Het dubbelleven van Mohammed Sylla 'Kinderarbeid bestaat niet' Koning van Guinée maakt Afrikaanse reputatie waar bij Willem II R (M/V) JCTEUR (M/V) SPORT Turncoach Boris Orlov heeft een zwak voor Nederland :ht m/v m/v SCHAPPELIJK :(ST)ER Idealist mm bv 1993 DE STEM ZATERDAG 27 MAART 1993 een auto en een rijbewijs (B). ëding wordt verleend. eregeling op basis van het CAO- wereld uit te dragen. In Amerika kunnen we die droom verwezen lijken." Volgens Sylla gaat Guinée, dat begint met een uit wedstrijd tegen Cameroun, als favoriet van -start. „Cameroun bouwt aan een nieuw team, be schikt over weinig ervaring." En lachend: „Het land maakt alleen een kans als de president weer een beroep zou doen op Roger Milla." Dat hij door interland-verplich tingen de competitie-duels tegen RKC, Cambuur Leeuwarden en Ajax moet missen, ervaart Sylla niet als een probleem. Pas in mei wil hij een beslissing over zijn voetbaltoekomst nemen. Hij houdt nog open of die in Frank rijk of in Tilburg ligt. Willem II is de laatste maanden overtuigd geraakt van zijn kwaliteiten en wil Sylla een nieuw contract aanbieden. „Hij laat zien dat het Europese voetbal hem aan spreekt. Hij probeert zich aan te passen. Zijn effectiviteit is veel groter geworden", constateert voorzitter Wim Groels tevreden. voor speciaal onderwijs Oom), ige, enthousiaste collega s aan onze ét vereist mstige collega verwacht; in het speciaal onderwijs vorm verkingsgedachte. i dynamisch, coherent team. iren, waarvan 3316 uren regulier anstelling vindt plaats onder cerecht bij de directeur van de 13625 (school) of 01870-86046 leisende, maar ook geweldig vee/ en/en dogen na het verschijnen van en wethouders van Middelhamis, end behoefte aan :>od de continuïteit van het 'en, schrijf dan een brief aan ÏDENWERK BERGEN OP ZOOM jtrek van de huidige functionaris [stverband van een jaar. Het moet ■den geacht dat het dienstverband gd. werWstler is in het kader van de Bejaardenoorden en verpleegin- jen op Zoom e.o. belast met het aportage m.b.t. de aard en de mate jehoefte van bejaarden, die om op- ienoord verzoeken. diploma van een sociale academie, atschappelijk werk, of van een an- plijkgestelde HBO-opleiding en zo ken over kennis van de psycho- leien van het ouder worden |le eigenschappen en affiniteit met nensen en schriftelijke uitdrukkingsvaar- poor Wilber Hack Tilburg/Beveren - De haardos van Mohammed Sylla zit al ruim een maand in hetzelfde model. Het gaat de laatste tijd dan ook cresendo met de yoetballer van Willem II in de eredivisie. De uitwed strijd tegen FC Utrecht be tekende de grote door braak op het Europese continent. Hij rekende af met drie jaar twijfel, scep sis en soms bijtende kritie ken. In die periode wilde Sylla nog ivel eens van uiterlijk verande ren. „Als het niet gaat zoals je wenst, moet je toch wat onder nemen. Ik liet mijn haar vlechten of knippen en begon daarna vol vertrouwen een 'nieuw voetbal leven'." In dat gebruik staat Sylla niet alleen, zo blijkt bij een bezoek aan het appartement van Sou- leymane Oularé in Beveren. Stoelen worden aan de kant ge schoven. Ibrahim Sylla 'verliest' midden in de kamer zijn rasta kapsel. De ploeggenoot van Frits Copal is de zondag ervoor bij Tubantia Borgerhout immers ge wisseld. En dus moet er de schaar in. De internationals van Guinée, actief in de Belgische competitie, druppelen die dag binnen in Be- veren. Mamadou Camara en Jean Louis Camara zijn al uit Guinée overgekomen voor de trainingsstage van de nationale ploeg in Parijs, 's Middags voegt ook de geblesseerde libero zich bij het gezelschap. Opvallend is de aanwezigheid