PTT wil wao-gat dichten nu/9,95 9 ken... Voorzitter Hof zoekt compromis met Jeltsin Beroep op Begemann 'Laat tankers met chemische lading Wadden mijden' Bonden en directie praten volgende week over verdeling kosten Mode is vooral de straat Brabantse aalmoezenier lichtte Simonis in over Bar /erdrietig ïrnesen de klos Onderzoek naar risico's WOV Vertrouwen in economie taant René Eijkelkamp vervangt Bosman Crisissfeer in België IKON: Stappen legen El Salvador Fokker licht personeel in GISTEREN GEZIEN BIJ RTL VANDAAG EXCLUSIEF BIJ ETOS De Kleine Helicopter LN DEZE KRANT: Merijntje 7> Twee keer brand in vier dagen SGP: Zorg om bewaking jonge prinsen H E ENGELSE voetbalclub 'ottenham Hotspur heeft zich '.tiek van de kerk op de hals 'ehaald met haar voornemen m op Goede Vrijdag om twaalf ur 's middags een wedstrijd te elen tegen Norwich City. Terwijl het hele land zijn mo- [ele waarden probeert te her- mtdekken, sterkt deze beslis- dng de kerken niet bij hun erk", aldus de lokale angli- aanse en rooms-katholieke -isschoppen, Brian Masters en incent Nichols, in een geza- lenlijke brief. e wedstrijd zal volgens hen norme overlast veroorzaken •ooi de kerken in de buurt, kerkgangers zullen door de kte moeilijk het kerkge- ouw kunnen bereiken en „het waai van binnen en buiten iet stadion zal het moeilijk naken om op vredige en eer- liedige wijze stil te staan bij de lood van Christus." lijdragen: Willy van Leeuwen, Juus Heutinck en Henk Mees. ïindredactie: Ton Koomèn. -~1 igem in VI: „De belangrijkste 1 zo aantrekkelijk mogelijk te i behaald moeten worden, is meen Dagblad: „Als je werkt, is alles vrije tijd. Dan heb je Iet Parool: „Schaatsen alleen le studie geworpen en alle tijd irt geïnvesteerd. Zowel bij de het idee steeds achter mijzelf staties tegelijk leveren. Twee i en vooral: je op twee totaal ïonderd procent concentreren. in NEC Handelsblad: „Onze met spelers, leiding, manage- 1 op een of andere manier niet is dat fataal. Je maakt het de plaatjes in." K Göteborg en PSV evenaar volgens de plaatselijke krant kn Gothenburg niemand de asse van Van Basten. Even jn kreeg een van de spelers -t rapportcijfer vijf VOor Srldsfclass (wereldklasse) toe -kend. Johnny Ekström en lachim Björklund verdienden el een vier omdat ze utmarkt f fitstekend) hadden gespeeld e meeste andere Zweden kre- :n een drie voor bra (goed) en ree IFK'ers (Johansson en t riksson) moesten zich met de liree voor godkand (voldoende) Tvreden stellen, e meeste PSV-spelers moch- :n al blij zijn met een tweetje Heen Peter Hoekstra kreeg li :n drie (goed). Het slechtste: .jfer was voor Adri van Tigge- :n en Edward Linskens. Bei-1 :n boekten in de Göteborgs- >sten 'n een, een onvoldoende, ifwel: underkdnd. ST PASPOORT van Frank nesen is officieel nog geldig It 1997. De Deense assistent- bach van PSV moet met de Indhovense club zo vaak op %is dat de rugzijde nu al geheel Is is gescheurd. Geen enkele puanier maakt daar aanmer- Ingen op, behalve een enkel petje Precies op het vliegveld an Eindhoven. fgelopen donderdag was Ar- fesen weer eens de klos. Terug an de Europa Cup-wedstrijd lit Gothenburg mocht iedereen an het PSV-gezelschap onge- inderd doorlopen. Uitgezon- lerd Arnesen. „Uw paspoort fil ik zien", riep de douanebe- nbte na toen Arnesen hem al aastig voorbij was gelopen, [én blik op het paspoort was pldoende. „Komt u maar even pee", kreeg Arnesen te horen. Het is altijd hetzelfde vent die he er uitpikt. Overal kom ik de louane door. Het laatste half par ben ik met dit paspoort aar Griekenland