Zoma is nu professioneel bezig Muziekvereniging Groede huldigt twee jubilarissen PLAATSELIJK nieuws Politie Tholen in rep en roer over overplaatsingen Bloeiende vooral 'lei Groep brengt voor de derde keer operette Die Csardasfürstin van Kalman markten Leerlingen 't Zwin 6 boren een goed plan de grond in Andrée van ZEELAND Els Croes koningin Raak tegen Staak DE STEM DINSDAG 23 MAART 1993 Bij het binnenkomen van het lokaal bij Chez René in Oostburg hoor ik men sen duidelijk tellen. De slotdans wordt ingestu deerd. Als er eentje uit de maat is gaan de anderen lachend door. Er is nog tijd en Die Csardasfü rstin zit al aardig in de grondverf. Tijdens een "korte pauze wordt hier en daar een sigaret opge stoken. De man of vrouw die zuinig kijkt en naar het strottehoofd grijpt voor er een beleefd kuch je komt, wordt gene geerd. De concentratie is groot, hier wordt een uit- voering voorbereid. onze medewerkster Jeanette Vergouwen A2J rtTI Ojjstburg - Voor de 21e maal Sofgen de leden van de stichting Zeeuws-Vlaamse Operette en Musical Amateurs (ZOMA) voor een operette uitvoering. Dit jaar 'wordt op 16, 17, 23 en 24 april Die Csardasfürstin van Emme rich Kalman opgevoerd. Achter de schermen is Zoma al maan den bezig om alles in goede banen te krijgen. De geldkraan jjjs' een beetje dichtgedraaid en daarom moeten de leden veel jjêjf opknappen, liet verhaal over de liefde van .ffih graaf voor een cabaretdan- sères, die zich later voordoet als ipén 'csardasvorstin' is door de Zoma al twee keer eerder opge voerd, de eerste keer in 1979 en de tweede maal in 1985. Volgens voorzitter Mario de Lij- ser is het met een groep, die een vrij kleine bezetting heeft, niet mogelijk om het hele operettere pertoire te spelen. Hij benadrukt dat daarom weer gekozen is voor Die Csardasfürstin maar wel in een andere enscenering. Het ver haal is verplaatst naar de jaren twintig. Door te kiezen voor spe ciale kleding en vormgeving is het resultaat toch een geheel nieuwe produktie waarin de zwierigheid en sfeer van de typi sche operette overeind blijft. De Zoma maakt gebruik van de professionele inbreng van pia nist Piet Leenhouts, dirigent To ny Venneman en regisseuse en hoofdrolvertolkster Christianne •Locufier. Daarvoor moesten wel $e nodige centjes op tafel komen maar op die manier is de Zoma jp. staat om zich behoorlijk te presenteren. Gebrek Zoma-leden vormen een hechte groep. Op de repetities elke donderdagavond bij Chez René is bijna iedereen aanwezig. Het gaat er vrolijk aan toe maar toch zijn er zwarte wolkjes aan ,ffe. operettehemel. Gebrek aan geld, jeugd en mannen blijft be staan. Dit jaar is er tussen de bedrijven door een muzikaal intermezzo van Ecxelsior uit Cadzand en de &pma krijgt hulp van de ballet groep Greta Lintz. Christianne Locufier nam twee jaar geleden d.e regietaak op zich, ze doet dit ■nauwgezet en met engelenge duld. Haar inbreng is groot want ze zingt ook de hoofdrol. Zij is Christianne Locufier doet voor hoe Zoma moet dansen. een echte theaterrat en doet alles voor. Tijdens de finaledans zwaait ze met hoofd en armen en klapt daarbij in de handen. Ze roept naar de pianist, die een grote Triple heeft gezet op zijn instrument, 'Gij speelt en ik klap de maat, mannen dit is niet goed, we doen het nog eens'. Solisten De Zoma kiest voor eigen men sen. Sjaak Nortier, Rina Marte- ijn, Freddy Martens en nog en kele- "getrouwen vormen de steunpilaren. Een gesprek met de vertolkers Nortier (graaf Edwin) en Marteijn (Stasi) leert