soneel tonnen verfafval grens over HEMA I TAART Bisschop Ernst: 'We waren nou juist op de goede weg' fer Beek: geen afvloeiingsregeling beroepsmilitairen 'Goed dat Klein Kruitberg nu verdwijnt' ilders weigert vergunningen Voor zover mogelijk binnen de EG DE STEM Frans ongenoegen I )eTe|yü BINNENLAND A3 genda 'Jleer geld voor lioeren door kw-verhoging' COMMENTAAR Gokverslaafden vragen meer hulp BINNENLAND KORT fceger eind vijftig, nu zieu. eer veertigers. Misschien® j-naken met de midlife-cri- nog iets anders willen liet personeel in de fusie- Imgen is heeft wisselend, li willen hun medewerkers 'rlaten. Sommigen vinden k niet belangrijk om de I prijs binnen te slepen. K ook ondernemers die het en bal kan schelen wat er isen gebeurt." Ben en ondernemingsraden |dat er geen ontslagen zegt niet veel, menen n den Boom. „De struc- pnderneming wordt veran- de winst elders valt. Dan als gevolg van de fusie te ij Is gevolg van veranderende' 1 omstandigheden." Veel bedrijven worden dan enkele jaren gereorgani- bijdrage in de winst van hoeder te vergroten. blijken niet altijd even 'prd. „Wel als ze bij een binnen konden komen, rond van de SER-fusiege- 1 moeten worden gehoord, ebben regelmatig overna- lij we alleen een kaartje arop 'gefeliciteerd'." ;E STEM DINSDAG 23 MAART 1993 eldhoven (anp) - Beroepsmilitai- )i die geen zin hebben om mee te tjeIi aan internationale vredesope- Ijties, hoeven niet te rekenen op 'gunstige afvloeiingsregeling. Lister Ter Beek van Defensie (mde dat gisteren in Veldhoven ilstrekt onaanvaardbaar'. ids 1979 doet de krijgsmacht al mee (vredesoperaties. Zo nieuw is die U dus niet, aldus de bewindsman, f- Beek reageeijde hiermee op een voorstel van de militaire vakbond AF- MP. Deze organisatie wil dat be roepsmilitairen die moeite hebben met de nieuwe vredestaak, eenmalig de kans krijgen de krijgsmacht met een gunstige afvloeiingsregeling te verlaten. De minister meent dat als militairen bezwaren tegen de nieuwe taak hebben zij daaraan conclusies moeten verbin den en zelf een andere werkgever moe ten zoeken. Ter Beek sluit niet uit dat Defensie daarbij behulpzaam kan zijn. Bij de voorziene sterke inkrimping van de krijgsmacht zal het volgens hem niet mogelijk zijn het probleem van het overtollige personeel uitsluitend binnen de eigen organisatie op te lossen. Daar om wordt een beroep gedaan op andere overheidsinstanties en op particuliere bedrijven om militairen en Defensie burgers in dienst te nemen. Ter Beek zei dat onlangs met het minis terie van Justitie een eerste gesprek is gevoerd over de suggestie militairen om te scholen tot gevangenbewaarder. Ook met de politie worden gesprekken ge voerd over de mogelijkheid ex-militai ren op te nemen. CNV-voorzitter Anton Westerlaken zei gisteren dat Nederland in VN-verband alleen nog maar moet samenwerken met landen die hun militairen toestaan lid te zijn van een vakorganisatie. „Geen organisatievrijheid, betekent geen bij drage aan VN-verbanden en geen sa menwerking," vatte hij zijn standpunt samen. Westerlaken noemde het te gek voor woorden dat mensen wordt gevraagd de fundamentele grondrechten te verdedi gen, terwijl ze zelf niet het grondrecht hebben om lid te zijn van een vakorga nisatie. Het recht van vrije vakvereni ging lijkt volgens de CNV-voorzitter een probleem dat nationale staten af zonderlijk aangaat, maar door de inter nationalisering is die tijd voorbij. De CNV-voorzitter is tegen het inzetten van dienstplichtigen bij vredesopera ties, omdat zij een onvoldoende profes sionele opleiding kunnen krijgen. De dienstplicht is te kort om aan die eis te kunnen voldoen, aldus Westerlaken. Uen Boom Groep houdt in Iant twee voorlichtingsdagen tnderwerp fusies en overna- eerste is op donderdag 25 Hotel Brabant in Breda. De jeenkomst is op 1 april in in Moersteede in Bergen op lr die jonge gasten hadden in de schoot geworpen ge len. In dat grote concern veel juristen, was hem in Itwee jaar