'Eise Lachen vergaat Hillary Clinton Zwakke economie duwt vakbonden in een moeilijke hoek Geruchten 'Het milieu-probleem in Oost-Europa komt er vanzelf aan' Janmaat kreeg iets te snel te veel zetels in Tweede Kamer DE STEM -DE STEM- Bonden zijn Woorden en ACHTERGROND Beleggers boycotten stedelijke knooppunten DE STEM DONDERDAG 18 MAART 1993 DE STEM Waar is de stralende Hollywood-lach gebleven die Hillary Rodham Clinton tijdens de verkiezingscampagne van haar man tentoonspreidde? De Amerikaanse First Lady ziet er tegenwoordig uit alsof ze op een heel zure citroen heeft gezogen. Geen wonder na alle persoonlijke aanvallen die ze de afgelopen weken te verduren heeft gekregen. In een stortvloed van artike len, roddelrubrieken en com mentaren schildert Washing ton de machtige presidentiële partner af als een tirannieke helleveeg, type strenge mees teres. Er doen tal van geruchten de ronde over het privéleven van de Clintons dat ze aparte bed den hebben, dat Hillary agen ten van de geheime dienst met asbakken bekogelt, dat ze de vreselijkste ruzies heeft met haar man achterin de rege ringslimousine. Tijdens dinertjes wordt tot in den treure de nieuwste Hilla- ry-grap herhaald: George Bush komt in de hemel en krijgt een plaatsje aan Gods rechterhand; Bill Clinton komt in de hemel en krijgt een plaatsje aan Gods linkerhand. Hillary Clinton komt in de hemel en zegt tegen God: „Van m'n stoel af." Zelfs de liberale Washington Post, die de Democraten van oudsher gunstig gezind is, heeft zich tegen de First Lady gekeerd. Gepikeerd over haar kille opstelling tegenover de pers, kwam het blad met een lang artikel van de hand van Hillary-watcher Martha Sher- rill. „Ze is nog steeds nieuws, maar zegt niets wat enige nieuwswaarde heeft." Sherrill maakt de 'valse be scheidenheid' van Hillary be lachelijk over de vergelijking met de legendarische Eleanor Roosevelt, de militante First Lady van de jaren dertig en veertig. Wat betreft ambitie en daden doet Hillary niet voor Roosevelt onder; de lange uren van afmattende vergaderingen en sfratègieplanning voor een hervormingsplan voor de ge zondheidszorg, de conferenties en ronde tafels, de bezoeken en telefoontjes aan de Hill, het non-stop informatie inwinnen bij 'deskundigen' door het hele land. Achter de persoonlijke aan- vallen gaat oprechte bezorgd heid schuil over Hillary's rol als machtsmanipulator. Ze schreef de inauguratierede van haar man. Ze verbood roken in het Witte Huis. Ad vocaten van haar oude firma werken nu voor de regering. Samen met een paar vriendin nen heeft ze hele vlakken van de bestuurlijke macht in een wurggreep. Ze lijkt nog drukker dan de Hillary Clinton president; toen hun dochter Chelsea op school een absen tiebriefje moest laten zien heeft, naar verluidt, de presi dent het getekend. Mammie had het te druk. Belast met de hervorming van de gezondheidszorg staat Hil lary Clinton aan het hoofd van 30 comités en 500 deskundi gen, onder wie zes staatssecre tarissen. Ze reist het hele land door om een manier te vinden om iedere Amerikaan gezond heidszorg te verstrekken en tegelijkertijd de medische kos ten terug te dringen die de afgelopen tien jaar met 150 procent zijn gestegen tot 800 miljard dollar per jaar. In feite is Hillary Clinton zo verantwoordelijk voor de res tyling van bijna een zevende van de Amerikaanse econo mie, met uiterst verstrekkende en complexe sociale gevolgen. Zo wordt gespeculeerd dat ze politiek zeer gevoelige belas tingen zal voorstellen op siga retten en alcohol. Maar omdat ze noch in dienst is van de regering, noch een gekozen functionaris, is ze niemand re kenschap verschuldigd. Dit verleent haar ontzettend veel macht. Volgens sommigen heeft ze die macht al mis bruikt met de geheimhouding waarmee ze het hervormings proces omringt. Vorige week tikte ee®, rechter haar hiervoor op de vingers. Het Amerikaan- se