W Clinge weer in de fout EES Nog steeds onduidelijkheid over toedracht moord op ex-advocaat Gemeente Hulst moet opnieuw opdraaien voor schulden voetbalclub agmiddag Q Vrij rustig jaartje voor brandweer Hontenisse Vrijwilligers helpen Oostburgse parochie Bouwbond- en Houtbond huldigt jubilarissen Gent/Brugge extra Kleintje Alleen NPB tegen akkoord °ver reorganisatie politie Voetgangers en fietsers moeten betalen op veer 'Voorbeeldige gevangenen kunnen letterlijk hogerop' Jubileumconcert Cantorij A I Biggekerkê - De politie tast nog steeds in het I duister over de moord op oud-advocaat M. Terwoert uit klein-Valkenisse. I Hulst - De gemeente Hulst moet opnieuw opdraaien [voor de rente en aflossing van geldleningen die de I voetbalclub Clinge heeft aangegaan. Dit keer gaat het I om een bedrag van ruim 6.200 gulden dat de vereniging I de bank nog schuldig is over 1992. ntie Recreatie Herdenkingstocht in Vlissingen voor Surinamer )en huis op - 20.00 UUR e kinderen. >r u klaar. ke bezoeker is er leuke attentie. 1993 Laat dat dan oven weten via een ..Kleintje in De Stem. F h bt dan een goede kans dat de eerlijke 11 he vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze ..Kleintjes"- ubriek Gevonden-Verloren naspeurt de stem zeeland MAANDAG 15 MAART 1993 A4 I Van onze verslaggever jen van vrijdag op zaterdag gehouden passanten- onderzoek heeft geen nieuwe feiten opgeleverd. Ook een raamposter-actie leverde weinig bruik baars op. Het passantenonderzoek begon vrijdag om 17.30 uur. Precies een week eerder werd Terwoert voor het laatst gezien. Tot zaterdagochtend 7.00 uur werden 50 passanten ondervraagd. Het resultaat, was niet meer dan twee tipjes die op dit moment worden nagetrokken. Op honderd locaties op Walcheren werden ook raamposters opgehangen, waarop 25.000 gulden in het vooruitzicht wordt gesteld voor degene die de 'gouden tip' levert. Dat leverde dit weekeinde enkele tientalle telefoontjes op, maar ook die opbellers konden geen nieuwe feiten aandragen. Toen Terwoert vorig weekeinde dood in zijn wo ning werd aangetroffen, werd aanvankelijk uitge gaan van een hatuurlijke dood. Pas later werden messteken op zijn lichaam ontdekt. De politie gaat op dit moment uit van drie mogelijkheden. Of het was een wraakactie van een oud-cliënt, of een geplande overval, of een uit de hand gelopen inbraak. De politie vermoedt dat er geld uit de woning van Terwoert is verdwenen. Zekerheid is daarover nog niet omdat het slachtoffer alleen woonde en nie mand precies weet wat er in huis allemaal te vinden was. I (/an onze verslaggever n acar/- juli/ asen, v.a. eizen, 3 i dg Oostende. HP iricl excursies 249,-. Vertrek 7/5, 14/5. Bel Kras Sterva kanties 04199-3622. Zeeland sta- Mei, - pw. eizen, Nieuwvliet/Th. 6 pers. sta- oar. d/wc/tv, enk. wkn. juli/ aug. vrij, 5 dgn. Pasen, Hemelv., Pinkst. v,a. 298,-. Keijman Reizen, 08376-14121. Maak een 6 (.Park Dgn. t. v.a. eizen, reclame met een Het helpt. 0e gemeente kan daar niet on- J deruit omdat Hulst zich garant heeft gesteld voor een tijdige 1 betaling van rente en aflossing. De dub moet wel de jeugdsubsi- e 1993 inleveren. Dat gaat om n bedrag van 1.890 gulden, I zodat de gemeente uit eigen I middelen nog ruim 4.300 gulden moet bijpassen. Vlissingen (anp) - Enkele ionderden Surinamers, An- tiilianen, Marokkanen en Ne derlanders hebben zaterdag in Vlissingen deelgenomen aan een verbroederingstocht naar aanleiding van de moord op de 19-jarige Suri namer Jeffrey Eendragt uit Middelburg. Voor de moord is een aantal Antilliaanse jongeren aangehou-' den, Met de tocht wilden de initiatiefnemers een dreigende escalatie tussen Surinamers en Antillianen in Vlissingen voor komen. „Het gebeuren heeft bij een heleboel van ons gevoelens van wraak en emotie opgeroe pen", vertelt initiatiefnemer Iwan Lord, een vriend van het slachtoffer. Volgens Lord durfden Surina mers en Antillianen de afgelopen de straat niet meer op ze bang waren voor on- _e confrontaties. Met de herdenkingstocht wilde men on derstrepen dat de diverse bevol kingsgroepen normaal met el kaar moeten leven. Burgemeester J, van der Doef van Vlissingen steunde het ini tiatief door zijn aanwezigheid. Twee jaar geleden klopte de bank ook