dat niemand van de groep op de voorgrond geplaatst wil worden. Ieder doet zijn best en draagt naar vermogen bij. Maar de bei de 'boegbeelden' willen toch graag eens vertellen over hun ervaringen bij de Zoma. „De Zoma is gesticht in 1972 en ik heb toen gereageerd op een advertentie. Ik zong in een kerk koor en speelde toneel. Bij een operettegroep kon ik die twee combineren," valt Rina Marteijn met de deur in huis. Zij draaide een jaartje mee in het koor en bij de derde produktie zong ze al een solistenrol in 'Het Witte Paard', waar ook Sjaak Nortier zijn eerste rol zong. „Ik kwam er na twee jaar bij. Onverwacht hoor, ik zong tij dens het carnaval in een café, pintje op, het hoogste woord en de hoogste noot, je kent dat wel en toen vroegen ze me om bij de Zoma te komen. Ik zing graag dus ik was de volgende repetitie present. Oprichter Peter de Lij- ser vroeg me na twee repetities om de tenorrol te zingen. Ikke De solisten Sjaak Mortier en Rina Marteijn in actie. foto's camiel schelstraete trots natuurlijk, later kwam ik er achter dat ik de enige tenor was. Ik nooit hoeven vechten om een rol. Dat ligt voor Rina an ders, er zijn meer sopranen en de hoofdrol wordt meestal aan een gastsoliste gegeven." Rina heeft hier inderdaad moeite mee. Zijn schoolde haar stem in Knokke en Brugge en zingt sa men met Sjaak, die enkele jaren de muziekschool bezocht, vele duetten uit operettes. Ze zingt ook bij menige rouw- of trouw- dienst. Zij krijgt nu vaak de kwieke soubretterollen, maar verzucht dat ze best eens een lekkere smartlap-aria zou willen zingen. „Ik doe dit wel tijdens de concerten met Sjaak, maar bij de Zomaprodukties sta ik wel erg vaak met mijn vingers te draaien tussen de coulissen. Ik zing ver schrikkelijk graag en mijn droom is dan ook om nog eens enkele hoofdrollen te mogen ver tolken." Bij de Zoma kunnen de ledeh niet meebeslissen over de produktie, die keuze en de inde ling van de rollen wordt overge laten aan regisseur en dirigent. Zij vertelt over de eerste pro duktie (de Zigeunerbaron) die erg amateuristisch was. „Het koor zo stijf als wat en een vreselijk statische uitvoering, maar we waren er toen gelukkig mee. We maakten onze kleding zelf en na enkele makkelijke ja ren waarin we huurden, moeten we de costumes nu weer maken vanwege de bezuinigingen. We zijn door de beroepsregie enorm ge-evolueerd. Nu dansen en springen we lüstig rond." Sjaak Nortier: „Ik niet hoor, ik heb twee linkse benen, vraag mij niet de dansen, laat mij maar zingen." Zijn rol studeert hij in terwijl hij op zijn tractor zit en het land bewerkt. „Lekker een dichte cabine, beschut en sto ringsvrij. Ik kweel daar heel wat aria's, want thuis zing ik niet, ik wil mijn gezin daar niet mee vermoeien." Bij Rina ligt dat anders. Zij studeert elke dag omdat ze dit jaar haar laatste diploma wil halen aan het stadsconservato- rium in Brugge. Zij is ook lid Groede - Tijdens het jaarlijk se concert van Muziekvereni ging Groede in de Nederland se hervormde kerk van Groe- .de werden zaterdagavon twee jubilarissen gehuldigd. Piet Bouwens (77) en Jan van der Hooft (79) kregen de her inneringsmedaille uitgereikt door mevrouw E. de Loos- Jansen, bestuurslid van het KNF. Beide muzikanten zijn al 65 jaar lid van de muziek vereniging. In 1928 werden Bouwens en Van der Hooft lid van de Koninklijke Fanfare Eendracht maakt macht, dat later opging in Mu ziekvereniging Groede. Allebei kregen ze hun muzikale vorming van I. Brakman, vader van Piet Brakman die