Overgangsregering in Somalië n start Conflict Greenpeace en Solvay verhardt zich in feestend Antwerpen en '93 EEN GOED KOOPMAN M/V HEEFT MAAR EEN HAlf WOORD NODIG Vandaag LAATSTE dag! Met Rüttchen valt te prate Ikkoord tussen krijgsheren doorbraak in vredesbesprekingen rv O 1 ir )E STEM n Absurdistan RAF laat opnieuw van zich horen in Duitsland Onderzoek naar oud-premier Andreotti Ernst wijst protestanten nitweg uit controverse BINNENLAND BUITENLAND A3 letaal-cao COMMENTAAR Parlementariërs Napels verdacht van corruptie Bestand Bosnië BINNENLAND KORT BUITENLAND KORT Rüttchen STEM MAANDAG 29 MAART 1993 e tellen dat ze de laatste oor enkele jaren, e verwijten Joep van den Nis enhuyzen slecht manageme et een nieuwe manager neer enkt dat 'ie klaar is. Maar ergeet dat hij kwakkelende Mfde hand. rijven koopt, waarmee iets ai e hand is. Toen waren we bl ant we waren weer eens ov en dood punt heen". n 1991 kocht Van den Nieuwe uyzen het noodlijdende Back n Rueb weer terug. Het bedr leef weer even bestaan. en jaar later werd een reop isatie doorgevoerd die 36 mei en hun baan kostte. De mensi achten nog steeds op het jn onze verslaggever ,ui de Schipper ÏJ (twerpen - Terwijl zonnig Ant- mjrpen zich het afgelopen weekend jerdompelde in een groots cul- urfeest, verhardde zich in de ha ar zes verschillende directe 81 con^c'; tussen de milieu-or- n hebben gehad; sommis flisatie Greenpeace en chloorpro- or enkele maanden, ander icent Solvay. De blokkade van het ■drijf duurt onverminderd voort. sen alle ontvangsten en recepties Van den Nieuwenhuyzen koo »r zaë burgemeester Cools zelfs kans I I 4-^4- 4-r» rtnvnn bevel tot ontruiming' aar, zo liet Cools weten. te geven, 'niet met Feestend Antwerpen kan zich geen milieu-veldslag permitteren. Grijpt de rijkswacht in, dan zullen we ons niet verzetten, „Dat valt niet bin nen onze actiestrategie," aldus Green- peace-woordvoerder Van der Naald. Greenpeace begint deze week een rechtszaak tegen Solvay. Solvay op haar beurt eist 5.500 dwangsom per dag per actievoerder, op basis van een uit spraak van de Antwerpse rechter van afgelopen vrijdag. Dat betekent dat Greenpeace kans loopt een bedrag van 55.000 per dag aan de broek te krijgen. Tussen Greenpeace en de directie van Solvay is alle communicatie verbroken. „Ik ken u niet, dus ik wil niet met u praten," liet directeur Claeys van de Antwerpse Solvay-vestiging zaterdag weten. Claeys heeft wel laten doorsche meren dat hij de blokkade van zijn bedrijf meer dan zat is: „Het moet niet lang meer duren, omdat anders de klan ten niet meer bediend kunnen worden." „Solvay wil zich buiten de publiciteit houden, maar speelt het ondertussen wel hard," aldus woordvoerder Van der Naald aan boord van het Greenpeace actieschip Solo. De Solo ligt nog afgemeerd langszij het binneschip Savanna III van de Terneu- zense schipper De Bruin. Greenpeace stemde er zaterdag in toe om de reste rende 1.600 zout in het ruim van de Savanna III te lossen 'omdat de schip per geen partij is in het conflict'. Van dat lossen kwam door technische problemen op de loskade echter niets terecht. Zaterdagavond leek het even te gaan spannen in de Antwerpse haven. Plotseling verschenen vijftien agenten van de rijkswacht bij de fabriekspoort waar actievoerders de uitgaande spoor lijn blokkeren. Het bleef echter bij een administratief optreden. De agenten deelden rechterlijke bevelen uit met de eraan verbonden dwangsom. Ze deden dat een beetje slordig, want ook een Belgische persfotograaf kreeg een dwangbevel uitgereikt. In antwoord op de juridische tegenaan val van Solvay bereiden Greenpeace-ju- risten nu een rechtszaak voor tegen Solvay. Woordvoerder Van der Naald: „We stellen een vordering op waarbij van Solvay geëist wordt dat ze milieus chade vergoeden die wordt