424-Uurszorg vanuit België' 4Dat is lang Teru Evergem: Geen vervuilende industrie aan toekomstig Kluizendok Ziekenfondsdirecteur over inkrimping dienstverlening Antoniusziekenhuis: Golden Earring 'rockt over Breskens' Lange wachttijden, dan uitwijken naar België B en W Oostburg: Geen bouwbedrijf in Zuidzande Zoon (38) sticht brand in huis van zijn moeder Dit jaar al overleg tussen Vlaanderen en Nederland Drugs in beslag genomen Honderden bezoeken de 'Alterna Zeeland'-beurs Blackjack tus Hengelsp Zaamslag A4 Reünie van oud-Meulenstraoters in Kloosterzande groot succes Arneinuiden dag zonder telefoon Marechaussee neemt 'rijdende bom' in beslag Dal probleem lost u het beste op mei een ..Kleintje In de Stom. Immers met minstens vier van de tien Stemlozere en lezeressen die speciaal belangstelling hebben voor onze „Kle4ntjes"-rubrlek .Personeel gevraagd" ligt het voor de hand. dat er snel en veel reacties komen. destem zeeland MAANDAG 22 MAART 1993 Van onze verslaggever Oostakker - Evergem kant zich te gen een eventuele herlokalisatie van milieubelastende activiteiten aan het toekomstige Kluizendok. Burge meester Luc van Parys verklaarde dat zaterdag op de grensoverschrij dende CVP-CDA-contactdag in Oostakker, toen hij het had over de opstelling van zijn gemeente ten aanzien van de havenuitbreidings plannen van Gent. Bestuurders van Gent vinden dat hin derlijke bedrijven van de rechteroever kunnen geherhuisvest worden op de andere oever, aan het nog te graven Kluizendok. Luc van Parys waarschuw de echter: „Evergem wil geen remmen de factor zijn en is er niet principieel tegen gekant, maar de gemeente wil wel volwaardig en tijdig in de voorberei ding worden betrokken. Ze wenst zich met betrekking tot de aard van de toekomstige bedrijvigheid op haar grondgebied een zekere selectiviteit te permitteren." Hij benadrukte nog dat overleg met Gent noodzakelijk is én in de omgeving van de Kanaalzone het gewestplan is achterhaald. Volgens hem kan de ruim telijke ordening niet los waren gezien van de ontsluitingsproblematiek (tunnel onder kanaal, autosnelwegstatuut voor R4-aanleg Westerschelde-oeververbin- ding). Wethouder Van Rooijen van Terneuzen zei dat al in 1986 een aanvang werd gemaakt met het zoeken naar goede verhoudingen tussen wonen en werken. Het uitgangspunt dat in Zeeuws-Vlaan- deren wordt gehuldigd, is dat van het economische groeimodel. Industriële ontwikkeling dient om de werkgelegen heid op peil te houden. Hij verwacht dat volgende maand de betrokken Ne derlandse minister het overeengekomen plan van aanpak zal komen tekenen. Onderdeel daarvan is de sloop van zo'n 320 woningen. Drie woonkernen zijn daarbij betrokken. Van onze verslaggever Oostakker (B) - Zorgverzekeraar AZWZ/ZHE is aan het onderzoeken of opheffing van de 24-uurs-beschikbaar- heidsfunctie van het Antoniusziekenhuis in Oostburg wettelijk is toegestaan. Mag dit en wordt die zorg afgestoten, dan is West- Zeeuws-Vlaanderen volgens directeur C. Wellhüner aan gewezen op zorg vanuit België, want de aanrijrijden vanuit die regio naar ziekenhuis De Honte in Terneuzp" zijn 'onaanvaardbaar lang'. Dit zei Wellhüner zaterdagmor gen tijdens een grensoverschrij dende studiebijeenkomst van CDA- en CVP-volksvertegen woordigers in Oostakker. Het voornemen om de 24-uurs- zorg in Oostburg te sluiten, is opgenomen in het medisch be leidsplan van de ziekenhuis- groep Zeeuws-Vlaanderen. Be zuiniging en efficiency liggen hieraan ten grondslag. „Voor ons als zorgverzekeraar staat op de eerste plaats: het behoud van goede basiszieken huiszorg, met een 24-uursbe- schikbaarheid voor acute hulp verlening. Wordt onverhooopt gekozen voor het opheffen van de acute hulpverlening in Oost burg, dan is het noodzakelijk