DE STEM ONROEIREINID OED de Roorr „We verdienen samen, dan illen samen een hogere hypotheek, toch?" State N 800.-, 580.- VRAAG EN ANTWOORD 8 halfvrij staande watervilla's met zeer bijzondere allure mmwm fVandeWater m JJ Thuisbankieren doe je met de Postbank. /YUWWl^\ KLAAS Vaak mis5 Scenario voc RijkspoJ Rechter stra van dodelijk CONSUMENT 'Is hypotheekrente in België aftrekbaar in Nederland?' Hoe bezwaar maken tegen subsidie-beslissing? BEKROOND ONTWERP ARCHITECT PIETER WEEDA OPEN HUIS MAKELAARDIJ O.G. NVM Te huur appartementen Benelux BV Onroerend goed Thuisbankiers bellen dan even 06-0400 en lezen in de folders alles over de nieuwe PostbankTweeverdienershypotheek, POSTBANK M£) Je huis in de krant brengt mensen over de vloer. UIT DE HAND TE KOOP: 1. Minderhout: 2. Meersel-Dreef Tuinmeubele "passage axel Middelburg - De 21-jarige bet veroorzaken van een augustus ver onder de eis voor de duur van zes maand DE STEM ZATERDAG 27 MAART 1993 X 67 „Vorige week stond in uw rubriek dat hypotheekrente in België aftrekbaar is. Ik heb andere berichten gehoord. Hoe zit het nu echt in elkaar?" Tal van lezers belden de afgelopen week naar de krant naar aanleiding van dat onderwerp. N.S. te Terneuzen In de brochure 'Emigratie' die de belastingdienst uitgeeft (editie over het belastingjaar 1992) staat vermeld dat kosten zoals hypotheekrente aftrek baar zijn over het in Neder land belastbare inkomen. Be doeld blijkt echter: uitsluitend hypotheekrente over een Ne derlands huis. Aan teksten van de belastingbrochures zijn in elk geval geen rechten te ont lenen. Toch blijkt de situatie al met al nogal gecompliceerd, reden om nadere inlichtingen te vra gen aan mr. A. de Groot, na mens Moret Ernst Young Belastingadviseurs te Breda lid van de Bilaterale Werkgroep In België is het nauwelijks mogelijk hypotheekrente af te trekken en in Nederland mag de hypotheekrente niet van het Nederlandse salaris afgetrokken worden omdat het onroerend goed in België ligt en de belastingplichtige in België woont. FOTO DE STEM DICK DE BOER Nederland-België. Hij geeft de volgende uiteenzetting: Indien een persoon in België woont maar in Nederland werkt, komt hij zowel met de belastingdienst in Nederland als in België in aanraking. In Nederland zal hij (als zoge naamd buitenlands belastings- plichtige) in verreweg de mees te situaties over zijn in Neder land verdiende salaris belas ting moeten betalen. Op dit inkomen mag hij slechts een beperkt aantal posten in min dering brengen. Een van deze posten is de hypotheekrente die hij betaalt over een hypo thecaire lening die hij aange gaan is om een in Nederland gelegen onroerend goed aan te schaffen. Daartegenover zal hij meestal naast deze aftrek post geconfronteerd worden met een bijtelling ter zake van de (fictieve) huurinkomsten. In België wordt de betrokkene als binnenlands belasting plichtige beschouwd. Hier moet hij zijn volledige volgens Belgische normen vast te stel len (wereld-)inkomen aange ven. Voor inkomsten die op grond van internationale be lastingregelingen ter belas tingheffing aan andere landen .zijn toegewezen, zal België een vrijstelling - volgens een hier verder niet te bespreken for mule - toestaan. België kent slechts een zeer bescheiden faciliteit voor af trek van rente over een hypo theek op een eigen woning. In de meeste situaties kan met meer afgetrokken worden dan ter zake van het desbetreffen de onroerend goed als inkomen wordt aangegeven. Voor de rente over een hypotheek op het in Nederland gelegen on roerend goed behoeft dat geen probleem te zijn omdat de in ons voorbeeld in België woon achtige Nederlander een vrij stelling krijgt voor zijn Neder landse inkomen. Heeft onze man echter een huis in België gekocht met be hulp van een hypothecaire le ning dan komt hij-wel in de problemen met de aftrek van de hypotheekrente. Hij kan in Nederland als buitenlands be lastingplichtige deze hypo theekrente niet in aftrek bren gen op zijn salaris, omdat de hypothecaire lening niet is aangegaan ter verwerving van in Nederland gelegen onroe rend goed. In België kan hij de hypothee krente slechts in aftrek bren gen op het in België aan te geven kadastraal inkomen (bij eigen woning 60 procent