opgevallen. Veel Is, veel vergaderen, weinig ïrnemen. i auto, dat had de deur dus ptgedaan. Het dashboard afgewerkt met het fijnste nootfineer. De stoelen wa- i bekleed met de mooiste le- huiden, hetzelfde leer als de bankjes van het Britse ferhuis. presteren! Zelden reed hij ld. Hij was op de leeftijd |omen dat je juist zacht reed de aandacht te trekken, ar dat Alfaatje van zijn zoon eurde hij er makkelijk uit. trap op de staart, het beest nde zachtjes. De twaalf ci ders roffelden in de verte, pd, zijn Jag kostte pptuurlijk wat. Maar het was typisch Nederlandse platte polder- htaliteit, die kop boven het piveld, die bureaucratenter- die boekhouderssfeer, die Salie-geest... goed dan, hij was zelf ook geschrokken toen hij de Icening had gekregen. Hij had prijslijst iets te vluchtig be ken. Hij had eigenlijk alleen |n gedacht aan die jaloerse xken van de Opeltjes. Doe had 'ie gezegd. Maar hij nog niet met zijn ogen ge- Ipperd, toen de rekening het flrag vermeldde: f 248.347,86. je je leven aan de zaak |»even, gooien ze je voor zoiets lit! We leven hier toch niet in banië? monze Haagse redactie ,(n Haag - Ruim 20 procent (3.000 ton) van het gezamelde verfafval is in 1992 uitgevoerd naar het iiiitenland. Minister Alders (Milieubeheer) zal voortaan jportvergunningen voor klein chemisch afval, zoals trfafval, weigeren 'voor zover mogelijk binnen de iG-regelgeving'. d00J0avidvan H°uwen kiezers die in 1990 de Cen- mdemocraten hebben aan kruist. Misschien zouden de edia dat nog wat duidelijker eten maken, als dienstverle- ng aan de van de andere irtijen losgeslagen kiezers. langrijkste agendapunt in de veede Kamer is deze week het ugbeleid. Verder worden de 4 bodemsanering en de poli- ■ewet afgewikkeld. Kamer- Jrmmissies buigen zich onder eer over de georganiseerde lisdaad, het industriebeleid, situatie in Cambodja, de 'kesten in Oost-Nederland en chnologie in de landbouw. De erste Kamer bespreekt de be- •oting van defensie. Illustratie Mat Rijnders jat antwoordt de minister op tkriftelijke vragen van de Üfeede-Kamerleden Willems Iflroen Links) en Schimmel lat weigeren van een vergun- ang is niet mogelijk als een iK&jf kan aantonen een neven- ing in het buitenland te liében, of als aannemelijk ge laakt kan worden dat er te j capaciteit is om in eigen liadhet afval te bewerken. oktober vorig jaar maakt |kt ministerie gebruik van de jgelijkheid om exportvergun- igen van bewerkbaar afval jaar het buitenland te weigeren. onze Haagse redactie fin Haag De voorzitter van het Koninklijke Nederlands Land- taw Comité (KNLC) M. Vare- iimp pleit voor het verhogen het btw-tarief op voedsel- 'pdukten. Varekamp zei dat [pieren in Den Haag op de jaar- ng van zijn organisatie, valt nu nog onder het btw-tarief. Varekamp wil prijsverhoging van enkele procenten. Met dat geld zouden loeren gesteund kunnen worden. iDaardoor zouden verpaupering «leegloop van het platteland uorkomen kunnen worden. 'ïerder dit jaar pleitte ook voor- Van Leeuwen van de Gel- Maatschappij voor Land- taiw voor het duurder maken levensmiddelen zodat boe- ra een beter inkomen krijgen. jens Varekamp gaan er ook «frankrijk en Duitsland stem- ten op om de belasting op voed- selte verhogen. IV. Meijer, lid en beoogd voorzit- Itrvan de raad van beheer van Nederland, hield de jfflCL-leden gisteren voor dat ze let publiek duidelijker moet ma len dat boeren milieuvriendelijk proberen te werken. Meijer: „De overschotten aan '®faat, kali en stikstof zijn de %lopen jaren met gemiddeld Nitig procent gedaald. Dat «neten boeren veel duidelijker n® buiten brengen. t^huivini Ruim eenvijfde deel van het in gezamelde verfafval, bewerk baar en niet bewerkbaar, werd in 1992 uitgevoerd naar Schön- berg in Duitsland. Het ministerie weigerde Hoogers Chemisch Afval uit Geldrop vo rig jaar een exportvergunnning. Het bedrijf ging in beroep bij de Raad van State en vroeg om schorsing. Met als resultaat dat Hoogers verfafval mag blijven