'Debat over economie nodig' Industriebond FNV deponeert eisenpakket bij Pechiney De Roselaer winnaar van koersballen Sas van Gent Zeeuws-Vlaanderen niet in trek bij Belgische toerist Statenleden willen ongunstige ontwikkeling in Kanaalzone halt toeroepen: 'Niet bemoeien met vergroten grondgebied' 'Geen windmolenpark op gronden van Sloegebied' Honderd uur werkstraf na vernieling en mishandeling België moet voorbeeld nemen aan beleid voor zeevisserij Nederland4 Voorwaardelijke boete voor frauderend stel Sidmar halveert staalproduktie Burgemeester van Bergen op Zoom naar Delfland 'Ook 55 banen weg Buiten poorten Berghuy skazerne U1 ue njK, Zeeuwse dichters in de prijzen Bdici nfoW««m lost u hst bssts w5,Mi«n ..Klelntjs In da immers mat minstens SI*1"'n da tisn Stsmlszsrs tttarmaaen die speciaal J^stslling hebben voor ^ini)«"-rubr,ek ■eïrêonü*I gevr««fl<1" "gt bet TL d« hand, dat ar anal en J reacties komen. destem zeeland VRIJDAG 19 MAART 1993 DEEL C ym onze verslaggever Vlissingen - De Industriebond FNV list met ingang van 1 april dit jaar 0 loonsverhoging van 2,5 procent yoor het personeel van het bedrijf Pechiney in Vlissingen, of een ver- jnging van 3,25 procent bij het ontbreken van werkgelegenheidsaf- Districtsbestuurder A. Oudenaarden van de Industriebond heeft dat in een. brief aan de directie van Pechiney laten weten. Hij wil verder met de directie afspraken maken over het treffen van werkgele- genheidsmaatregelen. Die kunnen be trekking hebben op werkervarings plaatsen, opleidingsplaatsen, arbeids duurverkorting voor het personeel in de twee - en drieploegendiensten of deel tijdarbeid. Ook wil de Industriebond de huidige aanvullingsregelingen laten voortbe staan gedurende de eerste twee jaren van de arbeidsongeschiktheid, en dat Pechiney vakantiedagen in geval van ziekte van een werknemer niet afboekt. De vakbond hecht bovendien aan het treffen van een voorziening waarbij, vanaf het tweede wao-jaar; dan wel vanaf het moment waarop de gekorte wao-uitkering ingaat, een aanvulling plaatsvindt op die uitkering tot 70 pro cent van het wao-dagloon. De FNV heeft al die maatregelen door gesproken met de aangesloten leden die bij Pechiney werkzaam zijn. Aanleiding daarvoor was het afbreken 'van de cao onderhandelingen in de Metaal- en Electrotechnische Industrie tussen de bonden en de werkgeversorganisatie FME. Het personeel van Pechiney wil voor zaterdag 27 maart weten waar het aan toe is. Daarom wil Oudenaarden op korte termijn met de directie van het bedrijf praten. Is de directie daartoe niet bereid, dan sluit de FNV acties niet uit. l/ac onze verslaggever Middelburg - „Wat gaat het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland ondernemen om de ongunstige econo- siische ontwikkeling in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone Ie keren?" Het antwoord op die vraag willen de CDA- itatenleden G. Adan en A. Saman volgende week horen tan Gedeputeerde Staten. Ze willen daarover debatteren in je provinciale commissie Econo- gsche Zaken aan de hand van ten notitie over de verslechte rende Zeeuwse economie die door beiden is opgesteld. De recente berichten over de ontwikkeling van de economie in Gent - Het staalbedrijf Sid- in de Gentse Kanaalzone beperkt gedurende zeven we de produktie van ruwij- zeren staal. Een van de rede nen is de importheffing op buitenlands staal in de Vere nigde Staten. Daarom voert Sidmar van begin mei tot half juni een gedeeltelij kewerkloosheid in de fabriek in. De sociale partners zijn van de op de hoogte gesteld. Ze drongen erop aan de nadelige van de beslissing zo gelijkmatig mogelijk te verdelen over de op de betrokken werkne mers. De invoering van beurt werkloosheid treft de 568 werk nemers van de produktie- en onderhoudsafdeling voor in to taal 18.000 arbeidsuren. Een woordvoerder van Sidmar mee dat de produktie van vloeibaar staal in de bewuste periode wordt gehalveerd. Dat betekent een produktievermin- deringmet 260.000 ton. Bergen op Zoom - Burge meester P. Zevenbergen (52) van Bergen