OVERIGENS 'De katholieken moeten zich massaal verzetten' 4Wraakactie op Bar best mogelijk' Waarnemer Ernst mag lang niet alles Ruzie tussen Van den Broek en Brittan symptoom onmacht EG Aj Zorgvuldig 6 Bij stand per Ambtenaren w Stakingen m< breiden zich DE STEM I In de provincie ACHTERGROND Schandalig DESTEM- DE STEM VRIJDAG 19 MAART 1993 Het is al weer enkele jaren geleden. Het gebeurde in Noordwijkerhout op een bij eenkomst van het Landelijk Pastoraal Overleg, het in spraakorgaan van de katho lieke kerk. Er werd gesproken over liturgie, de specialiteit van toen nog bisschop Bar van Rotterdam. Bar reageer de namens alle bisschoppen op wat naar voren was ge bracht. Toen was er pauze. Bij het verlaten van de zaal hoor de ik bisschop Ter Schure tegen zijn collega Bar sissen: „Ketter!" Vraag me niet waarop het sloeg, ik weet het niet meer. Maar dat de ene bisschop de andere sissend voor 'ketter' uitmaakt, vergeet je niet meer. Het stond mij het afge lopen weekeinde ook direct weer voor de geest. De uit haal naar Bars integriteit van die 'broeder'-bisschop was schandalig. Je kunt je meteen iets voorstellen bij de span ningen, die bisschop Bar van sommige collega's te verstou wen had. Spanningen die hem ziek hebben gemaakt. Er is meer schandaligs rond het aftreden van mgr. Bar. Het is schandalig dat het en kele feit van homoseksueel geaard zijn nog altijd kwets baar maakt. Zo kwetsbaar, dat zelfs kwaadwillige geruch ten voldoende zijn om iemand te breken. Dit is een neder laag voor alle integere me dechristenen van Philippe Bar in dit land. Die nederlaag mag de kerkleiding zich bijzonder aantrekken. Maar de kous is niet af. De 'zaak Bar' kan niet gesloten worden, hoe graag de betrok kene zelf dat ook zou willen. Hoofdstuk twee is nu aan de orde. Daarin gaat het niet meer over mgr. Bar, maar over de verantwoordelijkheid van de overige bisschoppen. En over de verantwoordelijk heid van iedereen die het kwaad niet aan het langste eind wenst te laten trekken. Zoveel staat vast: kwaadwil ligheid speelt de hoofdrol in Bars vertrek. Willen de bis schoppen dat over hun kant laten gaan? Laten zij toe, dat stiekeme kwaadwilligen onge straft zó hun gang konnen gaan in hun kerk? Als ze geen stappen ondernemen, nemen ze die stiekeme kwaadwilligen feitelijk in bescherming. Dat is kwetsend voor die grote groep, die het onverteerbaar vindt dat die stiekemerds in hun vuistje kunnen lachen. Wat kunnen bisschoppen doen? Ze behoren het kwaad te benoemen en de bron aan het licht te brengen. Zodat de kwaadwilligheid niet kan voortwoekeren. Kwaadwillig heid gedijt immers in de duis ternis, niet in de openbaar- heid. Als ergens mensen er van op aan moeten kunnen dat kwaadwilligheid geen kans krijgt, dan in de kerk. Steekt het toch de kop op, dan behoort het zonder om wegen aan de kaak gesteld te worden. Anders houdt het vrij spel. De bisschoppen zijn mij tot nu toe te lijdzaam, te berus tend. Maar het hoeft ook niet van hen alleen af te hangen. Wat te denken van een Acht Mei Beweging, net zo goed als van een Contact Rooms- Katholieken, van een Mariën- burgvereniging even goed als een van Charismatische Ver nieuwing? Zij zouden het er ook niet bij mogen laten zit ten. Ze mogen het net zo goed tot hun verantwoorde lijkheid rekenen om vuil spel en zijn spelers te lokaliseren. Waar rook is, is vuur. De geruchtenstroom wilde juist bereiken dat dit mgr. Bar zou aankleven. Dat zet zijn af scheidswoorden in de juiste dimensie. Vooral