Koers van Amerikaanse handelspolitiek nog onduidelijk Crim Israël moet een einde maken aan Palestijnse frustraties Een 'Internationale' via steekpenningen 1^3 ENS Iedereen moet inleveren? Dan ook allemaal dezelfde aftrek DE STEM Vlees In blessuretij' Amsterdam Joegoslaven DE STEM ACHTERGROND 'Cao per bedrijf in metaalsector regio Rotterdam' DE STEM De socialisten in Italië bouwden jaar in jaar uit vlijtig aan hun 'Socialistische Internationale'. Wanneer mogelijk, bevoordeelden zij zusterpartijen uit andere landen. Door Aart Heering DE ITALIAANSE SOCIALIS TEN zijn er in de afgelopen jaren in geslaagd om een ge heel nieuw soort Socialistische Internationale te scheppen. De Italiaanse krant Corriere della Sera beschreef gisteren hoe de partijgenoten van Bettino Craxi hun contacten met zus terpartijen gebruikten om ook buiten Italië steekpenningen te incasseren. De 'Internationale van de Steekpenning' bestond uit een hecht netwerk van politieke relaties waarlangs de Italiaan se socialisten in de afgelopen jaren hun smeergeldbeleid blijken te hebben geëxpor teerd. Het meest recente voor beeld daarvan is de verkoop van 46 Italiaanse Agusta-heli- copters aan België in 1988. In de loop van het gerechtelijk onderzoek naar de moord op de Waalse oud-minister André Cools is het steeds waarschijn lijker geworden, dat in beide landen de socialistische partij kas van de transactie heeft geprofiteerd. De rechtbank van Luik vermoedt, dat daar bij gebruik is gemaakt van twee Luxemburgse dochters van de Italiaans-Belgische fi nancieringsmaatschappij Mer chant Italia. Deze werd geleid door partij leider Craxi's - inmiddels voortvluchtige - secretaris Mauro Giallolombardo en is door een Italiaanse onderne mer al eerder aangewezen als dekmantel voor de doorvoer van steekpenningen. Verder bemiddelden Craxi en de socialistische directeur van een staatsbank bij de Spaanse regering over de overname van het Spaanse bedrijf Antibioti- cos door het Italiaanse che miebedrijf Montedison. Daar bij werd ruim 900 miljoen gul den betaald, het dubbele van een kort daarvoor gemaakte taxatie. In Spanje bestaat daarom het vermoeden dat ook daarvan een deel is te rechtgekomen bij de partijen van Craxi en Felipe Gonzalez. In Frankrijk introduceerde de voormalige minister van bui tenlandse zaken Gianni De Michelis de louche financier Giancarlo Parretti bij zijn so cialistische zusterpartij. Daar op leverde de door de socialis ten bestierde staatsbank Cré dit Lyonnais - via haar Rot terdamse filiaal - de fondsen voor Parretti's overval op de filmmaatschappij Metro Gold- wyn Mayer. De onderneming liep uit op een totale misluk king, die Parretti in de cel deed belanden en de Franse staat honderden miljoenen heeft gekost. Waar dat geld is gebleven, weet niemand, maar sinds kort is wel duidelijk ge worden dat Parretti's partner Florio Fiorini in Zwitserland een socialistische smeergeld rekening beheerde. En tenslotte is de rechtbank van Rome veertien onderzoe ken gestart naar de ongeloof lijke misstanden bij het 'pro gramma voor internationale samenwerking' van het Itali aanse ministerie van buiten landse zaken. De voornaamste aangeklaagden daarin zijn De Michelis, twee ex-staatssecre- tarissen, de Italiaanse ambas sadeur bij de FAO en een vooraanstaande financier, allen socialisten. Het meest trieste geval daarbij betreft de Italiaanse miljarden voor het hongerende Somalië. Daarmee werd niet alleen het schrikbewind van Craxi's vriend Siad Barre gesteund, maar vooral bevriende Itali aanse ondernemingen die ver enigd waren in de Italiaans- Somalische kamer van Koop handel. En de