Staten akkoord met herindeling Rijkspolitie voltooid verleden tijd Weerman Willy 'T WORDT HOOG TIJD DAT VWOERS WORDEN VOORGELICHT. Vaak misverstanden over inwisselen van buitenlands rijbewijs KLAASSEN (Scenario voor Zeeuws-Vlaanderen ligt nog niet vast Rechter straft veroorzaker van dodelijk ongeluk mild I Kneuzen/Middelburg - De F ïetSerSDOIld tegCIl WUV Toeristisch bureau op twee beurzen in België Fraai en fris Officier wil verkrachter van kind drie jaar achter trahes Tuinmeubelen: E HAND TE KOOP: Minderhout: Meersel-Dreef Om Zeeuws-Vlaanderen te promoten Zonnige dag Sneeuwvlok Maatschappij voor Nijverheid wil één gemeente Kanaalzone Eis vier maanden voor meineed kststelling. Het is verstandii m eerst na te gaan of er nie ^woon een fout is gemaak oor contact op te nemen me e afdeling van de gemeenti ie uw subsidie-aanvraai eeft gecontroleerd. Grote ge ïeenten nemen de beslissim elf, kleine gemeenten (minde! an 30.000 inwoners) controle, en en adviseren wel, maar d< eslissing wordt formeel geno, ien door het Rijk (via de Dj, ectie van de Volkshuisvestim i de provincie, in uw geval zï e in De Bosch), het laatste geval moet bin- (en 30 dagen een zg. AROB- rocedure worden gestart dooi niddel van een beroepschrift )ij de Afdeling Rechtspraal ran de Raad van State. Is het lesluit van vaststelling afkom- tig van de gemeenten zelf lan moet een bezwaarschrift vorden ingediend bij de ge. neente, ook nu binnen 30 da gen. Als de gemeente volgens i ian opnieuw onterecht oor deelt, kan alsnog een be roepschrift worden ingedienc j de Raad van State, doe een AROB-procedure pre cies in zijn werk gaat staat ir ie folder 'Beroep tegen over heidsbeschikkingen' van he' tinisterie van Justitie, aan ti Ivragen via tel. 070-370855. 1e Etage boven Speelboom Bij ons vindt u 350 m2 tuinmeubelen, ingang V via onze speelgoedzaak Kettler Kurtz Hartman Allibert "passage - AXEL - 01155-1781 de stem zeeland ZATERDAG 27 MAART 1993 DEEL C pe volledige inkomens de de hele looptijd. ?onder beperkingen [maargedeeltelijk mee- pn het partnerinkomen. de noodzaak van ver- iflossing. Een ideale manier voor dieners om aan een uis te komen. Of voor dieners die al een uis hebben om een nog huis te kopen. U kunt dus nu bellen )0) voor de folders u ook duidelijk wordt gd welke van de vele eekvormen van de ik interessant is voor u. Als u meer persoonlijke atie wilt, kunt u gaan met uw makelaar, :kbemiddelaar of met viseur. p werkdagen tot 17.00 -0012 en u maakt een hypotheekadviseur otere postkantoren bij groot 2 ha, 73 a, 42 ca Annastraat 9, groot 686 m2- Rommens te Meer (B,), Meersewe tf (19 39 33 1R7 1K7 lerneuzen - Er komen vaak misver standen voor over het inwisselen van een buitenlandse rijbewijs voor (en Nederlands. Volgens een Ivoordvoerder van het CBR (Cen traal Bureau Rijvardigheidsbewij- ren) in Rijswijk zijn mensen slecht 0p de hoogte, omdat worden ze verkeerd worden voorgelicht of om- jat ze de voorschriften niet goed (kunnen) lezen. In Oostburg werd deze week een in Schoondijke woonachtige Engelsman tot twee keer toe door de kantonrechter veroordeeld, omdat hij weigert zijn En gelse rijbewijs om te ruilen voor een Nederlands papier. Zijn argument was, dat hij op het Nederlandse rijbewijs veel minder categorieën toegewezen zou krijgen dan op zijn eigen rijbewijs. Volgens het CBR is dat niet juist. „De categorieën voor motor en personenauto kunnen gewoon worden ingewisseld. Alleen voor de zwaardere categorieën, zoals bus en vrachtwagen, moet er een zogenaamde 'eigen verklaring' (gezond heidsverklaring) bij en een uittreksel uit het persoonsregister. Daarna kan iemand een rijbewijs krijgen met' alle categorieën die ook op zijn