veroorzaakt door hun chloorproducten, zoals bij voorbeeld pvc. Dat kan een aardige kluif voor advocaten worden." Een soortgelijke rechtszaak tegen Sol vay, een eis tot vergoeding van algeme ne milieuschade door pvc, loopt al in Oostenrijk. Ook die zaak is door Green peace aangespannen. it het sociaal plan. omber n nu hangt opnieuw h Zwaard van Damocles bov« "acker en Rueb. De perspecti ven zijn somber. „We hebben ei hele grote groep van tussen de 45 en de 55. H( noeten die aan het werk kome "et is een paar jaar ww en di de bijstand in", zegt Ad vi Dorst. verdrie Maar ze hebben niets meer o voor te vechten. Er-ligt dit ke nauwelijks meer werk. Het ga' slecht. Maar er is stil „Dit is zo'n ongelooflijk flexil bedrijf", zegt Ger Dammer toch vol trots. „We bouwden hif 350 staartstukken voor de fighter. De Gloster Meteor w; de eerste straaljager met ee schietstoel en die werd hier Breda gemonteerd. Voor de eei ste DAF-personenauto kwam uitlaat uit Breda. We hebbi bruggen gebouwd, sluisdeure inpakmachines en moeren-[ sen. Als je 36 jaar hebt gewerk is het zo verdraaid onbevred gend zo weg te moeten". Dan is er weer gelatenheid. A van Dorst: „Vorige keer lii mijn vrouw mee naar het stai huis. Nou blijft ze lekker thuis" Wat gaan ze doen als het doe valt? „Een pilsje drinken, net a in 1983. Toen zaten we hier b het café op de hoek, bij de Boni Os. Maar ja, die staat nu ook koop". aiders van veertien strijdgroe- gingen in de Etiopische ufdstad Addis Abeba akkoord ^en.s_®et de oprichting van de Natio- Overgangsraad die zich «ral zal bezig houden met ont- ipening en hulpverlening aan hongerende bevolking, zo iben delegatieleden gisteren ikendgemaakt. (takkoord, dat voorziet in een derale bestuursvorm, betekent doorbraak in de vredesbe- lekingen onder bemiddeling de Verenigde Naties. De 'gangsraad wordt de eerste Sta#eringsvonn *n Somalië sinds land twee jaar geleden ten rooi viel aan een burgeroorlog. logte tijden .et massa kan een groot deel van chouwers er, op de vuurpijlen vuurspuwende helikopter na, ijks iets van zien. opt spoeden de vele tienduizen- h geïrriteerd en teleurgesteld, is of naar het gratis 'bal popu- het jongerenfuif The Twilight urgemeester Cools trekt zich g later de kritiek op het vuur- an, en ook Eric Antonis beseft het nooit iedereen naar de zin ken. „Het blijft vallen en op- "et zo'n programma," aldus de nt. en '93 is begonnen. De ko- maanden, tot aan het grote, enement, zal het wel wat min- zijn in de Scheldestad. Het hopen dat Antwerpen '93 na dit gsweekeinde niet als een pud- elkaar zakt. Je mag het deze atie niet toewensen dat, zoals le andere steden is overkomen, d jaar niemand zich meer herin- elke metropool in 1993 nu eigen- lturele hoofdstad van Europa is it. li® sinds kort geleid door een spe ciaal in het leven geroepen pWj fessioneel festivalbureal, daarmee voorlopig verzekerd. De Roosendalers lopen de cK plat, ondanks de door Breugef: mans zo gevreesde concurrentie van het mooie weer. De KMI heeft van deze eerste festivaldag tevens een open dag gemaaK}> Dat is te merken: complete zinnen en van kleinkinderen vet gezelde grootouders wanden; van de ene zaal naar de anaal en hangen rond de kramen of de bar. Breugelmans had echter op ander gevolg van de ']aagdreI;t, peligheid' gehoopt: hij had gra meer allochtonen onder het P bliek gezien. „Die zijn er ook jaar nog te weinig. Dat is j®; mer, vooral omdat degenen wel gekomen zijn bijna allen jongeren zijn. Ik zou de alloch - nen uit de eerste generatie graag hier zien." De opkomst, ook groter dan stemt hem voorlopig toch lijk. Het 'culturele wereldware huis' heeft nog haast drie wek de tijd om zijn integratie-boe schap te verkondigen. ddis Abeba (rtr/afp) - Somalische krijgsheren hebben de nacht van zaterdag op zondag ingestemd