'Aftrek leidt tot hoger forfait' riesters rankrijk gebruik DASA en ministerie tekenen contract overname Fokker Molenschotse scholier verongelukt Kamer betwijfelt effect nieuwe politiekorpsen DE STEM Conflict tussen KRO en Gay Krant beslecht Gerrit Braks verkiest Rome boven Limburg I )e^e|ya FME: Eerst wao-akkoord a; I a3 Kamer sceptisch over PvdA-voorstel tot fiscaal voordeel huiseigenaren Van zwart naar wit Nigeriaan had tientallen valse paspoorten op zak binnenland KORT BINNENLAND COMMENTAAR cdestem WOENSDAG 17 MAART 1993 FOTO AP vacatures alle reden om niet te haasten. Maar de toekomst al leen zal het leren. I Heiner Boberski: 'Die Oivisiona- re des Papstes. Bischofsernennun- gen unter Johannes Paulus ii'. Dtto Müller Verlag, Salzburq 79,15 s rechts, teleurgesteld over zijn eigen lot en onzeker over zich zelf en over de toekomst", Ischrijft de politiek commenta- jtor Alain Duhamel in zijn nieu- ve boek Les Peurs Francises |(Franse angsten). Ook de uiterlijke kernmerken van een verkiezingscampagne ontbreken. Het is wel zo dat de meeste Fransen hun ware poli tieke kleur het liefst pas onthul len wanneer zij alleen in het [kieshokje staan. Dat, veel Ne derlanders in verkiezingstijd partijaffiches achter hun raam plakken, komt op, dp bezoeken de Fransman vreemd over. Hij zou er niet aan denken om met een sticker 'Ik stem Chirac' zijn politieke voorkeur aan de buren bekend te maken, bang dat hij binnen de kortste tijd een bak steen door het raam zou krijgen. De campagnevoerders zijn zich bewust van de sceptische hou ding van de kiezers en Niet te veel opvallen lijkt hun devies. De nieuwe verkiezingswet waarbij een kandidaat niet meer dan 170.000 gulden aan zijn campagne mag besteden en in de zes maanden voor de stemming nauwelijks meer re clame mag maken voor zijn par tij, beperkt overigens ook de mogelijkheden om uitbundig te werk te gaan. Als het niet was om de portret ten van politici op officiële re clameborden en de korte poli tieke uitzendingen op radio en tv, dan zou men bijna vergeten dat op 21 en 28 maart algemene verkiezingen worden gehouden feit dat er in de woonkamers geen raam open kan, heeft hun verbaasd. De woordvoerster van Panitia denkt dat de oorzaak van de teleurstelling voor een belang-' rijk deel ligt in de gebrekkige? voorlichting. Uit de folders zou j niet duidelijk zijn gebleken welke binnenafmetingen de1 huizen hebben. Ook de huurprijs van de nieuwe huizen is de bewoners tegenge vallen. Huliselan: „de huur is gestegen nadat de bouwkosten tussentijds opliepen. Oorspron kelijk is een bedrag genoemd,- van 150 gulden per maand, tu is dat opgelopen tot 300 gulden of meer. Er bestaat een risico dat sommigen het contract me zullen tekenen en in de wissei- woning blijven." Een ander probleem dat Lune- ten heeft, is dat van de huur- schuld. Die is inmiddels opgelo pen tot 165.000 gulden en opge bouwd in de periode nadat o wisselwoningen waren betro - ken. Volgens Jager gaat het een kleine groep die 'catego risch' heeft geweigerd de n aan de dienst domeinen over maken. De belangengroep ra tia en de kampraad wijten ontstaan van de huurschuia echter voor een belangrijk aee aan de volgens hen onduidelijke rekeningen. yan onze redactie binnenland pen Haag/Breda - Het PvdA- plan om het onderhoud aan een Len woning fiscaal aftrekbaar te maken, kan vermoedelijk niet 0p voldoende steun in de Tweede Kamer rekenen. De VVD heeft er gisteren op gewezen dat het zou leiden tot een verhoging van jet huurwaardeforfait. Huiseigenaren die geen of weinig onderhoud plegen, zouden daar de dupe van worden. Het CDA, dat maandag nog geestdriftig was over'het voorstel, ziet dit bezwaar nu ooiten is