die ene zin: „Ik kan geen bisschop meer zijn zoals ik zou willen zijn". Dat is niet alleen een per soonlijke tragedie. Het raakt iedereen die aan integriteit hecht als een waarde, waar geen enkele gemeenschap buiten kan. Daar moet elke gemeenschap dan ook zelf zorg voor dragen. EÉN (er zijn er meer) frappant voorbeeld van verkeerd geïnterpre teerde berichtgeving deze week. De NCRV laat middels een pers-communiqué weten dat de Centrum-Democraten in de opinie peilingen van 5 naar 12 zetels gestegen zouden zijn. Journalistiek en politiek Nederland reageert intens bedroefd en bezorgd ('een ramp') op de verbazingwekkende groei van het zetelaantal van extreem rechts. Er is echter niemand die de cijfers ongeloofwaardig hoog vindt. De feiten worden niet nagetrokken. Jammer, want de christelijke omroep had een foutje gemaakt en was iets te enthousiast met de cijfers omgesprongen. Die 12 zetels waren er 'maar' 8. Journalistiek en zorgvuldigheid horen hand in hand te gaan. Te vaak blijkt echter dat ook de verkondigers van het vrije woord zich door vluchtigheid laten leiden. (HV) 123-23a, Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 2 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.59, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.3GM©t 21.30 uur® 076-236394/236911 Bankrelaties! BSstat» 1114111- ABN/AMRO rek. 520536447. Heeft tt de Bel veer nsÊi Önz-e excuses. M rayonkantoor. In het bisdom Breda is met afschuw gereageerd op de onverkwikkelijke affaire rondom bisschop Bar. De Rotterdamse bisschop legde deze week onder druk van een lastercampagne zijn ambt neer. Geruchten over Bars vermeende homoseksuele contacten zouden zijn verspreid door zeer behoudende katholieken, die belang zouden hebben bij het vertrek van de bisschop. Van onze verslaggeefster Riet Pijnappels HARRY BUIJSEN, priester in Goes, spreekt van 'een mense lijk drama' en 'een zeer kwalij ke zaak'. „Het katholieke volksdeel zou hiertegen mas saal in verzet moeten komen. Maar hier wreekt zich helaas het feit dat de kloof tussen gelovigen en bisschoppen steeds groter wordt. De basis merkt nauwelijks nog dat er hier een bisschop zit." Hij vraagt zich af of het vertrek van Bar een uiting is van 'bis- schoppenziekte'. „Waarom knappen bisschoppen af? Ik denk pmdat ze teveel naar Ro me luisteren. Ze hebben een groot gebrek aan zelfstandig heid en kunnen niet omgaan met de enorme tegenstellingen in de kerkprovincie. Dit soort dingen gebeurt omdat ze niet de moed hebben zich in eigen bisdom duidelijk uit te spre ken." Hij zegt zich ervoor te generen dat er in ons land een dergelij ke, reactionaire beweging be staat die 'mensen zo wegduwt'. „Maar geruchten over homo seksualiteit roept de katholieke kerk over zichzelf af door haar rigide houding tegenover sek- Bij zijn zilveren priesterjubileum kwamen honderden men sen bisschop Bar feliciteren. foto anp sualiteit. Dat maakt iedere ker kelijke functionaris zo kwets baar. Een pastor met een ho moseksuele relatie wordt ont slagen. Het ligt voor de hand dat er dan met deze stok wordt geslagen." De teamleider van het Dioce saan Pastoraal Centrum in Bre da, Frits Houben, noemt de roddels over Bar 'verschrikke lijk en schandalig'. „Zoiets mag nooit gebeuren. Ik vind dat de kerk er duidelijk voor uit moet komen dat we hier niet van gediend zijn.