dat de 24-uursdienst van elders komt." In dit geval denkt Well hüner aan een netwerk bestaan de uit inschakeling van de zie kenhuizen van Rnokke, Brugge en Gent. Geen primeur Dit soort zorg over de grens heen is binnen het werkgebied van het ziekenfonds AZWZ geen pri meur. De streek rond het Bel gische Essen is voor ziekenhuis zorg aangewezen op het Frans- ciscusziekenhuis in Roosendaal omdat vanuit Essen niet binnen In het kader van de Europese integratie zag Wellhüner nog wel meer mogelijkheden. „We moe ten komen tot een goede samen- werking-over-de-grens-heen waardoor de verzekerden een goed pakket kan worden aange boden." Hij zag wel iets in het vormen van een netwerk dat de gehele Euregio Scheldemond be strijkt. „De ziekenhuisvoorzie ningen binnen dit netwerk kun nen afspraken maken over de verdeling van functies, acute hulpverlening door het inscha kelen van Medisch Urgente Ge vallen (MUG)-ambulances, ach ternacht tijdens avonden en weekeinden en benutting van hoogwaardige medische appara tuur." Behoefte Wellhüner vindt dat de huidige instellingsgebonden, regionale planning van zorg moet worden losgelaten en dat die zorg moet worden georganiseerd vanuit de behoefte van de verzekerden. „In Zeeuws-Vlaanderen zullen wij ons vanuit dit oogpunt vooral moeten richten op de samenhang en mogelijkheden van Belgische zorg." Oostakker - Niet alleen voor acute gevallen, of zaken die niet in Zeeuws-Vlaanderen gedaan kunnen worden, mag vanuit deze regio een beroep op Belgische gezondheidsvoorzieningen worden gedaan. Ook wanneer onaanvaardbaar lange wachttijden bij Zeeuws-Vlaamse medische specialisten optreden, mogen zieken fondsverzekerden richting België. Dit zei zaterdagmorgen directeur C. Wellhüner van zorgverzeke raar AZWZ/ZEH tijdens een internationale studiedag van CDA- en CVP-bestuurders in Oostakker. In antwoord op een vraag van het Terneuzense raadslid W. Goethals zei hij een wachttijd van langer dan drie maanden op een operatieve ingreep 'onaan vaardbaar' te vinden. Tijdens de studiedag kwam ook het groot aantal Nederlandse medische studenten aan de Belgische universiteiten ter sprake. Vanuit de zaal klonk de vrees dat die straks, eenmaal afgestu deerd, de Nederlandse huisartsenmarkt gaan overspoelen. Well hüner wuifde de ongerustheid weg. „Dat lost zich heel eenvou dig op. Over een jaar of vier, vijf is er in Nederland een groot tekort aan huisartsen en dat kan door deze huidige studenten worden opgevangen", voorspelde hij. De Golden Earring vormde met zijn optreden het absolute hoogtepunt tijdens Rock over Breskens'. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Breskens - Ondanks het feit dat de Haagse rockformatie Golden Earring al voor de tweede keer de hoofdact vormde van Rock over Bres kens, was de belangstelling en muziekbeleving er zekér niet minder om. Ruim 2400 muziekliefhebbers, 400 meer dan vorig jaar, wisten de weg naar de tent op het haventerrein te vinden. Een verheugende ontwikkeling, volgens organisator Cees van Santé. „We hadden dit jaar onze zaakjes ook beter gere geld. We hadden nu meer toi letfaciliteiten en na afloop voor twee uitgangen gezorgd. Voor het publiek hadden we het po dium ook wat verhoogd zodat de bands nu heter zichtbaar waren." Van Santé is zeker van plan om zijn Rock over Bres kens volgend jaar een vervolg te geven. Voor dit jaar heeft hij echter nog het een en ander in petto. Om het veertigjarig jubileum van de visserij in Breskens wat meer glans te geven, wilde hij de avond voor de visserij dagen Rob de Nijs naar de visser splaats halen. Het moment dat hij dat uit zijn mond liet vallen, rolde meteen de organisatie van het visserijcomité over hem heen. „Jammer dat er zo gerea geerd werd. Na