met de «ning van een overgangsregering. VERVOLG VAN VOORPAGINA tFME wil nadrukkelijk dat er Pr* bedrijf verschillen in de van de premie komen, ffe moeten prikkels inbouwen n arbeidsongeschiktheid te be en bedrijven belonen als it lukt," zei Van den Akker. De wil bereiken dat verzeke- (ars 'werknemers accepteren zo min mogelijk gezond- iidswaarborgen'. it liefst zou de FME zien dat azekeraar verplicht wordt alle (rknemers te accepteren. Haar het is niet zeker dat we it bereiken," erkende Van den kker. Verzekering via het be- lijfspensioenfonds, zoals de inden voorstaan, is voor de ME niet aan de orde. Ie bonden vinden het een slech- zaak dat de FME verschillen premie wil aanbrengen tussen drijven en tussen werknemers, j zetten nog steeds in op één izekering voor de hele be- ijfstak. alle cao's die de vakbonden it nu toe hebben afgesloten, is wao-schade gerepareerd. In ikele gevallen (onder meer bij bouw) betalen de werkgevers «eaan de wao-verzekering. Naar verluidt hebben zowel de VN als de Etiopische president Meles Zenawi de Somalische partijen onder druk gezet in te stemmen met de overgangsrege ring. Het akkoord kwam tot stand na twaalf dagen van onderhande len. Uiteindelijk stemdem veer tien van de vijftien facties in met de overgangsraad. Alleen de Na tionale Somalische Beweging (MNS) die vorig jaar mei de onafhankelijkheid uitriep van Somaliland in het noorden van het land, zette haar handteke ning niet. Het akkoord tussen de strijd groepen behelst onder meer een algemene ontwapening. De over gangsregering moet het land twee jaar lang besturen. Afgevaardigden zeiden dat de overgangsregering een compro mis is tussen Mohamed Farah Aidid, de krijgsheer die de hoofdstad Mogadishu groten deels beheerst, en zijn rivaal Ali Mahdi Mohamed, die zichzelf tot president heeft uitgeroepen. De twee mannen hebben officieel een vredesakkoord maar betwis ten elkaar de leiderschap van het land in de Hoorn van Afrika. De Veiligheidsraad stemde vrij dag unaniem in met een voorstel om het opperbevel over de hul poperatie over te dragen aan de Verenigde Naties. Een nieuwe troepenmacht van ruim 30.000 mannen en vrouwen zal de hui dige 'Task Force' onder leiding van de Verenigde Staten opvol gen. De overdracht zal in fasen ge beuren om te voorkomen dat de strijdende partijen er misbruik van maken. Voor de komst van de Amerikaanse troepen terrori seerden gewapende groepen on gehinderd de burgerbevolking en plunderden zij voedseltranspor- ten. De formele overdracht van het opperbevel zal op 1 mei plaatshebben. mogelijk is niets, heeft de Russische politiek duidelijk ge- Bakt. Leek er met het laatste Jeltsin-Chasboelatov-compromis «slotte een einde te komen aan het alles lamleggende geruzie, soide het Volkscongres roet in het eten. ISenbelang ging voor staatsbelang. Het compromis bood een "weg uit de nu al maanden durende impasse. Gelijktijdige srvroegde verkiezingen voor zowel het presidentsambt als het Wement. De enige mogelijkheid om een staatshoofd en een «vertegenwoordiging te krijgen die niet tegenover elkaar san maar samen aan oplossingen werken. st Congres wilde er niet aan. De leden zijn nog gekozen in de "nmunistische tijd. Bij nieuwe verkiezingen zijn zij zodoende w gebaat. Slechts een enkeling maakt kans herkozen te orden. En het pluche trekt. Niet alleen vanwege eigen status en pordeel, maar ook vanwege de machtsstructuur in de regio's ls door de parlementariërs vertegenwoordigd worden. De Mementsleden vormen niet uitsluitend betaald stemvee, zij zijn ^enen die in de Moskouse bureaucratie gunsten en voorrech- voor hun streek kunnen binnenhalen. Daarmee zijn ze mand in het eigen gebied en die positie zou verloren gaan bij euwe verkiezingen. Een onaantrekkelijk vooruitzicht, worn kon Chasboelatov tot