van ene meneer Hiel, oud-voetballer van KV Me- chelen en La Louvière. Hij neemt elke speler even apart. „Ik ben op zoek naar een club voor een paar Afrikaanse voetballers. Nee, ik handel niet alleen uit eigen belang. Natuurlijk verdien ik aan de spelers. Maar voor mij is het even belangrijk dat voet baller en club tevreden zijn. Ik zoek een club die bij de speler past", verklaart de Belg. Drie jaar lang leidde Mohammed Sylla een dubbel leven. In Guinée was hij Le Roi, de koning van het voetbal. Maar in de eredivisie kon hij zijn vedette- status maar niet waarmaken. Een video-voorstelling in het spelershome van Willem II zorgde voor de ommekeer. De 22-jarige voetballer dwong met de beelden van Guinée - Kenya, een duel waarin hij tweemaal scoorde, respect af bij zijn Nederlandse collega's. En hij betaalde terug met flitsende acties. Zoals afgelopen zaterdag, toen hij Adri van Tiggelen van PSV deklasseerde en de landelijke pers hem lof toezwaaide. Vanavond tegen Volendam is Sylla voor lopig voor het laatst op Tilburgse bodem te zien. Maandag 5 april vertrekt hij voor een maand naar Afrika om te proberen zich met Guinée voor de eindronde van het wereldkampioenschap en de Afri ka Cup te kwalificeren. Partir c'est mourir un peu? „Nee, nog niet", klinkt het beslist. Is de trip naar Beveren voor Hiel een handelsmissie, de voetballers komen uit respect voor hun aan voerder. „Waarom ik hier ben? Omdat Guinée een echte vrien- denploeg is, vergelijkbaar met Denemarken. En Mohammed Sylla is onze gangmaker", zegt Fode Camara, aanvaller van Sint-Niklaas. „Hij is onze cap tain. Dat zegt al genoeg", vult Souleymane Oularé aan. „In Guinée is Sylla hét voorbeeld voor de jeugd. Als eerste speelde hij in Europa bij een club in de hoogste divisie. Zelf heb ik twee seizoenen bij Sint-Niklaas ge voetbald voor ik de overstap naar Beveren maakte. In het tweetalige België heb ik het makkelijker. Mohammed spreekt weinig over zijn problemen. Maar het bevreemdde me wel dat een speler met zijn kwalitei ten zolang op een basisplaats moest wachten." De zachte, beleefde stem staat in schril contrast tot zijn postuur. Souleymane Oularé is één bonk spieren, het proto-type van de geblokte aanvaller. In de natio nale ploeg van Guinée vormt hij samen met Sylla de aanval. „Wij voetballen op twee manieren. Soms speelt Sylla achter mij. Ik moet dan met mijn sterke lichaam een blok zetten en Sylla profiteert van de ruimte. Maar liever speel ik naast hem in de punt van de aanval. Mohammed en ik voelen elkaar blindelings aan. Ik weet dat hij de bal graag in één beweging over de verdedi ging tilt. En ik vraag me af of hij bij Willem II wel voldoende kan sen krijgt om te trainen op dat soort automatismen." Voorportaal De samenwerking tussen Oularé en Sylla bij de nationale ploeg is vruchtbaar. Het land staat in het voorportaal van kwalificatie voor de eindronde van het we reldkampioenschap in de Vere nigde Staten. Guinée strijdt in de maanden april en juli met Cameroun en Egypte of Zimbab we om één plaats. De laatste twee landen treden in Frankrijk opnieuw tegen elkaar aan. In het duel voor 120.000 toeschouwers in Cairo werd doelman Bruce Grobbelaar door een steen ge raakt. Ook de coach van Zim babwe zou getroffen zijn, getui ge het verband dat als een tul band rond zijn hoofd was ge draaid. Maar volgens de Egypte- naren lag het iets genuanceerder. De coach vierde het openings treffer van Zimbabwe bij de 2-1 nederlaag zo uitbundig, dat hij zijn hoofd stootte aan de dug out. De incidenten in Cairo doen het Afrikaanse voetbal geen goed. Door het optreden 'van Came roun