voorzitter daar van was niemand anders dan Paolo Pilliteri, de zwager van Craxi die een jaar geleden als een van de eersten werd aan geklaagd in het steekpennin genschandaal van Milaan. De leden van de echte Socialis tische Internationale mogen blij zijn, dat Craxi's wens om Willy Brandt op te volgen als voorzitter van deze organisa tie, nimmer in vervulling is gegaan. De buurtslager heeft een reclamebord op het trottoir geplaatst en daar met grote krijtletters op gezet: Vier gehaktballen halen - drie betalen". Foute aanbieding. Je verwacht haar met tennisballen, met T-shirts, met viooltjes en vloeitjes, met flessen wijn en blikken cola, met kauwgomstrips, met theemokken, met floppy's desnoods. Met alle overdaad die de winkelier op zijn magazijnschappen hindert en die daarom op aantrekkelijke wijze moet worden afgeschoven naar de winkelende hamster. Maar het mag niet met gehaktballen. En ook niet met halskotelet ten, biefstuk van de haas en kalkoenfilet. Laat de buurtslager zijn klanten lokken met een nieuw vleesrecept, een vriendelijk woord of verlaagde prijzen. Maar geen aanbieding die de overdaad stimuleert. De consumptiedieren verdienen enige eerbied. (DC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoon Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per halfjaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. |1 HET GROTE loven en bieden is begonnen. Begrotingsbespre kingen hebben in ons land zo wel het karakter van een spel letje poker als van een potje patience. Bij traditie moet de minister van financiën uitkomen. Het goed gespeelde spel vereist ech ter dat hij niet direct al zijn kaarten toont. Hij moet gedul dig afwachten welke kaarten zijn medespelers op tafel leggen en afhankelijk daarvan moet hij besluiten al of niet te over- bieden. Met nog meer geduld moet hij het juiste moment be palen om zijn laatste troef uit te spelen en zo de winst binnen te halen. Winst die overigens altijd gedeeld moet worden. Ministers van financiën die in het begrotingsgevecht de volle winst boeken, moeten nog ge boren worden. Het spel wordt in principe ach ter gesloten deuren gespeeld. Alle ministers spelen mee. Spelbepaler is de minister van financiën, die zijn medespelers constant in de gaten houdt ge dachtig het woord van Van de Kièft, een van zijn voorgangers: 'Collega's? Laaielichters zijn het!' Spelleider is de minister president. Om te voorkomen dat het spel ontaardt in ruzie of, erger, leidt tot politieke moord of doodslag, is het zaak dat spelbepaler en spelleider het eens zijn over het te berei ken doel en de inzet om daartoe te geraken. Minister Kok heeft woensdag zijn eerste kaart op tafel ge legd: de jaarlijkse kaderbrief. Tegen de achtergrond van de Minister Kok foto de stem/johan van gurp sombere economische situatie schetst Kok de contouren van het te voeren beleid. De econo mie staat er slecht voor. Dat geldt niet alleen voor Neder land. Volgens de huidige in zichten zal de werkgelegenheid dit jaar dalen met 17.000 ar beidsjaren en de werkloosheid stijgen met 57.000 mensen. Voor volgend jaar dreigt de werkloosheid met nog eens 55.000 personen te stijgen bo ven het geraamde niveau van 595.000 personen. Het verbaast dus niet dat Kok schrijft: „Er moet daarom let terlijk worden gekozen voor werk boven inkomen; werk bo ven ieders inkomen wel te ver staan, want aan inspanningen gericht op behoud van arbeids plaatsen, respectievelijk het te rugwinnen van verloren gegane werkgelegenheid behoren alle burgers, rekening houdend met draagkrachtverhoudingen, een bijdrage te leveren." En hij ver volgt: „Juist nu behoud van koopkracht