b.v. Crisissfeer' in Belgisch kabinet 0 0 O 0 Mitterrand gaat keiharde 'cohabitation' tegemoet ES Vrouwen tegen fundamentalisme Conservatieve coalitie loopt op eerste dag al deuk op O Coalitie-genoten ernstig oneens over invulling bezuinigingen Onrust in Zuid-Afrika Wallonië wil Frankrijk bij waterverdragen betrekken 5.00 uur Graag tot ziens. 3ARTNER -30969 20 /esting. BUITENLAND jeltsin zetelprognose na tweede ronde 1993 zetelverdeling na verkiezingen 1988 BUITENLAND KORT Oh Beschuit volkoren, rol 13 stuks 89 0h Gemalen oude kaas 48+ of gemalen oude kaas komijn 48+, verpakt 150 gram Oh Champignons fijn, doosje 250 gram Fanta Orange of Fanta Light, fles 1.5 liter 1.99 99 ^25" 1.99 Ch Albi afwas, citroen of appel, flacon 500 ml l.o9 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 27 maart a.s.. Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur De koopavond blijft ongewijzigd. Informeer bij uw AH winkel. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 8993 X 5< ).a. de buurtbewo- )rs, oud-ouders en pe belangstellen- TRIEWEG 5 A VLISSINGEN US 272 B VLISSINGEN DON 01184-15010 tX 01184-11069 OESTEM DINSDAG 23 MAART 1993 A4 ivervolg van voorpagina [{halve tegen Roetskoj is deze uitspraak ook gericht tegen Joeri Skokov, de machtige secretaris van de veiligheidsraad die even- jls Roetskoj zaterdag het presi- êle decreet weigerde te on dertekenen. Om dezelfde reden jou gisteren minister Fjodorov Justitie zijn afgetreden. De Verenigde Staten hebben gis teren bij monde van minister Christopher van Buitenlandse Zaken opnieuw hun steun uitge sproken aan president Jeltsin. Christopher noemt Ruslands weg nar democratie en een vrije markteconomie 'de grootste strategische uitdaging van onze lijd'. Johannesburg - Onder blanken ai Zuid-Afrika is grote onrust ontstaan over de recente golf tan aanslagen tussen extreem rechtse blanken en zwarten. Gis teren openden zwarten in Van- lerbijlpark, 60 kilometer ten ruiden van Johannesburg, het vuur op een auto met twee blan- ie inzittenden en doodden een 55-jarige man. Op hun beurt heeft de extreem rechtse Zuidafrikaanse organi- Wit Wolwe de verantwoor delijkheid opgeëist voor het neerschieten van een vijfjarig rwart meisje. Het meisje, dat (ewond raakte, werd neerge schoten uit wraak voor de moord op drie blanken, die vrijdag in Johannesburg in hun auto wer den aangevallen. De leider van Wit Wolwe, 'Boer- state' Bosman, zei dat een van rijn 'generaals' zo gefrustreerd was over die drievoudige moord hij zijn zelfbeheersing ver leer en op het meisje begon te schieten. Zaterdagavond werd een 18-ja- nge blanke student doodgescho ten bij een motel in de buurt van Kaapstad. Brussel - Het Belgische kabinet is in een 'crisissfeer' terechtgekomen door aanhoudende onenigheid tussen de coalitie-genoten over een bedrag van 110 miljard frank (zes miljard gulden) dat dit en komend jaar moet worden bezuinigd. Premier Jean-Luc Dehaene zou gisteren het parlement inlichten over het bezuinigingspakket, dat nodig is om binnen de door EG gestelde normen te blijven. Maar Dehaene zegde de vergadering af, omdat de regeringspartijen het nog niet eens zijn over de invulling van het pakket. De Waalse socialisten, voelen het meest voor verhoging van de belastingen. Maar de christen democraten en Vlaamse socialis ten willen ook andere middelen in stelling brengen, zoals af schaffing van de automatische prijscompensatie in de lonen. Tot dusver zijn de partijen het eens over een bedrag van 30 miljard frank. Een woordvoer ster van Dehaene, die bevestigde dat sprake is van een crisissfeer, zei 'dat we er met de klassieke (bezuinigings)maatregelen niet komen'. Bij het proces naar economische en monetaire eenwording eist de EG van landen die in de kop groep willen blijven dat het fi nancieringstekort maximaal 3 procent van het bruto nationaal produkt (BNP) bedraagt. De staatsschuld mag daarnaast niet meer bedragen dan 60 procent van het BNP. Op beide punten is België nog ver van de EG-norm verwijderd. Het streven was om over afgelo pen jaar op een begrotingstekort uit te komen van 5,7 procent, maar dat werd 6,9. Met de nieu we bezuinigingen van 110 mil jard komt dat tekort in 1994 op 4,7 procent. