weekend De ombuiging van een staalstad >oix de Pez 8.95 ntet-Barrail 8.95 jinte-Gemme 8.95 du Manoir Bages, 8.95 )u Bellevue ste kruidenier eintjes letten. 'Guten Tag. Hier finden sie Ihre Anschlüsse an die Zukunft.' Het credo van technologische hemelbestormers die onder de nog opstijgende rook van Duisburgs staalfabrieken een toekomstdroom gestalte geven. Staal heeft alleen nog het verleden voor zich. Geen toekomst. Omschakelen, heet het in het Roergebied, waar na de mijnen nu de hoogovens ten offer vallen aan de veranderende wereldconjunctuur. Maar staalknuisten die een chip moeten oppakken...? Correspondent Frans Wijnands keek twee dagen in Duisburg rond en registreerde er woede, optimisme, gelatenheid, vertrouwen, twijfel en strijdbaarheid. Het allesbepalende staal hoort in Duisburg straks voorgoed tot het verleden 'Ook al hebben we ons laten besodemieteren, we zullen toch verder moeten' DE STEM ZATERDAG 27 MAART 1993 phe Contrölée, e wijn. lée, Cru Bourgeois, rolle rode wijn. jitrölée.Cru Bourgeois, (fruitig bouquet. fcölSSfl'livöSS ic Contrölée, ode wijn. lj Pey Barail trölée, Cru Bourgeois, :pele rode wijn. er 8.95 trölée, Cru Bourgeois, htige rode wijn. er 8.95 zaterdag 10 april a.s. en rraad strekt. Door Frans Wijnands Een spandoek roept op tot actie, maar naast strijdbaarheid zijn er ook twijfel en gelatenheid. Ik geloof er geen bal meef van en ik vertrouw ze voor geen cent. Zo zegt hij het niet. Maar hij bedoelt het wel. Dr. Richard Klein (49) is Oberstadtdirektor van Duisburg (535.000 inwoners; nu 12, binnenkort 17 procent werklozen). Een man die weloverwogen formu leert, uiterst rustig. En on-diplo- matiek duidelijk. In 1987 dreigde staalgigant Krupp al met sluitin gen. Er waren slechts kortstondige overlevingskansen. In wervende hoogglans-brochures werd plaats vervangende werkgelegenheid be loofd. „In een topgesprek heb ik tegen Krupp-directeur Gerhard Cromme gezegd dat ik zijn verhaal niet geloofde." Een paar weken geleden kreeg Cromme eigenlijk hetzelfde te horen, toen woedende staalarbeiders hem in nóg minder diplomatieke taal voor 'leugenaar' uitmaakten. „En wat dan nog? Ook al zijn we belogen en besodemieterd, er is geen redden meer aan. Af, uit, amen." 'Zum Reichsadler' heet het drukbezochte café-restaurant aan de Atroperstrasse in Rheinhausen, op honderd passen van de hoofdin gang van de tot sluiting gedoemde Krupp/Hoesch-hoogoven in deze industrie-wijk van Duisburg. Maar iedereen kent het café als Gaststat- te Holzweiler; die rijksadelaar is historie. Zoals binnenkort ook dat al bijna een eeuw allesbepalende staal. Zoals van de 20 kolenmijnen in en rond de stad er nog maar één over is gebleven, zo zullen ook de hoogovens en staalfabrieken uit het stadsbeeld verdwijnen. Aan de tap bij 'Holzweiler' de gebruikelijke praat. Ilqze uitvallen naar directies die het allemaal heb ben zien aankomen maar de waar heid niet wilden zeggen; 'ja natuur lijk hebben we ons laten besode mieteren'; het bekende schouder ophalen en het bijbehorende ge baar van nóg een rondje. Het is maandag, en de avond is nog jong. Iedereen houdt de klok in de gaten. Om half acht gaan gedurende een kwartier alle lichten uit; binnens- en buitenshuis. In heel Rheinhau sen. Het zoveelste protest tegen de dreigende massa-ontslagen. Bij de fabrieksingang dansen Duitse en Turkse staalar beiders op Turkse volks muziek rond kleine kolen- vuurtjes. Dan