in 1994 niet tot de mogelijkheden behoort, zal naar instrumenten moeten wor den gezocht die in combinatie zowel goed zijn voor de werk gelegenheid als bijdragen tot een gelijkmatig gespreide ont wikkeling van de besteedbare inkomens." Dergelijke instrumenten zijn niet moeilijk te bedenken. Ze kunnen worden samengevat in begrippen als lastenverlaging en investeringsverhoging. Maar het probleem is dat daarvoor geen financiële ruimte is. Door de fors gedaalde economische groei kijkt Kok aan tegen aan zienlijke tegenvallers in de be lastingopbrengst: 6 Vb miljard in 1993, 13V2 miljard in 1994. Daar bovenop komt nog eens, door de groeiende werkloos heid, een tegenvaller van 1,1 miljard in 1993 en van 1,3 mil jard in 1994 in het werkloos heidsfonds en dat betekent pre miestijging. De vraag die Kok aan het kabi net stelt is nu: hoe binnen de uiterst beperkte financiële ruimte toch in te zetten op behoud en herstel van de werk gelegenheid. De spelbepaler geeft ook een begin van ant woord. In de eerste plaats wil hij 'een tandje lager' schakelen bij het bezuinigen. Niet 9 mil jard, zoals het CDA wil, niet 6 miljard zoals de PvdA wense lijk vindt, maar 7,5 miljard. Een klassiek voorbeeld van middelen. Kok heeft al eerder betoogd dat iets minder bezui nigen goed is voor de werkgele genheid, maar hij laat in de kaderbrief na dat te onderbou wen. Zodat de vraag blijft waarom 1,5 miljard minder be zuinigen dan strikt cijfermatig nodig zou zijn, voor de werkge legenheid goed uitpakt. Het komt op het soort bezuinigin gen aan, niet in eerste instantie op de omvang. Zeker, bij bezui nigen moet er goed op worden toegezien dat de ingrepen niet averechts uitwerken. Met be zuinigingen die de stagnerende economie eerder verzwakken dan versterken, is niemand ge baat. Kok verdient op dit punt de gunst van de twijfel. Het beleid kan pas worden beoor deeld als het concreet vorm heeft gekregen. Verder suggereert Kok het ka binet drie maatregelen die ruimte moeten scheppen om toch in de belasting-en pre miesfeer verlagingen te kunnen doorvoeren die burgers en be drijven en daarmee de werkge legenheid ten goede komen. Verhoog de belasting op voor het milieu schadelijke activitei ten en verlaag tegelijkertijd de belasting op arbeid. Verhoog de belasting op brandstoffen (duurdere bezine bijvoorbeeld) voorzover daarbij kan worden voorkomen dat automobilisten over de grens goedkoper kun nen tanken. En, derde en on middellijk omstreden punt, vervang de belastingvrije som door een voor ieder gelijke hef fingskorting (tax-credit). Met de opbrengsten van die maatre gelen kunnen de werkgever spremies en het laagste belas tingtarief worden verlaagd. Die tax-credit is geen nieuwe vondst. De commissie-Stevens, die in juli 1991 het kabinet adviseerde over verlaging en vereenvoudiging van de belas tingsheffing, pleitte er al voor. In een tax-credit systeem krij gen alle belastingplichtigen procentueel evenveel aftrek. Nu krijgen de hoogste inkomens zestig procent van hun basisaf trek terug, de laagste inkomens bijna veertig procent. Eind vorig jaar becijferde mi nister De Vries op vragen van uit de Kamer dat invoering van een tax-credit zo'n 3,75 miljard zou opbrengen. Wanneer een deel van die opbrengst zou worden gebruikt om het laagste belastingtarief met 0,6 procent te verlagen, zou dat op termijn leiden tot een groei van de werkgelegenheid met vijftien- tot twintigduizend personen Zouden met de opbrengst de werkgeverspremies in de socia le zekerheid worden veria dan zouden de werkgelegen heidseffecten nog beter zijn. Zeker, een tax-credit verkleint de inkomensverschillen, daar