Overnames zijn een zaak van prijs, prestige en personeel De auto Tonn OVERIGENS Een Nederlandse Hillary Clinton zit er vooralsnog niet in Ter Beek: Druk Alders weiger DE STEMS Frans ongenoe ACHTERGROND A2 Pet op, mond dicht DESTEM- I Veldhoven (anp) - Beroepsmilitai en die geen zin hebben om mee t jjoen aan internationale vredesope 'Meer geld voor I boeren door btw-verhoging' Agenda £de stem DINSDAG 23 MAART 1993 De politiek mag zich met het leger be moeien; het leger niet met de politiek. Zo is het althans gegroeid of geregeld in democratische samenlevin gen. Ook in Duitsland, waar traditioneel iemand die een pet op zet prompt aan gezag wint: van voetbalsuppoost tot generaal. En ook daar weten ze uit ervaring wat er gebeurt als geüniformeerde lieden het voor het zeggen krijgen. Blij zijn dus met die verstandige democratische rêgel, dat mili tairen op het politieke slag veld geen andere rol dan die van toeschouwer mogen spe len. Pet op, mondje dicht. Mi litairen die zich toch met de politiek willen bemoeien moeten eerst hun sabel inle veren en een burgerkloffie aantrekken. In Duitsland is enige beroe ring ontstaan - uiteraard in politieke kringen - omdat de hoogste militair van het land zijn kiezen niet gehoorzaam op elkaar wil houden, en re gelmatig het achterste van zijn tong laat zien met spraak makende politieke uitspra ken. Generaal-inspecteur Klaus Naumann (53) wordt geroemd om zijn leidingge vende capaciteiten, zijn diplo matieke talenten en zijn bril jante analyses. Maar de be minnelijke vier-sterrengene- raal weet heel goed dat je geen sluitende militaire analy se kunt maken zonder op het terrein van de politiek, en dus van de politici te komen. De generaal weet ook dat de stemming in zijn leger be roerd is. Het eindeloze poli tieke debat over ontslagen inkrimpingen, bezuinigingen zorgt voor veel onrust. Hij springt graag voor zijn men sen op de bres, maar dan zonder muilkorf. Hij waar schuwt onverbloemd voor verkorting van de dienstplicht tot tien maanden, dat het uit moet zijn met verdere bezui nigingen omdat anders de ba sisopdracht van het leger niet meer kan worden uitgevoerd. En hij zei zonder te blikken of te blozen dat Duitsland aan geloofwaardigheid en invloed binnen de NAVO verliest als het bij internationale VN- (vredes)acties voortdurend aan de zijlijn blijft staan. Met die allesbehalve toevalli ge uitspraak, joeg hij het gros van de Bonner politici op de kast. Minister Kinkel van Bui tenlandse Zaken mag dat zeg gen, generaal Naumann niet. „De generaal is geen politicus en dat moet 'ie eindelijk eens weten", sputterde een liberaal Bondsdaglid verongelijkt. Door Frans Wijnands „En ik doe niets anders dan de politici op hun eerstgebo ren-recht aanspreken", luidde het bijna onnozel klinkende verweer van de intelligente leger-aanvoerder. Niet alle politici laten hem in de kou staan. Hij doet precies wat er van hem verwacht wordt, zeg gen sommigen: hardop mee denken en voor z'n mannen opkomen. Generaal Naumann is in zijn schaarse vrije tijd een harts tochtelijk amateur-archeo loog. Gewend dus, om allerlei brokstukken aan elkaar te lij men. Met Kerstmis was hij in Cambodja, om er met Duitse blauwhelmen het kerstfeest te vieren. Natuurlijk, werd waar derend gezegd. Daar hoort hij. In het veld bij zijn man nen. Maar hij zou geen knip voor zijn neus waard zijn als hij - desnoods in de volle publiciteit - de gevoelens en zorgen van de Duitse be roepsmilitair en dienstplichti ge niet onder de aandacht van de politici zou brengen. Pet op, maar mond dicht. Ge