Voordeel ondernemers punt lippine vallen Balladur nieuwe Franse premier F s wint Baronie Overname laatste strohalm voor Backer en Rueb Wetsvoorstel afschaf vermogensbelasting grootaandeelhouders Twee doden bij zwaar treinongeval Rijkswacht breekt Greenpeace-blokkade chloorbedrijf Vrouwelijke burgemeesters schaars in Zuid-Nederland COMPUTERBOEKHOUDEN B9 lelingsvoetbal NODIG? CDA-kamerlid liet wao'er huis opknappen IN DEZE KRANT: Merijntje Discussie over sluiting Pechiney Fokker 70 de lucht in Transfer Meijer VfB dichterbij Jeugd negatief over Duitsland 71/2% STAATSLENING 1993 PER 15 JANUARI 2023 Milieu-organisatie koopt aandelen Solvay om inspraak te hebben Irak: Massagraf met 1.500 lijken Nieuwe nederlaag Jeltsin S' it de wereld op zijn kop. zoen bij PWZ Emmen roeide zich ongelukkig, massale spurt liet aanko- i. In Dokkum was hij de iste van een kleine kop- ep, in Ulvenhout de sterk in de sprint van een om- grijke groep. ;els lette goed op in de cste kilometer. Dwong jen Blijlevens de kopposi- op en had op de streep doende afstand genomen, irige week was de koers stuk zwaarder, toen durf- k het niet op een sprint te m aankomen. De Omloop i de Baronie was minder leisend, hoewel ik de hele voorin heb gereden," gaf zijn toegenomen vertrou- a weer. slag: X. Allard Engels (Gieten) >.58, 2. Blijlevens (Rijen), 3. gers (Hilversum), 4. Theus srgeijk), 5. De Boer (Haarlem), Sehmiedel (Dui), 7. Brama irneede), 8. Godert de Leeuw ■melo), 9. Mark Rasch (Uit- ïst), 10. Konings (Roosendaal), Kistemaker (Purmerend), 12' de Leeuw (Ermelo), 13. Over ig ('s-Gravenzande), 14. Dor- o (Nijverdal), 15. Veenstra ritesse Delft aangetoond op :oaching van trainer Dick log niet altijd tot doelpun- it Hoek moelijk winnen, In aan een zijden draadje. Dat |lsnog 1-1 Werd, deed Hoek nogelijheden voor Vitesse lift op. Paul Riemens en Harry irnaat stuitten in hun seo- ïgsdrijft echter op de sterk terende doelman Wim Ver- lorte. tesse Delft, dat vrij hard leelde en Hoek min of meer ovoceerde - het kostte geel or Remco van Keeken en Wim fcetewey (hij werd later gewis- ld voor John Alleman) - zou larmee te veel hebben gekre- in. Temeer daar het Hoek was |it de lijnen bepaalde. stand bleef ondanks dat op 10 staan. Het leek de eindstand worden. Zeker daar Hoek te- fel kansen onbenut liet. „Als je >veel kansen mist, duurt het ]el honderd duur voordat je oort," verzuchtte de enorm Jel coachende Dick Buitelaar een gegeven moment." Hij erd er grijzer van. Want in Jaats van te winnen, zag het er kar uit dat Hoek zou verliezen, impel omdat Ogali een goede ans onbenut liet door tegen de it te schieten en een reuze kans jm dichtbij naast het doel laatste. Adriaan Nieuwenhuyse oderging hetzelfde lot toen hij la een lob doelman Schot wilde erschalken. De sluitpost won eze confrontatie. Toch zou hij et in de slotfase tegen Nieu- Jenhuyse afleggen. De lange uininger slaagde er namelijk een door Mark de Kunder teruggespeeld .bal binnen te ïhieten: 1-1. in de eerste klasse van het een steekje laten vallen. Op :eland Sport verloren. Geluk it mosseldorp dat de concur- Robur verloor namelijk met speelde met 1-1-gelijk in en SSINGEN-GRAAUW 1-1 issingen oogde optisch sterker iet scoorde niet. Pal voor de ;t kreeg het een tik te verdu- en toen Graauw 0-1 scoorde. Na le thee was het Peter Steenbak er die de gelijkmaker binnen ;ikte. Vlissingen raakte daarna iog de paal en lat, tot scoren ..omen deed het niet meer. OUWERKERK-BIERVLIET H - Biervliet zette de toon en won verdiend. In de eerste termijn was het Patrick Baumgarten die voor zowel 1-0 als 2-0 tekende- Nadat Edwin van der Maas na de doelwisseling een strafschop had verzilverd, scoorde Willi3'11 Faas 1-3. Mark de Pauw bepaal' de uiteindelijk de eindstand op 1-4. „Geflatteerd," zei men w Ouwerkerk. aardenburg-hontenisse 