weekend Nogal overdreven Het is al weer tien jaar geleden dat de ruim driehonderd werknemers van Electron Breda BV werden meegesleurd in de val van het RSV-concern. Een deel van hen ging niet bij de pakken neerzitten. Ze namen hun lot in eigen handen en richtten een werkgemeenschap op. Die ETW (Electrotechnische Werkgemeenschap) Breda BV bestaat nog steeds en verschaft werk aan dik honderd mensen, ook al moest er vaak tegen de stroom opgeroeid worden. Tien jaar arbeiders-zelfbestuur in Breda. Electron-personeel ontsnapte aan RSV-ramp en richtte ETW op 'De belangstelling bij de bonden en bij de politiek voor ons is minimaal' ALS hij het over zijn st heeft, praat geen Breda de Valkenberg. Nee, de zwanen zwemmen in dc 't Valkenberg. In de voc hoftuin van de Oranje-] staan beuken en eiken eeuwen oud. Ook vancU criminaliteit en herenli bekende verschijnselen gemeente wil het park reconstrueren, een pro het ministerie van Mili« aangemerkt is als Nati< Voorbeeldplan. DE STEM ZATERDAG 27 MAART 1993 DE STEM In zijn jonge jaren placht Benito Mussolini in oproerige redevoe ringen God uit te dagen om hem ter plekke dood te donderen. Het publiek wachtte dan ademloos op de klap, maar helaas is God nim mer op zijn verzoeken ingegaan. Dat zou de wereld een hoop el lende hebben bespaard. Jaren later, toen hij de Kerk van Rome goed kon gebruiken bij de vestiging van zijn totalitaire re giem, liet hij berichten versprei den dat hij zich weer met de Moederkerk had verzoend en dat hij dagelijks tijd uittrok voor con templatie en gebed. Het fascisti sche blad 'II Popoio d'ltalia' liet zelfs weten dat de Duce een zeke re gelijkenis vertoonde met de Heilige Ignatius van Loyola. Natuurlijk had Mussolini geen tijd om te bidden. De Britse historicus Denis Mack Smith, die zelfs in Italië hoog wordt gewaardeerd, meldt hoe de almachtige en alwe tende superman, zoals Mussolini door zijn propagandamachine werd uitgebeeld, niet minder dan acht ministeries onder zijn hoede had, waar een man van hoge kwaliteiten in Italië al stapelgek zou kunnen worden van de be slommeringen van twee departe menten. De Duce, zo werd beweerd, werk te achttien of negentien uur per dag, met uitzondering van de zondag, waarop hij het met veer tien uur werk kalmaan deed. Feit is dat Mussolini graag vroeg naar bed ging en er prijs op stelde lang te sluimeren. Het licht in zijn werkkamer werd 's nachts aan gelaten om de indruk te wekken dat de Duce in het holst van de nacht voor het welzijn van de natie zat te ploeteren. Hij zou gemiddeld 25 bijeenkomsten per dag afwerken en audiëntiegan- gers werden in de looppas naar zijn bureau geleid. Volgens een fascistische reken som, die alleen al door de preci sie van de uitkomst naar de leu gen geurt, zou hij over een perio de van zeven jaar 1.887.112 af zonderlijke regeringszaken heb ben afgewikkeld. Dat komt neer op meer dan 100 regeringsbeslis singen per uur in achtereenvol gende werkweken van zestig uur. Op de niet aflatende drukke da gen vond hij ook nog tijd om te sporten, te schrijven en op de antieke violen uit zijn verzameling te spelen. Bovendien las hij uit voerig de binnen- en buitenland se pers. Hij had ook belangstel ling voor vrouwen en, vanaf het moment dat hij de Kerk nodig had, tijd om te bidden. De Duce beweerde dat het fascis me katholiek was. Hij gaf de gees telijkheid vrijdom van belasting, stelde het ideale aantal kinderen per gezin op 12, overwoog het nut van belasting op kinderloze gezinnen en 'onrechtmatige