neraal Naumann kent die uit drukking ongetwijfeld. Zou hij daarom altijd een baret en nooit een pet dragen? §s"fwfsp Regeren is vooruitzien, heet het onder bestuurders. Nu bedenken wat morgen nodig is. De consequenties overzien van wat beslist wordt. Maar komt het wel zoverEen groot monumentaal bouwwerk zou vrijkomen. Het ziekenhuis dat erin zat bereidde al jaren nieuwbouw voor. Toen het eenmaal leeg stond, wist het knooppunt-bestuur niet wat te ondernemen met het vrijgekomen pand. Een druk-bereden stedelijke rondweg moest vernieuwd worden. Inspraakavond op inspraakavond werd belegd. Het halve ambtelij ke apparaat liep uit. Een paar maanden later ging de verbindings weg dicht. Waar het doorgaande verkeer moest blijven, weet niemand. Geen omleidingsbord te zien. Het groot-stedelijk gemeentebestuur heeft blijkbaar andere priori teiten. Herindelen, inspreken en onderscheiden worden. CH Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. DE STEM De overname van DASA heeft de Nederlandse media een jaar lang beheerst. De onderhandelingen werden op straat gevoerd. Fusies en overnames zijn een delicaat proces. Voor multinationals, ministers en zeker ook voor kleinere ondernemers. Een zaak van prijs, prestige en personeel. Door onze redacteur Willem Reijn „VEEL ONDERNEMERS hebben geen flauw idee van wat hun bedrijf waard is. Eerlijk gezegd: de meesten over schatten de prijs nogal. Twee tot drie keer te veel, komt regelmatig voor." Registeraccountant drs. Léon van den Boom is voorzitter van de Vereniging van Fusie- en Overname Specialisten. Een club met 42 leden, die zich in 1989 op de top van de overnamegolf hebben verenigd om zich te onderscheiden van de beunhazen, die de markt betraden. Van den Boom en Inge Bordes zijn beide lid van de maatschap Van den Boom Groep in Nieuwegein. Het kan toor is qua grootte een middenmoter onder de topgroep van kantoren als KPMG, Berenschot en Moret. Het bu reau richt zich op bedrijven met een omzet van vijf tot honderd miljoen gulden en van tien tot vijfhonderd werknemers. De eerste onderhandelingen over de verkoop van een bedrijf worden ge woonlijk al bij Van den Boom aan tafel gevoerd. „Met een irreële prijs willen we de markt niet op," zegt Van den Boom. „Dus moeten we eerst hier al onderhandelen om tot een redelijk be drag te komen." De prijzen zijn wat gedaald, de afgelo pen twee jaar. Voor een groothandels bedrijf wordt nu zeven keer de winst betaald, voor een produktiebedrijf ze ven tot negen keer de winst, specialis tische bedrijven en bedrijven in de food-sector gaan nog makkelijk voor meer dan tien keer de winst. „Maar de vraag is: wat is winst?" zegt Inge Bordes. „Zeker in familiebedrij ven is vaak sprake van vertekende winstcijfers: er is nauwelijks vreemd vermogen. Daar gaan wij uit van een genormaliseerde winst en in de sector normale balansverhoudingen om het rendement te bepalen." Een nadeel kan zijn dat de winst afhankelijk is van de aanwezigheid van de directeur/eigenaar. „Die moet vaak eerst een paar jaar in de zaak blijven. Anders lopen de klanten weg en keldert de winst. Een probleem dat je dan ontmoet, is dat de verkoper al afscheid heeft genomen, op het mo ment dat hij de beslissing heeft geno men zijn bedrijf te verkopen." Het aanblijven van de leiding, de aan wezigheid van vergunningen, de cou rantheid van de voorraden en tegen woordig vooral ook de vraag of de grond vervuild is, zijn eminente kwes ties bij de overname. De cultuur van het bedrijf is nagenoeg beslissend. Fusies en overnames leve ren vaak niet