Terugkeer van de Blauwe Dame POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER Blackjack tussen De Griete en Hoedekenskerke op de voormalige trots van Lloyd ;ht brand in moeder ;rleg tussen Nederland ig genomen lezoeken de land'-beurs Hengelsportvereniging Zaamslag 25 jaar oud Eerste grote truckshow in Waterlandkerkje in juni Heitje voor Karweitje Hulst Jubileumconcert Cantorij ZEELAND Marechaussee neemt 'rijdende bom' in beslag SCHIETINGEN KAARTINGEN lifiS Unet0 ELEKTRONISCHE BEVEILIGING HEEFT IETS BESCHERM-ENGELACHTIGS... rrit MAANDAG 22 MAART 1993 gens het in bezit zijn van den wapens. In beslag genorne^ I werden enkele zogenaamde vu®' P dermessen en traangasbus]^ Drie Joegoslaven liepen tegen I lamp omdat ze reden in een au I die in zo'n slechte staat vvas, M van een 'rijdende bom' sPraI was. Het voertuig was op vu® plaatsen doorgeroest en n gladde banden. Verder w^etj ware" de accu en de gastank los in voertuig aangetroffen en bovendien lek. De auto werd in I beslag genomen. Ook wer^enhet personen bekeurd wegens niet in bezit zijn van êel identiteitspapieren. woonster op tijd schade. Dat was het ig in de woonkamer van aan de Oosterstraat in Terneuzenaar P.K., heeft i ?bben gesticht. fen zijn moeder was de reden ingesloten en wordt vandaag delburg. De moeder is niet cjdag op zaterdag rond 00.20 a de brandweer uit Axel kon ewoonster, die boven lag te verd binnen enkele minuten hwijzingen van getuigen. Op ?rd nog een racefiets aange- stolen. De eigenaar van deze t bij de politie gemeld. eesluis bij Terneuzen de eerste gesprekken plaats lover de bouw van een nieuwej |zet hiertoe is gegeven doorj nans met een brief aan zijr bp een diepte van 18 meter wor den gebracht waarbij tevens de bochten ter hoogte van Sas van lent en Sluiskil worden wegge- verkt. Ook moeten er alternatie- Iven komen voor de bruggen over len de Zelzaatse tunnel onder het' (kanaal. Momenteel verwerkt Gent pep (jaar 25 miljoen ton goederen. De I maximale capaciteit is 30 mill joen, mede dank zij de inzet van I het sluispersoneel in Terneuzen. Mortier noemde de zeesluis in i Terneuzen de drukste van de gehele wereld. narechaussee van de brigade ren weekeinde op de Tractaat-j houden die in het bezit waren pe tijdens het rijden een grote zak uana zat. Bij controle in de auto urder ook nog 100 gram verborgen Pnaar Terneuzen gekomen om nog Éezit waren van een grote som in het krijt te staan bij de justitie| pns een eerdere overtreding van dp België gezocht wegens soortgelijke bngenisstraf tegoed. In overleg met felburg kregen allen een geldboete fder werden drie andere Fransen enl I het bezit waren van 30 gram hasj.j ten in beslag genomen en proces j bezoekers hebben zondag in een I ibeurs 'Alterna Zeeland'93' be-1 (standhouders lieten zien dat er j dan alleen maar een bezoek laranorma', die vorig jaar in de| houden. het zoeken naar jezelf en de zin I van het leven. Wat dat betreft I konden de bezoekers hun hart] ophalen: filosofie, edelsteenthe rapie, bio-energetica, meditatie technieken, rustgevende cd s I (neurosonische soundtracks), I floating en boeken met informa-1 tie over het bewust worden vanj het onderbewustzijn. Van onze correspondent Terneuzen - De koninklijke ma" rechaussee in Terneuzen heeam| het afgelopen weekeinde-'ex® I aandacht besteed aan het toe-j zicht op vreemdelingen. Zes per- I sonen werden aangehouden *e' I Van onze verslaggever Paul de Schipper Antwerpen - De scheepshoorn bast over zonnig Antwer pen. Passagiers gooien serpentines over de railing. Vrouwen zwaaien met halsdoekjes, mannen met petten. Sleepboten schieten met hun waterkanonnen recht om- og een regenboog over de Schelde. Boven de twee I zwarte schoorstenen dartelt een helikopter. Langzaam