geweest, laar Italië, Denemarken. Noem paar op. Ook op Schiphol ma len ze er geen probleem van, lleen deze ene", klaagde Arne- en toen hij terugkeerde van Jen streng onderhoud met de flouanier. „Hij wilde mijn pas- |oort innemen. Dan had ik aar Denemarken op en neer ^moeten. Na lang praten en pllen met de vreemdelingen- ölitie in Valkenswaard heb ik i gedaan gekregen dat ik mijn [aspoort mocht houden, maar moet er nu wel iets aan loen", vertelde Arnesen. J)e betrokken douane-ambte laar had toen alweer alweer [ositie gekozen. Met een cha- rijnig gezicht, als een PSV- upporter die zich ergert aan let gestuntel van zijn club. De lolgende keer moet Arnesen lus maar zorgen dat PSV met len overwinning terugkeert uit let buitenland. Met Mn kleintje" in Da Stem heeft het meeste succes. Immers vele tienduizenden Stemfezersi rassen (ruim 8 ven de 10) hebben speciale be langstelling voor onze kleintjes "-rub riek ..Te koop aangeboden" Middelburg - De provincie weet l^gin april al welke financiële lico's verbonden zijn aan de Iflijiv van de Westerschelde Oeververbinding (WOV). Dan de eerste resultaten van een Onderzoek bekend. Maar pas in je zomer is duidelijk of Zeeland een buil kan vallen aan de ïtische klus. ÏZIE ZEELAND - C1 Heerlen - De Nederlandse con sument krijgt steeds minder ver duwen in de economie. Uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat de stemming onder de bevolking wat dat betreft de laatste tien jaar niet zo somber is geweest. De gemiddelde Nederlander leeft meer vertrouwen in de fi nanciële situatie van het eigen laishouden. Voordwijk - John Bosman is verdwenen uit de selectie van lei Nederlands elftal voor de kwalificatie-interland voor het> WK tegen San Marino, woens-' dag in Utrecht. De speler van Anderlecht heeft te veel last van ra blessure aan de linker enkel. Bondscoach Advocaat riep René Eijkelkamp op als vervanger. Eijkelkamp speelt bij KV Me tkelen in België. IZIE SPORT - B1 Jeltsin Van onze redactie buitenland Moskou - Voorzitter Zorkin van het Russische Constitu tionele Hof heeft gisteren president Jeltsin opgeroepen tot een akkoord in de Russi sche machtsstrijd. „Wij willen geloven dat de weg van het compromis niet is afge sloten, anders betekent dat het begin van de oorlog", zegt Zor kin, „maar de president heeft zijn standpunt niet gewijzigd." Beide heren hebben gisteren met elkaar gesproken. Inhoudelijke mededelingen zijn niet gedaan, wel werd gezegd dat 'de emoties hoog opliepen Jeltsin stelde zaterdag presiden tieel bestuur in tot 25 april, wanneer een referendum wordt gehouden over de vraag wie het land moet regeren, de president of het parlement. Hij heeft giste ren de media onder zijn controle gesteld. Het Constitutionele Hof kwam gisteren bijeen om Jeltsins be sluit te toetsen aan de grondwet. Omdat de tekst van Jeltsins de creet nog niet voorhanden is, moesten de rechters het doen met de rede die Jeltsin zaterdag voor de televisie uitsprak. Het is niet bekend wanneer het Hof met een uitspraak komt. Pas wanneer die op tafel ligt, kan het Congres van Volksafgevaardig den bijeen worden geroepen. Dat kan dan eventueel besluiten Jelt sin af te zetten. Vice-president Roetskoj heeft gisteren gezegd dat medewerkers van de president schuld hebben aan de politieke impasse. „De Brussel - Het Belgische kabinet van premier Dehaene doet ver woede pogingen om ruim 6 mil jard gulden te vinden om het begrotingstekort terug te drin gen. De coalitie-partners in het Belgische kabinet zijn het echter grondig met elkaar oneens over de