Bom 'Backer en Rueb was voor banken een besmet bedrijf' Rusland van president Jeltsin lijkt op weg naar het einde Kabinet: DE STEM Metaalbonc 'Tliunifih Nederland e ACHTERGROND A2 Bar (7) Bar (8) Bar (9) DESTEM 'De lijken van Meilof: op een order van 6 min verloren we 10 min' Zaak Delahaije Lingerie van wereldklasse DE STEM WOENSDAG 31 MAART 1993 De kwestie Rotterdam is geen rechtszaak. Beslissend is dan ook niet, of de waarheid, maar of de önwaarheid van de beschuldigingen kan wor den bewezen. Men wordt im mers priester en a fortiori bisschop 'ad salutem ani- marum', dat wil zeggen om het heil van de zielen. En volgens een oud adagium is dat heil de hoogste wet in de kerk. Maar bij een voortduren van zoveel verwarring omtrent zijn persoon als in het geval van mgr. Bar, is het voor geen enkele bisschop mogelijk om zijn kudde te blijven leiden, zoals het behoort. Overigens hoeft het geen ver wondering te wekken, dat de bisschop er blijkbaar nog niet in is geslaagd om de inmid dels bekende, hardnekkige geruchten te ontzenuwen. Voor het niets is nu eenmaal geen rechtstreeks bewijs te leveren. Dus evenmin voor het niet schuldig zijn aan wat dan ook. Onder deze omstandigheden heeft mgr. Bar derhalve juist gehandeld door terug te tre den. En juist hebben ook zij gehandeld, die hem bij het nemen van die beslissing mo gelijk tot hulp en steun zijn geweest. Bijzonder kwalijk is het dan, wanneer waar zou zijn, wat dit blad van 20 maart be richtte, namelijk dat 'hoge functionarissen in de Neder landse kerkprovincie' de aartsbisschop van Utrecht zouden beschuldigen van een minderwaardige rol rond het terugtreden van diens confra ter in het episcopaat. Want daarmee zouden deze geestelijken, wie zij ook mochten zijn, zich schuldig maken aan datgene, dat zij juist anderen verwijten, na melijk het uiten van beschul digingen, waartegen men zich moeilijk kan verweren en die slechts ten doel hebben het ondermijnen van posities. Breda Dr. E. Schierebeeks In de Stem van 24 maart jl. toont A.W. van Mill dat hij in 'Roomse' spoken gelooft. De zg. ultra-rechtse Limburgse maffia die de nobele mgr. Bar in diskrediet bracht bleek te bestaan uit onder andere de Gaykrant, de KRO, de Acht Mei Beweging en een kliekje journalisten dat onderling Bar FOTO ANP °P*D°SSteeTren 'e korten en te h f pG^"rie:nl!Z"en- Publicatie betekpnt automatisch dat de at'^tuvv standpunt eens is. wedijverde in het verzinnen van lasterlijke drek. Begrijpelijk dat het Gay- krantje probeerde een propa- gandastuntje uit te halen. Ook van de Volkskrant kon iets dergelijks worden ver wacht. Juist van de zijde van de KRO en de Acht Mei Bewe ging had Bar betere respons verdiend. Als het ware tegen beter weten in stak hij KRO en Acht Mei de hand toe. De KRO beloonde dat door hem op hoogst laffe en ondankba re manier in de steek te laten. De Acht Mei Beweging rea geerde op zijn hulp door hem op onbeschofte en kwetsende wijze te bejegenen. De heer Van Mill zit wel voor 100 procent fout. Rucphen P. Marijnissen Met een beetje goede wil moet het u ook lukken. Kom, ga er eens voor zitten een sluit uw ogen. Stel uzelf een achterkamertje voor, welis waar in een bisschoppelijk paleis maar dat is niet van belang. Uw geestesoog ont waart warempel een kardi naal in een toch ook weer niet zo ongewone houding; de blik ten hemel gericht, de handen gevouwen, kennelijk God dankend voor een geschenk. En jawel, als u echt wil kunt u het zich voorstellen: hij dankt God dat er toch zo fijn geroddeld wordt over bis schop Bar. De echte fantasten onder u kunnen zich zelfs voorstellen dat hij God smeekt om er nog een schepje bovenop te doen. In alle ernst: kunt u het zich voor stellen? Nee dus! De heren Crouzen