2-2 - In deze aardige wedstrijd ging het scoren evenwichtig op- Tevens serfsationeel. Want nada' Davy van Overmeeren voor O-1 had gezorgd, was het Ange® Sinak die de ruststand op l'1 bepaalde, waarna pal voor tijd- de 89e minuut, Edward TieJe' man zich voor 1-2 meldde. Ee" minuut in blessuretijd maak'e Marcel van Rie alsnog gelijk- „Een goed duel onder goede le>' ding van arbiter Ko Witte," ste de men in Aardenburg. Dat probleem lost u het beste op met een ..Kleintje In de Stem Immers met minstens vier van de ytien Stemlozere an lezeressen die speciaal ^langstelling hebben voor onze ,Kleintjes"-rubriek personeel gevraagd" ligt het 'voor de hand. dat er snel en veel reacties komen. Morzine - CDA-kamerlid René van der Linden heeft zijn vakantieboerderij in de Franse Alpen mede laten opknappen door een ar beidsongeschikte inwoner uit het Zuidlimburgse Eys. Tegen de 48-jarige wao'er loopt sinds vorige week een strafrechtelijk onderzoek. De man wordt ervan ver dacht sinds 1986 zwart te hebben gewerkt in binnen- en buitenland. Verdachte J.M. ontving zodoende ten onrechte honderdduizend gulden aan uitkeringen. De opsporingsdienst van het Sociaal Fonds Bouwnijver heid volgde de wao'er en kwam daarbij uit bij Van der Linden. In een eerste reactie zegt het CDA-kamerlid dat de ver dachte M. een 'oude voet- balmaat' is. „Dat de man arbeidsongeschikt was, wist ik niet," aldus Van der Lin den. „Hij is bij mij op va kantie geweest en heeft ook werk verricht. Maar ik heb hem nooit betaald." VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Wao-reparatie op z'n CD A's DE STEM Van onze verslaggever Willem Reijn Breda - Een overname door een internationaal concern is de laatste strohalm, waaraan het Bredase metaalbedrijf Backer en Rueb zich kan vasthouden. Vandaag om 13.00 uur precies krijgt bewindvoerder mr. M. Franken een telefoontje met de mededeling of de Raad van Be stuur van het nog onbekende concern de overname goedkeurt. Zo niet, dan is de ondergang van Backer en Rueb en Begemann Staalbouw en hun 180 werkne mers bezegeld. „Het is als met een stervende patiënt. Zolang het Kart tikt, is er hoop. Je kunt zekerheid krij gen door de stekker eruit te trekken. In dit geval: door het faillissement aan te vragen," zegt mr. Franken. „Zolang deze overname niet van tafel is, is er nog een sprankje hoop. Ik durf dan niet van een deadline te spreken. We moeten de situatie van uur tot uur beoordelen." Alle eerder genoemde opties zijn inmiddels van tafel verdwenen, omdat de banken hardnekkig weigeren om het zogeheten doorstartplan te financieren. In dat plan zouden 90 van de huidi ge 180 banen behouden blijven. De banken hebben echter het vertrouwen in Backer en Rueb opgezegd en weigeren de beno digde gelden beschikbaar te stel len. Afhankelijk van de gewenste omvang van het eigen vermogen gaat het om een bedrag van f 3 tot f 4,5 miljoen. Daarmee was vorige week al de management buyout door direc teur R. Morssink van de baan. Gisteren haakte de participant af. Deze zakenman was bereid eigen geld in Backer en Rueb te steken en meende met zijn uit- Middelburg - De sluiting van de aluminimumfabriek Pechiney in Vlissingen brengt flink wat te weeg. Zo laait de discussie rond de noodzaak van de kerncentrale weer op. Het energiebedrijf Del tan verliest met de grote klant maar liefst vijftig procent van de omzet in elektriciteit en dat kan grote consequenties hebben voor het personeel van Deltan. Ook kunnen de energietarieven voor alle Zeeuwen stijgen. ZIE ZEELAND - C1 Hoogerheide - Een prototype van de Fokker 70 maakt deze week een testvlucht van Woens- drecht naar Amsterdam. Deze ingekorte versie van de Fokker 100 is gemaakt in Woensdrecht bij Fokker Aircraft Services. ZIE ECONOMIE-A6 Breda - De transfer van MW- spits en