L Congres zoekt naar compromis 3 Britten en Ieren betreuren IRA-slachtoffers ende Bosnische Serviërs akkoord met bestand Politie Bangladesh jaagt betogers uit elkaar Angola verzoekt VN om voedseldroppings N s voor Slagers Jeltsin: Alleen met nieuwe grondwet is politieke crisis op te lossen BUITENLAND fSBURO ZEELAND B.V. BANEN IN ZEELAND LAGERS JND-SLAGERS Clinton: Korten op defensie VS BUITENLAND KORT 1993 X 73 31 DE STEM ZATERDAG 27 MAART 1993 A4 (vakaturenr. 58399E) handelsonderneming, ie verkoop en kontakten met j n offerte-afwikkeling en de n, Geeft leiding aan het ommercieel, ervaring in lisch) verkopen. renr. 58399G) n exportmedewerker, de administratieve ren. Leeftijd tot 30 jaar. nis. raturenr. 51188) groothandel zoekt een erker voor haar produkten, uffeursdiploma is noodzakelijk, I in een buitendienstfunktie. 130 jaar. SEKRETARESSE v/m m op Zuid Beveland. Op his en ervaring in de franse, ook spaans. Ervaring met en uitdagende sekretaressejob. I -nivo. AATSMEDEWERKSTER v/m istverlening gevestigd in Goes. 1 h WP en kommerciële ervaring. 1 DTECHNIEK m/v erantwoordelijk voor de io\ HEAO of gelijkwaardig, inzicht ring. Talenkennis: duits en Ie kommerciële verwerking van i rojekten. :aturenr. 71096) en/of regio Rotterdam. Bewerken n/ot Zuid Nederland en België, oedingswaren en ■erdere talen. Ervaring in ftijd tot 35 jaar. ÏIEURS m/v ■en en Midden Zeeland zijn wij ■is. Nivo: minimaal MBO. 5 zijn. Leeftijd tot 35 jaar. HOOFD BOEKHOUDING (m/v) -Vlaanderen zoeken wij op korte ur op SPD/HEAG-nivo. Enige jaren gewenst. Woonachtig in West novae oh r:6\ k, kunt u richten aan de in Organisatie- en Adviesburo rdrs. B.H.F.M. Dankloff. katurenummer. AA GOES haar afdeling verkoop de vacature van: eling verkoop- p-buitendienst realiseren ;ie commerciële informatie ne communicatie oen administratie ikt tot aanbeveling van curriculum vitae zien ïoet. U gelieve deze te tbus 3364, 4800 DJ Breda. raagt voor direct diverse goede 'oor deze vakbekwame nedewerkers hebben wij een loed salaris en reisvergoeding. 5el snel naar Slagers voor ïlagers, 01608-33307 tijdens rantooruren van 9.00 tot 17.00 jur, vragen naar de heren l. Schipperen of J. Geleijns. Van onze redactie buitenland Belgrado - Het leger van de Bosnische Serviërs heeft gis teren ingestemd met een staakt-het-vuren in heel Bosnië-Hercegovina. Het be stand moet zondagmiddag 12.00 uur ingaan. Dit heeft de bevelhebber van de VN-vre- desmacht in voormalig Joe goslavië, generaal Lars-Erik Walhgren, verklaard. Volgens de bevelhebber van de vredestroepen in Bosnië, gene raal Philippe Morillon, zouden de moslimleiders en de Kroaten hebben gegarandeerd dat ook hun troepen het bestand in acht zullen nemen. Als dat gebeurt, dan kunnen de bevelhebbers van de verschillende partijen op 6 april in Sarajevo onderhandelen over verdere demilitarisering. Er zijn al talloze bestanden afge sproken in Bosnië maar tot nu toe heeft geen enkel staakt-het- vuren stand gehouden. Walhgren en Morillon voerden gisteren besprekingen met de Servische generaal Ratko Mladic op uitnodiging van de Servische president Slobodan Milosevic. Morillon en Milosevic hadden donderdag een ontmoeting in Belgrado waarna de Servische president zijn uitnodiging deed en verklaarde een 'compleet' staakt-het-vuren in Bosnië-Her cegovina te steunen. De Bosnische president Alija Izetbegovic bracht gisteren een verrassend bezoek aan het Witte Huis waar hij overleg voerde met vice-president Al Gore en een korte ontmoeting had met presi dent Bill Clinton en de Duitse bondskanselier Helmut Kohl. Na zijn bezoek zei Izetbegovic te geloven dat binnen tien dagen zal worden besloten het vlieg verbod boven zijn republiek des noods met geweld af te dwingen. De Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië bereiden nieuwe sancties voor voor het geval dat de Bosnische Serviërs het been stijf houden en weige ren het vredesplan van