uitvoeren totdat het beroep is behandeld. Dat kan nog één a twee jaar duren. Het bedrijf kon aanneme lijk maken dat er nog te weinig opslag- en verwerkingscapaciteit voor dit afval bestond. Alders verwacht dat aan het te kort aan capaciteit snel een eind komt, nu de verfbehandelingsin- stallatie van Afval Terminal Moerdijk draait. Het verwijt van bedrijven dat export onvermijdelijk is omdat de minister niet wil meewerken aan vergunningen voor tijdelijke opslag, wijst Alders van de hand. Hij zal initiatieven daartoe blij ven ondersteunen. Utrecht - Het beroep op hulp verlening van gokverslaafden is vorig jaar in vergelijking met 1991 toegenomen met meer dan 50 procent tot bijna 6.000 perso nen, Daarmee namen de gokver slaafden 10 procent van de tota le capaciteit van de hulpverle ning in beslag. Dat blijkt uit cijfers van het Landelijk Alcohol en Drug Informatiesysteem (La- dis). Het aantal ingeschreven drugge bruikers gaf een toeneming te zien van 6 procent tot 21.000. De groep cocaïnegebruikers onder hen die om hulp vroeg, ging omhoog met 15 procent tot meer dan 2.000. Hoewel de groep harddruggebruikers niet waar neembaar groeit in Nederland, nam de hulpverlening vorig jaar wel toe. Voor het eerst sinds 1989 ging het aantal ingeschreven alcoho listen omlaag en wel met 1,5 procent. Dat betekende echter niet dat het alcoholprobleem is verminderd. De toenemende hulpvraag van drug- en gokver slaafden ging ten koste van de steun aan problematische drin kers, aldus Ladis. Bij Kruitberg staan grote kranen en daveren drilboren. De sloop van de 'rampflats' in de Bijlmer is begonnen. FOTO NIEUW ANEFO (ADVERTENTIE) NET GROTE ONGENOEGEN manifesteert zich in Frankrijk al Nime tijd. Boeren, vissers en vrachtwagenchauffeurs die te en te onpas wegen blokkeren en hun sociale onvrede -ageren op onschuldige buitenlandse slachtoffers en hun «andelswaar. Stakingen bij fabrieken die toch al slecht draaien, Jj'ardoor de haperende economie nog verder in het slop raakt. En bovenal woede over de vele schandalen waarmee de socialistische regering de laatste jaren is geconfronteerd. Net was voorspelbaar dat de Franse kiezer de eerste de beste genheid zou aangrijpen om af te rekenen met de regerende socialistische partij. Maar dat de verkiezingsnederlaag zo vernie lend zou uitpakken, had zelfs de grootste pessimist niet durven jachten. Slechts 17,6 procent van de stemmen en niet één «ecte zetel is het vernederende resultaat van de socialisten na °eeerste ronde van de Franse parlementsverkiezingen, rogenover het dramatische verlies van links (de communisten 'erloren weer terrein en ook de groenen bleven ver beneden de verwachtingen), staat de enorme opmars van rechts. De conser- etieve oppositiecoalitie Union pour la France (UPF) behaalde Wa veertig procent van de stemmen. Je' kielzog van deze centrum-rechts coalitie is het extreem- echtse Front National mee opgerukt. De nationalistische partij Jean-Marie Le Pen reikte in de eerste ronde naar 12,5 went van de stemmen. Daarmee is bevestigd dat de racisten Na f ^en n'et meer u'* de Franse politiek weg te denken zijn. a hun enorme winst zullen de conservatieven ongetwijfeld hard i ePen dat zij zich verre houden van het kwalijke ideeëngoed van .eRen en zijn trawanten. Het valt echter niet te ontkennen dat zij m verkiezingsstrijd dingen riepen die gevaarlijk dicht in de ,Uurt van de kwalijke opvattingen van het Front National amen, va ^Pulistische uitspraken hebben - in combinatie met het falen n de socialisten - hun werk als stemmentrekkers gedaan, «s wacht echter ook voor rechts de realiteit van alle dag. Nu dat h nt het bont scheuren te vertonen en een wondermiddel vols ':ranse economie kan oppeppen hebben zij ook niet jxnanden. De Franse^ kiezers hebben een politieke aardver- Slagroomtaart, 017,5 cm, gedecoreerd met manda rijn, kiwi en druiven-&5tT Dit artikel is niet verkrijgbaar in onze vestigingen in Best, Bladel, Dordrecht