Zwaar verlies Hoogovens tas Vijf metaalbedrijven lappen FNV-ultimatum aan laars |~De smaak van ouderwets vlees Teleurstelling l Moskou zet helikopters in voor Spartak-Feyenoord r~" Iraanse geestelijke leider wellicht gedood bij aanslag Bonden: wellicht 11.000 banen weg bij DASA Egypte: doden bij botsing fundamentalisten en politie QUADERNO Lijk man Ihalf jaar op de bank Ernst blijft hijniijk Resultaat desondanks iets minder slecht dan verwacht leer klachten ezondheidszorg einis: aangifte trafbare feiten Iredase flat ontruimd na •rand truck Merijntje Rustig lenteweer De ultra portable£Cvan Olivetti. L. erf dan nie. d° KKHntjes" door te f „8IT1en Er staat vast iets „„uw gading bij. Ook vandaag I DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang DONDERDAG 18 MAART 1993 I I I I ig print T-shirt. 152-182 19. k. 152-182 12.- en pump. 36-41 15.-* en. 35-42 10 paar 16.- sokken. 35-42 10 paar 16- aingham - Een vrouw in I Kt Britse Birmingham I leeft zes maanden lang het la van haar overleden I echtgenoot op de sofa in de I woonkamer bewaard, om- 1 dat zij weigerde te aanvaar- I den dat hij dood was. De I oolitie, die door familiele- |den was gewaarschuwd, [vond de volledig geklede stoffelijke resten zittend op de bank, in de woonkamer. Van onze verslaggever Oosterhout - Acties bij West en Middenbrabantse metaal bedrijven komen steeds dich terbij nu vijf van de achttien aangeschreven bedrijven niet ingaan op het ultimatum, dat de Industriebond FNV hen gesteld heeft. De vijf bedrijven, waaronder het Bredase Skil, voelen er niets voor om los van de werkgevers organisatie FME afspraken te maken over het repareren van het wao-gat. Verwacht wordt dat meerdere bedrijven de bond een soortgelij ke boodschap zullen sturen. „Dat sterkt ons alleen maar in ons voornemen om volgende week op een breed front acties te gaan voeren," zegt districts hoofd L. .Albers van de Indus triebond FNV. De bond is van plan volgende week acties te houden bij' de achttien bedrijven, die eerder het ultimatum hebben ontvan gen. Daaronder zijn onder ande re Stork PMT Dongen, Fokker Aircraft Service Woensdrecht, BW/IP en Frijado Etten-Leur, Polynorm Roosendaal, BTS en Skil Breda, Hoogovens Buizen Oosterhout, Ericsson Rijen, Hol- landia Keizersveer, Plametha Halsteren en Van Doorne's Transmissie in Tilburg. Het verbaast Albers eigenlijk niet dat de werkgevers niet in gaan op het ultimatum. „Het zijn standaardbriefjes, die we te ruggekregen hebben. Daarin staat dat zij niet op onderne mingsniveau over de kwestie willen praten. Duidelijk blijkt dat de bedrijven onderling con tact hebben gehad." Wel is Albers ter ore gekomen dat de werkgevers de wao willen bijstellen, maar dan op kosten van de werknemer. De bond is niet van plan dat voorstel serieus te nemen. De Industriebond treft inmiddels voorbereidingen voor de acties van volgende week. Bij de be drijven wordt de actiebereidheid gepolst. Die is groot, tot nu toe. Zo ligt de actiebereidheid bij Stork PMT in Dongen op 100 procent. Ook op landelijk niveau zullen acties niet langer uitgesloten zijn, aldus CNV-voorzitter An ton Westerlaken. „De vakbewe ging, heeft het maximaal moge lijke gedaan om uit het conflict over de wao-aanvulling te ko men. De werknemers blijft nu geen andere keuze dan actie voe ren." CNV en FNV hebben na het mislukte overleg besloten al eer der geplande acties naar voren te halen. Voorzitter Bé van der Weg van de Industriebond FNV sluit niet uit dat er volgende week stakingen voor onbepaalde tijd worden uitgeroepen in de metaal. Daarnaast denken de bonden aan minder vergaande uitingen van protest als stipt heidsacties. barse laionze verslaggever i/Hilversum - Bisschop van Breda acht het zeer iarschijnlijk dat zijn opvolging een tijd uitblijft. In het tele- irogramma Nova zei hij gis- „jvond desgevraagd dat hij tiwacht ook na de kerkrechte- ijk belangrijke datum van 6 mei ogin functie te moeten blijven, 'orig jaar 6 mei verleende de aas mgr. Ernst ontslag. Sinds- jtn is hij 'waarnemend bis- Normaal duurt dat niet mgêr dan een jaar. Wordt die ermijn overschreden, dan krijgt Ie waarnemer automatisch weer kt bevoegdheden. {gr. Ernst gaat er vanuit dat dit ia het geval zal zijn. Hij bleek, «als hij zelf zei, 'er weer zin in (hebben'. olst - Het aantal klachten over gezondheidszorg in Zeeland is legenomen. Dat constateert Pa- èntenvereniging Samen Beter. 