het resultaat op dat men ervan verwacht, omdat de culturen niet aansluiten. Soms loopt het aan tafel daarop vast. „Ik had een klant die al vrijwel rond was. We zouden op een avond de zaak afmaken en hadden daarvoor de stra tegie doorgenomen. Aan tafel begint die cliënt steeds weer nieuwe eisen te stellen. En tot mijn stomme verbazing slikte de koper die elke keer weer. Uiteindelijk zei mijn klant: en toch doe ik het niet. „Hij had die eisen alleen maar gesteld om de koper af te schrikken. Hij had het besluit niet te verkopen de dag ervoor al met zijn vrouw genomen. Hij vond de koper te zakelijk, terwijl hij een emotionele band had met zijn bedrijf." Andersom gebeurt het ook. „Ik rij met een klant naar Joep van den Nieuwen- huyzen. 'Ik doe het niet, aan zo'n raider verkoop ik mijn bedrijf niet', mopperde hij in de auto. „Het was lunchtijd op het kantoor van de advocaat van Van .den Nieuwen- huyzen. 'Wil ik een broodje voor u smeren?' vroeg Van den Nieuwen- huyzen. Hij was allervriendelijkst, schonk de thee in. 'Of heeft u liever melk?' Zijn advocaat bracht de verve lende boodschappen. Toen we terug gingen was de cliënt helemaal om." De overname ging niet door. Van den Nieuwenhuyzen bood nauwelijks de helft van het eigen vermogen van de onderneming. Hij bleef een raider. De afwikkeling van een fusie is steeds moeilijker. Het nader onderzoek {'due dilligence') naar de toestand van het bedrijf kan onverwachte tegenvallers opleveren. Er vallen lijken uit de kast, heet het dan. „Om zich te wapenen tegen die tegen vallers, willen steeds meer bedrijven zogenaamde disclosure papers opstel len, waarin alles wordt vastgelegd rond de overname. Klopt er iets niet, dan geldt zo'n opstelling als een soort ontbindende voorwaarde. Dat is ko men overwaaien uit de Angelsaksische landen. Hier is zo'n document eigenlijk niet nodig, omdat ons recht het begrip goede trouw kent. De advocaten willen dan gewoonlijk de onderhandelingen nog eens een keertje overdoen." Dat is immers leuk voor de omzet, beaamt Van den Boom. Kopers zullen proberen exclusiviteit te krijgen aan tafel. „Er wordt een vage intentieverklaring ondertekend, terwijl in feite alles rond het overnamecon tract zelf nog moet worden geregeld. Maar de opkoper zit binnen en hoeft geen concurrentie meer te dulden." Zoals DASA dat heeft gedaan: Andriessen kon met niemand anders meer praten en de Duitsers konden vanuit de luie stoel steeds nieuwe eisen stellen. De vakbroeders hebben met soms ver bijsterde belangstelling die gang van zaken gevolgd. „Bij het moraliteitsbe sef kun je wel eens vraagtekens zetten, als je dit soort afbraakmethodes ziet." Bij de grote bedrijven is de fusiekoorts enigszins getemperd. Bij de SER heb ben zich in 1992 710 bedrijven met meer dan honderd werknemers gemeld voor een fusie c.q. overname. In 1990 waren dat er nog 817. Maar in het midden- en kleinbedrijf is het aanbod van bedrijven onvermin derd groot, zegt Inge Bordes. „Vroeger werd er vreemd gekeken als iemand zijn bedrijf wilde verkopen. Dan zou er wel iets mis zijn. Tegenwoordig willen ondernemers steeds eerder hun bedrijf verkopen." „Het is maatschappelijk geaccepteerd dat je stopt om te gaan genieten. Door onze redacteur Willem Reijn DIRECTEUR blijven spelen, daar had-ie nog wel zin in ge had na de verkoop van zijn bedrijf. Meer dan twintig jaar had hij aan zijn levenswerk ge timmerd, lange dagen makend, soms de nacht erbij. Er stond een mooi bedrijf, vijf tien miljoen omzet, nette winst. Maar ja. Er was geen opvolger, hij was een eind in de