en Hamans hebben daar echter geen en kele moeite mee. Even voor de goede orde: op 20 maart schreven de heren C. en H. letterlijk in De Stem: 'De rod dels over bisschop Bar's ver meende homoseksuele con tacten kwamen voor de kar dinaal als een Godsgeschenk'. Gelukkig is er heel wat min der fantasie voor nodig om het geschrijf van deze heren in een bepaalde categorie in te delen. Bah! Breda C.H. Kartner Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Van onze verslaggever Willem Reijn Breda - De vier grote Neder landse banken hebben ge weigerd om de financiering van het reddingsplan voor Backer en Rueb serieus te overwegen. „Ze bekeken het bedrijfsplan, maar hebben er niet echt lang durig naar willen kijken. Het basisvertrouwen ontbrak. 'We willen er onze vingers niet aan branden', zeiden ze al snel. Backer en Rueb was voor de banken een besmet bedrijf", zegt bewindvoerder mr. M.J.M. Franken. Directeur R. Morssink en mr. Franken hebben vanaf 8 maart, de dag waarop aan Backer en Rueb en Begemann Staalbouw uitstel van betaling werd ver leend, koortsachtig gezocht naar een uitweg voor de bedrij ven. Morssink had al eerder mogelijkheden onderzocht, zo als een verzelfstandiging van Backer en Rueb en een overna me door een ander concern. Die pogingen leden echter schip breuk. De Raad van Bestuur van Begemann besloot na het bijpassen van de verliezen van 30 miljoen in de laatste zes jaar de geldkraan dicht te draaien, waarop surséance moest worden aangevraagd. De variant waaraan het eerst werd gewerkt, was een manage ment buyout. Daarbij werd ge kozen voor de zogeheten doorstart-variant. Voor Bege mann Staalbouw zou het faillis sement worden aangevraagd. De activiteiten zouden worden gebundeld in Backer en Rueb. Feitelijk kwam het neer op een halvering van de huidige capa citeit, met werk voor 90 van de 180 personeelsleden. „Alternatieven als het faillisse ment aanvragen en vandaaruit met de activa van Backer en Rueb een nieuwe start maken, waren niet mogelijk", stelt be windvoerder Franken. Het overnemen van de activa van Backer en Rueb, dat alleen al 2,5 hectare schone grond dicht gelegen aan de rand van het stadscentrum van Breda op de balans heeft staan, zou een nog grotere financiering vereisen. Aan het plan van Morssink wa ren vijf eisen verbonden. Aller eerst moest het moederconcern Begemann meewerken door het overdragen van de aandelen voor de symbolische prijs van één gulden, het beschikbaar stellen van 2,5 miljoen en het saneren van de kredieten die het concern bij de dochters uit had staan. „Begemann stelde zich zeer cor rect op", onderstreept Mors sink. „We hadden weliswaar Directeur R. Morssink (l) en bewindvoerder M. Franken vertellen het personeel dat het doek voor Backer en Rueb is gevallen. geen deal in de juridische zin, maar duidelijk was dat Bege mann mee wilde doen als de andere partijen ook akkoord gingen". De vakbonden, ondernemings raad en werknemers zouden ge dwongen ontslag van 90 mensen moeten accepteren. De mensen die mochten blijven, zouden tien procent van hun salaris moeten inleveren. „Zij hebben zich constructief opgesteld", constateert Morssink. De opdrachtgevers schonken het bedrijf hun vertrouwen. „Het bizarre is: Backer en Rueb mag dan voor de banken besmet zijn, dat geldt alleen voor Ne derland. Internationaal heeft Backer en Rueb een uitstekende naam, waar je ook komt. Het bedrijf heeft dan wel eens een financieel probleem, het maakt wel een steengoed produkt", zegt Morssink. „Hoewel we in surséance van betaling verkeren, kregen we toch nog grote opdrachten bin nen. Ik heb hier een order ter waarde van vier miljoen gulden liggen en die werd niet afgebla zen. Ik kan hem natuurlijk niet meer