Euregio Project heeft te lijden van zwakke Ecu Actie Zilveren Schor flopt Tochtje op de Prinses Beatrix Geen belangstelling voor loterij gehandicaptensport einiging bv Dierenbescherming plaatst met succes zwerfdieren ïek tot in ing EE Breda irs- zerk. kking Huren Huishoud- Beurs Wales- Paasreis Maaskant Reizen Kleintje Brand in Italiaanse vrachtwagen Druk bezocht afscheid Greet de Vries-Hommes 'Management-opleiding in kazernes van Ossendrecht en Middelburg vestigen' voor les h 2 AUTO OF MOTOR A4 Motor/scooter [erhoud-Reparaties wie schoon wil leven, informatie076-717171 juiten tterij CO Nova w en ngs- leden valiteit In en om de tuin Vakantie/Recr. Zeeland Italië Duitsland Dorpsraad Eede snoeit er op los John White's big band oogst succes bede 150 f950 1950 1.450 950 f.950 1.950 k,3 k 1.950 I'250 (eer Ié 13.950 3.950 1.450 1° '[950 11050 op gevr. 119 uur. lond 21. J7u. |r. 51 B Breda BMW BMW 316, bj. 6-'85, brj m. getint glas, incl sten zien is kopen, 9500 - 01640-43184 na 19.00 uur MAZDA MAZDA 121, bj. '91 st„ 20.000 km„ Garat Thijs Mann Breda (17c 145380. 'e" OPEL OPEL Corsa 1985, 3 drs wit met striping, 47cn APK 3-'94. 01620-28737 OPEL Kadett StStiönci, b.j. 90, autom. i.z.g.st. Ga rage Thysmann, Breda" 076-145380 OPEL Kadett stationcar~5T '89, i.z.g.st. Garage Th" mann, Breda, 076-145331 te koop Wat dacht u van het resultaat als u dat even laat wéten via een kleintje" in De Stem Bijna 5 van de 10 mannen 0I0 De Stem lezen hebben speciale belangstelling voor onze Kleintjes" rubriek Auto's en motoren" Uw aanbieding in die rubriek Kan dus niet missen. destem zeeland MAANDAG 29 MAART 1993 Gent - De wisselkoersen spelen het grensoverschrijdende Euregio Scheldemond Project parten. Er is minder geld beschikbaar voor het programma dat tot het einde van volgend jaar zo'n 16,5 miljoen gul den investeert om er de grensstreek tussen Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland op sociaal-economisch ge bied bovenop te helpen. De helft van de steun komt van de Europese Gemeenschap en die betaalt 'in ecu's. De waarde van de Europese munt is de jongste maanden fors gezakt, zodat er uiteindelijk minder guldens en franken beschikbaar zijn. Zo grijpt de internationale Scheldefa- culteit naast een subsidie van acht a tien miljoen gulden. Die samenwer kingsvorm tussen Belgische en Neder landse universiteiten houdt zich bezig met problemen rond de Schelde. De stuurgroep van Euregio Schelde mond heeft de subsidie voorlopig ge weigerd omdat de Scheldefaculteit zich alleen bezighoudt met onderwijs en niet met de veel ruimere problematiek van het grensgebied tussen Zeeland en Oost- en West-Vlaanderen. De stuur groep verwacht concreet meer contac- ieu van de Scheldefaculteit met bedrij ven en het hoger onderwijs in West- Vlaanderen. De Zeeuwse partner in Euregio Schel demond had het project ingediend, maar kreeg niet de steun van de Vlaam se provincies. Ook Gent valt buiten de prijzen. Het slaagt er niet in om twee miljoen frank in de wacht te slepen voor de renovatie van zijn brandblusboot Roeland. Sas van Gent en Terneuzen willeh niet over de brug komen met het nodige geld. Drie projecten vallen dan wel in de prijzen. Het plattelandstoerisme en het Land van Reynaert en Uilenspieghel (het Waasland) en een uitwisselingspro ject tussen scholen in Veurne en het Zeeuwse Middelburg, waarbij de leer lingen nog tot in juni 1995 stage kunnen lopen in bedrijven en instellingen aan de verschillende kanten van de grens. ID PEUGEOT" PEUGEOT 205 XE Accent b.j. '86, blauw, 1 jr apk' 6.500,-01667-2864 RENAULT RENAULT 18 GTX, bi 9/83, i.z.g.st. APK 1/94 01623-16061 VOLVO VOLVO 440 DL, 5 drs., 5 versn., bj. jan '89, 4800 km., kl. donk. blauw, getir glas, beige stof. bekled hoofdst., dubb. spieg., AF maart '94, ons gekc ƒ32.400,-, nu 14.950. 