gaan de straatlan taarns en de lichtreclames uit. Voor de ramen van de huizen worden brandende kaarsen geplaatst, in de vele kebab-tenten is het even wen nen zonder het gebruikelijke felle neon-licht. Bij 'Holzweiler' krijgen de glazen donkerbruin 'Diebeis Alt' een middeleeuwse gloed. Kerstach tige sentimentaliteit tussen de plastic bloemen. Lotsverbonden heid bindt. Het troost en sterkt, nu Rheinhausen gaat veranderen. Hoe sneller hoe liever, vindt Ober- staddirektor Klein. Hij heeft haast. Het ontmantelen en schoonmaken van de 260 ha. kapitale bedrijfster reinen van Krupp kost 400 miljoen mark. Hij heeft geen tijd en zin te wachten tot het inmiddels gefu seerde Krupp/Hoesch uit de rode cijfers is. „Ik wil dat ze me meteen na de sluiting die grond om niet geven. Als gemeente vinden we in Bonn, bij de deelstaat Noordrijn- Westfalen én de EG wel het geld om de zaak te saneren. En dan beginnen we aan het zoveelste, nieuwe hoofdstuk." De stadsbestuurder lijkt op een chirurg die weet dat de patiënt meer gebaat is bij een snelle ampu tatie ineens, dan met een uitzichts loos gefaseerd ingrijpen. Het is im mers duidelijk dat zijn stad zonder staal verder moet, wat in de direc tiekamers ook beweerd of, tegen beter weten in, nog beloofd wordt. Vuiligheid en troep. Duitslands zwart doorrookte long. Dat blijft het hardnekkige vooroordeel over het Roergebied. Nieuwe bedrijfs vestigingen in Duisburg ketsten af, omdat de vrouw van de directeur er voor paste in die rotzooi te gaan wonen. De wijk Rheinhausen heeft, tussen de huizen en winkels, iets dorps. Maar om bijna elke straathoek doemt het massieve hoogoven-com plex op. Hoog, zwart, roestig, dam pend. De nieuwe lente is er niette De wijk Rheinhausen heeft, tussen de huizen en winkels, iets dorps. Maar om bijna elke straathoek doemt het massieve hoogoven-complex op. De burgermanstent die op een bordje naast de ingang, elke vrijdagavond dansen belooft voor 'de jongere ouderen en de oudere jongeren' lijkt in de malaise te delen. Anders dan de nachtclub die aan een van de fabrieksstraten een feestelijke heropening aankondigt. Goedkope liefde ter vervanging van het te duur geworden staal... Duisburg schudt het cliché van grauwe staalstad af. De universi teit bloeit, havendirecteur Klaus van Lith ziet volop toekomst en in de groene wijk Neudorf heeft de beroemde Engelse architect Nor man Foster een paar prachtige gla zen gebouwen neergezet; rank en flitsend als ijsbloemen. Een ervan wordt over enkele weken geopend, als centraal gebouw voor het ambi tieuze Technologiecentrum, met zwaartepunt op micro-electrotech- niek en telecommunicatie. Een zichzelf aanprijzend centrum, waar bedrijven kunnen profiteren van de nieuwste wetenschappelijke vin dingen. Dr. Wolfgang Burgbacher vindt het wat flauw om te veronderstellen dat hij met dat project voor de vervangende werkgelegenheid voor een paar duizend staalarbeiders kan zorgen. Het is ook niet de bedoeling om die mannen van staal met hun kolenschoppen van han den te leren om met chips en derge lijk teer spul om te gaan. Hoe hard het ook klinkt, maar een groot deel van hen zal moeten wennen aan een onvoorzien vroegtijdige pensio nering. Technische vooruitgang betekent nu eenmaal arbeidsbesparing in veel bedrijfstakken, maar tegelijk schept de vooruitgang haar eigen nieuwe arbeidsplaatsen. Al 26 be drijven zijn in het centrum geves