op Zoom wordt dijkgraaf in Delfland. Op 1 januari gaat Zevenbergen de Markiezenstad verlaten om sis voorzitter het Hoogheem raadschap van Delfland te' ieiden. Zevenbergen is unaniem aan bevolen voor die functie en bet wordt vrijwel uitgesloten pacht dat GS van Zuid-Hol- land of minister Maij-Weg gen de aanbeveling niet vol gen. Middelburg - Met het ver fijnen van het Opleidings centrum Militaire Admini- stratie (OCMA) uit Middel- gaan naast 200 arbeids plaatsen in de Generaal-ma- ]oor Berghuyskazerne zelf °°k nog eens aan 55 banen aden de poorten verloren. ^''schrijft de Kamer van Koop- "andel voor Midden- en Noord- 1Wj *n een aan de vasfe wde-Kamer commissie voor u.jHpa. De Kamer van Koop- on a een dringend beroep /de commissie 'alles in het af te stellen om de negatieve deOri\nJan de verPlaatsing van zoveel mogelijk te be- Ken of te compenseren'. vvi,ar?er,van KooPhandel ver- berirvt j midden- en klein- dp a direct of indirect van en van de kazerne w. ,OCMA-werknemers profi- m! orazet met elf miljoen lfen zien dalen. hanjei!s de Kamer van Koop- ten s 7°rdt de regi0 Walche- door a ,'iz°nder gedupeerd' W ®.!"k,rimpingen van het deafn i emt te meer daar in teedc iaren °P Walcheren beidsni l i e honderden ar- h»Haatsen in de rijksover- Zeeland vervult Adan en Saman met zorg. Zij verwijzen daarbij naar de problematiek van Pechi ney in Vlissingen waar een groot aantal arbeidsplaatsen op het spel staat, de verdwijning van het OCMA (Opleidings Centrum Militaire Administratie) in Mid delburg en de ontslagen bij Dow Chemical in Terneuzen. „In de Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone verdwijnen in de naaste toekomst in de industrie direct drie- tot vierhonderd banen en nahr schatting indirect bij toele verende bedrijven een zelfde aantal arbeidsplaatsen." De statenleden geven in hun no titie enkele voorzetten om het ongunstige tij te keren. Ze vin den dat de provincie daartoe voorwaarden moet scheppen. Te denken vait hierbij volgens Adan en Saman onder andere aan het streven naar een structurele ver betering van de regionale infra structuur (Oost/West-verbinding en ondertunneling van het ka naal Terneuzen/Gent) en het versneld uitvoering geven aan de ontwikkeling van bedrijfsterrei nen op de Axelse Vlakte/Autri- chepolder. Ook moet de provincie bevorde ren dat een gericht stimulerings beleid wordt ontwikkeld voor de regio, zodat de economie zich beter kan ontwikkelen. Tot slot bepleiten Adan en Saman over leg met alle betrokken gemeen ten en het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening (RBA). De twee statenleden verzoeken de voorzitter van de commissie Economische Zaken de notitie op de agenda te plaatsen van de commissievergadering die don derdag 25 maart plaatsvindt. Het team Sas van Gent De Roselaer kwam gisteren als beste ploeg uit de bus tijdens het vierde grote koers- baltoernooi in de gemeentelijke sporthal in Sas van Gent. Op dé tweede plaats eindigde de ploeg van de Ambo Groot Hulst. De wisselbeker ging naar Kloosterzande. De prijzen werden uitgereikt door wethouder L. Marquinie. Het koersbaltoernooi werd gehouden door de afdeling Westdorpe van de Katholieke Bond voor Ouderen. Vijf tig teams deden mee die bij elkaar driehonderd spelers afvaardigden. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Terneuzen - Het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen vindt het opmerkelijk dat zo weinig Belgische toeristen Zeeuws-Vlaanderen bezoe ken. Uit een vorig jaar ge houden onderzoek blijkt na melijk dat slechts negen pro cent van alle toeristen, die vorige zomer in Zeeuws- Vlaanderen vakantie vierden, uit Vlaanderen komt. De resultaten van dit onderzoek werd gisteren samen met .het beleidsplan 'op naar het jaar 2000' in de Kamer van Koop handel gepresenteerd. Kern van dit beleidsplan is hoe Zeeuws- Vlaanderen nog beter te verko pen. Medewerkster T. Maenhout van het Toeristisch Bureau vond het lage percentage des te opmerke lijk omdat in Knokke maar liefst 95 procent van alle verblijfstoe- risten