tekenen". Slechts een klei nere opdracht werd in de laat ste week ingetrokken. „Ik had genoeg orders binnen en alle maal winstgevend. Maar wel voor een bedrijf met negentig mensen". De crediteuren hadden akkoord moeten gaan met een lagere uitkering. Die zaak was nog niet geregeld. Maar de belang rijkste schuldeiser was Bege mann, dat totaal ƒ30 van de 40 miljoen schuldenlasten vertegenwoordigde. Bleef over de vijfde partij: de banken. Afhankelijk van hoe veel eigen vermogen het nieuwe bedrijf zou moeten hebben, diende er 3 tot 4,5 miljoen op tafel te komen. De vier grote banken in Nederland (ABN/ AMRO, ING, Rabo, Credit Lyo- nais) hebben echter geen mo ment serieus overwogen om geld te steken in een afgeslankt Backer en Rueb. Bewindvoerder Franken zegt dat het verleden te belastend is geweest. In tien jaar tijd ver keerde het bedrijf drie keer in surséance van betaling. Onder tussen moest het bedrijf keer op keer reorganiseren. De laatste zes jaar werden alleen maar verliezen geleden. Vorig jaar bijvoorbeeld kwam het bedirjf nog 8,5 miljoen tekort. Doorslaggevend is waarschijn lijk geweest dat zelfs Joep van den Nieuwenhuyzen, de bedrij vendokter die groot werd door juist noodlijdende bedrijven als Backer en Rueb op te kopen, er niets meer in zag. Zijn handen ervan aftrok. 'Wat moeten wij dan nog met zo'n bedrijf', was de gedachte. De situatie was nog anders ge weest als de banken al in heidsaandeelhouder (40 pro cent) en de van Stork overgeko men ir. Meilof als meerder heidsdeelnemer (60 procent). Meilof leidde het bedrijf van 1987 tot 1991. Toen kocht Van den Nieuwenhuyzen Meilof uit en werd het bedrijf weer onder Begemann gevoegd. Morssink: „Mijn voorganger Idema wist niet wat hem over kwam, toen hij de directie van Meilof overnam. Overal vielen lijken uit de kast. Hij is met een grote bezem door het bedrijf gemoeten om de verliezen op te ruimen. Ik kwam hier in 1992 binnen en ook toen bleven de tegenvallers uit onverwachte hoeken binnen komen". pen. De recessie was ingezet, de metaal kwam in problemen, net als Van den Nieuwenhuyzen zelf trouwens. Verkopen in zo'n markt bleek een onmogelijke opgave. Het bedrijfsplan gaat uit van winst. De banken had er geen vertrouwen in. Dat was toch niet vreemd met zo'n voorge schiedenis? „Maar ik kon aanto nen dat ik winst zou maken. De nieuwe projecten gingen in 1992 met winst de deur uit. Alleen: we zaten met die oude verliezen en we hadden te veel perso neel". Backer en Rueb zou tot 12 juli, als de metaal met vakantie gaat, een verlies maken van 2,3 mil- 3d rniwssG Backer en Rueb hadden geze ten, zegt mr. Franken. Alleen bij Begemann Staalbouw had den ze een kleine lening van ongeveer een miljoen gulden lo pen. „Als de banken flink lenin gen uit hebben staan, staan ze onder een grotere druk om mee te werken aan een oplossing", zegt Franken. „Daar hebben ze dan ook zelf een belang bij". Nu waren de bankiers vrij in hun keuze en de metaalmarkt ligt er zeer slecht bij. Franken wijst erop dat Mors sink in zijn plan wel degelijk de economische recessie had ver werkt. „Hij was niet superopti- mistisch. Een eventuele econo mische opleving werd pas voor zien in 1995". Morssink: „Een zeer realistisch plan dus". Morssink zegt bewezen te heb ben dat onder zijn leiding Backer en Rueb nieuwe stijl een winstgevende onderneming had kunnen worden. „Elk project dat wij hier het laatste jaar ter hand hebben genomen is met de winst de deur uitgegaan". Maar de lasten van het verleden drukten ook hier zwaar. In 1987 werd Backer en Rueb zelfstan dig met Begemann als minder- Zo bleek op een order van 6 miljoen voor het Noorse staats- oliebedrijf Statoil een verlies te zitten van tegen de 10 miljoen. „Er was