verwijdt zich het gat tussen de wal en de machtige blauwe romp. De Achille Lauro, een schip met een Zeeuwse historie, kiest zee en wij zijn aan boord. I Zeeuwse historie inderdaad, want in 1939 werd in Vlissingen de kiel gelegd, 30 millimeter dik al. Bouwnummer 214 van de 1 scheepwswerf De Schelde kwam inde vaart als Willem Ruys, het vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd en de trots van de natio- ,e koopvaardij. Na vijftig jaar I was het schip voor het eerst weer terug in de Zeeuwse wateren. Bijna duizend passagiers zijn er aan boord. Negenhonderd voor een dagtrip naar Zeebrugge en de rest voor een cruise langs de ffesteuropese kust. De dagtrip is georganiseerd door Jacques Rom, journalist bij La Libre Belgique, voorzitter van de European Shipping Press Asso ciation, maar eerst en vooral shiplover. „Meneer, kom aan aan noord en laat uw zorgen aan de i. Geloof me, cruisetoerisme js de toekomst. Zeg nou zelf, zo'n schip als dit midden in I Antwerpen, honderd meter van I 't stadhuis, dat is toch een troef. i ben je eenmaal los van de d, dan trekt de wereld aan u I voorbij. Weg de agressie, weg de I dagelijkse haast, u kunt zich s de dag laven aan de wel- dvan het maritieme leven." Weldadige heimee De trossen gaan los. De Antwer penaren hebben weer even dat gevoel van vroeger. Even de wel dadige heimwee naar de Congo- boten: de Fabiolaville, De Leo- poldville en de Albertville. Hier, vanaf Het Steen vertrokken ze naar de brousse van Afrika, ge laden met immigranten en mis sionarissen. De Willem 8uys...nee, sorry, da's Hollandse nostalgie. Niet de Willem Ruys maar de Achille Lauro kiest zee. „Ik ben verliefd op dit schip," zegt organisator Rom. Vanonder de vloerbedekking bij de bar kruipt een kakkerlak onbekom merd omhoog richting witte wijn. Niemand die erop let. Jac ques Rom is in zijn element, groet links en rechts oude ken nissen, zoent dames met een glas wijn en een sigaret in een hand. „We noemen haar de Blauwe Dame," zegt kapitein Guiseppe Orsi. Er klinkt respect door in de stem van de gezagvoerder: „Ja een grand old lady, ik vaar er al elf jaar mee als kapitein, een fantastisch schip." Hij weet nog hoe de oude reder Achille Lauro de Willem Ruys overnam van de Rotterdamse Lloyd: „Dat was in 1964. De eerste jaren hebben we met immigranten gevaren, naar Australië, 1700 passagiers aan boord, als beesten op elkaar ge propt. Nu is het een luxe schip voor cruises. We nemen nu maar 1000 passagiers mee, dus die hebben veel meer accommoda tie." zenden klinknagels aan elkaar. Stevig, want na meer dan vijftig jaar vaart het schip nog. Pas na de oorlog, in 1946, kon het 195 meter lange passagiersschip worden afgebouwd. Gedoopt als Willem Ruys maakte het schip in december 1947 de eerste reis naar Indonesië. Later volgden lijndiensten op de landverhui zersparadijzen van de jaren '50: Australië en Nieuw-Zeeland. Het zusterschip van de Willem Ruys, de Oranje, voer op dezelf de route. Een bizar incident deed zich voor in 1953 toen beide schepen elkaar in de Rode Zee wilden passeren, de een op weg naar Rotterdam, de ander met bestemming Djakarta. In volle zee voeren de twee zusters met een daverende klap vrijwel fron taal op elkaar. Toen de immigra tie-hausse voorbij was, verkocht de 'herenmaatschappij' zoals de Rotterdamse Lloyd ook wel heette, haar vlaggeschip aan de Italiaanse rederij Starlauro. De naam veranderde in Achille Lauro. De Italianen zetten hun nieuwe aanwinst in op de cruisemarkt. Wereldnieuws werd de Achille Lauro in oktober 1985 toen de 23-jarige Syriër Mohammed Issa Abbas met drie Palestijnen het schip kaapte en de passagiers enkele dagen gijzelden. „Nee, die kaping heb ik niet meege maakt", vertelt kapitein Orsi, „Het