Cul THEATER POPPODIA EXPOSITIES SPEELFILMS Drie dagen Schubert met Emerson Kwartet Luk Wijns beleeft poëtisch avontuur Gevarieerd aanbod in de Vlaamse theaters Paul K in 4t Beest Jazz met Maarten Altena Klassiek lenteconcert Gilas Trio en Chris Hinze in Zuidland Johannes Passion in Middelburg Ontwerpen van De Maeseneer Donna Tart 4 Jommeke van Mare Sleen Drie films in 't Beest Verboden liefde in China CULTURELE AGENDA Concerten Flairck Bluesgitarist Tom Principato in Terneuzen Nog te zien Roulette DE STEM VRIJDAG 19 MAART 1993 D3 Luk Wijns als Neanderthaler in 'Ijstijd'. NA HET breekbare 'Alleen' en het cynische 'Vuil Spel' kreeg de Belg Luk Wijns door de Neder landse pers de titel 'Keizer van het verhalend cabaret' toebe deeld. Die vlag dekt niet hele maal de lading, want zijn thea terwerk is niet onder te brengen in welk genre dan ook. Zijn nieuwe programma 'Ijstijd' is een overrompelend, grappig en poëtisch avontuur geworden. Een ruiter, ver van huis, denkt aan zijn moeder. Twee Nean derthalers ontdekken de Liefde, het Geloof en de Gebraden Kip. De eerste mens wordt geboren en het wiel uitgevonden. Luk zelf had een ongelukkige jeugd. Hij paste nog net in het meubilair van zijn ouders: tussen het kastje en de muur...en 'Ijstijd' ontwik kelt zich onherroepelijk tot een verhaal van mythische propor ties. De voorstelling is op dins dag 23 maart te zien in het Zuidlandtheater in Terneuzen, aanvang 20.00 uur. Jeugd 'Numero Otto' is een solo-voor stelling van Robin Kortlang (ex- Dames en Heren) voor kinderen vanaf 6 jaar. Het is een combi natie van toneel, slapstick, mime en humor. Het verhaal gaat over twee neven die de erfenis van hun overleden oom moeten ver delen. Ze kunnen niet met elkaar opschieten en gaan op zoek in het huisje van de oom. De een zoekt gezelligheid, de ander ooms geld. Woensdag 24 maart om 15.00 uur in het Zuidland theater. De voorstelling van Dansgroep Krisztina de Chatel op donder dag 25 maart gaat niet door. IN DE Stadsschouwburg in Ant werpen speelt het gezelschap van KNS-Raamtheater van 20 tot 29 maart op woensdag tot en met zaterdag om 20.00 en zon dag om 15.00 uur het spel 'Het bezoekvan de oude dame' van F. Dürrenmatt. Een vrouw keert na een jarenlange afwezigheid, te rug naar haar geboortestad om wraak te nemen op de man wie ze op 17 jarige leeftijd een ver houding had, maar die toen het vaderschap van haar kind ont kende. In het Eigen Tijds Werkteater in Deurne/Antwerpen wordt van zaterdag 20 maart tot zondag 18 april op donderdag tot zondag om 20.30 en op zondag om 15.00 uur 'Tam-Tam in Troje' ge speeld. Een stuk met veel humor gebaseerd op thema's uit de Griekse mythologie en overgoten met een hedendaags sausje. Brugge In de Brugse stadsschouwburg is er deze week een moderne dans voorstelling. Op woensdag 24 maart danst Claudio Bernardo de choreografie 'Usdum', om 20.00 uur. 'Corvi' is de titel van een komische muziektheater voorstelling van het Theatre du Bilboquet in De Biekorf op 26 maart. Aanvang 20.30 uur. In de Werf, Werfstraat 108, speelt Herman Verbeeck vanavond het overbekende verhaal 'Kaas' van Willem Elsschot. Hij begint om 20.30 uur. Jeugd In het Stadspoppentheater in Antwerpen speelt het gezelschap Ronald van Rillaer van 24 maart tot 18 april de familievoorstel ling 'De Kale Broers'. In poppentheater 't Sterretje speelt op 21 en 28 maart het theater Toepeneus voor de kin deren tussen drie en zes jaar het spel 'Valentino'. Valentino is een kikker die denkt dat hij een prins is. Hij gaat op weg naar het paleis waar prinsen wonen en neemt onderweg het kuiken tje Lakei mee. Eenmaal in het kasteel krijgt het verhaal een verrassende wending. De kindervoorstellingen begin nen om 15.00 uur. Kassav', 23 maart in Utrecht (Vre- denburg) - Deacon Blue, 23 maart in Utrecht (Tivoli) - Jeff Healey Band, 24 maart in Den Bosch (Maaspoort) - Mike Oldfield. 