Mini-rotonde beste oplossing' POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK nieuws 'Vakbeweging heeft sleutelpositie om racisme halt toe te roepen' 'S Zeeland keuren plan celhuis Terneuzen goed Gedeputeerde Staten willen gevaarlijk kruispunt bij Sluiskil veiliger maken acJ •psraad Eede kondigt Ijtste tuinwedstrijd aan GS: Geen bijdrage voor Terneuzen en IJzendijke ZEELAND C3 uw kantoor ilereu l)oiid Zeeuws-Vlaams riet gewild in Brabant John White's big band speelt in Zuidlandtheater De Zonnebloem werft leden in Sas van Gent Mishandeling Diefstal Brand in auto Aangifte Brand in slaapkamer zen. Bromfietser Autoradio's weg Snelheidscontroles Arrestatie Botsing Bromfietser gewond Geen voorrang Westdorpe MARKTEN Subsidieverzoek voor project sociale veiligheid ESTEM WOENSDAG 17 MAART 1993 Monze correspondent - Als' tegenpool tegen het Somen van gxtreem-rechtse par- lrt de FNV een ander beleid te ontwikkelen. Het beleid moet 'erop gericht zijn de werkloosheid en sociale ongelijkheid terug te drin- afdeling Tqrneuzen van de Indus- triebond FNV beid gisteren een thema- jvond over radsme en fascisme. Inlei- jos vandi Velpen, als advocaat werkzaam bij de rechtbank van Ant werpen en schrijver van het boek 'Daar komen ze aan' hield een inleiding voor een dertig belangstellenden. Van der Velpen beschreef de opkomst van ex treem-rechts in de verschillende landen na het vallen van de muur in 1989. „Steeds meer mensen dreigen door au tomatisering, nieuwe technieken en fu sies buiten de boot te vallen. Zij voelen zich uitgestoten en in de steek gelaten door de gevestigde politieke partijen. Deze groep groeit gestaag en bij het ontbreken van een alternatief en als protest stemt men dan vaak op ex treem-rechts. Extreem-rechts doet zich beter voor dan het is en vult het gat. Als de gevestigde politiek door blijft gaan met een anti-sociaal saneringsbeleid dan zal de opmars van extreem-rechts niet tot staan worden gebracht." Als oorzaken voor het opkomend fascis me noemde de inleider de sociale onge lijkheid, het onderkennen van racisme door de gevestigde politiek, het erfgoed van de Tweede Wereldoorlog en de face-lift die extreem-rechts heeft on dergaan. „Het racisme krijgt een cultu reel gezicht", aldus Vander Velpen. Dat extreem-rechts zich in België sterker manifesteert dan in Nederland, komt omdat Nederland reeds eerder een min derhedenbeleid heeft ontwikkeld en een betere wetgeving heeft op dat gebied. „Ook het feit dat Nederland collabora tie in de Tweede Wereldoorlog niet in die mate heeft geaccepteerd als België, is hieraan debet." Vander Velpen hield zijn gehoor voor dat de vakbeweging de mensen perspec tief moet bieden op een betere wereld. „Nu zitten we nog maar in een recessie. Ik moet er niet aan denken dat het uitgroeit tot een crisis zoals in de jaren dertig. Dan is de snelle opkomst van extreem-rechts bijzonder gevaarlijk. Bij de opkomst van Hitler-Duitsland was de vakbeweging niet meer in staat om zelfs maar een algemene staking te organiseren. Daarom neemt de vakbe weging een sleutelpositie in om het tij te keren." Vanonzeverslaggever lliddeburg/SIuiskil - Aanleggen van een mini-rotonde jS de leste manier om de veiligheid op het kruispunt Baljuviaan en de weg N252 (Terneuzen-Sas van Gent) bij slüskil te verbeteren. Het kruispunt is volgens Gedepiteerde Staten van Zeeland een 'black spot'. In de 1988-1990 deden zich er dertien ongevallen N252, ten minste een zicht van 250 meter nodig. Snoeien is het devies. Laagstaande zon Juist omdat het zo'n breed kruis punt is, lijkt het voor de wegge bruiker overzichtelijk en dus veilig. In de wintermaanden speelt de laagstaande zon de automobilisten die in de richting van Sas van Gent rijden parten. Een laatste oorzaak van de on gevallen vormt het rechtafslaand verkeer op de Baljuwlaan dat voor het overige verkeer op deze weg het zicht weg neemt op