vijftig en je moest vroeg aan de toekomst denken, dat had hij als onder nemer altijd wel gezien. Hij verkocht zijn bedrijf aan een groter concern, met een stuk of twintig werkmaatschap pijen. Hij zou een van de twin tig worden. Maar zijn auto, zijn Jaguar, of 'mijn Jag' zoals 'ie de Engelse saloon liefkozend noemde, had ie mogen behou den. Hij had wel eens gezien dat de andere directeuren in Opeis Omega bij de vergaderingen op het hoofdkantoor arriveerden. Een enkeling had nog een Mer cedes 200 of een BMW 520. Die hadden vroeger zeker ook een eigen bedrijf gehad. Hij had eigenlijk niet eens zo veel gemerkt van de overname. Alleen de zorgen over het beleg gen van het geld, de rentestan den, de beurs en de aankoop van zijn villa in Noord-Spanje. DASA-bestuurders Bischoff en Schrempp, Fokker-voorzitter Nederkoorn en top-ambtenaar Verberk van Economische Zaken heffen het glas op de zojuist ondertekende fusie tussen DASA en Fokker. Bordes en Van den Boom: 'Andriessen kon met niemand anders meer praten en de Duitsers konden vanuit de luie stoel steeds nieuwe eisen stellen'. foto anp Die boot was een idee van zijn vrouw. Maar nu liepen ze toch wel te zaniken. Dat het misschien be ter was als 'ie zijn rust zou nemen. Dat de resultaten toch niet optimaal waren. Dat de integratie in het moederconcern en de samenwerking met de andere dochters nog niet ver genoeg gevorderd was. Dat ze bij de koopprijs waren uitge gaan van wat sterkere synerge tische effecten. Want zo praten die broekies van doctorandus sen tegenwoordig, als ze 1+1 3 bedoelen. Maar het ergste was zijn nieuwe wagen. Daar hadden die Opel- tjes zich het meest aan gestoord. Het had niet gekund, hadden ze gezegd. Had 'ie het wagenpark nooit in de gaten gehad? Kende hij de autovergoedingenregeling niet, die de hoofddirectie na zoveel slopende, soms ruzieach tige vergaderingen met de cen trale ondernemingsraad had af gesloten? Voor zijn categorie, directeur werkmaatschappij, stond een maximum van zestigduizend gulden op de lijst. Die regels zijn er niet voor niets, hadden ze nog gezegd. Scheve ogen en jaloezie tussen de directeuren leiden tot verziekte verhoudin gen. Dat komt de samenwerking niet ten goede. Gelijke monni ken, gelijke kappen. Ik dacht dat het communisme net was afgeschaft, had 'ie te gen die Russen geroepen. En regels, pff. Dan was 'ie wel ambtenaar geworden. Met re geltjes bouw je geen bedrijf op. Waren ze vroeger eind vijftig, nu 2jet je steeds meer veertigers. Misschien heeft dat te maken met de midlife.Bj sis. Dat ze nog iets anders wilW doen." De rol van het personeel in de fusie onderhandelingen is heeft wisselend" „De meesten willen hun medewerkers netjes achterlaten. Sommigen vinden het dan ook niet belangrijk om de allerhoogste prijs binnen te slepen Maar er zijn ook ondernemers die het werkelijk geen bal kan schelen wat er met hun mensen gebeurt." Dat vakbonden en ondernemingsraden afspreken dat er geen ontslagen plaatsvinden, zegt niet veel, menen Bordes en Van den Boom. „De struc'. tuur van de onderneming wordt veran- derd, zodat de winst elders valt. Dan heet het niet als gevolg van de fusie te zijn, maar als gevolg van veranderende economische omstandigheden." Veel overgenomen bedrijven worden dan ook binnen enkele jaren gereorgani" seerd om de bijdrage in de winst van de nieuwe moeder te vergroten. De vakbonden blijken niet altijd even geïnteresseerd. „Wel als ze bij een bedrijf nooit binnen konden komen, maar ze op grond van de SER-fusiegel dragscode moeten worden gehoord. I Maar we hebben