eigen rijbe wijs stonden." Buitenlanders die zich in Nederland vestigen moeten hun rijbewijs binnen een jaar inwisselen. Na die tijd kan het ook nog, maar dan moeten ze zich medisch laten keuren. Het zit er niet in dat de regels versoepeld worden in verband met de Europese eenwording. Ze zijn juist strenger geworden in ja nuari van dit jaar, omdat er veel mis bruik wordt gemaakt van buitenlandse rijbewijzen. Uit de EG-landen en enke le uitzonderingslanden, waaronder Oos tenrijk, kunnen rijbewijzen gewoon worden ingewisseld. Uit landen daarbuiten moet worden aangetoond dat iemand langer dan een half jaar heeft gewoond in het land waar hij het rijbewijs heeft gehaald. Dit is ingevoerd om het rijbewijs-toerisme, zoals naar de Nederlandse Antillen, tegen te gaan. Het wordt overigens slechts bij hoge uitzondering toegestaan dat iemand zijn oude rijbewijs mag behouden naast zijn nieuwe, bijvoor beeld aan buitenlandse zakenmensen die behalve in Nederland ook in andere, .niet-EG landen rijden. Korpschef A. Smeels bekijkt met medewerkers de doos waarin historisch materiaal over de rijkspolitie zit. foto jaap wolterbeek Van onze correspondent Middelburg - De rijkspolitie Zeeland heeft gisteren tijdens een speciale bij eenkomst afscheid van zichzelf geno men. Was het om twee uur 's middags nog de rijkspolitie, twee uren later ver- Haarde korpschef A. Smeels de 'rp' 'voltooid verleden tijd'. In een bewogen toespraak, waarin Smeels niet alleen uiting gaf aan zijn eigen gevoe lens maar vooral de aandacht gaf aan de individuele emoties van alle betrokkenen, maakte hij overduidelijk dat het uiteindelijk om de essentie gaat waar de politie voor staat. «he 'buitenkant' gaf ons de mogelijkheid verbanden te zien: wat hoort bij wat en wie hoort bij wie. Wat blijft is de binnenkant. Wat blijft is de essentie van ons werk, waar we voor staan. Wat blijft in ieder van ons is de bezieling, ook al lijkt die nu zoek, en wat blijft zijn de normen en waarden die we in ons werk belangrijk vonden en vinden. En dat neemt geen minister,.geen Tweede Ka mer, geen regionaal college en zelfs geen korpschef ons en jullie af". Alles bij elkaar dus geen afscheidsmiddag met de nodige jolijt, maar eerder een middag van bezinning dan van feest. Maar ook een middag waar duidelijk werd gemaakt, dat 48 jaar na dato van de oprichting van de rijkspolitie het met de invoering van de regiopolitie een tijd was gekomen om terug te kijken. Terugkijken naar die (mogelijk) goeie ouwe tijd, met nog echte dienders, veldwachters, en rp-mensen die tijdens de Watersnoodramp het toen nog veilige Am sterdam verruilden om hulp te bieden in Zeeland. Tijd dus om de Zeeuwse historie van de rp vast te leggen in een boek. Een terugkijk boek zogezegd. Een afscheidsgeschenk voor alle medewerkers, oud-medewerkers en re servisten.' Twee jaar waren de Javaanse jongens (een clubje waar de naam ontleend werd aan het merk shag dat een van hen rookte) er aan bezig. Speuren naar oud en nieuw materiaal. Een dikke 36.000 foto's uit het Zeeuws Documentatie Centrum werden er bekeken. Er werd gezocht naariverhalen, foto's, echte oud-gedienden waarvan bijna niemand meer wist waar ze woonden en of ze nog leefden en al dat soort zaken waar een mens nog eens op terug kan kijken. Een boek werd het dus niet. Een doos met 'foto's plus tekst' die ieder voor zich een verhaal apart zijn. Van onze correspondente Middelburg - De 21-jarige R.M. uit Maasdam is vrijdag voor het veroorzaken van een dodelijk ongeval in Axel op 1 augustus ver onder de eis veroordeeld tot een rijontzegging voor de duur van zes maanden en dienstverlening. De man was die dag in volle vaart een kruispunt genaderd