celi batairen', stelde forse straffen op overspel, met een extra zwaar tarief voor vrouwen, ageerde te gen moderne dansen, sloot tien duizenden wijnhuizen en hield de badmode zedig. De Kerk was er niet ontevreden over. Er werd in die dagen in Italië minder gelachen dan voor heen en zelfs kinderen trokken gezichten van gladiatoriale stuursheid, gelijk de Duce. Eigenlijk was Mussolini een ge weldige rat, met een groot poli tiek talent. Symbolisch voor zijn grootheidswaan is de poging om een bronzen Colossus van tachtig meter hoog te bouwen. Het ding zou op het Foro Mussolini aan de oever van de Tiber moeten staan en neerzien op de koepel van de Sint Pieter aan de overzijde. De Kolos zou een halfnaakte Her cules moeten zijn, met de gelaats trekken van de Duce; de ene hand geheven in het oudromeinse sa luut, in de andere de fascistische knuppel. Er werd een aantal bronsgieterijen voor dit doel ge sticht, maar na honderd ton giet werk was er slechts een deel van het gelaat voltooid, alsmede een voet, die een paar man hoog was. Gebrek aan geld en metaal maak ten een eind aan dit project. Mus solini wilde de Italianen onder meer van ruggegraat voorzien en zuiveren van corruptie. Achteraf is er maar weinig van zijn nieuwe orde terecht gekomen. Als sym bool van de gezegende misluk king hadden ze die enorme bron zen voet best kunnen bewaren. Of een stuk van die grote bek. De komende ETW-directeur Cees Mertens (links) en de vertrekkende directeur Gerrit van Os: de solidariteit is belangrijk... FOTO DE STEM JOHAN VANGJM De arbeiders aan de macht Van de ene dag op de' andere, over een paar weken precies tien jaar geleden, stonden ze met lege handen op straat. Electron Breda BV was met 335 werknemers een zelfstan dig opererende dochter binnen de razendsnel instortende RSV-reus. „We werden meegesleurd. Er was geen redden meer aan. Dus daar stonden we. Met lege handen want Door Peter Schouten geld voor een afvloeiingsregeling was er niet." Gerrit van Os treedt over een paar maanden terug als directeur van ETW. Tien jaar geleden was hij bij Electron chef-monteur. En zo oogt hij ook vandaag de dag nog. Van Os komt uit Veghel. Die Oostbra bantse afkomst is nu nog duidelijk te horen in de gemoedelijke toon waarop hij zijn personeel en zijn opdrachtgevers aanspreekt. „Ik herinner me de eerste vergade ring van ontslagen Electron-werk- nemers die de FNV bijeenriep. Daar heb ik hard geroepen: laat ons tonen dat we het kunnen. La ten we vakmanschap, expertise en ervaring bij elkaar houden. We richten een werkvereniging op. En dat deden we dus. We gingen vol goede moed aan het werk, want de bond had beloofd ons te zullen helpen." Achteraf is Gerrit van Os pas gaan beseffen dat het heel gemakkelijk is om te roepen dat je een werkver eniging gaat oprichten, maar dat het heel wat minder eenvoudig is om die plannen om te zetten in realiteit. „Neem bijvoorbeeld die hulp van de bond. Die bleek te bestaan uit wat briefpapier en een oud type machientje. Dus dat viel vies tegen. En een ruimte hadden we ook al niet. Op zeker moment kregen we de beschikking over een kamertje bij het industriepastoraat in de Liniestraat. Daar is het eigenlijk allemaal pas echt begonnen." „Maar ja, we konden daar in de Liniestraat wel op allerlei plannen broeden, maar we hadden geen rooie cent. Ik ben toen maar ge woon op de schooitoer gegaan, een aantal kloosters langs. En ver domd, het lukte. Na een paar we ken hadden we, met nog wat privé- centjes erbij, een