Kritiek op nota over werken u u K Jaar cel geëist voor misbruik van zusje POLITIE RAPPORT Sasse formatie Houtepen 1 kampioen bowlen fcT 'De Zeemeeuw viert 25-jarig bestaan met scala van feestelijkheden 'Burgemeester ben je niet voor de eeuwigheid' Ambulance naar Essen niet ten koste van inwoners West-Brabant Geslaagde Mosseltocht van WSV Zeldenrust [Oostbijrgse commissieleden: 'Niet meer dan intrappen van open deuren' ZEELAND C3 Geschiedkundige Kring Bergen wil Klein Arsenaal Verdachte ontkent alles Je moet het werk levend houden Juliana Fonds schenkt stichting maatschappelijk werk 70 mille DINSDAG 23 MAART 1993 Lonze correspondent [((neuzen - De rk basisschool De meeuw wordt dit jaar een kwart uw oud, hoewel oud: jong is beter zijn plaats. Dit zilveren jubileum jDrdt gevierd door leerlingen, ,uders en personeel. 1,1968 werd gestart als nieuwe school voor Terneuzen-Zuid, een groeiende wijk die bevolkt werd door voorname lijk jogne gezinnen. De school groeide daardoor mee. In de jaren zeventig werd zelfs een leerlingenaantal bereikt van ongeveer 250. Aan het eind van de jaren zeventig stagneerde de groei van het leerlingenaantal en begon de schoolbevolking allengs af te nemen. De wijk werd ouder en de leeftijd van de bewoners hield hiermee gelijke tred. In 1986 werd, in verband met de invoe ring van de wet basisonderwijs, de school grondig onder handen genomen. Binnen de muren van De Zeemeeuw vonden vanaf dat jaar leerlingen van 4 tot 12 jaar een plaats. De manier van onderwijs geven was eveneens mee- geëvolueerd. Ondanks alle veranderin gen op onderwijsgebied heeft de school haar karakter als katholieke school we ten te behouden en treedt ook als zoda nig naar buiten. Een scala van feestelijke gebeurtenissen staat de leerlingen, leerkrachten en ouders te wachten. Voor de organisatie van de meeste activiteiten staat een groep vrijwilligers gereed. Drie spon sors ondersteunen de jaarlijkse en bij zondere activiteiten. De oudercommissie is er in geslaagd het jeugdcircus Reinardi te contracteren. Woensdag 24 maart wordt 's avonds een voorstelling gegeven in sporthal 't Zwaantje. De activiteiten in verband met het jubileum worden besloten met een barbecue aan het eind van het schooljaar. [jnonze verslaggever Oostburg - De conclusies en aanbevelingen uit de nota ■Jferken of niet werken, dat is de vraag' worden, voor s-at Oostburg betreft, verder uitgewerkt. De leden van je raadscommissie Welzijn in Oostburg gingen gisteren akkoord met deze nota. konden de commissieleden ttige vorm van kritiek op deze nota niet onderdrukken. „Helaas tomen de aanbevelingen niet terder dan het intrappen van aantal open deuren", zei J. Quist (CDA). Be nota is door een medewerk ster van de gemeente Terneuzen opgesteld. Aanbevelingen zijn Van onze verslaggeefster Bergen op Zoom - De Geschiedkundige Kring van Bergen op Zoom hoopt op een eigen be huizing in het Klein Ar senaal. Dat gebouw wordt door het ministerie van defensie af gestoten. De Kring vindt het zeer geschikt om er niet al leen haarzelf, de stichtingen In den Scherminckel en Cort Heijligers en het Se- bastiaansgilde in te vesti gen, maar ook een vesting en garnizoensmuseum. De Geschiedkundige Kring heeft al meer locaties op het oog gehad, maar steeds wer den die door het college van burgemeester en wethou ders afgedaan als te duur. Goed aan sluitend bij de toeristische route die vanuit het Markie zenhof richting Gedempte Haven gaat. Er moet veel aan het gebouw gebeuren, maar waar een wil is, is een onder andere dat gemeenten door het aantrekken van nieuwe bedrijven de werkgelegenheid in de