel). Op het sportpark van Vogelwaarde gaan volgende week woensdag de meisjes van de scholen Frederik Hendrik uit Sas van Gent, Ter Duinen uit Kloosterzande, Ma rijke uit Axel en De Schakel uit Vogel waarde uitmaken wie op woensdag 28 april als rayonkampioen naar Westkapelle mag afreizen om daar om het Zeeuws kampioenschap te strijden. De jongenszeventallen kenden slechts een vijftal deelnemers, zodat in één poule kon worden uitgemaakt wie zich rayonkam pioen mag noemen. Deze eer viel te beurt aan de school van De Werf uit Philippine. De eindstand luidde: 1. De Werf (Philip pine), 2. Oostvogel (Lamswaarde), 3. De Ark (Hulst), 4. Frederik Hendrik (Sas van Gent), 5. De Warande (Axel). Het Zeeuws kampioenschap vindt woensdag 28 april plaats in Nieuwdorp. Van onze correspondent Middelburg - Er wordt wel eens gemord dat' provinciale bestuurders bij tijd en wijle wat minder goed dan een huisvader betaamt met onze centen omgaan, zo af en toe is er een oprisping van gepaste zuinigheid in de geest van 'geen cent te veel hoor'. En dan gaat het dit keer niet om grote bedragen, maar een bedrag van slechts 612 gulden dat de provincie graag van het Waterschap Walcheren terug wil krijgen. „Te veel betaald aan een voorlopige aanslag verontreinigingsheffing 1993", zo hebben de ambtenaren uit gerekend en prompt ging er een bezwaarschrift richting waterschap de deur uit. Het gaat allemaal om de voor malige BB-bunker onder de brandweerkazerne in Middel burg. Tenminste, de dieselmo tor die daar staat. In de perio de maart 1991 tot maart 1992 toen de bunker nog werd ge bruikt als commandopost slurpte de dieselmotor 40 pro cent van de totale verbruikte 445 kubieke meter (koel)water op. Die 445 kuub, ofwel 10,2 ver vuilingseenheden werd de ba sis voor de voorlopige aanslag 1993: een bedrag van op de kop af 867 gulden. Alleen, de bunker wordt niet meer ge bruikt, de dieselmotor wordt binnenkort verwijderd, dus klopt het sommetje van het waterschap niet meer en heeft de provincie becijferd dat er sprake is van hooguit drie ver vuilingseenheden goed voor 255 gulden. Of het waterschap nu maar even die 612 te veel betaalde guldens op de giro van de provincie wil storten. Ieder het zijne dus en geen cent te veel. Van onze verslaggever Cees Ma§s Vlissingen - Met een symposium over de Schelde is gisteren in Vlissingen een nieuwe en enig in zijn soort zijnde opleiding tot watermilieu-ingenieur formeel geopend. De opleiding, van de Hogeschool Zeeland, startte al in 1991 op beperkte schaal en schoolt hbo'ers in de 'aquatische eco- technologie'. De afgestudeerde ingenieurs zullen aan de slag gaan bij bedrijven en overheden en zich bezighouden met de technische miliéukant van het waterbeheer. Het vakkenpakket bevat onder meer milieuchemie, ecologie, civiele techniek, mi lieuwetgeving en waterhuishou ding. Het symposium kende een lijst van vooraanstaande sprekers die allerlei plannen met de Schelde lanceerden. Ook was er de per- sentatie van een idee dat minder zwaar was, een plan om in de lengte van de Westeschelde met twee stalen damwanden een ka naal te maken. De oplossing voor veel problemen, meende de bedenker, ing. Heinen, wel wer kend bij maar niet sprekend na- mens een aantal grote havenor ganisaties. De stalen goot in de Schelde zou beloodsing zo goed als overbodig maken, de vaarweg met een der de bekorten, het gevaar verklei nen en het baggeren veel goed koper maken. Bovendien hoeft het Nederland niets te kosten indien de Belgen deze belangrij ke vaarweg naar Antwerpen gaan betalen. Maar een spreker van de Belgische overheid liet op hetzelfde symposium weten er helemaal niets voor te voelen. Het zou te duur zijn en boven dien een ecologische degradatie betekenen van de rivier. I VERVOLG VAN VOORPAGINA In 1940 moest er 1 miljoen ku bieke meter slib worden uitge baggerd om de rivier op diepte te houden, in 1990 maar liefst 10 miljoen kuub. En bij de eerstvol gende baggerbeurt verwacht Rijkswaterstaat 18 miljoen kuub te moeten baggeren. Geulen moeten steeds