later dirigent werd. De muzikale lessen werden gege- yen op zondagmorgen in het ga reelwinkeltje van Brakman. Ie dereen kreeg een beurt om te laten horen of hij zijn lesje goed geleerd had. De oude takakprui- mende Brakman wist met een welgemikte straal pruimsap de muzikanten in spé altijd bij de les te houden. Soms was de straal wat al te 'nauwkeurig' zodat er per ongeluk wat pik aan de broek kwam te zitten. Ieder een probeerde daarom lesje 31 over syncopen (uitstoot van klanken) zo goed mogelijk te kunnen neuriën. Pas daarna kre gen ze hun eerste instrument. Dat was in bijna alle gevallen een oude bugelof piston. Prak tisch alle leerlingen vervulden de functie van fakkeldrager. Als 'vergoeding' kregen ze hiervoor een dubbeltje. Euvele moed Op een gegeven moment hadden Bouwens en Van der Hooft, sa men met enkele andere jonge muzikanten, de euvele moed om op een vergadering voor te stel len de wekelijkse repetitie te verzetten naar een door de weekse dag. Voorzitter Piet Ma- sure vroeg toen: „Bin judder an 't vriejen soms?" De repetitie bleef in het weekend. Piet Bouwens is muzikant in hart en nieren en heeft altijd alt saxofoon gespeeld. Hij neemt nog steeds de eerste partij voor zijn rekening. Tijdens de oorlog is hij door gedwongen tewerk stelling en onderduiken enige tijd weg geweest. Na de oorlog heeft zijn oude liefde weer opge pakt en maakte hij ook deel uit van Amusemento, ook wel de grote band van muzikanten ge noemd omdat de leden allemaal afkomstig waren van fanfares. Amusemento zorgde in plaatsen in de grensstreek, die geen mu ziekkorps hadden, voor muzi kaal vertier. De band werd opge heven nadat het normale leven weer zijn gangetje ging. Bou wens is ook nog bekend als 'Krabbekoker, Met deze vissers kapel heeft hij vele optredens verzorgd en ook meegewerkt aan de eerste langspeelplaat. Jan van der Hooft heeft bijna altijd ventieltrombone gespeeld. Al jong moest hij meewerken in de bakkerij van zijn vader.Hij deed dit tot aan zijn pensione ring. Door zijn werk kwam het musiceren wel eens in de knel. Maar Van der Hooft kon nog zo moe zijn, tijdens concerten en andere optredens was hij van de partij. Opslagplaats Van der Hooft was ook jaren bestuurslid van Eendracht maakt macht en beheert al vele jaren de muziekbibliotheek. Zijn bakkerij fungeert daarbij als op slagplaats. Van der Hooft is in de streek 'beroemd' om zijn kof- fieringen, die hij samen met an deren bakt voor de jaarmarkt. Ondanks een zware operatie die hij kort geleden achter onder ging maakt hij weer deel uit van de 'ploeg'. De twee jubilarissen zijn de steunpilaren van de vereniging. Op de concertavond werden ook twee herinneringsspeldjes uitge reikt aan W. Focke en D. Jansen voor hun 12-jarig lidmaatschap. Sluis CONCERT - Opera Mobile uit Brugge verzorgt zondag 28 maart een koffieconcert in Het Belfort. De toegang is gratis. Ouderen die het concert willen bezoeken, kunnen zich bij de gemeentesecretarie melden. Zij worden dan opgehaald. IJzendijke BOLLING - Bolclub Molen- zicht hield de tweede punten- bolling. Hieraan namen 59 personen deel. Uitslag: 1. S. Clarijs-P. Pielaet-F. Blaak- man-A. van de Bossche, 2. R. Scherbeijn-L. de Betue-A. de Schipper-R. Boerjan, 3. W. de Schipper-W. Veirman-J. Ver- meulen-S. Boerman. Aardenburg KLEDINGACTIE - Tot woensdag kan men kleding voor de organisatie De Hel pende Hand uit Beerst afgeven in de garage bij de rk kerk aan de Weststraat in plaats van het kerkportaal. Oostburg CPB - De Christelijke