'Eigenlijk komt Omloop te vroeg' Omloop de Braakman zit vol Gommers gebrand op goede prestatie Routeschema van 24e Omloop van de Braakman Van de Bunder recordhouder WV Zeeuws-Vlaanderen strijdt voor eerste punten Zeeuws-Vlaanderen enige streekploeg in Omloop Braakman SPORT B4 Karei van Goethem wil vooraan rijden in klassiekers Jurykorps Omloop Braakman Renner uit Philippine rijdt een thuiswedstrijd de stem donderdag 1 april 1993 Van onze wielermedewerker Éddy de Schrijver Sluiskil - „Ik wil in de Reeuwse klassiekers mijn ge acht vooraan nog wel eens laten zien. Daarnaast wordt jjet tijd dat ik in de criteria opnieuw eens kan winnen, jjet renners als Mol en Van passel in vorm moeten we toch een blok kunnen vor men. Voor de Omloop van de Braakman verwacht ik nog niet al teveel. Twee keer sloeg ie griep toe en dat voel je toch. Ik heb vier koersen ge reden. Te weinig om al uitsla gen te rijden," aldus Karei van Goethem. Vorig jaar wilde Van Goethem liever geen klassiekers rijden, maar toen er te weinig renners bleken te zijn pakte Van Goethem de oude draad weer op. „Ik kan me nog wel opladen voor klassiekers in de streek, maar voor een klassieker ver zijn de ambities niet zo groot meer. Ik wil dan ook in de streekklas- siekers goed uit de verf komen," legt Van Goethem uit. Zaterdag zat hij nog in een uit acht man bestaande sterke kopgroep in een koers in Zele. Ook Van Pas sel en Gommers maakten daar deel van uit. Van Goethem haak te af door een lekke band. „Maar de kopgroep werd ook terugge pakt. Peter Mol werd tweede. Die reed erg goed. Dat zie je zo. Ik tip hem bij de eerste vijf als er geen gekke dingen gebeuren. Hij reed goed en dat is voor de club ook een stimulans. Wat me op valt in de koersen in België is dat ik maar weinig geelhemden bespeur. Misschien rijden ze net ergens anders, maar dat ik vind ik opvallend. Als je wil presteren zul je ook de koersen in België mee moeten pikken, want anders krijg je nooit wedstrijdritme." Opvallend In het clubkampioenschap in Sluiskil reed Van Goethem op vallend rustig in de groep mee. „Ik was net hersteld van mijn griep. Zat net een paar dagen terug op de fiets. Door die griep lig ik een maand achter op mijn schema. Maar dat geeft niet, in mei zijn er nog genoeg mooie koersen en eind april zal ik er weer wel staan. Misschien rijd ik zaterdag echter al een goede koers. Ik had ook nooit verwacht dat ik zaterdag al in een kop groep zou kunnen zitten. Ik doe dat bewust. Als je blijft zitten doe je jezelf geen pijn. Ik vlieg er dan in en dat gaat dan wel eens ten koste van een goede klasse ring, maar het is in elk geval een goede training voor de Zeeuwse klassiekers". In De Braakman rijdt Van Goethem meestal een redelijke wedstrijd. En Van Goethem is een waaierspecialist, zodat bij dat weer 'de lange' altijd zijn mannetje staat. „Je moet in zo'n wedstrijd geluk hebben. Ieder een weet dat hij vooraan moet zitten in de eerste kilometers, maar met 125 man aan het ver trek kan dat niet. Dus zijn val partijen niet uitgesloten. Als je net de pech hebt niet vooraan te kunnen komen, is de koers snel gedaan. Soms moet je daar veel voor doen en ik ben wat voor zichtiger geworden. Maar als al les mee zit dan moeten we met Peter Mol geen gek figuur slaan. Jammer dat Van Passel er niet bij is. Ik hoop ook wat punten te kunnen scoren en daarom reken ik op een collectieve redelijke prestatie in de Omloop. Deze week nog wat bijtrainen, al be perkt zich dat tot enkele uurtjes, maar in deze competitie zitten maar weinig renners die niets anders doen dan fietsen. Ik heb mijn