'Meer politie bezette gebieden' HEMA WASMIDDEL tieman' me niet "VVD wil niet echt paarse coalitie' VN-helikopter stort neer in Cambodja (1-aanhang fan Amelsvoort tegen lan groot onderhoud DE STEM Van Thijn: 'Racisme niet onderschatten' sSS1»* YN evacueren 700 moslims uit Srebrenica Dit weekeinde weer zes doden bii onlusten Gazastrook en Westoever Openheid BINNENLAND BUITENLAND Van der Valk: 'Geen aandeel in val mgr. Bar Coup in Moskou COMMENTAAR BUITENLAND KORT BINNENLAND KORT Loesje: sticker ook op auto nodig Aj|«2i MAANDAG 22 MAART 1993 A3 Van onze verslaggever Antwerpen - Ex-kannunik Win van der Valk heeft gisteren h een verklaring ontkend dat hi een actieve rol gespeeld heeft bi de val van bisschop Ph. Bar. „Nimmer heb ik een vijandig» jjn Amelsvoort noemde het plan van PvdA-fractieleider Wöltgens ^doordacht'. De kosten voor onderhoud worden nu al afgetrokken, jt huiseigenaar krijgt niet de bruto-huurwaarde van negen tot tien jocent bijgeteld bij zijn inkomen, maar twee tot drie procent omdat dstde onderhoudskosten afgetrokken worden. Us de PvdA haar zin zou krijgen, moet de huiseigenaar aantonen dat a die onderhoudskosten daadwerkelijk heeft gemaakt. „Het is nduidelijk wie dan voordeel zal ondervinden. Het huidige systeem doelmatiger en eenvoudiger voor de belastingdienst. Het voorstel an Wöltgens zou bovendien veel rompslomp betekenen voor de «lastingbetaleraldus Van Amelsvoort. je staatssecretaris twijfelt eraan of Wöltgens' voorstel goed is voor houding" gekoesterd"'aanland Werkgelegenheid, want er is een tekort aan bouwvakarbeiders, de persoon van mgr. Bar e diens functioneren als bisschoi Integendeel over en weer was L sprake van hartelijke en vriend schappelijke contacten. Hij booi mij nota bene na de Hubertusaf faire direct een hoge functie aan Suggesties over chantage en an dere vormen van dwang zijn dan ook uitermate lasterlijk", aldu de verklaring van Van der Valk. Kringen rond de afgetreden bis schop Bar meldden vorige week dat de bisschop van Rotterdan V Aviv - De Israëlische regering stuurt extra politie vlak voor zijn overhaast vertreijiaar de bezette gebieden om het toegenomen geweld te eteugelen. Dat besluit kwam nadat er in het weekeinde teer zes zes doden vielen, twee Israëlische militairen en ier Palestijnen. De meeste slachtoffers vielen in de lazastrook. intensief contact heeft gehai met Van der Valk; deze zou hen op de hoogte hebben gebrach van een serie geruchten ov< homoseksuele contacten die bi; schop Bar zou hebben gehac Van der Valk zou met die geBte regering bepaalde zondag dat ruchten druk op Bar hebben uit li bescherming van Israëliërs, geoefend. De ex-kannunik die in Antwerpen woont, ontkent nu. Hij ontkent verder dat hij 'nu o in het verleden intensieve con tacten zou hebben onderhouden met ultra-rechtse groeperingen in de kerk' als hij zijn goede naam verbrei heeft. Ernst noemde het beslui zaterdag nobel, genomen uit lief de voor de kerk en uit de over tuiging dat hij, Bar, niet mee kon functioneren zoals het moet De schade voor de kerk van d hele nasleep, die het aftreder van mgr. Bar heeft teweegge bracht, is volgens bisschop Erns groot. Het ging weer opwaart met de kerkprovincie. Rome ha begrip gekregen. De bisschoppe waren met elkaar bezig kerk t zijn in een geseculariseerd maatschappij, ondanks verschil len in pastorale strategie. En de kerkprovincie was weer ee groter samengaan, ondanks ver schillen en spanningen die tussen mensen altijd zullen zijn De bisschoppen kunnen allee maar voortgaan op hun weg e voortgaan