L Uitkomst coup nog onzeker ANDIJVIE EN RUNDERTARTAAR. PEUT LEENDERT ND B0RN Nederlandse conducteurs komen Belgische collega's te hulp ^bo Westen reageert met begrip op machtsgreep Russische president Jeltsin Verkiezingen Frankrijk: enorme rak naar rechts Simonis wijst aantijgingen rond aftreden Bar af 'Milieulasten Brabant en Zeeland te hoog' J KOOP MET ZEKERHEID Erkenning voor Fondriest Li M/V .V. iiri nm cz3 cm czum o L-JUD EDED CD E3C3 H H '24-Uurszorg I vanuit België' Debutanten in Oranje-selectie Feyenoord aan kop in eredivisie Wereldrecord Dan Jansen CDA: Verplicht afkicken criminele junks !N DEZE KRANT: Merijntje Moeder Jeltsin overleden Andijvie, 500 gram Rundertartaar, 100gram®®®® 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Parlement El Salvador geeft oorlogsmisdadigers amnestie □□*□□□□□0 1993 X 61 Met v.d. Bom valt te praten! Spinveld 37 Breda Tel. 076-223166 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang MAANDAG 22 MAART 1993 I I I I I Irte termijn de vakature voor j van de hogere beroeps- ing ergotherapie; kring in het beroep hebben, bij <ur opgedaan in het verpleeg- tel zelfstandig als in team lid kunnen werken. Isvaoiwaarden Klaris is afhankelijk van leeftijd ring, overeenkomstig funktie- 50. De arbeidsvoorwaarden iregeld in de CAO voor het huiswezen. j inlichtingen met betrekking re funktie kunnen worden gen bij Drs. J.M.G.A. Schols, jr patiëntenzorg, telefoon I - 13555. pve uw schriftelijke sollicitatie 10 dagen na de verschij- (atum van deze advertentie te i de direktie van Streek- ghuis St. Agnes, t.a.v. er Mr. Drs. FJ.M. Staal, i direkteur, Venestraat 28, BP Geertruidenberg. sen aannemingsbedrijf op gebied van grond-, weg- i rioleringswerken in het ha- igebied van Antwerpen. misch persoon die |rken i wegenbouw r eigenschappen heeft •ken begeleidt 'S weg- en waterbouw of ge- ie omgeving West-Brabant ;n de 23-35 jaar. jnnen hun schriftelijke eigen sollicitatie cv zenden aan irijters an 5 Zandvliet 123.568.69.49 '0000' |van onze verslaggever I Roosendaal/Essen - Uit veiligheids- I overwegingen reizen Nederlandse Conducteurs vanaf 23 mei mee op I Benelux- en Intercity-treinen tus- |sen Antwerpen en Roosendaal en omgekeerd. hat doen ze op verzoek van de Bel- I gische spoorwegmaatschappij NMBS. j)e Belgische conducteurs voelen zich I met name in de avonduren bedreigd. Bekend is dat er meer dan eens drug koeriers of -runners in de internationa le treinen zitten. „Die maken het de conducteurs soms knap lastig", aldus burgemeester en CVP-senator H. Suijkerbuijk uit Essen. „Ik heb al vaker verhalen gehoord van Belgische conducteurs die opzien tegen diensten op de internationale treinen na tien uur 's avonds." Volgens F. Baselier, proces-manager van de NS, moet het verzoek van de NMBS breder gezien worden. „Niet alleen drugs spelen een rol. Op interna tionale lijnen heb je nu eenmaal te maken met verschillende culturen in een trein. De kans op agressie is dan wellicht groter, omdat de normen en waarden van de conducteurs niet de zelfde hoeven te zijn als die van de passagiers." Tot nu toe stappen Nederlandse con ducteurs op internationale treinen in Roosendaal in of uit. Tussen Antwerpen en Roosendaal nemen Belgische colle ga's het over. „Dat wordt straks met de nieuwe dienstregeling per 23 mei an ders. Per rit rijdt er een van onze mensen mee tot Roosendaal en van daaruit met de volgende internationale trein weer terug. Op die manier leren we dat traject kennen en krijgen we een 'beter zicht op de problemen die zich onderweg voordoen", aldus Baselier. Na de moord op een conducteur uit Harlingen is in Nederland veel aan dacht ontstaan voor agressie in treinen. Op speciale cursussen leren conduc teurs hoe ze preventief met lastige reizi gers moeten omgaan. In Belgïe is het (nog) niet zover. Baselier zegt dat er nog overleg gaande is over de wijze waarop Belgische en Nederlandse conducteurs, tien tot twaalf per week, gaan samenwerken. „Zo simpel is het allemaal niet. Onze mensen zijn bijvoorbeeld beëdigd als bijzonder opsporingsambtenaar, maar hun bevoegdheid houdt op aan de Bel gische grens." 