29 maart in Brussel (Vorst Nationaal) en 1 april in Den Haag (Statenhal) -Willy DeVille, o.m. 31 maart in Utrecht (Vredenburg) en 5 april in Nijmegen (Vereeniging) - James Brown, 8 april in Den Bosch (Brabanthallen) - Bon Jovi, 9 en 23 april in Rotter dam (Ahoy') en 22 april in Brussel (Vorst) - Iron Malden, 9 april in Arnhem (Rijnhal, was Paradiso; vvk start 13 maart) - Dream Theater, 10 april in Utrecht (Vredenburg) - Snowy White, 10 april in Peer ('t Poorthuis) - Van Halen, 13 april in Rotterdam (Ahoy'; uitverkocht), 14 april in Gent (Flandria Expo) - Paolo Conté, 14 april in Eindhoven (MC Frits Philips), 15 april in Utrecht (Vredenburg) -Golden Earring, 15 april in Breda (Concordia) -Lynyrd Skynyrd Red Devils, 16 april in Arnhem (Rijnhal) -Bruce Springsteen, 19 en 20 april in Rotterdam (Ahoy'; uitverkocht), 3' april in Dortmund (Westfalenhalle) - Michael Bolton, 24 april in Rotter dam (Ahoy) - Sade, 26 april in Rotterdam (Ahoy') - Peter Gabriel, 27 en 28 april in Rotterdam (AhoyVVK 20 mrt) -Back tot the Sixties met Tee-Set, Shoes, Big John Russell, Crazy Rockers in Goes (Zeelandhallen) - Joan Baez, 2 mei in Brussel (Audi torium 44) - Leonard Cohen, 8 mei in Den Haag (Congresgebouw)(vvk start 13 maart) -U2, 9, 10 en 11 mei in Rotterdam (Feyenoord-stadion) - Hans Theessink Jon Sass, 13 mei in Breda (Para) -Elton John, 18 mei in Gent (Flan ders Expo) -Buddy Guy, 20 mei in Utrecht (Vredenburg) - Susan Vega, 23 mei in Rotterdam (Doelen) - Omar the Howlers, 23 mei in Peer ('t Poorthuis) - Pinkpop met Black Crowes, Lenny Kravitz, Alice in Chains, Bettie Ser veert, Red Devils, Claw Boys Claw, Jayhawks en Thelonious Monster, 31 mei in Landgraaf - Faith no more, 2 juni in Rotterdam (Ahoy') - Guns n' Roses, 5 en 6 juni in Nijmegen (De Goffert) - Torhout/Werchter, met Lenny Kravitz, Metallica, Black Crowes, Tragically Hip, Faith No More, Su gar, Levellers op 3 resp. 4 juli. ZOWEL vanavond als morgenavond zijn er popconcerten in 't Beest in Goes. Als eerste betreedt Paul K met zijn Weathermen het podium. Zij maken sterke persoonlijke songs die niet altijd even zuiver zijn, maar wel een enorme bezieling hebben. Ingetogen liedjes over de zelfkant van het leven, maar ook korte kernachtige popsongs, waarin hij het compromis zoekt tussen zijn punkverleden en aangrijpende rock met meeslepende melodieën. Zaterdag is er een optreden van Simon van Trirum and Greek Connection. De ouders van de in Goes geboren Simon kwamen in de jaren '20 mee met de grote vluchtelingenstroom uit Smyrna (het huidige Izmir). Hij begon in de punkmuziek, maar raakte tijdens een verblijf in Parijs geboeid door de Rebetika, zeg maar de Griekse 'blues', aldus zijn 'roots' ontdekkend. Met zijn groep maakt hij nu een soort internationale volksmuziek. 