het verkeer dat uit Sas van Gent komt gereden. Enige remedie Een mini-rotonde is, zo blijkt uit het onderzoek, de beste, en wat betreft de hoge snelheden de enige, remedie voor alle kwalen. Alleen voor het openbaar ver voer is een rotonde minder gun stig. Busreizigers zullen de krap pe bochten van de rotonde ech ter voor lief moeten nemen, want Gedeputeerde Staten zeggen aan het zo goed mogelijk verbeteren van de verkeersveiligheid het meeste belang te hechten. voor. Voor verbetering van het Imiispmt zijn drie alternatieven vèrgelsen. Goedkoopste oplos- 'sing (/525iOOO) is het versmallen i deN252 van vier naar twee rijbaan ter hoogte van het taiisptnt en het maken van aparte uitvoegstroken voor linksaslaand verkeer. De duur- 'sle mossing 1.370.000) is op aoMrsmald kruispunt ook nog Je voprzien van verkeers- Hd aanleggen van een otonle kost 980.000. provincie heeft de oorzaken iriet relatief hoog aantal on- ilen oj een rijtje gezet. Da- is pasferen meer dan 19.000 ituigen het kruispunt. De jj2 is efji vierbaansweg. Over Jinkerrjbaan wordt hard ge- feden bij let passeren van voor gangers, tfwijl diezelfde rijbaan ook gebrjikt worden als uit- roegstrooj voor linksafslaand verkeer. Beperk i Een twee'e i vanuit di jtendé zicht vaijf ®2 tol i verkeer! jge de zicht oorzaak voor de on- het beperkte zicht Baljuwlaan. Opschie- bjrlanting beperkt het de Baljuwlaan op de ijl50 meter. Volgens de 'scskundigen is, vanwe- snelheden op de bge O i lEede tuinwe 'keer ui Dok dit jaar zal Eede weer in de ban zijn van een strijd. De dorpsraad schrijft die nu al voor de achtste iDorpsr idvoorzitter Johan ft vertelde gisteravond 'Op de iformatiebijeemkomst in iet Ho van Eede, dat hij over de opkomt van verleden jaar zeer tevredn was. Maar liefst 53 deelndiers gaven acte de pré- sencejijf meer dan in 1991. Met d tuinwedstrijd had Eede tok ijegedongen naar de titel ïen irn waar pit in zit'. Dat kon lor 1993 niet meer. De jvoorater hoopte in ieder geval wel it er dit jaar nog meer imensi zullen meedoen. „Het geeft iet dorp een mooier aan- ,zien. Dok al is het slechts met itenlpembak," zei hij. jOveide jurering had hij wel kar inze verslaggever Oa nbosch - Het bestuur van atholieke Bond van Oude re bisdom Breda opent vrijdag i oaart het nieuwe kantoor i de Beukenlaan in Ouden- jtob Het nieuwe onderkomen iW it het kloppend hart van de l« 1. Zowel de administratie als organisatie van activiteiten de afdelingen van de bond 1 West-Brabant en Zeeland iffuen vanuit dit adres gere- enkele opmerkingen van deelne mers. Sommige wilden andere data en weer anderen dat de drie juryleden ieder apart kwamen kijken. Jurylid M. Puijenbroek kon op de matig bezochte bij eenkomst vertellen, dat ieder ju rylid eigenlijk zijn eigen kijk op iedere tuin had. „Wij kijken nooit bij elkaar op het formu lier." De dorpsraadvoorzitter vatte het eigenlijk wel op als een soort wantrouwen naar de ju ryleden. Van een inwoner kwam ook nog de vraag of de bloementuin en de siertuin misschien apart be oordeeld konden worden. Root- saert deelde hierop mee, dat het idee van de tuinwedstrijd is, dat de tuin het hele jaar er mooi bij moet liggen. Verder zal op de zelfde data gejureerd worden als verleden jaar. Daarbij zal geen apart cijfer gegeven worden voor het mooiste gazon. Dat brengt volgens mevrouw Puijenbroek te veel werk met zich mee. Alle inwoners kunnen zich voor 1 april bij de dorpsraadleden op geven. Om er toch voor te zorgen dat er weer zoveel mogelijk men sen meedoen, zal iedereen zo veel mogelijk individueel bena derd worden. Na afloop van de korte informa tie-avond werd nog een video film gedraaid over de dorpen in Zeeuws-Vlaanderen. onze verslaggever iddelburg - GS van Zee- gaan akkoord met de w van een deelhuis - een ssenvorm van een verpleeg- Uls en een verzorgingste- 4- aan het Oostelijk Bol- m Terneuzen. Gisteren eende het college de ge- e