m Israël grendelt Westoever af ie winst! Akkoord in Belgische coalitie over sanering overheidsfinanciën ON VOOR iRATIS PAK JACOBS TTE NOIRE IGEN. President Scalfaro beslist over lot regering Pronk brengt bezoek aan hongerend Sudan Na negen uur 40% korting met een kaart voor de Voordeel-uren. Premier Rabin steeds meer klem door Palestijnse opstand Duitsland wilde Holocaust-museum in de Verenigde Staten veranderen BUITENLAND NEFIï[Vj I tel. 01177-1698 V-raad verlengt troepenmandaat in Joegoslavië BUITENLAND KORT X 54-, DE STEM WOENSDAG 31 MAART 1993 A4 rSJ1 JW fot 35% minder gas ook voor het milieu, [kochte HR-ketel van i jJelijk kunt u gratis kennismaken met larte Noire: bij aankoop van een pak We Noire krijgt u fl. 4,00 op uw bank- of Iping gestort. ip het ventilatiezegel uit de voorzijde erpakking en stuur deze met de volledig e bon in een voldoende gefrankeerde I |naar: Jacobs Carte Noire, Postbus 581. Zoeter meer. U ontvangt binnen 4 4,00 op uw bank- of girorekening. m Dv ■Plaats: Lmmer: Bank/giro: dronk ik (merk/koffie): g geïnformeerd worden over toekomstige aktfes Carte Noire. ja nee lik- of girorekening kan slechts eenmaal van dit aanbod gebruik gelen. Alleen volledig Ingevulde bonnen worden In behande lt. Deze aanbieding geldt tot 15 mei 1993. Door onze correspondent Bert Schampers Brussel - Een week nadat hij het ontslag van zijn regering aanbood aan koning Boudewijn, is de Bel gische premier Jean-Luc Dehaene er alsnog in geslaagd om binnen de coalitie een akkoord te bereiken over de sanering van de overheidsfi nanciën. Maandag nog werd Dehaene door de Belgische vorst aangesteld als bemidde laar in het conflict tussen de Vlaamse christen-democraten en de Franstalige socialisten over enkele bezuinigings maatregelen. Waarin hij als premier met zijn kabinet niet slaagde, lukte gisteren blijkbaar wel met de voorzitters van de vier regeringspartijen. Die voorzitters, veel al ook parlementslid, zijn in België nauw bij de beslissingen betrokken en spelen ook bij kabinetsformaties door gaans een cruciale rol. Het gisteren bereikte akkoord, dat De haene vandaag aan het parlement wil voorleggen, voorziet in een belangrijke ombuigingsoperatie. Die moet het Bel gisch kabinet, over twee jaar gespreid, ruim 6 miljard gulden opleveren. Twee politiek en sociaal gevoelige maatregelen, belasting op de kinderbij slag en het beperken van de automati sche prijscompensatie, zijn geschrapt. Wel komen er hogere belastingen en wil de Belgische regering de belastingfrau de en het zwart werk effectief gaan bestrijden. Mensen met hoge spaartegoeden en be zitters van luxe woningen zullen meer belasting moeten betalen. Ook is een opslag voorzien op de vennootschaps- en inkomstenbelasting. Jean-Luc Dehaene heeft een typisch Belgisch compromis uit de hoed geto verd. De regeringspartijen zijn als de dood voor nieuwe verkiezingen. Het politieke steekspel tussen Vlaamse christen-democraten en Franstalige so cialisten is uiteindelijk onbeslist geëin digd, hoewel CVP en PS dat wellicht ieder op hun manier zullen uitleggen. Een week regeringscrisis heeft, zo schreef een krant gisteren, de Belgische schatkist zeker een miljard frank gekost aan steunmaatregelen voor de frank. Dehaene stapte gisteravond nog maar eens naar de koning, die na een korte wandeling in de paleistuin liet weten het ontslag van de regering te weigeren. Dat is een formele procedure, die in feite betekent: maak je karwei af, De haene. Het gat in de Belgische begroting wordt dit en volgend jaar gedicht door een volgens waarnemers evenwichtig pak ket van bezuinigingen en nieuwe lasten. Desondanks wordt het stelsel van socia le zekerheid grondig op z'n kop gezet door patiënten een eigen bijdrage te vragen in de ziektekosten. Israëlische agenten dragen het lijk weg van een collega die gisteren nabij de stad Hadera gedood werd bij een aanslag. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - De regering van Duitsland heeft miljoe nen dollars aangeboden aan de stichters van het nieuwe Holocaust Memorial Mu seum in Washington, in een poging te bereiken dat er aan het museum een afde ling zou worden toegevoegd over het na-oorlogse demo cratische Duitsland. Aanbod en voorstel zijn door het museum, dat over drie we ken voor het publiek opengaat in het centrum van de Ameri kaanse hoofdstad, definitief af gewezen. De regering Kohl is volgens Amerikaanse media diep be zorgd over de invloed die het Holocaust Museum zal hebben op het beeld dat met name jonge generaties Amerikanen krijgen van Duitsland. Het mu seum over de verschrikkingen van de jodenvervolging door de nazi's, is in Washington ge bouwd op de 'Mali', vlakbij talrijke toeristische attracties als het Witte Huis, het Capitool en 's wereld meest populaire museum, het Air and Space Museum. Twee maanden geleden is ook in Los Angeles een museum geopend, het Museum of Tole rance van het Simon Wiesel- thal Center, dat grotendeels is gewijd aan de moord door de Duitsers in de Tweede Wereld oorlog op zes miljoen joden. Het Duitse weekblad der Spie gel heeft het instituut in L.A. beschreven als 'De hel als The mapark' en als 'tegelijk bezoe- kersvriendelijk en afschuw wekkend, ontroerend en vul gair, slim en smakeloos'. Amerikaanse kranten citeren dezer dagen met een bezorgde ondertoon de kritiek in de Duitse pers op de twee musea in de VS. Onder andere heeft een commentaar in de Frank furter Algemeine de Ameri kaanse aandacht gekregen. 'De nadruk op gaskamers en con centratiekampen heeft minder van doen met het Duitse verle den dan met het Amerikaanse heden', aldus een recent com mentaar in die Duitse krant, dat betoogde dat Amerikaanse joodse organisaties de holo caust als een pseudo-religie ge bruiken om leden te werven. Joodse vertegenwoordigers in de VS tonen enig begrip voor de Duitse zorgen, maar willen niet weten van uitbreiding van het thema van het Holocaust Museum in Washington. „Ik begrijp dat Duitsers vragen waarom het nuttig is om een halve eeuw na de oorlog mil joenen Amerikanen door een museum te laten lopen dat stopt in 1945. Maar dit mu seum is gecreëerd door overle venden die een diepe behoefte hebben hun verhaal te vertel len. Dit museum gaat nu een maal niet over het verhaal van Konrad Adenauwer of Ludwig Erhard. De huidige Duitse re gering heeft volop eigen moge lijkheden om de wereld te to nen dat Duitsland veranderd is", aldus Dan Mariaschin, di recteur van de Amerikaanse organisatie B'nai B'rith. Het Holocaust Memorial Mu seum in Washington is gesticht door de particuliere Holocaust Memorial Council in de VS en gesubsidieerd door de Ameri kaanse regering. Vorige week heeft de Duitse regeringsleider Helmuth Kohl, op bezoek bij president Clinton, een privé- rondleiding gekregen door het museum waaraan thans de laatste hand wordt gelegd. Ook Duits president Von Weizsae- cker heeft het museum al van binnen gezien. Beiden hebben een uitnodiging om de officiële opening op 22 april bij te wo nen, afgeslagen. De Duitse mi nister van buitenlandse zaken Klaus Kinkel zal er wel bij zijn, evenals Pools president Walesa en Oostenrijks presi dent Klestil. Rome/Napels (afp/rtr/dpa) - De Italiaanse premier Giulia- no Amato heeft gisteren het lot van zijn kabinet in de handen van president Oscar Luigi Scalfaro gelegd. Premier Amato zou volgens bronnen in zijn eigen socialis tische partij zijn ambt ter be schikking hebben gesteld, zon der overigens zijn aftreden be kend te maken. De Italiaanse televisie meldde gisteren dat de premier aanblijft totdat Scalfaro een nieuwe rege ring met grotere parlementaire steun heeft benoemd. De nieuwe regering zal vermoedelijk wor den aangevoerd door een van de voorzitters van de beide kamers van het parlement. Scalfaro voerde gisteren in de loop van de dag crisisoverleg wet Amato en de voorzitters van de Kamer van Afgevaardigden en de Senaat, respectievelijk Giorgio Napolitano van de De mocratische Partij van Links (PDS, de opvolgers van de com munisten) en Giovanni Spadolini van de Republikeinen. Waarne mers beschouwen de twee politi ci, beiden lid van oppositiepar tijen, als goede kandidaten om een overgangsregering te leiden. Onmiddellijk na zijn ontmoeting met Amato sprak Scalfaro met de leider van de PDS in het parlement, Achille Occhetto. Amato en Scalfaro proberen de politieke steun voor het zittende kabient te vergroten door