Johannes Paulus II benoemt tot dusver conservatieve priesters Kleur en passie ontbreken voor verkiezingen in Frankrijk Molukkers nemen aarzelend nieuw woonoord in gebruik 4 4 4^ DASA en tekenen c overnamt Kamer scep Kamer bet nieuwe pol DE STEM Van zwart n. ACHTERGROND Drabbe Fiets Wao /•SmST" Reünie DESTEM- Li DE STEM WOENSDAG 17 MAART 1993 AI DESTiM Van de berichtgeving in De Stem over de zaak Jan-Kees Drabbe word ik niet goed. Hij- was een van mijn vrienden. Uw artikel van 10 maart spant echter de kroon: het geeft volop aandacht aan het hysterisch gekronkel van de verdachten, haalt A's, H's en Bredanaars hinderlijk door elkaar en laat Jan-Kees het woord 'tanken' gebruiken in een betekenis die hij vermoe delijk zelf niet eens heeft ge kend. Hoe zou u het vinden om morgen in de krant te lezen hoe vaak, wanneer en met wie u zelf gedurende de afge lopen twee jaar heeft gemas turbeerd (datum, plaats, tijd stip, duur, hoeveelheid), en welke woordjes en kreetjes u daarbij gebruikte?! En wat zou uw omgeving daarvan vinden als ze dat allemaal zouden weten Waarom krijgen de daders en de vermoedens meer aan dacht in uw artikelen dan mijn dode vriend, die zijn leven lang geen vlieg heeft kwaad gedaan En waarom moet alles zo nodig in de krant: heeft De Stem geen respect voor de privacy van slachtoffers Ik hoop dat u zich straks bij de berichtge ving over de uitspraak reali seert dat het gespeculeer, de zucht naar sensatie, en het dilletanterige gebroddel in uw hele reeks artikelen over deze moord, nooit meer te ruggedraaid kan worden bij vrienden, bekenden en fami lie van het slachtoffer. Breda, C. van Beek Prins Claus die zich samen met Henk Vonhoff laat foto graferen op een fiets waar ongeveer alles aan ontbreekt, is een slecht voorbeeld voor fietsend Nederland. Als wij zouden fietsen op zo'n fiets als waarop de prins zat op weg naar een nieuwe attrac tie van de Stichting De Hoge Vèluwe, zouden we minstens drie bekeuringen aan onze broek krijgen. De heren we ten blijkbaar zelf niet wat een complete fiets is. Ze fietsen immers nooit. Het ANP had ze gewoon in de auto moeten flitsen. Breda, A. Luyken Als je je als caq-werknemer collectief moet laten bijverze- keren voor een aanvullende arbeidsongeschiktheids-ver- zekering word je dubbel ge pakt. Ten eerste is de premie voor een aanvullende arbeidsonge schiktheids-verzekering die de vakbonden uitzoeken veel te hoog. De vakbonden zullen immers heus geen Duitse, want dat kan met de open Europese binnengrenzen, aanvullende verzekering uit zoeken die veel strengere ei sen voor een arbeidsonge schiktheids-verklaring stelt. 'iind^o7mór^nnBer hZt^be-l>oud'^h <°CenTn?elenbri°>ln GennhV tebew^ken. Puhl Br,eve" °p r<im. 1 SlJ^P^teen sis Dat zou de positie van de GMD veel te veel ondermij nen. Door de hoge aanvullen de uitkeringen gaat boven dien de toestroom naar de basis-wao door simulanten onverminderd door. Den Haag kan daardoor de ge plande bezuinigingen op de basis-wao niet waarmaken. Als toegift van het collectief bijverzekeren zal de premie voor de basis-wao dus ook nog eens omhoog gaan. Voor mij liever een totale arbeids ongeschiktheids-verzekering die niet door financiële prik kels simulanten uit de wao- ruif houdt maar een verzeke raar die zelf een betere medi sche keuring heeft. De selec tie kan het beste aan de werknemer zelf worden uit besteed. Dat kan wanneer de verzekeraar alle niet aan een rolstoel e.d. gebonden of ter minale arbeidsongeschikten een functie in een sociale werkplaats aanbiedt. Met de voorwaarde tussen 9 en 5 toch nog op een werk vloer te verschijnen is de wao voor simulanten natuurlijk niet meer interessant. De ver zekeringsmaatschappij hoeft dan veel minder uitkeringen te verrichten. Zij kan dan werken met een lage premie en echte arbeidsongeschikten behouden hun hoge uitkering. Dat is toch veel socialer. Kruisland, L. Nelen Februari 1952 vertrok het marine-fregat Hr.Ms. Van Kinsbergen naar Nieuw Gui nea om pas drie jaar later weer behouden terug te ke ren. Na thuiskomst werden de opvarenden naar alle wind streken overgeplaatst. Velen hebben daardoor hun vrien den uit die tijd veertig jaar niet meer gezien. Tijd dus voor een reünie. Wie' aan deze bijeenkomst deel wil nemen, schrijve aan A.M. Cox, le Van Leijden Gaelstraat 362, *'3134 LE' Vlaardingen (tel. 010 4349363). Wie het adres kent van een der bemanningsleden uit die tijd, kan dit aan het zelfde adres doorgeven. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, S 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per halfjaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Drie van de zeven roomskatholieke bisschopszetels zijn nu vacant in Nederland. Dat is een hoogst uitzonderlijke situatie. Kan dat aan de benoemingen een andere dynamiek geven, vraagt rk Nederland zich af. Door onze redacteur Jan Bouwmans DE VRAAG dringt zich te meer op, omdat er iets van een kente ring gaande lijkt. Dat maakt het meer dan ooit onvoorspelbaar welke nieuwe bisschoppen er uit de bus zullen komen. Voorop staat dat de gewone procedures voor de benoeming van een nieuwe bisschop hun loop nemen. Dus na Breda en Roermond zal nu ook het dioce saan kapittel van het bisdom Rotterdam drie kandidaten voor de opvolging van mgr. Bar aan de paus voordragen. Die voordracht gaat via de bis schoppenconferentie en de pau selijke gezant in Den Haag naar de Congregatie voor de Bis schoppen in het Vaticaan. De pauselijke gezant voorziet de voordracht van kanttekeningen en advies. Hij kan ook andere, in zijn ogen meer geschikte kandidaten aan de lijst toevoe gen. Zijn oordeel weegt normaal gesproken zwaar. De huidige pauselijke gezant in Den Haag, mgr. Henri Lemaïtre, staat als open bekend. Ook de Nederlandse bisschop penconferentie geeft Rome haar oordeel over de voorgedragen kandidaten. Het Vaticaan be schikt trouwens permanent over een lijst van priesters die de Nederlandse bisschoppen voor het bisschopsambt geschikt achten. Want volgens het kerkelijk wet boek moeten de bisschoppen van een kerkprovincie om de drie jaar 'in gemeenschappelijk overleg en onder geheimhou ding' een dergelijke lijst samen stellen en aan de Apostolische Stoel sturen. Naast die geza menlijke kandidatenlijst heeft elke bisschop het recht zijn in dividuele kandidatenlijst aan Rome door te geven. In Rome belanden alle kandida ten bij de Congregatie voor de Bisschoppen. Dat is het depar tement dat alle bisschopsbenoe mingen tot in detail voorbe reidt. Maar uitsluitend en alleen de paus benoemt. Is dat alleen maar een formele zaak: de paus zet alleen maar zijn handteke ning? Dat zal van het belang van de vacante bisschopszetel afhan gen. Maar van paus Johannes Paulus II is bekend, dat hij zich met belangrijke bisschopsbe noemingen hoogst persoonlijk bemoeit. En met de benoemin gen in Nederland al helemaal als gevolg van de Bijzondere Bisschoppensynode (1980) die een historische, maar onaange name primeur was. Het is ook bekend dat deze paus in een aantal gevallen alle ad viezen terzijde heeft gelegd en iemand van zijn persoonlijke keuze heeft benoemd. Bijvoor beeld kardinaal Meisner in Keulen. Wat voor priester maakt tegen woordig kans op een bis schopsmijter? Het kerkelijk wetboek somt een serie voor waarden op, waaraan kandida ten moeten voldoen. Ik noem: uitmunten in vast geloof, goede levenswandel, vroomheid, ziele nijver, wijsheid, bedachtzaam heid, niet nader genoemde men selijke deugden en overige ei genschappen, een goede achting genieten, minimaal 35 jaar oud zijn en minimaal vijf jaar pries ter zijn en een academische graad hebben in de theologie of kerkelijk recht aan een door de Apostolische Stoel erkende we tenschappelijke instelling. In de praktijk spelen kerkpoli tieke criteria minstens zo'n gro