met de mensen waa het ook bisschop Bar om ging. Voor kardinaal Simonis is he aftreden en de nasleep naar zij zeggen een grote beproeving. H drong sterk aan op eerbied voo personen en voor de waarhek op delicaat omgaan met perso nen. „Je zult maar zo behandeli worden zoals wij nu een uur lan op een onbehoorlijke wijze doo de fotografen behandeld zijn Dat noemen ze privacy! in dit land leven dan alleen die zichzelf zaligprijzende minder heid van orthodoxen. De benoeming van Simonis, in Rotterdam en Utrecht, heeft zo veel weerstand opgeroepen dat de kardinaal zijn legitimatie niet uit eigen omgeving en gezag haalt, maar uit Rome. Hij stuurt niet, maar wordt gestuurd. Als Rome vindt dat het tijd wordt voor een ander soort bisschop pen in Nederland dan heeft at kardinaal dat maar te accepte- i. Op dit momemt nög eens drie 'Ter Schure's' benoemen is vol gens prof. Goddijn ondenkbaar. der Russische Federatie uit elkaar te vallen. De mislukte staatsgreep in augustus 1991 heeft echter geleerd dat we op plaatselijk niveau geen actie hoeven te verwachten. Muisstil wachtten politici en volking toen af hoe de strijd i Moskou zou aflopen. Nieman wilde dat de overwinnaar heni als verrader kon aanwijzen. Op 25 april mag het volk ju.0® nee tegen de president en zj) nieuwe grondwet zeggen. Zl!_ populariteit is, sinds zijn rege' ring in januari 1992 de Pnlze vrijliet, behoorlijk gedaald. De ondanks laat hij bij opiniepeu®' gen andere politici nog steeo< ver achter zich. Die popular1^ is uiteraard de reden dat hij va het Volkscongres op 11 april W het geplande referendum m°c houden. maand Jelt' Komt het over een een referendum, dan liggen sins kansen redelijk. De werK lijke strijd wordt echter nu streden. jen Haag - Staatssecretaris M. van Amelsvoort van Financiën jj)A) voelt helemaal niets voor het voorstel van de PvdA- Ltie in de Tweede Kamer om het groot onderhoud van de m woning weer fiscaal aftrekbaar te maken. Hij meent dat jjplan zelfs ongunstig uit kan pakken voor de huiseigenaar. Van onze Haagse redactie Amersfoort - D66 wil nog steeds een zogeheten paarse coalitie van PvdA, VVD en D66, maar de partij wil er niet 'om bedelen'. „Het is ook een beetje: graag of niet", vindt D66-leider Van Mierlo. Volgens hem pleegt de VVD 'hypocriet verzet' tegen zo'n coalitie. D66, in de laatste opiniepeilin gen even groot als de PvdA als er nu Kamerverkiezingen gehouden zouden worden, hield zaterdag in Amersfoort een congres. WD- fractieleider Bolkestein moest het ontgelden. Deze zei vorige week dat D66 tegelijk de groot ste voorstander, maar ook het grootste obstakel is voor zo'n coalitie. D66 neemt volgens Bol kestein te linkse standpunten in op sociaal-economisch terrein. Terwijl, de PvdA steeds 'realisti scher' wordt door achter ingre pen in de wao, de ontwikkelings hulp en- de uitkeringsfraude te gaan staan, doet D66 volgens Bolkestein niets. Van Mierlo draaide het zaterdag om: „De vervagende PvdA brengt de WD in de problemen, en dus herstelt Bolkestein het klassieke vijandbeeld, zonder welke de WD geen identiteit heeft." Volgens Van Mierlo pleegt de WD 'hypocriet verzet' tegen de paarse coalitie: de WD is er wel voor als er maar geen meerderheid voor is. „Zeg dan eerlijk dat je het niet wilt", al dus Van Mierlo. De leider van D66 had ook kri tiek op de huidige coalitie van PvdA en CDA. Met allerlei 'idee tjes van wisselende doordacht heid', trekt deze de aandacht weg van het beleid. Zij zijn vol gens Van Mierlo al begonnen met de verkiezingscampagne omdat ze op elkaar uitgekeken