Platte, landsvrouwen Bond komt donderdag 25 maart om 19 30 uur bijeen in Pro Rege. P. van Opdorp, begeleidster in het dagverblijf De Schelp, vertelt tijdens deze bijeenkomst over haar werk. CURSUS - Door de scholen gemeenschappen 't Zwin en Oostdijke wordt in april, bij voldoende deelname, van start gegaan met zeven computer cursussen. De cursussen wor den gespreid over acht avon den van telkens tweeëneenhalf uur. Voor inlichtingen en op gaven kan men tot 26 maart terecht bij de scholen. Veiling Holland Zeeland, maan dag 22 maart 1993: Jonge Andijvie; 26.000; A 12 261-300 A 15 290-302 A 18 250 B 227. Aubergines; 6.000 kg; 500/750 310 400/500 450 300/400 345-425 223/300 365-370 175/225 390-420 100/175 430. Courgette 200 st.; 500/650 164 400/525 201 325/425 216 275/350 205. Eike- bladsla 500 st.; 200/250 gr. 154-183. Komkommers 416.000 st.; 91/OP 105/111 76/91 108-113 51/61 72-80 41/51 68-78 36/41 50-57 31/36 43-46 26/3140-42. Komkommers krom 12.600 kg. 11-1 94-100 Ind-1 28-44. Kom kommers stek 7.500 kg.; grof 97-112 middel 30-73 fijn 25-33 snoei 20. Minikomkommers 7.500 st.; 20/25 46 15/20 45-47 10/15 43-50. Lollo Rossa 3.500 st 300/350 Dr 101-108 200/250 Dr 68-86. Paksoi 4.500 kg.; 550/000 120-12 5 4 5 0/600 1 05-113 325/500 106-108 200/330 92. Prei kl.vo' 1.500 kg. 172-193. Paprika groen 12.500 kg.;05/95 425 75/85 390-405 65/75 345-370 55/65 280-285. Paprika rood 500 kg 85/95 910-1020 75/85 865-895 65/75 740. van het koor Cantabile waar ze de sopraansolo's vertolkt. Beiden voelen zich lekker bij de Zoma. Ze roemen de saamhorig heid en de gezellige sfeer en plaatsen slechts enkele kritische nootjes: het tekort aan jeugdige krachten en het te harde geluid van het orkest. „We hebben samen al heel wat dirigenten overleefd en ook met Venneman werken we prettig sa men. De Zoma is een begrip in Oostburg maar we moeten toch steeds moeite doen om de zaal vol te krijgen. Met wat meer financiële steun draaien we ge makkelijker en niemand kan zeggen dat we ons best niet doen, de inzet is optimaal." Als hun gevraagd wordt in welke operette ze nog eens zouden wil len spelen, hebben ze het ant woord al klaar. Voor Nortier is dat 'Het land van de Glimlach'. Voor Rina Marteijn is dat 'De Walsdroom'. Kaarten Na de vier uitvoeringen in het Ledel in Oostburg is de Zoma te gast in het Zuidlandtheater in Terneuzen op 29 april en in Knokke in centrum Scharpoord op 15 mei. Belangstellenden kunnen informatie inwinnen bij Mario de Lijser (telefoon 01171-1990). De uitvoeringen beginnen om 20.00 uur en de toegangskaarten zijn te koop bij Carpentier en Boekhandel Bas ting in Oostburg, het VW Sluis en Kapsalon 'Marianne' in IJ zendijke. De kaarten kosten 17,50 gulden, groepen van meer dan 20 personen betalen 15 gul den en houders van een CJP/6 5+ pas en de jeugd krijgen reductie. Van onze verslaggeefster Tholen - De politie van het eiland Tholen is in rep en roer nu onlangs bekend is geworden dat door de reorganisatie zeven mensen overgeplaatst moeten worden. In heel Nederland worden de korpsen van rijks- en gemeente politie samengevoegd. Het Thoolse team van 26 man zou daardoor worden opgesplitst in twee groepen van dertien. Maar uit gesprekken met de districts chef L. Imminga bleek echter dat het team zeven mensen ver liest aan de werkeenheden van het zogeheten Oosterscheldebek- ken. Zij krijgen als standplaats Goes of Zierikzee. „Dat betekent dagelijks ander half tot twee uur in de auto", schrijven 24 leden van het Thoolse team aan de politiebon