gisteren op onvoorwaardelijke sun van een solide meerderheid rekenen. Hij zorgde ervoor dat parlement een belangrijke factor bleef en daardoor waren de "en zeker van hun macht. s parlementsvoorzitter lijkt door het onverwachte compromis il *'in tegenstrever Jeltsin veel krediet bij de van hem pankehjke volksvertegenwoordigers verspeeld te hebben. Toen nH hij. niet direct van de president kon winnen, gaf hij «oer dat er in de openbaarheid iets tegenover stond zo maar i1 zacatzittende pluche van zijn medestanders op. De parle- ntsteden geloofden niet langer in zijn oprechte bedoelingen. Hang?' '1em °m mac'lt van het parlement of louter om eigen ï!1 doften de ontevredenen de grote schoonmaak niet aan. kom Ult angst voor Jeltsin en ziin aanhang? Of omdat de „l1 !fv®n n°9 onaantrekkelijker waren? Of was de opstand Tm ec"oe'd a's signaal aan de voorzitter, dat hij zich niet te moet verwijderen van zijn achterban? mand weet het. Niemand weet ook hoe het verder moet. Er is kali!,!? ,a"een een onbeslist in de strijd tussen Jeltsin en Qoelatov, maar ook tussen het Volkscongres en zijn voorzit- zoveel tamtam aangekondigde speciale zitting van het i Ri^?n®jes,'1eett duidelijk gemaakt dat er slechts verliezers zijn nntot» z)eltsin, Chasboelatov en het parlement, maar de 'ront ,ver'lezer is het Russische volk. Er wordt niet meer bchto aan,!je economie wordt niets gedaan. Er wordt nog kaar ^6n- geschreeuwd. Drie reuzen staan tegenover 'n de hn9- Ze proberen elkaar te raken waar ze kunnen. !tan ,„n oncle!' de gordel. En er is geen geen scheidsrechter die zeggen dat ze op lemen voeten rusten. kaar Ié iveni Agenten bekijken de zwaarbeschadigde gevangenis. Weiterstadt (dpa) - Bij een bomaanslag is zaterdagochtend een enorme, rond 110 miljoen gulden grote schade aange richt aan de gevangenis in Weiterstadt nabij Darmstadt in de Duitse deelstaat Hessen. Procureur-generaal Alexander von Stahl verklaarde zaterdagmiddag in Karlsruhe dat de aanslag het werk is van de Duitse terreu rorganisatie Rote Armee Fraktion. In een van het RAF-symbool voorziene boodschap, die in een vluchtauto werd ge vonden, stelde het 'Commando Katharina Hammerschmidt' zich verantwoordelijk voor de aanslag. Von Stahl zei dat de boodschap 'op het eerste gezicht naar vorm en inhoud authentiek is'. De daders hebben 'zeer doelgericht en profe- sioneel' gehandeld, verklaarde de minister van justitie van Hessen, Christine Hohmann- Dennhardt, tegenover verslaggevers. Ze heb ben volgens een voorlopig onderzoek twee bewakers en acht gevangenis-bewaarders overmeesterd, gekneveld en reden daarop met een bestelbus de poort van de inrichting door. Vermoedelijk' hebben de daders daarna een of meer springladingen aangebracht, die met enige vertraging ontploften. Het kantoorgebouw van de gloednieuwe ge vangenis, waar eind april de eerste gedeti neerden werden verwacht, werd bijna geheel verwoest. Het ultra-moderne beveiligings systeem van de gevangenis was nog niet ingeschakeld. Van de daders ontbreekt on danks een grootscheepse zoekactie in de wijde omgeving nog ieder spoor. De Rote Armee Fraktion (RAF) was in Duitsland sinds de jaren '70 symbool voor moord en terreur. In april vorig jaar kondig de de RAF aan dat ze voorlopig zou afzien van aanslagen op prominente personen uit economie en staat. Na de beslissing van justitie in februari, drie jarenlang vastzittende RAF-terroristen (Karl-Heinz Dellwo, Lutz Manfred Taufer en Hanna Elise Krabbe) niet vrij te laten, waren veiligheidsfunctionarissen bang voor nieuwe aanslagen. De anarchiste Katharina Hammerschmidt, naar wie zich het RAF-commando noemde, dat volgens officiële mededelingen op zater dag de aanslag op de gevangenis in Weiter stadt pleegde, stierf eind juni 1975 op 31-ja- rige leeftijd in een ziekenhuis