Schoonmaakactie door jagers Bosbrandje in Koewacht aangestoken Milieuprijs Zeeuwse waterschappen voor studenten PLAATSELIJK nieuws DAG KLAPPER EGENHEID Deltan mag windmolens bouwen in het Cambron bij Vogelwaarde Na Koewacht doet ook wildbeheerseenheid Hontenisse mee HEM ESCHERMIN0. Carnavalsvereniging Hulst haalt meer subsidie binnen Stijgend lijn werkloosheid in regio West-Brabant Record aantal bands doet mee aan Bergse Poptocht Zeeuws provinciebestuur geeft toestemming voor meubelparadijs Poortvliet Rommelpotterij houdt volksmuziekfestival rticulieren Première zeg eens ja ZEELAND Fiets-in voor vastenactie voor Zaïre Kom je er zelf maandag t/m vrijdag 19.00 tot 22.30 uur. Dorpsraad ziet af van gebruik sacristie kerk Kloortje haalt spullen op voor rommelmarkt D'N SLUUSWACHTER Politiek op beeldschermen SCHIETINGEN KAARTINGEN 1993 om te zoenen nkje, jubileum, receptie verloving, overwinninq n, Abraham, openbare r door, mag best eens in wel op de pagina oeilijk is dat niet en duur zijn. Prijs per regel of 2,40*, één grote reaei 2,89 resp. 3,04*. sen van een foto of ~n formaat van 35x45 15,96 resp. 16,76* rieven op aanvraag. Bij etaling wordt 4,50 end. Foto's worden niet >l 076-236442 of geef uw ir plaatsing af bij één van Schriftelijke opgaven d geaccepteerd indien kend zijn, ook indien uw bijgevoegd is. s het recht voor teksten n redenen te weigeren, klachten bereiken over kst behoudt de uitgever or om de naam van de r bekend te geven. n gelden op zaterdag igingsnieuws kolom op donderdag Vrijdag 19 maart 1993 in de hoofdrol. Reggie v.d. Berg Rita Emons Receptie: 18.00-19.30 u Hotel de Linde, Kl.zande TURKIE, TURKIE haal de drank maar van onder het kurkie. DE STEM DONDERDAG 18 MAART 1993 C2 Van onze verslaggever pen Haag/Vogelwaarde - Deltan Nutsbedrijven kan in principe beginnen aan de bouw van twee enorme wind molens in het Cambron bij Vogelwaarde. De Raad van State besloot gisteren om het verzoek van onwonenden om schorsing van de door de gemeente ver leende bouwvergunning af te wijzen. De motivering voor deze beslis sing volgt binnenkort nog schrif telijk, maar de onwonenden die bezwaar tegen de plannen had den ingediend waren gisteren met stomheid geslagen. „Dinsdagmiddag na de zitting dachten we dat we de zaak voor 95 procent in de knip hadden", zegt A. Mangnus, een van de bezwaarmakers. „Tijdens de zit ting vuurde de staatsraad alleen maar kritische vragen en opmer kingen af op Deltan en de ge meente. En nu pakt het zo uit. Dit is echt onbegrijpelijk. Er is blijkbaar niet veel recht meer in ons landje". De bezwaarmakers hadden in hun bezwaren ondermeer geluid- overlast en landschapsvervuiling aangevoerd. Maar een echt hard argument dachten ze te hebben in de afmetingen van het terrein- tje waar de twee turbines moe ten komen. Volgens rapporten van Deltan zou er een afstand van 130 meter tussen de wind molens aangehouden worden, om veiligheidsredenen. Maar dat kan niet zonder de de 40 meter lange wieken over andermans grond te laten wentelen. Er is een perceel van 170 meter nodig, maar het is maar krap 162 meter lang. Het waterschap heeft als eis gesteld dat de turbines 40 meter van de weg moeten blij ven, dus dat gaat er ook nog eens af. Bovendien moet aan de ach terzijde ook nog 20 meter in mindering worden gebracht, wil len de wieken boven eigen grond blijven. „Dus die dingen kunnen er helemaal niet staan", zegt Mangnus. „Het is ongelooflijk. Door deze uitspraak heb ik let terlijk een klap van de molen gehad". Op het Hontenisser gemeente huis dacht men er gisteren uiter aard anders over. „De gemeente is in het gelijk gesteld door die bouwvergunning af te geven", zegt burgemeester