was mijn collega met wie ik in wisseldienst vaar." Zegetocht Eenmaal in Nederlands water, bij Saaftinghe, wordt de Achille Lauro weer even de Willem De bouw van het schip begon in 1939 op scheepswerf De Schelde i» Vlissingen, in opdracht van de Rotterdamse Lloyd. De Zeeuwse scheepsbouwers klonken hecta res staalplaat met honderddui- De Achille Lauro passeert Terneuzen. Overal waar de Blauwe Dame passeert, trekt zij grote aantallen toeschouwers op het land. foto's camile schelstraete Ruys. Daar begint het schip aan een zegetocht. Bij Walsoorden, bij de veerhaven van Kruinin- gen, op de havendam van Ter neuzen, op voorjaarsgroene dij ken van Zuid-Beveland, bij Vlis singen, overal staan groepjes zwaaiende mensen in de lente zon. „Henk was er zo vol van dat ie door het rode stoplicht reed. Hij las een advertentie in de krant: 'de oude Willem Ruys komt in Antwerpen' en hij was niet meer te houden." Tini Keijzer zit in een van de lounges. Haar man Henk, uitba ter van The Pub in Terneuzen, staat aan de railing te mijmeren terwijl de Achille Lauro tussen de zandbanken de kronkels van de Schelde volgt. „Goh man, wij kropen hier over het achterdek, psalmen zingen he, de hele dag door. Dat was in 1963." „Psal men zingen?" „Ja, zo noemden ze dat. Ik was matroos onder de gage bij de Rotterdamse Lloyd. Ik werkte op de Willem Ruys, een sjiek schip hoor. We moesten het teakdek polijsten met een stuk steen. Op je knieën over dat hout en maar schuren. Was je klaar dan kwam de eerste stuur man. Die had witte handschoe nen aan. Dan ging hij met een vinger over het dek en oh wee als z'n handschoen vuil was." Pret en vermaak Het sjieke schip is een pretschip geworden met zelfs een nudis- tendek. De ouwe Bernard Ruys had dat eens moeten weten. Bin nen net zo, pret en vermaak, de bioscoop vertoont een film, de vijf bars zijn vol, net als het casino: blackjack spelen tussen De Griete en Hoedekenskerke. „Henk belt me nooit als hij werkt," vertelt Tini, „Maar nou was hij helemaal opgewonden." Henk: „Ik ben als ketelbinkie begonnen. Nu ben ik getrouwd. Ik heb twee dochters, maar hier op de Westerschelde zie ik m'n jeugd terug." Even is hij stil, kijkt naar de zwaaiende mensen bij het gehucht De Griete. „Man, man, ik heb er wat liters verf opgesmeerd, allemaal silver- Ex-ketelbinkie Henk Keijzer met zijn vrouw Tini in een van de lounges. 'Hier op de Westerschelde zie ik mijn jeugd terug.' paint. Ja, want de Willem Ruys was toen zilverkleurig. Dan hin gen we op stellingplanken buiten tegen de romp en maar rollen met die dunne rotverf." De dekken van de Achille Lauro zijn pokdalige van het weggesle ten ijzer. „En Henk, hoe is het onderhoud nu?" Een afkeurend gebrom: „Hmm, Italiaans he, met een Franse slag." Bij Vlis singen passeren we de Royal Schelde Dock Shipyard, de wieg van de Achille Lauro. Weer staat er overal volk. De lage avondzon strijkt met lange stra len over de golven van Vlissin- gen-rede. De Prinses Beatrix draait net de veerhaven uit op weg naar Breskens. Gebiolo geerd door de aanblik van de Blauwe Dame geeft de veerboot kapitein hard stuurboord, rich ting Engeland: een ommetje. De Prinses Beatrix vaart zeker een mijl mee op langszij de Achille Lauro, passagiers zwaaien over en weer. Chaos Het Diner. Dat is op een trap dringen voor de glazen deuren van het restaurant. „Stomme Italianen, 't wordt een boel hier." Een van de Belgische or ganisatoren van de trip naar Zeebrugge voorziet een chaos bij het diner van de dagpassagiers, omdat het misloopt met de ta felindeling. Het diner biedt zalm, kreeft, watermeloen en een gebochelde accordeonist die met zijn linkeroog in zijn rechter- broekzak kijkt, zo weggelopen uit een piratenfilm. Een paar dekken lager, in de