te, zo geen grotere rol. Bijvoor beeld: onvoorwaardelijk achter het beleid van de paus staan. Wat voor priesters hebben het onder paus Johannes Paulus II feitelijk tot bisschop gebracht? Valt daarin een lijn te ontdek ken? De Oostenrijkse journalist Heiner Boberski heeft de bis schopsbenoemingen van de Poolse paus recent in het boek 'De divisies van de paus' geana lyseerd. De huidige paus voert een consequent personeelsbe leid. Hij heeft tot nu toe hoofd zakelijk conservatieve tot zeer conservatieve priesters tot bis schop benoemd. Daarbij valt volgens Boberski voor belangrijke zetels als Keu len, München, Wenen, Brussel, Utrecht en Bologna bijzonder op, dat een nieuwe kardinaal of aartsbisschop steeds weer con servatiever is dan zijn voorgan ger. Zouden zij aan het concilie hebben deelgenomen, dan zou den ze zeker niet tot de drijven de krachten van de vernieuwing behoord hebben. Ze zijn ook geen van allen uit het hout van St. Paulus gesne den: Petrus moet soms in zijn gezicht tegengesproken worden. Ze hebben volgens Boberski ook het persoonlijke formaat niet om dit te doen. Dat geldt trouwens voor de ge hele wereld: grote persoonlijk heden brengen het onder Johan nes Paulus II niet tot bisschop. Er zijn lobby's voor bepaalde kandidaten actief. Goed bekend zijn bij Vaticaanse prelaten en in het openbaar met de nodige tamtam je loyaliteit uitbazuinen met standpunten en opvattin gen van de paus in omstreden kwesties bevorderen de kans op de kromstaf beslist. Maar de laatste tijd kan ook het Vaticaan de zwakke kant van het benoemingenbeleid niet meer wegwuiven. Alle heibel die bij te veel benoemingen in het verlden losbarstte, deerde Rome weinig. Maar het geval 'Haas', bisschop van Chur (Zwitserland) kan de omslag zijn. De benoeming van Haas bleek een enorme miskleun. De paus heeft na eerdere weige ringen recent zijn fout hersteld door Haas te voorzien van twee hulpbisschoppen. De paus heeft daarbij met zoveel woorden zijn miskleun ook erkend. Dat is nog niet eerder vertoond. Bovendien is ook de pauselijke gezant in Zwitserland die mgr. Haas steeds de hand boven het hoofd hield, deze week van zijn post ontheven. De paus en zijn medewerkers (Curie) hebben ook op de vierde CELAM-conferentie van de La- tijnsamerikaanse bisschoppen eind vorig jaar de relatieve waarde van het personeelsbe leid ervaren. CELAMIV in San to Domingo werd in meerder heid bevolkt door bisschoppen, die door Johannes Paulus II benoemd zijn. Volgens waarnemers was het een middelmatig episcopaat. Maar toen het doorkreeg hoe zeer de Vaticaanse prelaten de conferentie manipuleerden, ging het in verzet en hield de poot stijf. Daar was niet op gerekend. Johannes Paulus II Het is nog ongewis, maar een bepaalde koerswijziging in het benoemingenbeleid is niet denkbeeldig meer. Daarover lijkt in het Vaticaan de beleids vorming gaande. Dus kan de zetel van Breda best een jaartje vacant blijven. En is er met drie F0T0 AP vacatures alle reden om niet ti haasten. Maar de toekomst leen zal het leren. Heiner Boberski: 'Die Division) re des Papstes. Bischofsernenmin gen unter Johannes Paulus II' Otto Muller Verlag, Salzburo 79,15 Miterrand ...symbool van machtsmoeheid.. FOTO AP In Frankrijk wordt komende zondag de eerste ronde van de parlementsverkiezingen gehouden.Maar de gemiddelde Fransman loopt er nauwelijks warm voor. Want de politiek is in diskrediet geraakt, onder meer als gevolg van een reeks schandalen. Door Helen Gorter (anp) Geen verhitte debatten in de Parijse cafés, geen bijeenkom sten van luidruchtige militan ten. Van de hartstocht van vroe ger is nauwelijks meer iets te rug te vinden. De Franse kiezer anno 1993 neemt niet meer zozeer deel aan de discussies. Hij is vooral een toeschouwer geworden, die van een afstand bekijkt wat de poli tici te bieden hebben. Maar ook deze hebben zich aan gepast. De enorme bijeenkom sten