werk en gezin. Dat vind ik belangrijk. Trainen en dan thuis komen en die kleine helemaal niet zien, daar pas ik voor. Daar leef je toch niet voor. Nee, er zijn ook andere dingen dan fietsen. Maar dat houdt niet in dat alle ambities wegzijn. Ik wil best nog eens een paar keer vlammen," besluit Van Goethem. Van onze wielermedewerker Eddy de Schrijver Philippine - Het wielercomité Philippine kijkt met verlangen uit naar het verloop van de 24e uitgave van de Omloop van de Braakman die zaterdag 3 april om 12.15 uur wordt weggeschoten. Vorige week liet het comité weten dat de Omloop even terug wil naar het hoogste platform van de nationale wielerwedstrijden. Opname in de topcompetitie als jubileumgeschenk. Of het zover komt hangt volledig af van de KNWU en mogelijk deels van het parkoers dat de renners dienen af te leggen. "Maar onze gedachten gaan nu eerst uit naar deze Omloop van de Braakman. Die moet vlekke loos verlopen. We zullen er alles aan doen om deze wedstrijd tot een goed einde te brengen. Tot nu toe is ons dat altijd gelukt. Deze keer rekenen we daar weer op," aldus de ijverige voorzitter Johnny Spuessens. Zijn team be staat uit de vertrouwde gezich- ten van Johan van Steenberge (secretaris/penningmeester) en deleden Willy Spuessens, André Vermeire, Fred Pilaet en Huib Dhuyvetter. Cees Delzenne is verdwenen en daarvoor in de plaats is Menno Spuessens geko men. De Omloop van de Braakman is de eerste klassieker in eigen re gio die meetelt voor de promo tiecompetitie. Er zal dus door de 25 ploegen volop strijd worden geleverd. Een nadeel voor de renners van de clubs is dat nu slechts vijf renners deel mogen uitmaken van een ploeg in plaats van zes. Ook het afvaardigen van twee ploegen van bijvoor- beeld Zeeuws-Vlaanderen is met de nieuwe opzet uit den boze. Gemak „Eigenlijk kies je als organisator voor het gemak als je een pro motiewedstrijd houdt. De ren ners komen toch. Daar heb je niks aan te doen. De KNWU .deelt de regio's in en je staat met een volle bak aan de start, maar we willen dus duidelijk wat extra's als jubileum. Toch is een dergelijke wedstrijd in de pro motiecompetitie ook best boeiend. Dat hebben we in het verleden altijd al gezien. De Braakman is een moeilijke wedstrijd. Nog nooit heeft hier een renner zonder inhoud ge wonnen. Je moet sterk en slim zijn. Als je die eigenschappen hebt, maak je kans. Jammer dat Theo Middelkamp niet aan de start mag komen. Die ploeg heeft in het verleden altijd prima gepresteerd, maar dat brengt nu eenmaal de promotie met zich mee," aldus Spuessens, die de laatste paar jaar over publieke belangstelling niet te klagen heeft. „We hebben altijd redelijk veel mensen langs het parkoers. Dat hangt ook af van het par koers. De grote lussen zijn ge makkelijk af te steken voor het publiek en op het laatst hebben we de kleinere ronden. Dan kun je aan de finish alles volgen. Een echte wielerliefhebber wil zo weinig mogelijk van de koers missen. Nou, dat kan dus alle maal in Philippine." De Omloop van de Braakman zit' ook in het voorzittersberaad in Zeeuws-Vlaanderen. Hoogst waarschijnlijk wordt dat beraad uitgebreid met alle voorzitters van klassiekers die Zeeland rijk is. Dat is tenminste de opzet in het nieuwe beleidsplan. Vruchten „Zo'n voorzittersberaad werpt zijn vruchten af. We regelen veel gezamenlijk. Dat bespaart tijd. We hebben weer de beschikking over Het Vlaamse Kruis. Ook, andere klassiekers werken daar graag mee. Problemen die je te genkomt los je nu gezamenlijk op. Een prettig gevoel," aldus Spuessens. In de 24e Omloop van de Braak man staan 25 