-Hierin mogen we niet berusten. Het maakt men sen afkerig van de kerk." Ook hij wijt een groot deel van het probleem aan het onvermo gen van kerkelijke bestuurders om openlijk met mensen te pra ten. „Er rust nog steeds een groot taboe op homosexualiteit. Meer openheid zou zeker hel pen." Hij vertelt dat iedereen die werkzaam is in de kerk wel eens wat merkt van reacties uit conservatieve kringen. Meestal gaat het om anonieme brieven. „Het is niet aan te geven of deze mensen bij een bepaalde stroming horen. Als dat duide lijk zou zijn, weet je tegen wie je je moet keren." „Het komt voor dat sommige mensen je niet willen erkennen als pastor," vertelt pastor Frans van Kasteren uit Etten- Leur. Hij is tevens voorzitter van de Vereniging van Pasto raal Werkenden van het bisdom Breda. „Ik nodig die mensen altijd uit voor een gesprek. Maar helaas is het verzet vaak onderhuids, je ziet ze niet. Het is zorgelijk als dit een soort hetze zou worden. Een pastor is een soort gemeenschapsbezit, de mensen dringen graag door in het privé-leven. Dat maakt hem kwetsbaar." Hij bestempelt de geruchten over Bar als een 'ziekelijke ver schijningsvorm van behoud zucht'. Progressieve kerkgroe- peringen zullen over een poosje uitdrukkelijk stelling nemen tegen de gang van zaken, ver wacht hij. „Maar voorlopig zul len ze de wens van de bisschop eerbiedigen om hem met rust te laten." Deken C. Luijkx uit Roosen daal noemt de affaire rondom Bar schadelijk voor de beeld vorming van het instituut kerk. „Ik vind het bedroefd en tra gisch dat er mensen zijn die een ander doelbewust willen be schadigen. En dan juist iemand die altijd pleit voor dialoog en communicatie. Is dit christe lijk? Is dit evangelisch?" Hij pleit ervoor dat bisschop pen en plaatselijke geloofsge meenschappen een duidelijk signaal afgeven dat ze een dia loog willen binnen de kerk zon der elkaar te veroordelen. Het Werkverband van Katholieke Homo Pastores (WKHP) acht het heel goed mogelijk dat een wraakactie van een homoseksuele pastor de directe oorzaak is ge weest van het aftreden van bis schop Bar van Rotterdam. Theo Koster van het werkverband ver klaarde gisteren desgevraagd wel enkele homo-pastores te kennen die een rekening met mgr. Bar hadden openstaan. Van onze verslaggever Jan Bouwmans THEO KOSTER weet niet of één enkele pastor de val van bisschop Bar heeft veroor zaakt, zoals het Algemeen Dagblad gisteren meldde. Vorige maand zou kardinaal Simo- nis een anonieme brief hebben gekregen; daarin stond alleen dat er compromitterend materiaal over een hoog geplaatste kerkelij ke functionaris zou bestaan. Nader onderzoek heeft volgens het AD uit gewezen dat de anonieme brief door een priester was geschreven en dat mgr. Bar bedoeld was. Deze priester zou zich door Bar ernstig benadeeld voelen. De woordvoerder van kardinaal Simonis bevestigt het bestaan van een anonieme brief. Deze is echter niet vorige maand, maar al in november vorig jaar in Simonis' han den gekomen. Die brief is terzijde gelegd. Er is geen sprake van dat men heeft kunnen achterhalen door wie de brief geschreven zou zijn. Ook de diocesane curie van het bisdom Rotterdam zegt nooit enige brief te hebben ontvangen waarin gewaagd werd van com promitterend materiaal over een hoogge plaatste kerkelijke functionaris. Deze curie is ook niets bekend van een wraakactie van een priester tegen mgr. Bar, verzekerde de woordvoerder van de tijdelijke bisdomsbe stuurder Zuidgeest. Kardinaal Simonis kwam wel in actie toen hem eind januari, begin februari zowel schriftelijk als telefonisch geluiden over compromitterend gedrag van mgr. Bar be reikten. Zoals bisschop