I m Uitvaart vaak slecht geregeld' GENHEID JONGE i 49 39 De geruisloze terugkeer van de electroshock MODE visie eijaatt V Ruim acht miljoen Nederlanders zijn onvoldoende verzekerd wijzer Kip met kokos Fransen ontdekken de vrouw van jaren de 990 Chlamydia kan ernstige kwaal tot gevolg hebben Tabakgigant: winst dankzij Derde Wereld ticulieren BETROUWBARE rERWARMINGS- U.LATIE CONSUMENT iO BFR523 J39 |(9 |99 |99 o> CO f9 De kosten kunnen behoorlijk oplopen. Drieduizend gulden is tegenwoordig een absoluut minimum voor een begrafenis. !>m te zoenen nkje, jubileum, receptie, Jverloving, overwinning,' I, Abraham, openbare Idoor, mag best eens in l/el op de pagina leilijk is dat niet en duur lijn. Prijs per regel of U 2,40*, één grote regel 1,89 resp. 3,04*. len van een foto of In formaat van 35 x 45 I 15,96 resp. 16,76* Irieven op aanvraag. Bij ptaling wordt 4,50 And. Foto's worden niet 1076-236442 of geef uw [plaatsing af bij één van pchriftelijke opgaven b geaccepteerd indien lend zijn, ook indien uw pijgevoegd is. I het recht voor teksten Ji redenen te weigeren, ■klachten bereiken over 1st behoudt de uitgever pr om de naam van de r bekend te geven. gelden op zaterdag bingsnieuws kolom op donderdag O 1148-1243 - Kloosterzande s MAANDAG 22 MAART 1993 maand GROOTMOEDERS SAUS Isla en aardappelkroketjes Ook voor: EVENEMENTEN KOUDE SCHOTELS DINERS BUITENSHUIS ZAALTJE 30 IS I PERS. m I AS film A 99 Ikleinbeeld IX 36 opnames Bas 110cassette O 99 24 opnames m zelfklevend ■fotoalbum J (div.soorfen Kwaliteits foto 's bij SCHLECKER Nu nog voordeliger Foto-afdruk - va- 1Q 9x9 - IÏ7 Iroto-aiaruK v.a. ^Q" 9x9 ■9x13 'van dia '10 x 15 iSgatie, -,39l I blijvend goedkoop!' 22.3.1993 t/m 27.3.1993 zolang de voorraad strekt PRIJSWIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN Calgon ultra H Q 99 1 kg 4899 IQ, f 8,- retour vla bank ot giro Glassex glasreiniger f navul div. soorten, 500 ml 879 Amoniak 0,5 liter -$9 Dubro Ballerina doekjes 3/1 898 4 >99 Depa huisvuil- zakken 20/1 859 Melitta snelontkalker 150 ml 839 AS sponsdoekjes - 4/1 AS allesdweil i 50 x 60 cm Dames mini- i verband 20/1 "I Kleenex tissue's H wit, 100/1 879 Natusan babyolie J\ 95 200 ml 895 Wilkinson wegwerp- Q 79 mesjes 5/1 829 £m Nivea creme 150 ml e, Dinteloord, Dreumel, Drunen, sen, Kloosterzande, 2 tellendam, St. Willebrord, 3 x in rdere filialen in geheel Nederland jjiionze redactie consument [jen Haag - Een meerder- van de Nederlandse bevolking is niet of onvol doende verzekerd voor uit- faartkoBtên. Ruim acht miljoen mensen beschik ken over geen of een on toereikende polis. Hooguit Eea op de drie Nederlan ders is op afdoende wijze verzekerd voor de afwik keling van de kosten voor een begrafenis of crematie. Dit blijkt uit een landelijk marktonderzoek, dat onlangs in opdracht van de Stichting EBO (behorend tot top tien van uit- vaartverzekeraars) is verricht. De studie wijst uit, dat ander- iill miljoen mensen niets gere geld heeft. Opvallend is, dat zo'n ies tot zeven miljoen mensen onderverzekerd zijn zonder zich Jaarvan bewust te zijn. Ze leven ia de veronderstelling hun part- ners en familie tezijnertijd te kunnen vrijwaren van uitvaart kosten (drie- tot zevenduizend golden), terwijl dat niet het ge- ral is. Dit geldt zeker voor de mensen, die van huis uit een uitvaartver- zekering hebben meegekregen, die niet meer bedraagt dan twee honderd tot driehonderd gulden pa persoon. Of zij, die een dek- ifflde verzekering hebben afge sloten met een bedrag, waarmee geen of onvoldoende rekening is gehouden met de stijgingen van aüvaartkosten. Het is ook moge- lijk, dat polisbezitters wel over een waardevast pakketverzeke- ring beschikken, waarin echter wezenlijke onderdelen ontbre ken. Grafrechten Ze kufinen ook een