Oranje-international Erik Meijer naar VfB Stuttgart is een stukje dichterbij gekomen. Na een bezoek aan de Duitse Bundesliga-club liet de Limbur ger weten, dat er geen onoverko melijke bezwaren meer bestaan voor een overgang. De beide clubs moeten nog wel rond de tafel gaan zitten. Den Haag - Meer dan de helft van de Nederlandse jeugd (56 procent) denkt erg negatief over Duitsland. De jongeren associë ren het buurland vooral met ras- senrellen en de Tweede Wereld oorlog, blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Interna tionale Betrekkingen Clingen- dael. ZIE BINNENLAND-A3 Door een botsing tussen de sneltrein van Zwolle naar Roosen daal en een personenauto gisteren bij Geffen zijn de 22-jarige autobestuurster Dorenda van Erp uit Lithoijen en de 65-jarige treinreiziger H. Vegting uit Eist om het leven gekomen. De machinist en een andere passagier zijn met verwondingen naar het ziekenhuis overgebracht. De trein liep na de botsing uit de rails. Daarbij sloeg een portaal (ijzeren constructie waar de bovenleidingen aan hangt) naar binnen. Hierdoor is de passagier vermoedelijk om het leven gekomen. De voorzitter van de Spoorwegongevallenraad mr. P. van Vollenhoven heeft zich persoonlijk' ter plekke op de hoogte gesteld van de aard van het ongeval. Daarbij liet hij weten dat onbeveiligde spoorwegovergangen 'uit de tijd' zijn en aangepast dienen te worden. De NS verwacht dat het treinverkeer op deze lijn pas vanmiddag zal kunnen worden hervat. foto anp Van onze verslaggever Breda - Alle pleidooien voor meer vrouwen in de politiek ten spijt, vormen vrouwelijke burgemeesters in ons land nog altijd een minderheid. (ADVERTENTIE) Onder de 645 koninklijk be noemde éerste burgers zaten per 1 maart 63 vrouwen. Minister Dales van Binnenlandse Zaken mikt met instemming van de Tweede Kamer per eind 1995 op 100 vrouwelijke burgemeesters. Zeker in Brabant en Zeeland is hun aantal niet om over naar huis te schrijven. In Zeeland ligt het percentage op drie (één vrouw tegen 29 mannen), in Bra bant op zeven (negen vrouwen tegen 121 mannen). Daarmee bungelen beide zuidelijke pro vincies onderaan in het peloton van provincies. Drenthe is koploper met zes vrouwen op een totaal van 34 burgemeesters oftewel achttien procent. Flevoland doet het naar verhouding met zeventien pro cent ook niet slecht: al gaat het hier slechts om één vrouw op zes burgemeesters. Zuid-Holland scoort met veer tien vrouwen op 95 burgemees ters (vijftien procent) van de grote provincies het best. Ook Limburg en Noord-Holland (beide elf procent) en Gelderland (negen procent), Utrecht en Gro ningen (beide acht procent) doen het beter dan Brabant en Zee land. VERVOLGUITGIFTE VOLGENS HET TENDER-SYSTEEM inschrijving tot 1 april 1993,9.00 uur via banken en commissionairs koers wordt na de inschrijving vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks per 15 januari storting 8 april 1993 aflossing 15 januari 2023 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan vervoig uitgiftes 3 juni, 5 augustus en 7 oktober 1993 volgens het I tendersysteem lü voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs Van onze verslaggever Antwerpen - „Vanzelfspre kend dat ze zo'n honds uur kiezen. Dan zijn er geen pot tenkijkers en krijgt het be drijf Solvay minder negatieve publiciteit." Woordvoerder Martin Besieux van de milieuorganisatie Green peace toonde zich gisteren wel verbaasd maar niet verrast na dat de de Belgische rijkswacht gistermorgen vroeg de blokkade rond chloorproducent Solvay had gebroken. De directie van Solvay is op geen enkele manier tegemoet ge komen aan de eisen van Green peace. Direct na het ingrijpen van de rijkswacht kwam Green peace met een tegenzet: de mi lieu-organisatie maakte bekend dat meerdere leden in Nederland en België