9 Beide concerten h"-iinnen om 22.00 uur. HET PROJECT rond de kamer muziek van Brahms met het Melos Kwartet in januari van vorig jaar krijgt met drie dagen Schubert een meer dan waardig vervolg. Het is een project in het conservatorium en in de Singel in Antwerpen, met con certen, masterclasses en lezin gen op zaterdag 20, zondag 21 en maandag 22 maart. Het Amerikaanse Emerson Kwartet, bestaande uit Eugène Drucker, Philip Setzer (violen), Lawrence Dutton "(altviool) en David Finckel (cello), verzorgt op 20 en 22 maart een concert met de geniaalste strijkkwart- ten, D 703, Rosamunde D804 en Der Tod und das Madchen D 810, D 887 en het Pianokwintet D 667 Die Forelle. Voor dit laatste werk is een beroep ge daan op pianist Gerhard Op- pitz en contrabassist Maurice Aerts. Orkesten In de Singel treedt op zondag 21 maart het symfonie orkest van de Munt op. Gespeeld wordt 'Les espaces acoustiques' van G. Grisey. Het orkest staat onder leiding van Sylvain Cam- breling. Donderdag 25 maart speelt in dezelfde zaal de Kiryat Ono Symphonic Youth Band, een Israëlisch jeugd harmonieor kest van 60 leden. Op het pro gramma traditionele joodse muziek, hedendaagse Israëli sche muziek en uitrekseles uit Cats van Lloyd Webber. Het Emerson Kwartet verzorgt het Schubert-project. FOTO ARCHIEF DE STEM. In de Elisabethzaal in Antwer pen treedt de sopraan Monser- rat Caballé zaterdag 20 maart om 20.30 uur op. Zij zingt be roemde opera aria,s en wordt begeleid door het Filharmo nisch orkest van Luik en van de Franse gemeenschap. De Virtuozen van Moskou on der leiding van VI. Spikanov treden maandag 22 maart om 20.30 op in de Elisabethzaal met een programma met wer ken uit de barok en klassieke stijlperioden. De Worldclass Music of the Royal Albert Hall wordt door het Nationaal Symfonie orkest van Londen onder leiding van Franqois Glorieux gespeeld op zaterdag 20 maart in het sport paleis in het Citadelpark in Gent. Op het programma de Hongaarse Mars van Sjostako- vitsj, Bolero van ravel, Radets- kymars van Strauss en de Régis Glorieuxmars van Glorieux. Nieuw Sinfonietta Amsterdam treedt dinsdag 23 maart om 20.15 uur op in het ICC. Onder leiding van Lev Markiz spelen de Nederlandse muzikanten het Divertimento van Mozart, het Adagio voor viool en strijkers van Schubert en de Souvenir de Florence van Tjaikovski. Musical In de musical-revue 'Hol lywood by Night' van de musi calafdeling van het Ballet van Vlaanderen, worden de hoogte punten uit de grootste verfilm de musicals in een vlot tempo aan elkaar geregen. Vijf solisten en danseressen brengen onvergetelijke songs als New York, New York (uit On the Town), Somewhere over the rainbow (uit The Wizzard of Oz) en Singing in the rain (uit de gelijknamige musical). Het concerttrio CD-Live ver zorgt de muziek. Op zaterdag 23 maart in het Cultureel Cen trum in Lokeren. Op zondag om 15.00 uur. Aanvang 20.00 uur, tenzij' an ders vermeld. HET ENSEMBLE Maarten Altena nodigt vier componisten-musici uit om stukken voor dit ensemble te bedenken en deze met de muzikanten samen uit te voeren. Altena zelf maakt nieuwe muziek in de letterlijke zin van het woord, iets dat hem altijd tot een voorloper heeft gemaakt, tegen de stroom in. In De Singel in Antwerpen ontvangt hij de Amerikaan John Zorn, saxofonist van het Art Ensemble in Chicago en gevierd jazzcomponist. De muziek van Zorn wordt vaak omschreven als een vorm van muzikaal zappen. Zijn muzikale ideeën nemen soms een abstracte vorm aan en lenen zich dan meer tot improviserende ingrepen van de medespelers. Zorn is een muzikale katalysator die met zijn grote kennis en begrip van de populaire muziekcultuur een nieuwe vorm creëert zonder de andere