Terneuzen de hier- gevraagde verklaring 11 geen bezwaar. •!n,ei?tee' v^den nog de laatste "Prekingen plaats over de fi- le™g van het project. „Er Me hoop dat dit overleg fcïï wordt afgerond. Daar- n Ji bouwvergunning wor- -geven en kan, wat ons e bouw half mei star- MSkeen gemeenteliik' Het Terneuzense deelhuis wordt het tweede in zijn soort in Zeeuws-Vlaanderen. Vorig jaar werd begonnen met een soortge lijke voorziening in Sluis. Als derde staat de realisering van een deelhuis in Hulst op het programma. De projecten zijn een initiatief van de stichting Humanitas. In een deelhuis wordt 24 uur per etmaal ondersteunende zorg ver leend aan ouderen, die lichame lijk of geestelijk minder valide zijn. Er wordt vanuit gegaan dat ze, gezien hun voortdurende be hoefte aan aandacht, baat heb ben bij de combinatie van hulp verlening met kleinschalig wo nen in groepsverband. Aan de ene kant dus zorg op maat, aan de andere kant de voordelen van het wonen in een verzorgingste huis. Grote bundels riet worden op de vrachtwagen gehesen. Het Zeeuwse riet komt uiteindelijk op daken in heel Nederland en België te liggen. foto camile schelstraete Met een grote maaimachine wordt het riet van het land bij de Grote Kreek gehaald. Van onze verslaggever Axel - Het Zeeuws-Vlaams riet is gewild in Brabant. Rietdekkersbedrijf Rasenberg uit Made was de afgelopen week namelijk bezig met het maaien van het riet bij de Grote Kreek in Axel. Het riet wordt gebruikt voor het bedekken van daken van huizen in Nederland en België. „Het riet uit Zeeuws-Vlaanderen is van heel goede kwaliteit. Dat kun je op het eerste gezicht niet zien maar dat moet je voelen", aldus directeur C. Rasenberg van het Brabantse be drijf. Het riet werd met behulp van een grote maaima chine van het land gehaald. Vervolgens werd het bij elkaar gebonden en op een vrachtwagen geplaatst. Volgens Rasenberg zijn er geen spe ciale maatregelen nodig voor nieuwe aanwas. „Het riet groeit vanzelf. Het houdt zichzelf in conditie." Van onze correspondent Terneuzen - Voor de veertiende maal concer teert de John White's big band op 27 en 28 maart in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Gasten zijn dit jaar solo-klarinettist Eddy Baete en zangeres Patricia Dee. Ieder jaar probeert de band van dirigent Johan de Witte een gevarieerd programma te brengen. Volgend jaar viert de band het derde lus trum met een speciaal con cert. Voor dit jaar heeft men vooral de zang uitgebreid. De vaste zangeres Thea Ing- hels zingt voor de pauze nummers als New York, New York en That old black magic. Na de pauze treedt gastzangeres Patricia Dee op. Geboren te Brugge be haalde zij vele eerste prijzen op talentenjachten. Haar overwinning tijdens het jongste Eurofestival vestig de haar naam. Zij treedt regelmatig op bij de Big band Sound te Wetteren en de West-Vlaamse Big Band te Brugge. Zij zingt onder meer Cabaret en Big spen der. Op het repertoire van de JW big band prijken ook dit jaar weer bekende nummers als Lady in the black dress, Hits from Wonderland en Lullaby of Broadway. Baete brengt een Concerto for cla rinet geschreven door André Jean ten gehore. Kaarten a f 7,50 zijn verkrijgbaar via het theaterbespreekbureau. Van onze correspondent Westdorpe - Na Axel is ook de gemeente Sas van Gent aan de beurt voor een grote telefonische ledenwerfactie voor De Zonnebloem. Die ac tie wordt gehouden in de week van 22 tot en met 26 maart. De nationale vereniging De Zon nebloem zet zich in om het wel zijn te bevorderen van langdurig zieken, lichamelijk gehandicap ten en hulpbehoevende ouderen, ongeacht de levensovertuiging. Een aantal activiteiten is het bezoekwerk, dagboottochten, ontspanningsmiddagen, paas- en kerstvieringen en vakantiewe ken. De kosten van deze activi teiten worden ten dele gedekt door de inschrijfgelden van deel nemers, maar dit is zeker niet voldoende om de kosten