van de fictieve bruto huurop brengst). Dit kadastrale inko men zal uiteraard veel lager zijn dan de hypotheekrente. Liuien onze man in België naast zijn Nederlandse salaris verder geen inkomsten heeft, zal deze beperking in aftrek' van hypotheekrente in België, omdat hij op grond van de hiervoor aangeduide interna tionale belastingregelingen in België toch geen (personen belasting verschuldigd zal zijn, tot gevolg hebben dat de betaalde rente niet tot belas tingbesparing leidt. Zou hij wel overig inkomen in België hebben, dan kan hij het restant van de hypotheekrente daarmee meestal niet compen seren. Alleen indien een nieu we woning wordt aangeschaft mag de hypotheekrente over een hypothecaire lening van maximaal circa Bfr. 2.200.000.-, voor zover deze al niet is gecompenseerd met het kadastrale inkomen, volgens een aflopende tabel met ar beidsinkomen worden gecom penseerd. Deze aftrekmoge lijkheid is echter slechts gedu rende de eerste 12 jaren van het bezit van de woning moge lijk. Bij ingrijpende revovatie van oude woningen wordt deze aftrek ook toegestaan, maar dan slechts over een hypothe caire lening van circa Bfr. 1.100.000.-. De conclusie van deze inge wikkelde regeling van aftrek van hypotheekrente en aan koop van een eigen woning in België te financiëren met een hypothecaire lening. In België is het nauwelijks mogelijk hy potheekrente af te trekken en in Nederland mag de hypo theekrente niet van het Neder landse salaris afgetrokken worden omdat het onroerend goed in België ligt en de belas tingplichtige in België woont door Wim van der Kleijn Elke zaterdag beantwoordt De Stem lezersvragen over alles wat met wonen te maken heeft. Uw vraag graag schriftelijk naar: De Stem, Redactie Consument, Postbus 3229,4800 MB Breda. U krijgt geen antwoord thuis. „Ik heb een premie (A) woning gekocht. Bij de controle van mijn gegevens is volgens mij een fout gemaakt en krijg ik ten onrechte te weinig subsidie. Wat kan ik daartegen doen?" H.R. te Etten-Leur De uiteindelijke beslissing over uw subsidie-aanvraag staat in het zg. Besluit van vaststelling. Het is verstandi om eerst na te gaan of er ni< gewoon een fout is gemaak door contact op te nemen me de afdeling van de gemeent die uw subsidie-aanvraa heeft gecontroleerd. Grote meenten nemen de beslisshi zelf, kleine gemeenten (minds dan 30.000 inwoners) controle, ren en adviseren wel, maar d beslissing wordt formeel gene men door het Rijk (via de Dj rectie van de Volkshuisvestin in de provincie, in uw geval die in De Bosch). In het laatste geval moet bin nen 30 dagen een zg. AROB procedure worden gestart doo middel van een beroepschri] bij de Afdeling Rechtspraa van de Raad van State. Is be Besluit van vaststelling afkom stig van de gemeenten zelf dan moet een bezwaarschrift worden ingediend bij de meente, ook nu binnen 30 da gen. Als de gemeente volgens dan opnieuw onterecht oor deelt, kan alsnog een roepschrift worden ingedienc bij de Raad van State. Hoe een AROB-procedure pre cies in zijn werk gaat staat ii de folder 'Beroep tegen over heidsbeschikkingen' van he Ministerie van Justitie, aan vragen via tel. 070-370855. Ligging aan het water in 't Holle (uitbreiding van de wijk Tolberg) op le klas locatie in Roosendaal Ontwikkeling en realisatie: Nederlandse Bouw Unie "Modern, uitdagend en vernieuwend" zo omschrijft het jury rapport van de Gem. Roosendaal het winnende ontwerp van dit bijzondere Halfvrijstaande villaplan. Een unieke watervilla's kans voor hen die type "Parnassia": kwaliteit waarderen koopprijzen vanaf en vrijheid koesteren. 399.500,- v.o.n. Pres. Kennedylaan 1 4707 AT Roosendaal Tel. 01650-43050 Makelaardij De Rooy Roosendaal HALFVRIJSTAANDE WATERVILLA'S - Entree/hal met toilet - Living ca. 47m2 met schuifpui - Semi-open keuken - Ruime garage/berging - Op de le verdieping separaat toilet - Ruime ouderslaapkamer ca. 35m2 met balkon en toegang tot badkamer met ligbad, douche, toilet, bidet en twee vaste wastafels - Twee slaapkamers met mogelijkheid voor drie slaapkamers met balkon - tweede badkamer met douche en vaste wastafel - Gebouwd onder G.I.W. garantie - Grote percelen vanaf 480m2 tot 560m2 - Inhoud van de villa's ca. 550m3 A.s. zaterdag van 