genres aan te tasten. Woensdag 24 maart; aanvang 20.00 uur. Inleiding om 19.15 uur in de foyer. MUZIEKVERENIGING De Volharding geeft morgenavond een klassiek concert in de Gereformeerde Kerk in Zaamslag. Dat is tamelijk uniek, omdat je van een harmonie alleen harmoniemuziek zou verwachten. Ze wilden wel eens wat anders ten gehore brengen, dus voert een tiental solisten werk uit van onder anderen Telemann, Britten, Donizetti ën Handel. De werken worden uitgevoerd door koperblazers (een trompettrio en een hoornduo), fluit en piano met als soliste Sabine de Groote en tenslotte hobo, basfluit en dwarsfluit. Bovendien is er een zangkwartet en voert Jan Oppeneer twee orgelsolo's uit. De entreeprijs bedraagt 2,50. Zaterdag 20 maart; aanvang 20.00 uur. Chris Hinze FOTO KEYTONE HET GILAS Trio, dat al eerder in het Terneuzense Zuidland theater te gast was en toen veel indruk maakte, bestaat uit de Russische pianiste Fania Sha piro, de Roemeense violist Gil Sharon en de Russische cellist Alexander Petrasch. Opgericht in 1981, hebben ze hun sporen in de klassieke muziekwereld inmiddels verdiend, met name met het Russisch repertoire. Op woensdag 24 maart treedt het trio opnieuw op in het. Zuid- land. Op het programma staan pianotrio's van Lev Knipper, Anton Arensky en Dmitri Shos takovich. Dwarsfluitist Chris Hinze reis de meer dan een jaar door het Verre Oosten. Door de contac ten met de vele culturen heeft hij nieuwe visies opgedaan die in zijn concerten duidelijk merkbaar zijn. Tot 4 april maakt hij met een Indiase flui tist, een Japanse shakuhachi- fluitist en een vooraanstaande Chinese fluitist een tournee door Europa, met als titel 'Flu te Summit 1993'. Ze gaan op donderdag 25 maart van start in het Zuidlandtheater. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. HET OPTREDEN van Flairck op 5 maart in het Zuidland theater is niet doorgegaan in verband met ziekte van de flui tist. De voorstelling is nu op zondag 14 maart, aanvang 20.00 uur. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Tom Principato FOTO HAN KUIPER DE SBB (Stichting Blues Pro motion) heeft morgenavond de Amerikaanse bluesgitarist Tom Principato in huis, dat wil zeg gen op het podium van Porgy Bess in Terneuzen. Hij wordt begeleid door zijn vaste band Powerhouse en in het voorpro gramma speelt de groep Blue 4 U. Principato begon op zijn vijf tiende de gitaar professioneel te hanteren en daarop volgde een periode van twintig jaar, waarin hij ervaring opdeed met diverse bands, maar voor het grootste deel met Powerhouse. In de jaren zeventig namen zij twee elpees op. Tussendoor trad Principato op met groot heden als John Lee Hooker en Big Mama Thornton. Interna tionale erkenning kwam er na het uitbrengen van twee elpees in 1986 en 1988. Fans en critici beloonden hem met 9 'Wam- mies' (Washington Area Music Awards). Kaarten voor het concert zijn verkrijgbaar bij de bekende voorverkoopadressen. Ze kos ten daar 17,50. Aan de zaal kosten ze 20 gulden. Zaterdag 20 maart; aanvang 21.00 uur. J.S.BACH heeft vijf passionen geschreven. De cantor van de Thomasschule in Leipzig com poneerde veel geestelijke mu ziek en deze werd wekelijks door zijn leerlingen en muzi kanten uitgevoerd. Van de vijf passionen zijn alleen de Mat- theus en de Johannes in de complete vorm bewaard geble ven. In 1723 werd het voor de eerste maal in Leipzig uitge voerd, het was een soort visite kaartje van Bach bij zijn aan stelling tot