Genootschap van Artsen was woedend omdat het_ni$t was uitgenodigd voor de bij eenkomsten over de gezond heidszorg en spande een pro ces tegen haar aan omdat ze wetten overtreden zou hebben die de openstelling van het regeringsproces voor het pu bliek moeten waarborgen. En Hillary heeft nog maar 50 dagen over om haar uitputten de informatieronde door Ame rika af te ronden en verslag uit te brengen aan haar man. Maar een recente opniepeiling steekt haar een hart onder de riem: De meeste Amerikanen staan achter haar doen en la- ten.e (c) The Sunday Times, Londen Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling S 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen 7 Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Deze week zijn bedrijven in de metaal-sector begonnen, met acties voor een nieuwe cao. Het eind is nog niet in zicht. Grootste obstakel in vrijwel alle cao-onderhandelingen is de reparatie van de wao. Maar de recessie duwt de vakbonden in een moeilijke hoek, want staken is bepaald niet goed voor de economie. Door Jeroen den Blijker LANGZAAM MAAR zeker ont spoort de cao-caroussel. Maan dag waren de eerste acties van dit seizoen. In drie metaalbe drijven legden werknemers voor 24 uur het werk neer. En dat is nog maar het begin, voorspelt de Industriebond FNV. Want voor vandaag staan nog meer acties op stapel. „We gaan we er echt hard tegenaan." Vraag is echter, hoe hard 'echt hard' is nu de economische si tuatie de speelruimte van de bonden beperkt. Grootste hindernis in vrijwel alle lopende cao-onderhande lingen is de wao-compensatie. De werkgevers weigeren mas saal mee te werken aan regelin gen die de wao-uitkeringen aanvullen tot het oude niveau. Voor hen is het een principiële zaak. „Want waarom moeten wij opdraaien voor de gevolgen van het kabinetsbesluit om te snoeien in de wao?", klinkt het alom in werkgeverskring. Voor de vakbeweging is zo'n wao-compensatie van groot be lang. Immers, de vakbeweging leidde vanaf juni 1991 het ver zet tegen de wao-ingreep van het kabinet. Het zijn ook de bonden die de afgelopen maan- In ieder geval plaatst de mische malaise Broers zijnen voor een moeilijke aki ging. Om de FME te econe.i Bezorgde werknemers van het Utrechtse metaalbedrijf Standard Fasal. Ook zij legden deze week het werk neer. den hun leden verzekerden dat ze bij de cao-onderhandelingen alles op alles zouden zetten om de wao gecompenseerd te krij gen. Aldus kweekte men veel ver wachtingen bij de achterban. Verwachtingen waarvan het nog maar de vraag is of ze geheel ingelost kunnen worden. Want de economische situatie laat fors wapengekletter eigen lijk in geen enkele sector toe. De metaal- en elektro-industrie - grootmetaal - (200.000 werk nemers) bijvoorbeeld, draait aanzienlijk minder florissant dan enkele jaren geleden. Wilde de werkgeversorganisatie FME drie jaar geleden nog vaklieden halen uit Portugal en Joegosla vië om het schreeuwende tekort aan gschoolde werkkrachten te niet te doen, dit jaar staan er in de grootmetaal liefst 20.000 ba nen op het spel. En dat aantal dreigt op te lopen als de bonden bij de cao-onderhandelingen te veel eisen, onderstreept de FME. Vakbondskringen trekken dit cijfer in twijfel. Maar ook de vakbondsbonzen kunnen niet achteloos voorbijgaan aan de problemen bij bedrijven als Fokker, DAF en NedCar. Het besef dat er in de sector wel degelijk iets aan de hand is, leeft ook bij de bonden. Van daar dat de bedrijven die op de eerste stakingsdag ten prooi vielen aan vakbondsacties 'met zorg zijn gekozen'. „Het gaat om firma's die het relatief goed doen", aldus Nico Broers, cao onderhandelaar van de Indus triebond FNV. tot het compenseren van jij wao, zijn harde acties weifel onvermijdelijk. Maar is hetvo I ren van harde acties wel verant l woord in een bedrijfstak tfl toch al fors lijdt onder de e nomische tegenwind? Een