Th. Steen kamp. „Dus in principe kan men gaan bouwen. Als college zijn wij over deze uitspraak dik te vreden". Van onze verslaggever Koewacht/Kloosterzande - Jagers uit Oost Zeeuws- Viaanderen trekken zaterdag 20 maart de natuur in om polders en bossen te ontdoen van zwerfafval. Vorig jaar werd een dergelijke schoonmaak-actie al gehouden door de Jagersvereniging Koewacht e.o., maar dit jaar doet ook de wildbeheerseenheid (WBE) Honte nisse e.o. mee. De actie werd vorig jaar lande lijk georganiseerd door de Ko ninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV). Dit jaar ge beurt dat in samenwerking met Van onze correspondent Kloosterzande - Ten bate van de vastenactie wordt zater dag 20 maart een gezamenlij ke fiets-in gehouden in Kloosterzande, Lamswaarde en Vogelwaarde. Iedereen kan meedoen aan dit evene ment. In alle kernen wordt om 13.00 uur gestart. In Kloosterzande is dat vanaf de voetbalkantine. hulplijn van Stichting Het inschrijfgeld bedraagt vijf gulden. De schooljeugd is volop bezig om sponsors te zoeken om op die manier geld bij elkaar te fietsen. Tevens is er nn het dorpscentrum te Vogelwaarde er een mini-rommelmarkt tussen 13.00 en 15.30 uur. De opbreng sten van deze acties gaan naar de projecten in Zaïre. Door de regio Oost-Zeeuws-Vlaanderen zijn hier diverse projecten aan gewezen, zoals de bouw van een vormingscentrum voor meisjes in liet bisdom Kole. Eveneens moet nog een centrum voor gezondheid en hygiëne wor den afgebouwd en worden inge richt. Een 75-tal jongeren moet worden bijgeschoold op het ge bied van voorlichting en scociale vaardigheden, zodat die groep met zijn opgedane kennis kan worden ingezet in het eigen ge- menschap. Een vierde project is gericht op de verbetering van de transportmogelijkheden binnen bet bisdom Kole. De werkgroep vastenactie .hoopt veel geld bij elkaar te krijgen om de projecten I te kunnen verwezenlijken. Van onze verslaggever Hengstdijk - De dorpsraad Hengstdijk ziet af van het ge bruik van de sacristie bij de kerk. Jat besluit is genomen tijdens jaarvergadering van de Dorpsraad, naar aanleiding van een regen van protesten, i Tijdens de bijeenkomst, die door ®geveer 35 aanwezigen werd bezocht, kwam een hoop kritiek °P het plan om de sacristie te pruiken als alternatief dorps- buis, De sacristie is enkel te bereiken via het kerkhof en bij Je inwoners bestaat grote vrees bat de rust op de begraafplaats boor het heen en weer geloop ernstig wordt verstoord, ujdens de discussie liepen de SMoederen zo hoog op dat de borpsraad besloot van de plan nen af te zien. Eerder was ook bet kerkbestuur, dat aanvanke- >1* wel medewerking wilde ver- ®en, al min of meer teruggeko- I ?etn, °P de toezegging. Ook om- ,at hij het kerkbestuur eveneens de Stichting Nederland Schoon en is de actie omgedoopt tot Nationale Natuur Schoonmaak- dag. De Jagersverenging Koewacht hoopt dat de opgespoorde hoe veelheid zwerfvuil dit keer wat minder is dan vorig jaar. Toen haalden de jagers twee karre- vrachten afval uit de natuur. Het vuil werd afgevoerd naar de stortplaats. Landelijk deden vorig jaar zo'n 2.80Ö personen mee aan de actie en werd een gebied van in totaal 700.000 hectare afgeschuimd. Dat leverde een berg vuil op van 2.000 kubieke meter, wat over een komt met een trein van 80 goederenwagons. Onaanvaardbaar De Stichting Nederland Schoon, die dit jaar in de organisatie zit, stelt zich tot doel het zwerfvuil structureel aan te pakken.. Zij wil een mentaliteitsverandering realiseren en een maatschappe lijk klimaat vestigen, waarin het veroorzaken van zwerfafval on- vaardbaar is. In de stichting zijn allerlei landelijke organisaties verenigd. Houtduiven Na