regelmatig overna mes, waarbij we alleen een kaartje zien, met daarop 'gefeliciteerd'." I De Vari den Boom Groep houdt in West-Brabant twee voorlichtingsdagen over het onderwerp fusies en overna mes. De eerste is op donderdag 25! maart in Hotel Brabant in Breda. De tweede bijeenkomst is op 1 april in Restaurant in Moersteede in Bergen op Zoom. Maar die jonge gasten hadden alles in de schoot geworpen ge kregen. In dat grote concern zaten veel juristen, was hem in die twee jaar opgevallen, regels, veel vergaderen, weinig j ondernemen. Die auto, dat had de deur dichtgedaan. Het dashboard I was afgewerkt met het fijnstel walnootfineer. De stoelen wa ren bekleed met de mooiste le derhuiden, hetzelfde leer als van de bankjes van het Bri lagerhuis. En presteren! Zelden reed hard. Hij was op de leeftijd gekomen dat je juist zacht om de aandacht te trekken,: Maar dat Alfaatje van zijn zoon scheurde hij er makkelijk uit Een trap op de staart, het beest gromde zachtjes. De twaalf ci linders roffelden in de verte. Goed, zijn Jag kostte natuurlijk wel wat. Maar het was typ die Nederlandse platte pol mentaliteit, die kop boven liet maaiveld, die bureaucratenter- reur, die boekhouderssfeer, die Jan Salie-geest... Nou goed dan, hij was zelf ook even geschrokken toen hij de rekening had gekregen. Hij had de prijslijst iets te vluchtig be keken. Hij had eigenlijk alleen even gedacht aan die jaloerse blikken van de Opeltjes. Doe maar, had 'ie gezegd. Maar hij had nog niet met zijn ogen ge knipperd, toen de rekening het bedrag vermeldde: f 248.347,86. Heb je je leven aan de zaak gegeven, gooien ze je voor zoiets eruit! We leven hier toch niet in Albanië? Krijgt Janneke een eigen ka mertje in het Torentje? Die vraag zal Nederland in toene mende mate gaan bezighouden nu Elco Brinkman de opvolging van Ruud Lubbers min of meer in z'n zak heeft. De VVD wil niet met D66 in één kabinet dus van het door velen gedroomde triootje met de Partij van de Arbeid zal wel niets terecht komen. En omdat het CDA ook bij de volgende verkiezingen weer als grootste partij uit de bus zal komen, deelt Elco Brinkman daarna bij de kabi netsformatie de lakens uit. Over lakens gesproken; volgens insiders gaat in Washington het regeren zelfs in bed door. Hilla ry Rodham Clinton heeft zich nog fanatieker dan president Bill zelf op het besturen van de Verenigde Staten gestort. En was die die Clinton niet hét voorbeeld van een eigentijdse politicus. Weg met al die ouwe zakken. Mitterrand, Kohl, Mo butu, Jeltsin, Rabin. Allemaal van die mannen die nog nooit van MTV hebben gehoord. Nee, dan joggende Hamburger-Bill en zijn Hillary. Dat zijn de frisse leiders van de jaren ne gentig. Die willen we in Neder land ook. Ruud Lubbers is dan wel niet echt oud in jaren maar kijk eens naar dat hoofd! Hij heeft het premierrecord gebroken van Drees (is die ooit jong ge weest?) en nog even en hij eve naart Ruys de Beerenbrouck (alleen zo'n naam maakt al oud). Ook Ria Lubbers is geen Nederlandse Hillary. Dat rege ren vindt ze maar niks en ze vertelt aan wie het maar horen wil 'dat ze Ruud nu wel weer eens voor zichzelf wil.' Dat mo ment lijkt te naderen, hoewel: met zo'n type als Lubbers weet Janneke Brinkman regeert niet mee als haar echtgenoot Elco straks premier zou worden. FOTO anp je maar nooit. Heb je als vrouw zo'n man ooit voor jezelf? Dus zijn alle ogen gericht op Janneke Brinkman-Salentijn. Neemt zij straks met Elco haar intrek in onze kneuterige versie van het Witte Huis? Stort ze zich in de voetsporen van Hil lary op de