zo'n reactie kunnen ze ook wel fluiten naar mijn bijdrage voor de visserij- dagen," kaatste hij terug. Toch is hij vastbesloten om Rob de Nijs nog dit jaar binnen te halen, evenals de groep Nor maal. Dat ketste vorig jaar af omdat Benny Jolink door een ernstig auto-ongeluk een tijdlang uit de roulatie was. „Als ik nu iets wil organiseren zorg ik eerst dat mijn zaakjes rond zijn voordat ik er mee naar buiten kom," zegt hij. Rock over Breskens verliep in ieder geval vlekkeloos door de inzet van brandweer, politie en EHBO. De Axelse band Melting Point mocht het spits afbijten. Hun muziek viel goed in de smaak. Dit in tegenstelling tot de Walcherse groep Miles Browning. Hierover was Van Santé ook niet zo te spreken. Gelukkig maakte de Golden Earring de avond goed. Na een half uur spelen was de eerste oude kraker 'Another 45 miles' goed voor nog een uur swingen de rock. De uitsmijters waren evenals vorig jaar 'Twilight zo ne' en 'Radar Love'. Met dit nummer kreeg drummer Caesar Zuijderwijk de hele tent op zijn hand. Het publiek was dermate enthousiast geworden dat de groep nog twee toegiften gaf. Iedereen ging tenslotte met een tevreden gevoel, 'Going back home'. Van onze verslaggever Oostburg - Als het aan b en w van Oostburg ligt, mag geen aannemersbedrijf worden ondergebracht in een bestaande loods aan de Molenweg in Zuidzande. De loods ligt in het bestemmingsplan buitengebied en heeft de bestemming 'agra risch technisch hulpbedrijf'Vestiging van een bouwbedrijf daarin kan niet zomaar. Het college vindt het bovendien ongewenst als zich ter plaatse een aannemer vestigt. Het kan een precedentwerking hebben voor andere loodsen en schuren die in de toekomst in het buitengebied vrij komen. Bovendien brengt een dergelijk bedrijf aan- en afvoer met zich mee en dat is hinderlijk voor de woonomgeving omdat zich direct hierachter de schuur bevindt. Bovendien is er weinig manoeu vreerruimte voor vrachtwagens en dat kan volgens het college verkeerstechnische problemen geven. Ook voorziet men op termijn, als het bedrijf zou groeien, problemen op het gebied van de hinderwetgeving. Er is nog wel gezocht naar een alternatief in Zuidzande, maar dat bleek niet te vinden. Aan de raad wordt voorgesteld geen medewerking te verlenen aan de vestiging van het bedrijf. De commissie planologie bespreekt deze zaak woensdagmorgen 24 maart tijdens zijn vergadering, die om 09.00 uur begint. Direct na deze vergadering begint een bijeenkomst van de commissie openbare werken. Deze bespreekt het milieu-activiteitenprogramma 1993. Onder die activiteiten onder meer controle van hinderwetver gunningen. Ook wordt dit jaar nog begonnen met de voorbereidingen om in de toekomst groente-, fruit- en tuinafval afzonderlijk in te zamelen. Verder is de gemeente van plan deel te nemen aan het Handhavingsprogramma 1993. Daarin wordt aandacht besteed aan horecabedrijven en controles uitgevoerd bij landbouwbedrijven op het gebruik van verboden stoffen. Van onze correspondente Kloosterzande - De zaal in Disco Love was bomvol, in de Cloosterstraat stonden aan weerskanten de auto's bum per aan bumper en bijna elk huis was versierd met een vlag. Telkens wanneer de deur van Disco Love open ging, stroomde een golf van geluid naar buiten, gelach, uitroepen en geklets, einde loos geklets. De oud-Molenstraatbewoners uit Kloosterzande hielden zaterdag reünie. Ongeveer 210 mensen reageerden op de oproep van het reüniecomité, dat maanden lang veel werk verzette om de reünie een succes te laten zijn en een succes werd het. Ze zijn na een dag nog lang niet uitgepraat. Rie Kints-Kint, Ria Kint-van Kruyssen, Jan Tieleman, Jo Lau- ret, Willy Bogaert en Lies Mast- van Kruyssen, de comité-leden, kijken terug op een zalige tijd. Veel werk, maar ook veel gela chen en de reünie was een be kroning zonder weerga. Dat de oud-Molenstraatbewoners dank baar waren, bleek uit de bloe menhulde die het comité 's avonds te beurt viel. 