volledig te betalen. Voor vijftien gulden per jaar dragen de leden bij om deze activiteiten mogelijk te maken en in de toekomst uit te breiden. Een niet te onderschatten zaak, gezien de toenemende vergrij zing in ons land. Het aantal leden per afdeling bepaalt in dit geval de hoeveelheid financiële middelen die de afdeling ter be schikking heeft. Alle inwoners van de gemeente Sas van Gent krijgen binnenkort een korte in formatieve brief van De Zonne bloem in de bus. Vervolgens worden die inwoners die nog geen lid zijn, gebeld door het nationaal bureau van De Zonnebloem in Breda met het verzoek ondersteunend lid te worden. Zowel de nationale ver eniging als de plaatselijke afde ling hoopt dat de ledenwerfactie veel nieuwe leden zal opleveren. Voor meer informatie over het werk van De Zonnebloem kan men contact opnemen met P. Mechelinck-Heijman te West dorpe of A. Ploegaert-Lutaert te Philippine. Axel - De rijkspolitie heeft R. E. uit Axel aangehouden op verdenking van ernstige mis handeling van een Axelaar op 22 november van het vorig jaar. Bij het verlaten van een café in het centrum van Axel werd het slachtoffer in het gezicht geslagen. Verder liep hij verschillende botbreuken op en andere verwondingen. Die waren zo ernstig van dat hij in een ziekenhuis in Brug ge operatief moest worden be handeld. E. werd reeds op 2 maart van dit jaar aangehou den en in verzekering gesteld. Inmiddels is het verdere on derzoek in handen van de rechtercommissaris en de ver dachte in bewaring genomen. Hulst - De rijkspolitie te Hulst heeft C. N. uit Utrecht aange houden naar aanleiding van een gepleegde diefstal bij een firma te Hulst. De man stal een videoband ter waarde van 280 gulden. Die werd in beslag genomen en na verhoor en het opmaken van een proces ver baal werd N. weer op vrije voeten gesteld. Hulst - Op de Poorterslaan te Hulst raakte zondagavond rond tien uur de auto van een inwoner van Hulst in brand. De brand ontstond in de mo tor van het voertuig op het moment dat de bestuurder van gas op benzine overschakelde. De brand werd door de brand weer van Hulst geblust doch de auto werd aanzienlijk be schadigd. in verschillende andere crisis centra in Nederland. Ook maakte de man soms gebruik van een valse naam. Verder was hij in het bezit van een gestolen personenauto uit Bre da. Na zijn aanhouding is Van B. overgedragen voor verder verhoor aan de gemeente poli tie te Amsterdam. Sas van Gent - Een auto-eige naar uit Laarne deed bij de rijkspolitie aangifte van brandschade aan zijn perso nenauto. Vermoedelijk met benzine werd de op de achter klep gemonteerde reserveband in brand gestoken. Het resul taat was dat de reserveband, ruitenwisser en antenne wer den vernield. De auto stond geparkeerd aan de Vredestraat te Sas van Gent. Terhole - Een bromfietser uit Hengstdijk verleende op de kruising Havendijk-Hulster- weg geen voorrang aan een personenauto uit Terhole. Bij de botsing die volgde werd de bromfietser aan een been ge wond. Zowel de bromfiets als de personenauto werden aan zienlijk bechadigd. Terneuzen - In de nacht van zondag op maandag werd in drie aan de Langereksestraat, de Schoolweg en de Tweede Verbindingsstraat in Terneu zen geparkeerdstaande auto's ingebroken. Uit alle voertui gen werd de autoradio ont vreemd. De gedupeerden de den hiervan aangifte bij de gemeente politie van Terneu- Hulst - Zondagavond om streeks elf uur brak een brand uit in een slaapkamer van een woning aan de Hulsterweg te Hulst. De Vermoedelijke oor zaak van het ontstaan van de brand is een elektrische deken geweest die zeven uur lang in werking was. De brandweer van Hulst was het vuur spoe dig meester, doch er was zo veel schade aan het pand dat de bewoners ergens anders moesten worden onderge bracht. Hulst - Door de rijkspolitie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen werd in de gemeente Hulst op drie locaties