de opruimactie gaat de WBE-Koewacht weer werken aan de overlast van houtduiven. De aanzet voor deze vijf weken durende jaarlijkse gezamenlijke duivenactie werd vorige week zaterdag al gegeven. Een groep jagers van de WBE verspeldde zich over de bossen in het gebied om houtduiven af te schieten. Door de stand van de houtdui ven in te perken hoopt men de schade die de duiven aan land bouwgewassen aanrichten zoveel mogelijk te beperken. bezwi binni 'aren van inwoners waren gekomen. Van onze correspondent Kloosterzande - Bestuur, leden en een groot aantal helpers van showband Kloortje trekken er za terdag 20 maart op uit om spullen te verzamelen voor de rommelmarkt van 27 en 28 maart. In twee groepen trekken zij met vrachtwagens door een groot deel van de gemeente. Zij zullen huis-aan-huis aanbellen in Kloosterzande, Walsoorden, Noordstraat, Waterstraat, Kuitaart en Hengstdijk. Op andere plaatsen in de gemeente komen zij spullen ophalen bij mensen die dit hebben doorgegeven. Dit kan nog voor zaterdag bij E. de Cock, Groenendijk 24 te Kloosterzande. Onder het motto 'niets is te gek' wor den grote, kleine, oude en nieuwe spullen verzameld en in de loop van de volgen de week gesorteerd en uit gestald in en om clubge- bowu Kloortje en in twee tenten om in het volgende weekeinde te worden ver kocht. FOTO CAMIILE SCHELSTRAETE Enkele tientallen meters bos gingen verloren bij een brandje aan de Emmabaan in Koewacht. Van onze verslaggever Koewacht - Dinsdagavond brak brand uit in een per ceeltje bos aan de Emma baan bij Koewacht. Er gin gen enkele tientallen vier kante meters bos verloren. Het korps koewacht van de Axelse vrijwillige brand weer kreeg de brandmelding rond 22.00 uur binnen en was snel ter plaatse. Na een uurtje kon het blusmaterieel weer worden opgeborgen. Het stukje bos ligt vlak bij het tuincentrum Th. de Vliegher en de kans bestond dat het vuur zich zou uitbreiden naar de jonge aanplant bij het tuincen trum. „Onze eerste prioriteit was er dan ook op gericht om eventuele schade aan de aan plant te voorkomen", aldus postcomandant E. de Letter van de Koewachtse brandweer. „We zijn begonnen dat perceel flink nat te houden. Er is dan ook geen schade aangericht. Vervolgens hebben we het bos brandje geblust". Omdat een stukje bos niet vanzelf in brand vliegt is volgens De Letter het vuur hoogstwaarschijnlijk aan gestoken. Hulst - De Hulster carnavalsvereniging De Vossen heeft met succes bezwaar gemaakt tegen de nieuwe subsidieregeling voor carnavalsverenigingen. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad nu voor De Vossen in totaal 3.000 gulden toe te stoppen in plaats van ,de eerder gedachte 2.500 gulden. Volgens de nieuwe regeling krij gen de carnavalsclubs in de ge meente een waarderingssubsidie van 1.000 gulden voor het orga niseren van een optocht en nog eens 500 gulden voor het organi seren van jeugdactiviteiten. Voor de Vossen werd daarbij een uit zondering gemaakt. Vanwege de streekfunctie van de optocht zou de Hulster carnavalsvereniging 2.000 gulden krijgen voor dit evenement. Maar zelfs dan zou den De Vossen er op achteruit gaan. Immers, volgens de oude regeling kreeg deze vereniging ruim 2.800 gulden. De gemeente besloot daaraan voorbij te gaan met het argu ment dat De Vossen ook over meer potentiële sponsors zouden beschikken. Maar volgens De Vossen worden diezelfde spon sors ook door andere kernen en voor andere feesten aangespro ken. De Vossen weerlegden ook met behulp van de jaarrekenin gen het argument dat voor kin- derevenementen geen 1.000 gul den kosten gemaakt hoeven te worden. De gemeentelijke bezwaarschrif tencommissie bleek wel gevoelig voor het protest. De