5911, FAXNR. 01184-82686 lemeuzen - Als de 24-uurs-zorg het Oostburgse ziekenhuis I wordt opgeheven, dan moet die I naar vanuit België komen, vindt I directeur Wellhüner van Zorg-" verzekeraar AZWZ/ZHE. Hij er- I 'sent dat Belgische voorzieningen I voor West-Zeeuws-Vlaanderen eenvoudiger te bereiken zijn dan I Nederlandse ziekenhuizen. 11ZIE ZEELAND-A4 Zeist - De selectie van Oranje voor de WK-kwalificatie-wed- strijd van woensdagavond in Utrecht tegen voetbal-dreumes San Marino telt twee debutan ten. Bondscoach Dick Advocaat verwacht vandaag in Noordwijk Regi Blinker (Feyenoord) en Ro nald de Boer (Ajax) voor de start van het trainings-kamp. ZIE SPORT - BI EN B3 Breda - Het Rotterdamse Feye noord gaat sinds afgelopen weekeinde fier aan kop in de eredivisie. Feyenoord versloeg zelf Volendam met 2-1, PSV be ging een halve misstap tegen Willem II. De Eindhovenaren kwamen in eigen huis niet ver der dan 1-1. Ajax klopte in Leeuwarden Cambuur met 1-3. ZIE SPORT-BI EN B3 Calgary - De Amerikaan Dan Jansen vestigde op de overdekte' kunstijsbaan van het Canadese Calgary een wereldrecord op de 500 meter. Jansen kwam tot 36.02 seconden en nadert daar mee de 'magische' grens van 36 tellen. SPORT -B4 Hilversum - Het CDA wil crimi nele junks verplichten af te kick- CDA'er Koffeman zei giste- ren voor de NOS radio dat de ■neuwe krankzinnigenwet daar TOluoende mogelijkheden voor O'edt. Het CDA zal dit voorstel deze week inbrengen tijdens het ®bat over drugbeleid met mi nister Hirsch-Ballin. vandaag 2 katernen Extra op maandag A2 Binnen/buitenland A3 Zeeland A4/A5 Consument A6 HTV-programma's A7 Sport deel B Simomis Een Russisch echtpaar kijkt naar de tv-toespraak van president Jeltsin. FOTO EPA Moskou - De moeder van de Russische president Jeltsin is gisteren in het centrale ziekenhuis van het Kremlin in Moskou overleden aan de gevolgen van een hartkwaal. Dat is uit een bron dichtbij de president vernomen. 'De president is erg ontroerd' over het overlijden van zijn 85-jarige moeder, aldus de zegsman. Mevrouw Jeltsin had al geruime last van haar hart. Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - De Franse socialisten hebben gisteren een zwaar pak slaag gekregen. (ADVERTENTIE) Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur. De koopavond blijft onge wijzigd. Informeer bij uw/* AH winkel. Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 27 maart as. De eerste ronde van de Franse Kamerverkiezingen is uitgelopen op een grote overwinning voor de centrum-rechtse Union pour la France. De coalitie van de liberale UDF en de gaullistische RPR behaalde ruim veertig pro cent van de stemmen, terwijl de socialisten op negentien procent zijn blijven steken. De derde partij in Frankrijk is geheel onverwacht het extreem rechtse Front National. De groe pering van Jean-Marie le Pen kreeg ongeveer 12,5 procent van de stemmen. Volgens de laatste opiniepeilingen, die een week geleden werden gepubliceerd, zou de coalitie van milieupar tijen - Generation Ecologie en Les Verts - de derde partij van Frankrijk worden. Maar uit de resultaten blijkt dat de Groenen zelfs nog achter de communisten eindigen met omstreeks 8,5 pro cent van de stemmen. De com munisten van Marchais kwamen uit op negen procent. Overigens was de opkomst bij deze Kamerverkiezingen vrij laag. Slechts zeventig procent van de kiezers kwam op. Vertaald in zetels - de totaaluit slag is pas na de tweede ronde, volgende week zondag, bekend - zou het resultaat van deze eerste ronde betekenen dat de conser vatieven, aangevoerd door gaul list Chirac en de liberale oud president Giscard d'Estaing tus sen de 440 en 480 zetels behalen. Dat betekent dat het UPF een verpletterende meerderheid krijgt in het parlement, dat 577 zetels telt. De socialisten zouden, afhanke lijk van de peiling, tussen de 65 en 100 zetels behalen. De com munisten krijgen, als gevolg van hun lijstverbinding met de socia listen, tussen 18 en 25 kamerle den. De groenen zouden geen enkele gedeputeerde halen, ter wijl het extreem-rechtse Front national mag rekenen op maxi maal twee Kamerleden. Van onze