streek kunnen vergroten. Ge meenten kunnen bijdragen aan een maximale afstemming van vraag en aanbod op de arbeids markt. Dit kan met name door de men sen in het bestand van de afde lingen Sociale Zaken te begelei den en te stimuleren richting arbeidsmarkt. En de gemeente kan als werkgever invloed uitoe fenen op de arbeidsmarkt. „De nota is best interessant om te lezen, maar het zijn geen aanbe velingen waarvan je achterover valt. Het is niets nieuws. We weten het al", zei A. Roosendaal (WD). Deskundigheid H. van de Weegen (D T) miste de deskundigheid van andere in stanties bij het samenstellen van de nota. „Wanneer het arbeids bureau erbij was betrokken was er wellicht dat stukje deskundig heid". Wethouder L. Cuelenaere legde uit dat de deskundigheid zeker wordt gezocht als de aanbevelin gen verder worden uitgewerkt. „Op zich is het natuurlijk zo dat een aantal open deuren worden ingetrapt. Maar de nota is niets anders dan het verzamelen van een aantal gegevens. Deze wor den verder uitgewerkt. Het gaat erom vooral jongeren met weinig educatie en ervaring aan een stukje scholing en een baan te. helpen. Die groep werklozen moet je zo klein mogelijk hou den. Als het al lukt om één jongere op weg te helpen is dat in mijn ogen al een stap in de goede richting". Van onze verslaggeefster Breda - Het onderzoek naar het vermeende misbruik van zijn zusje verdient geen schoonheidsprijs. Dat wilde officier van justitie mr. C. Hermans gisteren wel toegeven, maar hij hield ft geen rekening mee bij zijn eis. Hij eiste tegen de 29-jarige P- van der L. uit Halfweg een jaar cel. Ten tijde van de ontucht woonde hij in Willemstad. De man zou elfde zijn zusje vanaf jaar hebben mis bruikt. Van der L. was toen zelf achttien jaar. Het misbruik stop- je pas toen de familie drie jaar later verhuisde en Van der L. steeds minder thuis kwam. Hoewel de ontucht plaats vond in het begin van de jaren tachtig, deed het slachtoffer pas in no vember 1990 aangifte. Pas in de zomer van 1991 werd besloten tot vervolging. Het meisje, dat inmiddels 24 jaar is, kwam met haar verhaal nadat er problemen op seksueel gebied waren ontstaan tussen haar en "aar partner. Ze was gisteren zelf in de Bredase rechtbank aanwezig om te getuigen tegen naar broer. Ze sprak van een lijdensweg waaraan geen einde "jkt te komen. Van haar broer eiste ze de maximale schadever goeding van 1500 gulden. Het slachtoffer vertelde gisteren "at het misbruik begon op de "onderdagavonden dat haar ouders gingen bridgen. Haar an- "ere broer zat in die tijd in een 'nternaat en Van der L. moest op z']n jongste zusje passen. Op een l'an die avonden kwam hij 's avonds voor het eerst naar haar slaapkamer. Hij kleedde zich uit kwam bij haar in bed liggen, o ontucht begon met het betas- in haar kruis had gepakt of in haar borsten had geknepen. Hij noemde zijn zus een leugenaar. Ook zijn advocaat, mr. Eblé, trok de verklaring van het slachtoffer in twijfel. De verkla ring van haar vader, die zei dat ze vroeger vaak loog over haar huiswerk, sprak volgens hem wat dat betreft boekdelen. De klachten die het meisje heeft, kunnen volgens mr. Elbé ook heel goed een andere oorzaak hebben. Verder vond mr. Elbé dat justitie onnodig lang heeft gedaan over het onderzoek. Alleen daarom al zou de officier niet ontvankelijk verklaard moeten worden. Een onvoorwaardelijke straf zou vol gens de advocaat desastreus zijn voor Van der L., die een eigen restaurant in Amsterdam heeft. Mr. Elbé vroeg om vrijspraak, omdat er buiten de aangifte vol gens hem geen enkel bewijs is. Vonnis op 1 april. Greet de Vries: 'Er zijn wel