de communisten tot deelname te bewegen en daarmee het refe rendum over de electorale her vormingen te redden. De volksraadpleging wordt vol gens plan op 18 april gehouden, maar gaat bij een voortijdige ontbinding van het kabinet niet door. Scalfaro sloot zelf de ont binding van het parlement voor 18 april uit, hetgeen betekent dat hij de komende weken geen nieuwe verkiezingen zal uit schrijven. Hervormingsgezinde politici, zo- President Scalfaro foto ap als leider Leoluca Orlando van de beweging van La Rete, plei ten echter wel voor zo snel mo gelijke verkiezingen. Alleen zo kan volgens hen voorkomen worden dat leidende politici met hulp van het referendum hun vertrek uit de politiek uit- of afstellen. In een redactioneel commentaar op de voorpagina schreef de krant II Giornale dat het land behoefte heeft aan een bredere coalitie, wil Italië ontsnappen aan onmiddellijke en chaotische algemene verkiezingen. De rege ring van de socialistische pre mier Giuliano Amato steunt op vier partijen: de christen-demo craten, de socialisten, de libera len en de sociaal-democraten. Amato zelf zei na zijn gesprek met Scalfaro dat Italië een effi ciënte regering nodig heeft die gesteund wordt door een brede parlementaire meerderheid. De constitutionele en politieke crisis waarin Italië de afgelopen maanden door talloze corruptie schandalen verzeild raakte, eiste gisteren opnieuw een prominent slachtoffer: in een brief aan Amato maakte minister van fi nanciën, Franco Reviglo, zijn af treden bekend kort nadat het openbaar ministerie van Milaan meedeelde dat hij tussen 1983 en 1989 als voorzitter van het staatsbedrijf ENI gestolen goe deren zou hebben ontvangen. Tel Aviv (dpa/rtr/afp) - Premier Yitzhak Rabin van Israël heeft gisteren de afsluiting van de bezette weste lijke Jordaanoever en versterking van de legeroperaties en troepen in de bezette gebieden aangekondigd. Sarajevo (dpa/rtr) - De Vei ligheidsraad van de VN heeft gisteren het mandaat ver lengd van de VN-troepen (Unprofor) in het vroegere Joegoslavië dat op 31 maart afliep. De raad zei diep be zorgd te zijn over de voortdu rende schendingen van be standsakkoorden. Het sinds het weekeinde gelden de bestand voor heel Bosnië hield gisteren nog, maar volgens Unprofor waren er toch enige incidenten op beperkte schaal, die de macht zo snel mogelijk wil pogen in te dammen. Grotere offensieve operaties vielen voor lopig niet waar te nemen, aldus de blauwhelmen van de VN. De VN troffen gisteren voorbe reidingen om meer Moslim vluchtelingen over de weg en per hefschroefvliegtuig te evacueren uit het al maanden belegerde Srebrenica in Oost-Bosnië. Unprofor-bevelhebber in Bosnië, generaal Philippe Morillon noemde het bestand in Bosnië, hoe broos ook, een 'open deur naar vrede', waarvan snel ge bruik moet worden gemaakt om mensen te redden. Sinds vorige week woensdag zijn daarvoor geen helikopters meer gebruikt omdat Franse toestellen door Serviërs werden beschoten. „Er kan nu ook worden gescho ten op eenieder die alleen maar een wapen draagt zonder daar mee te dreigen", aldus Rabin. Tot dusverre mochten troepen alleen schieten als hun leven direct werd bedreigd. Zondag was de strook van Gaza al afgesloten wegens aanhouden de aanslagen op Israëlische vei ligheidstroepen en kolonisten. Volgens de veiligheidsdiensten zijn de maatregelen die Rabin neemt echter grotendeels symbo lisch en zijn zij voornamelijk bedoeld om de publieke opinie te kalmeren na een nieuwe golf van dodelijke aanslagen. Rabin kan weinig anders doen dan de 100.000 van de 1,7 miljoen Pa- lestijnen in bezet gebied die in Israël werken, de toegang tot Israël te verbieden, zo werd ge zegd. Rabin komt steeds verder klem door de Palestijnse opstand die vijf jaar geleden begon. Sinds hij verleden jaar december ruim 400 Palestij nen naar niemandsland in Zuid-Libanon liet deporteren ligt het vredesoverleg over het Midden-Oosten stil. Rabin wil de onderhandelingen echter gaande houden en geen Arabische en Amerikaanse po gingen tegenwerken om de Pa- lestijnen er weer toe te brengen het overleg te hervatten. Nu moet hij het Israëlische publiek en de rechtse oppositie tonen dat hij in staat is