den. „Dat zal ongeveer vierhon derd gulden per maand aan brandstof kosten. In feite is er dus sprake van gedwongen ver huizing. Dat is in strijd met de landelijke regeling dat er geen gedwongen verplaatsing mag plaatsvinden." Psychische druk Het zit ze dwars dat ze pas eind augustus zekerheid krijgen wie er weg moet. Dat is vier dagen voor de reorganisatie een feit moet zijn. Veel te laat, vinden ze, gezien de 'sociale en psychische druk' die daaruit nu voortvloeit. „Je blijft je werk wel doen en je probeert het zo gezellig mogelijk te houden, maar de onrust zit er goed in", aldus wachtmeester C. van der Wielen. Het Thoolse team wil dat er voor hen binnen de totale reorganisa tie een uitzondering gemaakt wordt. Lukt dat niet dan zullen er betere rechtspositionele af spraken gemaakt moeten wor den. De Tholenaren dringen erop aan dat er overleg wordt gevoerd tussen bonden, districtsleiding en het personeel. Ze willen snel een eind maken aan de 'zenuw slopende situatie' van dit mo ment. Extra vergoedingen H. Kruizinga van de Nederland se Christelijke Politiebond vindt de onrust op Tholen 'volstrekt begrijpelijk'. „De overplaat kan beslist niet zonder slag of stoot gebeuren. Er moet maar eens flink gesproken wor den met de korpschef over extra vergoedingen en dergelijke." Hij noemt de Thoolse situatie uitzonderlijk vanwege de geo grafische ligging en de forse ach teruitgang van de sterkte. „Het is een tendens die je overal ziet, dat de landelijke gebieden moe ten inleveren ten gunste van gro tere steden. Maar meer dan twintig procent zoals op Tholen is wel erg veel." Volgens Kruizinga zijn de lijsten van de mensen die weg moeten in concept al gereed. Hij ver wacht dat er over een week ol zes wat meer definitief hekend Van onze correspondent Oostburg - Ongeveer vijftig leerlingen van scholengemeen schap 't Zwin in Oostburg hebben zich beschikbaar gesteld om te collecteren voor Simavi in de week van 28 maart toten met 3 april. Na een film over de waterprojec ten in India waren ze diep onder de indruk van het feit dat het water in zoveel delen van de wereld een probleem is en dat het voor hen maar een kwestie was van een kraan opendraaien. Het initiatief voor deze voorlich ting onder de middelbare scho lieren ging uit van het Simavi- comité. Vrouwen van dit comité gaan de inzamelingsactie in de diverse kernen van West- Zeeuws-Vlaanderen coördine ren. Men kan nog vrijwilligers gebruiken, die zich aan kunnen melden bij M. Mabesoone, Schoolplein 3 in Oostburg. De landelijke actie wordt dit jaar gevoerd onder het motte 'Wie helpt ons om een goed pi® de grond in te boren'. De leerlin gen van 't Zwin helpen er en thousiast aan mee. Ze rekenen daarbij op de steun van de inwo ners van West-Zeeuws-Vlaande ren en hopen dat er bij elk adw waar aangebeld wordt iets in collectebus valt. Piet Bouivens en Jan van der Hooft kregen omdat ze 65 jaar lid zijn van de Muziekvereniging Groede de KNF-herinneringsmedaille. foto wim kooyman Oostburg - Els Croes en Frank van der Weegen zijn respectievelijk koningin en koning geworden van bolclub Raak tegen Staak Oostburg. Els Croes versloeg in de finale van de koninginnebolM Heidi Hubregtse met 9-6. Frank van der Weegen moest in zijn finale afrekenen met routing Carlo de Wandel. De Wandel moest echter buigen met 9-7. Incle strijd om het algemeen clubkampioenschap heeft de familie Hu bregtse flink toegeslagen. Joantje Hubregtse ging met de eerste plaats strijken bij de vrouwen, terwijl bij de mannen echtgenW Karei als winnaar uit de bus kwam na zes wedstrijden. De eindstanden luiden als volgt: Koninginnebolling: 1. E. Croes, 2.» Hubregtse, 3. M. Ghijs. Koningsbolling: 1. F. van der Weegen, 2. <-■ de Wandel, 3. K. Hubregtse. Clubkampioenschap vrouwen: Hubregtse, 2. B. de Poorter, 3. M. Pijcke. Mannen: 1. K. Hubregtse.