en Ivoorkust is volgens het koningskoppel van Guinée toch Mohammed Sylla, de koning van het voetbal in geboorteland Guinée. al een vertekend beeld ontstaan. „Camaroun beschikte bij het WK in Italië over fysiek sterke spelers, voetbalde keihard, maar miste de Afrikaanse finesse", is het eensluidende oordeel. „In het echte Afrikaanse voetbal draait alles om de techniek. Het ligt ook niet in onze aard een voor sprong te verdedigen. Voor Afri ka is het daarom jammer dat Ghana al is uitgeschakeld. Het is nu aan landen als Marokko, Zambia, Nigeria én Guinée het echte Afrikaanse voetbal over de FOTO VAN EIJNDHOVEN „Maar Sylla moet je alleen ge bruiken als hij in vorm is. En het probleem is dat hij er al drie jaar lang niet in slaagt het hele sei zoen die vorm vast te houden", houdt trainer Jan Reker nog wat slagen om de arm. Grillig Bij de spelers van Willem II heeft Mohammed Sylla inmid dels de laatste twijfels uitgewist. „Ik heb met RKC wel eens tegen hem gespeeld. Bij zijn eigen ploeg was Sylla toen het mik punt van kritiek. Wij beschouw den hem als een grillige, tropi sche verrassing. Maar nu ik hem zelf meemaak, zie ik pas wat hij allemaal kan", zegt Marc van Hintum. Het breekpunt noemt hij de video-band, het keerpunt de wedstrijd tegen Utrecht. „Sinds we een keer tussen de middag met een tiental spelers naar die band hebben gekeken, probeert hij aansluiting te vin den. In het begin van het seizoen lag hij altijd te slapen op de bank. En een probleem blijft dat je nooit weet of hij je verstaat. De taalbarrière blijft. Ik kom ook niet verder dan: fa va? Maar op het veld bedankt Sylla met zijn voeten voor het ge schonken vertrouwen." Tot groot genoegen van ontdek ker Piet de Visser, die ook na zijn vertrek bij Willem II veel contact met Sylla bleef houden. „Vorig jaar zag het er somber voor hem uit. Verbannen naar het tweede elftal, zesde keus op het lijstje aanvallers. Ik heb toen gezegd: je moet niet weggaan. Je hebt gekozen voor een carrière in Europa. Dan moet je hier doorheen. En nu laat hij het zien. Willem n doet er verstan dig aan het contract te verlen gen. De 'club heeft veel geïnves teerd in het 'project Sylla', krijgt nu de revenuen. Sylla' kan uit groeien tot een hele goede eredi visie-speler met uitschieters naar de top. En als hij nog harder wordt voor zichzelf, kan hij zelfs de absolute top berei ken." Mohammed Sylla glimlacht om die uitspraak. Met de toekomst houdt hij zich nog niet zo bezig. „Weet je", zegt hij. „Guinée wil graag naar de eindronde van het wereldkampioenschap of naar het eindtoernooi om de Afrika Cup. Maar de voetbalbond is arm en kon het verblijf van een maand van de spelers en de reizen van de nationale ploeg naar Cameroun en Egypte eigen lijk niet betalen. Daarom is er onder de bevolking een collecte gehouden. De mensen hebben flink gegeven, zoveel vertrouwen hebben ze in ons. Laat mij die mensen op het veld eerst maar terug betalen." rvaren monteur voor de bui- n onze aluminium bouwpro- •nteren van aluminium ramen/ ig en doortastend. n/of L.T.S.-elektra en/of L.T.S.