dan ook dat de Pavlov- reacties donderdag onmiddel lijk opklonken. Uit werkge verskringen in de eerste plaats, maar ook uit CDA-kring. Want daar is van oudsher nivellering een vies woord. Financieel spe cialist Terpstra van het CDA deed de suggestie van Kok di rect af met de forse term 'volksverlakkerij'. Met res, ik snap daar niets van. Ik hel) nog nooit de rechtvaardiging5' grond begrepen van het feit dat iemand met een hoog inkomen zestig cent van elke gulden mag aftrekken en iemand met lager inkomen maar bijna veer tig cent, zelfs, als die beide burgers bijvoorbeeld precies evenveel hypotheekrente 1 len. Maar nu gaat het nog niet over hypotheekrente, waaraan men nog beschouwingen kunnen vastknopen over s de voor de bouwmarkt, 1 over een basisaftrek voor ieder een. Nu gaat het bovendien 0® gezamenlijke verantwoorde lijkheid voor een economie die goed kan draaien en werk verschaffen aan zoveel moge lijk mensen. Wie echt werk he ven ieders inkomen wil steil®' zou de tax-credit tenminste zijn welwillende aandach moeten meenemen. EEN DEMOCRATIE mag on wetgevende macht hoeven h< elkaar bevechten op leven en d Rusland is daarom geen echt optimisten. Kremlinologen zijr woord democratie ligt welisw bestorven, het gevecht draait e President Jeltsin beroept ziel voortkomt uit de wil van he| verkiezingen gekozen. Parleme roest-bruine fans wijzen op de een president zich niet bekc Parlement. Jeltsin wil vooruit en daarom oe macht van het parlement 1 terecht als een aanslag op zijn te slaan. Afzetting van de pr< bem1 niet, blijkt nu en daarmee net Westen zet zijn kaarten op betere garantie voor wereldve jkjn slechts in machtsspel we tol van het Westen blijkt in dit oezeggingen voor hulp, diei vol solidariteit maken weinig ij 9ers. Het merendeel daarvan r,?P ,ee'- Vandaar dat het Sale oeie Hof niet kansloos is. N Partijen doen wat water in de - urie maanden teruggezet, oen bemiddelde de voorzit tst°nd een tijdelijk machtsej „3 nebben de laatste weken iSjatJoeileid te voeren. Er is nu et Hof stelt voor algemene v u®dement als president. Dat zij IS de enige manier om aa ordiging te komen die demc Kans op succes is evenwel nauwehjks geïnteresseerd, vor von' ook de twee tegenstt ryvorven macht in de waagsc S9 pi?rtiien zijn behoorlijk tri d gekomen. Niemand blee qIu?,'i0?"5" gematigd. Maar s ooft dat de daden daarmee ZATERDAG 27 MAART 1993 nnl Unnnr-nrnn Aio rtoirnlrt uon T-ïnr» ormimorit ie /lit >-l DE stem Maandag komt de Amerikaanse handelsafgevaardigde Kantor naar Brussel om te praten met zijn Europese collega Brittan over de handelspolitiek. De EG weet niet waar de VS nu staan. Gaat de regering-Clinton de komende jaren een keiharde beschermingspolitiek voeren voor de eigen industrie of zal het allemaal wel loslopen. Door Jo Wijnen ZAL DE AMERIKAANSE rege ring zich de komende jaren te buiten gaan aan allerlei vormen van handelsprotectionisme? Of zijn de eerste tekenen die in die richting wijzen alleen maar het gevolg van de onervarenheid van de nieuwe regering-Clin ton? Op die vragen hoopt de EG - en meer in het bijzonder Eu ropa's nieuwe commissaris voor buitenlandse handel, sir Leon Brittan - de komende dagen antwoord te krijgen. Want maandag arriveert de Amerikaanse handelsafgevaar digde Mickey Kantor voor zijn eerste overleg in Brussel. De komst van de Clinton-vertrou- weling, die een grote rol speelde in de verkiezingscampagne van de president, markeert twee nogal woelige maanden gedu- Sir Leon Brittan rende welke harde woorden tus sen de EG en de VS vielen en Europa met forse maatregelen werd gedreigd. Kantor zat nog niet goed en wel op