inmiddels 'sceptisch'. CDA-fractieleider Brinkman reageerde maandagavond positief. Hij liet weten al jaren voorstander te zijn van het fiscaal aftrekbaar maken van wo- ningonderhoud en juichte de 'late beke ring' van de PvdA op dit punt toe. Ook de WD en D66 zijn in principe voor stander van het belastingvoordeel voor huiseigenaren die hun woning laten opknappen. Maar financieel specialist De Korte van de WD ontdekte dinsdag een wezenlijk bezwaar. Het huurwaardeforfait, de be lasting voor huiseigenaren, gaat om hoog als het onderhoud aan een woning fiscaal aftrekbaar wordt. Bij het vast stellen van het netto forfait is namelijk rekening gehouden met de kosten die een huiseigenaar moet maken om zijn bezit op peil te houden. Als dit onder houd aftrekbaar wordt, gaat het netto forfait dus omhoog, zo bevestigt het ministerie van financiën. De WD zou daar fel tegen zijn. Deze fractie vindt het huurwaardeforfait - momenteel 2,9 procent van de waarde van de woning in bewoonde staat - toch al te hoog. De Korte vroeg gistermiddag in de Tweede Kamer dan ook ophelde ring aan minister Kok van Financiën over de suggestie van diens partijgenoot Wöltgens. Hij wil ook weten wat het de schatkist gaat kosten en hoeveel werk lozen erdoor aan de slag zullen komen. Uit de antwoorden zal volgens De Korte blijken dat het plan niet meer is dan 'een loos verkiezingsstunt je' van de Pv dA. Minister Kok noemde het voorstel van Wöltgens 'zeer de moeite waard' en liet weten dat 'een zo Kamerbreed levend verlangen' serieus zal worden bekeken door het kabinet. Maar het is zeer de vraag of die brede steun er wel is. Naast de WD is ook het CDA aan het twijfelen geraakt. CDA- kamerlid Vreugdenhil zegt desgevraagd weinig te voelen voor een extra verho ging van het huurwaardeforfait. En hij betwijfelt sterk of het plan te betalen is zonder deze maatregel. Ook de aannemers en schildersbedrij ven zijn maar gematigd enthousiast over het voorstel van de PvdA om groot onderhoud van het eigen huis voortaan weer aftrekbaar te maken. Zij denken wel wat meer particuliere klanten te krijgen als het voorstel wer kelijkheid zou worden, maar zijn het erover eens dat de beunhaas het groot ste deel van het werk houdt, omdat hij ondanks de regeling toch goedkoper zal blijven. Slechts vijf procent van de omzet van het schildersbedrijf van J. Krijger uit Bergen op Zoom komt nog uit het onderhoud van particuliere woningen. Het voorstel van Wöltgens is dan ook 'een stap in de goede richting' volgens Krijger. „Met de maatregel zoals de PvdA die nu wil, zijn we nog niet goedkoper dan een beunhaas, maar je brengt de mensen in ieder geval aan het twijfelen", zo stelt Krijger. Hij legt uit: „Als het groot onderhoud aftrekbaar wordt dan kunnen bepaalde voordelen van de officiële schilder doorwegen. Wij geven garantie, een beunhaas niet. Bovendien doen we als bedrijf in veertien dagen waar een beun twee maanden over doet". „De regeling zal helpen, maar het is niet zo dat het zwartwerken ermee afgelopen is.", vindt ook H. Pennings van Winters Bouwbedrijf BV uit Breda. Volgens Pennings blijft het verschil in prijs tussen beunhazen en officiële aan nemers te groot. Particulieren zullen volgens Pennings voor kleine klussen dan ook nog steeds naar de zwartwer kers blijven gaan. Er is in Nederland al eens een tijdelijke regeling geweest die het groot onder houd van huizen aftrekbaar stelde van de belastingen. Die regeling liep tot 1 januari 1986 en is nooit voortgezet omdat er nauwelijks gebruik van werd gemaakt en omdat de werkgelegenheid in de bouw er niet door verbeterde. Oen Haag (anp) - DASA en het ministerie van economische zaken hebben gisteren de contracten