cantor. De Koninklijke Oratoriumver eniging 'Tot Oefening en Uit spanning' Middelburg voert dit werk uit in de concert- en ge hoorzaal in Middelburg. Als so listen verlenen hun medewer king Annegeer Stumphius (so praan), Joke de Vin (alt), Jos van de Lans (tenor), Charles van Tassel (bas), Ludwig van Gijsegem (tenor/evangelist), Bernard Kruijsen (bariton/ Christus) en Tijn van Eijk (or gel). Koor en het Dordts Kamer Orkest staan onder leiding van de Hulster dirigent Jo Ivens. Zaterdag 20 maart. Het concert om 20.00 uur. Joke de Vin vertolkt de altpartij. FOTO DICK VERSTEEG [et succes van de Ameril 'artt (28) is een meisjesd| najaar werd haar debuutL in de Verenigde Staten eel gaar uitgever betaalde TI ïan 450.000 dollar. Critic Schuld en Boete' van Do de beurt. Bij uitgeverij A: de Nederlandse vertaling „is'. Een gesprek met 'Sn Door Henk van Weert Een ontwerp van architecte Martine de Maeseneer. FOTO ARCHIEF DE SÏE# DE ARCHITECTUUR van Mar tine de Maeseneer is sterk we tenschappelijk en filosofisch geinspireerd. Een aantal thema's komt steeds bewerkt of anders geïnterpreteerd in de projecten naar voren. Het resultaat is een veelzijdige complexiteit in een ruimtelijke architectuur. In de wandelgangen van De Sin gel in Antwerpen wordt het werk van De Maeseneer, die stu deerde aan het Instituut St. Lu cas in Gent en later in Londen, in de vorm van een negen-tal projecten ge-exposeerd. Haar theorie steunt op het idee dat de visuele, kenbare wereld zich m. der een niet zichtbare orde ver bergt. Er is volgens haar grote tweespalt tussen het zier en het weten. De filosofie van de Moderne Ai- tf/de staat. Onder leiding van d chitectuur met Le Corbusier haar voornaamste inspiratie! Morrow verdiepen de studente] bron. De Maeseneer werkt nel vlakke gevels, vensters op rij, het spel van de geometrische mes onder het steeds veranda rende licht en het uitgebak ceerde evenwicht tussen openen gesloten ruimten. Tot 18 april. Van dinsdag tg zondag tussen 14.00 en 18.00 uur. MARC SLEEN is de geestelijke vader van het populaire stripfiguur tje Jommeke. Het blonde baasje wordt in de stadsbibliotheek Sint Niklaas tentoongesteld. Omdat Sleen 70 jaar is en de Intercommunale het 25 jarig jubileum viert worden een reeks aktiviteiten rond de figuur van Jommek gehouden in het Waasland. De tentoonstelling toont met tekst e illustraties het ontstaan en de avonturen van Jommeke en zij vriendjes en vertelt iets over het werk en het leven van Sleen. Ook er een basreliëf te zien met als voorstelling het typische wafelbakke festijn dat in menig stripverhaal van Nero, een andere Sleen-' voorkomt. Tot 28 maart, tijdens de openingsuren van de stadsbibliotheek. BIERVLIET - Galerie Arthouse - 'Het versierde ei'. Beschilderde eieren van oa. Cockie Acke en Linda Baeyens. Schilderijen van Magda Roelofs-v.d. Poel. Poppen van Ria Wolters-van Boven. Geop. ma. t/m vrij. 9-12 u. za. ook 9-12 en 13-16 u. (tot 18 apr.). CLINGE - Galerie Esprit, Gravenstr. - Paule Nolens: schilderijen. Geop. do. t/m zo. 13.30-17.30 u. do. ook 19-21 u. (t/m 28 mrt.). MIDDELBURG - De Vleeshal - 'Surface to surface': werk van Christina Kubisch. Geop. dag. 13-17 ma. gesl. (tot 8 mrt.). Troels Wörsel. Geop. di. t/m zo. 13-17 u. (tot 12 apr.). -Zeeuwse Bibliotheek - Art-Start project van Ko de Jonge. Tweede serie boekjes van diverse internatio nale kunstenaars (tot 24 mrt.). SBK, Kuiperspoort - Werk van Truus van den Boezem. Geop. di. t/m