ploegen aan de start. Daarin veel Brabanders. Wielerverenigin Breda/Knoop punt komt met klasbakken als Sestig, Van de Meulenhof, Tak en Peelen. Stuk voor stuk ren ners die een goede uitslag kun nen rijden. Diana brengt onder anderen Marc van Hees en Roks aan de start, de wielervereniging Roosendaal pakt uit met Vester Aarts, Van Loon, Jonkers en Groffen. De Zuidwesthoek her bergt een Zeeuws-Vlaming in de gelederen in de persoon van Edwin van Waterschoot uit Kloosterzande. Van Waterschoot rijdt vooral op parkoersen waar het wat heuvelachtig is best aar dig mee. In De Braakman wordt er vaak op het kantje gereden en dat is nu eenmaal andere koek. Van Waterschoot wordt bijge staan door Pierre Jansen, Hans Suikerbuik, John de Crom en Edgar van Meer. Vooral John de Crom wordt vooraan verwacht gezien zijn uitslagen van de laat ste tijd. De wielervereniging Zeeuws- Vlaanderen moet de eer hoog "houden in eigen provincie. Arno Seijnesael rijdt een thuiswed strijd en is er op gebrand met zijn team goed voor de dag te komen. Dat kan ook met renners als Guus Barhorst (beter uit de verf door de harde trainingen met Dave Dubbeldam in februa ri in de Vlaamse Ardennen), clubkampioen Peter Mol (al win naar van een echte wedstrijd in het Belgische Laarne), Karei van Goethem (als het waait altijd een man die zich niet laat wegrij den), Patrick van de Vijver en plaatselijk favoriet Frank Gom mers. Al met al een team dat voor de punten zal willen knok ken. Van onze sportmedewerker Philippine - Zeeuws-Vlaanderen is een wielermekka wat het aantal klassiekers voor amateurs betreft. Die opval lende rol zie je overigens niet in de belangrijkste posities als het om de samenstelling van de jury gaat. Wedstrijd leiders of geboren leiders zijn er blijkbaar niet zo gemakkelijk te vinden. Wedstrijdleider in Philippine is Nico Rooymans uit Bladel. Eddy Bogaert uit 's-Graven- polder fungeert als assistent-wedstrijdleider. Commissaris is in deze wedstrijd M. Gorissen uit Zundert. Hij wordt daarin gesteund door H. Strik uit Best. Aankomstrechter is UCI-jurylid Frank de Bruycker uit IJzendijke. Michel de "ooter weet alles over tijden en is tijdwaarnemer en Wim de Vos uit Zaamslag bedient de mircrofoon. Commissaris-secretaris is een functie die op het lijf is geschreven van Fons van Dorsselaer uit Hulst. Motorordonnance is A. Gelens uit 's-Gravendeel. H. Raaymakers uit Hoeven is de bekende motorrijder en Lo Meijer is commissaris bezemwagen, Wim Luytwieler uit Tholen is aangesteld als commissaris. George van der Sijpt is de man die de fotofinish-apparatuur nu eens daadwerkelijk in zijn eentje uiag bedienen. De KNWU stuurt nu niemand uit het verre Holland' om die taak te regelen. Van der Sijpt kan dat heus ook ui zijn eentje. Karei van Goethem van de wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen zal graag willen vlammen voor eigen publiek in de Omloop van de Braakman. foto wim kooyman. Van onze wielermedewerker Eddy de Schrijver Philippine - Frank Gommers rijdt zaterdag voor eigen deur de 24e Omloop van de Braak man. De 32-jarige operator bij Broomchemie in Terneu- zen wil een prestatie neerzet ten die hem op de uitslagen lijst binnen de eerste twintig moet brengen. „Een aantal jaren geleden werd ik tiende. We waren vrij vroeg met tien man weg. De wind speelde ons parten, maar ik houd er van dat de wedstrijd hard wordt gemaakt door de weers omstandigheden. Geen zuchtje wind is niet zo best. Dan moet je helemaal maar afwachten hoe je uit de strijd komt," aldus Frank Gomnfters, die de voorbije weken enkele grotere wedstrijden