getekend voor de overna me van Fokker door DASA. Daarmee hebben Deutsche Aerospace en het ministerie van economische zaken de laatste plooien glad gestreken die het formaliseren van de overne ming van Fokker door DASA nog in de weg stonden. De contracten waarin de voor waarden zijn neergelegd waar onder de staat haar 10,6 miljoen aandelen (zo'n 31,6 procent van het aandelenkapitaal) verkoopt aan DASA, zijn gisteren gepara feerd, zo heeft het ministerie van economische zaken bekendge maakt. Daarmee is de weg vrij voor toetsing van het akkoord door de raad van commissarissen van DASA, die vandaag bijeen komt. Vervolgens moeten de contrac ten worden getoetst door de raad van bestuur van Daimler Benz, die op 1 april vergadert, en moet de aandeelhoudersvergadering van Fokker zich er op 19 april over uitspreken. Er zijn volgens een woordvoer der van het ministerie van eco nomische zaken geen nadere af spraken gemaakt over de kosten van afslanking van het bedrijf nadat EZ en DASA het op 12 februari eens werden over een aanvullende voorwaarde die DASA stelde aan de overneming van Fokker. Die aanvullende voorwaarde behelst een verbete ring van de liquiditeitspositie van Fokker. Den Haag - De Tweede Kamer betwijfelt of de nieuwe 25 I regionale politiefetfrpsen de veiligheid op straat zullen verbe- j teren. Daarvoor is meer nodig dan een nieuwe opzet. De korpsen moeten concrete opdrachten krijgen om de criminali teit te bestrijden. De regeringsfracties van CDA en PvdA, maar ook de oppositie drongen daar gisteren, tijdens de behandeling van de Politiewet op aan. De Politiewet regelt de opheffing van rijks- en gemeen tepolitie, en een nieuwe indeling in 25 regionale korpsen plus één korps dat landelijk werkt. De Kamer stemt daarmee in. .Maar de vraag blijft of en in hoeverre deze reorganisatie leidt tot een betere bestrijding van de onveiligheid", zei PvdA-woord- voerder Stoffelen. Volgens hem is de politie te veel op het bureau on te weinig op straat. Zijn CDA-collega Van der Heijden was harder: „Er wordt voortdu- te positief. rend over veiligheid geklaagd en waar praten we over: reorganise ren. Alsof dat wat oplost. Het is eigenlijk vreemd, dat de be windslieden niet een keer heb ben gezegd wat zij bedoelen met een effectieve en doelmatige po litie. Dit is te mager." Volgens Van der Heijden moet minister Dales van Binnenlandse Zaken de politie concrete zaken afdwingen. Ze moet dan zeggen dat de veiligheid op straat met tien procent moet toenemen, er tien procent minder inbraken moeten zijn, er tien procent min der auto's moeten worden ge kraakt, en er tien procent min der snelheidsovertredingen plaats moeten hebben. Een 16-jarige scholier uit Molenschot is gistermorgen in Breda kort na een aanrijding met een vrachtwagen aan zijn verwondin gen overleden. Volgens de. politie is het slachtoffer bij rood licht het kruispunt opgereden en daar onder de naderende vrachtauto terecht gekomen. De 30-jarige vrachtwagenchauffeur uit Beek week nog uit naar de linkerweghelft maar kon een aanrijding niet meer voorkomen. Met hulp van de brandweer kon het slachtoffer worden bevrijd, maar kort na aankomst in het ziekenhuis overleed de jongen. Op de foto slepen twee brand weerlieden het wrak van de brommer weg. foto cor viveen CONSEQUENTIE is niet de eerste politieke deugd. Tien jaar Deleden kwam het eerste kabinet Lubbers, toen een CDA-VVD- Walitie, met het plan woningonderhoud voor eigenaren fiscaal aftrekbaar te maken. De reden was uitbanning van het zwarte flebeun. De Partij van de Arbeid was tegen, samen met de rest van links. De maatregel zou huizenbezitters, toch al niet de ^aksten in de samenleving, eenzijdig