- van werktekening, inktie vereist! dicht vervuld). i voor het gecoördineerd ouderen- hnalogie toegepast. fcitatles, met vermelding van opiei- .otivatie, leeftijd en overige voor de gegevens, worden vóór 10 april door het bestuur van bovenge- Postbus 674, 4600 AR Bergen op 1 kan worden ingewonnen bij de ecretaris en bureauleider van de in- telefoon 01640-65946. Boris Orlov is voor de tweede keer werkzaam als trainer-coach van de nationale turnselectie vrouwen. De Moskoviet zou in Amerika erg rijk kunnen worden, maar hij geeft er de voorkeur aan in Nederland te blijven. „Hier kan ik het beste werken en geld interesseert me niet", zegt Orlov en dat terwijl de talenten ook niet in rijen van drie op de stoep van Papendal staan. tionaal sportcentrum Papendal in gebruik heeft, „maar ik moet toch ook leven. Ik heb zelf niet veel nodig. Ik eet niet veel. Een kopje koffie, een sigaretje, dat is genoeg voor mij, maar mijn vrouw Olga en mijn dochter An na zijn de Nederlandse luxe ge wend en daarom is de terugkeer naar Moskou erg moeilijk. Toen ik voor het eerst naar Nederland kwam, verdiende ik bij Dinamo 400 roebel. Daar was in Moskou goed van te leven, maar alles is in mijn land ongelooflijk duur geworden de laatste tijd en de salarissen zijn niet omhoog ge gaan. Ik had wel wat gespaard, maar dat geld ging gauw op. Bitsjerova Het is begrijpelijk dat Orlov te rug wil naar het land waar hij zijn grootste successen als turn- trainer heeft bereikt. Hij werkte als piepjonge trainer met latere beroemdheden als Olga Korboet, Loedmilla Toeristjeva en Nelli Kim, maar Olga Bitsjerova was zijn grootste ster. Hij bracht haar in 1981 in Moskou naar de wereldtitel op de achtkamp. „Olga Bitsjerova was een groot turnster", roept Orlov de toe stand van twaalf jaar geleden in de herinnering. Een wat vreemde constateringvoor een Russisch meisje met een babygezichtje en een lengte van nog geen 1.50 meter. Orlov weet nog van de hetze in de niet-Sovjetrussische pers, waarin de twijfel aan de juiste leeftijd van de nieuwe en onverwachte wereldkampioene werd uitgesproken. „Toch was ze toen echt vijftien jaar", zegt Or lov nu. „Ik heb nog steeds con tact met haar. Ze is getrouwd en ze heeft een kind", alsof dat iedere onzekerheid over haar ouderdom destijds kan wegne men. Het kostje van Orlov was toen 1 gekocht. In de Sovjet-Unie was de coach van een wereldkampi oen een 'held van de natie', maar het buitenland lokte ook. In 1986 kwam hij naar Nederland en gaf er leiding aan het turnin- stituut op Papendal. 'Een klasse man' werd hij genoemd in de turnwereld, die anders zo gauw bereid is een hardvochtig oor deel te vellen over concurrenten en mogelijke rivalen. Orlov ver fijnde de bewegingstechnieken. Hij slaagde erin enthousiasme te wekken voor nieuwe, moeilijkere oefenstof, die international al lang opgeld deed. Diplomaat Orlov trok veel tijd uit voor de begeleiding van de clubcoaches. Hij werd door hen gewaardeerd als een groot vakman, maar hij was geen drammer. Orlov bleek een geboren diplomaat, die zich steeds bescheiden opstelde. Maar in 1990 kon of wilde de KNGB hem niet meer betalen. Een te rugreis naar Moskou was het logisch gevolg. „Dat is een slechte periode in mijn leven geweest. Wij waren in vier jaar Nederland verwend. In de winkels was hier alles te krijgen, in Moskou moest mijn vrouw Olga vaak uren in de rij staan. Voor niets feitelijk. De mensen hier beseffen niet wat het is te kunnen kiezen uit vlees, groenten en fruit en dat alles tegen betaalbare prijzen." Logisch gevolg: binnen een jaar was Orlov terug in Nederland. Als clubtrainer in Oude Pekela. Zijn werk daar leidde in feite de ondergang van het turninternaat op Papendal in. Twee topturn- sters, Wyke Karten en Monique Slootmaker, volgden de Rus naar Oost-Groningen. De twee deden het goed, maar waarde ring van de bond bleef uit. Door Frans van der Mespel Papendal - De lange grijze lokken doen denken aan een revolutionair, aan een dichter met meer ambitie dan talent of aan een overjarige provo, maar niet onmiddellijk aan een turncoach. Toch is dat het beroep van Boris Orlov, de huidige trainer van de Ko