verslaggever Jan Bouwmans Utrecht - Volstrekt onwaar. Regelrechte smaad en laster. Zo wees kardinaal Simonis za terdag in alle toonaarden van de hand, dat hij op het aftreden van bisschop Bar had aangestuurd of een leidende rol zou hebben ge speeld bij het verspreiden van de geruchten over hem. De kardinaal richtte zich met name tegen de Volkskrant. Maar bisschop H. Ernst van Breda noemde op de persconferentie in Utrecht in dit verband dagblad De Stem met naam en toenaam vanwege het artikel in de zater dagkrant. De krant berichtte daarin dat de kardinaal volgens hoge kerkelij ke functionarissen bewust op de val van bisschop Bar had aange stuurd. Smaad en laster, aldus de Bredase bisschop. De Volkskrant heeft volgens de kardinaal een serie onwaarheden gepubliceerd. Er is geen sprake geweest van enige druk op Bar van Simonis of de pauselijke gezant mgr. H. Lemaitre. De kardinaal heeft tijdens het Ad Limina bezoek in Rome met nie mand over mgr. Bar gesproken, ook niet onder vier ogen met de paus. Kardinaal Simonis en bisschop Ernst hebben zaterdag naar ei gen zeggen zoveel opening van zaken over Bars aftreden gege ven als in hun vermogen lag. Daardoor is duidelijk geworden dat mgr. Bar nooit direct de vraag is gesteld of de geruchten over zijn vermeende homosek suele contacten juist waren of niet. Het is iemand uit de kring van legeraalmoezeniers geweest die met 'belastende feiten' naar mgr. Th. Hendriksen, oud-hulpbis schop van Utrecht, is gestapt. Deze persoon wenste echter ab soluut anoniem te blijven, liet hij Hendriksen en daarna de kardi naal weten. Simonis en Ernst hebben geen poging ondernomen om Bar voor Rotterdam te be houden uit respect voor diens geheel eigen beslissing om af te treden. De kardinaal heeft zelf ooit wel eens geruchten over onvoorzich tigheden van mgr. Bar gehoord. Hij wilde de aard ervan niet toelichten uit respect voor de persoonlijke levenssfeer. Bis schop Ernst heeft pas in novem ber vorig jaar voor het eerst van zijn leven kennis gekregen van bestaande geruchten over mgr. Bar. Kardinaal Simonis, die zaterdag precies 22 jaar bisschop was en precies 12 jaar geleden Bar tot bisschop had gewijd, sprak over de hele affaire als 'een grote beproevingwaar we doorheen moeten'. ZIE OOK PAGINA A2 EN COMMENTAAR OP A3 Simonis Van onze redactie buitenland Moskou - Het parlement van Rusland verwerpt het besluit van de Russische president Jeltsin om per decreet te gaan regeren. De volksvertegenwoordi ging heeft het Constitutio nele Hof gevraagd de rechtmatigheid van Jelt- sins besluit te onderzoe ken. Deze stap van het parlement houdt in dat het vooralsnog af ziet van de mogelijkheid het uit gebreide parlement, het Congres van Volksafgevaardigden, voor een speciale zitting naar Moskou te roepen. Alleen het Congres kan Jeltsin afzetten. Het leger heeft zich tot nu toe niet met het machtsconflict in Moskou bemoeid. Mede daar door is nog onduidelijk wie de confrontatie zal winnen. Premier Tsjernomyrdin verze kerde gisteren dat de strijd krachten zich buiten het politie ke conflict zullen houden. Minis ter Gratsjov van Defensie waar schuwde echter voor bloedver gieten als het leger bij de politie ke twisten wordt betrokken. „Op het moment is het leger nog te controleren en vormt het een stabiliserende factor in Rusland. Maar de toestand verslechtert van uur tot uur, met name bin nen de eenheden in de regio Moskou." Het Westen heeft inmiddels 'be grip' getoond voor de stap van de Russische president. Diens Amerikaanse ambtgenoot Clin ton heeft laten weten dat de voor begin april geplande topontmoe ting gewoon doorgaat. In een televisietoespraak kon digde president Jeltsin zaterdag aan dat hij het parlement bui tenspel zet en per presidentieel decreet wil gaan regeren tot een referendum dat op 25 april zal worden gehouden. Daarin moet de bevolking zich uitspreken over een nieuwe grondwet en het beleid van Jeltsin. Het Russische kabinet staat ach ter de plannen van Jeltsin, in tegenstelling tot diens vice-pre sident Roetskoj die de maatrege len afwijst. Het parlement belegde in reactie op de machtsgreep van