en vewolgens gepasseerd, waarbij liij een overstekende voetganger «ad geschept, die vrijwel op slag dood was. Het gebeurde om half oen in de nacht en H. gaf toe dat "ij op dat moment 'een beetje stoer' had willen doen ten over staan van zijn meerijdende vrienden. De 22-jarige P.V. uit het Bel gische Aldegem is vrijdag ver oordeeld tot een rijontzegging van 24 maanden met daarnaast dienstverlening die in de plaats mag komen voor drie maanden zitten. De Belg had zich op 17 juli na een avondje stappen in Oostburg, door zijn maten laten overhalen om diep in de nacht over het fietspad terug naar huis te rijden. Met een vaart van 60 tot 80 km per uur racete de man over het pad waar op dat mo ment een voetganger dezelfde weg volgde. Hij raakte de vrouw met zijn buitenspiegel maar reed in paniek door. Later bleek dat de Belg onder invloed had ver keerd van alcohol, waarvoor hij overigens al eerder was veroor deeld. Het Bureau speelt in Brussel in op het landelijk thema, de Ne derlandse kust, en bezet samen met de kust VVV Zeeuws-Vlaan deren een stand. Fijnproevers kunnen bij de Zeeuwse stand hun honger stillen met oesters en mosselen. In Essen, waar ook de kust VW present is, probeert het Toeris tisch Bureau bezoekers warm te krijgen voor arrangementen in onze verslaggever Tri» 1 "1 WTd~\\T afdeling Zeeland van de Eer- ste Nederlandse Fietsersbond 'ENFB) is tegen de aanleg van een Vaste Oeververbin ding. Dit staat in een brief «ie de bond naar GS heeft gestuurd. -De plannen om een WOV te verwezenlijken dient men te zien a|s een moeizaam opgeblazen ballon die op springen staat. Fietsers in Zeeland hebben geen belang bij de aanleg van een WOV, in welke vorm dan ook." Zeeland gooit volgens de ENFB met de aanleg van de WOV de provincie als vakantieland in de opheffings-uitverkoop. „De pro vincie zal haar identiteit verlie zen en een onderdeel worden van het transport-tracé tussen Enge land en het Europoort-gebied. De ooit door de provincie be stempelde stiltegebieden worden doorsneden.door een overvloedig aantal vrachtwagen-combina ties, waarbij de decibellen het gehele jaar door carnaval vie ren", aldus de ENFB. De ENFB heeft verder bij GS Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Provinciale Staten gaan akkoord met de voorgenomen gemeentelijke herindeling van Zeeland. Het aantal van dertig gemeenten zal drastisch worden teruggebracht. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen pro moot de streek komend weekend op twee beurzen in Belgie. In Brussel is het Bureau samen met de kust WV Zeeuwsch- Vlaanderen aanwezig op de Vakantiesalon. In Essen is Zeeuws-Vlaanderen vertegenwoordig op de Reise Markt Ruhr. Maar een statenmeerderheid van CDA, VVD, RPF/GPV en Delta Anders gaat niet akkoord met het voorstel van Gedeputeerde Staten (GS) om Zeeuws-Vlaan deren tezijnertijd in te delen in '3 5 4' gemeenten. Dat moeten er ook meer kunnen zijn indien wenselijk, vinden deze politici. En of dat wenselijk is, is nu nog niet duidelijk. Gisteren verga derde de Statencommissie alge meen bestuur, doorgaans een ge nerale repetitie van de maande lijkse Statenzitting, en besloten werd de herindeling in gang te zetten. Na de Statenzitting van 16 april volgt overleg met alle gemeenten, en daarna pas kan de nieuwe kaart van Zeeland getekend worden. Voor Zeeuws-Vlaanderen geldt, zoals gemeld, een uitzondering omdat GS vinden dat na de voorgenomen fusie van Sluis en Aardenburg het gebied later pas aan de beurt zal komen. Dat laatste zorgde gisteren voor nogal wat beroering. Veel Zeeuwse burgemeesters waren naar Middelburg gekomen om de commissie hun standpunten te lafen horen en daar zaten er twee