1991 kwamen er 54 klachten an uiteenlopende aard binnen, orig jaar waren dat er 67. Een ie toename was er te onstateren bij het aantal klach- tn over ziekenhuizen. IZIE ZEELAND - Cl itda - De top van de failliete anis-bank heeft zich mogelijk gemaakt aan valsheid in geschrifte en verduistering gelden. Dat zeggen de cura toren van de voormalige zwart- ftld-organisatie. Zij deden gis ten officieel aangifte van straf- feiten bij de officier van justitie in Den Bosch. IZIE ECONOMIE - A5 Breda - De politie van Breda vannacht rond half een in i' Marijke Meustraat een flat ijdelijk ontruimd omdat op de «bijgelegen Johan Willem «isolaan een vrachtwagen met Tger in lichterlaaie stond. wagen was geladen met wnststofrollen die voor een aorme vuurzee en een mogelijk """tarlijke rookontwikkeling fde. brand, vermoedelijk aange ven, werd ontdekt door een Wwonende. Deze kon nog wel ie oplegger loskoppelen, maar jervolgens niet de truck aan het Jlden krijgen. De buurt werd Vrna opgeschrikt door drie ie knallen toen de banden ""'Ploften. De bewoners konden ■tenige tijd weer in de flat. jNDEZE KRANT: "ANDAAG 4 KATERNEN Achtergrond ™nenland Buitenland Beürs Economie Sport beland Consument Gids ^V-programma's A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C deel D deel E E2 Het is hem Ernst PSV-doelman Hans van Breukelen staat teleurgesteld naast zijn doel nadat FC Göteborg hem voor de derde keer passeerde. „Als we verliezen, verliezen we als geheel elftal," reageerde de keeper gisteravond op de uitschakeling van de Eindhovense ploeg in poule B van de Champions League. De wedstrijd Feyenoord-Spartak Moskou wordt vanavond recht streeks op televisie uitgezonden om 17.25 uur op RTL-4. foto anp ZIE SPORT -B1 Parijs (rtr) - De geestelijk leider van Iran, Seyed Ali Kha menei, is gistermiddag bij een explosie in zijn huis gewond geraakt en mogelijk zelfs om het leven gekomen. Dat heeft een woordvoerster van de voormalige Iraanse president Abolhassan Bani-Sadr bekend gemaakt. Bani Sadr leeft op het ogenblik in ballingschap in Pa rijs. Het officiële Iraanse persbureau IRNA ontkende het bericht. 'Al lemaal verzinsels van de opposi tie', zo citeerde het bureau een regeringsfunctionaris. De woordvoerster zei dat ver scheidene mensen werden ge dood door de onploffing, die tus sen twee en drie uur woens dagnacht (plaatselijke tijd) plaats had. Over de toestand van Khamenei kon zij echter geen vaststaande mededelingen doen. „We weten dat Khamenei is ge raakt, maar we weten nog niet of hij gedood is," zei de woordvoer- Uitblijven defensie-orders nekt vliegtuigbouwer München (dpa) - Bij het Duitse vliegtuigbouwconcern DASA verdwijnen wellicht 11.000 banen. Khamenei foto epa ster. De weg naar Khamenei's huis is afgesloten en het avond eten dat de geestelijke met Iraanse parlementariërs zou ge bruiken werd volgens haar afge last. Dat is gisteren in Duitse vak bondskringen vernomen. Een woordvoerder van DASA heeft in een reactie daarop laten we ten dat er wordt vastgehouden aan de plannen van oktober vo rig jaar, om in eigen land tot 1994 7.500 banen te schrappen, maar dat een verdere verminde ring van banen niet kan worden uitgesloten. De woordvoerder wees daarbij op de onmogelijkheid om voor de toekomst vaste plannen op te stellen door het wegvallen van defensie-orders en door de ver mindering van het aantal ruim tevaartprojecten. De DASA- woordvoerder wilde het door de vakbonden genoemde aantal van 11.000 banen niet bevestigen. In enkele vestingen van DASA in het zuiden van Duitsland hield het personeel protestacties tegen het mogelijke wegvallen van meer banen. De Duitse vak bond DAG liet weten 'zeer be zorgd te zijn over de Duitse luchtvaart-, ruimtevaart- en de fensie-industrie'. De bond verwijt de DASA-direc- tie een gebrek aan inspanningen bij de ontwikkeling van civiele projecten. Ook de politiek heeft het volgens de DAG laten afwe ten. Eind vorig jaar had het concern, dat het Nederlandse overheids