Ernst van Breda eergisteravond in het televisieprogramma Nova verklaard heeft, leverde die actie van de kardinaal geen enkel feit op. Maar het kwaad had zijn werk intussen gedaan. De Nederlandse bisschoppen mogen er niet verbaasd over zijn dat een affaire mógelijk is, zoals zich nu rond mgr. Bar heeft afge speeld. Theo Koster van het Werkverband van Katholieke Homo Pastores acht de bis schoppen in hoge mate medeverantwoorde lijk. Er wordt te veel toegedekt, is zijn ervaring. De belangrijkste conflictstof van homosek suele pastores met bisschoppen ligt echter op het terrein van benoemingen. Enkele homo pastores hebben daarover met mgr. Bar zwaar in de clinch gelegen. In het persoonlijke gesprek kregen ze te horen dat hun homoseksuele geaardheid een benoeming in de weg stond. Maar naar buiten toe werd een vacature-stop of iets dergelijks als weigering opgegeven. Zodoen de konden deze pastores de weigering niet publiekelijk aanvechten. Koster: „Als je zo te werk gaat, moet je niet verbaasd zijn dat je een situatie helpt creëren die zoiets on smakelijks als de bisschop verdacht maken mogelijk maakt." „Juist een bisschop als Bar", vult een homo pastor aan die niet met name genoemd wil worden. Ook hij acht heel goed mogelijk dat een homopastor zijn gram heeft willen ha len. Zelf heeft hij een ernstig conflict met mgr. Bar gehad vanwege zijn geaardheid, maar zijn hoge achting voor de bisschop altijd behouden. Er is volgens hem maar één uitweg. Homo- erotisch geaarde priesters, die celibatair le ven, moeten wel heel openlijk voor hun geaardheid kunnen uitkomen. Dan zijn ze daarop nooit te chanteren. Maar die open heid blijkt in de wereldkerk nog heel proble matisch te zijn. Rome werkt evenmin mee aan een beter klimaat. Theo Koster van het werkverband heeft zelfs de indruk dat de bisschoppen onder druk van Rome de afgelopen zes jaar strakker tegen homopastores optreden dan daarvoor. Op 6 mei is het al weer een jaar geleden dat paus Johannnes Paulus II het ontslag van bisschop H. Ernst van Breda aanvaardde. Daarmee kwam de Bredase zetel vacant. Voor het kerkelijk leven in het bisdom verandert er dan niet veel, maar er zijn een paar uitzonderingen op die regel. Door orize redacteur Jan Bouwmans MET HET ontslag van mgr. Ernst veranderde meteen ook de positie van zijn naaste me dewerkers. En organen als de Priesterraad en de Diocesane Pastorale Raad hielden op te bestaan. Maar het kerkelijk leven houdt natuurlijk niet op. Dat gaat gewoon door. Wordt dat soms gehinderd door het ont breken van een echte bis schop? Niet echt. Het Romein se recht zit heel geraffineerd in elkaar. Alles wat voor een ordentelijk bestuur nodig is in een bisdom, mag een waarne mend bisschop doen. Toch is de waarnemer wel be perkt in zijn bestuursmoge- lijkheden. Is er na één jaar nog geen nieuwe bisschop be noemd, dan vervallen er een paar beperkingen. Maar één cruciale beperking vervalt nooit: een waarnemer mag nooit nieuw beleid in gang zetten. Alleen de nieuwe bisschop heeft het recht van beleid te veranderen. Mgr. Ernst mag dus zijn eigen beleid voortzetten. De waar nemend bisschop heeft vol gens het kerkelijk wetboek de zelfde bevoegdheden als een gewone bisschop. Maar met uitzondering van... Drs. H. Lommers, kerkjurist van het bisdom Breda, is op het onder werp 'De diocesane admini strator' in Leuven afgestu deerd. Hij komt tot tien uit zonderingen, die door het hele kerkelijke wetboek verspreid staan. Zo mag een waarnemend bis