niets aan projectbege leiding gedaan, niets aan kos tenbeheersing. Iedereen deed maar wat. Pas als de order op het ponton hier de brug pas seerde, kwamen opeens de mil- joenehverliezen boven water. Een warmtewisselaar voor Dow Canada is nog een voorbeeld, waarbij het verlies boven de aannameprijs uitkwam". Dit soort verliezen kon volgens Morssink op de nieuwe projec ten snel worden weggesaneerd. „Met een goede projectbegelei ding en een strikte kostenbe heersing kun je de orders met winst afwerken". De ontwerpafdeling werd door Meilof uit Backer en Rueb ge plukt en in een zelfstandig be drijf SBB ondergebracht. „Die beslissing is desastreus geweest voor Backer en Rueb", zegt Morssink. „Daarmee haal je het hart uit het bedrijf". De gigantische verliezen wer den allemaal gecompenseerd door Begemann. Tot Joep van den Nieuwenhuyzen zei: stop- joen, zo was berekend. De 90 af te vloeien werknemers zouden door de opzegtermijnen tot 19 weken zwaar op het bedrijf drukken. „Ik zou op de rand lopen als bewindvoerder, omdat zo'n verlies ten koste zou gaan van de positie van de crediteu ren in het geval het mis zou lopen. Ik was nog wel bereid om het te proberen want een herstel van het bedrijf zou op langere termijn weer ten goede komen van de crediteuren". In elk geval stond het verlies een herstel door een onmiddel lijke reorganisatie inclusief ont slagen in de weg. De banken hadden het bedrijf kunnen redden door te investe ren. Maar zij wilden niet. Ook niet toen donderdagmiddag een particulier investeerder zich meldde. Hij zou zelf geld inves teren en dacht de banken door zijn goede contacten wel mee te krijgen. Te meer daar door zijn inbreng de banken een kleiner bedrag op tafel hoefden te leg gen. Maandagmiddag om kwart voor vijf 's middags viel ook die mogelijkheid af. De teleurstelling is groot. „Je stelt zo'n plan niet voor Jan FOTO DE STEM/JOHAN VAN gurp Doedel op", zegt Morssink. „Ik dacht echt dat het zou gaan lukken. En hoe langer je bezig bent, blijkt dat je niet op beton loopt maar op drijfzand". Backer en Rueb kon met de grote gebouwen en de 2,5 hecta re grond tot drie, vier keer de zekerheid geven die de banken normaal verlangen. „We zaten met alle ratio's ruim wat nor maal is in de bedrijfstak. Het is bijzonder triest dan toch af scheid te moeten nemen van het bedrijf". Tijdens het weekeinde legde Morssink nog contacten met vier bedrijven voor een overna me, het enige alternatief toen de banken niet meer wilden. Drie gaven meteen nul op het rekest. De vierde heeft nog gewogen en gewikt. Tot gisteren om 12.30 uur het telëfobrifje binnen kwam: neen. Op de vraag of hier een mo'oi bedrijf naar de knoppen is ge holpen, zegt Morssink kort en hard 'ja'. „De mensen zijn het grootste bezit van Backer en Rueb. Er is een een geweldig vakmanschap onder mensen". De ondergang van Backer en Rueb ligt echter al in het verre verleden. Vanaf het moment dat de Machinefabriek Breda op ging in het RSV-concern is al leen maar werk weggehaald: de roltrappen, de liften. „Het be drijf heeft nooit meer zelf aan produktvernieuwing kunnen werken. Eigenlijk was het daar mee afgezakt tot het niveau van ene goede jobber, een bedrijf dat uitvoert wat anderen aange ven". Toch terug naar banken. Heeft de concentratie van de banken een rol gespeeld? „Ik weet het wel zeker", zegt Morssink. „Er zijn er nog vier. Alles zingt meteen rond. Iedereen weet van elkaar wat ie doet, dat is in elke sector waar maar een paar be drijven werkzaam zijn". „Ze zeggen wel: een bank geeft een paraplu als de zon schijnt en wil hem terug als het gaat regenen", omschrijft Franken de rol van de banken in het faillissement. „Hier wilde de bank de paraplu niet eens ge ven". Het