tussen, loco-burgemeester Van Waes van Axel en burge meester Kessen van Hulst, die in niet mis te verstane woorden de heibel omschreven die in be stuurlijk Zeeuws-Vlaanderen over de herindeling en de dor penfusie van Sluis en Aarden burg heerst. Outokumpu Van Waes sprak namens Aar denburg, Axel, Sluis, Hontenisse en Sas van Gent. Hij haalde uit naar burgemeester Barbé van Terneuzen. Die 'moet niet blij ven zeuren wie Outokumpu heeft binnengehaald', vond Van Waes. De poging van Hulst, Oostburg en Terneuzen om de Staten over te halen drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen te vormen, noemde hij eeh 'ordinaire lobby'. Nee, laat het zoals het is, de bestuurskracht en de bestuurs- rust is er mee gebaat, aldus Van Waes. Waarna Kessen de mening van de grotere drie gemeenten ver tolkte. De fusie van Sluis en Aardenburg is een verstandshu welijk, geen huwelijk uit harts tocht, maar wel een dat grote problemen in Zeeuws-Vlaande ren veroorzaakt. Want daardoor wordt de herindeling vertraagd. Kessen sprak dreigende taal: „Door de herindeling uit te stel len, blijven deze spanningen nog jaren bestaan. Men mag dan ook niet verwachten dat de eerstko mende jaren de noodzakelijke bestuurskracht via verder gaan de samenwerking zal toenemen, integendeel." Laag pitje Met andere woorden: de vele samenwerkingen die er zijn tus sen de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten worden door de grote drie op een laag pitje gezet. De druiven zijn erg zuur en de burgers zijn de dupe van deze verminderde bestuurskracht. Deze woorden aanhorende, ver geleek' fractievoorzitter Van Zwieten van de WD de hele regio met een kippenhok en kreeg de lachers op zijn hand. „In dat kippenhok lopen een paar hanen teveel. Er lopen er minstens drie en elke plattelan der weet dat dat niets dan ellen de geeft", aldus Van Zwieten. Na deze weinig lovende woorden aan het adres van de burgemees ters van Hulst, Terneuzen en Oostburg begonnen andere poli tici zich over Sluis en Aarden burg uit te spreken. 'Negatief', vond de PvdA. 'Een belemme ring voor een goede bestuurlijke indeling,' meende de RPF/GPV. En de VVD voelde er niets voor 'scheidsrechter te gaan spelen.' Node akkoord Waarom D66-gedeputeerde Dijkwel (bestuur) dit niet had geblokkeerd, zodat Zeeuws- Vlaanderen wel aan de beurt kan komen> wilden de politici weten. Simpel, luidde het antwoord, omdat er toen nog geen herinde lingsbesluit van de provincie lag en de gemeenten de wet aan hun zijde wisten. Daarom gingen GS 'node akkoord'. 'Dus, tot de Statenzitting van 16 april, als het besluit formeel van kracht is, mogen de Zeeuwse gemeenten initiatieven tot fusie ontplooien, na die datum wordt dat wettelijk onmogelijk zonder goedvinden van de provincie. het voor- en naseizoen. In Essen wordt ook de nieuwste brochure 'Zeeuwsch-Vlaanderen ..ein apartes Landchen' ten doop ge houden. In deze veertig pagina's tellende full colour brochure wordt een beeld gegeven van alle beziens- en wetenswaardigheden in Zeeuws-Vlaanderen en aan grenzend Belgisch Vlaanderen. Beide beurzen zijn van 27 maart tot en met 4 april. gepleit voor betere stallingsmo gelijkheden voor fietsers. Omdat steeds meer gemeentebesturen de binnenstad autovrij maken neemt de animo om de fiets te pakken volgens de ENFB toe. Een logisch vervolg op die actie is het plaatsen van fietsenrek ken, maar daar ontbreekt het nog wel eens aan, zo schrijft de bond aan ÖS. „Het is dus zaak om snel in te springen om ont stane situaties tot ieders tevre denheid op te lossen." Opnieuw beleven we een fraai weekeinde, maar in tegenstelling met vorige week, zal het fris zijn! Dat alles hebben we te danken aan het hogedrukgebied