oude-stijl met muziek en opzwepende toespraken van Franse partijbonzen komen tij dens de huidige verkiezings campagne nauwelijks voor. Zelfs het extreem-rechtse Na tionale Front doet het rustig aan. De politiek is in diskrediet ge raakt. Dat de Fransen zijn uit gekeken op de traditionele 'classe politique' waarvan de leiders al sinds de jaren '70 of eerder actief zijn, is geen nieuw fenomeen maar een verschijnsel van de afgelopen jaren. President Mitterrand (76) wordt met zijn twaalf jaar in het Ely- sée-paleis en een carrière die terugloopt tot 1946 als levend symbool gezien van de inertie en machtsmoeheid die het land treft. Maar de opeenvolgende schan dalen hebben het imago van de politiek nu verder aangetast dan ooit. Vooral het aidsschan- daal, waarbij medio jaren '80 niet-verhit bloed werd toege diend terwijl de autoriteiten er van op de hoogte waren dat het met hef 'hiv-'virUS was besmet. Bij financiële of politieke affai res kan het publiek veel hebben, zij horen er min of meer bij. Maar het aidsschandaal heeft een andere dimensie. Er zijn onschuldige slachtoffers geval len en dat is onverteerbaar. Ook nu komen nog wekelijks schandalen aan het licht. Zo werd afgelopen week bekend dat tijdens het bewind van Mit terrand telefoons werden afge luisterd en bleek dat de rege rende socialisten zich in de we ken voor hun algemeen voor spelde afgang vooral hebben beziggehouden met het massaal benoemen van 'maatjes' op di plomatieke posten. Het is ook moeilijk om mensen te boeien wanneer al zo lang van te voren bekend is wat de uitslag van de stemming zal zijn. Alle peilingen wijzen op een overweldigende overwin ning van de centrum-rechtse coalitie RPR-UDF van Jacques Chirac en Valéry Giscard d'Estaing, voor de verkiezingen verenigd in de Union pour la France (UPF). De socialisten gaan een pijnlij ke nederlaag tegemoet, waarbij zij bijna tweederde van hun zetels zullen verliezen. De so cialist Mitterrand zal, evenals in 1986-1988, in de zogenoemde 'cohabitation' moeten samen werken met een regering van de oppositie, tenminste tot 1995, wanneer zijn tweede, en laatste, ambtstermijn aflpqpt. Van dit tweede geforceerde huwelijk worden ook niet veel opzienba rende inifiatieven of hervormiiir "genverwacht. De grote partijen zijn het in grote lijnen met elkaar eens over de belangrijkste thema's: het reduceren van de werkloos heid, het in stand houden van een sterke franc, het werken aan een verenigd Europa, het verdedigen van de Franse boer, milieubescherming en een einde maken aan de illegale immigra tie. Dus grote principiële dis cussies hoeven nauwelijks te worden gevoerd. De sfeer is somber omdat de werkloosheid (10,5 procent) al leen maar toeneemt en de mees te Fransen niet veel verbetering van de toekomst verwachten. Slechts weinigen, zelfs de recht se kiezers, geloven dat een cen trum-rechtse coalitie het beter zal doen dan de socialisten. „Frankrijk maakt een ongeluk kige indruk, gekweld door twij fel, opgevreten door ongerust heid... verbitterd jegens links, aan anorexia lijdend jegens Na jarenlang touwtrekken worden deze week in het Molukse woonoord Lunetten in Vught de eerste nieuwe huizen opgeleverd. De toekomstige bewoners, die jarenlang in 'hun' barakken hebben gewoond, nemen met gemengde gevoelens intrek in de nieuwe huizen. Door Ruud Marneth (anp) De eerste veertig nieuwe huizen in het Molukse woonoord Lu netten in Vught worden deze week opgeleverd. De oude ba rakken hebben plaats gemaakt voor fleurig ogende nieuwbouw die voor een groot deel in de zelfde langgerekte vorm is op gezet. Een aanzienlijk deel van de 107 Molukse gezinnen zal echter met gemengde gevoelens de wo ning betreden. Zij zijn teleurge steld over de kleine kamers in hun nieuwe huis en ook de huurprijs valt sommigen tegen. In Vught wordt dezer dagen onder een schuchter voorjaars zonnetje de laatste hand gelegd aan het