bevoordelen. hrdA-voorman Wöltgens is dit standpunt blijkbaar vergeten. Op fen spreekbeurt in Hoorn kwam hij nu met een vergelijkbaar juee.'Hij motiveerde het voorstel met een bekend argument: het '"schakelen van zwartwerkers wordt minder aantrekkelijk en de werkgelegenheid in de bouw stijgt er door. De officiële werkgele genheid bedoelt Wöltgens natuurlijk. Het werk wordt nu immers ook gedaan. De eerste reacties zijn niet bemoedigend. Het CDA was eerst enthousiast, hetgeen niet verbazingwekkend is; de partij heeft Wijd gepleit voor zo'n maatregel. Bij nader inzien schrikken de ^''sten-democraten begrijpelijkerwijze echter terug voor de a" ""evoeligheid ervan. Ze herinneren zich bovendien het werkgelegenheidseffect dat de aftrekbaarheid van '83 - gebracht heeft. WD-woordvoerder De Korte deed het j°?rst®l af als een verkiezingsstunt, temeer daar de liberalen niet Km ten onrec'1te bang zijn dat aftrekbaarheid van onderhoud «nen moet gaan met verhoging van het huurwaardeforfait. oo'aigengroeperingen van huiseigenaren kreunen en steu- een vrezen< en waarschijnlijk niet ten onrechte, dat de fiscus v9[°ot deel van wat opgevoerd zal worden als onderhoud als schr 9 verfraa'in9 zal aanmerken en dus als aftrekpost zal nerri 5n' E'9enaren zouden om het zekere voor het onzekere te beun6" .a?.rom de bekende en goedkope weg van het zwarte don ,ven kiezen. Het huizenbezit zou er bovendien niet Jgestimuleerd worden. Daarvoor is de maatregel echter niet een i- ^?'l9ens komt ermee om de inzakkende witte bouw opkontje te geven. De bouwondernemers zijn daarom Van onze verslaggeefster Breda - Voor het in bezit hebben van onder meer 28 valse Nigeriaanse paspoorten, 29 valse Britse 'visitor passports', 12 valse Britse rijbewijzen en 18 valse uittreksels van het Britse geboorteregister heeft officier van justitie mr. E. Kiepe tegen een 24-jarige Nigeriaan vijf jaar cel geëist. De man werd in september vorig jaar tijdens een routine controle van de marechaussee op het station van Roosendaal aangehouden. De Nigeriaan droeg een tas bij zich met 150 valse documenten en vijf valse stempels, die gebruikt zijn bij het vervalsen van de docu menten. Volgens de man was hij op weg naar Den Haag. Daar zou hij de tas afleveren aan een kennis van een vriend van hem. Een groot deel van de zitting gisteren werd besteed aan de vraag wie de verdachte nu eigenlijk is. Hij vroeg in 1989 in Nederland asiel aan onder de naam Sunmola. Tegenover de politie verklaarde hij ech ter dat Sunmola de vriend is die hem de tas met valse pas poorten gaf. Hij gebruikt nu de naam Adeyemi. De identiteit van de verdachte was niet het enige probleem voor de officier. Eigenlijk had mr. Kiepe hem willen laten veroordelen voor valsheid in geschrifte. Het handschrift op de paspoorten is vrijwel zeker van de Nigeriaan. Maar omdat de documenten waarschijnlijk in België vervalst zijn is dat niet mogelijk. Van onze verslaggeefster Den Bosch - De KRO heeft gisteren tevergeefs geprobeerd via een kort geding de jongste editie van de Gay Krant uit de handel te halen. Het conflict tussen de omroep en de krant over een artikel over bisschop Bar in de Gay Krant werd gisteravond voor Bossche rechtbank beslecht met een schikking. De omroep en de krant namen genoegen met de uitgifte van een verklaring over het conflict. Kern van de verklaring is dat de KRO 'met grote stelligheid' ver zekert geen betrokkenheid te hebben gehad bij het overspan nen worden van bisschop Bar. De Gay Krant op zijn beurt stelt dat de betrokkenheid van de KRO niet in het artikel was gesuggereerd en de hele passage over de omroep niet was ver schenen als de KRO die verzeke ring had gegeven voordat de