Belg is. „Knokke ligt maar op een steenworp afstand van Zeeuws-Vlaanderen. In België ligt dus nog duidelijk een markt voor ons. Vooral ook om het feit dat van alle verblijfstoeristen zelfs niemand uit Wallonië kwam. Ook vielen er geen Luxemburgse toeristen te note ren". Alle seizoenen Maenhout noemde nog andere conclusies uit het onderzoek dat ook een belangrijk onderdeel vormt van het beleidsplan voor de komende jaren. Zoals het toe ristisch produkt verspreiden over alle seizoenen omdat bleek dat veel mensen ook hun tweede of derde vakantie in dit gebied doorbrengen. Daarom moet ook het produkt verder worden uit gebreid met bijvoorbeeld fiets en wandelroutes. „Het hoge her- halingsbezoek is voor ons een uitdaging. Ook de kwaliteit van het produkt is heel belangrijk. Daarnaast is het belangrijk dat de VW-kantoren goed moeten zijn uitgerust en goed bereikbaar moeten zijn". De toekomst van de Zeeuws- Vlaamse VW-kantoren vormt een belangrijk hoofdstuk van het beleidsplan. De WV-kantoren in Terneuzen, Sluis en Cadzand kregen onlangs van de landelijke organisatie ANW de felbegeer de A-status toegekend. Als een van de voorwaarden wordt wel gesteld dat er een duidelijk ma nagement wordt gevoerd. Omdat deze kantoren hiervoor te klein zijn wordt een samenwerkings overeenkomst afgesloten met het Toeristisch Bureau. Dit bureau zorgt dan voor de aanvullende deskundigheid. R. Ruules, voorzitter van het bestuur van het Toeristisch Bu reau, kondigde gisteren aan dat deze nieuwe structuur gevolgen voor het bureau zal hebben. Zo heeft het bestuur besloten een derde medewerker aan te stellen. „In de structuur zal de aanvul lende deskundigheid moeten worden gefinancierd en we moe ten snel met gemeenten in over leg treden hoe we samen de structurele steun via gemeenten en WV's kunnen verhogen". Om meer geld binnen te krijgen wil het Toeristisch Bureau ook commerciëler gaan werken. Door bijvoorbeeld de folders door te berekenen aan de klant. Het beleidsplan werd gisteren overhandigd aan gedeputeerde G. de Vries-Hommes. Zij was het ermee eens dat Zeeuws-Vlaande ren nog grote potenties heeft. „Maar dat moet je heel voorzich tig aanpakken. Zeeuws-Vlaan deren mag niet ongelimiteerd groeien door grote massa's aan te trekken. Je moet dus zelfbe heersing tonen. Door het pro dukt inderdaad te spreiden over het jaar. Want de kleinschalig heid van Zeeuws-Vlaanderen moet aantrekkelijk blijven". De Vries vond de aankomende samenwerkingsovereenkomst tussen het Toeristisch Bureau en de WV's zo gek nog niet. „Ik zou willen dat ook andere regio's een dergelijke structuur ken den". 1 (eer zijn verdwenen Huist - Vier basisschool leerlingen uit Zeeuws- Vlaanderen zijn in de prij zen gevallen van de lande lijk gedichtenwedstrijd, ge organiseerd door de Stich ting Werelddag voor Kinde ren en Poëzie. Bovendien gingen de leer lingen van groep 7 van ba sisschool de Nbbelhorst uit Hulst met de hoofdprijs voor scholen aan de haal. De schrijversjury honoreer de een gedicht van Ilse Borm van de Irisschool uit Zaamslag. Wat de kinderju ry betreft vielen Martijn de Prenter van de Oude Vaart uit Terneuzen, Ronald van de Wege van de Prinses Ma- rijkeschool uit Axel en Veerle Akkermans van de Oostvogel uit Lamswaarde in de prijzen. Van onze verslaggever Sas van Gent - Terneuzen, Hulst en Oostburg mogen zich niet bemoeien met vergroting van hun eigen grondgebied ten koste van andere gemeenten. „Discussies over vergroting van het eigen grondgebied achten wij een inbreuk op de autonomie van andere gemeenten en boven dien een bevoegdheid die toekomt aan de provincie c.q. wetgever", schrijven de dage lijkse gemeentebesturen van Aardenburg, Axel, Hontenisse, Sas van Gent en Sluis aan Gedeputeerde Staten. De vijf kleine Zeeuws-Vlaamse gemeenten reageren hiermee op de vorige week versche nen brief van de drie grote gemeenten die er bij GS op aandringen de bestuurlijke reorga nisatie van Zeeuws-Vlaanderen niet op de lange baan te schuiven. Zoals bekend kiezen Terneuzen, Hulst en Oostburg voor een drie