nieuwe Lunetten. Bouwvakkers werken hard aan het interieur van de huizen en buiten zijn collega's in de weer met de bestrating en het rooien van de laatste bomen die in de weg staan. Binnen enkele maanden moet het veertig mil joen gulden kostende project zijn voltooid. J. Jager, hoofd van de dienst ruimtelijke ordening van de ge meente Vught, gaat ervan uit dat deze week de eerste veertig huurcontracten kunnen worden getekend. In de daarop volgen de weken zullen dan successie velijk de overige 67 huizen wor den opgeleverd, die zijn gefi nancierd via een renovatierege ling van het ministerie van wvc. Van het vroegere Lunetten is weinig over. Slechts één barak is van de slopershamer gered. De ene helft doet dienst als ontmoetingscentrum, het ande re deel is in gebruik als kerk. „Het nog te bouwen sociaal- cultureel centrum zal in de toe komst de functie van ontmoe tingsplaats overnemen. De oude barak zal daarna voor de helft worden gesloopt. Het deel waarin de kerk is gehuisvest, zal waarschijnlijk door de dienst domeinen worden ver kocht aan de Molukse kerk- voogdijraad", vertelt Jager. Hij wijst op de grote variëteit aan woningtypen die in Lunet ten is gebouwd. „We hebben gebouwd voor een grote groep alleenstaanden, maar ook voor samenwonenden of grote gezin- i Deze week wordt de laatste hand gelegd aan de nieuwe woningen in het Molukse woonoord. FOTO ANP wisselwoningen waren nen." Een rondgang op het ter rein laat zien dat er ook huizen met zeven kamers zijn neerge zet. De bewoners, de Molukse be langengroep Panitia en de kampraad van Lunetten reage ren aarzelend of teleurgesteld als de nieuwbouw ter sprake komt. E. Huliselan van Panitia schat dat inmiddels 40 procent van de bewoners bij de gemeen te bezwaar heeft gemaakt tegen de indeling van de huizen en de huurberekening. „Er is over die onderwerpen gesproken tijdens een bijeen komst met de gemeente. Daar kregen de bewoners te horen dat de bouw bijna is voltooid en er niet veel meer kan worden veranderd", aldus Huliselan. Haar betoog wordt onderschre ven door andere Molukkers in het kamp. Zij klagen over ka mertjes die zo klein zijn dat er alleen een bed in past. Ook het Aft bezv l'. re i lie va 'lat t rechts, teleurgesteld over zijn eigen lot en onzeker over zich zelf en over de toekomst", schrijft de politiek commenta tor Alain Duhamel in zijn nieu we boek Les Peurs Frangaises (Franse angsten). Ook de uiterlijke kernmerken van een verkiezingscampagne ontbreken. Het is wel zo dat de meeste Fransen hun ware poli tieke kleur het liefst pas onthul len wanneer zij alleen in het kieshokje staan.. Dat veel Ne derlanders in verkiezingstijd partij affiches achter hun raam plakken, konqt ÓP, dp .bezoeken de Fransman vreemd over. Hij zou er niet aan denken om met een sticker 'Ik stem Chirac' zijn politieke voorkeur aan de buren bekend te maken, bang dat hij binnen de kortste tijd een bak steen door het raam zou krijgen. De campagnevoerders zijn zich bewust van de sceptische hou ding van de kiezers en Niet te veel opvallen lijkt hun devies. De nieuwe verkiezingswet waarbij een kandidaat niet meer dan 170.000 gulden aan zijn campagne mag besteden en in de zes maanden voor de stemming nauwelijks meer re clame mag maken voor zijn par tij, beperkt overigens ook de mogelijkheden om uitbundig te werk te gaan. Als het niet was om de portret ten van politici op officiële re clameborden en de korte poli-1| tieke uitzendingen op radio en tv, dan zou men bijna vergeten dat op 21 en 28 maart algemene verkiezingen worden gehouden Van onze redactie binnenland Den Haag/Breda - He plan om het onderhoud eigen woning fiscaal afu< te maken, kan vermoedelij 0p voldoende steun in de T Kamer rekenen. ne VVD heeft er gisteren op dat het zou leiden tot een verhog |i het huurwaardeforfait. Huiseij die geen of weinig onderhoud zouden daar de dupe van word CDA, dat