belang in vliegtuigbouwer Fok ker heeft overgenomen, 81.870 mensen in dienst, van wie 75.400 in Duitsland zelf. Doordat DA SA enkele bedrijfsonderdelen heeft ondergebracht in een sa menwerkingsverband met ande re ondernemingen, vermindert het aantal banen al automatisch met ongeveer 10.000. DASA heeft kortgeleden beslo ten zijn ruimtevaartsector op nieuw in te richten, waarbij drie onderdelen worden samenge voegd. Ook overweegt het con cern de vier afdelingen in de defensiesector af te slanken tot drie of zelfs twee afdelingen. Van onze verslaggever Jacques Hendriks Moskou - Zonder ook maar een seconde gevoetbald te hebben, kende Feyenoord gisteren een van de meest hectische dagen in zijn toch rijke Europacup-historie. Rond het afgelasten en vervol gens naar vandaag (in het Tor pedo-stadion) verplaatsen van de tweede kwartfinale-wedstrijd tegen Spartak Moskou, spelen zich de gehele dag ongelofelijke taferelen af. Trainer Willem van Hanegem kon er als altijd toch nog om lachen. „Ach, we zijn in ieder geval' vandaag nog niet uitgeschakeld." Een chronologisch overzicht van een heet dagje Moskou: 9.30 uur: Jonge militairen, die de hele nacht doorgewerkt hebben, hakken ijs weg op de sintelbaan rond het veld. Twee hoogbejaar de vrouwen, hoofddoekje en rub berlaarzen, scheppen zand ver mengd met steentjes van krui- wagens en strooien het uit over het veld. 11.07 uur: ruim een uur later dan gepland arriveert de Franse scheidsrechter Joël Quiniou met zijn grensrechters en UEFA- waarnemer Ernest Nick uit Liechtenstein in het Lenin-sta- dion. De voortdurend glimla chende Quiniou, die niet vies blijkt van wat publiciteit, maakt er een hele show van, neemt voor zijn familie-album zowaar foto's van het terrein en pauzeert ge willig voor een beroepsfotograaf met de oude vrouwtjes. Een be stuurslid van Spartak kan dit niet waarderen en stuurt de fo tograaf met harde hand weg. Een andere aanwezige Rus ver liest op het veld zijn schoen die blijft steken in de zuigende mod der. Quiniou zegt zijn definitieve be slissing uit te stellen tot 5 uur 's middags, maar geeft aan dat in feite zijn beslissing al vaststaat. Spelen op deze moerassige on dergrond is levensgevaarlijk. 11.28 uur: De inmiddels gearri veerde Wim Jansen, technisch directeur van Feyenoord, be grijpt op dat moment al dat er vrijwel zeker niet gespeeld wordt die dag, maar moet met een leugentje om bestwil de spe lers scherp houden voor het ge val dat. 16.45 uur: Enkelen honderden soldaten staan in gelid gespan nen in afwachting van wat ko men gaat. Wim Jansen, voorzit ter Jorien van den Herik, Fred Blankemëijer, verzorger Gerard Meijer en materiaalman Koos Zwik arriveren in het Lenin-sta- dion. Meijer en Zwik laden alle spullen uit de Sputnik-bus en rijden ze met steekkarretjes richting kleedkamer. FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP In slagerij De Groene Weg in Breda wordt uitsluitend biologisch-dynamisch vlees verkocht dat afkomstig is van vee dat diervriendelijk is behandeld. Een test leert dat het vlees er grauw uit kan zien, maar niettemin ouderwets lekker smaakt. ZIE CONSUMENT-DEELD Van onze verslaggever IJmuiden - Het Hoogoven sconcern heeft, zoals alom werd verwacht, vorig jaar enorm verlies geleden. Het verlies van bijna 600 miljoen is echter iets min der groot uitgevallen dan de Hoogovensdirectie had gevreesd. Ook beurs-analisten hadden aanzienlijk meer verlies ver wacht. Zij hadden in sombere buien verliezen tot 800 miljoen voorspeld. Deze relatieve mee valler leide er toe dat gisteroch tend meteen na het bekend wor den van de jaarcijfers de koers van het aandeel Hoogovens om hoog schoot. Recessie Hoogovens wijt het verlies aan de dramatisch slechte situatie op de West-Europese staal- en alu- miniummarkt. Door een combi natie van factoren zoals overca paciteit, economische recessie, handelsoorlog met de VS en het dumpen van goedkoop staal en aluminium uit het voormalig Oostblok zijn de winstmarges van Hoogovens als sneeuw voor de zon verdwenen. Vorig jaar heeft Hoogovens haar produkten zelfs ver beneden de kostprijs moeten verkopen. Het effect daarvan wordt nog het best geïllustreerd door de omzet cijfers