zijn. „Kunnen we met dit gedoe niet ophouden? Het is van tweëen één: of je schrijft vervroegde verkiezingen uit, en dan doe je het nu, of je doet het niet en houdt op met dit gedoe dat niet om aan te horen is", aldus Van Mierlo. Over twintig jaar moeten er va riabele werkweken zijn van vijf tien tot dertig uur. De huidige tendens naar werkweken van vijftig tot zeventig uur, is com plete waanzin. Jongeren moeten minder gaan werken en minder gaan verdienen; dat is ook goed voor het milieu. Dat betoogde voorzitter Felix Rottenberg van de PvdA zater dagavond in Gilze-Rijen op de algemene vergadering van de WD-jongeren, JOVD. Volgens Rottenberg worden de middelgrote steden niet meer er varen als aangenaam om in te wonen. Dat komt onder meer door de hoge werkloosheid. Voor de steden moet een rol wegge legd zijn bij het scheppen van werkgelegenheid, onder meer door banen te creëren van vijf tien tot twintig uur in de dienst verlening. owel in de bezette gebieden als ilsraël zelf, verbeterd dient te •den. Daartoe zal de huidige politiemacht van 18.000 man «den uitgebreid met 2.000 tot MO agenten. Ie regering wil de toelating van 'alestijnse arbeiders in Israël tenger gaan controleren en be- icfde niet nader genoemde lappen om joodse kolonisten in (bezette gebieden te bescher men. Er is geen wondermiddel tegen errorisme", zei de minister van ezondheidszorg na afloop van kabinetsberaad. „Wij zullen op zekere hoogte met terro- lismemoeten leven". schoten Israëlische mili- airen in Khan Younis in de Gazastrook twee Palestijnen dood, onder wie een jongen van 12, zo is van Palestijnse zijde gemeld. De militaren openden het vuur nadat een waarnemers- post van het leger was beschoten waarbij een soldaat licht gewond werd. Een dag eerder verloor het Israë lische leger twee man bij ver schillende incidenten. Drie leden van de fundamentalistische Ha mas openden zaterdag in een vluchtelingenkamp in de Ga zastrook het vuur op een Israëli sche patrouille. Eén soldaat kwam daarbij om het leven. Hierop volgden botsingen tussen militairen en Palestijnen waarbij twee Palestijnen werden gedood. Ook op de Westelijke Jordaanoe- ver werd zaterdag een patrouille van het Israëlische leger bescho ten en ook daarbij viel een dode. ET WESTEN steunt president Jeltsin van Rusland voluit, al is lens besluit om de komende weken per decreet te regeren, ngrondwettelijk en allesbehalve democratisch. Die openlijke leun zou dus opmerkelijk moeten heten en ongewenst, laar het alternatief is slechter. De laatste maanden heeft het ussische parlement, onder leiding van treiteraar Chasboelatov, Hes gedaan om de presidentiële macht te reduceren en die van et - in meerderheid aartsconservatieve - parlement uit te ouwen. Het is uitgelopen op een regelrechte machtsstrijd essen Jeltsin en Chasboelatov, ten koste van de bestuurbaar van het land. mee was Rusland al in een politiek gevaarlijke impasse eland. Jeltsin ziet zijn 'coup' als een uiterste poging die impasse doorbreken. Zijn tegenstanders zien het als het machtswoord en een nieuwe dictator. bet vacuüm dat nu in Rusland is ontstaan, is alles mogelijk, elfs een burgeroorlog. Maar het kan ook politieke ruimte creëren oor de hervormingspolitiek van Jeltsin. Bij dit laatste zou het end het meest gebaat zijn. Westerse politici kiezen daarom zijn ijde, in de hoop dat dit zijn positie versterkt. wel bakken «alge katholieke kerkprovincie dient een les te uit deze onverkwikkelijke geschiedenis: openheid is de remedie tegen argwaan, verdachtmaking en verdenking