dieper worden uitgebaggerd, omdat de zeeschepen die naar Antwerpen gaan steeds dieper steken. Na tuurlijke drempels worden weg- gebaggerd en al deze activiteiten werken verlanding sneller in de hand. Waardoor de kosten van De oplossing is ontpolderen, aan Nederlandse en Belgische zijde dat baggeren, schatte Saeijs, enorm zullen toenemen. De oplossing is ontpolderen, aan Nederlandse en Belgische zijde. Een oud idee van Saeijs, hij I hield er al meer pleidooien voor, maar noait in direct verband met het overleven van de hele rivier mond. Nooit met deze argumen ten. Dijken gecontroleerd doorsteken laat het getijvolume toenemen, en het getij regelt vervolgens de slibafvoer. Minder baggeren door meer komberging te maken, dat vermindert ook het risico van overstromingen in België, aldus Saeijs. Indijkingen en geleidedammen hebben de monding van de Seine in ruim een eeuw vernietigd, vervolgde Saeijs, en de Schelde is geruisloos al minstens dertig jaar lang op de zelfde weg. Dijken doorsteken om zo'n 2000 hectare polderland te laten on derstromen levert ruim tien pro cent besparing op van de onge veer 80 miljoen gulden die on derhoud van de rivier nu al jaar lijks kost. Terwijl met doorgezet beleid de kosten alleen maar zullen stijgen en de rivier ten dode is opgeschreven. De oplossingen die Saeijs pre senteerde: minder baggeren, ont polderen, meer samenwerking tussen Belgen en Nederlanders, versnelde terugdringing van de vervuiling, betere zandwinning en geen stroomgeleidingswerken meer bouwen. Van onze verslaggever Middelburg - Het parket van de rechtbank in Middelburg wil met een (on-)tevredenheidsonderzoek onder een aantal partners zoals de politie, de advocatuur, verdachten en getui gen trachten de dienstverlening ver der te verbeteren. Het onderzoek vindt dit jaar plaats, zeer waarschijn lijk door stagiaires van de Hoge school Zeeland. „Het zou natuurlijk buitengewoon prettig zijn, wanneer dit onderzoek uitwees dat zij richting het Middelburgse Openbaar Ministerie niets meer te wensen over hadden. Maar dat zal wel bezijden de werkelijkheid zijn", schrijft hoofdofficier van justitie J. Huijgen in het jaarverslag 1992 van het arrondissementsparket Mid delburg. Achtergrond van het onderzoek naar de klantvriendelijkheid van het parket is de gedachtengang dat justitie de naam heeft altijd vanuit een ivoren toren te werken en te weinig voeling heeft met de samen leving. „Maar er kunnen best klachten zijn", licht Huijgen toe. „Misschien beantwoorden we brieven niet snel genoeg, zijn er klachten van slachtoffers die zich door ons niet goed behandeld voelen of vinden mensen dat we onbegrijpelijke brieven schrijven." Het betreft dus een onderzoek naar de menselijke benadering van het parket en niet of de straffen te licht of te zwaar zijn. Dat blijft immers de taak van de rechter. Misdrijven Het jaarverslag van het Middelburgse arrondissementsparket laat verder de 'produktiecijfers' zien. Zo is het aantal ingeschreven misdrijfzaken het afgelopen jaar weer verder toegenomen. Er werden 245 zaken meer ingeschreven dan in 1991, een stijging van vier procent. Het totaal aantal ingeschreven misdrijven 'om het Hofplein' kwam daarmee op 5753. Het aantal afgedane misdrijven bedroeg 5404. Meer dan de helft daarvan deed het Openbaar Ministerie zelf af, in een kleine dertig procent van de gevallen kwam de rechter er aan te pas. De Economische Controledienst maakte vorig jaar met succes jacht op de handel in zogenaamde lege bv's. Het record-aan tal van 44 rechtspersonen werd in ver band daarmee ontbonden. Een forse toename viel ook te constateren bij de economische strafzaken, van 925 naar 1440. Die stijging was te verklaren uit de toevoeging van overtredingen van de Rijtijdenwet en het Rijtijdenbesluit bij de Wet Economische Delicten en de toe name van het aantal milieu-activiteiten door een strenge handhaving van de mi lieu-wetgeving. Cellentekort Het cellentekort speelde de Zeeuwse rechtbank in het verslagjaar opnieuw parten. Het aantal bij gebrek aan