vraag waarop bezuinigd moet worden. Politieke waarnemers sloten gisteravond een regerings crisis niet uit. IZIE BUITENLAND - A4 Den Bosch - De IKON bekijkt of het mogelijk is stappen te onder nemen tegen de regering van El Salvador. Het parlement heeft afgelopen weekeinde een amnes tiewet aangenomen voor misda den die tijdens de burgeroorlog zijn gepleegd. Daardoor gaan degenen die verantwoordelijk zijn voor de moord op de vier KON-journalisten in 1982 vrijuit. De omroep overlegt hier over met de nabestaanden. Bui tenlandse Zaken is voorlopig niet van plan iets te onderne men. hoensdrecht - De medewerkers van Fokker worden donderdag ingelicht over het aantal ontsla- 8® in het hele concern en per dochteronderneming. Bij Fok- ker-dochter Elmo in Woensd- recht wordt rekening gehouden ■net 200 ontslagen, hoewel de bedrijfsleiding die geruchten naar het rijk der fabelen ver wijst. ■ZIE ECONOMIE-A6 Werknemers van de be dreigde Bredase Bege- mann-bedrijven Backer en Rueb en Begemann Staal bouw en de gemeente Bre da hebben gisteren een klemmend beroep gedaan op de Begemann-directie om 1,5 miljoen gulden in beide noodlijdende onder nemingen te steken. Dat geld is nodig om beide be drijven, die uitstel van be taling hebben gekregen, in afgeslankte vorm voort te laten bestaan. Dat zou be tekenen dat negentig van de in totaal 180 arbeids plaatsen behouden blijven. De personeelsleden over handigden gisteren bij het hoofdkantoor van Bege mann in Breda een petitie met hun vraag om finan ciële steun aan Jeroen van den Nieuwenhuyzen, broer van president-directeur Joep van den Nieuwen huyzen. Namens de con cernleiding beloofde Van den Nieuwenhuyzen giste ren de mensen niet te lang in onzekerheid te laten. B en W van Breda hebben hun beroep op de Bege mann-directie verwoord in een brief. ZIE OOK ECONOMIE -A6 foto de stem (ADVERTENTIE) Schitterend geïllustreerd voorleesboek geschreven door SARAH FERGUSON £29*5 vandaag z katernen Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A5 Sport deel B «eland deel c £!ds deel D BTV-programma's D2 Extra bijlage Voorjaarsmode deel E SGP prinsheerlijk bezig Maandagochtend 22/3, Deense chemicaliën- tankerMaibrittTerkol op 20 km uit de kust van Vlieland in brand Plaats waar tanker Shio Kaze d.d. 19/3 in brand is gevlogen. (80 km uit de kust) De twee scheeps vaart- routes bij de Waddeneilanden. I Vlieland {=2^ Nederlands deelvaj 1 Continentaal Plat Van onze redactie binnenland IJmuiden/Den Haag - Minis ter Maij moet nog eens met haar Duitse collega van Ver keer en Waterstaat gaan pra ten over een verbod voor olie tankers en tankers gevuld met chemicaliën om dichter dan 80 km langs de kust van de Waddeneilanden te varen. Dat stelt D66-Tweede-Kamerlid Tommei naar aanleiding van de brand gisterochtend, op een Deense chemicaliën-tanker. Op het moment dat de brand uit brak, voer dit schip op 20 km van de kust van Vlieland. De brand in de Deense tanker Maibritt Terkol was'de tweede brand binnen vier dagen op een tanker bij de Waddenkust. Afge lopen vrijdag was er brand op een schip dat onder Panamese vlag voer. Maij heeft onlangs met de Duit sers afgesproken dat schepen met een lading minder dan 10.000 ton van de vaarroute dichtbij de Waddeneilanden ge bruik kunnen blijven maken. De Duitsers drongen hierop aan uit vrees voor concurrentieverval sing met de Duitse havens als gevolg van de langere vaartijd. „De minister heeft argumenten nodig om de Duitsers te overtui gen," aldus Tommei. De onge lukken met de tankers voor de kust van de Wadden vormen