jongste editie van de krant op de pers lag. De KRO had gistermorgen een kort geding aangespannen toen bleek dat het nieuwe nummer van de Gay Krant die middag gewoon zou verschijnen. De KRO wilde dat het nummer uit de handel zou worden gehaald omdat er volgens de omroep aperte onjuistheden in stonden. In het gewraakte nummer schrijft hoofdredacteur Henk Krol dat de omroep een pro gramma in voorbereiding had met interviews met homoseksue le mannen die beweerden seksu ele contacten met de bisschop te hebben onderhouden. Krol sug gereerde dat Bar met name hier door overspannen was geraakt. Raadsman mr. K. Stöpetie van de KRO verklaarde gisteren voor de Bossche rechtbank dat de omroep ten onrechte van betrok kenheid bij het ontslag van Bar werd beschuldigd. Hij zei dat er nooit plannen waren geweest voor een dergelijk programma. Raadsman mr. L. van Boxsel van de Gay Krant voerde aan dat de omroep zelf de publicteit over zich had afgeroepen door zo op de zaak te springen. Fungerend rechtbankpresident mr. J. Poerink stelde uiteindelijk voor geen vonnis te wijzen en de partijen de gelegenheid te geven om tot een gezamenlijke verkla ring te komen. (iei(T PJan ec^ter tot de gehoopte uitbreiding van werkgelegen- sen ,'ni i offlc.iële bouw met zo'n 10.000 tot 15.000 arbeidsplaat- beunh is ondu'delijk. Voor allerlei kleine klussen blijft de bedra dle een uur'oon berekent cjat minder dan de helft aa9t dan dat van zijn witte collega, ook na belastingaftrek itiaatrp 1 Pt Wöltgens' suggestie serieuze aandacht. Elke 'eqenn die de onvermijdelijkheid van het zwarte circuit aanqev yerdient steun. De PvdA zal evenwel eerst moeten conr„;,en e 2Ö de verwachte fraude, willekeur en oneerlijke rentie denkt te kunnen voorkomen. Van onze verslaggevers Venlo - Oud-minister Gerrit Braks ziet af van een vrijwel zekere benoeming tot com missaris van de koningin in Limburg. Braks heeft in overleg met premier Lubbers ervoor gekozen te kandideren voor de post van directeur- generaal bij de FAO, de we- reldlandbouw- en voedselor- ganisatie van de Verenigde Naties in Rome. „Het is een heel moeilijke afwe ging voor mij geweest, een luxe probleem op mijn leeftijd", aldus Braks (59) gisteren. „Ik ben ech ter bang dat als ik voor Limburg had gekozen en Limburg voor mij, ik daar achteraf spijt van zou hebben gekregen, zoals in dertijd Van Agt toen die naar Brabant ging. Mijn hart ligt toch bij de landbouw, en bij de FAO. gaat het om de hoogste land- bouwfunctie in de wereld". Braks is nu nog KRO-voorzitter Braks FAO ...redelijke kans bij foto anp en senator. Bij zijn benoeming bij de KRO heeft hij bedongen dat hij daar op zou kunnen stap pen voor drie andere functies: de FAO-top, een commissariaat bij de EG of een commissariaat van de koningin in Nederland. In CDA-kringen wil men niet reageren op het afhaken van Braks, maar de oud-minister was de belangrijkste kandidaat voor het commissariaat in Lim burg. Niet bekend is hoeveel sol licitaties er bij minister Dales zijn binnengekomen, maar naar verluidt is er nog een aantal 'serieuze kandidaten' over. Het verstrijken van de officiële slui tingstermijn (afgelopen maan dag) zou daarbij niet echt een probleem hoeven te zijn. De ver trouwenscommissie van Provin ciale Staten die minister Dales moet adviseren, vergadert pas in april. Volgens Braks was het een knel lend probleem in zijn afweging dat de sluitingstermijnen voor het commissariaat in Limburg en de FAO-post nagenoeg sa menvielen. Vóór 1 april moet de FAO-kandidatuur gesteld zijn, en het kabinet zal Braks van daag officieel in Rome aanmel den. „Probleem was dat we niet goed internationaal kunnen lob byen als het kabinet mij niet