een einde te maken aan de golf van aanslagen die losbarstte na de deportatie. Rechts bedreigt Rabin politiek steeds meer. Vorige week nam Binyamin Netanyahu de leiding van het rechtse Likud-blok over met de belofte de regering ruim voor het eigenlijke einde van haar zittingsduur in 1996 ten val te brengen. Activisten onder de 100.000 joodse kolonisten, die over de schok van de verkiezingsneder laag van Likud in juni heen zijn, betogen elke avond tegen Rabin. Zij hopen een einde aan het vresdesoverleg te maken door zijn coalitie te ondermijnen. Gis teren staken kolonisten in Gaza een moskee in.brand. Het komt erop neer dat het ini tiatief nu niet in handen is van Rabin, maar in dat van militante Palestijnen die Israëliërs aanval len en Israëliërs die vergelding eisen. Rabin zou kunnen pogen de Palestijnse opstand met harde hand te onderdrukken, maar dit mislukte al een keer toen de intifada begon en hijzelf minis ter van defensie was. De aanleiding tot de sluiting van de westelijke Jordaanoever gis teren was de moord op twee politiemannen in Israël zelf, die door het hoofd bleken te zijn geschoten. De daders hadden hen zo botweg geëxecuteerd. De militaire Qassam tak van de mi litante islamitische Hamas-be- weging stelde zich in een pam flet verantwoordelijk. Na de deportatie van de ruim 400 Palestijnen naar Zuid-Liba non hebben de Israëliërs zeker 76 Palestijnen gedood en de Pa lestijnen 17 Israëliërs. Van onze verslaggever Nairobi - Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking heeft gisteren in alle stilte de belegerde Zuidsudanese hoofd stad Juba bezocht. Het is een gewaagde trip. Juba staat bekend als het Afrikaanse Sarajevo omdat de stad, met 300.000 hongerende bewoners, al drie jaar voortdurend onder vuur ligt van rebellen van het Sudanees Volksbevrijdingsleger (SPLA). De stad wordt met alle middelen verdedigd door een garnizoen van de op Iran-ge- oriënteerde Sudanese regering. De SPLA-rebellen hebben met luchtafweergeschut en hittezoe- kende SAM-raketten al herhaal delijk op vliegtuigen geschoten. Desondanks kreeg Pronk van het fundamentalistische bewind in Khartoum speciale toestemming om zich in Juba op de hoogte te stellen van de rampzalige huma nitaire situatie. Balladur presenteert Frans kabinet Parijs - De nieuwe premier van Frankrijk Edouard Balladur heeft, gisteren zijn regering gepresenteerd. Minister van buiten landse zaken wordt de gaullist en voormalige minister van financiën, Alain Juppe. Hij staat bekend als een aanhanger van Europese integratie. Francois Leotard, de leider van de kleine Republikeinse Partij en vroeger minister van cultuur wordt minister van defensie. De gaullist Charles Pasqua wordt verantwoordelijk voor bin nenlandse zaken. De nieuwe minister van sociale zaken en gezondheid wordt de Europese parlementariër, Simone Veil. Pierre Mehaignerie, van de centristische Unie voor de Franse Democratie (UDF) wordt minister van justitie en zijn partijge noot Edmond Alphandery minister van economische zaken. De Gaullist Nicolas Sarkozy wordt minister van begrotingsza ken en woordvoerder van de regering. Minister van landbouw, een belangrijke positie gezien de landbouwperikelen binnen de EG, wordt Jean Puech. Kooijmans tevreden over regering VS Washington - De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Peter Kooijmans, is er tevreden over dat hij bij de Amerikaanse regering en leden van hetCongres een duidelijke betrokkenheid bij internationale vraagstukken heeft aangetroffen. De aanvan kelijke indruk dat de regering van president Clinton zich in de eerste plaats met binnenlandse aangelegenheden zou gaan bezighouden'is onjuist gebleken. Kooijmans zei dat gisteren aan het einde van zijn eerste bezoek als minister van buitenlandse zaken aan Washington. De Nederlandse bewindsman heeft daar onder anderen gesproken met zijn collega Warren Christopher, de Nationale Veilig heidsadviseur Tony Lake en enkele senatoren. Justitie: Filipijn moet land uit Utrecht - De Filipijn Jose Maria Sison mag niet in Nederland blijven. Staatssecretaris Kosto (justitie) heeft Sisons verzoek om erkend te worden als politiek vluchteling (of om een verblijfs vergunning