van Hoogovens. Bij een vrijwel gelijkblijvende omzet in volume daalde de omzet in gul dens vorig jaar van 8,1 miljard naar 7,7 miljard. Hoogovens verstrekt geen afzon derlijke cijfers van haar dochter onderneming, maar directie voorzitter M.C. van Veen noem de gisterochtend bij de presenta tie van de jaarcijfers wel spe ciaal Hoogovens Buizen (vesti gingen in Oosterhout, Maastricht en Arnhem) als een van de Hoog ovens-dochters die vorig jaar flink in de rode cijfers zijn ge raakt. Reorganisatie Volgens de vakbonden beloopt het verlies van Hoogovens Bui zen over 1992 circa 15 miljoen op een omzet van circa 300 miljoen. Om het tij te keren heeft Hoogovens Buizen onlangs een tweede reorganisatie in korte tijd op stapel gezet. Het aantal personeelsleden zal daardoor in de loop van dit jaar dalen van 750 naar 700 man. Het concern-verlies van ƒ600 miljoen is inclusief de kosten van de grootscheepse reorgani satie die Hoogovens in 1991 startte en die de komende jaren moet leiden tot een personeelsre ductie van bijna 5.000 man. Als gevolg daarvan is het aantal per soneelsleden vorig jaar reeds ge daald van 26.875 tot 25.593. VERVOLG OP ECONOMIE - A5 In het huidige weerbeeld verandert niet veel. In de ochtend perioden met zon, later toenemende bewolking, maar het blijft droog. Rustig en zacht lenteweer. Assiut (afp) - Tien militante moslims en twee Egyptische politiemannen, onder wie een officier, zijn gisteren omgeko men bij botsingen in de Zuidegyptische stad Assiut. Negen politiemensen raakten gewond. De slachtoffers vielen tijdens een serie invallen van de politie op een aantal plaatsen in de stad waar moslim-fundamentalisten werden vermoed. De moslim-ac tivisten openden het vuur toen de politie hen kwam arresteren en gooiden bommen, meldde de politie. Aande actie namen ongeveer 350 man politie deel. Zij maak ten onder meer gebruik van traangasgranaten en explosieven die een tijdelijke doofheid moes ten veroorzaken, alvorens zij de panden binnendrongen waar de moslims zich schuilhielden. Onder de moslim-activisten die de dood vonden was Ahmed Za- ki, een onderwijzer van 25 jaar, die als een van de belangrijkste leiders van de Gama'a al-Isla- miyya werd beschouwd. Zaki, naar wie de politie al enige tijd zocht, werd gezien als de organi sator van de aanvallen op toeris ten in Zuid-Egypte. De Egyptische politie doet de laatste tijd voortdurend aanval len op steunpunten van moslim fundamentalisten. Op 9 maart werden 23 mensen gedood toen de politie een moskee bestormde in de stad Aswan. De bomaanslag op het Egypti sche Museum in Cairo, die dins dag plaatsvond, werd gisteren opgeëist door de Gama'a el-Isla- miyya. Bij die aanslag werden enkele toeristenbussen vernield. Assiut was ook het toneel van de mislukte staatsgreep na de moord op president Anwar Sa- dat in 1981, waarbij ruim 80 doden vielen. Een van de leiders van de extremisten in Assiut is sjeik Omar Abdel-Rahman. Na zijn vrijspraak in het proces rond de moord op Sadat en de daarop volgende rebellie week hij uit naar de Verenigde Staten. (ADVERTENTIES) AN OFFER YOU CAN'T REFUSE 20 Mb harddisk 1 Mb intern geheugen MS-DOS 5.0 Voice processing Uitgebreid pakket software Bel NU voor verkoopadressen: 02526-20040 THE CHAMPS. A WORLD TO DISCOVER. '~i 17.00 uur: Een helikopter van het Russische leger komt vlak boven het veld hangen om met de luchtverplaatsing die de wie ken veroorzaken de bovenlaag van het veld droog te blazen. 17.10 uur: Het arbitrale gezel schap arriveert en beent direct richting veld, achtervolgd door een bonte parade met daarin mensen van Spartak, Feyenoord en de pers. Terwijl Quiniou op nieuw zijn fototoestel tevoor schijn haalt, kijkt de voorzitter van Spartak, Slapnin, stuurs toe. De voormalige waterpoloër en viervoudig deelnemer aan de Olympische Spelen, beweert dat het veld voor Moskouse begrip pen er niet eens zo slecht bij ligt. VERVOLG OP SPORT - BI MOSLIS Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roiler-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:_ Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:_ kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. I-J

de Stem | 1993 | | pagina 1