in Berlijn aan een tumor. De vrouw uit de kring rond de RAF, die niet tot de harde kern van de terreurgroep gerekend werd, had zich drie jaar voor haar overlijden gemeld bij de autoriteiten. Door onze correspondent Aart Heering Rome - De rechtbank van de Siciliaanse hoofdstad Paler mo heeft een onderzoek inge steld tegen de zevenvoudige oud-premier Giulio Andreot ti. Hij wordt ervan verdacht banden met de maffia te heb ben onderhouden. De christen-democraat Andreot ti die zaterdag zelf het nieuws bekend maakte, heeft de be schuldiging ontkend en zei bitter gestemd te zijn 'over de laster lijke aantijgingen'. Het nieuws van de verdenkingen jegens Andreotti komt in Italië niet onverwacht. „Macht cor rumpeert, maar je moet haar niet verliezen", luidt de titel van een recent boek van de voorma lige regeringsleider die ook een succesvol publicist is. Dat begin sel is hij altijd trouw gebleven. Andreotti die vlak na de Tweede Wereldoorlog op het toneel ver scheen als secretaris van de toenmalige christen-democrati sche leider Alcide De Gasperi, heeft in een halve eeuw van politieke activiteit een immens netwerk van persoonlijke en po litieke relaties om zich heen ge sponnen, dat hem bij de afgelo pen verkiezingen honderddui zenden voorkeurstemmen ople verde. Tot voor kort gold hij daarom als de machtigste man van Italië. Erg kieskeurig in zijn vriend schappen was Andreotti niet. In 1968 aarzelde hij niet om de steun te aanvaarden van de Sici liaanse christen-democratische partijleider Salvo Lima, die als burgemeester van Palermo de stadsuitbreiding in handen had gegeven van bouwfirma's die door stromannen van de maffia werden bestuurd. Al lange tijd stond Andreotti daarom bekend als beschermheer van de maffia, door wiens toedoen de processen tegen de voornaamste maffiosi steevast op niets uitliepen. Dat vermoeden is in de afgelo pen maanden bevestigd door de bekentenissen van vier verschil lende maffia-verklikkers. Een van hen, Leonardo Messina ver- Rome - De rechtbank van Napels heeft in één klap de politieke elite van de stad onthoofd. Sinds gisteravond worden zeventien uit Na pels afkomstige parlements leden officieel verdacht van corruptie, machtsmisbruik en heling. Onder hen bevinden zich de christendemocratische oud ministers Scotti en Cirino Pomicino, hun onlangs op gestapte liberale collega De Lorenzo en de socialistische adjunct-partijleider Di Do- nato. Allen worden ervan be schuldigd een soort van za- kencomité te hebben ge vormd dat bij alle openbare werken in de stad een fiks percentage eiste voor hun partijen. Daarbij zij tiental len en waarschijnlijk hon derden miljoenen guldens aan steekpenningen ver deeld. klaarde letterlijk dat Lima dank zij zijn contacten met Andreotti in Rome de belangen van Cosa Nostra wist te behartigen. Andreotti heeft zich daartegen altijd verdedigd met het argu ment dat zijn regering strenge wetten tegen de maffia heeft afgekondigd. Maar een andere verklikker verklaarde daarop dat ook politici die de maffia steunen best voor wetten tegen de maffia kunnen ijveren, zolang die daarna maar niet worden toegepast. En ook de in 1982 maffia-bestrijder generaal Carlo Alberto Dalla Chiesa beschul digde Andreotti ervan dat hij in woorden tegen de maffia optrad, maar in de praktijk iedere mede werking weigerde. Lima werd in maart vorig jaar het slachtoffer van een killer- commando van de maffia, vol gens de verklikkers omdat hij niet langer in staat was gebleken om de belangen van de maffia te verdedigen. Een maand later leed de door Andreotti geleide regeringscoalitie een gevoelige verkiezingsnederlaag. Andreotti keerde niet terug als bewinds man, waarna een indrukwek kende reeks van arrestaties van jarenlang voortvluchtige topmis- dadigers volgde. Toen daarna ook de