reed om zich voor te bereiden op de Omloop van de Braakman. Prijsrijden was er tot nu toe nog net niet bij. „Maar ik zat er wel erg dichtbij en dat sterkt me. Ik heb daarom voldoende vertrou wen om zaterdag een goede wed strijd te kunnen rijden. Het is overigens altijd afwachten, want even wat ziek zijn en je kunt alles uit je hoofd zetten," stelt Gommers. Die keren dat Gom mers in De Braakman van de partij was, reed hij prijs. „Die koers ligt me normaal gespro ken. Ik kan er altijd mijn man netje staan." Vorig jaar reed Gommers geen klassiekers in de promotiecom petitie. „Toen gold de afspraak dat je een aantal klassiekers diende te rijden om in eerste instantie in aanmerking te ko men. Maar door mijn vol conti nudienstprogramma redde ik dat niet. Dat zou me te veel vrije dagen kosten. Op een gegeven moment hadden zich genoeg renners opgegeven, maar later kwamen er problemen doordat sommige renners ineens geen zin meer hadden en daardoor kon er nauwelijks een ploeg op de been gebracht worden. Dat probleem hebben we dit seizoen niet. Ook al niet omdat de ploegen slechts uit vijf renners mogen bestaan in plaats van zes." Prima De diensten van Gommers pas sen nu beter in zijn schema. „Nu Frank Gommers hoopt in Philippine te kunnen schitteren voor eigen publiek in de Omloop van de Braakman, foto wim kooyman. komt het allemaal wat beter uit, zodat ik twee of drie klassiekers kan rijden. Hopelijk kan ik wat punten voor de ploeg pakken. Die ploeg ziet er prima uit, want we hebben er met Peter Mol een man bij die punten pakt. Het kwam tot nu toe altijd voor dat we vooraan slechts één renner hadden van onze club. Dat is te weinig. Ik denk dat we nu meer kansen hebben, al kun je soms beter met één renner in de kop groep zitten dan met meerdere. Dan wordt er veel op je gelet en dat koerst wat minder prettig. Omdat ik vorig jaar geen enkele klassieker heb gereden weet ik niet hoe deze koers zal uitpak ken, maar echt bang ben ik daar niet voor". Gommers stond aan het vertrek van de koers Lede-Wanzele met 182 Vertrekkers. Gommers werd 23e. „Niet slecht. Trouwens, in Laarne zat ik ook in een goede groep. Samen met Van Goethem, maar opnieuw net geen prijs. Daar won Peter Mol. Een opste ker voor de vereniging. De eerste zege is altijd belangrijk. De mo raal is dus prima. Ik merk aan mezelf dat ik toch nog wat wed strijdritme mis, maar dat komt wel. Normaal gesproken is maart en april wat te vroeg voor mij. Wat later in het seizoen rijd ik meestal beter, maar met wat extra trainingen moet ik zater dag toch mee kunnen komen in het veld. Een verklaring voor dat wat minder rijden in de begin maanden heb ik overigens niet. Ik doe er alles aan om toch te presteren." Nog nooit kon Frank Gommers de bloemen bij de amateurs mee Van onze sportmedewerker Philippine - Zaterdag 3 april zet de rennerskaravan zich om 12.15 uur in beweging aan de Posthoornstraat in Philippine voor de 24e Omloop van de Braakman. De wedstrijd is 166 kilometer lang en is verdeeld over drie grote lussen van 35 kilometer, gevolgd door vijf plaatselij ke ronden van elk 12 kilometer. „Vooral voor het publiek is dat natuurlijk leuk om te zien. Op deze manier kun je het wedstrijdverloop op de voet volgen. Een extra service dus voor de wielerfanaten langs de kant," aldus Johnny Spuessens. De doorkomstijden van De Braakman zijn als volgt: 13.05 uur, 13.55 uur, 15.02 uur, 15.09 uur, 15.38 uur en 15.53 uur, waarna de finish omstreeks 16.10 uur volgt. Start en finish zijn gelegen aan de Posthoornstraat. Vervolgens rijdt de karavaan over de