de onder handelaars Vance en Owen te ondertekenen. De moslims en de Kroaten tekenden het plan al eerder. De Bosnische Serviërs geven on dertussen geen krimp. Zij gaan niet akkoord met de verdeling van Bosnië-Hercegovina in tien tamelijk autonome provincies, zoals Vance en Owen voorstel len. Als de internationale gemeen schap extra sancties gaat afkon digen tegen Klein-Joegoslavië, zullen de Bosnische Serviërs niet meedoen aan verdere vredes-be- sprekingen. Karadzic gaat er van uit dat de vredesconferentie voor Bosnië 'hoogstwaarschijnlijk voorbij is'. „Het zal lang duren voordat wij elkaar weer zien aan de onderhandelingstafel", aldus de leider van de Bosnische Ser viërs gisteren voor radio-Belgra do. Bosnische Serviërs hebben ge dreigd te zullen schieten op vliegtuigen die hulppakketten afwerpen boven Bosnië indien Duitse vliegtuigen daaraan deel nemen, aldus de VN. Een crisis staf in Duitsland, waarin ook vertegenwoordigers van de VN, VS en Frankrijk deelnemen, be spreekt of en hoe de luchtbrug naar Bosnië kan worden voort gezet. Inzet van de Duitse luchtmacht in Oost-Bosnië is onmogelijk op historische gronden, en zou bij de bevolking maar wantrouwen en verbittering wekken, aldus de Bosnische Serviërs. Van onze correspondent Rob Vunderink Moskou - Het Volkscongres, Ruslands uitgebreide parle ment, is gisteren geen stap dichterbij de oplossing van de machtscrisis gekomen en zoekt in het wilde weg naar een uitweg uit het politieke doolhof. Voor de tweede keer in drie maanden was het opperrechter Zorkin, die bouwstenen voor een mogelijk compromis aandroeg. De voorzitter van het Constitu tionele Hof stelde voor om een nieuwe grondwet te ontwerpen, waarin het overkoepelende Volkscongres niet meer voor kwam. Die nieuwe grondwet moet de bevoegdheden van de president en het parlement scherp afbakenen. Bovendien moeten er komend najaar ver vroegde parlements- en presi dentsverkiezingen komen. Grondwet President Jeltsin verklaarde te genover het Volkscongres in Zorkins voorstellen wel iets te zien, maar benadrukte dat de oplossing van de politieke crisis valt of staat met de nieuwe grondwet. Jeltsin hamerde opnieuw op zijn volksraadpleging van 25 april, waarbij het publiek zijn vertrou wen aan de president mag geven of onthouden. De vijandige sfeer op het Volkscongres maakte dui delijk dat de steun van het volk voor Jeltsin van doorslaggevend belang is. Opiniepeilingen wij zen uit dat hij kan rekenen op de sympathie van minstens 50 pro cent van de bevolking. Opnieuw blijkt dat het publiek een zwak heeft voor Jeltsin, zodra hij in het nauw zit. Doodvonnis Het Volkscongres ligt daarente gen slecht bij het publiek. De wetgevers tekenen ongetwijfeld hun eigen doodvonnis, als zij ingaan op Jeltsins gisteren her haalde voorstel om hun popula riteit bij referendum te laten toetsen. De conservatieve oppositie op het Volkscongres gaat nog steeds proberen om Jeltsin af te zetten, maar er is nauwelijks nog ie mand die gelooft dat daarvoor 689 ja-stemmers te vinden zijn onder de circa 900 aanwezige afgevaardigden. Het eigenlijke doel waarvoor het Congres bij een was geroepen, is zo wegge vallen. Ten einde raad heeft het Volks congres daarom zijn voorlopige goedkeuring gehecht aan een re solutie die parlements- en presi dentsverkiezingen voorschrijft op 10 oktober. Over afschaffing van het Volkscongres en een nieuwe grondwet wordt in die resolutie niet gerept. Hooguit is wijziging van de bestaande grondwet mogelijk om de rol van de president duidelijker te defi niëren. Het staat bij voorbaat vast dat Jeltsin met deze resolu tie geen genoegen zal nemen. Kritiek Vice-president Roetskoj toonde zich op de eerste zittingsdag wel een voorstander van een nieuwe Washington (ap) - De Ameri kaanse president Bill Clinton stelt voor het begrotingsjaar 1994 een aanzienlijke bezui niging op de defensie voor, Wijkt uit documenten die het Amerikaanse