verklaringen van de ver klikkers volgden, werd de neer gang van de 74-jarige politicus onstuitbaar. Niettemin kan het nog lang du ren voor Andreotti daadwerke lijk in staat van beschuldiging wordt gesteld. Hij is vorig jaar door de toenmalige president Cossiga tot senator voor het le ven benoemd en daarom zal de senaat eerst zijn parlementaire onschendbaarheid moeten op heffen. Bonden positief over bouw-cao Utrecht - De leden van de Hout- en Bouwbond CNV en de Bouw- en Houtbond FNV hebben zaterdag ingestemd met het principe-akkoord over een nieuwe cao in de bouw. De bonds raad van de Hout- en Bouwbond CNV ging unaniem akkoord. In de vakgroepsraad bouw van de Bouw- en Houtbond FNV stemden vier van de circa zestig aanwezige kaderleden tegen het akkoord. Zij vinden het onjuist dat werknemers moeten meebe talen aan de reparatie van het wao-gat. Pomp oorzaak besmetting drinkwater Eindhoven - De besmetting van het drinkwater in Eindhoven met coli-bacteriën is mogelijk veroorzaakt door het gebruik van een pomp die was geleend van de brandweer. Overigens lijkt het erop dat de besmetting beperkt blijft tot een betrekkelijk klein deel van het leidingnet. De besmetting werd vrijdag ontdekt. Onmiddellijk werd begon nen met het toevoegen van chloor aan het drinkwater om de besmetting ongedaan te maken. Gelijktijdig werd aan de inwoners van Eindhoven, Geldrop, Waalre en Valkenswaard het advies gegeven water dat voor de consumptie wordt gebruikt te koken. Dit advies blijft tot zeker midden volgende week van kracht. Pronk haalt uit naar Brinkman Den Haag - Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) wil niet met Brinkman in één kabinet zitten als de CDA-fractielei- der verder wil bezuinigen op ontwikkelingssamenwerking. Voor het NOS-journaal hekelde Pronk dit weekeinde de sugges tie van Brinkman in diens Lentebrief om de kosten voor opvang van asielzoekers onder te brengen bij Ontwikkelingssamenwer king. Bovendien verwerpt hij het idee om de uitgaven voor ontwikkelingssamenwerking te koppelen aan de rijksuitgaven in plaats van aan het nationaal inkomen. In de praktijk leidt dat tot een verlaging van het budget. FOTO ANP Doden bij ramp met veerboot in India New Delhi - Voor het leven van zeker 150 mensen in India wordt gevreesd nadat gisteren een veerboot omsloeg in de noordelijke deelstaat Bihar. Dat heeft het persbureau United News of India gemeld. De boot was op weg van Sonpur naar de plaatselijke hoofdstad Patna toen de pont bij Sabalpur omsloeg en zonk. De ramp is de tweede in drie dagen op het Indiase subcontinent. Vrijdagnacht verging in Bangladesh een veerboot. Li Peng herkozen als premier China Beijing - Premier Li Peng (foto) van de Volksrepubliek China is gisteren herkozen voor een tweede ambtstermijn van vijf jaar. Het Nationale Volkscongres stemde in met de voordracht van Li, die in 1989 een leidende rol speelde bij het neerslaan van de volksopstand in Beijing. Li is een symbool van de hardheid en de duurzaamheid van het laatste grote communistische land. Sinds 1987 is hij lid van het centraal comité. Eerder tijdens zijn jaarlijkse zitting koos het Volkscongres partijleider Jiang Zemin tot president. Zemin is de opvolger van de 86-jarige Yang Shangkun, die met pensioen gaat. Israël niet bereid tot toezeggingen Damascus - Israël zal om de Palestijnen te bewegen tot hervatting van het vredesoverleg over het Midden-Oosten geen toezeggingen doen in de kwestie van de gedeporteerde Pales tijnen, die al maanden in het niemandsland tussen Israël en Libanon verblijven. Dat heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Shimon Peres, gisteren gezegd. Eerder had Saleh Raf'at, een lid van de Centrale Raad van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging PLO, meegedeeld dat de Vere