commissie was van mening dat te weinig rekening is gehouden met het regionale karakter van het car naval in de woonkern Hulst. Ook vond de commissie het niet juist dat De Vossen er als enige vere niging op achteruit gaan. B en W zijn nu tot dezelfde slotsom ge komen. Van onze verslaggever Bergen op Zoom - De werkloosheid in West-Brabant blijft stijgen, zo blijkt uit het overzicht van het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (RBA). Het aantal werklozen ligt nu op 10,4 procent. Vorige maand lieten 1198 mensen zich inschrij ven bij de arbeidsbureaus in West-Brabant. In februari 1992 lag dat aantal 300 lager. Voorgaande jaren zorgde februari meestal voor een duidelijk omslagpunt. In verband met de seizoensinvloed nam het aantal werklozen vanaf die maand af. Dit jaar is dat niet het geval. De stijging is weliswaar minder sterk, maar zorgt toch nog voor een forse groei van 8187 werklozen eind januari naar 8343 eind februari. De stijging wordt met name veroorzaakt door malaise in de industriële sector. Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Een record aantal van 25 bands doet zaterdag 8 mei mee aan Poptocht '93 in Bergen op Zoom. Die avond zijn die popbands in cafés in de Bergse binnenstad te horen. Vorig jaar bezochten zo'n tweeduizend bezoekers het evenement. De organisatie hoopt dat dit jaar er zo'n duizend extra bezoekers zijn. Les Charmeurs, Armand, Whistler, Jacques Herb en de Doopsgezin de Gemeente, Kuni Kids en Bertus Borgers and Band zijn van de partij. Bezwaren tegen Bouman Potter afgewezen Van onze verslaggeefster Tholen/Bergen op Zoom - De provincie Zeeland wijst de bezwaren van de gemeente Bergen op Zoom, haar winkeliers en de provincie Noord-Brabant tegen een meubelparadijs op het bedrijventerrein in Poortvliet van de hand. Meubelzaak Bouman Potter heeft plannen om zijn filialen onder te brengen in een nieuw te bouwen bedrijfsruimte op een industrieterrein. Het bedrijf kreeg daarvoor toestemming van de provincie Zeeland op grond van werkgelegenheidsmotieven. Volgens Bergen op Zoom werd die toestemming aan Bouman Potter ten onrechte verleend. Zo'n zaak hoort, volgens Bergen, in een centrumgemeente. De provincie Zeeland onder- ^an onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse terschappen schrijven dit r voor het eerst een mi- iwPri^svraa§ tiit voor stu- pn k van middelbaar - De ^eroePsonderwijs. rtw waterschappen proberen I de prijs de betrokken heid van MBO- en HBO-leer- lingen bij het (water)milieu te vergroten. Ook de mogelijke verbetering van het milieu is een van de doelstellingen. De waterschap pen houden zich sinds 1975 be zig met het beheer en onderhoud van het water op grond van de Wet Verontreiniging Oppervlak tewateren. Het thema van de milieuprijs, groot 2500 gulden, is de verbete ring van de kwaliteit van het oppervlaktewater. De deelne mers aan de prijsvraag kunnen kiezen uit zes gerichte opdrach ten of een vrije opdracht. Oeverinrichting, verbetering van de waterkwaliteit, recreatief me degebruik, vermesting, buffering van zoet water en de ontwikke ling van voorlichtingsmateriaal zijn de onderwerpen die de leer lingen kunnen uitwerken. Het ligt in de bedoeling om van de milieuprijs van Zeeuwse Wa terschappen een jaarlijks terug kerend evenement te maken. Daarbij wordt overwogen elk jaar een andere doelgroep en een ander onderwerp als thema aan de orde te stellen. Nog voor de zomervakantie moeten de inzen dingen voor de prijsvraag van dit jaar binnen zijn bij de Zeeuwse Waterschapsbond. De uitreiking van de eerste prijs vindt in oktober plaats. schrijft het rijksbeleid dat de tailhandel aan de rand van een gemeente voorkomen