Gentsebreestraat-Philipsplein-Wis- kerke-Provinciale weg-Kanaalpolder-Van Wijckhuizestraat- Langeweg-Bontepolderdijk-Nieuwe Westenrijkdijk-Goesseweg- Binnendijk-Altenastraat-Provinciale weg-Hoek-Lovenpolder- straat-Savooyaardsweg-kruising Middenweg-Spanjaardweg-/ kruising Provinciale weg/Isabellesluis- Boekhoiitehaven-Note- laarstraat-Meuleken-Molenplein- Boekhoutemarkt- Posthoorn straat-Posthoorn. De plaatselijke ronden in Philippine hebben de volgende route: Posthoornstraat-Wiskerke-Isabellesluis-Boekhoutehaven- Note- laarstraat-Meuleken-Molenplein-Boekhoutemarkt- Posthoorn straat-Posthoorn. naar Philippine meenemen. Gommers: „Ik was er enkele ke ren zeer dichtbij. Tweede plaat sen heb ik genoeg gereden. Het is net dat stukje geluk en die sprintsnelheid die dan ont breekt. Maar ik blijf hopen op die ene overwinning. Dat zou mooi zijn." Vorig seizoen reed Gommers twintig keer bij de eerste tien en veertig keer mocht hij een prijs afhalen. In totaal reed de renner uit Philippine 50 koersen. „Geen slecht resultaat. Die keren dat ik geen prijs reed, had ik met pech af te rekenen. Ik reed constant," aldus Gommers. Nacht Gommers zit soms in 'de nacht' en dat breekt een renner op. „Toen ik het clubkampioenschap in Sluiskil reed kwam ik uit de nacht. Nou, bepaald fris sta je dan niet aan de start, maar toch wilde ik starten. Het ging na tuurlijk niet honderd procent. Een renner heeft rust nodig om goed te kunnen presteren, maar je wilt rijden, want wedstrijden zijn beter dan trainingen. Om voor de dag te kunnen komen heb je die hardheid nodig." In Philippine zijn alle ogen op hem gericht. „In eigen woon plaats wil je altijd wat extra's presteren. Dan heb je kans dat de zenuwen je overmeesteren en komt er meestal geen echt goede prestatie uit de bus. Hoe meer wedstrijden je vooraf kunt rijden hoe beter. Je wordt rustiger. Maar we konden niet in de E-3 Prijs van Harelbeke starten. Dat was jammer. Het zou een prima voorbereiding geweest zijn. Maar ik kan begrijpen dat ze daar niet op de wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen zitten te wachten. We hebben daar met de ploeg nooit voor die resulta ten gezorgd dat we recht zouden hebben op een startbewijs. Die koers kent louter en alleen klas- bakken. Van Passel heeft er een paar keer goed gereden, maar als ploeg kwamen we er nooit uit de verf. We hebben die koers altijd gereden als voorbereiding op De Braakman. Dan kun je ook geen uitschieters verwachten, maar nu we daar niet konden vertrek ken, hebben we dus naar een alternatief moeten zoeken. Dat was onder meer een koers in Zele." Van onze sportmedewerker Philippine - Op de erelijst van de Omloop van de Braakman prijken heel wat bekende namen. Maarten den Bakker won in 1989 voor Rob Mulders. In 1987 werd Tommie Post winnaar vöör Angelo Polvorosa en Johan Melsen. Gert Jacobs won in 1985 en Dries Kleine in 1983. In 1980 won Barry Zoontjes. Peter Gödde eindigde in 1979 op de derde plaats en in 1978 op de tweede plaats. Van de Bunder won in 1978, 1976 en 1975. Niemand doet hem dat na. Charles de Smit won de wed strijd in 1971 en een jaar later stonden Cees van Dongen, Cees Priem en Jan Raas - in die volgorde - op het podium. Natuurlijk mogen de twee Zeeuwse overwinningen van 1992 en 1991 niet onvermeld blijven. Francois Franse won vorig jaar door Ron Verweij terug te wijzen naar de tweede plaats. Een jaar eerder won Van Passel en werd Theo Ak kermans tweede en Wilfred Geijs derde. Opvallende afwe zige op deze lijst is Wim de Waal. Hij slaagde er nooit in om zich binnen de eerste drie te plaatsen. ERELIJST 1970: 1. W. Bravenboer, 2. J. Aling, 3. J. Jurriaans. 