tweede vraag die led vakbondsleider zich in deze da'| gen moet stellen is of de i wel voldoende leeft bij de a terban. Zolang het voorjaars' L zonnetje schijnt, lijkt alles beter! dan werken. Maar wat als dai| zonnetje schuilt achter een foj wolkendek en het dagenlang te 1 gent? Wie wil er dan nog aandèl bedrijfspoort staan? Toegegeven, vorig jaar verzamelden zich een half"5] joen mensen op het Malieveld, Den Haag. Zij gaven gehooraank de oproep van de vakbewegimf om te protesteren tegen de ka binetsplannen voor de wao. Maar hoe denkt men er eigen-1 lijk nu over? Het massale pro.| test bleef uit toen de Tweede I Kamer eind januari de den wao-plannen van het kabil net behandelde. Toen protes-1 teerde slechts een handjevol I vakbondsleden bij de entree van I het Kamergebouw: de rest be-1 schouwde de wao-ingreep I waarschijnlijk als 'een f-'~ race'. Natuurlijk zijn deze i de werkgevers niet ontgaan. En zij maken er in hun dankbaar gebruik van: Bijvoor-1 beeld de aanvankelijk weigering van de FME om met de bonden rond de tafel t zitten, lijkt vooral ing door de wetenschap dat debon-| den 'er zwak aan toe Zwakker in ieder geval dan'de afgelopen jaren. Over een aantal jaren zal pas goed blijken hoe hoog de tol is geweest voor het milieu door de ontspanning tussen oost en west. Zo zijn in verschillende landen in Oost-Europa bij het vertrek van de Russische troepen honderden ondergrondse tanks met benzine en diesel in de bodem blijven zitten of simpelweg onklaar gemaakt. Die brandstof lekt weg in de bodem. De gevolgen voor het milieu en het grondwater laten zich raden. Door onze redacteur Mathieu Kothuis BREDANAAR J. van der Helm, werkzaam op het ministerie van defensie in Den Haag is verant woordelijk voor de coördinatie in het opruimen van de milieu vervuiling op de Nederlandse defensie-terreinen. Volgens hem ontwikkelt zich in het Oostblok in stilte een gigantische milieu ramp. „Ten oosten van Praag liggen bijvoorbeeld nog vele duizenden Russische brandstoftanks in de bodem. Daaruit is een giganti sche hoeveelheid olie wegge stroomd die nu op het grondwa ter drijft en heel langzaam, met meters per jaar, in de richting van Praag stroomt. Het milieu probleem komt er vanzelf aan". Militaire terreinen in voormalige Oostbloklanden zijn enorm vervuild. Van der Helm weet waar hij over praat. Als hoofd van de afdeling Techniek van de direc tie Gebouwen, Werken en Ter reinen van defensie bezocht hij het afgelopen jaar militaire ter reinen in Hongarije, Tsjechië en Slowakije. Hij bezocht deze ter reinen in het kader van een project, waarbij het Nederland se ministerie van defensie aan die landen assistentie verleende bij het schoonmaken van ver vuilde militaire terreinen. Het instituut Defensieleergan gen in Rijswijk besprak begin deze maand uitvoerig de resul taten van dit project, dat in het kader van de NAVO werd uitge voerd. Nederland speelt in Europa en binnen de NAVO een voortrek kersrol bij het schoonmaken van militaire (oefen-)terreinen. De resultaten van het Neder landse project in Oost-Europa werden dan ook met belangstel ling gevolgd door vertegen woordigers en militaire milieus pecialisten uit 25 landen uit ■oost en west. In vergelijking met Nederland en andere NAVO-landen is de milieu-problematiek op de de fensie-terreinen in Hongarije, Tsjechië en Slowakije enorm. Het aantal plekken dat moet worden gesaneerd in Hongarije ligt naar schatting tussen de 1500 tot 2000. In Tsjechië en Slowakije gaat het om zo'n 1000 tot 1500 locaties. De kosten van die schoonmaak in Hongarije lopen volgens Van der Helm op tot 1,5 miljard gulden. In Ne derland wordt, de schoonmaak van de 1000 verontreinigde de fensie-terreinen geschat op 500 rhiljoerf gulden. ''nem sisom „Het grote verschil tussen Oost en West zit echter niet alleen in de kosten van deze sanering", zegt Van der Helm. „Uit het onderzoek van de Nederlandse defensie-specialisten is vastge steld dat het grootste probleem zich voordoet bij het ontbreken van een wettelijk kader om die milieuvervuiling daadwerkelijk aan te kunnen pakken." .