nachtclub paraderen de décolletés en de blote ruggen. Meisjes in bodys- tocking met pluimen op het" hoofd maken zich gereed voor het cabaret. Het feest gaat net beginnen en wij moeten weg. Dat is voor de cruise-passagiers die in Antwer pen zijn opgestapt. Een kwartier later zijn we weg uit het warme schip, weg uit de drijvende illu sie. Op de kille, donkere haven- pier van Zeebrugge kijken we nog een keer achterom naar de verleidelijke Blauwe Dame. Van onze correspondent Zaamslag- Hengelsportver-' eniging Sport en Ontspan ning (HVSO) uit Zaamslag vierde zaterdag het vijfde lustrum met een jubileum vishengelwedstrijd op de Westerschelde. Dhr Nuit werd winnaar met 91 pun ten. Aan de Éeehengelwedstrijd nabij de Griete namen in to taal 38 hengelaars deel. Voor iedere deelnemer was er een Prijs beschikbaar. Na afloop van de wedstrijd was er een feestavond met een diner in bet dorpshuis te Zaamslag, waarvoor 102 leden zich had den aangemeld. Voorzitter J. de Blaeij overhandigde aan de ex-bestuursleden van het eer ste uur R. de Vos en J. Lensen die nog steeds lid zijn van de vereniging een aandenken in de vorm van een beeldje van een vis. De Blaeij zei blij te zijn met de massale opkomst. „Als de ver eniging op deze manier verder gaat, zullen de komende 25 jaar geen probleem zijn." De hengelclub houdt negen club- wedstrijden op zee, vier op de binnenwateren en een grote internationale wedstrijd. Over het aantal jeugdleden heeft de vereniging niet te klagen. Voor hen wordt er ieder jaar ook een wedstrijd gehouden. Aan het slot van de avond kregen alle leden een body-warmer met het logo van de club als aandenken. 1 Dhr Nuit 91 pnt 2 T. Martijn 78 pnt 3 F. Meeuwsen 58 pnt 4 P. Hamelinck 53 pnt 5 J. van de Velde 51 pnt 6 Mw Dezutter 34 pnt 7 Dhr. Zaman 32 pnt 8 J. de Blaeij 27 pnt 9 W. van Drongelen 26 pnt Huldiging van enkele HVSO-leden. Voorzitter J. de Blaey (midden) helpt de gehuldigden R. de Vos (links) en J. Lensen bij het uitpakken van hun cadeau. foto wim kooyman Auto-inbraak Terneuzen - In de nacht van zaterdag op zondag werd in gebroken in een aan de Iepen laan te Terneuzen geparkeerd- staande personenauto. Uit het voertuig werd voor een waar de van 31000 gulden aan ge luidsapparatuur ontvreemd. Woning-inbraak Terneuzen - In de nacht van zaterdag op zondag werd in gebroken in een woning aan de Erasmusstraat in Terneu zen. Ontvreemd werd een be drag van 1200 gulden. Men was het pand binnengekomen via het forceren van een keu kenraam. Controle Terneuzen - De gemeentepoli tie van Terneuzen hield in sa menwerking met de stage- groep in de nacht van vrijdag op zaterdag een alcohol- en verkeerscontrole. Daarbij werden 70 automobilisten staande gehouden. Dat leidde vijf keer tot een proces ver baal wegens het rijden onder invloed. Twee bestuurders kregen daarvoor een schikking aangeboden van 400 gulden. Ook werden twee bestuurders geverbaliseerd omdat ze reden in een voertuig met gladde banden. Hardrijders Oostburg - De rijkspolitie in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft zaterdag bij een drie snelheidcontroles 192 automo bilisten geverbaliseerd wegens het overtreden van de maxi mum snelheid. Dat gebeurde zowel binnen als buiten de bebouwde kom. Gecontroleerd werden 976 voertuigen. De hoogstgemeten snelheid bui ten de bebouwde kom, waar 70 kilometer per uur mag wor den gereden, bedroeg 100 kilo meter per uur. Binnen een be bouwde kom was dat 101 kilo meter per uur. Grasbrandje Westdorpe - De vrijwillige brandweer van Westdorpe werd zaterdagavond om 22.55 uur opgeroepen voor een gras- brand nabij Passluis. De gehe le dag was men al bezig ge weest met het gras op het braak liggend stuk akker te verbranden, 's Avonds was dit weer tot