tigd; anderen staan op de wacht lijst. De gebouwen van Forster én het hoog-gekwalificeerde prak- tisch-wetenschappelijke werk wat er in wordt verricht, blijken een magneet te zijn voor belangstellen den uit heel Duitsland. Dienstver lening is voor dr. Burgbacher een sleutelbegrip. FOTO'S JACQUES PEETERS -vt juutsm-uo min als vanouds. Uitbundige forsy thia verbergt de groezelige gevels van de huizen, waarvan de bewo ners zich niet meer kunnen herin neren wanneer voor 't laatst de winterschilder voorbij is gekomen. „Rheinhausen moet leven, maar verandering heeft z'n tijd nodig." Op lichtgevend groene affiches vraagt het Burgercomité eerder om begrip, dan dat het oproept tot verzet. Toch schrijft Duisburg bin nenkort zo'n 10.000 arbeidsplaat sen in en rond de staal af, en moet gezorgd worden voor voldoende al ternatieve toekomstperspectieven voor de jonge generatie. T^T et als in het iets verderop I gelegen, befaamde Fraun- W hofer-instituut, en aan de -1- universiteit. Die krijgt bin nenkort de naam van Gerhard Mercator. De beroemde, universele wetenschapper, vooral bekend van zijn globe en landkaarten, woonde en werkte 40 jaar in Duisburg. Een zeer vooruitdenkend man; beter symbool voor de moderne Duisbur- ger is nauwelijks denkbaar. Ook de universiteit kijkt vooruit. Ooit be doeld voor 7000 studenten, telt zij nu al het dubbele aantal. Er is een reeks van zichzelf bedruipende in stituten opgericht, er wordt samen gewerkt met de universiteit Nijme gen en men is er zich doorlopend bewust van de uitgesproken regio nale positie, taak en verplichtin gen. Het universiteitsbestuur belegde na de aankondiging van de hoogoven sluiting een spoedvergadering om te bekijken, öf en hoe de universi teit zou kunnen helpen. Meer sym pathiek dan praktisch misschien, maar het tekent de lotsverbonden heid met elkaar. Nóg een optimistisch mens is te vinden in het havenkantoor. Klaus van Lith; goed bevriend met Rot terdams burgemeester Bram Peper; evengoed thuis in de ARA-havens (Amsterdam, Rotterdam, Antwer pen) als in zijn eigen Duisburgse Rhein-Ruhrhaven. De grootste bin nenhaven van de wereld; een dool hof van havens en bekkens, door gaande vaarroutes en kommen. Ruim 40 kilometer kaaien en aan legsteigers; bijna 140 km rails op het haventerrein. Duisburg is een zeehaven, deels vrijhaven. Voor Van Lith biedt die vrijhaven, met z'n bijzondere be lasting- en douanefaciliteiten, een aantrekkelijk toekomstperspectief. Nog is 64 procent van de havenac tiviteit gebaseerd op kolen, staal, erst, schroot. Maar dat gaat snel veranderen. De economie verandert de haven, niet omgekeerd. Aanpas sen dus. Inspelen op de nieuwe vervoerstechnieken, op het contai nervervoer, op betere communica tie, op de toenemende wisselwer king tussen het transport per schip, trein en vrachtauto. Duisburg als overslagcentrum, wetende hoe groot de internationale concurren tie is; „dat merk ik al in Venlo, met dat goederenverkeersknooppunt." Niet zeuren, maar aanpakken. De afgelopen 7 jaar zijn in Duisburg 9000 nieuwe arbeidsplaatsen ont staan, buiten de staal. Dat moet de komende jaren opnieuw lukken, meent Oberstadtdirektor Klein wiens optimisme groot is. Sinds 1609 hebben de Duisburgers, door historisch-bestuurlijke lotsbepa- ling, Pruisische deugden en Rijn landse creativiteit gecombineerd. Het kan ze nu eens te meer en meer dan ooit van pas komen.

de Stem | 1993 | | pagina 37