zijn stoel of de eerste klap pen vielen al. De VS kondigden stappen aan tegen het 'dumpen' van Europees staal op de Ame rikaanse markten. Vervolgens werden Europese bedrijven uit gesloten van Amerikaanse over heidsopdrachten. Die maatregel zou op 22 maart ingaan. Tijdens het overleg dat president Clin ton vorige week met EG-com- missievoorzitter Jacques Delors voerde, werd de maatregel evenwel een week verdaagd. Intussen is het ook nog niet duidelijk of Washington een nieuwe aanval opent op Airbus, het Europese passagiersvlieg tuig dat door een consortium foto ap van bedrijven uit verschillende EG-landen wordt gebouwd. Vo rig jaar bereikten de Bush-rege- ring en de EG na lang praten een overeenkomst over de mate waarin de ontwikkeling van nieuwe Airbus-toestellen door de overheden mocht worden ge subsidieerd. President Clinton zelf heeft er intussen twijfel over gelaten of zijn regering die overeenkomst zal honoreren. Als gevolg van een en ander zijn de handels spanningen tussen Amerika en Europa hoog opgelopen. Was de VS-maatregel op het stuk van de overheidsopdrachten niet uitgesteld, dan zou Brittans ge sprek met Kantor wellicht op een ontmoeting van twee boze veldheren zijn uitgelopen. Niettemin bestaat er in Brussel geen enkele zekerheid over de vraag waar de Amerikanen op aan koersen. Optimisten zeggen dat Washington dat ook niet weet. In de nieuwe regering worden allerlei competentiege vechten gevoerd die tot tegen gestelde verklaringen en ver warrende beslissingen hebben geleid. Kantor zelf mag dan een doorgewinterde jurist zijn, hij' heeft geen regeringservaring en weet niets van de zeer ingewik kelde en hooggespecialiseerde handelspolitiek die op allerlei niveaus worden gevoerd: tussen de grote handelsblokken (VS, EG en Japan) en in de GATT (de overeenkomst inzake handel en tarieven). En tenslotte: de nieuwkomers in de Clinton-re- gering hebben er geen weet van dat de Amerikaanse wetgeving minstens zo protectionistisch is als de EG-regelgeving. Minder optimistisch gestemde critici van het nieuwe Ameri kaanse handelsbeleid zeggen dat Europa - ondanks alle roe rende vrijhandelsbelijdenissen die zelfs president Clinton heeft afgelegd - er maar beter aan doet zich op een harde Ameri kaanse koers voor te bereiden. Hun argument is dat democra ten zich van huis uit protectie nistischer opstellen dan repu blikeinen en dat het Clinton team daarom veel meer willet toegeven aan de aanhoudend, druk die het Amerikaanse be, drijfsleven op Washington uit oefent. Om die reden zouden Clinton economische adviseurs een b leid willen voeren dat de afka ving van een groot aantal in- dustriële sectoren in de VS moe stoppen. Juist daarom wil Was hington alle mogelijkheden, die de handelswetgeving en de ternationale regels bieden, a grijpen om zelfs de kleinste handelszonde met forse boete te beantwoorden. Als sir Leon Brittan na de ge sprekken met Kantor weet wj Washington wil, heeft hij j ieder geval de mogelijkheid een politiek uit te stippelen. Dai weet hij ook of het de moeite loont om, op grond van de spraken die al met de Bush-re- gering zijn gemaakt, verder te werken voor het bereiken van een GATT-overeenkomst ove het vrijmaken van de wereld handel. Intussen zijn zowel Kantor al Brittan er zich van bewust da handelsgeschillen en de daarui voortvloeiende sancties, onver mijdelijk tot handelsoorlogen zullen leiden. Eigenlijk wil me- mand dat, al was het maar omdat de prijs die voor ke confrontaties wordt betaald altijd en in alle gevallen te hoog Amsterdam - Amsterdamme zelf 'gezellige, openhartige n dammers zien Rotterdammei en wilskrachtig'. Zowel