Jeltsin een spoedzitting, maar zag er vanaf meteen actie te onderne men. Wel moest Jeltsin, afwezig on danks een oproep van het parle ment te verschijnen, allerlei be ledigingen over zich heen laten gaan. Tijdens de debatten werd hij uitgemaakt voor dictator, dronkelap en absolutistische vorst. De houding van de deelstaten en regio's van de Russische Federa tie is eveneens van belang voor het succes van Jeltsins maatre gelen. In zijn oproep zei Jeltsin dat de soevereiniteit van de plaatselijke besturen niet te lij-, den zal hebben van het presiden tieel bestuur maar niet alle plaatselijke leiders waren daar gisteren van overtuigd. Veel gebieden hebben te maken met dezelfde problemen als Jelt sin zelf: bestuurders die ge dwarsboomd worden door een onwillig, behoudend parlement De Verenigde Staten, de Europe se Gemeenschap en afzonderlij ke Westeuropese landen hebben zich het afgelopen weekeinde achter Jeltsin geschaard. Veel Westerse landen waren van te voren op de hoogte gesteld. Ondanks Jeltsins dramatische oproep bleef het gisteren in heel Rusland rustig. Op diverse plaatsen werden betogingen door voor- en tegenstanders van de president gehouden. ZIE ANALYSE OP A2 EN COMMENTAAR OP A3 Maurizio Fondriest heeft met zijn overwinning in Milaan-San Remo eindelijk internationale erkenning afgedwongen. Sinds zijn onverwachte overwinning bij het WK in 1988 was het stil rond de Italiaanse coureur. I ZIE SPORT-BI FOTO COR VOS Vandaag is het minder mooi weer. Er is veel bewolking en er valt af en toe wat lichte regen. Vanaf woensdag opnieuw hogedrukweer, maar minder zacht. Van onze verslaggever Tilburg - De leges voor milieuvergunningen in Brabant en de heffingen voor zuiveringslasten in Zeeland zijn hoger dan in omliggende provincies en in Vlaanderen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging (BZW). Omdat Vlaanderen zo goedkoop is, vreest de BZW nadelige concur rentie voor bedrijven in Brabant en Zeeland Brabant rekent volgens de wer- gevers zelfs extreem hoge leges voor milieuvergunningen (hin derwet en afvalstoffenwet). „Brabant is daarmee het duurst in Nederland." Voor Zeeland zijn met name de tarieven voor de zuivering van water hoger dan in de omgeving. De werkgeversvereniging ba seert zich op een rapport van milieu-adviesgroep Micon uit Vught. Volgens de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging gaat de provincie Noord-Brabant niet efficiënt te werk. Gemiddeld zijn de ambtenaren van de provincie 69 dagen kwijt met afgifte van een vergunning volgens de afval stoffenwet. Dat is veel te lang, menen de werkgevers. De leges, die gebaseerd zijn op door de provincie gemaakte kosten, wor den daardoor zo hoog dat het voor bedrijven soms onverant- word wordt nieuwe activiteiten te starten. De werkgeversvereniging is niet van plan het bij deze vaststelling te laten. Ze wil in kaart brengen welke kosten de provincie bij de vergunning-verlening wel - en niet mag doorberekenen. De BZW wil ook de gemeentelijke leges in Brabant en Zeeland aan een onderzoek onderwerpen. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant zijn bezig met een evaluatie van de provinciale leges. De kritiek van de werkge vers wordt daarin meegenomen, zegt gedeputeerde Van Beek van Financiën. San Salvador - Aartsbisschop Damas en leiders van de linkse oppositie in El Salvador hebben gisteren met afschuw gereageerd op het besluit van het parlement oorlogsmisdadigers amnestie te verlenen. Gevolg van het parlementsbesluit is onder meer dat de moordenaars van de vier IKON-journalisten niet worden gestraft. Verder komt er geen proces tegen ex-minister van defensie generaal Ponce, die verantwoordelijk zou zijn voor de moord op de zes jezuïtische priesters. '~l Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. u de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:_ Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. kwartaal automatisch bank/gironr 83.- In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- o gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. 2 DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1