begrafenis- ierzekering hebben en te weinig rekening hebben gehouden met het gegeven dat ze in een ge meente wonen, waar de graf- rechten erg hoog zijn. De graf rechten kunnen momenteel op lopen tot vele duizenden gul- dens. Het komt ook voor, dat verzekerden een polis hebben af gesloten bij een plaatselijke ver eniging, die slechts een minimale .of te kleine financiële tegemoet- in de uitvaartkosten uit- Veel Nederlanders zijn onderverzekerd en leven in de veronder stelling hun partners en familie tezijnertijd te kunnen vrijwaren van uitvaartkosten (drie- tot zevenduizend gulden), terwijl dat niet het geval is. foto archief de stem ïn de uitvaartkosten kunnen be hoorlijk oplopen. Drieduizend galden is tegenwoordig het abso lute minimumbedrag voor een begrafenis. Voor vijfduizend gul- Jen kan een verzorgde uitvaart (begrafenis of crematie) worden geregeld, maar daarbij zijn nog niet de kosten van een grafsteen, advertenties en de koffietafel meegerekend. Voor zevendui zend is volgens de Nederlandse Me van Ondernemingen in het l'itvaartverzorgingsbedrijf (Nu- vu) alles meeverzekerd. Er zijn overigens twee soorten uitvaartverzekering: de kapi taalverzekering, waarbij na overlijden een bedrag ineens wordt uitgekeerd, en de natura- «erzekering. Het bedrag, dat wordt uitgekeerd bij een kapi taalverzekering kunnen nabe staanden naar eigen goeddunken gebruiken. Er is geen controle. Bij de natura-verzekering wordt geen geld uitgekeerd, maar wordt de uitvaart door de verze keringsmaatschappij geheel ge regeld volgens de wensen (over eengekomen polisvoorwaarden) van de verzekerde. Rouwverwerking Bet niet afsluiten of verwaarlo zen van uitvaartpolissen heeft volgens verschillende verzeke raars te maken met het taboe op de dood. „Veel mensen denken niet graag na over wat er na hün dood moet gebeuren. De drempel om over die dingen te praten, is nog niet geslecht. Dat geldt in nog sterkere mate voor het 'rege len' van die zaken." „Als dat niet gebeurt, kunnen zeer pijnlijke situaties ontstaan. Bijvoorbeeld, wanneer de uit vaartkosten onvoldoende of juist helemaal niet gedekt zijn. Dan kunnen er acuut financiële pro blemen ontstaan. Dit soort toe standen heeft ook gevolgen voor de rouwverwerking. Als de na bestaanden in een zeer geëmoti oneerde toestand allerlei romp slomp moeten afwikkelen, dan krijgen ze al vrij snel het gevoel iets niet goed gedaan te heb ben," aldus adjunct-directeur H. de Zoete van de Facultatieve Verzekeringen NV in Den Haag. De verzekerden moeten, zo wijst ook het marktonderzoek wel uit, nadrukkelijk oog hebben voor de polisvoorwaarden en de be trouwbaarheid van de verzeke ringsmaatschappij. Nederland telt momenteel zo'n achthonderd ondernemingen, stichtingen en verenigingen, die uitvaartverze keringen afsluiten. Toezicht De Verzekeringskamer heeft de minister van Financiën inmid dels geadviseerd om scherper toezicht uit te oefenen op de verzekeraars. Dit toetsingsor gaan dringt aan op de komst van een nieuwe wet, waarmee een sanering (aanpak van onderne mingen belust op winstbejag) in de sector van uitvaartverzeke ringsmaatschappijen kan wor den verwezenlijkt. De Verzekeringskamer wil ook strengere eisen voor de bereke ning van de premiekosten op basis van de nationale sterfte- kanscijfers. De tariefstelling is veelal gekoppeld aan datum van afsluiting van de polis, de leef tijd van de cliënt en zijn/haar gezondheidstoestand. Bij een begrafenisverzekering kan ook te weinig rekening gehouden zijn met grafrechten. In sommige gemeenten kunnen grafrechten momenteel oplopen tot vele duizenden guldens. foto anp Electroshock: 170 volt door de hersenen als behandeling tegen ho peloze depressie. Onlangs liet de VPRO zien hoe dat nu pre ses in zijn werk gaat. Heel