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De Waalse minister van Milieu, Guy Lutgen, wil de onderhandelingen met Nederland over de waterverdragen nieuw leven inblazen door Frankrijk daarbij te betrekken. Honderdduizenden mensen zijn gisteren in Algiers de straat opgegaan om te betogen tegen het terrorisme van de kant van islamitische fundamentalisten. Onder hen een groot aantal vrouwen. De demonstraties in alle grote steden van het land, een eerste massale reactie op een serie aanslagen op politici de afgelopen dagen, waren georganiseerd door het eenheidsvakverbond UGTA en verscheidene andere organisaties. Voor het eerst werden vorige week civiele hoge functionarissen vermoord. De Algerijnse pers had uitgebreid opgeroepen tot deelneming aan de betogingen, foto ap Minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) liet vorige week weten te voelen voor een afzon derlijk verdrag met Vlaanderen over de Schelde. Totnutoe heeft Nederland de eis om een schonere Maas en Schel de -twee belangrijke drinkwa terbronnen voor ons land - steeds als wisselgeld gebruikt bij de wens van de Vlamingen, die de Westerschelde verder uitge baggerd willen zien. De zogenoemde waterverdragen tussen Nederland en België, waarvoor in 1975 drie óntwerp- overeenkomsten werden gete kend tussen Nederland en Bel gië, zijn met name geblokkeerd door de communautaire tegen stellingen bij de Belgen. Al sinds enige jaren voeren Wallonië en Vlaanderen een eigen waterbe leid. Daardoor, zijn er afzonder- Parijs - De conservatieve coalitie van neo-gaullisten (RPR) van Jac ques Chirac en de centrumrechtse UDF van voormalig president Va- lery Giscard d'Estaing heeft gisteren een dag na haar verkiezingsover winning al een deuk opgelopen. Beide partijen ruzieden over de vraag welke kandidaten van hun coalitie de volgende ronde in zullen gaan. De UDF kondigde aan komende zondag in bepaalde districten eigen kandidaten in de race te houden, ook als de kandi daat van de RPR er in de eerste ronde als beste uit de bus was gekomen. De liberalen zouden met deze handelwijze voorbijgaan aan afspraken die voor de verkiezingen met de neo-gaullisten wa ren gemaakt. Bovendien is de verwachting dat de RPR na de tweede stemronde ongeveer 25 zetels meer behaalt dan de liberale UDF en dus naar alle verwachting het pre mierschap voor zich zal opeisen. Bij de eerste ronde van de parlements verkiezingen behaalde de conservatieve coalitie een verpletterende overwinning op de Parti Socialiste van premier Pierre Beregovoy. Nadat de stemmen uit alle 577 districten waren geteld, meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken dat de conservatie ven 39,74 procent van de stemmen had den gehaald en de socialisten 17,59 procent. Uit voorspellingen komt naar voren dat het verbond van RPR en UDF waar schijnlijk 440 tot 480 zetels in de 577 zetels tellende Nationale Vergadering zal krijgen en dat de socialisten er 70 tot 100 zullen krijgen. Van de 80 zetels waarover zondag reeds werd beslist, gingen er 78 naar RPR-UDF en twee naar andere conservatieven. De communisten kregen 9,2 procent van de stemmen en de milieupartijen, waar van voorspeld was dat zij een behoorlij ke winst zouden boeken, behaalden 7,7 procent. Het extreem-rechtse Front National van Jean-Marie ie Pen kreeg 12,4 procent, maar kan daarmee geen aanspraak ma ken op een zetel. De verschillende recht se partijen waren de enige die met 4,7 procent van de stemmen dankzij het Franse districtenstelsel de resterende twee zetels in de wacht sleepten. Hoe nu verder? Deze pijnlijke vraag stelden de Franse socialisten gisteren, terwijl ze elkaar in de ogen keken. De uitslag van de eerste ronde van de Franse kamerverkiezingen had nog beroerder uitgepakt dan werd gevreesd. Zelfs partij-kopstukken als Pierre Bérégovoy, Roland Dumas en Laurent Fabius zijn er niet zeker van dat ze zondag hun zetel in het Palais Bourbon terugvinden. fioor onze correspondent Wilko Voordouw «HET IS GEEN nederlaag, maar een afgang," aldus een partij-functionaris die liever anoniem wil blijven. „En het allerergste is wel dat we er niet aens zeker van zijn dat we de hervorming van de partij ter hand kunnen nemen." ™j doelt hiermee op de uitvoe rig van de Big Bang, de ge- zondmakende oerknal, die en- weken geleden in het Westfranse Montlouis aan de Politieke formatie werd voorge schreven door 'partij-arts' Mi- chel