schop in zijn bisdom geen pu blieke verenigingen oprichten, geen diocesane synode bijeen roepen, de kanselier of andere leden van de bisdommelijke curie alleen maar met toe stemming van het kapittel ontslaan, geen nieuwe kanun niken benoemen, de zorg van een parochie niet aan een orde of congregatie toevertrouwen, geen priesters (laten) wijden zonder toestemming van het kapittel, geen door de reside rende bisschop geweigerde kandidaat-pri^eT'(ratén)"wij- den en tenslotte de voorzitter en de vice-voorzitter van de diocesane rechtbank niet ont slaan. Deze verboden blijven ook na het verstrijken van een jaar van kracht. Twee bestuursbeperkingen worden na een jaar automa tisch versoepeld. Een jaar lang mag de waarnemend bisschop geen priester in het ambt op nemen of een priester tot de lekestand terugbrengen. Ook mag hij geen van zijn priesters naar een ander bisdom laten vertrekken. Mgr. foto de stem/johan van gurp Na dat jaar mag hij dit alles weer wel, maar niet zoals een gewone bisschop op eigen ge- zag, maar alleen met toestem- ming van het kapittel. De tweede versoepeling is dat een waarnemend bisschop na een jaar weer in juridische zif pastoors in een parochie mag aanstellen. Alles wat voor een ordentelijk bestuur nodig is, mag. Maat wat is ordentelijk en wat niet! Dat geeft volgens drs. Lom mers natuurlijk nog wel eens discussie. Maar beslissingen die geen uitstel dulden omdat het bisdom of een parochie anders schade lijdt, mogen door de waarnemer altijd ge nomen worden. Ook als het gaat om de opheffing van een parochie of het sluiten van een kerkgebouw. Hoe lang kan een bisschopszei tel vacant blijven en een waarnemend bisschop dus op zijn post blijven? Tot in lengte van jaren, aldus Lommers. In de kerkgeschiedenis zijn voor beelden dat een zetel soms tientallen jaren onbezet is ge bleven. Wat echter nog nooit vertoond is en Lommers ook voor on mogelijk houdt, is dat de bis schop die leeftijdsontslag heeft gekregen, door de paus opnieuw wordt benoemd op zijn oude zetel. Want dan zo» de paus niet meer in staat zijn' een opvolger te zoeken. De paus kan namelijk alleen een opvolger zoeken voor een bis schopszetel nadat die feitelijk' vacant is geworden. De paus kan een bisschop die wegens het bereiken van de 75-jarige leeftijd zijn ontslag aanbiedt, wel vragen aan te blijven. Dat is destijds ge beurd met kardinaal Höffner van Keulen. De consequentie daarvan is wel dat zo'n bis schop dan tot zijn dood op zijn, zetel kan blijven zitten. De paus kan hem alleen wenk geven om er een punt achter te zetten. Normaal ge sproken natuurlijk, want het kerkrecht bevat bepalingen onder welke omstandigheden en redenen een bisschop kan worden afgezet. Waarnemend bisschop H. Ernst zei op de televisie er nog volop zin in te hebben. De paus heeft dus wat Breda be treft de tijd aan zichzelf. Jacques Delors, voorzitter van de Europese Commissie, is een visionair met ontegenzeglijke politieke bekwaamheden. Maar of hij een groot mensenkenner is, valt te betwijfelen. Was hij dat wel geweest, dan had hij Brussel wellicht kunnen behoeden voor een luidruchtige en niet van bitterheid gespeende ruzie in de boezem van de Commissie. Door Jo Wijnen Hoofdrolspelers in de twist zijn de nieuwbakken Euro-commis saris Hans van den Broek en de Engelse routinier sir Leon Brit tan. De competentiestrijd tussen de ze twee mannen wordt langs de diplomatieke en ambtelijke zij lijnen van de Brusselse Euro- cratie met verbazing, leedver maak