opmerkelijk. Geen dra matische beelden: de patiënten waren, een beetje daas en met een beetje hoofdpijn, weer snel terug in de wereld. Een me vrouw zag voor het eerst na mnge tijd de zon weer schijnen. opmerkelijker - en zeker v°or zo'n omroep als de VPRO - was het geheel ontbre ken van kritisch commentaar. Electroshock is nu een gewone behandeling in de psychiatrie en dat was tien jaar geleden wel even anders. Tien jaar geleden liepen de gol den van kritiek op deze behan deling nog hoog op. De Kamer ê'ng zich er mee bemoeien, de Inspectie voor de Volksgezond heid vaardigde strenge richtlij nen uit. Electroshock mocht voo«<taH afleen maar met toe- •temming van de patiënt of zijn en dan nog alleen als allerlaatste redmid del, als echt niets meer helpt tegen een hopeloze depressie. De kritiek, die vooral uit de gelederen van (ex-)patiënten opsteeg, was heel begrijpelijk. Want electroshock was aanvan kelijk een bizarre, wrede en onzorgvuldig toegepaste be handeling. Voor de oorlog was het een Italiaanse psychiater opgevallen dat epileptische pa tiënten zelden depressief zijn. Dus, zo redeneerde hij. als je bij depressieve patiënten een epileptische aanval opwekt dan zou dat best eens kunnen hel pen tegen depressie. Zo gere deneerd, zo gedaan. In 1938 wekte Cerletti voor het eerst bij een patiënt een epilep tische aanval op met een stroomstoot door de hersenen. Dit ging bij volle bewustzijn en de spierkrampen door de opge wekte epileptische aanval bra ken niet zeiden de botten van de patiënt. Vreselijk. „In '54 hebben de idioten me 12 x lens geslagen en 'genezen' naar huis gestuurd," schreef de manisch-depressieve arts en schrijver Simon Vestdijk, „nu, ik was genezen, want ik was ook mijn geheugen kwijt, zodat ik thuis niet eens meer wist waar de plee was." De shock - en daar zijn gedocu menteerde gevallen van be kend - werd in die tijd soms ook gebruikt bij wijze van straf. „Electroshock heeft niet de psychiatrie in diskrediet ge bracht," aldus het gezagheb bende doktersblad de Lancet in 1981, „Het is precies andersom. De psychiaters zelf hebben de electroshock in diskrediet ge bracht." Maar net toen de dagen van de electroshock geteld leken, toen staatssecretaris Til Gardeniers er zelfs over dacht om de be handeling te verbieden, patiën tengroepen als de Cliënten bond en de Nationale Anti Shock Aktiegroep een zeer ef fectieve actie tegen de shock voerden, precies op dat mo ment begon de electroshock aan een triomfantelijke terug keer. De behandeling werd, zoals al gemeld, in 1983 onder curatele geplaatst. De uitvoering van de shock werd aanmerkelijk ver beterd.' de patiënt wordt nu met een licht roesje heel even weg gemaakt en spierverlappende middelen gaan de bottenbre- kende effecten van de shock tegen. Heel opmerkelijk was de 'bekering' van de psychiater Frank van Ree. Frank van Ree was aanvanke lijk, samen met de actiegroe pen, fel tegen electroshock: in zijn psychiatrisch instituut Vo gelenzang werd sinds 1973 niet meer geshockt. Maar vanaf 1976 vertoonde het aantal zelf moorden op Vogelenzang een scherpe stijging. „Uit de ziekte geschiedenissen bleek onder welke gruwelijke omstandighe den deze veelal depressieve mensen de dood vonden." Hij herzag zijn mening en dat maakte diepe indruk. Van Ree (nu gepensioneerd) was geen gewone psychiater, niet zo'n koele medische kikker die van uit een ivoren toren wel eens even vast zal stellen wat goed is voor de patiënt. Hij slikte alle door God aan de psychiaters gegeven medicijnen zelf, liet zich met dwangbuis en al in de isoleer opsluiten, onderging zelf een aantal electroshocks. Hij wist dus waar hij over sprak. Zijn ommekeer was niet makkelijk weg te wuiven. De wereld is voor de depressie ve patiënt een eeuwig tranen dal, een onbestemd