degelijk overeenkomsten tussen Zeeuwen en Friezen. Ze leven beiden in een open landschap en hebben een open karakter'. foto canule schelstraete Greet de Vries-Hommes verruilt Zeeuwse politiek voor Friese ambtsketen: „WEEMOED", roept echtgenoot Hannes vanaf de bank als aan Greet de Vries-Hommes wordt gevraagd met wat voor gevoel ze Zeeland verlaat. De Vries-Hom mes was sinds 1987 namens de PvdA lid van het dagelijks be stuur van de provincie Zeeland. Per 1 april is ze benoemd als burgemeester van de Friese ge meente Nijefurd, waartoe plaat sen als Hindeloopen, Stavoren en Workum behoren. En dat bete kent afscheid van Zeeuws-Vlaan- deren, van het huis aan de dijk in Waterlandkerkje en van de twee schapen. Aan het eind van het gesprek zegt ze: „Iemand zei me, kiezen is verliezen. Dat is maar half waar. Hier laat ik wat ach ter, maar in Friesland krijg ik er wat bij." Van onze verslaggever Theo Giele TERUG naar haar wortels? „Nou nee, ik ben weliswaar in Friesland geboren, maar in Zeeuws-Vlaanderen volwassen gewor den." Volgens (ex-)gedeputeerde Greet de Vries-Hommes was het 'back to my roots' niet het doorslaggevende argument om naar de post van burgemeester in Nijefurd te solliciteren, al vindt ze het wel heel leuk om in de provincie waar haar wieg heeft gestaan (Leeuwarden, 1944) aan de slag te kunnen. „Vorig jaar ben ik zo eens gaan denken wat ik verder wilde. Nog een periode als gedeputeerde, of het na twee termijnen genoeg vinden. De functie van burgemees ter sprak mij erg aan en dan komt er een moment dat je een besluit niet langer kan uitstellen. Laten we eerlijk zijn, als je de vijftig gepasseerd bent wordt het een stuk moeilijker." Een half jaar geleden stuurde ze haar eerste sollicitatiebrief de deur uit. Het was niet meteen prijs, maar daar had ze ook niet op gerekend. „Ik dacht dat het binnen een jaartje wel moest lukken. Ik ken mijn eigen, om het zo maar te zeggen, markt waarde en dan kun je toch redelijk in schatten hoeveel kans dat je maakt." Toen eind februari de benoeming rond kwam, was De Vries-Hommes 'heel blij'. „Ik wilde een plattelandsgemeente en dat het een gemeente in Friesland is geworden doet me werkelijk zeer veel plezier." Greet en haar man Hannes de Vries kwa men in 1968 in Oostburg terecht. De eerste peuterspeelzaal in Zeeuws-Vlaanderen werd mede door de toen hoogzwangere Friezin opgericht in Oostburg. In een interview met deze krant in 1987, ze was toen lijsttrekker voor de Partij van de Arbeid bij de verkiezingen voor Provincia le Staten, legde ze uit dat ze uit een rood nest kwam. Opa communist, totdat hij in 1956 tijdens het neerslaan van de Hon gaarse opstand uit de CPN stapte, vader fervent lid van de grafische bond en so ciaal-democraat. Ze zette de familietradi tie voort. Haar man werd raadslid en wethouder voor de PvdA in Oostburg en zelf was ze actief binnen de afdeling van de partij. In 1978 werd ze gevraagd zich kandidaat te stellen voor Provinciale Staten. Had ze toen al een bestuurderscarrière in gedach ten? „Nee. Ik heb zelfs veertien dagen bedenktijd gevraagd. Maar toen dacht ik, als die anderen het kunnen waarom ik dan niet. Eenmaal in Provinciale Staten kreeg ik wel zin om aan de andere kant van de tafel (in het college van Gedeputeerde Staten, TG) te zitten." Die wens kwam uit, sinds 1987 is ze gedeputeerde. Eerst van milieu, cultuur, natuur- en landschap. Na de, voor haar partij slechte verkiezingen in 1991, moest ze milieu inleveren voor re creatie en toerisme. Hartelijk En nu dan burgemeester. Haar voorganger in Nijefurd, J. van der Meer, bleef er tot zijn pensioenering. Of ze