negende Volkscongres is nergens goed voor geweest. De Russische president Jeltsin is niet afgezet en vierde zijn schijnoverwinning aan de muren van het Kremlin met tienduizenden Moskovieten. Het vijandige parlement heeft de president in een hoek gedrukt met een onmogelijk referendum en voelt zich sterker dan ooit. Nu is Jeltsin weer aan zet. Door Rob Vunderink De situatie lijkt als twee drup pels water op die na het achtste Volkscongres, begin deze maand. Ook toen bracht het parlement de president een vernederende nederlaag toe. Een hele week dacht het presidentiële kamp na over de juiste tegenzet. Die kwam op 20 maart. Via de televisie kondigde Jeltsin 'bij zonder bestuur' aan. Tot de cri sis voorbij was, zou de presi dent per decreet regeren. Be sluiten van het parlement die tegen Jeltsins decreten indruis ten, hadden geen geldigheid. Ook nu is Jeltsin diep verne derd. Het parlement heeft zijn noodmaatregel van 20 maart ongeldig verklaard en zijn ver tegenwoordigers in de provincie afgeschaft. Ook hebben de wet gevers de media onder hun hoe de geplaatst. De persvrijheid loopt gevaar. Opnieuw is het wachten op Jelt sins tegenzet. Zijn mogelijkhe den zijn beperkt. Niets doen is zinloos. Hij moet op zijn minst een eigen volksraadpleging or ganiseren, want het referendum van het congres kan hij niet winnen. Daarvoor zijn de vagen te listig. Bovendien eist de wet gever een veel te hoog percenta ge ja-stemmers. Overal in het land neemt Jeltsin populariteit toe. Ook in het ver leden bleek het volk zo te reage ren: Kom je aan Jeltsin, dan kom je aan mij. Een eenvoudige analyse leert echter dat de kansen van de Jeltsin president bedroevend laag lig gen. Probleem nummer één: Organi satie. Neem de aktie van 20 maart. Jeltsin kondigde 'bijzon der bestuur' aan. Daar hadden de president en zijn staf een hele week op gebroed. Je zou dus mogen veronderstellen dat de jonge, intelligente en voort varende medewerkers van Rus- lands eerste democratisch geko zen leider een aantal meer voor de hand liggende scenario's hadden uitgestippeld om hun antwoord op voorhand klaar te hebben. Maar nee. Wat gebeurt er? Het parlement probeert Jeltsin af te zetten. Dat was het meest voor de hand liggende scenario. En wat blijkt? De president draait, miert, komt met compromis voorstellen, krijgt de knip op de neus en verschijnt ogenschijn lijk dronken voor het congres. Net als de coupplegers in au gustus 1991 blijken Jeltsins mannen niet in staat om een goed plan te bedenken en uit te voeren. Probleem nummer twee: In zicht. Jeltsin weet dat hij de populairste president van Rus land is. Hij weet dat hij ook de steun van de ministers van de fensie, binnenlandse zaken en staatsveiligheid kan rekenen. Bovendien kent hij zijn tegen standers, de communisten, als geen ander. Ooit was hij een van hen. In het andere kamp zitten machiavellisten van het zuiverste water. Zijn opponen ten mogen van Lenin liegen, bedriegen, verraden, moorden, huichelen, stelen, omkopen en ga zo maar door, als het doel maar bereikt wordt. Dat doel is macht. Het feit dat Jeltsin, on danks zijn machtige bondgeno ten op sleutelministeries en on danks zijn nog steeds grote aan hang onder het volk, niet naar de wapenen heeft gegrepen, pleit voor zijn democratische inborst. Van inzicht in de aard van de vijand getuigt het niet. Van besef dat je ijzer moet smeden als het heet is, ook niet. Rest de vreedzame 'methode' die Jeltsin nu volgt. Van ellende houdt hij op 25 april zijn eigen referendum, naast het officiële. Een dag later, als de stemmen geteld zijn, zwaaien beide kam pen met de uitslag. „Ik heb gewonnen", zegt Jeltsin ~Y dan. Meer dan de helft van de kiezers kwam opdagen en meer dan de