verdriet grijpt hem naar de keel, de dag komt niet om, de tijd stolt, de zon komt nooit meer op. slapen gaat slecht, bewegen gaat tra ger, alles is beter dan dit leven, zelfmoord is een aanlokkelijke ontsnapping uit dit eeuwige niets. Tegenover deze ramp lijkt een electroshock het min dere kwaad. Want de laatste jaren is steeds duidelijker geworden dat elec troshock in de helft van de gevallen wel degelijk helpt. Zelfs tegenstanders geven dat nu meer en meer toe. De be handeling heeft, door het roes je en de spierverslappende mid delen. niets meer weg van de schrikwekkende ingreep van weleer. De bijwerkingen blij ken zich meestal te beperken tot een kortdurend geheugen verlies. Electroshock is geen wonder middel. Vaak is er geen blij vend resultaat, want er is nogal wat terugval. Maar het is ook duidelijk geworden dat patiën ten die na een shock een de pressie krijgen weer goed gaan reageren op geneesmiddelen, terwijl eerder die middelen bij hen geen enkele uitwerking meer hadden. Kort en goed. De resultaten lijken bij deze 'nee heb je en ja kun je krijgen' ziekte zo mee te vallen, dat men nu zelfs over weegt om electroshock niet meer als uiterste redmiddel te gebruiken, maar als therapie van eerste keuze. Dat wil zeg gen: eerst die shock en dan pas de medicijnen. Door Marijke Prins De combinatie van kip en garnalen levert de basis voor een geurig kokosgerecht dat uit West-Afrika stamt. Hier een westerse variatie. Voor vier personen Voorbereidingstijd: 10 minuten Kooktijd: 60 minuten 2 kippepoten in vier stukken gesneden 150 gram gepelde garnalen (Noorse) snufje tijm 2 takjes selderij 150 gram gemalen kokos 4 rijpe tomaten 2 eetlepels tomatenpuree 2 eetlepels olie 1 afgestreken theelepel cayennepeper 400 gram rijst 1 teen knoflook in stukjes gesneden zout naar smaak Laat eerst de kokosmelk trekken door een halve liter kokend-heet water te gieten op 150 gram gemalen kokos (in Indische winkels verkrijgbaar onder de naam santen). Overgiet ook de rijpe tomaten met kokendheet water; enkele minuten later kunnen ze worden gepeld en in vieren gesneden. Hak en snij de kip in vier stukken. Spoel de kip in een vergiet onder stromend koud water. Zet de kip op met ruim een halve liter water, garnalen, wat zout, een snufje gedroogde tijm, een takje selderij en een kneepje citroen. Kook de kip in 30 minuten gaar. Haal dan kip en garnalen uit de pan en zeef de bouillon. Ontdoe de kip, wanneer hij is afgekoeld, van zijn vel. Kneed de inmiddels afgekoelde kokos, zodat alle sappen eruit worden gehaald en zeef de kokosmelk. Meng bouillon en kokosmelk in een pan met de in vieren gesneden tomaten en de tomatenpuree. Laat het geheel 15 minuten pruttelen. Voeg de rijst toe en controleer of er nog voldoende vocht in de pan zit; de rijst moet de hoogte van twee vingerkootjes onder water staan. Strooi ook de cayennepeper erbij. Laat de rijst in de geurige saus gaar koken. Totdat het vocht verdwenen is deksel van de pan; als er putjes in de rijst verschijnen, gaat de pan op een plaatje en de deksel óp de pan. Bak de kip en garnalen nog een paar minuten in de olie, die wordt verrijkt met stukjes knoflook. Garneer het vlees met een gesnipperd takje selderij. Serveer het vlees bij de rijst. Als groente is een eenvoudige salade passend: in grote stukken gesneden komkommer of geraspte wortel. Door Jetty Ferwerda De Franse mode-ontwerpers hebben de vrouw van de jaren negentig ontdekt. De vrouw, die niet langer meer een aan- kleedpop wil zijn en zich niet meer wenst te conformeren aan het beeld dat veel mannen (nog) van haar hebben. Op straat is ze al gesignaleerd, gekleed in een stoer jack, af gedragen jeans en stevige stappers. Een beetje jongens achtig en rebels, maar toch volwassen en zelfbewust. Dat