'Ben je het echt, meid, dat is lang geleden...weet je nog..' FOTO WIM KOOYMAN De reünisten druppelden vanaf 13.30 uur binnen in Kloosterzan de, ze kwamen vanuit heel Ne derland en zorgden ervoor dat de Cloosterstraat voor een keer eens niet door de jeugd, maar door veertigers en ouder werd ingenomen. Disco Love was uit gekozen als ontvangstlokaal vanwege dë nostalgische waar de, het is immers het oude café van Fons Kint. Bij binnenkomst kreeg ieder een enveloppe met zes foto's van de oude Molen straat en een balpen. Rond 15.00 uur sprak Lies Mast-van Kruys sen de aanwezigen toe en ook burgemeester Th. Steenkamp kwam een kijkje nemen en ge noot van het rondje koffie met 'drol'. Het comité zong een lied over de Molenstraat met begelei ding van gitarist Mon Mast, die zaterdag menige snaar beroerde. Elke reünist kreeg een naam kaartje opgespeld en de uitroe- Brandweer Axel redt bewoonster op tijd Van onze verslaggever Axel - Twintigduizend gulden schade. Dat was het resultaat van een brandstichting in de woonkamer van een woning van mevrouw H.B. aan de Oosterstraat in Axel. Haar zoon, de 38-jarige Terneuzenaar P.K., heeft inmiddels bekend de brand te hebben gesticht. Een verstoorde relatie tussen hem en zijn moeder was de reden voor de brandstichting. De man is ingesloten en wordt vandaan voorgeleid aan het parket in Middelburg. De moeder is niet tegen brand verzekerd. De brand werd in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 00.20 uur gemeld. Door snel ingrijpen van de brandweer uit Axel kon de nog in de woning aanwezige bewoonster, die boven lag te slapen, worden gered. De brand werd binnen enkele minuten geblust. K. kon worden aangehouden na aahwijzingen van getuigen, de achterplaats van dë woning werd nog een racefiets aar troffen die K. eerder in Axel had gestolen. De eigenaar van d fiets heeft zich tot op heden nog niet bij de politie gemeld. Eerste aanzet tot nieuwe zeesluis bij Terneuzen Van onze verslaggever Oostakker (B) - Dit jaar vinden de eerste gesprekken plaai tussen Nederland en Vlaanderen over de bouw van eeh nieuw! zeesluis in Terneuzen. Een aanzet hiertoe is gegeven dooi gemeenschapsminister Kelchtermans met een brief aan ziji Nederlandse college Maij-Weggen. Dit zei zaterdagmorgen ir. P. Mortier van het Gents Havenbe drijf tijdens een bijeenkomst van CDA- en CVP-volksvertegen- woordigers uit diverse Neder landse en Belgische Kanaalzone gemeenten in Oostakker (B). Een nieuwe zeesluis in Terneu zen moet 500 meter lang worden en de havens van Gent toegan kelijk maken voor schepen van 125.000 ton. Gelijktijdig met de aanleg van de zeesluis, wat Bel gië betreft begint die in 1997, zal het kanaal Gent-Terneuzen moe ten worden aangepast. Het moet op een diepte van 18 meter wor den gebracht waarbij tevens dl bochten ter hoogte van Sas var Gent en Sluiskil worden w werkt. Ook moeten er alternatie ven komen voor de bruggen ova en de Zelzaatse tunnel onder hel kanaal. Momenteel verwerkt Gent per jaar 25 miljoen ton goederen. De maximale capaciteit is 30 mil joen., mede dank zij de inzet van het sluispersoneel in Terneuzen Mortier noemde de zeesluis in Terneuzen de drukste van de gehele wereld. Van onze correspondent Terneuzen - De koninklijke marechaussee van de brig Terneuzen heeft in het afgelopen weekeinde op de Tractaat- weg drie jonge Fransen aangehouden die in het bezit waren van 300 gram marihuana. Ze trokken de aandacht doordat ze tijdens het rijden een verloren waarin 200 gram marihuana zat. Bij controle in de