ook van plan is tot haar aow in het gemeentehuis in Wor kum te blijven? „Ik weet het echt niet. Ik heb er pas kennis gemaakt met de mensen daar. Ze hebben me er ontzettend hartelijk ontvangen en ik wil nu eerst van deze burgemeesterspost iets goeds maken." Over termijnen laat ze zich niet uit. „Dat vind ik ook niet goed. Je moet als bestuur der niet vastroesten op één plek. Je moet het werk 'levend' houden." Als burgemeester zal ze geen last meer hebben van slechte verkiezingsuitslagen of wisselende coalities in de staten. De baan van gedeputeerde is hooguit voor vier jaar zeker. De Vries-Hommes ontkent dat haar sollicitatie naar een burgemeesterspost een vlucht naar voren is geweest. Ook burgemeesters worden tegenwoordig kritisch op hun functioneren beoordeeld: „Burgemeester ben je ook niet meer voor de eeuwigheid en amen. Dat is de laatste tijd wel gebleken." Voor een beroerd resul taat bij de eerst volgende verkiezing is ze niet zo bang: „Volgens peilingen zou de PvdA in de Zeeuwse Staten ongeveer het zelfde uitkomen en dan zou er toch weer plaats zijn voor twee gedeputeerden. Wat wel frusterend is, is dat de verkiezingen voor Provinciale Staten zo sterk beïnvloed worden door de landelijke politiek. Bij de laatste verkiezingen donderden we met één derde naar beneden, terwijl we het in de voorgaande jaren in het college en als fractie toch goed hadden gedaan." Open karakter Friesland en Zeeland, twee provincies met een sterk eigen identiteit. „Er zijn wel degelijk overeenkomsten tussen Zeeuwen én Friezen. Ze leven beiden in een open landschap en hebben een open karakter. Al zal een Fries eerder het achterste van zijn ■tong laten zien. Zeeuwen zijn wat gereser veerder." In haar nieuwe gemeente zal ze zich bezig houden met recreatie, één van de, zo niet dé belangrijkste bron van inkomsten in de dorpen en stadjes die sinds 1986 de ge meente Nijefurd vormen. Met dat bijltje heeft ze in Zeeland ook al gehakt. Belang rijk verschil met Zeeland, en met name Zeeuws-Vlaanderen, is de hoge werkloos heid in het Friese. Hier op het ogenblik met een percentage van drie procent een haast onbekend fenomeen, in De Vries- Hommes' nieuwe gemeente een groot pro bleem. Eén op de vijf mensen is daar werkzoekende. Ze laat haar opvolger, Gerrit de Kok, een aantal open dossiers na. „Het is altijd vervelend om zaken onafgemaakt achter te laten. Dat was jammer toen ik, na de verkiezingen van 1991, het milieubeleids plan niet zelf af kon maken. En dat is jammer nu ik door mijn eigen keuze weg ga. Maar als ik tot einde van deze periode had gewacht, waren er weer andere projec ten geweest die nog niet voltooid waren." Inbraak in snoepfabriek Breskens - In het afgelopen weekeinde werd ingebroken bij de snoepfabriek Verduyn aan de Deltahoek in Breskens. Uit het kantoor werd een be drag van enkele honderden guldens ontvreemd. Diefstal siervelgen Hulst - Een inwoner van Hulst deed gisteren bij de rijkspoli tie aangifte van diefstal van vier siervelgen van zijn perso nenauto. Het voertuig stond geparkeerd aan het 's-Graven- hofplein in zijn woonplaats. Wagen gestolen Hulst - In het afgelopen week einde werd in Hulst een auto uit het Belgische Stekene ge stolen. Het betreft een Audi 80, kleur antraciet grijs voor zien van het Belgische kente kennummer KNA-352. Vernieling reclamebord Hulst - Een inwoner van Hulst deed bij de rijkspolitie in zijn woonplaats aangifte van een vernieling aan een reclame bord dat was bevestigd aan de gevel van zijn bedrijf aan de Lange Nieuwstraat in Hulst. Het schadebedrag is ongeveer 1500 gulden. Boompjes vernield Kloosterzande - Twee bewo ners van de Cloosterstraat in Kloosterzande deden bij de rijkspolitie aangifte van ver nieling. In hun tuin waren enkele boompjes en wat strui ken ten prooi aan vernielings- zucht gevallen. Inbraak in winkelmagazijn Sluis - Afgelopen zondag werd ingebroken in het maga zijn van een winkel aan de Kaai in Sluis. Vermist worden twee portemonnees met daarin een bedrag van 112.000 Bel gische frank (ongeveer 5600 gulden). Verder werden wat cheques, een paspoort en een rijbewijs ontvreemd. Vernielingen in clubgebouw Zuiddorpe - In het afgelopen weekeinde richtten onbeken den vernielingen aan in het clubgebouw van de plaatselij ke schuttersvereniging St.-Se- bastiaan. Verder had men brand gesticht in het toilet. Auto slaat over de kop Oostburg - De automobilist F. B. uit Oostburg raakte gistera vond, vermoedelijk door het rijden met een te hoge snel heid, in een bocht van de Phi- lipsweg met zijn voertuig van de rijbaan. Hij belandde met zijn personenauto in de rech- terberm. Daarbij sloeg de auto over de kop en werd geheel vermeld. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Van onze verslaggever Roosendaal - Het inzetten van GGD-ambulances van het streekgewest over de grens in Essen gaat niet ten koste van de inwoners van het streekgewest. Het kost het streekgewest geen geld en de paraatheid in eigen gebied wordt er niet minder om. Dat verzekerde gisteren GGD- directeur C. Lieberwirth gisteren de leden van de gewestelijke commissie voor volksgezond heid. De commissie had weinig moeite met het gaan opereren van de ambulances in Essen. „Blij dat aan een belachelijke situatie een einde komt," vond mevrouw M. Moerdijk uit Roo sendaal. Hiermee doelend op het feit dat Essen zo dicht bij Roo sendaal ligt, dat patiënten uit die Belgische gemeente veel eer der met een ambulance te berei ken zijn vanuit Roosendaal. Spoedgevallen mogen voortaan ook de grens over naar het Roosendaalse ziekenhuis. Essen betaalt voor de ritten van de Nederlandse ambulances over de grens. Onduidelijk is nog of deze extra inkomsten voor het Centraal Orgaan voor de Tarie ven in de Gezondheidszorg (COTG) aanleiding zijn om de tarieven voor de ambulances in het streekgewest te verlagen. Met het COTG wordt daarover nog gesproken. Uitdrukkelijk werd gisteren ge steld dat geen patiënt in het streekgewest blijft liggen omdat de ambulance in Essen wordt ingezet. vertrokken de laatste deelne mers, waarna het bestuur van WSV Zeldenrust vertelde dat er 544 deelnemers hadden inge schreven. Om ongeveer 18.00 uur was de laatste deelnemer terug. De reacties van de deelnemers waren allemaal positief. Zeker toen bleek dat iedereen een bak je moet mosselen mee kon ne men. Deze eerste Mosseltocht was voor WSV Zeldenrust een geslaagd evenement. Van onze correspondent Terneuzen - Wandelsportver eniging (WSV) Zeldenrust hield zaterdag de eerste Mos seltocht, een wandeltocht vanuit Philippine. Om 9.00 uur verliet de eerste wande laar het startlokaal om te genieten van de omgeving van Philippine. De kortste afstand liep richting België om via landelijke wegen na zes kilometer weer terug te komen. De 12 en 20 kilomter gingen richting Braakmanbos, waar op ruim zes kilometer een rustplaats was gesitueerd. De deelnemers genoten hier van het zonnetje en een drankje, soep of een broodje. Na de pauze ging het verder door het Braakman- bos. Daar voerde een splitsing de 12 kilometertocht terug via Bel gisch grondgebied naar Philippi ne. De wandelaars van 20 kilopmter kregen nog een ronde van bijna zeven kilometer door het Braak manbos om terug te keren bij het rustpunt en