ministerie van defensie gisteren vrijgaf. Clinton wil voor de defensiebe groting van 1994 263,4 miljard dollar (495 miljard gulden) uit trekken. Het plan voorziet in een vermin- dering van het aantal oorlogs schepen van de marine van 443 tot 413; het terugbrengen van het aantal actieve Amerikaanse legerdivisies van 14 tot 12 en van het aantal luchtmachteenhe den van 28 naar 24. Het aantal Amerikaanse militairen in Euro- Pa zal worden teruggebracht tot 133.700, vergeleken met 164.000 ln 1993 en 304.000 in 1990. grondwet, maar leverde genade loze kritiek op het economische beleid van zijn chef. Roetskoj verdedigde zich tegen aantijgin gen uit Jeltsins kamp, als zou hij de president hebben laten vallen. „Ik heb mijn woord van officier aan Jeltsin gegeven, niet aan een beleid dat onze economie en ons maatschappelijk leven in de af grond stort." Roetskoj noemde de president niet rechtstreeks, maar liet geen twijfel bestaan over zijn voorwerp van kritiek door een aantal van Jeltsins mi nisters en naaste medewerkers met naam en toenaam van in competentie en kwade trouw te beschuldigen. Niet foutloos Jeltsin had tijdens zijn toespraak voor het parlement al toegege ven dat zijn economische hervor mingen niet foutloos verliepen. Hij nam zijn critici gisteren eni ge wind uit de zeilen door minis ter van Economische Zaken Netsjajev te ontslaan. De bevor dering van onderminister Fjo- dorov tot minister van Financiën betekent daarentegen juist een versterking van het hervormers kabinet. Deze zwaargewicht moet bankchef Gerasjtsjenko aan gaan pakken. Gerasjtsjenko is slechts verantwoording ver schuldigd aan het parlement en weigert verband te zien tussen onbeperkt geld drukken en in flatie. Jeltsins opmerking dat de inflatie en de gedaalde levens standaard de schuld waren van de Centrale Bank, ontlokte hoongelach aan de zaal. Parlementsvoorzitter Chasboela- tov viel Jeltsin tijdens zijn ope ningstoespraak fel aan door hem indirect te beschuldigen van een poging alle macht naar zich toe te trekken. Later verklaarde Chasboelatov tegenover de pers dat hij tegen gaat stemmen als Jeltsins afzetting ter sprake komt. Hij zei met zorg te consta teren dat het Volkscongres is afgestompt en geen gevaar meer ziet. Conservatieve gedeputeerden gaven tijdens de woelige zitting gisteren geen blijk van enige terughoudendheid. „Jeltsin moet verdwijnen", zei generaal Taras- ov. De politie in Bangladesh jaagt anti-fundamentalisten uiteen om een bijeenkomst op Bangabandhu Avenue te voorkomen. De groep vraagt om een proces tegen Golam Azam, leider van de fundamentalistische Jamaat-e-Islamipartij, en diverse anderen die misdaden hebben begaan tijdens de onafhankelijkheidsoorlog in 1971. In India werd gisteren de tweeëntwintigste verjaardag van de onafhankelijkheid gevierd. In de buurt van de havenstad Bombay is gisteren 1,5 ton van de zeer explosieve springstof RDX gevonden. Met dezelfde stof werden op 12 maart diverse bomaanslagen gepleegd in Bombay waarbij meer dan 300 mensen werden gedood. Het gaat om de grootste hoeveelheid die ooit in India is gevonden. foto epa Luanda (rtr) - De regering van Angola heeft de Verenigde Naties gevraagd voedsel af te werpen boven de stad Cuito waar een kwart miljoen mensen ingesloten zitten. De militaire situatie in het midden van het land is 'verontrus tend' vooral in de steden Cuito, Me- nongue en Cubal, die belegerd worden door strijders van Unita, aldus de chef- staf van het leger, generaal Joao de Matos. Cuito ontvangt geen hulp meer via luchtver- bindingen en volgens hulpverleners is er al een week geen voedsel meer om te distribue ren. Volgens schattingen van de VN staan er 70.000 mensen aan de rand van de honger dood. Het Wereldvoedselprogramma (WFP), dat naar vele delen van Angola hulp brengt per vliegtuig, is zich bewust van de ernstige situatie in Cuito, aldus een woordvoerster. Maar de regering heeft