nigde Staten nieuwe toezeggingen hadden gedaan aan de Palestijnen op voorwaarde dat zij deelnemen aan de nieuwe ronde vredesbesprekingen over het Midden-Oosten, die voor 20 april op het programma staat. De inhoud van de toezeggingen is onduidelijk maar zij zouden ook het beleid van verbanningen door Israël behelzen. Van onze verslaggever Breda - De belijdenisgeschriften uit de eerste eeuwen van het christendom kunnen uitkomst bieden bij het fusieproces van de hervormde, gereformeerde en lutherse kerken. VERVOLG VAN VOORPAGINA Een positief vooruitzicht op de daadwerkelijke respectering van de gevechtspauze bood gisteren alleen het weer. Door de hevige sneeuwval in Bosnië en de ijzige kou waren de oorlogshandelin gen in een aantal crisisgebieden bevroren. Bij het vliegveld van de door Moslims bewoonde stad Tuzla werden gisteren wel nog twee helikopters van de VN beschoten door Servische strijders, zo werd vernomen uit Britse militaire bronnen. De toestellen, een Brit se Seaking en een Franse Puma, raakten licht beschadigd maar konden nog wel doorvliegen. De VN-vluchtelingenorganisatie (UNHCR) evacueerde gisteren opnieuw 46 Serviërs uit Tuzla. Zij gingen met een bus van de UNHCR op weg naar het Servi sche deel van Bosnië-Hercegovi- na. Het was de tweede keer binnen een week dat de VN een groep Serviërs uit Tuzla weg haalde. Een vertraagd hulpkonvooi van de Verenigde Naties is er gister avond in geslaagd de belegerde stad Srebrenica in Bosnië te be reiken, zo heeft een functionaris van de VN gemeld. Het konvooi liep twee dagen vertraging op doordat het werd tegengehouden bij de grens tus sen Bosnië en Servië. De in to taal negentien vrachtwagens zijn met voedsel, medicamenten en kunstoffolie (om kapotgeschoten ramen af te dichten) op weg naar Srebrenica, waar duizenden mensen met de hongerdood be dreigd worden. Het Samen op Weg-proces dat nu beheerst wordt door discussie over eenheid en verscheidenheid kan een nieuwe impuls krijgen door deze geloofsbelijdenissen uit de tijd van voor alle kerk scheidingen overwicht te geven. Op deze uitweg wees bisschop Ernst van Breda afgelopen za terdag. De gereformeerde kerk van Bre da vierde zaterdag haar 100-ja- rig bestaan met een symposium over de ontwerp-kerkorde van de 'Verenigde Reformatorische Kerk in Nederland'. Het sympo sium was echter samen met alle gereformeerde kerken in West- Brabant op touw gezet. Centraal stond de vraag: geeft die nieuwe kerkorde genoeg ruimte aan de plaatselijke gemeente en aan de classis als regionaal kerkver band? Volgens ds. E. Overeem, oud voorzitter van de gereformeerde synode en lid van de kerkorde commissie, geeft de nieuwe kerkorde de plaatselijke ge meente alle ruimte. Geen enkele gemeente wordt geforceerd tot een fusie. Er wordt een grote verscheidenheid aan gemeenten mogelijk. Maar het nieuwe kerk verband wordt geen rekverband: de classis wordt het orgaan waar die plurale gemeenten elkaar kunnen aanspreken op hun een heid. Voor ds. J. Hoek, lid van het hervormde synodebestuur en be horend tot de rechtzinnige Gere formeerde Bond in de hervormde kerk, is het juist de vraag of er niet te veel vrijblijvendheid wordt ingebouwd in de nieuwe kerkorde om zo de eenheid te kunnen bewaren. De eenheid kan alleen gestalte krijgen door elkaar als kerkleden en gemeen ten op het belijden aan te spre ken. De ontwerp-kerkorde noemt een hele serie belijdenis geschriften uit de zestiende eeuw en daarna, die voor de verenigde kerk zullen gelden. Daarmee gooit de ontwerp-kerkorde voor veel hervormde mensen te veel op één hoop, aldus Hoek. Zo kan het volgens hem (en zijn geest verwanten) niet. (ADVERTENTIE) (Alle Stergarant's met 1 jaar garantie.) Zorgvlietstraat 1,4834 NA Breda Telefoon 076-653950 Rüttchen Groep

de Stem | 1993 | | pagina 3