auto bleek onder de stoel van de bestuurder ook nog 100 gram te zijn. Waarschijnlijk waren ze naar Terneuzen gekomen om ra meer drugs te kopen, daar ze in bezit waren van een grote som Bovendien bleek een van hen nog in het krijt te staan bij de justitif tot betaling van 750 gulden wegens een eerdere overtreding van Opiumwet. Een tweede werd in België gezocht wegens soortgelijk feiten en heeft daar nog een gevangenisstraf tegoed. In overleg de officier van justitie in Middelburg kregen allen een geldboeti opgelegd van duizend gulden. Verder werden drie andere Fransen ei twee Belgen aangehouden die in het bezit waren van 30 gram1 Alle verdovende middelen werden in beslag genomen en proce verbaal werd opgemaakt. Van onze correspondent Vlissingen - Enige honderden bezoekers hebben zondag in ee zonovergoten Vlissingen de beurs 'Alterna Zeeland'93' te- zocht. De beurs, waarbij 27 standhouders lieten zien data meer is tussen hemel en aarde dan alleen maar een bezoek aan de arts, is een vervolg op 'Paranorma', die vorig jaar in Goese Zeelandhallen werd gehouden. pen zoals 'jij bent ook niet ver anderd, alleen wat dikker en wat minder haar' en 'ben jij het echt meid, dat is lang geleden....weet je nog', waren niet van de lucht. De meegenomen foto's van vroe ger werden opgeprikt en door velen bekeken. Eduard Aarsen was met zijn 96 jaar de oudste van allen en hij wist nog heel wat te vertellen over de goede oude tijd. Het was lekker lenteweer en rond vijf uur liepen de meesten, vergezeld door de harmonie van Kloosterzande via 't Laantje en het Vredeslaantje naar de Vlaamse Spelenhal. Daar vertel den enkelen hun aandachtig ge hoor tijdens het aperitief en de boerenmaaltijd enkele waar ge beurde verhalen uit de oude doos zoals over de kapsalon van Franken en het liedje op de wijs van 'Daar bij die molen' werd hier en daarmee geneuried. Ed Steijns vertelde in zijn onver valst dialect over 'ons straot' en Gemma Kint pakte uit met een lied over de Molenstraat op de wijs van 'Ons Dorp'. De meesten wilden weer snel bij elkaar komen en het comité be sloot hieraan te werken, maar stelde toch een periode van vijf jaar voor de volgende grootse bijeenkomst. „De belangstelling voor het zoe ken naar het grote 'waarom' wordt steeds groter en daarom is het zinvol om alle mogelijkheden nog eens bij het publiek onder de aandacht te brengen," verduide lijkte Wim Kruikemeijer, een van de organisatoren, de beurs. Met opzet zijn waarzeggers, handlezers, kaartleggers en an dere toekomstvoorspellers bui ten de beurs gehouden omdat volgens de organisatie daar best eens vraagtekens bij gezet kun nen worden. De beurs richtte zich dan ook voornamelijk op allerlei vormen van bewustwordingsprocessen, Van onze correspondent Arnemuiden - Door een sto ring in de hoofdvoedingska- bel van de PTT tussen Arne muiden en Nieuw- en St.- Joosland hebben de inwo ners van die beide plaatsen van vrijdagavond half tien tot zaterdagavond half ne gen niet kunnen telefone ren. Inkomend telefoonverkeer was overigeps wel mogelijk. Volgens de rijkspolitie heb ben zich ten gevolge van die storing geen problemen of paniekreacties voorgedaan. het zoeken naar jezelf en de ffl van het leven. Wat dat betrelt konden de bezoekers hun ophalen: filosofie, edelsteenthe rapie, bio-energetica, meditatie technieken, rustgevende cd's (neurosonische soundtracks!, floating en boeken met informa tie over het bewust worden het onderbewustzijn. Van onze correspondent Terneuzen - De koninklijke®' rechaussee in Terneuzen heef® het afgelopen weekeinde-'ex® aandacht besteed aan het tot- zicht op vreemdelingen. Zes F sonen werden aangehouden gens het in bezit zijn van ver» den wapens. In beslag gen(® werden enkele zogenaamde w