geen toestemming gegeven op deze stad te vliegen. „Als wij toestemming zouden krijgen en de garantie dat het veilig is te vliegen, zouden wij meteen wegwezen". Voedseldroppings sloot zij echter uit omdat, naar zij zei, de ervaring in Joegoslavië en elders leert dat de voorra den in handen vallen van de strijdende partijen. Radio-Unita meldt al dagen dat Unita-troe- pen oprukken naar het centrum van Cuito. VN-functionarissen verwachten dat de stad binnen enkele dagen in handen van Unita kan vallen. Unita sloot in 1991 een vredesakkoord met de Angolese regering na een burgerstrijd van 16 jaar. Maar zij nam de wapens weer op nadat zij de verkiezingen van verleden jaar had verloren van de regerende MPLA. Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Britten èn Ieren hebben massaal hun medele ven betuigd met de ouders van Johnathan Ball, de 3-ja- rige peuter die omkwam bij de laatste IRA-aanslag in het Noordengelse Warrington. Het jongetje werd gisteren begraven op het plaatselijke kerkhof. Op verzoek van de familie waren geen autoritei ten aanwezig. De bom in Warrington heeft ver gelijkbare emoties losgemaakt als na de moord op de Liverpool- se kleuter Jamie Bulger. Leef tijdsgenootje Johnathan werd uiteengereten door een in een afvalbak verstopte lading. Hij was met zijn vader naar het stadscentrum gekomen om een kaart te kopen voor moederdag. „Het jongetje lag op de stoep met zo'n engelachtig gezicht, maar hij moest wel dood zijn want hij had geen maag meer", zei een aangeslagen politieman. Bij dezelfde explosie kwam nog een kind om het leven. De 12-jarige Tim Parry overleed donderdag na vijf dagen in coma te hebben gelegen. De droevenis en waardigheid van de gebroken ouders heeft velen aangegrepen. Duizenden mensen volgden de rouwstoet en de laatste dagen zijn ontelbare bossen bloemen vanuit de Ierse republiek naar de Engelse fami- Een politieman knielt neer bij de met onder bloemen bedekte plaats in het winkelcentrum, waar Johnathan Ball afgelopen zondag bij een bomexplosie om het leven kwam en 47 anderen gewond raakten. foto epa lies gestuurd. In een ongebruike lijke reactie richtte Ierlands nieuwe minister van buitenland se zaken, Dick Spring, zich via de voorpagina van The Indepen dent tot de nabestaanden: „Het was niet het echte Ierland dat u in deze nachtmerrie heeft ge stort. Het echte Ierland loopt in gedachten mee achter de kisten van uw zoons en hoopt van harte iets te kunnen doen om de zware last van uw rouw te verlichten". Evenals na de beruchte IRA- aanslag zes jaar geleden in het Noordierse plaatsje Enniskillen, waarbij elf doden en zeventig gewonden vielen, heeft de ge beurtenis in Warrington sterke gevoelens van afgrijzen en af keuring opgeroepen. Premier Major meende dat in zowel Groot-Brittannië als Ierland de weerzin tegen het terrorisme is toegenomen. „De terroristen zijn slechte mensen en hun methoden zijn niet te rechtvaardigen", al dus Major. Kerkelijke leiders in beide lan den hebben de aanslag unaniem veroordeeld. Twee Lagerhuisle den riepen Gerry Adams, de lei der van Sinn Fein (het legale gezicht van het Ierse Republi keinse Leger), op zich van de terreur te distantiëren. Meer dan duizend mensen be zochten deze week in Dublins Trinity College een manifestatie van een Ierse huismoeder die veler gevoelens vertolkte. „De IRA heeft Johnathan Ball niet in mijn naam gedood. Ik wil de wereld vertellen dat ze hem niet hebben vermoord uit naam van Ierland", aldus de 37-jarige Susan McHugh. Op dezelfde bij eenkomst deed de Ierse senator Gordon Wilson, wiens dochter één van de doden van Enniskil len was, een emotionele oproep de IRA te ontmoeten om 'de rouw te delen en van mens tot mens te praten'. De terroristen hebben ingestemd met zo'n ge sprek. Terwijl optimisten hopen dat de (food van Johnathan en Tim een moment van bezinning brengt, vrezen de meeste waarnemers toch dat de geweldsspiraal