en gegniffel gevolgd. De opponenten zijn onwrikbare he ren met harde koppen, grote ambities en machtige ego's. En dus stapelen de ingrediënten voor een echt drama zich met de dag hoger op. Delors heeft het bestaan de twee bij de verdeling van de commissieportefeuilles een deel van één en dezelfde koek te geven. Had hij zich meer in de opmerkelijke persoonlijkheids structuur van het tweetal ver diept, dan was hij wellicht an ders te werk gegaan. Van den Broek en Brittan zijn nu allebei opgezadeld met wat in Brussel ruwweg als 'de bui tenlandse betrekkingen van de Van den Broek foto anp Gemeenschap' wordt aange duid. Door Delors' toedoen val len die betrekkingen in twee zeer vaag omlijnde helften uit een: de handelsrelaties (in han den van Brittan) en de politieke relaties (in handen van Van den Broek). Ongelukkigerwijs gaat het om terreinen die elkaar zo sterk overlappen, dat de politie ke krachtpatsers die er op los gelaten zijn wel ruzie móésten krijgen. Het nu woedende gevecht wordt vooral gevoerd in de grijze zone die zich nu eenmaal tussen de buitenlandse handel en buiten landse politiek bevindt. Brussel heeft deze week met een meng sel van verbijstering en geamu seerdheid toegekeken hoe sir Leon terugkeerde van een be zoek aan Praag op het eigenste moment dat Van den Broek zich voor een bezoek aan diezelfde stad opmaakte. Het is plotseling bon ton te weten, wie het eerst de hand van een belangrijke buitenlandse bezoeker mag drukken. Intussen beloeren de in het nauw gedreven woord voerders van beide commissa rissen elkaar voortdurend. Er wordt ijverig gesneerd, gekletst en gespot. Brittan lijkt de slag vooralsnog op punten te winnen. De han delsconflicten met de Verenigde Staten bieden hem een onge kend publicitair platform waar op hij zich dan ook graag be weegt. Van den Broek kiest knarsetandend voor enige te rughoudendheid. De 54-jarige Sir Leon Brittan is, van kruin tot voetzool, een hoogst stijlgevoelige Engels man. Er is dan ook geen man ter wereld die met zo'n verplette rend vertoon van voornaamheid uit een limousine-met-chauf feur kan stappen als uitgere kend hij. De wijze waarop hij iedere morgen naar de hoofdin gang van het commissiegebouw schrijdt, wordt als een van de grootste vroeg-ochtendlijke at tracties van de Brusselse werk dag beschouwd. Brittan praat bekakter dan de bekakste hoofdfiguur uit Oscar Wilde's komedies. Geen wonder dat 'the importance of being earnest' voor hem een belangrijker be ginsel dan bescheidenheid is. Onder zijn in Cambridge (Tri nity College) gevormd bolster bevindt zich dan ook een kei harde pit. Van den Broek (57) is daarente gen een no-nonsense Hollander die zich, liefst met één hand in zijn broekszak, met te grote passen voortbeweegt. Soms be staat hij het om met een losge knoopt colbert door de Heilige Brittan foto ap Hallen van de Europese politiek te lopen. Sommige werkzaam heden mag Van den Broek zelfs graag in heipdsmouwen ver richten. Hij staat erom bekend dat hij in het voorbijgaan soms ernstige schade toebrengt aan heiligenhuisjes en porseleinkas ten. Van den Broek kan dan ook niet als een gemakkelijk heer, maar wel als een bedreven 'in- fighter' worden aangemerkt. Van den Broek mag zijn erva ring dan niet in Brussel hebben opgedaan, hij heeft zich als mi nister van buitenlandse zaken tien jaar op het wereldtoneel bevonden en kan dus bogen op een rijke ervaring, een enorm netwerk van relaties, een alge meen bekend gezicht en een hem doorgaans