Rocard. Rocard, de natuurlijke kandi daat voor de presidentsverkie- 'ngen van 1995 zou de partij ?rvormen naar Noordeuropees Jf Amerikaans model. Een soort democratische partij, die socia- ,sten. sociaal-democraten, nsten-democraten, groenen n hervormingsgezinde commu- ?n moet verenigen om een entrum-linkse' verkiezings- acnine te vormen voor de pre- Socialisten 40 85 UDF 200 a 240 RPR 240 a 260 Communisten 10 a 25 Front National 0è4 Onafhankelijken 16 r UDC 41 Communisten sidentskandidatuur van Michel Rocard. Het idee was fraai. Iedereen applaudisseerde. Maar in het optimisme werd even buiten de politieke realiteit gerekend. Want om dat plan te kunnen uitvoeren moet 'dokter' Rocard natuurlijk wel eerst zelf worden herkozen. En dat is moeilijker dan gedacht. In zijn kiesdistrict in de Parijse voorstad Conflans Sainte-Honorine staat Rocard maar liefst elf procent achter op liberaal Pierre Cardo. Het is dan ook maar de vraag of hij aanstaande zondag zijn zetel terugvindt, Is dat niet het geval, dan mag de inmiddels 62-jarige Rocard denken aan een voor een Franse politicus vroegtijdige pensione ring. Zijn 'restauratie' van de socialistische partij is dan in de kiem gesmoord. Dat zou wel eens het moment kunnen zijn waarop Bernard Kouchner uit de luwte treedt. Kouchner (wel arts van beroep) is de oprichter van Artsen zon der Grenzen en is in Frankrijk razend populair omdat hij de humanitaire corridors heeft op gezet in onder meer het voor malige Joegoslavië en Somalië. Hij belichaamt een modern so cialisme, dat uitgaat van gene rositeit en is volgens de opinie niet belast met de nederlaag van het 'oude socialisme'. Kouchner heeft zich niet ver kiesbaar gesteld. Waarnemers in Parijs gaan er van uit dat hij expres buiten de slachting is gehouden, om als een soort laatste troef te kunnen worden uitgespeeld. Intussen bereidt president Mit terrand -de man die door de Franse kiezers verantwoorde lijk wordt gehouden voor alle kwaad - zijn eigen verdedi gingslinie voor. Volgens inge wijden in het Elysée-paleis is er geen sprake van dat de 76-jari- ge Mitterrand aftreedt. „Ik ben gekozen voor zeven jaar. Dat mandaat duurt tot mei 1995," laat de president bij iedere ge legenheid weten. Op zich logisch. Want als Mit terrand vandaag af zou treden, houdt dit vrijwel automatisch in dat een president van rechts wordt gekozen. Immers, de so cialisten zijn niet in electorale conditie om een slijtageslag rond het Elysée te winnen. En Mitterrand houdt te zeer van de macht om zich gewonnen te geven. Daar komt bij dat hij vóór alles wil voorkomen dat alle geledin gen van de Franse samenleving in handen vallen van de conser vatieven. Ook al kan hij Michel Rocard maar matig waarderen en zal hij ongetwijfeld met in stemming zien dat juist zijn eeuwige rivaal binnen de socia listische partij met eliminatie wordt bedreigd. Verder is Mitterrand nog politi cus genoeg om wat hoop te putten uit de overigens als 'hard' aangekondigde cohabitation. Het zal de sluwe vos weinig moeite kosten om een wig te drijven tussen de twee partijen, die samen het UPF vormen: de gaullistische RPR en de liberale UDF. Deze formaties worden aange voerd door twee politici die samen werken maar die eikaars bloed wel kunnen drinken, Jac ques Chirac voor de RPR en Valéry Giscard d'Estaing voor het UDF. Beide willen in 1995 een gooi doen naar het presidentschap. En beide heren vinden dan ook - al geven ze dat natuurlijk niet toe- dat het te voeren kabi netsbeleid vooral dat doel moet dienen. RPR en UDF hebben afgesproken dat ze één geza menlijke kandidaat in die ver kiezingen willen. Vandaar dus dat er op de achtergrond de komende tijd de nodige ma noeuvres zullen worden uitge voerd. Franpois Mitterrand kan er mee leven. Trouwens, hij zal wel moeten. Want kon hij tot voor kort nog enigszins leunen op de socialisten, nu zal hij de klus in z'n eentje moeten klaren, in afwachting van het herstel van een nieuwe, dan wel vernieuw de, socialistische partij. Mitter rand heeft geen tweede ronde nodig om te weten wat hem te doen staat. lijke gesprekken met Nederland, maar die verlopen erg moei zaam. Minister Maij hekelde vorige week de politieke chaos in Wal lonië, waardoor volgens haar van een schonere Maas voorlopig nog geen sprake kan zijn. Vlaamse bewindslieden willen het