volgens hem een aanknopings punt om opnieuw met de Duit sers over 'de kwestie te overleg gen. Actie-coördinator Meijer van de Waddenvereniging zegt in een reactie op de brand op de Deense tanker dat voortdurend bekend losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang DINSDAG 23 MAART 1993 I I I I I mislukking van de schoktherapie en het poütieke geknoei hebben Rusland aan de rand van de afgrond gebracht." Wel pleit hij voor een brede politieke dialoog. Maar Jeltsin lijkt alle banden met zijn plaatsvervanger te heb ben verbroken. In een perscom muniqué wordt Roetskoj be schuldigd van verraad. Het staatshoofd weet nu wie 'de ech te voorstanders zijn van de de mocratische hervormingen', is in de verklaring te lezen. VERVOLG OP BUITENLAND - A3 Mode is anno 1993 vooral de straat. Ontwerpers laten zich de laatste jaren steeds meer inspireren door wat op de stoep loopt en niet meer andersom. Zo is de tijd waarin de macht van de Parijse en Italiaanse couturehuizen hoogtij vierde nu wel voorbij. Zij hebben de huidige, hippie-achtige trend en de grunge-stijl niet bepaald. Dat deden de mensen gewoon zelf. ZIE VOORJAARSMODE DEELE Van onze redactie binnenland Wassenaar - De PTT, met ruim 100.000 werknemers de belangrijkste particu liere werkgever in Neder land, heeft met de vakbon den overeenstemming be reikt over een collectieve reparatie van het wao-gat. Een woordvoerster van de amb tenarenbond AbvaKabo spreekt van een doorbraak. Via het pensioenfonds van de PTT kan iedere werknemer een verzekering afsluiten waardoor hij, bij onverhoopte arbeidson geschiktheid, een aanvulling op de wao-uitkering krijgt tot ze ventig procent van het laatst verdiende loon. De vakbonden leggen zich neer bij de eis van de PTT dat er geen verplichte deelname is aan de collectieve reparatie. CFO-be- stuurder Lohman: „We denken dat de regeling zo goed uitpakt dat iedereen graag mee zal wil len doen." Tot gisteren wilde de PTT niet verder gaan dan het bemiddelen voor een regeling bij een verze keringsmaatschappij die geheel voor rekening van de werkne mers zou komen. Over de verdeling van de kosten van de wao-reparatie tussen werkgever en werknemers moet nog verder onderhandeld wor den, aldus AbvaKabo-onderhan- delaar J. Dekker. Vermoedelijk komt dit punt pas laat in de onderhandelingen op nieuw ter sprake, samen met de salariseis die een loonsverhoging van 3 procent inhoudt. Verder willen de vakbonden handha ving van de huidige vut-regeling en nieuwe afspraken over ar beidstijdverkorting. Door de overeenstemming over de wao zijn acties bij de PTT voorlopig van de baan. De bon den hadden vorige week nog gedreigd de leden hierover te raadplegen indien de PTT-direc- tie gisteren niet met een aan vaardbaar wao-voorstel zou ko men. De huidige cao loopt op 1 april af. Gisteravond laat hebben vak bonden en Unilever eveneens overeenstemming bereikt over een reparatie van het wao-gat. Werknemers kunnen zich tegen een geringe premie, gemiddeld 0,65 procent van de loonsom, bijverzekeren. De premie is voor werknemers afhankelijk van leeftijd en sala ris. Maart-neerslag tot gisteravond 4 mm. Vandaag kan daar, uit een wisselende bewolking, nog iets bijkomen. De wind wakkert af en toe aan tot vrij krachtig. Van onze verslaggever Maastricht - De Brabantse legeraalmoezenier mr. drs. Her man Jansen (45) uit Nuenen heeft in november vorig jaar kardinaal Simonis op de hoogte gesteld van de geruchten over homoseksuele contacten van bisschop Bar. In een gesprek met de vicaris-ge neraal van het militair