01620-24026, v.part. eig. (perfekte staat v. on derhoud, dus nieuw). PEUGEOT Scooter t.k., wit, 4000 km. Priji 1650,-. 076-146784. bgedruk-, industrie- en gevelreiniging, egneren en het aanbrengen van -coating, rioolwerkzaamheden. verk. Tel. 16-215648 (opgave. f648. oor al Uw matten stofferen. lernieuwing loudswerk- 208148. if Ct? 24500 mminste lan! tosten. iw itingen. W BV 1133. GRASMAAIMACHINE, z, a.n., 35,-. Tel. 0168 3668 met recht van koop! (breedb.)-TV, v.a. 6,95 p.w„ Video 6,95 p.w., wasaut. v.a. 14,95 p.w. vaatw. v.a. 10,95 p.w., Zonnehemel v.a. 14,95 p.w. etc. Apparatuur nieuw uit de doos, levertijd 1 dag Inl. 013-678182. Met Euro Coach Travel naar de Vertrek elke dag, div. op stapplaatsen. Prijs dagrit 37,- incl.entree. Avondrit 27,50 incl. entree. Bel 01621-14450O ga naar Uw reisbureau. 8 dgn per luxe touringca: hotel met half pension ine prachtige excursies en be zoek aan Londen. Vertre 10 april 1050,-. Lid SGRi ANVR. Vraag onze gr"' reisgids. Tel. 04128-2115. Nieuwvliet t.h. 6 pers. sta- car. d/wc/tv, enk. wkn.j» aug. vrij, 5 dgn. Pasen/He- melv/Pinkst. v.a. 298, Keijman Reizen 08376- 14121. Waddeneilanden Texel t.h. 6 p. stacar./aPP- d/wc/tv enk. wkn. juli/au9', vrij, 5 dgn. Pasen/Ftenw' Pinkst. v.a. 275,-, Kei man reizen 08376-14130- Gardameer t.h. 6 pers- sta- car. d/wc., juli/aug. vrij- Mei, juni. sept. v.a. 285r p.w. Keijman Reizen 08376-14121. Moezel/Saarland th. 6 F- stacar. op vak. park, d'Jw tv, juli/aug. vrij, 5 dgn- sen/Hemelv/Pinkst. v.a. 298,-, Keijman reizen 08376-14130. Een plaatsen: resultaten boeken. Van onze verslaggever Arnemuiden - De fondsvorming voor het Nationaal Centrum voor Sportvorming voor gehandicapten (NCS) Het Zilveren Schor in Arnemuiden met medewerking van dr. A. Klapwijk (Open Het Dorp) komt moeizaam van de grond. De eerste grote actie, de zoge naamde Zeeuwse Nachthemden Loterij die vorig jaar is gestart en dit jaar gevolgd wordt door Eede - Of de dorpsraad Eede met de werkzaamheden in het perkje bij de Hof van Eede in de prijzen valt bij de tuinwedstrijd 1993, valt nog te bezien. Afgelo pen zaterdag hebben de leden er echter wel de schouders onder gezet. Tijdens de bijeenkomst van 17 maart van dorpsraad Eede met B en W van Aardenburg, bleek het bij de Hof en schoolplein gelegen bloemenperk een doorn in het oog. Het begon allemaal in 1980 bij de opening van het multi functioneel centrum. Het bloe menperk was toen nog een vij ver, een gevaarlijke stek zo naast het schoolplein. Uit oogpunt van veiligheid ver-,, anderde de vijver in een bloe menzee. Het plekje is eigendom van de gemeente en het onder houd komt voor rekening van de stichting Hof van Eede. Enthou siaste tuinliefhebbers waren ge regeld in het perkje te vinden, maar de tijden veranderen. Het bloemenperk groeide weelderig, terwijl het geld niet meer op de rug wilde groeien. Resultaat was dan ook verwildering. Voor de dorpsraad Eede was de maat vol. Bij dag en dauw werd gegrepen naar spa, schoffel en snoeischaar. Van onze correspondent Terneuzen - Voor de veertiende keer gaf de John White's big band van dirigent Johan de Witte in het Zuidland- theater een tweedaags optreden. De uitvoerin gen die ditmaal in het teken stonden van de zang kregen van het pu bliek een open doekje. Zowel zaterdagavond als zondagmorgen begon het concert met de openingstu ne van de big band. Johns Tune werd geschreven door componist A. Jean de huis componist van de band. In het eerste blok bepaalde Lady in the black dress