Ams Rotterdammers zijn blij met Maar Amsterdammers spanne dus een onderzoek van psyc onder inwoners van beide stede: „Amsterdam is Nederland", 1 geïnterviewde hoofstedelingen pe onderzoekers ondervroegen 334 mensen op straat. De conch mers zijn chauvinistischer dan Het onderzoek werd onder sociaal-psycholoog gehouden een promotie-onderzoek naar beelden over groepen'. Utrecht (anp) - De vakbon den in de regio Rotterdam hebben 17 bedrijven uitgeno digd om maandag buiten de werkgeversvereniging FME om te onderhandelen over een nieuwe cao. De conflicten tussen Iraëli's en Palestijnen nemen steeds gewelddadiger vormen aan. Het antwoord van de Israëlische regering is de versterking van de veiligheidstroepen in de bezette gebieden. Maar een echte oplossing zal toch aan de onderhandelings tafel gevonden moeten worden. Door Fons Elbersen WEST-JERUZALEM, afge lopen maandag. Een 25-jarige Palestijn uit Oost- Jeruzalem steekt op een middelbare school met een mes in het rond; vier kinde ren en de rector raken ge wond. Bezette Westelijke Jordaanoe- ver nabij Hebron, afgelopen dinsdag. Joodse kolonisten schieten een negentienjarige Palestijn dood die hen met een mes aanvalt. Volgens het Israë lische leger is de Palestijn al geboeid als een kolonist een salvo op hem lost. Een greep uit de golf van weer zinwekkend geweld dat Israëli's en Palestijnen al maandenlang in zijn greep houdt. Dagelijks zijn er berichten over moord partijen over en weer. Angst, paniek en paranoia heersen in Israël. Wapenhandelaren doen gouden zaken (300.000 Israëli's hebben een wapenvergunning), op schietbanen staan Israëli's verbeten hun angst weg te schieten op kartonnen doelen. De paniek op straat heeft zoals altijd een weerslag op de poli tiek. Premier Rabin breekt zijn bezoek aan de Verenigde Staten vroegtijdig af. Ministers roepen openlijk op de bezette Gaza- strook-een economisch ramp gebied waar honderdduizenden Palestijnen onder ellendige om standigheden leven en dat de sterkste verzethaard tegen de Israëlische bezetting is - zo snel mogelijk te ontruimen. Des noods moet het gebied maar overgedragen worden aan de Palestijnse Bevrijdings Organi satie (PLO) van Yasser Arafat. Extreem-rechtse politici verlie zen iedere menselijkheid uit het oog. Rafael Eitan, leider van de rechtse Tsometpartij, maakt veel misbaar over de zieken huisbehandeling van de Pales tijn uit Oost-Jeruzalem die door schoppen van scholieren een schedelbreuk oploopt. „Een ko gel. Gewoon een kogel door zijn kop", is Eitans hysterische reactie. Israël is in de ban van uiterst destructief extremisme. Radica le Palestijnen die joden ver moorden; Israëli's die het recht in eigen hand nemen - ze helpen eendrachtig het vredesproces om zeep. Het is een voorbeeld van de merkwaardige bondge nootschappen die in het Mid den-Oosten gewoon zijn. Pales tijnse groeperingen als de isla- mitisch-fundamentalistische beweging Hamas of de Islamiti sche Jihad en extreem-rechtse' joodse kolonisten hebben één gezamenlijk belang: geen vre- De 22-jarige Palestijn die maandag vijf Israëlische studenten verwondde, word onderzocht door de politie, foto ap desakkoord tussen Palestijnen en Israëli's. Achter die gemeenschappelijke noemer schuilen uiteraard com pleet verschillende ideologieën en oogmerken (de radicale Pa lestijnen zijn uit op eliminatie van Israël, de kolonisten willen geen milimeter bezet gebied op geven), maar dat is in dit soort gevallen van secundair belang. Het antwoord van de Israëlische regering op de golf van geweld is een versterking van de veilig heidstroepen in de bezette ge bieden. Regeringen nemen dit