al bij de gemeente aan, omdat de voetbalclub een forse achterstand van betaling had. Toen moest er meer dan 25.000 gulden op tafel komen. De W Clinge sloot in 1978 en 1979 twee leningen van 'elk 50.000 gulden af. Aanvankelijk was er geen vuiltje aan de lucht, maar als gevolg van een teruglo pend ledenaantal, bezoekers aan wedstrijden en verminderde kantine-opbrengsten geraakte de club in financiële problemen. Dat leidde er toe dat de club niet meer aan haar verplichtingen aan de bank kon voldoen. De gemeente werd er door de bank op aangesproken. Dat betekent dat de club nu in het krijt staat bij de gemeente Hulst. Afgespro ken werd dat deze schuld zou worden afgelost als W Clinge er financieel weer wat bovenop zou komen. Op verzoek van de vereniging waren B en W al zover dat ze de schuld willen omzetten in een renteloze lening, vanaf dit jaar af te lossen in jaarlijkse termij nen van 1.500 gulden. De club moest dan wel beloven om de verdere verplichtingen aan de bank trouw te voldoen. Dat is nu in ieder geval niet gelukt. Behalve de financiële perikelen is de club inmiddels ook nog getroffen door een bestuurscri sis. Het nieuwe bestuur wil al lerteerst inzicht krijgen in het financiële reilen en zeilen van de voetbalclub. Het voormalig be stuur heeft kort voor haar aftre den nog wel een jaarrekening 1991/'92 afgeleverd, maar omdat een balans ontbreekt is inzicht in de actuele situatie onmogelijk. De jaarrekening geeft een on gunstig resultaat aan, ook voor de toekomst. >9 Van onze verslaggever Hontenisse - Voor de vrijwilliger brandweer in de gemeente i Hontenisse is 1992 een vrij rustig jaar geweest. Vorig jaar I wrden in totaal 23 meldingen ontvangen, 13 voor brandbe ken 10 voor hulpverlening. ningen, auto's een tractor en een bermbrandje. Ook de technische hulpverlening was in 1992 van verschillende aard. De brandweer moest voor al uitrukken voor het schoonma ken van het wegdek. Verder werd de brandweer te hulp ge vraag bij de bestrijding van wa teroverlast en een keer voor het bevrijden van een verkeers slachtoffer uit een auto, bij een ongeval te Kuitaart. Ten slotte moest de brandweer er ook aan te pas komen om in Ossenisse een wespennest op te ruimen. I' Jaf het jaarverslag van I brandweer, dat zaterdag werd I Eepresenteerd tijdens de jaar- I hjkse bindingsavond. I' Bij de verschillende branden die ■vorig jaar uitbraken kon een I totale schade genoteerd worden I723.000 gulden. I De meeste I, schade, namelijk meer dan een 1' p miljoen gulden, liep een Ij hndbouwschuur in Vogelwaarde Ij °P die in juni in de as werd Ij Smegd. De branden betroffen 1 mast landbouwschuren ook wo- Met vereende krachten wordt het gevaarte op zijn plaats gezet. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Zware delen in toren Sint-Eligiuskerk Van onze correspondent Oostburg - Vrijwilligers hebben heel wat sloopwerk verricht in de toren van de Sint-Eligiuskerk in Oostburg om de parochie wat financiële zorg te besparen. Zo werd onder andere de krakkemikkige klokkestoel verwijderd en precies nagebouwd bij een bedrijf in de wijk Sint-Kruis-Eiland. Zaterdagmorgen verscheen een hoogwerker op het Oostburgse Eligiusplein om de zware stuk ken in de toren te brengen, een niet zo gemakkelijk karwei. Dat de Oostburgse parochianen mee leven met het wel en wee van hun gemeenschap, bleek vorige week zondag toen de eerste klap een daalder waard was. yoor jje eerste de beste collecte voor het eigen kerkgebouw werd ruim 1300 gedeponeerd, een bedrag dat zelfs tijdens de collecte in de kerstnacht nooit werd gehaald. Flinke duit Het kerkbestuur hoopt dat velen, ook diegenen die niet zulke re gelmatige kerkbezoekers zijn, hun hart laten spreken en een flinke duit in het figuurlijke zakje zullen doen. Giften, groot en klein, zijn hier welkom om de Oostburgse Sint-Eligiusparochie uit de financiële zorgen te halen. Naast een niet-sluitende begro ting voor 1993 is er drieëneen halve ton nodig voor achterstal lig onderhoud en de klok- en luidinstallatie. Een hoogwerker takelt de zware stukken in de toren. ^an onze verslaggever Middelburg - De politiebonden en de korpsleiding zijn het ns geworden over de reorganisatie van de politie in Zeeland. niet611 