10.00-14.00 u. MAKELAARDIJ ASSURANTIËN Keiweg 22 4901 JA Oosterhout Tel. 01620-34008 's Zaterdags geopend van 10.30 tot 14.30 uur. Appartementen te Eindhoven en Breda Eindhoven: Lauwerszeeweg Huur v.a. Breda: Elzenbroek excl. servicekosten Huur v.a. excl. servicekosten Appartementen te: Deventer - Arnhem - Apeldoorn - Nijmegen - Dongen - Eindhoven - Breda - Rotterdam - Nuth Via ons kantoor Kerkrade Tel. 045-351984 Fax 045-465725 v-Werkdagen 9.00-16.00 uur KUNSTSTOF/ALUMINIUM Voor renovatie en nieuwbouw Ongekende stijlmogelijkheden Advies, fabrikage en montage in één hand Perfekte isolatie Grote duurzaamheid «Onderhoudsvrij Snel te verwezenlijken Unieke KNIPPING service en garantie TEWffPgffTTgTWTÜïOI Vincent van Goghstraat 23 Breda of bel voor informatie 076-227446 §g& "W"*" "y ig van beide volledige inkomens gedurende de hele looptijd. Zonder beperkingen zoals het maar gedeeltelijk mee tellen van het partnerinkomen. Je woont samen, je werkt allebei, je verdient samen. En als je dan twee inkomens hebt, wil je ook een hogere hypotheek kunnen krijgen op grond van die beide volledige inkomens. Het lijkt logisch. En toch is dat vaak niet mogelijk. Bij de Postbank gelukkig wel. Die heeft nu de nieuwe Postbank- Tweeverdienershypotheek. Als je allebei een vaste baan hebt en allebei van plan bent te blijven werken, is die tweeverdienershypotheek wel heel aantrekkelijk. Zo wordt de hoogte van de hypotheek bijvoorbeeld vastgesteld op basis Zonder de noodzaak van ver snelde aflossing. Een ideale manier voor tweeverdieners om aan een mooi huis te komen. Of voor tweeverdieners die al een eigen huis hebben om een nog mooier huis te kopen. U kunt dus nu bellen (06-0400) voor de folders waarin u ook duidelijk wordt uitgelegd welke van de vele hypotheekvormen van de Postbank interessant is voor u. Als u meer persoonlijke informatie wilt, kunt u gaan praten met uw makelaar, met een hypotheekbemiddelaar of met een verzekeringsadviseur. Of u belt op werkdagen tot 17.00 uur even gratis 06-0012 en u maakt een afspraak met een hypotheekadviseur op een van de grotere postkantoren bij u in de buurt. En de makelaar weet van wanten en kranten. MEERLE (B): „Landelijke villa" te koop Groot Eyssel 3, voor-, zij- en achtertuin, 1233 m2, dubbele losse garage, luxe veranda 28 m2, living 40 m2, eiken keuken, badk., 3 slaapk., kelder, berging, zolderruimte. Pr. 535.000.- CIVANA bvba 09.32.33.15.74.47 hoeve, groot 2 ha, 73 a, 42 ca huis, St.-Annastraat 9, groot 686 m!. Te bevr.: Not. A. Rommens te Meer (B.), MeersC' 11S tf 09 39. 33 1R7 1fi7 1e Etage bove-< "Sij ons vindt u 350 nrf 'u via onze speel Kettler Kurtz 'F Terneuzen - Er komen vaak standen voor over het in\ van een buitenlandse rijbew een Nederlands. Volgen ^oordvoerder van het CBl traal Bureau Rijvardigheic zen) in Rijswijk zijn mense 0p de hoogte, omdat woi verkeerd worden voorgelich dat ze de voorschriften ni (kunnen) lezen. Korpschef A. Smeels bekijkt Van onze correspondent Middelburg - De rijkspoli| heeft gisteren tijdens een eenkomst afscheid van ziel men. Was het om twee uui| nog de rijkspolitie, twee ure klaarde korpschef A. Sme 'voltooid v.erleden tijd'. In een bewogen toespraak, wé niet alleen uiting gaf aan zijn lens maar vooral de aandacht; individuele emoties van alle maakte hij overduidelijk dat hd om de essentie gaat waar de staat. »De 'buitenkant' gaf ons de verbanden te zien: wat hoort b Van onze correspondente De man was die dag in vol vaart een kruispunt genaderd vervolgens gepasseerd, waarl hij een overstekende voetgang had geschept, die vrijwel op sli dood was. Het gebeurde om h: een in de nacht en H. gaf toe d bij op dat moment 'een beet stoer' had willen doen ten ove staan van zijn meerijden vrienden. De 22-jarige P.V. uit het B( gische Aldegem is vrijdag ve oordeeld tot een rijontzeggi van 24 maanden met daarna: dienstverlening die in de pla: Van onze verslaggever Terneuzen/Middelburg - afdeling Zeeland van de Ee ste Nederlandse Fietsersbor? (ENFB) is tegen de aanlt' van een Vaste Oeververbi: ding. Dit staat in een bri die de bond naar GS heq gestuurd. «De plannen om een WOV verwezenlijken dient men te zie' als een moeizaam opgeblazej

de Stem | 1993 | | pagina 16