helft vertrouwde de pre sident. „Luister, Volkscongres, nu komt er een nieuwe grond wet en zijn jullie dood." „Je hebt verloren", antwoordt het Volkscongres. Om te begin nen: Jouw referendum heeft geen juridische kracht. Ten tweede, volgens onze telling heb je een vertrouwensstem van minder dan 50 procent van het totaal aantal kiezers. Nu moet je aftreden." Kortom, Jeltsin treedt niet af. Er komt geen nieuwe grondwet en het Volkscongres blijft be staan. De getergde bevolking verliest haar laatste restje hoop in de politiek. De economie blijft onbestuur baar, zakt verder in en de we reld wacht met ingehouden adem op de bodem van de crisis en een sociale explosie. Na die explosie staat een winnaar op. Dat zal niet Jeltsin zijn. Dat zal geen democraat zijn. En de grote verliezers? Iedereen: Het volk van Rusland en de rest van de wereld. DE STEM Den Haag (anp) - Twee die wettelijk niet met elk nen trouwen maar wel sai moeten zich kunnen laten ren bij de burgerlijke st vindt het kabinet. justitieminister Hirsch Ba hiertoe een wetsvoorstel gen aanleiding van het advies ve missie Kortmann over leefvor Het gaat in het voorstel om r hetzelfde geslacht, broers en (groot) ouders en (klein) kir Van onze Haagse redactie Amsterdam - De bonde gisteren besloten de wer af te zien van collectie procent. Ze hopen he kunnen hervatten. In de vier weken bij bijna hoi tijd gestaakt. Inzet van het conflict is hei van de wao op het oude uil ringsniveau. De bonden wil die reparatie regelen door v alle werknemers bij het p sioenfonds voor de metaalinc trie een aanvullende verzeker af te sluiten met een uitkei van 70 procent van het laa verdiende loon, tegen een v iedereen gelijke premie. De werkgevers weigerden a VERVOLG VAN VOORPAGINA De beslissing van het hof be kent ook dat het dossier van ■wordt uitgebreid met dat twee eerdere verdachten van ze moord, de 44-jarige T.L. Roosendaal en de 31-jarige pr tituée F.M. uit dezelfde plai Beiden zijn in mei 1988 aan houden. De raadkamer van Bredase rechtbank verleng hun voorarrest na twaalf dag niet wegens gebrek aan bewij: Volgens mr. Boone is F.M. enk uren na de moord bij een vro in Roosendaal geweest en haar pantalon onder de modd Zij zou toen hebben verteld zij met nog twee anderen, on< wie L., op Sé'bewuste parke plaats was geweest. Uit haar verhaal maakte vrouw op dat iemand van drietal Sjef Delahaije kende, advocaat vindt dit van gr< belang, temeer daar er geen kele relatie tussen de veroorde de H. en de overleden Bredam is gevonden. De behandeling wordt voortg zet op 15 en 22 juni. (ADVERTENTIE) I N T E RY DE RELATIE tussen Duitsers Tweede Wereldoorlog heeft niet genezen zijn. In al die j het negatieve beeld dat Ned stellen. Zoiets banaals als een voetb ders al voldoende aanleidir tamelijk primitieve manier overmaat aan kennis word' geschoren. Door de hereniging van de wantrouwen extra gevoed. E ene dag op de andere bijna i veel erger, een land waar n behoorlijk wortel heeft gesel op buitenlanders vormen hel Het is terecht dat die ontwik Een bevolking meteen huive van rassenhaat, mag niet besmet worden. Het is echter niet juist om ontwikkelingen te veroordel getoond over een gezonde d zich tot nu toe uiterst loya Europese partners en de We dien neemt het van alle EG-I gen op. Die positieve omstandighed Nederlandse jeugd die - zo uiterst negatief oordeel ovei net onderzoek is eveneens kennis van de jongeren ove ondervraagden die iets mee aanmerkelijk milder in hun o Grote landen zijn nooit ei enigszins verdedigende hour "uur, is begrijpelijk. Dat is ec vooroordelen die voor een b ean kennis. Aan die tekor vvorden gewerkt. Beter een vooral als die buur ook noq partner is. K

de Stem | 1993 | | pagina 2