ein deloos zal blijven doordraaien. Talloze gespreksronden tussen Londen, Dublin en de partijen in Ulster hebben niets opgeleverd. De historische en grondwettelij ke claim die de Ierse republiek nog steeds heeft op de noordelij ke provincies, blijft voor geharde loyalisten als dominee Ian Pais ley onaanvaardbaar. Eén van zijn geestverwanten beschuldig de de Ierse regering gisteren 'vanwege imagobezorgdheid nu te koketteren met de rouw om Jonathan'. Zeer veel katholieke Noordieren voelen zich op hun beurt nog altijd achtergesteld door de overwegend protestantse autori teiten. In de bloedige burgeroorlog tus sen katholieken en protestanten is sinds vorig jaar een statis tische kentering gesignaleerd. Voor het eerst werden meer katholieken dan protestanten vermoord. Evenals in het voor malige Joegoslavië lijken de po litieke leiders nauwelijks greep te hebben op de gewapende groepen, die hun bloedige cam pagnes onder andere bekostigen uit afpersing en drughandel. Zuid-Afrika: Blanken dreigen met acties Johannesburg - Blanke extremisten in Zuid-Afrika blijven zich teweer stellen tegen het recente geweld van radicale zwarten waarbij vier blanken de dood vonden. Zowel de Afrikaner Weerstandsbeweging als de Witte Wolven, een andere groep van racistische blanken, hebben vergeldingsacties aangekondigd. Amnesty: Martelingen in Chili duren voort Den Haag - Ondanks de terugkeer van de democratie in Chili sinds 1990 wordt in het Latijnsamerikaanse land nog altijd gemarteld. Dat concludeert de mensenrechtenorganisatie Am nesty International in een rapport over Chili. Amnesty geeft in het rapport voorbeelden van zo'n vijftig gevallen, waarin veiligheidstroepen en politie zich schuldig maken aan martelingen en/of mishandelingen. Alle onderzochte gevallen dateren vanaf de tweede helft van 1991. Hezbollah laat SLA-soldaat vrij Bayrut - De pro-Iraanse Hezbollah heeft gisteren een soldaat van het door Israël gesteunde Zuidlibanese leger (SLA) vrijgela ten en het stoffelijk overschot van een andere overgedragen aan een vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis. Dit is vernomen uit Libanese veiligheidsbronnen. De vrijlating gebeurde ter gelegenheid van het moslim-feest Eid al-Fitr aan het slot van de vastenmaand Ramadan, aldus een woordvoerder van de Hezbollah. Volgens islamitische bronnen in Bayrut zou het de eerste stap kunnen zijn naar de vrijlating van meer dan 200 mensen die door Israël en Hezbollah worden vastgehouden. Dinsdag liet Israël al ter gelegenheid van het Fitr-feest 16 pro-Iraanse guerrillastrijders vrij. Ook Fiat beschuldigd van omkoping Milaan - De Italiaanse auto- en machinefabrikant Fiat blijkt een grote rol te hebben gespeeld bij het omkopen van politici. Volgens de juridische autoriteiten heeft Fiat, de grootste parti culiere werkgever van Italië, via een Zwitserse rekening geld gestuurd naar de Christen-Democratische Partij. De rechters zijn er van overtuigd dat de omkopingsactiviteiten al vanaf 1982 plaats hebben gevonden. Het is voor het eerst dat een grote particuliere onderneming van corruptie wordt beschuldigd. Een woordvoerder van Fiat wilde niet reageren op de beschuldigingen. De justitie heeft al verschillende directeuren van Fiat gevangen gezet wegens omkoping. Greenpeace negeert uitspraak rechter Antwerpen - De rechtbank in Antwerpen heeft Greenpeace gisteren gelast de blokkade van de chloorfabriek Solvay in het Antwerpse havengebied onmiddellijk te beëindigen. De milieu organisatie gaat echter door met de actie. Greenpeace blokkeert het bedrijf zodat het geen zout meer aangeleverd krijgt. Zout is de grondstof voor de chloor die Sovlay produceert. Greenpeace eist van het chemieconcern een plan waarin het aangeeft hoe het de chloorproduktie voor het jaar 2000 denkt af te bouwen. Ondanks herhaald aandringen van Greenpeace weigert de directie van Solvay met de milieu-activisten in overleg