gezondheidszorg om het Plan-Simons nieuw leven in te blazen? Helaas; het zit er niet in. Niet alleen omdat het niet mag van Hans Hillen en al die andere CDA'ers die net als hij vinden dat een vrouw voorrang moet geven aan het gezin, maar niet het lef hebben om daarover hun mond open te doen. Janneke Brinkman maakt niet de indruk zelf zo nodig te moeten. Vorig jaar - toen vanuit het CDA de Brinkman-promotie al in volle gang was - gunde de fractielei der televisiekijkend Nederland een blik in zijn privé-omgeving. Terwijl op de achtergrond zijn sonoor stemgeluid de proble men van het land opsomde, zagen we Janneke de gera niums op het terras water ge ven. Met een vanzelfsprekende ingetogenheid, een stille, bijna beschroomde houding, zoals ei genlijk alleen vrouwen die kun nen innemen. Janneke maakt aquarellen. Le zers van populaire dag- en weekbladen kennen haar in zachte tinten gewaterverfde boeketten en plantjes inmiddels wel. Daarop voortbordurend heeft de vrouw van de toekom stige premier van Nederland nu ook een eigen geurlijn. Met maar liefst drie reukjes: wild- tuin- en veldboeket. Duur? Al leen voor de jet-set? Welnee, voor nog geen tientje heb je al een douche-gel of een bodylo tion van Janneke. 'Saillente' heet het spul en dat is saillant. Want hiermee staat toch haar eigen achternaam centraal. Toegegeven; van Sa- lentijn kun je beter een luchtjes naam afleiden dan van Brink man. Maar het is wel opval lend. Misschien één van de ka mertjes in het Torentje toch een naambordje met 'Janneke Brinkman-Salentijn'. Zo'n CDA-geurlijn is wel het definitieve bewijs dat je poli tiek anno 1993 niet meer los kunt zien van personen. Had Janneke Salentijn ooit haar ei gen luchtje gekregen als ze met les van der Knaap zou zijn getrouwd? En dan te bedenken dat het juist Elco Brinkman is, die met een stalen gezicht durft te verkondigen dat het in de politiek niet om de personen moet gaan maar om de bood schap. Het begrip 'mannetjes makerij' lijkt voor hem uitge vonden. Geen enkele andere partij stelt in zijn televisiefilm pjes de personen zo centraal als het CDA. Wat leren de in slow motion in het Torentje rond dwarrelende Brinkman en Lub bers ons over de boodschap van het CDA? Gelukkig heeft die persoonlijke inkleuring van de politieke standpunten ook z'n goeie kan ten. Hopelijk wordt Hans Jan maat volgend jaar weer de lijst trekker van de Centrumdemo craten. Eigenlijk is het jammer dat de media hem in de dage lijkse verslaggeving boycotten. Als hij opduikt in paginagrote reportages over de opkomst van zwart-rechts in Europa, dan krijg je nog de indruk dat hij iets te betekenen heeft, een se rieus te nemen gevaar is. Maar wie de man in de Tweede Ka mer bezig ziet en hoort, weet al heel snel veel beter. Het was niks, is niks en kan ook nooit wat worden. Als ooit mensen spijt zouden moeten hebben van hun stem, dan zijn het wel raties, hoeven niet te rekenen o I een gunstige afvloeiingsregelinf Minister Ter Beek van Defensi iioemde dat gisteren in Veldhovei volstrekt onaanvaardbaar'. Sinds 1979 doet de krijgsmacht al me Ln vredesoperaties. Zo nieuw is di taak dus niet, aldus de bewindsman, Ler Beek reageeijde hiermee op ee Van onze Haagse redactie pen Haag - Ruim 20 proce ingezamelde verfafval is in 1 buitenland. Minister Alders (Mi exportvergunningen voor kleiij verfafval, weigeren 'voor zo\| EG-regelgeving'. Dat antwoordt de minister op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Willems (Groen Links) en Schimmel (D66). Het weigeren van een vergun ning is niet mogelijk