za. 13-17 u. (tot 21 mrt.). TERNEUZEN - Roosevelt Hotel - Gerda Kalle: aquarellen, pastel- en olieverfschil derijen. Geop. tijd. horeca-uren (tot 3 apr.). - VVV-Gebouw - (vanaf 23/3) Wis selexpositie van de Stichting Kunst uitleen Zeeland. Geop. ma. 13-17 u. di. t/m vrij, 10-12.30 en 13-17 u. za. 9.30-12 u. (tot 4 apr.). VLISSINGEN -Bellamy 19 - Portretten van Elly Strik. Geop. ma. t/m vrij. 10-17 u. za. en zo. 13-17 u. (tot 27 apr.). - Stedelijk Museum - Grafisch werk van Eugène Lücker (t 1943) over Zeeland tussen de twee wereldoor logen. Geop. ma. t/m vrij. 10-17 u. za. en zo. 13-17 u. (tot 19 apr.). -Bibliotheek, Lange Zelke - 'Twee x twee Kwadraat', werken van Hans op. woe. t/m vn 12-17 u. do. ook 18-20 u. (tot 33 mei). - DAS-aula, Verlengde Bonedi; kestr. - Marianne Impens: olieven schilderijen. Geop. ma. t/m do. 8-15 en 18-22 u. (tot 1 apr.). ASSENEDE - Galerij Pirn de Rudder - Werka van Willy van Driel. Geop. vrij. tot ma. 13-18 u. (tot 28 mrt.). ANTWERPEN Museum Vleeshuis - 'Blik in dl Bodem', archeologische vondsten Geop. dag. 10-17 u. ma. gesl. (tot 21 mrt.). - Galerie Francis van Hoof, Ron der sstr. - Werken van Ron Ekkelen- kamp. Geop. do. t/m zo. 14-18 u. 22 mrt.). - Wandelgang De Singel - Architec tuurprojecten van Martine de Mae seneer. Geop. di. tot zo. 14-18 u. (tot 18 apr.). BREDENE - Cultureel Centrum Anto Diez Riet Korbee-Arnold: schilderijen ej keramiek. Geop. woe. t/m zo. 15-13 u. (tot 22 mrt.). GENT -Museum voor Sierkunst - Tradi tionele Japanse keramiek. Zilver u beweging. Sierkunst uit Melanesia Geop. di. t/m za. 9.30-17.00 u. (tot 18 apr.). ST. NIKLAAS - Stedelijke Academie voor Schone Kunsten (Vierkante Zaal) - Werken van André Roelant. Geop. ma. w vrij. 14-17 u. en 18-20 u. za. en zo 10-12 en 14-17 u. (tot 21 mrt.). - Galerie Pi-Art - 'Corneille'. Geop do. en vrij. 14-19 u. za. 10-18 en zo 11-13 u. (tot 1 apr.). - Openbare Bibliotheek - Het werft en leven van Mare Sleen. Geop.®'1 en vrij. 14-19 u. di. tot vrij. 11-1911 en zo. 9.30-12.30 u. (tot 28 mrt.). THE UNFORGIVEN is genomi neerd voor acht oscars, waaron der een voor Clint Eastwood zelf als beste regisseur. Het is zijn zestiende film waarin hij, zestig jaar oud, nu eens een ander gezicht geeft aan de traditionele westernheidMorgenavond te zien in filmhuis 't Beest in Goes. In hetzelfde gebouw zijn volgen de week twee films te zien in het kader van het Festival Cultured Gekleurd. Op donderdag maart is dat 'Mortu Negu'1,1 Guinnee-Bissau. Een dag 1 draait de Algerijns road-nwjj 'Cheb', veelvuldig bekroond, der andere met de Prix de nesse in Cannes. De films beginnen telkens 20.30 uur. 'THE LOVER' is een verfilming van het boek 'L'Amant' van Marguerite Duras. De schrijfster onthult hoe zij in Frans Indo- China, begin jaren dertig, als 15-jarige anderhalf jaar lang een verboden verhouding had met een Chinees die tweemaal zo oud was als zij. Het jonge meisje laat in het midden wat zij om hem geeft. Zij wil alleen genieten van haar lichamelijkheid, daar duistere huis in de Chinese wi) van Saigon, waar het rum® van de straat een vast geluidsde cor vormt voor hun hartstocht- De film, opgenomen in VieM3®' is geregisseerd door Jean ques Annaud. Woensdag 24 maart in Bess, Terneuzen. Aanvang Donna Tartt ziet er chique uitj Gouden sieraden leggen eei «arme gloed op haar zwarti Juwelen kleding. Een dure zon nebril prijkt als een diadeem ir haar ravenzwarte haar. Ze kijkl haar ondervrager strak aa: Prachtige lichtgroene oger „aarin het mooi verdrinkef moet zijn, wimpers die voortdu rend trillen, als vleugels van eer Inspreekt zacht, maar beslis' iver Dionysus en Apollo, ovei nazi-kampartsen die hun kin dertjes aaiden, over Al Capow die huilde om Verdi, over Davii Mich en Peter Weir en ovei jret Easton Ellis, haar maatji ïan de schrijversschool Benning ton, aan wie ze haar boek opge dragen heeft. Ook hij is junior ichrijver-miljonair. 