ordina riaat (bisdom), H. de Groot, heeft Jansen gistermorgen be vestigd dat hij de man was die de kardinaal in het najaar infor meerde. Aalmoezenier Jansen heeft na een juridische opleiding op late re leeftijd theologie gestudeerd en werkt sinds 1985 als pasto raal werker in het leger. Op dit Den Haag - De SGP is ongerust over berichten dat de jonge prinsen, met uitzondering van kroon prins Willem-Alexander, in de toekomst minder streng zullen worden be waakt. Er zou moeten worden be knibbeld op de beveiliging van Friso, Constantijn, Maurits, Bernhard jr., Pie- ter-Christiaan en Floris. Tweede-Kamerlid Van den Berg, die deze berichten ter ore is gekomen, vindt het onverantwoord in deze tijd van toenemende onveilig heid en criminaliteit te be zuinigen op veiligheids maatregelen voor 'personen die door hun bijzondere staatsrechtelijke positie extra risico's lopen' Het ministerie van Justitie wil niet reageren, omdat het om 'een beveiligingskwestie' gaat. moment is hij verbonden aan de rijopleiding in Veldhoven. In een verklaring van het mili tair ordinariaat wordt gezegd dat de stroom van geruchten over bisschop Bar vorig jaar een dergelijke vorm aannam, dat aalmoezenier Jansen het 'tot zijn zorg' rekende dat kardinaal Si monis geïnformeerd werd. Hij heeft zich naar eigen zeggen be perkt tot het doorsluizen van informatie en zich niet uitge sproken over de conclusies die de kardinaal daaraan zou moe ten verbinden. Kardinaal Simonis zei zaterdag dat de aalmoezenier zijn naam niet naar buiten wilde brengen en hij, de kardinaal, daarop be sloot geen onderzoek in te stel len. Jansen heeft de geruchten vooral gehoord in kringen buiten het leger, maakt het communi qué duidelijk. De verklaring constateert verder dat de uitspraak van Simonis de hele groep van aalmoezeniers brandmerkt. Dat is kennelijk ook aanleiding geweest een maximum aan openheid te geven 'om zo de betrokkenheid van legeraalmoezeniers tot exactere proporties terug te brengen.' Collega-aalmoezeniers, die ver-' der niet genoemd willen worden, reageerden gisteren verbaasd over de actie van Jansen. „Ik weet natuurlijk niet wat hij weet," vatte er een de stemming samen, „maar ik zou het niet gedaan hebben. Wij waren allen zeer tevreden over het optreden van Bar als legerbisschop. Hij heeft voor ons en voor de dienst katholieke geestelijke verzorging ongekend veel betekend." Aalmoezenier Jansen was giste ren niet bereikbaar voor com mentaar. f~' (ADVERTENTIE) moet zijn waar een schip zich bevindt en welke lading het heeft. De 98 meter lange en slechts drie maanden oude Maibritt Terkol zond tegen zes uur een noodbe- richt uit, nadat een tank vlak voor de brug was ontploft. In deze tank brak onmiddellijk brand uit. Het schip had zijn chemische lading gelost in Rot terdam en was onderweg naar Hamburg. De tanks waren nog niet gasvrij gemaakt. De brand was binnen anderhalf uur onder controle. Een opva rende liep brandwonden op, maar kon samen met de overige negen bemanningsleden aan boord blijven. Het schip is later op eigen kracht terug gevaren naar Rotterdam. Dé schade is 'aanzienlijk. Het is niet altijd verplicht de ruimen van een chemicaliëntan- ker te ontgassen voordat zee wordt gekozen. Het hangt van de stoffen af waarmee de tanker geladen is geweest, zegt W. Jans sen van de Scheepvaartinspectie. PRINSEN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:^Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- g gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. 3

de Stem | 1993 | | pagina 1