„Op dit terrein is in deze landen totaal geen beleid en er zijn daarom grote organisatorische en technologische problemen om het vraagstuk aan te pak ken", aldus Van der Helm. Bij deze militaire samenwerking met de Oosteuropese landen ging het dan ook vooral om een bewustwording en een vergro ting van het besef dat deze landen op termijn met grote problemen te kampen krijgen als niet tijdig wordt ingegrepen. Eén van de dringendste proble men wordt volgens Van der Helm gevormd door het feit dat de kazernes in Oost-Europa hun drinkwater veelal op het eigen kazerne-terrein oppompen. „En dan moet je ze duidelijk maken dat dat grote risico's inhoudt als twee meter verder op het- De politieke partijen - behalve de Centrum-Democraten - waren maandagavond diep teleurgesteld over de prognose van twaalf Kamerzetels voor extreem-rechts. Directeur Schild van onderzoeksbureau NIPO was dinsdag evenmin gelukkig. De cijfers die zijn bureau had gefabriceerd, waren totaal verkeerd geïnterpreteerd door de NCRV die met het nieuwtje op de proppen kwam. Door Jan Greyn 'Er deugde wel iets van, maar niet veel', zegt Schild in een reactie vol verontschuldigigen. De NCRV-televisie maakte veel politieke tongen los met de - volgens Schild - uit het verband gerukte prognose. Komt de CD al wekenlang uit op drie tot drie-en-een-half procent poten tiële kiezers, het wekte bij inge wijden al veel verbazing dat dat percentage in een week tijd tot acht-en-een-half was opgelo pen. CDA-voorzitter Van Velzen ventileerde snel zijn ongerust heid en zei te hopen dat de uitkomst van onderzoeksbureau NIPO 'onbetrouwbaar' was. „Ze geven ons ook altijd een lagere score dan Interview," grapte Van Velzen als een boer met kiespijn. Hij wees en passant wel op het geregistreerde hoge aantal 'niet-weters' onder de kiezers. Juist een onderzoek naar de samenstelling van de 'niet-we- ters' zorgde inderdaad voor de foutieve interpretatie. Vorige week steeg het aantal zwevende kiezers tot dertig procent. Niet eerder waren er zoveel kiesge rechtigde twijfelaars in de jonge geschiedenis van de peilingen. Daarmee steeg tegelijkertijd de toch al grote onzekerheidsfactor van wat-zou-u-stemmen. Schild gaf zijn onderzoekers opdracht onder de zwevende kiezers te peilen hoeveel er eventueel bereid zouden zijn hun stem aan de partij van Janmaat te geven. In vakkrin gen heet zo'n peiling een onder zoek naar het 'maximale electo rale potentieel'. De PvdA krijgt bij zo'n onderzoek veertig pro cent - tegen rond twintig pro cent 'serieuze' kiezers. De CD blijkt op zo'n manier op de sympathie van drie tot drie-en- een-half procent extra kiesge rechtigden te kunnen rekenen; dat is vier of vijf Kamerzetels. De NCRV presenteerde nog vóór de uitzending tevreden - weliswaar bezorgd over de in houd - het nieuws dat de om roep op de kop had weten te tikken. In den lande reageerden per omgaande diverse politici, die toch al danig bevreesd zijn voor een sterke groei van racis tische, vreemdeling-vijandige en anderszins kwalijke politieke groeperingen. Tekenen van op bloeiend fascisme raken onder deze omstandigheden vele ge voelige snaren, een enkele keer ook onterecht. Het peilen van politieke voor keur is steeds een hachelijke zaak. Niet zelden blijken kies gerechtigden hun stem alsnog te overwegen op het moment dat ze het rode potlood ter hand nemen om het gewenste hokje aan te stippen. Dat is toch niet zomaar een moment, in ell geval aanzienlijk specialer dan het tijdstip waarop een enquêteur (aan)belt. Onderzoeksbureaus hanteren daarom ook een fout marge, maar die blijkt in de praktijk toch nog te gering. De vraag van NIPO, dat weke lijks politieke