'De verborgen geschieden! zich af op een eliteschoo iirde Amerikaanse staat Ver mont. Een groepje van vijf arro studenten van goede kom at vormt op de school een staatj' excentrieke professor Juliai zich in slechts één vak: de taa 6n beschaving van de oude Grie ken. Ze wanen zich superieu alles en iedereen, naïeve plattelandsjongen Ri óhard Papen, vers op schoof krijgt toegang tot het selec| ffiibje. Hij raakt in de ban va: de' leider Henry Winter. Zij: beeld van Winter en de andei studenten valt in duigen, als h: ontdekt dat ze schuldig zijn aai een moord. Verkleed als oud' Grieken hebben ze, tijdens eeij nachtelijk zinsbegoochelend bo sfeest, een oude boer doodgesla gen. Niemand verdenkt de studente] en het leven kabbelt verder. Tot dat een van de vijf, de potentie! drop-out Bunny, loslippig word1| De anderen ruimen Bunny uit d weg. Richard verraadt niemand Opnieuw hoeven ze niet te vre zen voor verdenking. Winte zelfs Bunny's kist naa Overleven is een zaak van toe val. Wie wordt afgeschoten, hoeft niet noodzakelijkerwijze 'tlè slechtste of de zwaktste te zijn. Zodra de politiek ermee te maken heeft, kan er staat op gemaakt worden dat het gevech om het voortbestaan op een avondje roulette lijkt. In het begin lijken de kansen gunstig, aan het eind van het spel ben je nauwelijks een rol. Forum is nu aan de beurt. Het symfonie-orkest voor Overijssel toen heersende fusiegolf. De op concerten. Jaren lang werd er i, ambtenaren over deze dubbele eigenlijk niet goed doen, was di geld voor beide functies. De pa goede taakvervulling had niem. weg moeten. Zover kwam het n\ Lokale en regionale overheden °P eigen concerten. De ministei niet, maar wel de Haagse beloft Peil te houdenHet tekort moe artistieke niveau van de opera Fn toen begon het gedraai pas voorganger gemaakt had indacl april 1990 dat het, gezien de bef. en de kwaliteit van Forum snor leiding van Forum weer eens in ae commissie opera van de Raa gezelschap niet spannend genot 'epertoire in de programma's. Het rapport van de afdeling mu verscheen weer een halfjaar lat worden. De club heeft het door maar ze verdienen een kans zie ben maand later ligt er weer eet werkgroep beoordeling symfon en. De fusie heeft kwalitatief g e advies- en commissiemolen laar later een gesprek met de co v"n de Raad voor de Kunst. Dt, 'JZeren repertoire te spelen. For worden door een reisopera. Wi Zéggen. He commissie laat het niet bij d orum had dat als taak, goed w. per geld per productie kunne) "gen dat één orkest voor het 01 "orkeur gaat uit naar het Geld cgeleiden als de symfonische c 'og over de vestigingplaats van en nieuwe commissie onder lt emmers zal een voorstel doen oedkoper, efficiënter en meer !ra commissie uit de Raad 1 Lam; 'fners over. Arnhem moet i Ge lMf°,niSche lnulitie van de m J de concertzaal in Arnhem p Nl-Jmegen genoegen nemen ovinciale lobbies gaan aan dl rthh F' dicus Terlouw heeft nu Z nde collega Hendrikx u 'wollige relaties. Russisch

de Stem | 1993 | | pagina 18