dat nu nagenoeg boven onze streken ligt. Daardoor weinig wind, maar 's nachts grote kans op nachtvorst en die kan fors zijn. Maar de planten kunnen de vorst nu al goed verdragen. Daarom is er weinig kans op grote schade door de kou. Afgelopen nacht heeft het op veel plaatsen 2 tot 4 graden gevroren, maar vandaag is dat al snel vergeten, de zon zal de gehele dag bij ons zijn. De temperatuur is met 7 a 9 graden iets te laag voor deze tijd van het jaar. De lucht is erg droog, de vochtigheidsgraad is ongeveer 82 procent. Aangezien het komende nacht opnieuw helder is, dalen de temperaturen weer naar 3 tot 4 graden onder het nulpunt. Morgenochtend kunnen er wat nevelvelden zijn, maar die lossen snel op, toch oppassen als u er vroeg op uit moet met de auto of boot. Ook morgen letterlijk een zon(nige)dag. Ook dan zijn de maximum-temperaturen niet meer dan 8 tot 10 graden. Vanaf maandag wordt het anders, de wind die ook morgen nog noord-oost is, draait naar het noord-westen en voert over de 7 graden warme Noorzee vochtige lucht aan waarin in toenemen de mate wolkenvelden voorkomen. Daaruit kan het maandaga vond of zeker dinsdag wat gaan regenen. Kijkt u daarbij niet verbaasd als er nu en dan een vlok sneeuw tussenzit. De verwachting in cijfers: vandaag wind noord-oost 3 Beaufort, maximum-temperatuur 7 tot 9 graden, volop zon, geen wolkje aan de hemel. Morgen beginnen we met hier en daar wat nevelvelden, daarna volop zon, wind opnieuw noord-oost 3 Beaufort, maximum 8 tot 10 graden. Zowel komende nacht als in de nacht van zondag op maandag plaatselijk 2 tot 4 graden vorst! Maandag: de wind draait naar het noordnwesten, er komen nu en dan wat wolkenvelden binnendrijven, de temperatuur kan iets stijgen naar maximaal 11 graden. De wind blijft waaien met een kracht van 3 Beaufort. Vanaf dinsdag bestaat de kans op wat regen en een verdwaalde sneeuwvlok. De wind blijft zuid-west, ook dan 3 Beaufort, maximaal 10 graden. Maandagnacht verwachten we gezien de aanwezigheid van de bewolking geen nachtvorst meer. Hoe was het weer vorig jaar op 27 maart? Het werd overdag 7.2 graden, 's nachts 2 graden, het regende 7.5 mm. en de zon scheen 30 minuten. De extreme temperaturen in deze 20e eeuw: 27 maart '23 20.8 graden, in de nacht van 27 maart 1901 vroor het 6.3 graden. De weerspreuken: „Wie grote bonen wil eten, moet het poten in maart niet vergeten" en „Voor oude lieden heeft maart, kwaad in haar staart". Meisje twee jaar lang herhaaldelijk misbruikt Van onze correspondente Middelburg - Voor herhaaldelijk seksueel misbruik van een meisje beneden de twaalf jaar in de periode '90 tot en met '92, is vrijdag voor de meervoudige strafkamer in Middelburg tegen de 43-jarige A. de C. (Hulst) een gevangenisstraf geëist van drie jaar waarvan vier maanden voorwaardelijk plus toezicht van de reclassering. Van onze verslaggever Goes - Het departement Zeeland van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel schrijft Provinciale Staten dat er één gemeente Kanaalzone moet komen. De brief valt samen met het eerste herindelingsdebat dat gisteren in Middelburg is gevoerd. Eén gemeente Kanaalzone is volgens de maatschappij nodig om dit economisch belangrijke gebied van een betere bestuur te voorzien. De maatschappij onderschrijft in de brief de plannen van Gedeputeerde Staten om in Zeeland te komen tot grotere gemeenten van 20.000 of meer inwoners. „Nog te vaak signaleren wij dat ontwikkelingen die van groot belang zijn voor onze regionale economie, onvoldoende onderkend worden door kleine gemeenten en daardoor geen adequate support krijgen," aldus de maatschappij. Kleine gemeenten zijn doorgaans niet in staat, zo vervolgt de