moet wor den, maar vindt dat voor Zee land andere nonnen gelden. „Er zijn zwaarwegende argu menten om van het beleid af te wijken", reageert de provincie op de bezwaren. „Bouman Pot ter is van oudsher in Poortvliet gevestigd en heeft een sterke binding met de regio. Het is een belangrijke bron van werkgele genheid. Daarbij komt dat de leefbaarheid van Poortvliet zeer gebaat is bij verplaatsing van het bedrijf naar de rand van het dorp." De centrumfunctie van Bergen op Zoom wordt volgens Gedepu teerde Staten van Zeeland 'niet direct' aangetast. „Het bedrijf is immers afkomstig uit Poortvliet zelf. Het effect van deze incidentele beslissing voor Bergen op Zoom lijkt ons zeer gering, want er dreigt helemaal geen cluster van soortgelijke ac tiviteiten te ontstaan." Eindelijk is de kogel door de kerk. Pro vinciale Staten van Zeeland vervangen de post bode, die met grote regelmaat vergaderstukken placht rond te brengen, door elektroni sche middelen. De dames en heren volksver tegenwoordigers krijgen alle maal een computer thuis. Vanuit de Abdijgebouwen zorgen vlijtige ambtenaren dat de vergaderdocumenten en allerlei toelichtingen daar op, via de telefoon en een zogeheten modem, bij de sta tenleden thuis belanden. Ze hoeven maar een paar com mando's op hun computer in te toetsen en daar verschijnen de voorstellen van GS, de toe lichtingen en de antwoorden op vragen die de volksverte genwoordigers hebben be dacht, op de beeldschermen. Het plan werd gepresenteerd als een bij-de-tijd brengen van de communicatie tussen de Abdij en de dames en heren thuis. Want laten we wel we zen, we leven in 1993. Het is van. de gekke als je je reali seert, hoe op menige vroege zaterdagochtend (als de post vrijaf heeft) een koerier van het provinciehuis met dikke enveloppen vol vergaderstuk ken de provincie door moet sukkelen. Het is weieens gebeurd dat zo'n ijlbode, die zaterdags voor dag en dauw bij een nog slapend statenlid aanbelde, voor rotte vis werd uitge scholden. Met de komst van de computer en de 'on line'- verbinding tussen het moe derhuis en haar praatpalen in de regio is dit allemaal veel simpeler. Echter: men heeft zich niet gerealiseerd dat de nieuwe voorziening niet alleen in vloed heeft op de snelheid van het informatietransport, maar dat zij haar werking ook zal doen gevoelen in de pro vinciale vergaderzaal. „Mijn heer de voorzitter!", zo zal men straks uitroepen: „Ik heb zowel mijn buik als mijn har de schijf vol van het onderha vige onderwerp. Het college zal meer aan datatransmissie moeten doen. Anders moet het college maar ge-deleted worden. Ik zie althans geen redenen om GS nog langer te saven." Het college antwoordt: „U moet uw floppies nog maar eens door uw drive laten lo pen. Hebt u misschien een door Tom Koopman virus te pakken?" Termen als 'mijn systeem zat vast' of 'Ik heb mijn batchfile nog niet aangepast' zullen opgeld gaan doen. Begrippen als 'geheu genruimte' en 'DOS-com- mando's', die elke computer gebruiker, dus ook een staten lid, door zijn normale conver satie pleegt te strooien, zullen verwarring gaan zaaien. Het is bijna niet te vermijden dat men in het vuur van het debat in de statenzaal, de SGP zal aanduiden met: 'SPC' (van staten-PC) en D'66 met 'Dri ve 66'. Hierbij ga ik er vanuit dat de statenleden hun nieuwe elek tronische apparaat zullen ge bruiken voor datgene dat men met de aanschaf heeft beoogd en niet voor die andere toe passing. Het is namelijk aller minst uitgesloten dat in de woningen der statenleden straks de piepjes en fluitjes gaan klinken die behoren bij de spannende spelletjes, die men voor de computer heeft ontworpen en waarvan ze er op de griffie diverse