Sterrenburg, Driebergen, Gemert, Horst Kaatsheuvel, Klazienaveen, Tegelen, Utrecht Hoog Catharijne, Vriezenveen en Wassenaar. Van onze verslaggever Rinze Brandsma Amsterdam - „Het is goed dat die geblakerde stukken flats van Kruitberg en Groe- neveen nu weggehaald wor den. Dan kunnen we ook gaan werken aan het op nieuw inrichten van het ge bied." Volgens Toon Borst, bewoner van Groeneveen en gepassio neerd opbouwwerker in de Bijl mer, waren er oud-bewoners van de flats, overlevenden van de vliegramp met de El Al-Boeing van zondagavond 4 oktober vo rig jaar, die graag een bom on der de nare resten van die ramp hadden willen leggen. Maandag is in de Bijlmer begon nen met de sloop van de 160 flats Klein Kruitberg (90 wonin gen) en van een vleugel van Groeneveen (70 flatwoningen). Door de klap van het neerstor tend vliegtuig waren de flats deels ontzet en daarna ontruimd. In november en december vorig jaar waren al 40 beschadigde woningen wegens acuut instor tingsgevaar gesloopt. De ramp vaagde 30 woningen weg, pre cies op de grens van Kruitberg en Groeneveen. Daarbij vielen 43 doden, waaronder veel kinde ren. Toon Borst, als bewoner en coör dinator van het leefbaarheidso- verleg in vier Bijlmerbuurten (»i is Je kunt zeggen wat je wilt, maar die chemicaliën-tan- kers op de Noordzee geven aan het woord route een hele andere schrijfwijze; zij hebben er roeten van gemaakt en markeren de koers met zwart geblakerde schepen. Omdat er pas twee geploft zijn en het bij driemaal scheepsrecht is, staat ons nog wat te wachten. Dat wordt waarschijnlijk een gifwolk die het helaas even onmoge lijk zal maken om in de Waddenzee naar olie te gaan boren. Het achterlijke is natuurlijk dat de troep die die schepen vervoeren aan land wordt gemaakt of ver werkt en eigenlijk zouden we ons daarover veel ongeruster moeten maken. Maar ja, een terug is er niet. Wat dat betreft heeft de Westerse industriële samenleving alle schepen achter zich verbrand en zijn we nu bezig om dat wat nog voor de boeg ligt, ook alvast af te fikken. Milieugroepen en autoriteiten zullen ook nog wel gaan bekvechten over waar schepen wel en waar ze niet voor anker mogen gaan. Over die rede twisten mag mis schien nog net, maar denk maar niet dat de chemie toestaat dat milieugroepen in haar vaarwater gaan zitten. Dankzij de welvaart moeten we steeds meer zekerhe den vaarwel zeggen, terwijl we dondersgoed weten dat er van een behouden vaart geen sprake meer kan zijn. Merijn. sterk betrokken bij de flats, zag die zondagavond zelf ook het vliegtuig door de flat gaan. Tij dens de rouwplechtigheid in de RAI sprak hij namens de bewo ners. Emotioneel is hij inmiddels wat tot rust gekomen. „Het ergste hebben we hier gehad in novem ber en december, bij de eerste sloop. Dat was hard." De sloop zal tot aan de bouwvakvakantie, half juli, duren. „Ach, die maan den overlast...het past wel bij ons verwerkingsproces, dat duurt ook lang", meent Borst. Bij Kruitberg staan weer grote kranen en daveren drilboren. Van bovenaf worden de flats, laag voor laag, in grote stukken wand en vloer behoedzaam uit elkaar geplukt. Op de grond beukt een slopershamer het be ton in kleinere brokken. De flats lijken nog keurig over eind te staan, maar zijn door de klap van hun fundamenten ge slagen en tot zo'n 12 centimeter opzij gezet, of staan uit het lood. Dat maakte ze bouwvallig. Bij de tijdelijke herdenkings plaats worden nog steeds verse bloemen in vazen gezet. Nog steeds worden verse bloemen in vazen gezet. Toon Borst: „Ieder een heeft zo zijn eigen plekje, dat gekoesterd wordt. De kran sen laten we staan tot ze echt uit elkaar vallen. En in dat oude kruis steken we regelmatig verse bloemen." Acht jaar cel voor overval Fagel Amsterdam - Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren de 21-jarige Nijmegenaar Z. veroordeeld tot acht jaar gevangenis straf, wegens de overval die in juni 1989 aan restauranthouder Gerard Fagel het leven