startkapitaaltje van veertig mille. Toen zijn we naar de Kamer van Koophandel gegaan en hebben we de Electro technische Werkvereniging Breda laten registreren. De vereniging telde 130 leden, ik was de eerste voorzitter. In het eerste bestuur herinner ik me nog de namen van Theo Hoppenbrouwers, Piet de Ko ning, Martin van den Ende, Bertus van Oosterhout en Elly Bakker. Na veertien dagen hadden we al vijf tien man aan het werk." Denk nou niet," waarschuwt Van Os, „dat het daarna van een leien dakje ging. Want we zaten nog steeds in het begin van de jaren tachtig, dus de recessie was nog niet voor bij. We speelden nog steeds onder neminkje vanaf een zolderkamertje aan de Laan van Mertersem. En we pakten alles aan wat we maar konden krijgen, klein prulwerk en zelfs schoonmaakwerk om maar aan de slag te blijven. Tegen het eind van '83 liep het personeelsbe stand op zeker moment echter weer terug van twintig naar twee man. De banken wilden geen krediet geven, want er was geen' onder pand." Alleen de Stichting Triodos in Zeist was bereid om op basis van rekening-courant krediet te verle nen. „Maar dan moesten de leden allemaal persoonlijk garant staan. Mensen die toch al niks te makken hadden, staken er hun spaarcentjes in. Er waren leden die voor twee honderd gulden meededen, maar er waren er ook een paar die er vier duizend gulden instaken. Ik heb het toen een tijdje behoorlijk be nauwd gehad. Het was immers best mogelijk dat ik die arme drommels meesleurde in een hachelijk avon tuur. We deden de acquisitie nota bene op de fiets." De aantrekkende economie schoot Van Os begin '84 echter te hulp. Zo goed als de recessie een jaar daar voor de doodsteek had betekend voor Electron, zo waren het nu ook weer conjuncturele ontwikkelingen die voor de groei van ETW zorg den. „Het ging plotsklaps bergop," herinnert hij zich. „Een ploeg van 25 man naar een booreiland, van die opdrachten dus. Binnen drie maanden had ik 65 man aan de slag, begin '85 waren dat er al tachtig. En inmiddels waren ook alle 335 ex-Electron-werknemers weer aan het werk. Mooi toch? Dat was toch immers de hoofdddoel- stelling van waaruit wij vertrokken waren?" ETW nam steeds grotere werken aan. „Van de ene kant mooi na tuurlijk. Maar van de andere kant deden de opdrachtgevers steeds va ker moeilijk over de aansprakelijk heid. We hebben toen noodge dwongen moeten besluiten om van onze onderneming een besloten vennootschap te maken. De Stich ting Stimulans van de paters Ka pucijnen in Den Bosch wilde parti ciperen met een achtergestelde le ning van negentig mille en de Ra bobank verleende krediet op de debiteuren. Toen zijn we naar ons huidige onderkomen aan het Spin- veld (tegenover de Gamma) ver huisd. Eindelijk waren we een vol wassen onderneming." Een besloten vennootschap moet aandeelhouders heb ben. „Klopt", zegt Gerrit van Os. „Je weet nog van die borgen die Triodos in Zeist eiste? Die hebben we afgekocht. Die zijn we in bedragen van hon derd gulden belastingvrij, tien aan deeltjes van een tientje, gaan uitke ren aan de leden en de werkne mers. Op die manier werden de leden en de werknemers de eigena ren van hun bedrijf." Zou je dat arbeiders-zelfbestuur kunnen noemen? „Een pure vorm van arbeiders-zelfbestuur. En voor zover mij bekend nog steeds uniek in Nederland," zegt Van Os. „De leden-aandeelhouders kiezen een bestuur, zeg maar de Raad van Commissarissen. Die raad benoemt de directeur. De leden mogen vier keer per jaar meebeslissen over het ondernemingsplan. Het