sterke, onafhankelijke ka rakter inspireert ontwerpers. Dat blijkt uit de najaarsshows vorige week in Parijs. Het is immers een signaal uit deze tijd. De vrouwen maken zich eerder druk om de toekomst van hun kinderen, het milieu en de samenleving dan om hun uiterlijk. Als hun kleding maar makkelijk, beschermend en simpel is. Voor zijn vrouw van deze tijd zoekt Karl Lagerfeld voor zijn eigen collectie inspiratie in de middeleeuwen. Hij creëert een soort Jeanne d'Arc, die een kruistocht voert tegen de alge hele malaise. Haar harnas is een combinatie van lange rok, met lang, smal jasje en einde loze variaties daarop. Rokken bestaan uit losse pa nelen die over elkaar heen worden gedragen, of waartus sen zich transparante tule be vindt. De kleuren zijn donker, variërend van zwart tot stem mige bostinten. Als accessoi res gebruikt Lagerfeld soepele leren helmpjes, lange zilveren kettingen en hoge enkellaar zen met overhangende kap pen. Katharine Hamnett borduurt voort op het jaren zeventig thema. Een nonchalante, doch bestudeerde hippiestijl voor de vrijgevochten vrouw: lange jassen en vesten van langharig schapewol, angora-breisels en pakken in jaren zeventig-snit met te brede revers. De ontwerpers lijken de tijd geest goed aan te voelen. Het stofgebruik, de combinaties en het silhouet sluiten aan op wat de moderne vrouw wil. De gerecyclede stoffen beant woorden aan haar betrokken heid bij het milieu. Stevige materialen als tweed en wol vormen een beschermend pantser, en gebreide materia len voldoen aan de vraag naar comfort en zachtheid. De ste vige (mannen)schoenen zorgen voor een vaste grip. De vrouw van de jaren negen tig is zelfs in levenden lijve op de plankiers aanwezig. Super modellen als Linda Evange lists en Claudia Schiffer wek ken alleen nog maar het en thousiasme van de fotografen. Een nieuwe generatie manne quins, onder aanvoering van Kristen McEnamy en Kate Moss, neemt langzaamaan hun toppositie over. Met name McEnamy symboliseert met haar breedgeschouderde, atle tische lijf, korte haar en sterke uitstraling de vrouw van nu. Ze is niet voor niets Karl La- gerfelds muze. Utrecht (anp) - Naar schatting ruim 40 procent van de chlamydia- infecties stijgt vanuit de baarmoederhals op naar het baarmoeder slijmvlies en de eileiders. Daar kunnen ze tot ernstige aandoenin gen leiden, die onvruchtbaarheid, buitenbaarmoederlijke zwan gerschap en chronische buikpijnklachten tot gevolg kunnen heb ben. Drie Amsterdamse gynaecologen en onderzoekers noemen chlamydia trachomatis (CT) in het SOA-bulle- tin de belangrijkste bacteriële ver wekker van seksueel overdraagba re aandoeningen (soa). In de 'lagere regionen' veroorzaakt ze infecties van de urinewegen en de baarmoe derhals. Ongeveer 70 procent van de infec ties verloopt zonder symptomen als afscheiding en bloedingen. Deze infecties vormen de bron van waar uit CT kan opstijgen en ook kan worden doorgegeven aan de seksu ele partner of, bij een geboorte, aan de baby. Een bijkomend probleem is dat een negatief uitgevallen test op de aan wezigheid van CT in de lagere urinewegen en de baarmoederhals nog niet wil zeggen dat ook de hoger gelegen organen niet zijn geïnfecteerd. Londen - In vrijwel alle ontwikkelingslanden is de sigarettenver- koop vorig jaar sterk gestegen. British and American Tobacco (BAT), de grootste sigarettenproducent ter wereld, heeft daardoor in 1992 een recordwinst van 2,3 miljard dollar kunnen boeken, een kwart meer dan het jaar daarvoor. De Wereldge- zondheidsorganiatie (WHO) heeft alarm geslagen. Van Brazilië tot China, en van Bulgarije tot Zimbabwe wordt er meer gerookt, terwijl het aantal rokers in de rijke landen juist aan het afnemen is. „In Afrika is zowel de omzet

de Stem | 1993 | | pagina 7