een 'bergplaats' weggestuurde verdachten was 68. Dat waren er meer dan twee keer zo veel als het jaar ervoor. Het aantal inbewaringstellingen groeide van 236 naar 278. De dalende trend in kantonzaken zette zich onder invloed van de Wet Mulder zoals verwacht voort. Immers, veel sim pele verkeersovertredingen (te hard of door rood licht rijden en fout parkeren) zijn overgeheveld van het straf- naar het administratief recht. Het aantal zaken daalde daardoor van ruim 23.000 in 1991 naar 16.860 in 1992. VERVOLG VAN VOORPAGINA Misschien was het dat briefje van die andere specialist, 'per ongeluk' in zijn bezit gekomen, dat Luyken deed besluiten het hogerop te zoeken. In het bewus te briefje adviseert de ene arts aan de andere arts om wat be- treft de klachten van Luyken 'de zaak wat te bagatelliseren'. „Is er een duidelijker bewijs dat ik niet serieus werd genomen?," fulmineert een na 42 jaar nog steeds woedende Luyken. Edoch: het medisch tuchtcollege concludeert in 1960 de klachten tegen de Roosendaalse uroloog 'ongegrond'. Daarnaar verwij zend schrijft 26 jaar later de bekende prof. dr. B. Smalhout, die zich opwerpt als pleitbezor ger van patiënten die tussen de wal en het schip terecht zijn gekomen, aan Luyken dat 'de revisie van een zaak bij een medische tuchtraad vrijwel kansloos is'. Ook de inzet van twee advocaten blijft zonder resultaat. Een Roosendaalse advocaat, gespe cialiseerd in letselschade, be reikt niet meer dan dat de zaak- Luyken door de civiele recht bank twee keer geseponeerd wordt. Een nieuwe advocaat moet op 8 oktober '92 conclude ren dat 'de termijn voor het Indienen van een eventuele scha declaim 20 jaar bedraagt'. In dat zelfde jaar schreef genees kundig inspecteur van de volkss- gezondheid voor Noord-Brabant H. Plokker al aan Luyken: 'Dat het na zo'n lange periode niet meer mogelijk is de juiste gege vens te achterhalen om te kun nen beoordelen of er destijds fouten zijn gemaakt'. Kortom, Luyken is te laat. Eerlijk Ten einde raad zoekt de patiënt zijn gelijk bij het hoogste adres: stichting de Ombudsman in Hil versum. Luyken stuurt z'n hele dossier op, vergezeld van een briefje van een keuringsarts uit Bosschenhoofd die schrijft over Luyken: „Ik ervaar deze man als eerlijk en ik twijfel niet aan zijn mededelingen. Ik vermoed dat hij onderwerp is geweest van een afschuifsysteem." Nu, ruim een jaar later weet de keuringsarts zich Luyken nog te herinneren. „Ik twijfelde inder-. daad aan het verhaal van de specialisten dat er een eind was gemaakt aan de verklevingen. Ik zag de littekens. Specialisten ko men niet graag aan een plek waar een andere specialist heeft geopereerd. De kans bestaat dat er nieuwe verklevingen ontstaan. Misschien is dat ook wel gebeurd bij meneer Luyken." Wat is nu zijn advies aan de heer Luyken? „Een moeijke zaak," moet ook de keuringsarts toege ven. Om dan na een paar secon den stilte het antwoord gevon den te hebben: „Ik zou zeggen: 'Ga maar een keer naar Lourdes. Ik ken zo veel mensen uit mijn praktijk die daar baat bij heb ben." Hoogste adres Wellicht dat het pas in gebruik genomen 'Landelijk Informatie punt voor Patiënten (LIP) uit sluitsel kan geven. Maar nee: „Deze man kan civiel-rechtelijk niets meer bereiken," zegt Saak- je ter Beek van het LIP. „Boven dien zit je bij de stichting de Ombudsman met een medische zaak al bij het hoogste adres." Bij het LIP komen tot nu toe gemiddeld 125 telefoontjes per dag binnen; het merendeel be treft klachten van patiënten over behandeling door artsen. Ter Beek: „Maar de zaak van meneer Luyken is vanwege de ouderdom van 42 jaar, wel uitzonderlijk te noemen." Haar advies: „Er valt niets meer te halen voor meneer Luyken. Hij moet nu proberen de knop om te draaien. Ik weet dat heel veel mensen daar moeite mee hebben omdat ze nog steeds kwaad zijn. Maar dat lost niets op. Het gaat er nu om de pijn te bestrijden. Ik denk dat meneer Luyken zijn heil moet zoeken in een afdeling voor pijnbestrijding in een ziekenhuis." J 4

de Stem | 1993 | | pagina 15