1971: 1. Ch. de Smit, 2. S. van de Burg, 3. K. Balk. 1972: 1. C. van Dongen, 2. C. Priem, 3. A. van de Hoek. 1974: 1. J. Bruessing, 2. J. Raas, 3, A. van de Bun der. 1975:1. A. van de Bunder, 2. J. Bruessing, 3. W. van Hel- voirt. 1976: 1. A. van de Bun der, 2. A. van Houwelingen, 3. M. Jacobs. 1977: 1. M. Havik, 2. A. van der Steen, 3. L. van Vliet. 1978: 1. A. van de Bun der, 2. P. Gödde, 3. A. Ter- harmsel. 1979:1. P. Maas, 2. J. van Tilburg, 3. P. Gödde. 1980: 1. B. Zoontjes, 2. T. Hogervorst, 3. G. Ammerlaan. 1981: 1. P. Maas, 2. H. Havik, 3. J. Lammerts. 1982: 1. B. Wekema, 2. P. Hoondert, 3. N. Verhoeven. 1983: 1. D. Kleine, 2. B. van Est, 3. C. Heeren. 1984: 1. T. Appeldoorn, 2. R. Valkenburg, 3. W. van Kooten. 1985: 1. G. Jacobs, 2. W. Me ijer, 3. P. van Passel. 1986: 1. F. Pirard, 2. A. van Loon, 3. R. Peters. 1987: 1. T. Post, 2. A. Polvorosa, 3. J. Melsen. 1988: 1. J. de Crom, 2. A. Akker mans, 3. J. Slendebroek. 1989: 1. M. den Bakker, 2. R. Mul ders, 3. J. den Braber. 1990: 1. T. Akkermans, 2. E. Strom- bergen, 3. J. Leijs. 1991: 1. P. van Passel, 2. T. Akkermans, 3. W. Geijs. 1992: 1. F. Franse, 2. R. Verweij, 3. J. Leijs. Van onze sportmedewerker Philippine - Het wielerseizoen voor Zeeuws-Vlaanderen begint eigenlijk pas op zaterdag 3 april. Dan wordt de 24e uitgave van de Omloop van de Braakman verreden. Het wielercomité Philippine heeft het er maar wat druk mee. Het meeste werk zit er dan op en op zaterdag worden alle puntjes nog eens nagelopen. Na zoveel Omlopen wordt men in het mosseldorp nergens meer nerveus van. Voorzitter Johnny Spuessens kijkt met het nodige zelfvertrouwen al uit naar de start van de Om loop van de Braakman, een klassieker toch met een aparte klank. Niet alleen omdat er over Belgisch grondgebied wordt gereden, maar omdat 'De Braakman' een wedstrijd is waar de slag meestal al erg vroeg valt. „Het is altijd drin gen vooraan om een goed plaatsje te krijgen, want zodra de vlag valt vliegen de renners erin. Altijd een mooi gezicht," aldus Johny Spuessens. Als de bomen wat al te veel heen en weer wiegen, weten sommige renners zich al ge klopt, maar er zijn renners bij die juist naar de bomen kijken als ze deze klassieker willen rijden. De Omloop van de Braakman heeft dit seizoen een extra cachet, omdat het de eerste klassieker is die meetelt voor de promotiecompetitie waarin de Zeeuws-Vlamingen zijn ingedeeld. Overigens gel den sentimenten niet. Spues sens verklaarde vorig jaar dat 'de beste moet zegevieren en of dat nu een Zeeuw is of niet, het maakt niets uit." De beste was dan toevallig een Zeeuw met Francois Franse. Zeeuws- Vlaanderen kende in het ver leden ook renners die een Om loop van de Braakman naar hun hand konden zetten. Neem Toine van de Bunder bijvoorbeeld. Die fietste in het voorjaar iedereen naar huis. Die gloriejaren kennen we al lemaal, maar de blik wordt op de toekomst gericht. Patrick van Passel schreef overigens de Omloop van de Braakman ook al op zijn conto, maar zoals het er nu naar uitziet moet hij werken. De Omloop van de Braakman brengt 25 ploegen van elk vijf renners aan de start. Daarbij veel Brabanders waaronder Sestig, Van Loon, Jonkers, De Crom en Van de Meulenhof. De clubs gaan uitmaken wie aan het eind van het wieler- jaar uit mogen komen in de finalewedstrijden. Onder de deelnemende ploegen slechts één Zeeuwse vertegenwoordi ger namelijk de wielervereni ging Zeeuws-Vlaanderen. Peter Mol is daar de kopman. Hij heeft vorm getoond in de laatste wedstrijden.

de Stem | 1993 | | pagina 13