op de beurs een aan deel Solvay hebben gekocht. Daarmee kunnen ze spreektijd claimen op aandeelhoudersver gaderingen. De milieuorganisa tie eiste van Solvay een plan waarin de afbouw van de pro- duktie van het schadelijke chloor is voorzien. De directie .van het bedrijf wei gerde consequent contact met Greenpeace. In plaats daarvan stapte zij donderdag naar de rechter. De rechtbank bepaalde vrijdag dat Greenpeace de actie onmiddellijk moest beëindigen en koppelde daaraan een dwang som van 5.500 gulden per actie voerder per dag. De milieuorga nisatie negeerde de uitspraak. Beschenen door een gelig fa- briekslicht verwijderden rijks wachters gistermorgen rond drie uur de actievoerders die sinds vorige week dinsdag een kraan en een trechter op de loswai van Solvay bezetten. De Solvay-taktiek om het bre ken van de blokkade buiten beeld te houden, mislukte, want gistermorgen al toonde de BBC- ontbijttelevi'sie opnamen van de nachtelijke rijkswacht-expedi tie. De operatie verliep niet geheel rimpelloos. Bij het losknippen van de vastgetekende actievoer ders raakten twee van de Green- peace-activisten lichtgewond. Bovendien verspeelde het Sol- vay-personeel een dure hydrau lische tang. De sloten waarmee de Greenpeace-mensen aan de loskraan waren vastgeketend bleken zo sterk dat uiteindelijk een olieleiding moest worden losgekoppeld om de kettingen eraf te halen. Ondertussen vernielden mede werkers van Solvay een groot protestbord dat door Greenpeace op de wal was geplaatst. Direct na de actie van de rijks wacht op de loskade besloot Greenpeace om de container losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang DINSDAG 30 MAART 1993 lllll stekende contacten in de bank wereld de verdere financiering rond te kunnen krijgen. Ook toen gaven de banken niet thuis. Directeur R. Morssink is teleur gesteld in de houding van de banken. „Alle ratio's lagen bo ven het gemiddelde en toch heb ben zij de moed niet gehad om in dit bedrijf geld te steken. Dat is moeilijk te begrijpen." VERVOLG OP ECONOMIE - A6 Den Haag (anp) - Eigena ren en directeuren met een belang van meer dan een derde in het eigen bedrijf worden per 1 januari 1994 vrijgesteld van vermogens belasting. Dat stellen de Kamerleden Vreugdenhil (CDA) en Vermeend (PvdA) voor in een initiatief wetsvoorstel dat zij gisteren bij de Tweede Kamer hebben inge diend. Volgens het voorstel kunnen be drijven investeringen in hoog waardige technologie (onderzoek en ontwikkeling) naar eigen goeddunken versneld afschrijven van de belastbare winst. Nu staat daar nog tien jaar voor. In economisch achtergebleven ge bieden mag dat voor alle inves teringen. Voor bos en natuur wordt een vrijstelling van ver mogensbelasting geregeld. Afschaffing van de vermogens belasting voor directeuren grootaandeelhouders en andere grootaandeelhouders die niet di rect bij de bedrijfsvoering zijn betrokken, kost de schatkist 450 miljoen gulden. De Kamerleden dekken dat gat door maatregelen die oneigenlijk gebruik van ma zen in de belastingwet door deze groep tegengaan. Zo mogen ondernemers hun pen sioen minder snel opbouwen dan tot dusver (lineaire methode), waardoor zij minder pensioenin- leg kunnen aftrekken van de inkomstenbelasting. Onderne mers die al lineair een deel van hun pensioenopbouw hebben ge realiseerd, mogen tijdelijk geen extra pensioenpremie inleggen totdat hun ingelegde pensioen vermogen tot gebruikelijke pro porties is teruggebracht. De 80-procentsregeling, waar door de vermogensbelasting sterk wordt gedrukt, wordt afge schaft. Die regel bepaalt dat men nooit meer dan 80 procent van zijn inkomen kwijt is aan de som van inkomsten en vermo gensbelasting. De 'management BV' met direc teuren-grootaandeelhouders, die zich laat betalen door de feitelij ke werkmaatschappij, biedt