in de la hebben liggen. Het is een koud kunstje om de al dan niet gekraakte 'ga mes' via het modem naar de statenleden te seinen. Ten slotte bestaat er ook in en rond 's lands vergaderzaal in Den Haag een vitaal circuit van kamerleden, ambtenaren en journalisten, dat zich be zighoudt met het aan elkaar doorspelen van hele megaby tes aan computer-amusement. Maar nee, dat zulks ook ten onzent kan gebeuren is een onzinnige gedachte. Immers: niets in de wereld der perso nal computers kan qua span ning en humor wedijveren met het politiek vraag- en antwoordspel dat straks los brandt tussen de statenleden en hun provinciale databank. Of zie ik dat verkeerd? Kloosterzande KOERSBAL - Aan de koers- balwedstrijd van de Bond voor Ouderen in 't Rozenhof namen 26 personen deel. Uitslag: 1. G. Cornelissens/H. Baart, 2. L. Ivens/R. Hiel, 3. A. Rombout/ M. Neve. KVO - De KVO kring Hulst houdt woensdag 24 maart een informatiedag in het Reynae- rtshof aan het Stationsplein. Na ontvangst om 10.00 uur wordt door kringvoorzitster A. Vugts van de rechtskundige dienst van de NCB informatie gegeven over onder andere de rechten van een agrarisch on- dernmer ten opzichte van de overheid en over de aanspra- kelijkeid van de ondernemer bij de uitoefening van zijn bedrijf. Na de lunch houdt C. Boeraeve, als lid van het Copa, een inleiding over de ontwik keling van de landbouw in Europa en over de toekomst van de gezinsbedrijven en de plaats van de vrouw hierin. De dag wordt om ongeveer 15.30 uur besloten. OUD PAPIER - Leden van de voetbalvereniging Hontenisse halen zaterdag vanaf 9.00 uur weer oud papier op. Omdat showband Kloortje deze dag ook spullen ophaalt wordt ge vraagd om oud papier en rom mel te scheiden. Clinge VOORLICHTING - A. Coc- quet uit St.-Niklaas houdt maandag 22 maart in gemeen schapshuis Malpertuus voor de Katholieke Bond voor Ouderen een lezing over ver zamelen van bidprentjes. Hij heeft zelf eee grote verzame ling bidprentjes en zal de aan- wezigee laten zien hoe in de loop van de jaren de bidprent jes zijn veranderd. Niet alleen de tekst, maar ook de voor kant laat zien uit welke tijd de prentjes ongeveer zijn. Het gaat niet om de hoeveelheid prentjes, maar om het gericht sparen. De bijeenkosmt begint om 13.30 uur. KOERSBAL - In gemeen schapshuis Malpertuushield de Katholieke Bond voor Ouderen een koersbalwed- strijd op twee matten. Uitslag mat 1: 1. S. Govaert-van de Branden/M. van Vlierbergen, 2. M. van de Lavoir/C. van Gijsel. Mat 2: 1. M. Vonck-van de Keelen/L. Kegels, 2. E. Ak- kermans-Piessens/A. Buyze. Axel ZONNEBLOEM - De Zonne bloem hield enkele weken ge leden een grote ledenwerfac tie. De actie is een succes geworden. Het ledentaai kon met ruim 500 worden uitge breid. m CLINGE Malpertuus, ANBO, 13.30 uur, hobbymiddag. SCHOONDUKE Damstraat 24, 10-11.30 uur, schrijf morgen Amnesty Inter national. I HEIKANT 'T HEIKE, KBO, 13.30 uur, kaarten en bingo. IGRAAUW Gemeenschapshuis, 13.45 uur, KBO, kaarting. KAARTINGEN Hulst - Zaal De Lieve, 48 perso nen. Bieden: 1. H. Koole, Clinge; 2. E. Sturm, Heikant; 3. mevrouw Van Hooye, Hulst. Van onze verslaggeefster Bergen op Zoom - De Stichting Rommelpotterij uit Bergen op Zoom houdt zondag 4 april voor de elfde keer een volksmuziekfestival. Tussen 14.00 en 17.30 uur treden in De Stoelemat diverse muziek groepen op. Zo doet voor het eerst mee de Vlaamse groep Kapstok, die Nederlandstalige volksmuziek brengen. Daarna speelt het Neder landse duo Van alles en nog wat, die liedjes en ballades brengen. De Bergse groep De Glacis doet voor de tiende keer mee. Andromeda uit Vlaanderen sluit het festival af met luistermuziek.

de Stem | 1993 | | pagina 11