kostte. Het dodelijke schot werd door Z. gelost. De veroordeling was conform de eis van procureur-generaal mr. P. Koolschijn. Z. was in eerste aanleg door de rechtbank veroordeeld tot tien jaar cel. Pitbull Kali krijgt 'doodstraf Den Haag - Pitbull Kali moet dood. Dit oordeelde politierechter mr. A. Kiers maandag in Den Haag. De hond heeft op Tweede Kerstdag vorig jaar de 20-jarige R. Rahienbaks aangevallen, waardoor de man ernstige verwondingen aan een been opliep. De eigenaar van de hond, de 23-jarige A.G. kreeg van de politierechter een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes we ken opgelegd. Groei thuiszorg: hogere eigen bijdrage Den Haag - Voor thuiszorg - gezinszorg en kruiswerk - zal in de toekomst een hogere eigen bijdrage moeten worden betaald. Die bijdrage zal wel afhankelijk moeten zijn van het inkomen. Dat kondigde staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) gister avond aan tijdens een bijeenkomst van het GPV in Den Haag. De budgetten van de ziekenhuizen kunnen volgens Simons wel omlaag, maar daarmee is de groei van de thuiszorg nog niet te betalen. Daarvoor is een hogere bijdrage van de gebruikers nodig. „Uit het oogpunt van solidariteit kies ik voor een inkomensafhankelijke bijdrage", aldus Simons. Stakingen bij 9 bedrijven in metalektro Utrecht - De vakbonden in de metaal en elektrotechnische industrie hebben voor vandaag stakingen aangekondigd bij negen bedrijven. De verhoudingen tussen bonden en de werkgeversorganisatie FME zijn er gisteren weer niet beter op geworden. De FME verwijt de bonden nu te 'lekken' naar de pers. De acties in de metaal en elektrotechnische industrie gingen gisteren hun tweede week in. Bij negen bedrijven is de produktie stilgelegd door stakingen. Verder worden er kantine- en poortacties gehouden. Bij Stork in Dongen deed het gros van het personeel daar aan mee. FNVMeer keuze bij werkweek Amsterdam - Mensen moeten kunnen kiezen voor werkweken van 20, 24, 28, 32 of 36 uur. Arbeidstijden moeten meer worden afgestemd op de behoeften van de verschillende werknemers. De werknemers moeten meer zeggenschap krijgen over hun werktij den en arbeidsduur. Sociale zekerheid en belastingen moeten beter worden afgestemd op eigentijdse arbeids- en leefpatronen. Milieu is belangrijker dan werk en werk is belangrijker dan inkomen. Dat zijn de hoofdlijnen uit de nota 'Veelkleurige vooruitzichten' die de FNV op haar congres in juni vast wil stellen. Als de FNV haar zin krijgt zal er een gemiddeld 32-urige werkweek ontstaan. Dat levert honderdduizend extra banen op. N, zullen g veroorzaakt. Zolang de wereldeconomie blijft stagne- ze er weinig voordeel van ondervinden. Het was al eerder afgesproken en de bisschop houdt woord. Maar onderwerp van het interview is niet 'gisteren', maar 'vandaag en morgen'. Dus hoe de bisschoppen de scherven van de affaire-Bar oprapen en met de kerkprovincie verder gaan. Door onze redacteur Jan Bouwmans DE SCHADE. Hoe groot is die? Waarin bestaat hij vooral? Hoe denken de Nederlandse bis schoppen die op te vangen? Of zelfs om te buigen in positieve richting? Vragen, waarop bis schop H. Ernst van Breda in een vraaggesprek nog wel wil in gaan. Omdat nu aan de orde is hoe als kerkgemeenschap samen verder te gaan. De bisschoppen staan volgens Ernst zeker niet met lege handen. De draad, ver vat in het recente Ad Limina- rapport, moet opgepakt worden. De omstandigheden waaronder bisschop Bar is moeten aftre den, hebben veel mensen boos gemaakt. Hebben geruchten dan vrij spel in de kerk? Is men daar soms weerlozer tegenover geruchten dan in de maatschap pij? Bisschop Ernst denkt van niet. „Overal kan iemand door geruchten in problemen worden gebracht!" Toch, ieder die je erover hoort, zegt dat het elders in de maat schappij heel anders aangepakt zou zijn dan in het onderhavige geval is gebeurd. „Ja, dat kan," zegt bisschop Ernst bedachtzaam. Hij heeft geen ander antwoord dan