Jong en oud, blank en zwart, bekende kleur in Amsterdam. FOTO PIET DEN BLANKEN - TIJDEN zijn veranderd. Zelfs het woord van een man Gods '°rdt niet zonder discussie aanvaard. Rooms Katholieke leiders i Nederland hebben daar moeite mee. oiiïi een week geleden kwam het bericht dat aan bisschop Bar ntslag was verleend. De kardinaal verscheen op het scherm en fotte de plotselinge stap in bedekte termen toe. Op de ersconferentie die kardinaal Simohis en bisschop Ernst zaterdag wen, bleek dat de kardinaal er de voorkeur aan gegeven had vragen over mogelijke problemen met het celibaat niet :eld waren. atopenheid veel ellende en speculaties hadden kunnen voorko- lea, was hem blijkbaar niet duidelijk. En juist het gebrek aan penheid heeft nu de 'affaire Bar' veroorzaakt. °®n een anonymus de kardinaal op de hoogte bracht van wat olüens de aanbrenger belastende feiten waren, heeft de leiding ?n'de kerkprovincie geen contact opgenomen met de beschul- we. Het ging immers om niet hard te maken geruchten. Hoe -spectabel de redenering ook klinkt, hier ligt de meest essentiële ™re leidinggevende, geconfronteerd met vergelijkbare verha- ■n over medewerkers of collegae, weet dat hij ervoor moet ma" dat de 9eru<;hten z0 sne' mogelijk de wereld uit geholpen °rden. Anders lopen beschuldigde en hijzelf de kans bescha- 9° te raken. De beste methode is de 'aangeklaagde' op de brengen, zodat hij minstens de gelegenheid krijgt zijn JnnH-'9'"9 te or9ar|iseren. r u't niet te doen, heeft de kardinaal de schijn op zich geladen steun aan zijn collega Bar gegeven te hebben, bewust dan onbewust. Als vervolgens kerkelijke functionarissen de richt- en dia tot deze karaktermoord geleid hebben, in een R.K. „9®nstrijd plaatsen, is de conclusie van bewust handelen De k a- li99end" Kanaal heeft nu bezworen dat dit scenario onjuist is. De 3-"'.Strekking die de kardinaal daarmee impliciet aangeeft, is onbewust niet vierkant achter zijn collega is gaan staan. consequenties daarvan moet hij zich niet gerealiseerd heb- m.is naïef. En zo'n eigenschap kan moeilijk een compli- De b V00r een leider genoemd worden. d0oersteverklaringen, ook die van de kardinaal zelf, blonken uit verhulling. En dit terwijl in bredere kring, zoals allengs l,e,T'. bewust met geruchten gestrooid werd. Nog afgezien van qevorl het verstandiger is meteen opening van zaken te eder ri"WaS dat 'n d'* 9eva' helemaal raadzamer. - rii^le °P de hoogte was van het bestaan van een roddelcircuit -wiekt 76et hoe- Publ'c'teit werkt, had kunnen voorzien dat Pen J, ,erm®P nieuwsgierigheid en onderzoek moeten oproe- j. net verwijt van de kerkleiding aan de pers slaat daarom op 'einoro ixverantw°°rdelijkheid voor de kerkprovincie belaste Van onze verslaggever Rinze Brandsma Amsterdam - Een grote ma nifestatie tégen racisme en voor een kleurrijk Nederland heeft zondagmiddag in Am sterdam enkele tienduizen den demonstranten getrok ken, afkomstig uit het hele land. De manifestatie, die trok van Dam naar Museum plein, sloot de actieweek 'Ne derland bekent kleur' af op de internationale dag tegen racisme. Volgens de organisatoren vere nigden zich op het hoogtepunt van de manifestatie 50.000 men sen op het Museumplein. De po litie houdt het op hooguit 15.000 deelnemers, na schattingen van uit de lucht en tellingen langs de route. Veel demonstranten waren met bussen naar Amsterdam geko men. Vorig jaar trok de eerste 'Nederland bekent kleur'-mani- festatie, bij veel guurder weers omstandigheden, volgens de po litie ruim 50.000 demonstranten; de