officieel in Rome heeft gekandi deerd", aldus Braks. Volgens de oud-minister maakt hij bij de FAO 'een redelijke kans, al is de race nog zeker niet gelopen'. Ook kringen rond het kabinet dichten de oud-minister een goe de kans toe bij de verkiezingen voor de FAO-post in november. Braks moet het opnemen tegen tenminste acht concurrenten van wie enkelen zeer sterke papieren hebben. Dat geldt bij voorbeeld voor de Duitser Bonte Frieheim, de voormalige adjunct directeur- generaal die tegenwoordig in Den Haag het ISMAR leidt, een instelling die ondersteuning biedt aan landbouwkundig on derzoek in de Derde Wereld. Ook de Australiër Miller, momenteel hoofd van het ministerie van 'primary industries' in zijn land is een reële kanshebber, evenals de Chileen Moreno, het hoofd van het regionale bureau van de FAO in Zuid-Amerika en de Se- negalees Diouf, die zijn land bij de VN vertegenwoordigt. Soms moet je wel tot de conclusie komen dat Den Haag ver af staat van de werkelijkheid van alledag. Het lijkt dan wel of ze daar geen benul hebben van maatschappelijke ontwikkelingen. Neem nou dat voorstel om het onderhoud aan het eigen huis weer aftrekbaar te maken. In theorie levert het misschien werk op, maar de praktijk is natuurlijk dat de Nederlander sinds het ooit afschaffen van dat belasting voordeel doe-het-zelver is geworden. Doe-het-zelven is uitgegroeid tot een complete be drijfstak. Elke middelgrote plaats heeft minstens drie doe-het-zelf-zaken die elkaar aftroeven met het aan bieden van bijna-kant-en-klare keukens, serres, zol derkamers en noem maar op. Je kunt geen klus in huis bedenken of de doe-het-zelf- zaak heeft er de oplossing voor. Al dan niet in samenwerking met beunhazen is de Nederlander inmid dels in staat om nagenoeg elk euvel aan het huis zelf te verhelpen. Het eigen huizenbezit in Nederland is de afgelopen tien jaar zo grondig vertimmerd dat er de eerste decennia geen onderhoud meer nodig is. Op een enkele zonderling na haalt niemand het nog in zijn hoofd om een dure aannemer te laten komen. Die eigenwijsheid hef je niet op met een belastingmaat regel die een karwei ook na aftrek altijd nog veel duurder maakt dan 'zelf klussen. Nee, in Den Haag snappen ze er niets van. Een beetje doe-het-zelver timmert thuis een betere belastingmaatregel in elkaar. MERIJN 'D66 risicofactor paarse coalitie' Leiden - D66, de partij die zich het meest vastklampt aan de vorming van een paarse coalitie van PvdA, WD en D66, is zelf de grootste sta-in-de-weg voor zo'n coalitie. Tot die conclusie kwam WD-fractieleider Bolkestein gisteravond tijdens een gastcollege aan de Rijksuniversiteit Leiden. D66 heeft zich volgens Bolkestein in tegenstelling tot de PvdA op financieel- economisch terrein onrealistisch getoond. De PvdA bijvoorbeeld stak de nek uit met de wao-maatregelen terwijl D66 volhield dat de uitkeringen ongewijzigd konden blijven. 'Politieke beschouwingen eerder' Den Haag - De Tweede Kamer wil de algemene politieke beschouwingen over de kabinetvoornemens voor het nieuwe jaar, de miljoenennota, met ingang van september 1993 eerderr laten plaatsvinden. De Kamer kiest voor een actueel debat direct na Prinsjesdag in plaats van de algemene beschouwingen over de beleidsvoornemens medio oktober. Het Presidium van de Kamer heeft dit voorstel gedaan. Bureaucratie hervormde kerk aangepakt Leidschendam - De bureaucratie in de Nederlandse Hervormde Kerk moet worden teruggedrongen. De stroom aan brieven, brochures, rapporten, studiemateriaal die de plaatselijke ge meenten overspoelt, moet en kan worden ingedamd. Dat stelt de Centrale Beleidsstaf van de hervormde kerk in een serie beleidsaanbevelingen, waarover de