welgezinde pers. Over de wijze waarop Van den Broek en Brittan elkaar tege moet treden, bestaat overigens weinig duidelijkheid. Van den Broeks woordvoerder geeft wel iswaar toe dat het allemaal 'zeer moeilijk' is, maar gaat niet zover te zeggen dat de heren nog slechts met het mes op tafel met elkaar converseren. Boven dien hebben Van den Broek en Brittan lange persoonlijke ge sprekken gevoerd om op voor hand moeilijkheden te voorko men. Omdat geen mens de heren heeft zien of horen vechten, is enige voorzichtigheid geboden. „Van den Broek mag de handjes geven en Brittan doet het echte werk", liet onlangs iemand uit de naaste omgeving van de En gelse commissaris zich ontval len. De uitspraak werd meteen door de media opgepakt als het bewijs voor de mate waarin de ruzie al was doorgeziekt. Het kon trouwens niet uitblij ven dat de pers zich over de kwestie ontfermde, ook al om dat die sinds de top van Edin burgh nagenoeg iedere dag op zwart zaad zit. In de Brusselse cultuur hebben pers en Euro- cratie bovendien een soort mon sterverbond gesloten, al was het maar omdat ze elkaar voor ei gen lijfsbehoud nodig hebben. Belangrijke organen als Der Spiegel en de Wall Street Jour nal schroomden niet enkele ron kende kolommen aan de 'machtsstrijd' te wijden, wel licht in de veronderstelling dat als de Brusselse slangekuil niet bestond, ze over de ruggen van Van den Broek en Brittan moest worden uitgevonden. Omdat de bewijzen van regelrechte scheldkanonnades, laat staan vuistgevechten tussen de twee commissarissen ontbreken, is hun machtstrijd waarschijnlijk een goeddeels vermeende aan gelegenheid. Details over het verloop van de ruzie komen na genoeg uitsluitend uit de twee de hand. Niettemin is er - mogelijk zelfs zonder dat Van den Broek en Brittan dat hebben gewild - eet forse barst ontstaan in de nieu we Europese Commissie op hel moment dat de EG in een regel rechte identiteitscrisis is he iand, dat iedereen mort et zeurt, dat Engelsen benen nog steeds vechten ovei Je rati ficatie van 'Maastricht', dat hét zorgvuldig opgezet en bewaakt monetair stelsel van Europa aan gruzelenmenten ligt, dat suiker oom Duitsland financieel zwaar in de nesten zit, dat de situatie in Rusland steeds verwarder wordt, dat de Oosteuropese lan den gefrustreerd raken over hel totale gebrek aan Westeuropese solidariteit, dat Europese ren en vissers de oogsten en vangsten van hun niet-Europ® collega's te grabbel gooien, een handelsoorlog tussen de E" en de VS een nagenoeg voldon gen feit is, dat de economie zien nog slechts met knikkende knieën en happend naar lu® voortbeweegt en dat de onder linge cohesie van 'de twaalf vs te zoeken is. Misschien is het Van den Broffl Brittan-conflict dan ook symptoom van iets anders, iets dat de twee opponents niet in de hand hebben en daan- om ook niet uit de wereld Mj nen helpen. Want Brussel leeft geen vrolijke dagen. "a een paar maanden geleden n I een droom was, lijkt nu de vor van een nachtmerrie aan te n men. Als Europa inderdaad uit F lood geslagen is, waarom z°. den de hoeders van dat EuioP het dan niet zijn? Van Broek en Brittan vormen woon een deel van het P™| bleem. DE STEM Van onze Haagse redactie pen Haag - Een speciale onderzoekscommissie van de Tweede Kamer gaat on derzoeken of het mogelijk is g dat een bijstandsuitkering k niet meer per gezin wordt s- verstrekt, maar per persoon. Hierbij zou een veelge bruikte mogelijkheid tot fraude komen te vervallen. De commissie wil ook bestude