als een bedrijf kan aantonen een neven vestiging in het buitenland te hebben, of als aannemelijk ge maakt kan worden dat er te weinig capaciteit is om in eigen land het afval te bewerken. Vanaf oktober vorig jaar maakt het ministerie gebruik van de mogelijkheid om exportvergun ningen van bewerkbaar afval naar het buitenland te weigeren. Van onze Haagse redactie Den Haag De voorzitter van het Koninklijke Nederlands Land bouw Comité (KNLC) M. Vare kamp pleit voor het verhogen van het btw-tarief op voedsel- produkten. Varekamp zei dat gisteren in Den Haag op de jaar vergadering van zijn organisatie. I Voeding valt nu nog onder het lage btw-tarief. Varekamp wil een prijsverhoging van enkele procenten. Met dat geld zouden boeren gesteund kunnen worden. Daardoor zouden verpaupering 1 en leegloop van het platteland voorkomen kunnen worden. Ui ve vo 19 50 ne si: le ni ei en di Hi br zii gr he or de h£ ne na w V< he lis Pi ni ve hi sl, st kc de kiezers die in 1990 de Cen trumdemocraten hebben aan gekruist. Misschien zouden de media dat nog wat duidelijker moeten maken, als dienstverle ning aan de van de andere partijen losgeslagen kiezers. Belangrijkste agendapunt in de Tweede Kamer is deze week het drugbeleid. Verder worden de wet bodemsanering en de poli tiewet afgewikkeld. Kamer commissies buigen zich onder meer over de georganiseerde misdaad, het industriebeleid de situatie in Cambodja, de orkesten in Oost-Nederlanden technologie in de landbouw. De Eerste Kamer bespreekt de be groting van defensie. I Illustratie Mat Rijnders Eerder dit jaar pleitte ook voor- zitter Van Leeuwen van de Gel derse Maatschappij voor Land bouw voor het duurder maken van levensmiddelen zodat boe ren een beter inkomen krijgen. Volgens Varekamp gaan er ook I in Frankrijk en Duitsland stem men op om de belasting op voed sel te verhogen. W. Meijer, lid en beoogd voorzit- I ter van de raad van beheer van Rabobank Nederland, hield de I KNCL-leden gisteren voor dat ze het publiek duidelijker moet ma- ken dat boeren milieuvriendelijk I proberen te werken. I Meijer: „De overschotten aan 1 fosfaat, kali en stikstof zijn de afgelopen jaren met gemiddeld I twintig procent gedaald. Dat I moeten boeren veel duidelijker naar buiten brengen." HET GROTE ONGENOEGEN man 9eruime tijd. Boeren, vissers en v pas en te onpas wegen blokker afreageren op onschuldige buitei handelswaar. Stakingen bij fabriek I waardoor de haperende economie tn bovenal woede over de ve socialistische regering de laatste jai net was voorspelbaar dat de Frar 9elegenheid zou aangrijpen om af socialistische partij. Maar dat de v< ngend zou uitpakken, had zelfs de p verwachten. Slechts 17,6 procent Pirecte zetel is het vernederende ee eerste ronde van de Franse park 'egenover het dramatische verliet verloren weer terrein en ook de gr verwachtingen), staat de enorme o vatieve oppositiecoalitie Union pc Iveertig procent van de stemm h het kielzog van deze centrum-r La e Eront National mee opger an Jean-Marie Le Pen reikte ir I vI°Cient van de stemmen. Daarme Nah Pen niet meer uitde Franse va r,un enorme winst zullen de cor Lac>en C'atz'i Z'C'1 verre houden va l in h en z'in trawanten. Het valt t I h de verkiezingsstrijd dingen rief 1 kwam Va° kwalijke °pvattin< va papu''stische uitspraken hebbei Istri0 socialisten - hun werk 1 al l vvacht echter ook voor rech, L e9|nt het front scheuren te ve v Pe Franse economie kan op LJ^handen. De Franse kiezers h| ren 'V'i?9 veroorzaakt. Zolang de zullen ze er weinig voordeel ve V

de Stem | 1993 | | pagina 2