ninklijke Nederlandse Gym nastiek Bond. Hij heeft het zich in zijn hoofd gezet tegen een financieel nauwelijks aantrekkelijke vergoeding het niveau van het Neder landse vrouwenturnen om hoog te schroeven. hl Nederland wordt altijd hoog opgekeken tegen het Oosteuro- pese turnen. Met name de verte genwoordigers uit de voormalige Sovjet-Unie en uit Roemenië worden hier als de perfecte be dwingers van de zwaartekracht beschouwd. Orlov moet er harte lijk om lachen. „Het is onzin zo over turnen te denken, ik geloof daar niet in. Het is een mentali teitskwestie", zegt de Moskoviet, die in de loop der tijd een aardig mondje Nederlands heeft leren spreken. »In Nederland zit voldoende ta lent, maar de top moet hier erg gauw bereikt worden. Ze willen geen pijn lijden, het moet ge makkelijk gaan en anders maar niet. In mijn eigen geboorteland wordt alle tijd voor opleiding en training genomen. De sportlie den zijn daar ook harder voor zichzelf en njet kleinzerig. En er is natuurlijk meer onderlinge competitie." In Nederland hebben ze het nog steeds niet door, maar Boris Or- 'ov is in zijn sport een kanjer yan het zuiverste water. Een idealist ook, die het niet om het geld te doen is. Net als voor Bela Karolyi waren ook voor Boris Orlov tonnen beschikbaar in de Verenigde Staten om als turn coach op te treden. Maar Orlov bleef liever in de oude wereld'. „Ik zou nog het f in Moskou zijn blijven Werken", zegt hij in het kantoor- Je. dat de turnbond op het na- Strubbelingen, waarvan Orlov niets begreep, maar alles kwam betrekkelijk op zijn pootjes te recht, toen het turninternaat werd opgeheven en omgedoopt tot één van de 'steunpunten' van de KNGB. De turnbond en het NOC namen het salaris van de Rus voor hun rekening en daar door is het net of de tijden van het internaat zijn teruggekeerd. Het mini-groepje turnsters daar telt slechts vier meisjes. Tot ver driet van Orlov. „Om Nederland naar een goed niveau te brengen, heb ik geen honderd turnsters nodig zoals in de Sovjet-Unie. Tien is voldoende, maar dan ook met een ijzeren mentaliteit. Er is een mentaal verschil. Ze willen wel, maar zodra het moeilijk en zwaar wordt, beginnen ze te kla gen." Hij kijkt naar zijn handen. „Pijntjes, blaartjes, een nagel in gescheurd." Kinderarbeid In Nederland wordt zeer argwa nend gekeken naar die vele trai ningsuren, te verrichten door sporters op zeer jonge leeftijd. Er wordt hier snel gerept van kinderarbeid. Er wordt gewezen op turnsters die ernstige fysieke ongemakken hebben overgehou den aan de zware belasting op Papendal. Boris Orlov wordt niet kwaad, dat overkomt hem zel den; hij glimlacht slechts: „Het is onvermijdelijk dat er af en toe een ernstige blessure voorkomt. Het overkwam in mijn land ook Jelena Moechina. Die was toen wereldkampioene en onze groot ste kandidate voor de Olympi sche meerkamp in Moskou. Het is heel, heel erg jammer wat er met Sylvie Pieters en Sasja Kohier gebeurd is. Dat waren twee grote talenten. Maar bles sures horen er helaas bij. Die komen ook voor bij andere spor ten." zoeken wij op korte termijn: an: aluminium ramen, deuren, en doortastend. p C-niveau of SOM. i van werktekening, unkfie vereist! (plicht vervuld). Uw handgeschreven sollici- tuwelijke behandeling is ui- Aan het woord kinderarbeid heeft Orlov een duidelijke hekel. „Niemand, zelfs niet destijds in de Sovjet-Unie, werd gedwongen zoveel tijd en energie in de sport te steken. Kinderarbeid bestaat niet. Dat geldt zeker voor Neder land, waar de kinderen zo zelf standig zijn, dat ze zelf zeggen wat ze willen." telfstandige en vakbekwame

de Stem | 1993 | | pagina 15