hoe hij zelf altijd met geruchten is omgegaan. „Bisschoppen," zegt hij, „willen iemand alleen op geruchten aanspreken als die gestaafd zijn. Dus op grond van feiten en getuigen. Als je je bron niet kunt noemen, ben je zelf niet gedocumenteerd en laat je de beschuldigde zelf niet de gelegenheid zich te verdedigen. Dat is in elk geval de manier waarop ik zelf altijd met ge ruchten ben omgegaan." Is dat een kerkelijke omgangs stijl? Bisschop Ernst maakt dui delijk dat het uit respect voor de persoon is. Hoe ervaart hij het dan als het slecht uitpakt, Bisschop H. Ernst: 'De pola risatie van de jaren zeventig is weer terug'. FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP zoals in het geval van mgr. Bar is gebeurd? „Het is een gruwel, hè." De kwestie komt nog uitvoerig aan de orde in het bisschoppen college. Hoe denken de bis schoppen de boosheid te kanali seren? Ernst: „Op de eerste plaats moeten mensen de gele genheid hebben om te uiten wat in hen leeft. Wij, bisschoppen, moeten van onze kant eerlijk zeggen: zo zijn wij met de kwes tie omgegaan en dat waren onze redenen ervoor. Mensen kunnen zeggen: wij zouden een andere benadering gekozen hebben. Dat kan. Maar wij kunnen slechts zeggen waarom wij zo gehandeld hebben." Een terugval in de polarisatie van de jaren zeventig: dat is voor bisschop Ernst de grootste schade die rond het aftreden van bisschop Bar is veroor zaakt. „Wij waren in een op gang. In de bisschoppenconfe rentie zijn de mogelijkheden verruimd om bij verschil van opvatting niet alleen goed met elkaar om te gaan, maar ook zoveel mogelijk samen te doen. „Dat hebben we ook duidelijk gemaakt bij het vertrek van monsigneur Gijsen. Niet dat wij in het land alle polarisatie kwijt waren, maar in toenemende ma te was gezamenlijk beleid mo gelijk. Nu zie je dat je de polari satie van de jaren zeventig te rug hebt. Dat is heel erg. We wisten wel dat de rust nog broos was. Maar als die wordt verstoord, zit je terug in de problemen." „De schade,'! aldus Ernst, „be staat ook in de teleurstelling dat een bisschop is weggegaan die in het eigen bisdom in zeer brede kring het vertrouwen had gekregen. En die in het landelij ke beleid een rol vervulde die niemand van ons van hem kan overnemen. „Hij was bij uitstek geschikt om in de media op te treden. Bij dit alles komt in het bijzonder de manier waarop hij tot zijn posi tie gekomen was. Hij had het vertrouwen verworven, het was hem niet vooraf gegeven. Als orthodox man die sterk met de paus verbonden was, vond hij met behoud van het geloof ruimte voor beleid. „Dat heeft hem dat brede ver trouwen gegeven. Dat had te maken met zijn grote communi catieve vaardigheid en zijn sterk bestuurlijk vermogen. Hij had echter één handicap die hem in mijn ogen noodlottig is geworden: hij is overgevoelig voor weerstand." Heeft de band met Rome schade geleden? Bisschop Ernst denkt van niet, wel dat het werk in eigen land is bemoeilijkt. Dat Rome weer vertrouwen heeft in en begrip voor de wijze waarop de bisschoppen hier werken, is Ernst gebleken tij dens het laatste Ad Limina-be- zoek (het periodieke bezoek van de bisschoppen aan Rome). Het gezamenlijke rapport dat de bisschoppen bij deze gelegen heid publiceerden, was niet al leen bedoeld als een stand van zaken. „Dit rapport was voor ons ook uitgangspunt van be leid in de komende tijd. Daarom staat het deze maand op de agenda van de bisschoppencon ferentie." Het Ad Limina-rapport heeft veel herkenning en weerklank gevonden. Dat is de draad die de bisschoppen willen oppak ken. En verder? Ernst: „Ik heb de afgelopen jaren vaak op mijn eigen mensen beroep gedaan om het schip niet' te verlaten. Om het uit te houden en voort te gaan omwille van de zaak zelf. Dat is een milieu van geloof scheppen in een wereld waarin het harder dan ooit nodig is dat de kerk dat is. Omdat het geloof niet meer kan steunen op de publieke opinie of instituties." w

de Stem | 1993 | | pagina 3