een snelheidscon trole gehouden. Dat gebeurde op de Absdalseweg, Gëntse- vaartstraat en rijksweg NÓÖ,' alle binnen de bebouwde kom. Gecontroleerd werden in to taal 790 voertuigen. Daarvan reden 55 bestuurders harder dan de toegestane maximum snelheid van 50 kilometer per uur. De hoogstgemeten snel heid bedroeg 77 kilometer per Sas van Gent - De rijkspolitie heeft in het crisisopvangcen trum te Sas van Gent N. van B. zonder vaste woon- of ver blijfplaats aangehouden. Dat gebeurde op verzoek van de politie in Amsterdam en Rot terdam wegens gepleegde ver duisteringen en oplichtingen Hulst - Bij een frontale bot sing tussen twee auto's op de weg Brugge-Gent is in de nacht van zaterdag op zondag een 19-jarige meisje uit Hulst ernstig gewond geraakt. Zij werd overgebracht naar het ziekenhuis in Gent. Aardenburg - Een 17-jarige bromfietsster uit Aardenburg werd maandagmiddag bij een verkeersongeval gewond. Het meisje moest met kwetsuren aan een arm en een been per ambulance worden overge bracht naar het Antonius zie kenhuis in Oostburg. Het on geval gebeurde op de kruising Draaibrugseweg-Langeweg toen de bestuurder van een vrachtauto uit Eede verzuim de voorrang te verlenen. Bij de aanrijding werd de bromfiets geheel vernield. Hulst - Op de kruising Bal juwstraat-Vier Ambachten straat verleende gistermorgen een automobilist uit Hulst geen voorrang aan een perso nenauto bestuurd door een plaatsgenoot. Door de botsing die volgde reed een van beiden tegen een geparkeerdstaande auto. Alle drie de voertuigen werden aanzienlijk bescha digd maar liep niemand letsel op. OLIEBOLLEN - De Wewekabogroep gaat zaterdag 27 maart traditioneel oliebollen verkopen ten bate van de aankoop van spelmiddelen. Voor het luttele bedrag van een gulden krijgt men drie oliebollen en voor drie piek tien stuks. Om zeker niet te weinig bollen te bakken, komen bestuur en leden van de Wewekabogroep vrijdag 19 en zaterdag 20 maart al de bestellin gen opnemen. Goes - Aardappelen; bintje velds- gewas 3.25 tot 3.75 per kg. bintje O mm opwaarts 3.75 tot 4.25 per kg.. Notering Rotterdamse beurs d.d. 9-3-93: 40-50 mm 4 tot 41/* cent per kg. 50 mm opwaarts IV* tot QV* cent per kg. Uien 8 tot 10 cent per kg. uien klasse 110 tot 13 cent per kg. Vlas ongerepeld, op auto geleverd tot 30 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten: Tarwe 37.00 per 100 kg., brouw- gerst 44.50 per 100 kg. voergerst 33.25 per 100 kg. karwij, prina doorsnee kwaliteit 142.50 per 100 kg. erwten 62.00 tot 66.00 per 100 kg. bruine bonen 85.00 per 100 kg. capucijners 68.00 tot 71.50 per 100 kg. blauwmaanzaad pr.doorsn. 250.00 tot 265.00 per 100 kg. blauwmaanzaad boe- rensch. 235.00 per 100 kg. Hooi en stro: weidehooi 200.00 tot 265.00 per 1000 kg. roodzwenk 100.00 tot' 120.00 per 1000 kg. veldbeemd 110.00 tot 170.00 per 1000 kg. raaigras 110.00 tot 140.00 per 1000 kg. Van onze verslaggever Middelburg - De woning bouwvereniging in Breskens en het gemeentebestuur van Terneuzen hoeven niet te re kenen op een subsidie uit de pot 'sociale veiligheid 1992' voor twee door hen aange melde projecten. De woningbouwvereniging had voor 22 aanleunwoningen bij het bejaardentehuis Emmaus in IJ zendijke een bijdrage gevraagd voor alarmering en beveiliging en de inrichting van de wonin gen. GS vinden dit een uitbrei ding van de intramurale voorzie ningen ten behoeve van de be woners, waarbij het bovendien gaat om een forse investering. Volgens GS voldoet de aanvraag daarom niet aan de voorwaarden die gelden om een bijdrage te krijgen. Terneuzen krijgt geen geld voor de 'aanpassing openbaar groen Bomenbuurt', omdat dit project te grootschalig is. Omdat GS de noodzaak van dit project wel erkennen, is besloten 6700 gul den beschikbaar te stellen aan het Woonconsumentenburo Ter neuzen ten behoeve van een on derzoek naar de aanpak van de ze wijk. v

de Stem | 1993 | | pagina 17