organisatie hield het toen op 80.000. Burgemeester Ed.van Thijn opende op de Dam de demon stratieve tocht, na een toespraak waarin hij fel uithaalde tegen nationalistische uitingen en het onderschatten van racisme. „De leuze 'eigen volk eerst' is in feite een oproep voor etnische zuive ring. Wat dat in alle gruwelijk heid betekent, dat zien wij elke avond in onze huiskamers, van uit het voormalig Joegoslavië", aldus Van Thijn. Hij riep op tot waakzaamheid. „Racisme bestaat, dicht bij huis. Het mag onder geen beding in burgeren. Onverschilligheid is op den duur de grootste bondge noot van racisme." De .Amsterdamse burgemeester waarschuwde tevens, het vraag stuk ook niet te overschatten en ons onnodig bang te laten ma ken. „Niet elke uiting van onvre de staat gelijk aan racisme." De demonstranten voerden op borden en spandoeken leuzen mee als 'Maak een vuist tegen de racistische puist' en 'Krijg de Kleure!'. Ook laakten ze het uit zettingsbeleid van staatssecreta ris Kosto van justitie. De be windsman werd afgebeeld als draak, die zijn tanden zet in een buitenlander en als krachtpatser die illegalen het land uit mikt. De actie bood een veelkleurig schouwspel. Het aandeel van buitenlanders in de optocht was echter mager. Weinig omwonen den langs de route hadden ge- Phnom Penh (rtr/afp) - In het noord westen van Cambodja is zaterdag een helikopter van de Verenigde Naties met buitenlandse journalisten neergestort. Vijf inzittenden raakten daarbij gewond. Twee Nederlandse verslaggevers kwamen met de schrik en enkele kneuzingen vrij. Het toestel, een Mil7 Sovjethelikopter, was bezig te landen op het vliegveld van Siem Reap, toen het tien meter boven de grond enkele malen om zijn as draaide en hard neerkwam. Aan boord waren vijf beman ningsleden en 18 passagiers, onder wie 14 journalisten. De twee Nederlandse journalisten aan boord, Frans Stultiëns van de KRO-radio en Lolke van der Heijde van NRC Handelsblad, zijn op enkele schaafwonden en kneuzingen na ongedeerd gebleven. „Het was een oude roestbak, eigendom van een Amerikaan, met Russische piloten", al dus Stultiëns voor de Tros-radio. Hij was na de klap door een gat in de achterkant van de heli naar buiten gekropen. Hoewel overal kerosine druppelde, kwam het niet tot een explosie of brand. Het Tweede-Kamerlid De Kok (CDA) zal komende week de zaak aansnijden tijdens het mondeling overleg met minister Ter Beek van defensie. De Kok maakte deel uit van een delegatie van de vaste kamercommissie van defensie die tijdens de eerste week van maart een bezoek aan Cambodja bracht. „Het zijn vliegende doodskisten, waarmee Evacués uit Srebrenica in een veilige VN-truck. FOTO AP Sarajevo (rtr/afp) - De Vere nigde Naties hebben zaterdag bijna 700 burgers, onder wie honderd gewonden, geëvacu eerd uit de belegerde stad Srebrenica in het oosten van Bosnië-Hercegovina. De achttien vrachtwagens en de Canadese ambulance die vrijdag voedsel en medicijnen in Srebr-' enica afleverden, waren overvol met vluchtelingen die de stad wilden verlaten. Toen het transport van de zieken begon, probeerde iedereen op de trucks te klimmen en wilde mee, aldus de Belgische VN-officier Dirk van den Broek. „We kon den geen nee zeggen tegen gezin nen die anders gescheiden zou den worden". De vluchtelingen IRA geeft bomaanslag Warrington toe Warrington - Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft zondag de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aansla gen waarbij een dag eerder in het Noordengelse stadje Warring- ton een vierjarige