daarna gezamenlijk met de 12 kilometer en daarna ook de 6 kilometer terug in Phi lippine te komen. Om 15.00 uur Van onze verslaggever Bunnik - Het Juliana Welzijn Fonds heeft de Stichting Alge meen Maatschappelijk Werk Zeeuws-Vlaanderen verblijd met een bijdrage van 70 mille. Veer tigduizend gulden is bestemd voor haar nieuwe accommodatie in Terneuzen en dertigduizend gulden voor inrichting van haar nieuwe huisvesting in Hulst. (ADVERTENTIE) v"n zijn zusje, maar werd al "el erger. De vrouw zei gisteren at zij om verschillende redenen ooit iets aan haar ouders heeft erteld. Van der L. chanteerde "ar. Hij zou haar ouders vertel- van slechte schoolcijfers, zo- at haar pony verkocht zou wor- ei?' Bovendien was het contact haar moeder op zijn minst W te noemen. an der L. ontkende gisteren ..es- Hij gaf alleen toe dat hij J" zus als pesterijtje wel eens Van onze correspondent Sas van Gent - Houtepen 1 heeft het net gered in de landelijke derde klasse G. Bij aanvang van de slotronden in het bowlingcentrum in Breda stond Houtepen 1 met 3V2 punten voorsprong op naaste concurrent en gastheer BT Never Down aan de leiding. Na afloop moest driftig gecij ferd worden wie kampioen was. Houtepen 1 gaf die pun- tenvoorsprong volledig uit handen, maar pakte de titel toch op basis van een hoger aantal gescoorde pins en pro moveert naar de tweede klas se. Nervositeit heeft de Sasse for matie ongetwijfeld parten ge speeld, want geen moment kwam dat team in het vertrouw de en zo overtuigende ritme. Het begon al met een 1-2-nederlaag tegen hekkesluiter Bel uit Etten- Leur. Toen daar nog eens een 0-3-verIies tegen het eveneens laag geplaatste Middelburg bij kwam, leek Houtepen 1 de titel uit handen te geven. In de laat ste ontmoeting herstelde de Sas se formatie zich en versloeg Sacharias uit Hoogerheide met 2V2-V2. Voor Houtepen 1 was het een goede zaak dat BSV Goes naaste concurrent Never Down een puntje afsnoepte, anders had de titel naar de thuisspelende formatie gegaan. Houtepen 2 deed het beter in de tweede klasse B. In het bowling centrum in Oosterhout koesterde die formatie zich weinig illusies op het kampioenschap. Men stond drie punten achter op kop loper BV Oosterhout en het thuisvoordeel van die formatie ingecalculeerd, kon die ploeg nauwelijks nog bedreigt worden. Zo was de algemene opvatting. Toch legde Houtepen 2 de koplo per het vuur nog na aan de schenen. Het begon met een 2-1 zege tegen die koploper. Dat bood perspectief, maar dat opti misme werd grotendeels de grond ingeboord toen men in de tweede ronde onderuit ging (0-3) tegen De Ruit uit Dordrecht. Daardoor verspeelde Houtepen 2 de kans op de titel. In de derde wedstrijd pakte men nog wel een overtuigende 3-0 zege tegen Smits uit Eindhoven, maar dat was één punt te weinig om de koploper van zijn voetstuk te stoten. EINDSTANDEN Tweede klasse B: 1. BV Oosterhout 39'/» punten, 2. Houtepen 2 (Sas van Gent) 38'A, 3. Alcazar (Puttershoek) 35, 4. Flying Bowling (Veldhoven) 35, 5. De Ruit (Dordrecht) 33, 6. Lucky Strike (Gorinchem) 32, 7. Van Gaal (Druten) 31, 8. Smits (Eindhoven) 8 punten. Derde klasse G: 1. Houtepen 1 (Sas van Gent) 39 punten 32.012 pins. 2. BT Never Down (Breda) 39 (31.761 pins), 3. BSV Goes 32'A, 4. Sacharias (Hoogerheide) 29l/j, 5. BV Middel burg 21, 6. Bel (Eindhoven) 20 pun ten. Suzuki Swift Spirit The Giant Suzuki Swift Spirit. Al vanaf f 19.995,- (exclusief kosten rijklaar maken). SUZUKI SLUISKIL: Automobielbedrijf Moret B.V., Pierssenspolderstraat 25, 01157-2710. Sub-dealer: KOEWACHT: Garage Hans Drijdijk, Emmabaan 4, 01146-1841.

de Stem | 1993 | | pagina 15