de toonzetting. Het tweede blok was voor de vaste zan geres van de band, Thea Inghels. Zij vertolkte onder meer New York-New York. in het laatste gedeelte voor de pauze soleerde de Bel gische klarinist Eddy Baete met een concerto for Clari net. Na de pauze werd ingezet met een stevig jazz blok met bekende melodieën zoals Broadway. De Belgische zangeres Patricia Dee kreeg de handen op elkaar met haar prachtige volle stem en voordracht .Zij kreeg de zaal mee met het nummer Cabaret. De bigband sloot de beide concerten af op Zuid-Amerikaanse wijze met het nummer Children of Sanchez. Volgend jaar viert men het derde lustrum met een tweetal speciale concer ten. een tv-actie, is een flop gewor den. Het bestuur van NCS Het Zilveren Schor maakte dit week end door middel van een adver tentie bekend de loterij 'vanwege tegenvallende deelname' af te gelasten en de trekking van de prijzen, (gepland op 24 maart) te annueleren. KNOV-voorzitter J. Kamminga gaf in september vorig jaar het startschot voor de eerste Zeeuw se Nachthemden Loterij. Met die loterij wilde het Zilveren Schor de plannen voor het NCS onder de aandacht van de Zeeuwse bevolking en het bedrijfsleven brengen. De animo blijkt nu ech ter zo gering te zijn dat het geen zin heeft de loterij nog verder door te zetten. De loterij is de eerste actie die geld op moest leveren voor het tot stand komen van het Natio naal Centrum Sportvorming. Een ambitieus project om gehan dicapten of chronische zieken aan te zetten tot het bedrijven van sport. Er is een bedrag van 20 miljoen gulden nodig om de plannen in Arnemuiden te ver wezenlijken. Met dat geld wordt Het Zilveren Schor omgebouwd tot een sportcomplex voor ge- handciapten met een eigen sporthal, fitnessruimte, squash- banen, atletiekbanen, tennisba nen en handboogschietbanen en faciliteiten voor watersport. In het centrum kunnen mensen met een handicap of een chroni sche ziekte onder deskundige be geleiding ontdekken welke sport voor hen het meest geschikt is. Zij krijgen daarvoor een week de tijd. Het centrum wordt ook opengesteld voor valide sporters en zal bovendien worden uitge rust- met cursus- en vergader ruimten. Het bestuur van NCS trok vorig jaar drs. M. Boerman als direc teur van het sportcentrum aan. Deze was het afgelopen weekend niet bereikbaar om commentaar te geven op de eerste tegenvaller. In het najaar is een grote lande lijke tv-actie gepland om de Ne derlandse bevolking warm te krijgen voor het initiatief van dr. A. Klapwijk. Blije gezichten tijdens het klankvolle tochtje op de Westerschelde FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Vlissingen/Breskens - Ongeveer 900 verstandelijk gehandicapten genoten zaterdag van een heerlijke boottocht op de Westerschelde. Tijdens de reis konden zij enthousiast meedoen op de klanken van de diverse meegereisde muziekgezelschappen. Om 13.00 lag de veerboot Prinses Beatrix in de fuik van Vlissingen klaar om van Walcheren, Beveland en Tholen zo'n 700 verstandelijk gehandicapten met familie of begeleiders op te pikken. Daarna werd de Schelde overgestoken en werden in de veerhaven van Breskens ook nog eens een tweehonderd mensen opgepikt. Van daar uit ging het richting Terneuzen en Hans- weert. Een reis die voor de passagiers niet stuk kon, want het was prachtig weer en de zee was spiegelglad. Onderweg werd op het rijdek van de veerboot door diverse groepen muziek ge maakt. Entertainer Kees Hoogsteger beet het spits af en werd gevolgd door de Copper and Brass group, een onderdeel van Vlijt en Volharding uit Souburg. In Breskens was Axeler Rando opgestapt. Deze drumband, bestaande uit verstande lijk