dermessen en traangasbus]' Drie Joegoslaven liepen tegen lamp omdat ze reden in een a» die in zo'n slechte staat was."'1 van een 'rijdende bom' sp;- was. Het voertuig was op vlt plaatsen doorgeroest en gladde banden. Verder voer de accu en de gastank los rn - voertuig aangetroffen en «a f bovendien lek. De auto werfl- beslag genomen. Ook werden^ personen bekeurd wegens niet in bezit zijn van gel identiteitspapieren. DE STEM Van onze verslaggever Paul de Schipper Antwerpen - De scheepsho pen. Passagiers gooien s Vrouwen zwaaien met hal Sleepboten schieten met h hoog een regenboog over zwarte schoorstenen darte verwijdt zich het gat tus blauwe romp. De Achille Zeeuwse historie, kiest zee Zeeuwse historie inderdaad, want in 1939 werd in Vlissingen de kiel gelegd, 30 millimeter dik staal. Bouwnummer 214 van de scheepwswerf De Schelde kwam in de vaart als Willem Ruys, het vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd en de trots van de natio nale koopvaardij. Na vijftig jaa was het schip voor het eerst weer terug in de Zeeuwse wateren Bijna duizend passagiers zijn e aan boord. Negenhonderd voo een dagtrip naar Zeebrugge e de rest voor een cruise langs d Westeuropese kust. De dagtrip is georganiseerd doo' Jacques Rom, journalist bij L- Libre Belgique, voorzitter van d European Shipping Press Asso ciation, maar eerst en voora shiplover. „Meneer, kom aan aa boord en laat uw zorgen aan d kaai. Geloof me, cruisetoerism is de toekomst. Zeg nou zelf zo'n schip als dit midden rJ Antwerpen, honderd meter va* 't stadhuis, dat is toch een troef En ben je eenmaal los van d wal, dan trekt de wereld aan voorbij. Weg de agressie, weg d dagelijkse haast, u kunt zie" gans de dag laven aan de wel daad van het maritieme leven." Weldadige lieimee De trossen gaan los. De Antwer penaren hebben weer even d gevoel van vroeger. Even de we dadige heimwee naar de Cong~ boten: de Fabiolaville, De Le poldville en de Albertville. Hie vanaf Het Steen vertrokken z naar de brousse van Afrika, laden met immigranten en mi sionarissen. De Wille Ruys...nee, sorry, da's Holland nostalgie. Niet de Willem Ru maar de Achille Lauro kiest zee „Ik ben verliefd op dit schip; zegt organisator Rom. Vanond de vloerbedekking bij de b kruipt een kakkerlak onbeko merd omhoog richting wit wijn. Niemand die erop let. Ja ques Rom is in zijn elem groet links en rechts oude ke nissen, zoent dames met een gl wijn en een sigaret in een hand „We noemen haar de Blam Dame," zegt kapitein Guisep Orsi. Er klinkt respect door in stem van de gezagvoerder: een grand old lady, ik vaar er elf jaar mee als kapitein, e fantastisch schip." Hij weet n hoe de oude reder Achille La de Willem Ruys overnam van Rotterdamse Lloyd: „Dat was 1964. De eerste jaren hebben met immigranten gevaren, n Australië, 1700 passagiers boord, als beesten op elkaar propt. Nu is het een luxe sc voor cruises. We nemen nu m 1000 passagiers mee, dus hebben veel meer accommo tie." Stevig De bouw van het schip begon 1939 op scheepswerf De Sche in Vlissingen, in opdracht van Rotterdamse Lloyd. De Zeem scheepsbouwers klonken he res staalplaat met honderd Van onze correspondent Zaamslag- Hengelsport" eniging Sport en Ontsp ning (HVSO) uit Zaam vierde zaterdag het vi] lustrum met een jubil vishengel wedstrijd op Westerschelde. Dhr werd winnaar met 91 p ten. Aan de Éeehengelweds nabij de Griete namen in taal 38 hengelaars deel. iedere deelnemer was er Prijs beschikbaar. Na a van de wedstrijd was er feestavond met een din het dorpshuis te Zaam waarvoor 102 leden zich hen aangemeld. Voorzitt he Blaeij overhandigde a- ex-bestuursleden van het «e uur R. de Vos en J. L die nog steeds lid zijn va vereniging een aandenk-

de Stem | 1993 | | pagina 4