te krijgen) in herziening afgewezen. Eerder al had de staatssecretaris het verzoek in eerste aanleg afgewezen, maar de Raad van State vernietigde die beschikking eind 1992. Volgens de Raad van State ontbrak een goede reden om Sison als vluchteling te weigeren. Justitie meent nu dat Sison geen recht op bescherming heeft op grond van het Geneefse vluchtelingenverdrag, omdat hij verant woordelijk kan worden gesteld voor misdrijven van de Filipijnse communistische partij (CPP). China verwerpt sancties tegen N-Korea Beijing - China heeft gisteren een voorstel van de Amerikanen verworpen om sancties af te kondigen tegen Noord-Korea indien het land inspecties van zijn nucleaire installaties blijft weigeren. Dit heeft de Chinese regering. „Het uitoefenen van druk en het opleggen van sancties zal het probleem alleen maar ingewikkelder maken en niet helpen bij een oplossing", zei een woordvoerder van het ministerie. Vol gens de Chinezen moet het probleem tussen Noord-Korea en het Internationaal Agentschap voor Atoomenergie (IAEA), dat de inspecties wil uitvoeren, via 'geduldig overleg' worden opgelost. Noord-Korea stapte op 12 maart uit het non-proliferatieverdrag dat verspreiding van kernwapens tegengaat, uit protest tegen de internationale druk om controle van het IAEA toe te laten. Bij het Westen bestaat het vermoeden dat Noord-Korea in twee installaties bezig is met het ontwikkelen van kernwapens. Mobutu benoemt nieuwe premier Kinshasa - De omstreden Zairese president Mobutu heeft een nieuwe premier benoemd. Op de Zairese televisie werd bekend gemaakt dat Faustin Birindwa de nieuwe regeringsleider is. Birindwa is de laatste in een reeks medestanders die Mobutu naar voren schuift om zijn rivaal Etienne Tschisekedi als minister-president van de interim-regering weg te krijgen. Birindwa zal op korte termijn de samenstelling van zijn kabinet bekend maken, zei een woordvoerder van Mobutu. Vietnamezen ontvluchten Cambodja Phnom Penh - Duizenden Vietnamezen ontvluchten Cambodja voor de met geweld doordrenkte campagne van 'etnische zuivering' die de Rode Khmer toepast in de gebieden die zij in handen heeft. Een woordvoerder van de VN heeft gisteren gezegd dat circa 7.000 mensen onderweg zijn naar Vietnam. De uittocht begon vorige week over het water en over de weg na een reeks bloedbaden die de Rode Khmer had aangericht en die tot doel heeft Cambodja te zuiveren van Vietnamese kolonisten. (ADVERTENTIE) In Zuid-Sudan is sinds vorige week een staakt-het-vuren van kracht. Het gaat om een over eenkomst tussen de regering in het noorden en de hoofdstroom van de SPLA. Toch is Pronk's reis naar Zuid-Sudan niet zon der risico's omdat de rebellen er ook onderling slaags zijn ge raakt. De rivaliserende facties trekken zich niets aan van de tijdelijke wapenstilstand. Bij een van de onderlinge gevechten sneuvelde afgelopen weekeinde 37 soldaten en 13 burgers. Een deel van VN-hulpvluchten naar Zuid-Sudan is daarom ge staakt. Volgens een woordvoer der van de Nederlandse ambas sade in Nairobi was dat geen reden voor Pronk om zijn reis doel te wijzigen. Pronk brengt eind deze week ook een bezoek aan Khartoum. Het ministerie van ontwikke lingssamenwerking in Den Haag maakte gisteren bekend dat Pronk 2,7 miljoen gulden be schikbaar heeft gesteld voor noodhulp aan de ontheemden in Zuid-Sudan. Vorig jaar trok Ne derland 23 miljoen gulden uit voor noodhulp aan de Sudanese bevolking. Het geld gaat voor een groot deel naar de Noorse organisatie Nor wegian Church Aid (NCA). Wat dacht u van een retourtje Breda-Roosendaal (24 km) waar voor u geen f 10,75, maar slechts f 6,25 hoeft te betalen? Van een heel jaar veertig procent korting op treinreizen na negen uur 's ochtends en in het gehele weekend? Het enige wat u moet doen is een kaart voor de Voordeel-uren kopen. Er bestaan Voordeel-urenkaarten voor iedereen: de Jongerenkaart (t/m 25 jaar, f 99,-), de Rail-Aktief-kaart (26 t/m 59 jaar, f 99,-) en de 60+ Seniorenkaart (vanaf 60 jaar, f 94,-). De prijs van zo'n kaart haalt u er al uit als u per maand voor zo'n f 20,- met de trein reist. Tel uit uw winst en haal snel de folder bij het NS-loket.

de Stem | 1993 | | pagina 5