- C. de Wandel, 3. M. Cauwels. Van onze rtv-redactie Soms kwam je een begr als het hier allemaal op i naar school?" Een van de zingen van hoofdpersoon zijn gestorven vader one Engeland', die de NCRV Sombere hersenspinsels van ee inmiddels oudere man, de ni< zichtbare verteller Hans (Gerar Thoolen), die een duik neemt i het verleden en terugkeert nas zijn jonge jaren. Als scholie Hans (Geert Lageveen) belee hij zijn jeugd in de jaren vijfti in gedachten opnieuw. Het gymnasium, de net-niet r< latie met vriendin Sonja (Mail Meijer), zijn fascinatie voor c dood, en vooral de vreemde ve: houding met zijn vader (Petf Faber), een man van de g( stampte pot, zijn zaken die zij leven beheersen. Hans is een bo: leboos in de ogen van vader. H< broeit in de vader-zoon relati Eigenlijk kennen ze elkaar ma: nauwelijks en dat intrigee: Hans mateloos. Bijna twee jaar geleden werd c film, in eendrachtige samenwe: king tussen NCRV, produktif maatschappij Bergen en het C( bofonds, in zes weken opgenc men en zodanig door regissei André van Duren gefilmd d; 'Richting Engeland' zowel op hi bioscoopdoek als op het telev siescherm tot zijn recht komt. E met zorg gemaakte film wer tijdens de Nederlandse Filmd; gen in Utrecht onderscheid: met de Prijs van de Nederland: Filmkritiek. Geduld „Mensen kijken graag naar ee speelfilm op televisie. Ik hel waar mogelijk, gekozen voe bioscoopverfilming en ik den dat het ook voor televisie werk Het is een complexe verhoudir Van onze rtv-redactie Hilversum - De 40-jarige An dienst bij de VPRO als gro deze functie verantwoordeli; Gebouw', 'Argos' en 'O.V.T'. Momenteel is Andrée van toekomst leraarschap. Van 1 Kamer, eerst voor de PSP, ve Door onze verslaggever Hans Rooseboom Den Bosch - Het regionaal ze bloeiende tijden door. En de van de Europese eenwordin; tendag, afgelopen zaterdag de behoeders van dialect toegestroomd. Terwijl in de zaal de ene geleei de spreker na de andere zij wijsheden verkondigt over hede en toekomst van de Nederlands streektalen, worden in de war delgangen de stands ingericht. Want de Nederlandse Dialecter dag blijkt vooral een beurs t zijn, een winkel van Sinkel wat alles te koop is. Zo'n 40 stanc van professionele en amateui dialectvorsers laten zien wat in te koop is. En dat is veel. „D< komt door de dreigende eenwoi ding van Europa", weten ze acl ter de tafel van het Staring Inst tuut, behoeders van het streeke gene in Achterhoek en Liemer «Mensen trekken zich terug o "et bastion waar ze zich veil: voelen, waar ze vandaan kome: hun eigen streek en hun eige taal". Ook de Brabantse Gedeputeerc Joep Baartmans wees in ha: openingstoespraak op de invloe van 'Europa'. Alleen al in Br; hant zijn momenteel 100 heen kundekringen actief, veel me( dan ooit. t Grunneger Boek, Oeze Vol. Kreenk vuur de Twents bproake, de Stellingwanx chrieversronte, ze zitten er a maal in Den Bosch. Het zi; vertegenwoordigers van hl Wiyr-gebied, een term om nthouden in deze wereld. SON taat voor Streektaal Organis; les Nedersaksisch Taalgebie net Nedersaksisch wordt g< Proken in Groningen, Drenth verijssel, de Achterhoek, c uwe en de StellingwervE

de Stem | 1993 | | pagina 16