gevolg? Een enorme betrokkenheid. De on derlinge Solidariteit is ontzettend groot. En er zijn ook buiten het werk veel sociale contacten." Wat Gerrit van Os nog steeds niet- begrijpt, is het feit dat het ETW- voorbeeld nog zo weinig navolging krijgt. „De belangstelling bij de bonden en bij de politiek is trou wens toch minimaal. En ook de banken bekijken ons met argus ogen. Wij geloven in mensen, niet in instellingen. De banken geloven niet in mensen, die willen alleen maar zekerheden. En dat levert wel eens strubbelingen op. Want een onderneming als de onze moet af en toe toch behoorlijke projecten voorgefinancierd krijgen." De enige politieke belangstelling, vertelt Van Os, kwam de afgelopen jaren uit een eigenlijk onverwachte hoek. „Peter Neeb, lang Statenlid voor de WD en tegenwoordig bur gemeester van Oudenbosch, was nog werkzaam bij de Bredase dienst Economische Zaken en was eigenlijk de enige politicus die se rieuze belangstelling toonde voor het reilen en zeilen bij ETW. Ver der hebben we nooit iemand ge- T iemand van de progressieve partijen? „Niemand," zegt Van Os. „En dat doet zeer. X Want vooral uit die hoek verwacht je toch eigenlijk wel de nodige support. Vooral omdat we nooit een geheim hebben gemaakt van onze ideële doelstellingen. Ik heb op zeker moment een rapport gestuurd naar diverse instellingen, waarin ik gedetailleerd heb uiteen gezet hoe het met ETW in de loop der jaren is gegaan. Arbeidsbureau, politieke partijen, gemeente, Ka mer van Koophandel en nog wat van die instellingen. Ik heb nooit meer iets gehoord." Ook de gemeente Breda, vertelt hij, liet het eigenlijk afweten. „In het begin, toen het water ons tot de lippen steeg, heb ik aan de gemeen te Breda een subsidie van zestien mille gevraagd als borg voor de huurpenningen van ons kantoortje aan de Laan van Mertersem. Eeu wen heeft het geduurd voor die subsidie verleend werd. Toen we die zestien mille kregen, hadden we dat geld al lang niet meer nodig." Wat heeft hij ermee gedaan? „We hebben dat geld via Cebemo in Oegstgeest gestoken in een ontwik kelingsproject. We hebben er uit eigen middelen nog 37 mille bijge daan en in Oeganda onderhoud gepleegd aan een aantal apotheken en ziekenhuisjes." Heeft hij dat ooit teruggemeld bij de gemeente? „Nooit. Laat ze het nu maar in de krant lezen." „Later hebben we via Cebemo in Tanzania ook nog een waterkracht centrale gebouwd," zegt Van Os. „Op die manier konden we een WAO'er tien manuren per week aan het werk houden. Zodat zijn vakmanschap niet verloren ging." Het ging ETW dus voor de wind. Het aantal werknemers steeg op zeker moment zelfs tot tweehon- derd. „Hoe meer werknemers je in dienst hebt, hoe kwetsbaarder je bent," zegt Van Os. „Zeker als er, zoals nu, weer een economische recessie dreigt." De Stichting Sti mulans van de paters Kapucijnen kreeg het op zeker moment ook benauwd. „Stimulans eiste profes sioneel management. Dus hebben we in '89 een heuse manager aan getrokken. Een mannetjesputter, 33 jaar oud, ir bedrijfskunde en ing electrotechniek, wat wil je nog meer?" Het bleek echter allesbehalve een gouden greep. „Zo'n man wil car rière maken. Hij mikt op winst en op groei. In tijden van hoogcon junctuur gaat dat goed, maar zo gauw er een dip komt, gaat het gierend mis. Bovendien paste die man door zijn aanpak niet in de broze bedrijfscultuur die bij ETW in de loop der jaren was ontstaan. Wij waren allemaal kameraden van elkaar. We hebben vorig jaar juni gelukkig op een