liefst, los van Wallonië, een verdrag over de Schelde sluiten met Nederland. De betere toe- gangelijkheid van de Antwerpse haven, door het uitdiepen de Westerschelde, wordt econo misch gezien heel belangrijk ge acht. De Waalse milieuminister Lut gen, een jaar geleden nog eens gezind met minister Maij over de aanpak van de verontreiniging van de Maas, heeft tot op heden weinig concrete maatregelen kunnen nemen. Op een collo- qium in Luik over het Waalse waterbeleid, kwam Lutgen daar om gisteren met het plan om Frankrijk bij de onderhandelin gen over de waterverdragen te betrekken. Verdrag De Waalse minister verwijst naar het vorig jaar door Neder land, België en Frankrijk onder tekende VN-verdrag van Helsin ki over bescherming van de in ternationale waterwegen. Dat verdrag bepaalt dat alle landen waar een rivier en haar zijtak ken doorstromen bij de afspra ken moeten worden betrokken. Lancering ruimteveer afgebroken Cape Canaveral - De lance ring van het ruimteveer Co lumbia is gisteren uitgesteld nadat één van de drie hoofd motoren tijdens de aftel-fase automatisch was uitgescha keld. Dat gebeurde drie secon den voordat de shuttle zou opstijgen (foto). Het onder zoek naar de oorzaak richt zich op kleppen in de motoren. Het is onduidelijk wanneer het veer opnieuw wordt gelan ceerd. De Columbia zou tij dens zijn vlucht, gesponsord door Duitsland, een geavan ceerd laboratorium in de ruimte brengen. Botsing kern-onderzeeërs VS en Rusland Moskou/Washington - In de Barentszzee ten noorden van Rusland bij het schiereiland Kola is afgelopen zaterdag een Russische kernonderzeeër tijdens een oefening in aanvaring gekomen met een Amerikaanse atoom-duikboot, de USS Gray ling. Door het ongeluk is geen radio-actieve straling vrijgeko men. Geen van de opvarenden raakte gewond en beide duikbo ten werden slechts licht beschadigd. 'Egypte doodt extremisten ongestraft' Cairo - Amnesty International heeft gisteren gezegd dat de Egyptische autoriteiten de politie officieel volmacht hebben gegeven, moslim-extremisten ongestraft dood te schieten. Vol gens de organisatie worden de mensenrechten steeds vaker geschonden in de campagne van de regering tegen moslim-ex tremisten, die van Egypte een islamitische staat willen maken. De Egyptische autoriteiten ontkennen de beschuldigingen van Amnesty. Massale aanmelding leger Noord-Korea Tokyo - Zo'n 1,5 miljoen mensen hebben zich de afgelopen twee weken als vrijwilliger aangemeld voor het Noordkoreaanse leger, om een 'heilige oorlog' te ontketenen voor de hereniging van het Koreaanse schiereiland. De toeloop van vrijwilligers is een reactie op de staat van 'semi-oorlog', die Noord-Korea uitriep tijdens Team Spirit, de gezamenlijke Amerikaans-Zuid- koreaanse militaire oefening, die vorige week werd beëindigd. Meer verlichting langs Vlaamse wegen Brussel - De Vlaamse autowegen, kruispunten en oversteek plaatsen worden in de nabije toekomst beter verlicht. De komende drie jaar worden alle 16.700 betonnen lichtpalen langs de Vlaamse wegen vervangen door lichtmasten. Ook stroken van autosnelwegen waar nog geen lichtmasten staan, krijgen ver lichting. Groen licht voor luchtbrug Srebrenica Belgrado - De leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, heeft zijn troepen bevel gegeven een luchtcorridor te openen voor de evacuatie van vluchtelingen uit de belegerde moslim-stad Srebrenica. Helikopters van de Verenigde Naties zouden op die manier een luchtbrug kunnen opzetten tussen de oost-Bosnische stad en het noordelijker gelegen Tuzla. De corridor, die vandaag moet opengaan, zal voorlopig vijf dagen beschikbaar zijn. Eventueel kan die periode op verzoek van de VN-vredesmacht worden verlengd. Demonstraties Israëli's tegen steekpartijen Tel Aviv - Naar aanleiding van een steekpartij op een middelba re school in Jeruzalem demonstreerden zondagavond honderden Israëli's voor het huis van premier Rabin en in het centrum van Jeruzalem tegen de golf van Palestijnse steekpartijen van de laatste weken. Israëlische veiligheidsautoriteiten vrezen, dat de kolonisten in de bezette gebieden een nieuwe ondergrondse beweging zullen organiseren, die eigenhandig tot gewelddadige wraakacties tegen de Palestijnse bevolking zal overgaan. (ADVERTENTIE) Onze Top 5 van deze week

de Stem | 1993 | | pagina 5