gehandicapten, wist de boel ook goed aan de gang te krijgen. Volgens coördinator P. den Boeft van de Federatie van Ouderverenigingen van ver- 1 standelijk gehandicapten, was deze vijfde vaartocht een succes en was de stemming optimaal. „Het is mooi om al die glunde rende gezichtjes te zien. Voor de ouders is het een goede gelegenheid om de contacten weer eens uit te wisselen." Den Boeft prees de inzet van de PSD en het loodswezen voor zijn medewerking. Rond vier uur zat de vaartocht er weer op. In Breskens marcheerde iedereen achter Axeler Rando de boot af in de hoop volgend jaar weer mee te kunnen. In de Hoofdstraat in Sint- Jansteen is gistermorgen een vrachtwagen met Italiaans kenteken door brand verwoest. Door snel optreden van de brandweer van Hulst kon scha de voor de omgeving tot een minimum beperkt worden. Hoe de brand is ontstaan is nog niet bekend. De politie denkt aan kortsluiting. Er wordt vandaag een technisch onderzoek ge start. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Terneuzen - De afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren slaagt er steeds vaker in zwerfdieren bij particulieren te plaatsen. Het afgelopen jaar wist de afdeling voor de helft van het aantal aangeboden dieren (62 katten en 18 honden) een nieuw baasje te vinden. De andere helft verdween groten deels naar een diersenasiel. Een enkele keer heeft de die renbescherming een dier moe ten laten inslapen. Een en andere blijkt uit het jaarverslag over 1992. De meeste dieren komen uit West-Zeeuws-Vlaanderen. Dit is geen toeval omdat de werk groep daar het meest actief en ook meer bekend is onder de bevolking. In Oost-Zeeuws- Vlaanderen staat het werk van de Dierenbescherming nog maar in de kinderschoenen. Reden, zo blijkt uit de beleids notitie, om hoge prioriteit te geven aan het uitbreiden .van de werkgroep in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. De ver schillen tussen oost en west zijn nogal groot. Waar het in het westen ging om een kleine honderd honden en katten die aandacht vroegen, ging het in het oosten om welgeteld 17 dieren. Een aandachtspunt komend •jaar is ook de begeleiding en werving van jeugdleden. Het jaarverslag meldt 'een terug loop van het aantal jeugdle den. Eind 1991 waren 61 jon geren aangesloten bij de Die renbescherming, eind 1992 telde de afdeling Zeeuws- Vlaanderen 44 jeugdleden. Bij de volwassen was er echter sprake van een stijging (van 462 tot 492 leden). Per saldo steeg het ledenaantal van 523 naar 536 dierenliefhebbers. De afdeling wil zich dit jaar ook toeleggen op een inventa- ristaite van wilde katten in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. In het westen is dat al gebeurd. Vorig jaar zijn daar ruim veer tig wilde katten aangetroffen. Het vinden van een baas ver loopt niet zo gemakkelijk. Het merendeel heeft de Dierenbe scherming laten inslapen. De afdeling wil ook het grens overschrijdende aspect niet uit het oog verliezen. De her komst van dieren, met name in de grensgebieden, is vaak niet duidelijk vast te stellen. Het is een.van de reden waarom de afdeling betere contacten met de dierenbeschermingsorgani saties in België wil gaan on derhouden.