nette manier a scheid van hem kunnen nemen.' Dus nam Gerrit van Os het rui weer over om de ETW-kameradeiil opnieuw langs de valkuilen van recessie te loodsen. „Onze onderra ming is een beetje aan het vergij zen. Maar dat neemt niet weg ia er bij ons nog steeds een geweidia brok vakmanschap is ge seerd. Wij zijn iets duurder dan dl technische uitzendbureaus. Tocl kunnen we concurreren. Waarnl Omdat de klandizie inmiddels weq dat ETW beslagen ten iis komt." Het personeelsbestand d de het afgelopen jaar naar dik honderd. „Mail wat vertrokken is, hefcl we in heel veel gevallen elders aal een behoorlijke baan kunnen jj pen. We doen hier bijna d aan outplacement. We hebbent! honderd werknemers, maar de ij gelopen tien jaar hebben we totaal driehonderd man elders aij een goede vaste betrekking kunnej helpen," zegt Van Os. „Niet minder dan vijftien procoj van onze werknemers zijn je allochtonen. Maar die zijn geïntegreerd in onze werkgemfl schap. En het zijn echte vaklui, werk leveren op Nederlands j veau. Af en toe doet een opdraaf gever wel eens moeilijk als we« jonge buitenlandse monteur l" bieden. Dan zeg ik: je mag hem«l week lang voor niks uitprobetj Als hij niet bevalt, mag je EJ terugsturen. Ik heb er nc eentje teruggehad." In september houdt Van Os 1 voor gezien. „Ik heb tien tropei j ren achter de rug." Zijn opvolg[J de 46-jarige Cees Mertens, technicus en Baas Werkplaats,'1 net als zijn voorganger zo vaffl werkvloer is geplukt en in deEn'l sfeer net zo gepokt en gemazek j Mertens ziet het helemaal zitk j „De bedrijfscultuur is hier ders. Maar ik ben ermee vergT«J Ik ben er vanaf het begin bij ff weest, heb ook tien jaar in j bestuur van de onderneming Sfff ten." I Cees. Mertens heeft maar één a» j tie: „De continuïteit van de owj neming en dus van de werWf genheid van mijn maten." Overjj schaal van de onderneming gedicideerd. „Laten we het i op ongeveer honderd man ho# We hebben het over vaste di® verbanders die op uitleen?] worden ingezet. Dat maakt hel drijf extra kwetsbaar voor de^ junctuur. Ik heb het idee dat r j met honderd werknemers-aaiwj houders een safe onderneminS; Samen kunnen we veel bere»1 Met onze kameraadschap overf| nen we de tegenslagen." Door Peter de Leeuw e ganz' waggele over de vijver der Toa een em strooit. De race op vermakelijk voor d de banken aan de der het lentezonn groepje scholieren i: het park in de oude Breda. Nadat de ga zich tegoed hebben eten, richten de joi dacht weer op de rr keerd. Inscripties getuigen van minde schien al lang vervl De vorm van de vergelijken met een grote- en een kleir de vleugels bij elks spant een bruggetj gens rond de vij zwarte zwanen, d van Toon Kooien, men de jonge zwa maanden door de sluier die de fontei ■spreidt. Aan de noordkan staat het wat aftan sau Monument, zonder aangenaan geven aan uw ver: teken te onthullen nert aan de ves' voorzaat, Engelbre nu vijf eeuwen gel van Breda," aldus ningin Wilhelmini foto's te oordelen juli 1905. Achter het brug rood- en zilverkl van Aldo Rossi o; van de Italiaan h( het water van d< park aan een zi; toren is een me fraai object in h( de bank. Daarir Hercules, die zich schuil dendrons en in de volksmoi voorts de stads- onderweg van of NS-station. Niet alleen de si de voormalige Oranje-Nassaus: scheidt een gracl Kasteel van Bre huisvesting van litaire Academi idyllisch is de aan de oostzijde, J.F. Kennedylaa raadt dat ze is jaren zestig. De situatie van ik me niet. Ja, h< rij- en Zwaans

de Stem | 1993 | | pagina 34