geen soelaas meer om aan inkomsten en vermogensbelasting te ontko men: het minimumsalaris uit die management BV wordt gesteld op minstens tweemaal het wette lijke minimumloon. ZIE OOK ECONOMIE-A6 ZIE STEM-COMMENTAAR - A3 Londen - In Kurdistan in Noord-Irak is een massagraf ontdekt met 1.500 lijken, nabij Arbil in een voormalig kampe ment van het vijfde legerkorps. Volgens Kurdische functionaris sen in Noord-Irak zouden de slachtofffers zijn geëxecuteerd na de mislukte opstand tegen president Saddam Husayn. De Russische president Jeltsin heeft opnieuw een nederlaag moeten slikken in zijn strijd met het parlement. Op de laatste zittingsdag bepaalde het Congres dat er een referendum moet komen over het presidentiële beleid. Die laatste dag was overigens niet voor alle Congres-leden even opwindend (zie foto). ZIE BUITENLAND - A3 Ook vandaag weer genieten van een mooie zonnige dag. In de loop van de dag kan er vanuit het westen wat meer bewolking binnendrijven. Er is weinig wind. Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - De 63-jarige Edouard Balladur is gisteravond door president Mitterrand benoemd tot premier van Frankrijk. Volgens Mitterrand, die de aan kondiging deed tijdens een tele visietoespraak, is Balladur 'niet alleen het meest geschikt om de diverse onderdelen van de nieu we meerderheid te verenigen, maar is hij ook uitverkoren van wege zijn competentie'. „Ik hoop dat hij snei een solide en samen hangende regeringsploeg kan vormen. Frankrijk kan niet lan ger wachten," aldus Mitterrand. De Franse president was duide lijk aangeslagen door de grote nederlaag van de socialistische partij, maar hij gaf ook direct aan het spel volgens de regels te willen spelen. „Door een Kamer met zo'n grote meerderheid te kiezen heeft u aangegeven een andere politiek te willen. Die wens zal scrupuleus worden ge volgd." „Ikzelf zal mij houden aan de rechten en plichten die de grondwet me geeft. En ik zal toezicht houden op de •continuïteit van de buitenland se- en defensiepolitiek van ons land. Europa en de voortschrij dende eenheid moeten onze Edouard Balladur foto afp grootste zorgen blijven," aldus Mitterrand die- in deze enkele zinnen de contouren zette van de komende bestuursperiode. Verwacht wordt dat Edouard Balladur heel snel zijn kabinet zal presenteren. Mogelijk ge beurt dit ai vandaag. Volgens ingewijden zouden de belang rijkste posten al zijn verdeeld. ZIE OOK ACHTERGROND - A2 (ADVERTENTIES) Cursus in 6 bijeenkomsten. Opleiding voor elk boekhoudprogramma. Eerst wordt basiskennis boekhouden behandeld. Daar na volgt instructie over het inrichten, op starten, voeren en afsluiten van een com puterboekhouding met als uitkomst de balans, resultatenrekening, btw-afdracht, deb/crediteurenadministratie en besparing op accountantskosten. Plaatsen: Amster dam, Arnhem, Rotterdam, Utrecht, Breda, drs. ing. E. Bokhorst, Bedrijfsadviseurs Telefoon 03403-74383/51005. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. waarmee de enige spoorlijn naar en van het terrein wordt geblok keerd zelf weg te halen. „We houden de eer aan onszelf," al dus Besieux. De rijkswacht heeft de eerder gearresteerde actie voerders kort na het ingrijpen vrijgelaten. Het Greenpeace-actieschip Solo heeft bijna een week lang de loswai van de chloor- en pvc- producent Solvay geblokkeerd. Het schip stoomde gistermorgen richting centrum van Antwerpen en meerde af bij Het Steen. Daar ontving de milieu-organi satie gistermiddag vertegen woordigers van twaalf Belgische gemeenten die zich pvc-vrij wil len verklaren. s nieuwe abonnee: Plaats:. i (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- o gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar f Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda.

de Stem | 1993 | | pagina 1