soort stappen als het volk om orde en veiligheid schreeuwt. Maar het is hoogst twijfelachtig of dat de groeiende Palestijnse volkswoede zal intomen. Inte gendeel, waarschijnlijk zullen er alleen maar meer doden val len. Rabin geeft niet toe aan de roep tot eenzijdige terugtrekking uit de Gaza-strook. Dat is verstan dig. Palestijnse leiders waar schuwen zelf voor de rampzali ge effecten van een plotsklapse terugtrekking zonder een deug delijke machtsoverdracht. Zo'n stap kan leiden tot een levens gevaarlijk machtsvacuüm. Bo vendien is de Gaza-strook een verpauperd gebied, dat zonder de overige bezette gebieden geen enkele economische le vensvatbaarheid heeft. Tot de verantwoordelijkheden die de bezetter Israël heeft, be hoort ook een fatsoenlijke beëindiging van die bezetting op politiek, juridisch en be stuurlijk terrein. Premier Rabin waarschuwde de Palestijnen deze week voor ver dere aanslagen. Een uitspraak die aan dovenmansoren zal zijn gericht. De frustratie over de impasse in de vredesonderhan delingen groeit met de da de Palestijnen. En dus ook de kans op meer aanslagen, op meer joods tegengeweld. De geweldspiraal wordt alleen doorbroken als er een eind kom aan de impasse in de vredeson derhandelingen. Oud-generaa Rabin lijkt om strategische re denen de laatste tijd vooral zijn zinnen gezet te hebben op een vredesakkoord met grote aarts vijand Syrië. Een vergelijk met de Palestijnen, bij Rabins treden nog hèt speerpunt van zijn vredespolitiek, is op het tweede plan geraakt. Het zon van lef, staatsmanschap waarlijk strategisch inzicht tuigen als Rabin de Palestijnen nieuwe perspectieven op vrede zou weten te geven. De depri merende kracht van het extre misme kan alleen worden uitge schakeld als de oorzaken van de Palestijnse frustratie worden weggenomen. Het is een illusie te geloven dat Israël ooit kan genieten van vrede met zijn buurlanden zon der vrede met de Palestijnen, De vele steek- en schietpartijen van de afgelopen maanden - een dagelijks terugkerende 'kleine' oorlog - hebben dat in ieder ge val glashelder gemaakt. De bonden willen met elk bedrijf afzonderlijk een contract sluiten. Ze hopen daarmee de huidige patstelling te doorbreken en ver der overleg op landelijk niveau mogelijk te maken. Volgens districtsbestuurder H. van Winkel van de Industrie bond FNV zijn alleen bedrijven uitgenodigd die in zijn ogen twijfels hebben over de opstel lingvan de FME. Hoewel de Industriebond FNV ruim een week geleden waar schuwde voor metaalstakingen voor onbepaalde tijd zitten die er nog steeds niet in. De FNV- bond heeft voor maandag be perkte stakingen bij 14 bedrijven gemeld. Een woordvoerder van bond zei gisteren dat er over eventuele langere stakingen 'na het weekend eens rustig wordt gepraat'. Aan de stakingen voor een nieu we cao in de metaal- en elektro technische industrie deden giste ren een kleine 1.500 werknemers mee. De werkgeversorganisatie in de schoonmaakbranche, OSB, is de bonden tegemoet gekomen op het punt van de reparatie van het wao-gat. De OSB gaat ak koord met een verplichte verze kering voor alle 150.000 werkne mers in de bedrijfstak via het bedrijfspensioenfonds.'De werk nemers moeten wel zelf op draaien voor de premie van 0,85 procent. Volgens de OSB kan dit voorstel de in het slop geraakte onder handelingen over een nieuwe cao weer op gang brengen. De vak bonden bestuderen het aanbod van de werkgevers nog. CNV-voorzitter A. Westerlaken heeft de werkgevers vrijdag op geroepen in alle cao's het recht op deeltijdwerk te regelen. Hier mee kan het beschikbare werk beter worden verdeeld.

de Stem | 1993 | | pagina 2