ontbranding geko men, waarna de brandweer gealarmeerd werd. Deze had den met vuurzwepen de brand snel onder controle. In totaal is ruim twee hectare gras ver brand. Axel BEVOLKING - In de loop van februari is de bevolking van Axel met 6 personen toegeno men tot 12.153. Er werden 12 kinderen geboren en er vestig den zich 30 mensen. In februa ri vertrokken 29 mensen en overleden er 7. KAARTINGEN Oostburg - Bridge Sociëteit Oost burg, vrije wedstrijd. Groep A: 1. Remijn-Voogdt, 2. Zwaan-Van Dael, 3. Jonker-Martens. Groep B: 1. Ghijs-Verpaalen, 2. Van Ombergen-Du Puy, 3. Goossens- Kok. IJzendijke - Bridgeclub IJzendij- ke, achtste wedstrijd wintercom petitie. Groep A: 1. Colsen-Van JLooy, 2. Buyze-Van Mijnsberghe, 3. Van Mieghem-Post en Bak-Ar- noldi. Groep B: 1. Wijffels-Cuyle, 2. Keeman-Van de Water, 3. Hout-De Man. CLINGE Café De Smidse, 20 uur, kaar ting. LAMSWAARDE -Café De Lamsoren, 14 uur, vleeskaarting. ST.-JANSTEEN - Café 't Centrum, 14 uur, vlees kaarting. HULST -De Blaauwe Hoeve, 13 uur, kaarting KBO. Van onze correspondent Waterlandkerkje - Tijdens de Meerminnefeesten in Water landkerkje zaterdag 5 juni wordt voor de eerste keer een truckshow gehouden. Deze show begint om 13.00 uur en wordt omstreeks 17.00 uur beëindigd. Het is de bedoe ling dat er veel trucks met aanhangers te zien zijn. Tijdens deze show is er voor de deelnemende chauffeurs een barbecue en een country en westernband in de grote tent. Chauffeurs van geheel Zeeuws- Vlaanderen zijn welkom. De or ganisatie gaat uit van twee of drie trucks per bedrijf. Er wor den maar liefst honderd trucks verwacht. Voor trucks die na de show moeten blijven staan is er parkeerruimte beschikbaar. Tijdens deze show is er voor verschillende bedrijven een mo gelijkheid om zich te presente ren. Voor verdere inlichtingen kunnen belangstellenden zich richten tot Arnold de Wever, Stuerboutstraat 88 in Water landkerkje. De truckshow wordt georganiseerd in samenwerking met transportbedrijf Bron uit Waterlandkerkje. Van onze correspondente Hulst - De vastenactie in Hulst loopt volgens plan. Vorige week haalde men heel wat op met de tweedehands boekenbeurs 'en deze week kwamen de centen binnen van de actie Heitje voor een karweitje. De opbrengst van de boekenbeurs was minder dan voorgaande edities. De actie die de drie basisscholen opzetten, was succesvol. Leerlingen uit de groepen vijf tot en met acht van de scholen Moerschans, Willibrordus en Nobelhorst knapten tegen een kleine vergoeding allerlei karweitjes op. Deze actie kwam in de plaats van de fiets-in. In totaal werd 3600 verdiend en dat is duizend gulden meer dan in 1992. De vastenactie wordt afgesloten met een huis-aan-huis-collecte tussen 5 en 10 april. Van onze correspondente Hulst - De Cantorij der Basiliek verzorgde zaterdag een geslaagd jubileumconcert in de koorkerk van de Hulster basiliek. Er kwamen meer dan 300 mensen luisteren. De feestelijk versierde en verlichte ruimte vormde een inspirerend decor voor een programma van religieuze muziek dat vertolkt werd door de Cantorijleden onder leiding van Anton de Kort en de vocale en instrumentale solisten: Christa Biesemans (sopraan), Nadia Loen- ders (alt), Dick Boon (traverso) en Jos Verpoorten (orgel). Hoogtepunt van het concert vonden velen de Missa in G van Caldara en de virtuoos gespeelde suite voor fluit en strijkers van Telemann door het Antwerps Strijkersconcsort. Omdat er gemusiceerd werd in de voorkerk, werd een speciale sfeer gecreëerd en de aanwezigen die de uitvoerders na afloop een ovatie gaven, waren te spreken over de afwisseling van het concert. (ADVERTENTIE) Erkend Beveiligings installateur Elektronische beveiliging Oranjestraat 5 Tel. 01155-62710

de Stem | 1993 | | pagina 5