kleuter werd gedood. De IRA liet in een in Dublin uitgegeven verklaring weten dat het de 'tragische gevolgen' van de bomaanslagen betreurt. De IRA had zaterdag twee bommen geplaatst in het drukke winkelcentrum van Warrington, in het graafschap Cheshire. Bij de explosies kwam een jongetje van vier jaar om het leven en raakten vijftig mensen gewond. De mensen die wegvluchtten na de eerste explosie renden een tweede bom tegemoet die zestig seconden later afging. Doden bij gevechten in Egypte Kairo - Bij gevechten tussen het Egyptische leger en extremisten zijn zaterdag zeker acht mensen omgekomen. Volgens de Egyptische veiligheidsdienst werden zeker vijf militairen en drie fundamentalistische moslims gedood in de woestijn Al-Wadi Al-Jadid nabij de Libische grens. Bij de gevechten raakten zeventien extremisten en drie soldaten gewond. Achttien fundamentalisten werden gearresteerd en een grote hoeveelheid wapens werd in beslag genomen, aldus de politie. Zeven doodvonnissen in Algerije Algiers - Het Speciale Gerechtshof van Algiers heeft zaterdag zeven van de 51 leden van een islamitische verzetsbegewing die terecht stonden voor onder meer moord, diefstal, wapenbezit en het dragen van militaire uniformen, ter dood veroordeeld. Tien 'verdachten kregen levenslang en de overigen werden veroor deeld tot straffen tussen de vijf en de 20 jaar. De 51 behoorden tot de groep Tekfir Wa Hejra en waren onder meer betrokken bij een aanval op een kazerne in Blida. Elf van hen stonden bij verstek terecht. Italiaanse minister weg door corruptie Rome - De Italiaanse minister Gianni Fontana van landbouw is zondag afgetreden nadat hem te kennen was gegeven dat een gerechtelijk vooronderzoek tegen is ingesteld wegens corruptie. De christen-democratische minister wordt verdacht van het aannemen van illegale fondsen en overtreding van de wet op de financiering van politieke partijen. Agenten doorzochten zondagochtend in aanwezigheid van Fon tana en diens advocaat het huis van de minister in Verona evenals een vakantiehuisje. Vorige maand moesten al drie ministers uit het kabinet van premier Giuliano Amato aftreden nadat ze van corruptie waren beschuldigd. hoor gegeven aan het verzoek, hun huis kleurrijk te versieren als teken van solidariteit; slechts aan een enkel huis prijkten bal lonnen en vlaggetjes. Met opzet waren ditmaal geen politici of andere bekende Ne derlanders als spreker uitgeno digd. Vorig jaar sprak premier Lubbers de menigte op het Mu seumplein toe en kreeg daarbij vanuit de menigte fruit naar zich gesmeten. Een woordvoerder van de politie noemde de sfeer goed en de manifestatie 'probleemloos'. Na vier uur begonnen groepen demonstranten het plein al weer te verlaten, sommigen om de bus naar verre provincies te halen. Bij het afsluitend, snoeiharde optreden van Loïs Lane waren nog maar enkele duizenden aan wezig. De organisatoren waren ondanks de lage opkomst tevre den. Jenny Arean wint Annie M.G. Schmidtprijs Hilversum - De Annie M.G. Schmidtprijs voor het beste Nederlandse cabaretlied in 1992 gaat naar Jenny Arean, Jan Boerstoel en Martin van Dijk voor het lied 'Iemand moet het doen'. De tekst van het nummer is van Boerstoel en de muziek van Van Dijk. Het werd geschreven voor Jenny Arean's theater programma 'De dame zet zich schrap'. De prijs, een zeefdruk en een bedrag van 7500 gulden, wordt op 28 maart in het Theater Bellevue in Amsterdam uitgereikt door minister D'Ancona van WVC. FNV nog 'terzijde' in wao-conflict Amsterdam - De vakcentrale FNV zal zich voorlopig