maandag nog geestdri: over 'het voorstel, ziet dit b< ook en is inmiddels 'sceptisch' Ij cDA-fractieleider Brinkman I maandagavond positief. Hij al jaren voorstander te zijn fiscaal aftrekbaar maken ningonderhoud en juichte de ring' van de PvdA op dit punt Den Haag (anp) - DASA en zaken hebben gisteren de con me van Fokker door DAS Aerospace en het ministerie plooien glad gestreken die 1 ming van Fokker door DASA De contracten waarin de voor waarden zijn neergelegd waar onder de staat haar 10,6 miljoe aandelen (zo'n 31,6 procent va het aandelenkapitaal) verkoop aan DASA, zijn gisteren gepara feerd, zo heeft het ministerie va economische zaken bekendge maakt. Daarmee is de weg vr voor toetsing van het akkoor door de raad van commissarisse van DASA, die vandaag bijee I komt. Vervolgens moeten de contrac ten worden getoetst door de raa van bestuur van Daimler Ben; u i feit dat er in de woonkamers geen raam open kan, heeft hun verbaasd. De woordvoerster van Panitia denkt dat de oorzaak van de teleurstelling voor een belang-',; rijk deel ligt in de gebrekkige'; voorlichting. Uit de folders zoin l niet duidelijk zijn gebleken j welke binnenafmetingen de1 huizen hebben. Ook de huurprijs van de nieuwe huizen is de bewoners tegenge vallen. Huliselan: „de huur is gestegen nadat de bouwkosten tussentijds opliepen. Oorspron kelijk is een bedrag genoemd, van 150 gulden per maand, nu is dat opgelopen tot 300 gulden of meer. Er bestaat een risico dat sommigen hét contract me zullen tekenen en in de wisse - woning blijven." Een ander probleem dat Lune - ten 'heeft, is dat van de huu - schuld. Die is inmiddels opgei - pen tot 165.000 gulden en opge bouwd in de periode nadat betrok-, ken. Volgens" Jager gaat het om een kleine groep die 'categ risch' heeft geweigerd de buui j aan de dienst domeinen o™, maken. De belangengroep ra tia en de kampraad wijten ontstaan van de huursch echter voor een belangrijk a« aan de volgens hen onduidelijk rekeningen. teren. Daarvoor is meer n korpsen moeten concrete op< teit te bestrijden. De regeringsfracties van CDA e PvdA, maar ook de oppositi drongen daar gisteren, tijdens d behandeling van de Politiewe op aan. De Politiewet regelt d opheffing van rijks- en gemeen tepolitie, en een nieuwe indelin in 25 regionale korpsen plus korps dat landelijk werkt. De Kamer stemt daarmee „Maar de vraag blijft of en hoeverre deze reorganisatie leic tot een betere bestrijding van c onveiligheid", zei PvdA-woorc voerder Staffelen. Volgens hei is de politie te veel op het burea en te weinig op straat. Zij CDA-collega Van der Heijde was harder: „Er wordt voortdu CONSEQUENTIE is niet de geleden kwam het eerste kat coalitie, met het plan woning aftrekbaar te maken. De rede 9ebeun. De Partij van de Arb van links. De maatregel zou zwaksten in de samenleving, e PvdA-voorman Wöltgens is di ?®n spreekbeurt in Hoorn kv joee. Hij motiveerde het voori inschakelen van zwartwerkers werkgelegenheid in de bouw genheid bedoelt Wöltgens nal ook gedaan. De eerste reacties zijn niet t enthousiast, hetgeen niet vei amjd gepleit voor zo'n maatr cnristen-democraten begrijpc uaudegevoeligheid ervan. Z( geringe werkgelegenheidsefft teweeg gebracht heeft. WD- n°?rst,e' af als een verkiezings geheel ten onrechte bang zijn amen moet gaan met verhog belangengroeperingen va en. Zij vrezen, en waarschijr en groot deel van wat opgev erbetering of verfraaiing zal nrappen. Eigenaren zouden emen daarom de bekende rt "nen blijven kiezen. Het I hJïr 9®stimuleerd worden. D Joe'd. Wöltgens komt erm o opkontje te geven. De gematigd positief. Pjan echter tot de gehi spn lr1i ?e- °ff'c'ële bouw met boimk eiden 's onduidelijk. bpH? d'e een uurloon n0p[2a9t dan dat van zijn w °ch verdient Wöltgens' si tecmn8 die de ORvermij aann"9aat verdient steun. D, conr. 1106 zi' de verwac c°ncurrentie denkt te kunnen

de Stem | 1993 | | pagina 2