generale synode vrijdag debatteert. Onderzoek had aan het licht gebracht dat plaatselij ke gemeenten post van het landelijke en/of provinciale kerkap- paraat meer dan eens ongeopend weggooien. Hoge Raad bekrachtigt vrijspraak Kemp Den Haag - De strafkamer van de Hoge Raad heeft gisteren de vrijspraak van afvaltransporteur Kemp door het gerechtshof in Den Haag bekrachtigd. De procureur van het gerechtshof was in december 1991 in cassatie gegaan tegen de vrijspraak van Kemp van het storten van chemisch afval in de Coupépolder in Alphen aan den Rijn en het Belgische Mellery. Eerste kievitsei op foto aangeboden Leeuwarden - De Friese Commissaris van de koningin H. Wiegel heeft gistermiddag het eerste officiële kievitsei van Friesland in ontvangst genomen. De vinder, de 48-jarige Theo Bouwhuis uit Parrega, kreeg voor het ei de gebruikelijke oorkonde en 25 gulden. Het traditionele beeldje voor het eerste ei ging echter naar twee mannen uit Koudum. Zij hadden maandagmiddag al twee kievitseieren in een nest gevonden, maar besloten deze te laten liggen. Aan de hand van foto's toonden ze de commissaris hun vondst. Kamer wil opheldering over soldaten Den Haag - De Tweede Kamer wil op korte termijn duidelijk heid over de vraag in welke mate het kabinet diensplichtigen tegen hun wil wil inzetten buiten het Navo-gebied. Het CDA- Kamerlid Van Vlijmen heeft gisteren aangedrongen op een brief van het kabinet hierover. Hij werd daarin gesteund door vele andere fracties. Premier Lubbers zei vrijdag na afloop van de ministerraad dat het kabinet overweegt bij uitzending van dienstplichtigen buiten het Navo-verdragsgebied, bij voorbeeld het voormalige Joegoslavië, anders om te gaan met het tot nu toe gehanteerde uitgangspunt van de vrijwilligheid. vervolg van voorpagina „De tekst van de werknemersor ganisaties ligt voor de werkgever heel dicht bij een juridische ver plichting," zei hij. En dat zou, aldus Van den Ak ker, in flagrante strijd zijn met het beleid dat de FME tot op heden heeft voorgestaan. „Als de bonden hun zin krijgen, zijn werkgevers gedwongen zich te bevrijden van de verplichting een overeenkomst aan te gaan in plaats daarvoor de vrijheid te hebben." Anders dan de vakbonden voelde de FME er niets voor in het oriënterende overleg verder te praten over andere cao-onder werpen als loonsverhogingen, vervroegde uittreding en beper king van het ziekteverzuim. „We kunnen niet om de hete brij heen blijven lopen," zei hij. „We moe ten eerst op het gebied van de wao overeenstemming hebben. Het heeft geen zin de wao-kwes- tie nog eens op het parkeerter rein te zetten." Op de tweede actiedag in de metaal ging bij de Hilversumse VSH Fabrieken (schroefbouten) een tweedaagse staking van start. Volgens de vakbonden schreven 225 van de 300 werk nemers zich als staker in. Maar volgens het hoofd personeelsza ken van VSH overdrijven de bonden schromelijk en ging het slechts om 98 mensen. De rest zou een snipperdag hebben op genomen. Bij de Groningse Machinefa briek Helpman (koeltechniek) hadden volgens de Industrie bond FNV 120 van de 200 werk nemers het werk neergelegd. De produktie kwam hier geheel stil te. liggen. Ongeveer 100 stakende medewerkers van Helpman brachten een informeel bezoek aan werkgeversorganisatie FME Noord in Haren onder het motto: 'Als er met de FME niet officieel gesproken kan worden, komen we maar informeel op de koffie.' Voorts waren er gisteren kanti nebijeenkomsten bij Van der Wetering in Coevorden en Smit Draad in Nijmegen. Bij Isco Technic in Waalwijk hielden vakbondsleden een poortactie.. Voor woensdag hebben de bon den in drie bedrijven stakingen uitgeroepen.

de Stem | 1993 | | pagina 3