deling in Zeeuws-Vlaanderen. Maar de gemeentebesturen van de vijf kleine gemeenten vinden dat een herindeling in Zeeuws-Vlaanderen door de fusie van Aar denburg en Sluis helemaal niet meer aan de orde is. „Door vrijwillige fusie van Aarden burg en Sluis ontstaat een situatie waarbij in de regio Zeeuws-Vlaanderen geen enkele gemeente meer aanwezig is, die onder de normen van rijksbeleid voor gemeentelijke herindeling blijft", daarbij doelend op de ondergrens van zesduizend inwoners. Daarom kiezen de vijf voor een gestructu reerde samenwerking tussen de acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten. „Wij achten het van eminent belang om onze krachten te geven aan de wijze waarop aan de samen werking, een en ander in het belang van de regio, gestalte kan worden gegeven". Dit standpunt staat haaks op de mening van Terneuzen, Hulst en Oostburg. Die vinden dat juist een herindeling in het belang van de regio is. „De streek is gediend met een krachtige aanpak van de problematiek. Juist in deze tijd waarin de economische ontwik kelingen tot ernstige zorg aanleiding geven. Eenheid van beleid en vergroting van be stuurskracht achten wij dringend geboden om de vele taken op gemeentelijk niveau adequaat te kunnen blijven behartigen", aldus de mening van Terneuzen, Hulst en Oostburg. Aardenburg, Axel, Hontenisse, Sas van Gent en Sluis hameren juist op het in stand houden van de autonomie. In de brief aan GS wordt het Europees Handvest aange haald. „Wij verstaan onder bestuurskracht het vermogen van een gemeente om haar taken te behartigen, die derhalve in staat is de wettelijke taken uit te voeren en die optimaal in staat is de lokale problemen op te lossen en in die lokale behoeften kan voorzien". Volgens dit standpunt is het criterium van het inwonertal voor de vijf kleine gemeenten niet meer de enige bepalende factor. „Bij herindeling moet duidelijk sprake zijn van het opheffen van concrete knelpunten. Van knelpunten is ons inziens niets gebleken en ook niet aangetoond door geen van de drie gemeenten (Terneuzen, Hulst en Oostburg, red.)". Van onze verslaggever Middelburg - De schaarse industriegronden in het Sloege- bied moeten niet worden bestemd voor de aanleg van een grootschalig windmolenpark, zo vindt de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland. In een brief aan het college van Gedeputeerde Staten vraagt de Kamer van Koophandel om het Sloegebied te schrappen van de lijst van vestigingsplaatsen voor windmolenparken. GS willen in Zeeland vijf grootschalige windenergieprojecten voor het jaar 2000 aanleggen. De plannen van GS zijn vastge legd in de concept-beleidsnota Windenergie. De Kamer van Koophandel plaatst ook kanttekeningen bij de criteria voor kleinschalige windmolenprojecten. Volgens GS moeten de windmolens geplaatst worden bij 'menselijke ingre pen in het landschap', meer bepaald bij industrieterreinen. Volgens de Kamer van Koophandel mag dit geen wet van Meden en Perzen worden: „Wij zijn van mening dat nader inzicht in de effecten, waaronder risico's en beperking van de gebruiksmoge lijkheden, van plaatsing van windturbines op industrieterreinen noodzakelijk is." Plaatsing van windmolens zal van geval tot geval bekeken moeten worden, aldus de Kamer van Koophan del. Van onze verslaggever Terneuzen - Een behoorlijk uit de hand gelopen ruzie leidde in september 1991 tot onverkwikkelijke gebeurtenissen in Sluis. Vanuit een auto schoot een man met een jachtgeweer dwars door de ruit van het woonhuis van een Sluisenaar. Hij richtte daarbij op de plek waar de man meestal op de bank zat, maar tot diens grote geluk zat hij er deze keer niet. De schietgrage automobilist moet later nog terechtstaan, maar gisteren stond wel al P. van D. (23) uit IJzendijke voor de politierechter. Hem werd me deplichtigheid aan poging tot moord ten laste gelegd, omdat hij voor de auto en voor het jachtgeweer had gezorgd. Aan gezien echter poging tot moord nog niet is vastgesteld, kon ook medeplichtigheid niet worden bewezen. Van D. werd daarom vernieling (van de ruit) verweten, het be schikbaar stellen van auto en geweer en het verbergen van het geweer nadat daarmee was ge schoten. Bovendien had hij ie mand mishandeld, bij wie hij het geweer geprobeerd had te ver bergen. Alles bij elkaar goed voor een pittige eis van de officier van justitie: vier maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf. De politierechter vond dat aan de hoge kant en veroordeelde Van D. tot twee maanden onvoor waardelijk. Die mag hij vervan gen door een werkstraf van 100 uur. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Belgische ministerie van Landbouw en Visserij kan een voorbeeld nemen aan het nieuwe Nederlandse zeevisserijbeleid. Want waar de Nederlandse overheid is omgezwaaid van een dicterende naar een ondersteunende rol, speelt het Belgische ministerie nog altijd een te nadrukkelijke rol. „Hoewel men het bij ons nu bijna dagelijks heeft over demo cratie, over een doorzichtig be leid, over hervorming van een niet efficiënt werkende ambte narij en over een betere service van de openbare diensten, is de druk van de bureaucratie en de administratie in ons land nooit voorheen zo groot geweest. Ten koste van de sociaal-economi sche bedrijvigheid?", schrijft verantwoordelijk uitgever Fred Wittevrongel in zijn editoriaal in het jongste nummer van Reders centrale, het informatieblad voor Belgische zeevissers. Met een jaloerse blik kijkt Wit tevrongel naar de omvorming in het Nederlandse zeevisserijbe leid. „Jarenlang heeft de Neder landse overheid het verwijt moe ten incasseren dat er te veel organisaties en verenigingen wa ren en er niets gedaan werd om de ongebreidelde vlootuitbrei- ding te voorkomen. Uitgebreide controlemaatregelen blijken niet tot het juiste resultaat te hebben geleid. De Nederlandse overheid heeft dan maar een complete ommezwaai gemaakt: het bedrijf zelf is het best geplaatst om binnen het raam van het Euro pees keurslijf het beleid te bepa len, zo luidt nu het parool. Een stelling die wij lang voordien al poneerden. De samenwerking en zelfcontro le in groepen biedt volgens Wit tevrongel een aantal niet te on derschatten voordelen. De Ne derlandse vissers zijn zoals be kend sinds februari dit jaar ver enigd in groepen die er zelf voor moeten zorgen dat er een eind komt aan de stelselmatige over schrijding van de vangstquota. Elke groep is er voor verant woordelijk dat er niet meer vis uit de Noordzee wordt opge haald dan volgens de EG-regels is toegestaan. „Aansluiting bij het groepsquotabeheer biedt niet te onderschatten voordelen, waaronder de mogelijkheid tot het verkrijgen van meer zeeda gen en soepeler quota-transac ties." Die verandering is, zo schrijft Wittevrongel in Rederscentrale, beslist een meer realistische filo sofie die nu ook op EG-vlak wordt gehanteerd. De uitgever heeft echter goede hoop dat ook in België een andere koers wordt gevaren. „Het pleidooi dat visse rijminister Bourgeois onlangs hield voor meer eenheid bete kent mogelijk een stap in de goede richting. Van onze verslaggever Terneuzen - De politierechter in Terneuzen heeft twee inwo ners van Sas van Gent wegens steunfraude veroordeeld tot voorwaardelijke geldboetes van elk drieduizend gulden. K.R. en zijn toenmalige vriendin I.K. hadden in de periode 1989/1990 een uitkering. Tussen november van het ene en juni van het daaropvolgende jaar gingen ze echter om beurten werken, zonder dat ze het geld dat ze daarmee verdienden in vulden op hun inkomstenformu lier. In totaal benadeelde elk de gemeente Sas van Gent voor 3800 gulden. Dat bedrag betalen ze nu in maandelijkse termijnen terug. De officier van jusititie vond het een ernstige zaak en eiste tegen beiden een voorwaardelijke geldboete van 1500 gulden. Als bijzondere voorwaarde verbond hij daaraan, dat ze binnen de proeftijd van twee jaar elk 40 uur dienstverlening zouden ver richten. De politierechter vond dat laatste aan de zware kant. Hij beperkte zich tot voorwaar delijke boetes als 'stok achter de deur'.

de Stem | 1993 | | pagina 11