ren of het mogelijk is dat een gegadigde voor een uitkering e u Top F Van onze Haagse redactie Den Haag - Na een oproep van Commissie om het financierin terug te dringen, adviseren top-ambtenaren een strenge ko 6/ e c De top van het ministerie van financiën dringt er bij Kok op aan in elk geval negen miljard te bezuinigen in 1994, terwijl dit jaar nog eens ƒ2,3 miljard gekort moet worden. Voor het volgend 1< jaar staat ook de verkoop van m pTT-aandelen ingeboekt voor drie miljard gulden, zodat voor 'echte' bezuinigingen zes miljard resteert. V g k Bij de voorbereiding van de be- k groting van dit jaar is enige M vertraging opgetreden vanwege ziekte van minister Kok. Ambte lijk is de zogenaamde kaderbrief K al klaar. „Maar het is zeer de D vraag of Kok bij terugkomst op n maandag de grote lijn zal over nemen," zegt een ingewijde die herinnert aan de suggestie van de minister van financiën om volgend jaar het tekort minder te g laten teruglopen dan afgespro- ken (3,25 procent) in het regeer akkoord. In de concept-kaderbrief staan ook adviezen voor bezuinigingen voor dit jaar. Aanvankelijk moest het kabinet nog voor 750 miljoen gulden aan bezuinigin gen vinden, maar dat bedrag is se inmiddels - door onder meer het uitstel van de milieuheffing - opgelopen tot 2,3 miljard. De bezuinigingsplannen behelsen s] het (steeds terugkerende) korten v: op allerlei subsidies in de sfeer w b F h st t< °1 G v; a Van onze redactie binnenland Utrecht - Nu duidelijk is dat b metaalindustrie voorlopig geen e het overleg over een nieuwe cao e de wao-uitkeringen te hervatten, in deze sector gisteren fors uitgeb i rr K li n f< d r< z: d L B ei a o Woensdag werd nog maar bij drie bedrijven gestaakt, gisteren lag de produktie volgens de in dustriebonden bij dertien bedrij ven volledig stil. De acties concentreerden zich op de scheepsbouw in Groningen, waar zeven werven plat gingen, en op de regio Hengelo. Daar trof de staking vier bedrijven: Sirocco Houwden, Stork Dela- val, Stork Muvac en VSH Ver der is het werk neergelegd bij Pannevis in Utrecht en Odink en Koenderink in Haaksbergen. Bij een aantal van deze bedrij ven zal ook vandaag nog ge staakt worden, terwijl er drie MINISTER-PRESIDENT Lubbers wi wil inzetten voor gevechtseenhe werkkampen voor jeugdige crimine veel meer discipline moet komen Wöltgens is van oordeel dat de one huis weer aftrekbaar moeten worde Een greep uit een nog veel ruimt afgelopen week door vaderlandse de Nederlandse burger zijn uitges laarte gaan, lijkt de verkiezingsstrij doet een populistisch uitspraakje h Publieksvriendelijker voorstel tegen Opvallend is dat de plannen mees den lande bekend worden gemaak man heeft indertijd met zijn opva 9ezet. De andere politieke partijen altijd verzekerd is van veel publicite Aan het droppen van over het algei provincie kleven voor- en nadelen, de politici aan de locatie (ver w ontlenen om vrijblijvend met de 9aan. Valt een voorstel niet goed? spreekbeurt is goed voor weer een 'e vaak echter horen we nooit of n die niet altijd ongeschikt zijn voor g ue nieuwe mode past wel bij d< interesse van de kiezer in de pol vertrouwen kan niet worden terui euke verhaaltjes op te hangen. C Prima, maar ze moeten wel een ve oat hoort: het parlement, viaar juist in de Tweede Kamer ge genwoordigers zich als grijze n Pfnmg en bevlogenheid doord lós door de coalitie zijn voorgekoi i a®9 dezelfde bravoure zouden to ae provincie, zou dat de politiek

de Stem | 1993 | | pagina 2