- Het werk van de dierenbe scherming wordt gesteund door de Zeeuws-Vlaamse be volking. Collectes hebben het afgelopen jaar de kas met een kleine tienduizend gulden ge spekt. Van onze correspondent Middelburg - Als alle bezoekers van de afscheidsreceptie van oud-gedeputeerde Greet de Vries-Hommes doen wat ze be loofd hebben, dan zal het de komende tijd knap druk worden in het Friese Nijefurd. „We komen langs," zo beloofden de vele honderden zaterdag in het Middelburgse adbijcomplex. Voor Greet de Vries-Hommes was het zaterdag het op één na laatste afscheid dat ze nam. Eer der al had de oud-gedeputeerde officieel afscheid genomen van provinciale staten en was ze in formeel voor het laatst bijeen geweest met haar fractiegenoten, medewerkers en medewerksters en een aantal organisaties waar ze nauw bij was betrokken. Het allerlaatste en absoluut defini tieve afscheid was zaterdag avond in kleine kring en met de GS-leden. Eensluidend waren de afscheids woorden van de velen die tijdens de receptie in een tue nun op wachting kwamen maken. „Jam mer dat je gaat en veel succes." Tom Besseling, directeur van de bv hulpverlening en strijder te gen alles wat naar onrecht riekt, vatte het in eenvoudige bewoor dingen samen: „Een toffe meid, direct en to the point. Zeeland verliest de koningin van de poli tiek." De Zeeuwse 'natuurjongens' de den het op hun eigen wijze en gaven de aanstaande burger moeder vier struiken mee. „Voor in de tuin", maar dat had ze zelf ook al begrepen'. Brabant en Zeeland naar minister van defensie Van onze verslaggever Den Bosch/Middelburg - Defensie moet in de kazernes te Middelburg en Ossendrecht de opleiding voor managements- ondersteuning in de krijgsmacht concentreren. In samenspel met de luchtmachtbasis in Woensdrecht ontstaat hierdoor in Zuidwest-Nederland een goede infra-structuur voor opleidin gen. Met dit alternatief voor sluiting stappen de colleges GS van Noord-Brabant en Zeeland naar de minister Ter Beek en de vaste kamercommissie van defensie. Volgens de provinciebesturen is dit pleidooi tegen sluiting van beide kazernes in Middelburg en Ossendrecht ingegeven door overwegingen van militaire, so ciaal-economische en sociaal- culturele aard. Een concentratie van manage- mentsopleidingen in Zuidwest- Nederland sluit aan bij het stre ven van Defensie om nauwer samen te werken met civiele op leidingsinstituten. Die zijn er reeds legio in Vlissingen en Mid delburg. Daarnaast is er al een samen werkingsverband tussen het op leidingscentrum van de Konink lijke Landmacht in Middelburg en de Koninklijke Luchtmacht in Woensdrecht. Die centra lig gen zo dicht bij elkaar dat uit breiding daarvan geen probleem is. Ook managers van andere ministeries en uit het bedrijfsle ven zouden gebruik kunnen ma ken van de nieuwe opleidingen, menen de Brabantse en Zeeuwse provinciebestuurders. Bovendien zou door zo'n concen tratie van opleidingen in dit deel van het land enig tegenwicht worden gevormd tegen de con centratie van dergelijke oplei dingen in de Randstad. Het al- ternatef van Brabant en Zeeland draagt bij tot een goede sprei ding van diverse eenheden van de krijgsmacht. Voor de werving van personeel is dat gunstig, al dus de colleges van GS in een brief aan Den haag. Ook met het oog op de rampen bestrijding in vredestijd is de aanwezigheid van militaire faci liteiten van belang, zo schrijven ze. Bovendien levert afstoten van de militaire complexen in Zeeland Defensie veel minder geld op dan sluiting elders in het land, waar de behoefte aan woon- en werkruimte groter is. Ongekeerd heeft Defensie in Zuidwest-Nederland economisch goedkope locaties voor militaire doeleinden. Tenslotte houden beide colleges de minister en de voorzitter van de vaste kamercommissie van defensie voor dat beide kazernes „harmonieus zijn ingebed in het sociaal- economisch en sociaal- culturele leven", In het verleden is vanuit beide regio's steeds met verve en succes geageerd tegen voorgenomen sluitingen. Die ac ties werden breed vanuit de be volking ondersteund, aldus' de colleges van GS.

de Stem | 1993 | | pagina 5