te gaan. De rechter heeft bepaald dat Greenpeace per activist een dwangsom moet betalen van 100.000 Belgische Frank (een kleine zesduizend gulden) per overtreding. Aan de actie nemen in totaal ongeveer 25 actievoerders deel. Twintig doden bij explosie Venezuela Maracaibo - Ten minste twintig mensen zijn donderdag om het leven gekomen bij een explosie in een gasfabriek ten noorden van Lagunillas, dat op circa 600 kilometer afstand van de Venezolaanse hoofdstad Caracas ligt. De fabriek is een filiaal van de nationale Venezolaanse oliemaatschappij PDVSA. Over de oorzaak van de ontploffing wordt nog in het duister getast. Chirac: Mitterrand mag blijven Parijs - Jacques Chirac (zie foto), de leider van de gaullis tische RPR die volgens alle verwachtingen morgen de gro te winnaar wordt van de Ka merverkiezingen, vindt niet langer dat president Mitter rand moet aftreden. „Niemand bestrijdt het Grondwettelijke recht van Mitterrand om zijn mandaat af te maken." Presi dent Mitterrand is benoemd tot 1995. De RPR-leider had deze week het vuur geopend op de positie van Mitterrand, die het na zondag zal moeten doen met een hem vijandige regering. Het gedrag van de gaullisten irriteerde de president zo mateloos dat hij liet weten dat hij wel eens een premier zou kunnen kiezen, die niet uit de RPR afkomstig is. Daarop deden de gaullisten water bij de wijn. Politieke crisis Zaïre verscherpt Kinshasa - De politieke crisis in Zaïre heeft zich vrijdag verder verscherpt nadat het overgangsparlement de nieuwe regering van de premier Etienne Tshisekedi had aanvaard. President Mobutu Sese Seko negeert het besluit, meldden de Belgische radio en de Britse BBC. Mobutu heeft inmiddels de ontbonden nationale assemblee bijeengeroepen voor een buitengewone zitting op 29 maart, meldde radio Kinshasa. Oppositieleider Tshisekedi werd in december vorig jaar afgezet door de president. Het overgangs parlement, dat de nationale assemblee verving en een ontwerp voor een nieuwe grondwet heeft opgesteld, had de tegenstander van Mobutu echter gevraagd een nieuwe regeringsploeg samen te stellen. VN kunnen Vietnamezen niet beschermen Phnom Penh - De VN-macht in Cambodja kan de honderddui zenden Vietnamezen daar niet afdoende beschermen tegen het toenemende geweld van de kant van de autochtone bevolking. Woordvoerder Eric Fait verklaarde dat de 22.000 man sterke troepenmacht, die Cambodja moet voorbereiden op vrije verkie zingen die in mei zijn gepland, daarvoor geen mandaat heeft. Hij reageerde met de verklaring op een verzoek van de Vietnamese premier Vo Van Kiet aan de VN om een einde te maken aan het steeds grotere geweld tegen de Vietnamezen, die soms al generaties lang in Cambodja wonen. Ruim twee weken geleden werden in een vissersdorp in het noordwesten 35 Vietnamezen afgeslacht. Afgelopen woensdag vonden opnieuw acht Vietnamezen de dood bij gewelddaden van Cambodjanen. Met name aanhangers van de Rode Khmer maken zich schuldigen aan de moordpartijen op immigranten uit het buurland, dat in 1978 Cambodja binnenviel en een einde maakte aan het schrikbewind van deze organisatie. Presidentsverkiezingen in Niger Niamey - In Niger in de Sahel vinden vandaag presidentsverkie zingen plaats die waarschijnlijk zullen worden gewonnen door de 43-jarige oppositieleider Mahamane Ousmane. Ousmane moet het in de verkiezingen opnemen tegen 55-jarige voormalige legerofficier Tandja Mamadou van de vroegere regeringspartij Nationale Beweging voor de Ontwikkeling van de Samenleving. Mamadou behaalde bij de eerste ronde in februari 34,2 procent van de stemmen. Ousmane, de kandidaat van de progressieve Sociale en Democratische Conventie, kreeg 26,6 procent van de kiezers achter zich. Ousmane wordt nu echter gesteund door een coalitie van oppositiepartijen, waar vijf presidentskandidaten die in de eerste ronde werden verslagen deel van uitmaken.

de Stem | 1993 | | pagina 5