nog niet direct gaan bemoeien met de conflicten in de diverse bedrijfs takken over de reparatie van het zogenaamde wao-gat. Een 'hete lente' blijft echter tot de mogelijkheden behoren, zei FNV-voorzitter Stekelenburg zaterdag tijdens een protestbij eenkomst, die de Industriebond FNV voor de schoonmaaksector had georganiseerd. Volgens Stekelenburg is van 'echte coördinatie' tussen de bonden in de diverse sectoren (onder meer metaalindustrie, bouw, schoonmaak) nog geen sprake. „We gaan als FNV nog geen actie voeren", zei hij. Vermiste opvarende 'Shiokaze' gevonden IJmuiden/Rotterdam - Tijdens onderzoek door de Scheepvaar tinspectie en de Rijkspolitie te Water aan boord van de Panamese tanker Shiokaze is het stoffelijk overschot gevonden van de werktuigkundige die sinds vrijdagmiddag werd vermist na een explosie in een van de tanks met chemicaliën. Dit heeft het Kustwachtcentrum in IJmuiden zondagavond bekend gemaakt. Het onderzoek naar de oorzaak van de explosie is nog gaande. De Shiokaze ligt afgemeerd in het Botlekgebied. De Shiokaze voer vrijdagmiddag - op weg van Zweden naar Rotterdam - op de zogenoemde diepwaterroute op ongeveer 80 kilometer ten noorden van de Waddeneilanden toen een van de tanks met chemicaliën ontplofte. ook Nederlandse militairen worden ver voerd. Het onderhoud gebeurt per gereed schapskist", aldus De Kok. De commandant van de Nederlandse troepen in Cambodja is hiervan volgens De Kok op de hoogte. De journalisten wilden in Siem Reap de plaats onderzoeken waar vorige week 33 Vietnamese vissers door de Rode Khmer zijn vermoord. Stultiëns en Van der Heide waren van plan zaterdag terug te vliegen naar Nederland. Naar aanleiding van het ongeval heeft alge meen secretaris Hans Verploeg van de Ne derlandse vereniging van Journalisten (NVJ) minister Ter Beek van Defensie opheldering gevraagd over de maatregelen die genomen worden om de risico's voor journalisten in Cambodja te verminderen. Breda - Autorijden is net als roken schadelijk voor de volksgezond heid. Dat zegt de affiche-vereniging Loesje, die daarom pleit voor een verplichte waarschuwingssticker op elke auto. In een brief aan de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat levert Loesje al een tekstsuggestie aan: „Autorijden schaadt het milieu, het kan longkanker veroorzaken en uw kind overrijden". Volgens Loesje kan zo'n openlijke waarschuwing de discussie over het bewust autorijden bevorderen. Jaarlijks vallen er in het verkeer 1300 doden en raken 40.000 mensen gewond. Bij drie van de vier ongevallen is een auto betrokken. Diezelfde auto is volgens Loesje medeverantwoordelijk voor zure regen en het broeikaseffect. Autorijden bevordert volgens Loesje de vetzucht en werkt daarmee hartklachten in de hand. (ADVERTENTIE) kwamen zaterdagavond aan in Tuzla, een grote stad van voor namelijk moslims in het noorden van Bosnië. Amerikaanse vliegtuigen wier pen zondagochtend opnieuw hulp af boven Srebrenica, dit maal in kleine pakketten en niet in bundels van honderden kilo's. Washington hoopt daarmee te vermijden dat de duizenden vluchtelingen in de moslim-en clave in het oosten van Bosnië- Hercegovina elkaar te lijf gaan. Waarnemers van de VN hebben eerder gemeld dat de Serviërs zijn opgerukt tot zeer dichtbij Srebrenica en dat de verdediging van de stad chaotisch is. De moslims beschikken slechts over een kleine aantal wapens en over weinig munitie. Geconcentreerd totaalwasmiddel, 1,25 kg &95 7.95 Geconcentreerd bontwasmiddel, 1,25 kg QC 7-Z95 O.

de Stem | 1993 | | pagina 3