brief, belangen die verder gaan dan de eigen gemeentegrenzen te overzien. Als voorbeeld hiervan noemt de maatschappij de Dammenroute, Neeltje Jans, de financiering van het Veerse Meerschap en Zeeland Airport. (ADVERTENTIE) Heb je lol in wis- en natuurkunde, dan mag je de voorlichtingsdagen van de Technische Universiteit Eindhoven niet missen. Bel 040-474747. EINDHOVEN. DE BESTE RICHTING VOOR TECHNISCH TOPTALENT.t© Officier van justitie mr. Groen sprak vol afschuw van de 'onbe grensde egoïstische drift' van waaruit de C. had gehandeld. De •Hulstenaar had het kind leren kennen op het terrein van de scheepswerf in Sluiskil waar hij zijn werkzaamheden had. Daar kwam het meisje regelmatig met een of meer vriendinnetjes spe len. Het begon met een onschul dig autoritje met het toen negen jarige kind op schoot, maar de affectie van de man ontaardde al snel in seksuele aanrakingen en spoedig daarna in verkrachting van het meisje. Hij zou het meis je daarbij herhaaldelijk hebben vastgebonden terwijl ook de deur van het kantoortje waar een en ander plaatsvond op slot ging. „Allemaal met toestemming van het meisje", zo verklaarde de man in tranen. Van enig werke lijk gebruik van geweld zou dan ook nooit sprake zijn geweest. Maar een vriendinnetje, dat een maal gedwongen getuige was ge weest van de handelingen, ver telde later dat het slachtoffertje zich hevig had verzet en toen ze geprobeerd had te vluchten was ook zij door de man bedreigd. Ook doordrong de C. het kind van schuldgevoelens omdat wat ze deed 'heel verkeerd was'. Ze zou dan ook wel eens in een opvoedingsgesticht terecht kun nen komen als ze niet meewerk te, zo verzekerde de Hulstenaar zijn slachtoffertje. Om haar 'te kalmeren' ging de man er al snel toe over haar na de bevrediging van zijn behoeften te belonen met geld, en na twee jaar had hij het kind zover dat ze hem ging chanteren. Toen ze tenslotte in het pleeggezin waar ze op dat moment verbleef (een broer van verdachte) onhoudbare gedrags problemen vertoonde, werd haar gezegd dat ze dan maar 'een ander huis' diende te zoeken. Daarop ging het kind door de knieën: panisch bekende ze in dat geval nooit bij de C. te willen worden ondergebracht, zoals haar werd voorgesteld. En zo kwam de zaak aan het rollen. 'Verwerpelijk', vond de officier het bovendien dat de C. wist waar hij aan begon en vervol gens mee bezig bleef. Eerder immers had hij al twee jaar gezeten voor incest en herhaling van de feiten achtte de officier dan ook niet uitgesloten. „Het gaat hier om afgrijselijke fei ten", zo stelde de officier en de straf die hij eiste vond hijzelf dan ook eigenlijk veel te laag. Maar in het psychiatrisch rap port wordt nu eenmaal gespro ken van een 'enigszins vermin derde toerekeningsvatbaarheid' en daar dienen we nu eenmaal rekening mee te houden, zo sprak de officier bijna spijtig. De rechtbank doet over veertien da gen uitspraak. Van onze correspondente Middelburg - Voor het plegen van meineed (29 november '91) is vrijdag in Middelburg de'stan- daardstraf van vier maanden geëist tegen de 20-jarige R.W. uit Terneuzen. W., die een jaar eerder aan de tand was gevoeld in verband met de. zaak tegen een Terneuzense drugdealer, had op 13 juni van dat jaar bepaalde, voor de dealer belastende^ verklaringen afge legd. Die hij evenwel als getuige tegen de man ter zitting onder ede weer terugtrok. De verkla ringen zouden hem zijn 'ingege ven' door de ondervragende re chercheurs, die vervolgens alle maal 'leugens' zouden hebben opgeschreven. Maar na het ho ren van een rechercheur bleek het toch anders te zijn gegaan. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak.

de Stem | 1993 | | pagina 17