voorkeuren en quêteert, is steeds: wat zou u morgen stemmen als er verkie zingen waren. Dat geeft moge lijkheden voor een uiterst vrij blijvende reactie. Niettemin mag voor mensen die ronduit zeggen op de CD te stemmen de veronderstelling gelden dat ze geen spel spelen. Ze schamen zich in elk geval niet om daar voor uit te komen; bij de drie procent zou je eerder een per centage van 'stiekeme' CD- stemmers tellen. Politieke partijen nemen de grote lijn van (gemeenlijk ver trouwelijke) peilingen bloedse rieus. Afwijkingen van een half procentje naar boven of naar beneden zijn nauwelijks inte ressant, behalve als het iedere week steevast een half procentje naar beneden is. Voor de PvdA geldt bijvoorbeeld een constant laag cijfer van tegen de twintig procent, waarbij het NIPO al tijd een iets gunstiger uitslag geeft voor de sociaal-democra ten. Voor de Centrum-Democraten komt vanaf begin dit jaar bij bureau Interview een daling van 3,4 procent (begin januari) tot 2,5 procent (eind februari) uit de bus. Het NIPO begon begin dit jaar met 2,4 procent kiezers voor de CD van Jan maat, terwijl dat daar juist steeg tot 3,4 procent. Over deze periode nam het aantal niet-we ters onder de stemmers bij In terview toe van 25,3 tot 26,7 procent. Bij het NIPO was de groep zwevende kiezers eind fe bruari zelfs dertig procent groot. Aart van der Veen van bureau Interview vindt de tegengestel de trend - zijn bureau tegenover NIPO - niet erg opmerkelijk. „De percentages lopen gemid deld niet zo ver uiteen. Het verschil is uiteindelijk een pro centpunt; daar is niet veel uit op te maken", aldus Van der Veen. Van der Veen vindt zijn eigen bureau 'natuurlijk' be trouwbaarder. „Bovendien zijn we sneller, omdat we al na enkele dagen onze bevindingen presenteren. Het NIPO komt twee weken later." Interview benadert kiezers al leen telefonisch. Iedere week - alle werkdagen en op zaterdag - krijgen rond 1300 kiesgerech tigden een verzoek om hun poli tieke voorkeur toe te lichten. Het NIPO enquêteert alleen 's maandags rond 1000 mensen. Het verschil in aanpak geeft per week andere resultaten, maar gemiddeld zijn de uitkomsten niet zo verschillend. In de laatste enquête van Nlru (maandag 22 februari) scoor® het CDA volges de vertrouwelij ke cijfers 27,5 procent (41 ze tels), de PvdA 19,2 procent z zetels), D66 18,7 procent z zetels), WD 15,6 procent (u zetels) en Groen Links 6,6 pro cent (10 zetels). Interview kwam in de week die daaraan voor ging uit op een hoger Percen ge voor het CDA (vier tot v J zetels mèèr: 46), terwijl de iPv lager iets scoorde met 18,b pr cent (28 zetels). Voor D66 is Interview-uitslag stecc8...}. gunstiger, zo ook voor de v v Over een lange periode gezm begin januari vorig jaar tot e januari dit jaar - komen, prognoses van NIPO en In view dicht bij elkaar. Eas het NIPO prognoses gastmaal van prognoses - zoals het derzoek naar de eventuele v keur van niet-weters - l°Pe bureaus uit elkaar. En als p tici vervolgens daarop gaar geren, beginnen de werke J heid en de statistiek pas van elkaar te vervreemden. Van onze verslaggever Rotterdam/Utrecht - morns heeft de geruchten liike homoseksuele conU bisschop Bar persoonlijk zocht, zonder de damse bisschop hoogte te stellen. geen feiten of getuigenissen tafel- nat verklaarde bisschop Ernst vond in het televisieprogramma on ziekenbezoek in Chevetogne Ernst bisschop Bar van dit verteld. Bisschop Bar vatte steun aan zijn persoon. - Kardina hten ove contacte onlijk c vroegere R daarvan o Hij kreeg ond het zelfde terrein is vastgesteld da! flink met brandstof is knoeid". Met het beëindigen van het Ne-1 derlandse project in Oost-Euro pa (totale kosten 750.000 gul-1 den) en de conferentie over de resultaten daarvan, is voorlopig een einde gekomen aan deze unieke militaire samenweridsg. De Nederlandse militaire i cialisten hebben hun colle in Hongarije, Tsjechië en Slo-1 wakije duidelijk gemaakt hoe ze I de sanering van hun militaire terreinen het beste kunnen aan pakken. De Hongaren en Tsje chen gaan nu zelf aan de slag met een bodemsaneringsplan. Dat deze militaire samenwer-| king vruchten heeft afgeworpe blijkt al uit een verzoek van d Witrussen aan de Hongaren oi hen te hulp te komen bij plan-1 nen voor de sanering van de militaire terreinen in deze GOS-republiek. Het Nederlandse ministerie van defensie blijkt overigens 1 te zijn, expertise op het van milieusanering van militai-1 re terreinen aan landen in het voormalige Oostblok aan te bie den. Van der Helm: „Er is in deze landen een enorme 1 naar kennis op dit gebied en dg11 is een bemoedigende zaak". Maar bovendien, zegt Van der Helm, bieden deze contacte: I met de voormalige Oostblok landen ook een bijdrage aan een verhoging van de stabiliteit in Europa. Als het aan defensie ligt worden deze contacten in de toekomst ook voortgezet, op voorwaarde dat dat in NAVO-1 verband gebeurt. Van onze Haagse redactie Den Haag - De onderwij sb< leraren niet langer meer moeten hebben om les te k' den krijgen leraren alleen studies te volgen. Het idee van afschaffing van onderwijsbevoegdheden komt van.de Commissie Van Es. Die commissie onderzoekt voor mi nister Ritzen (Onderwijs) op welke manier het beroep van leraar aantrekkelijker gemaakt kan worden. Een deel van het advies, dat aan het einde van de maand verwacht wordt, is in middels uitgelekt. De Commissie van Es redeneert dat een grotere mobiliteit van andere sectoren naar het onderwijs en omge keerd de status van leraar ten goede komt. Dat betekent bijvoorbeeld dat het eenvoudiger moet worden om zonder speciale lerarenoplei- Van onze Haagse redactie Den Haag - Beleggers kopen geen grond meer aan in ste delijke knooppunten als Am sterdam, Rotterdam, Arn hem/Nijmegen en Eindhoven/ Helmond. Zij zijn bang dat die grond vervuild blijkt te zijn en zij vervolgens moeten opdraaien voor de schoonma akkosten. Dat valt op te maken uit een woedende brief van de Raad voor Onroerende Zaken (ROZ), een koepelorganisatie van beleg gers, ontwikkelaars, bouwers en baken, aan minister Alders (Mi lieubeheer). De minister ontkende vorige week bij de behandeling van de wet Bodembescherming in de Tweede Kamer dat beleggers geen grond in stedelijke knoop punten meer zouden kopen. De ROZ eist van de minister dat hij op deze uitspraken terug komt. In een brief aan Alders schrijft de ROZ opnieuw de ach terban geraadpleegd te hebben. Erkend wordt dat beleggers wel grond aankopen, maar alleen daar waar 'geen sprake is van bodemverontreiniging van enige betekenis'. KRUIDENIERS HEBBEN de nt Pen te hebben voor de toekor '°Pen. Het blijkt een vooroorde geleden tot collectieve re 9isteren. Rust in de tent tjeer belang dan een prir nieuwe verzekering volledig P® werkgevers in de 'ndustriëlen die niet t volharden echter in hun njet de plek om Haagse "JKt gezocht. De bonden substantiële bijdrage van terugkerende bedelpartijen 'och blijven de metaalbonzi etste minister Lubbers stakingen niet verleiden oonden vragen niet lang. evenmin dat de bedrijven tij willen slechts dat ii ^uividuele werkgevers Ho0,0 issen over hoe [tot aanbod van de snbeveling om de oor een buitensta; u'^sonrust waardig 'enburg zou dan ook at de werkgevers ii agovan de bonden oohterhaalde idee van I z9 n standpunt is et.n?n ^et ec°nomisch duiA yeel is- Phil'Ps ooidehjk gemaakt Praten. Lubbers h n;3 ,te.rechten. Hij d is in de metaal ziin Iaai van. 's lands oude vrienden op reparat blijk princif dig tei meta; terugsc verzet schad zi de ho< ind tot c ir on allee in de c wordi het w werkge a vin uc bonden te I buitenstaander lijk en zeker wel eens i de me te besch een veel niemar toch al heeft di over een in heeft inderti toen de ba< economie te roepei sprak 1 van

de Stem | 1993 | | pagina 2