Nederlandse Politie Bond (NPB) heeft het akkoord l, §etekend. De bond is tegen de manier waarop de ^r^™minë van politiemensen van salarisschool 7 naar 8 is fc ^et s'uiten van het akkoord va* b°ncten de bezwaren ifj een groot aantal van hun m F11 Walcheren en Zeeuws- leJr ^8n naast zick neerge- stimu j6t akkoord is wel afge- fölin er een °vergangsre- van drie jaar komt. Ii die toen*»6 iZal een extra aantal j..j kunnen worden bevor- a naar salarisschaal 8. Daar voor moeten de betrokken poli tiemensen wel een test doen. Het gaat in totaal om maximaal 60 mensen die voor deze promotie in aanmerking komen. Deze week krijgen de Zeeuwse politiemensen zekerheid over waar ze in het nieuwe Zeeuwse politiekorps komen te werken. Per 1 september moet de reorga nisatie er volledig door zijn. Van onze correspondent Middelburg - Voetgangers en fietser moeten tussen half mei en half september een gulden betalen als ze mee willen met het veer Breskens-Vlissingen. Provinciale Staten van Zeeland hebben zich met dit plannetje ak koord verklaard. De WD en Delta Anders zien de invoering van zo'n boot kaartje niet zitten. D'66 zei meer te voelen voor een tarief van een rijksdaalder en de PvdA vroeg zich af of het niet mogelijk is meer passageiers op de boten toe te laten. Juist de enorme toevloed van passa giers in de zomermaanden lag aan de basis van de invoering van het tarief. In verband met de veiligheid mogen er. maximaal duizend passagiers op op de veerboot. Dat maximum wordt in de zomermaanden soms over schreden. Inwoners van Zeeuws-Vlaanderen die een bootpas hebben, mogen gratis mee. Voor voetgangers en fiet sers die via het veer Perkpoi- der-Kruiningen reizen blijft de overtocht gratis. De staten gingen ook akkoord met het voorstel om het Zeeuwse Landschap negen ton te geven, waardoor ruim 500 hectare particuliere grond in het natuurgebied Saeftinghe kan worden aangekocht. De kosten bedragen 3,3 miljoen. Het Rijk doet voor de helft mee. De rest moet het Zeeuw se Landschap zelf ophoesten. De Zeeuwse Milieu Fedratie heeft de zekerheid dat ze tot en met 1996 kan rekenen op een flinke subsidie van de pro vincie. Met uitzondering van SGP en RPF/GPV gingen de statenakkoord met een meer jarige subsidie. De hoogte van het bedrag zal jaarlijks wor den bekeken. Dit jaar krijgt de ZMF bijna 270.000 gulden. Directeur Molenkamp van Boschpoort in Breda: Van onze verslaggever Breda - Het Bredase Huis van Bewaring De Boschpoort is een van de weinige plaatsen in Nederland waar je bij goed gedrag nog letterlijk omhoog kan promoveren. Gevangenen die zich het voorbeeldigst gedragen, komen op de bovenste ring van De Koepel, zoals De Boschpoort ook wel bekend staat. Het belonen van gevangen voor goed gedrag is in De Boschpoort al sinds 1990 dagelijks beleid. En niet alleen daar, maar ook in andere Nederlandse gevangenis sen. Geen wonder dan ook dat Bo- schpoort-directeur B. Molen kamp afgelopen zaterdag een beetje verbaasd het bericht las dat er in Nederlandse gevange nissen sprake is van een ver scherpte aanpak, dat het regime gaat verharden en dat het tradi tioneel humane detentiebeleid van Nederland daarmee tot het verleden zou behoren. „Dat zou alleen op basis van een beslissing van de staatssecretaris kunnen en zo'n beslissing is er niet", reageert Molenkamp. Trend Aanleiding voor zijn verbazing is de mededeling van directeur Helgers van de gevangenis in Grave als zou er met het belonen en straffen van gevangenen in zijn inrichting een trend zijn gezet voor het hele Nederlandse gevangeniswezen. Molenkamp: „Het wekt een beet je de indruk dat een luxe regime wordt teruggebracht tot een heel sober regime; dat een herziening van het humane beleid aan de orde zou zijn. Dat is het dus niet. Er is geen sprake van de invoe- .ring van een nieuw regime". Volgens Molenkamp is er binnen het gevangeniswezen wel sprake van een discussie over de invoe ring van een nieuw basisregime: „Discussie, en niet meer dan dat, verharding of dehumanisering wordt absoluut geen nieuw be leid". De Boschpoort-directeur: „Straffen en belonen? Voor mij niks nieuws onder de zon. Dat doen wij al drie jaar. Een gedeti neerde die bij ons binnenkomt, gaat eerst veertien dagen in wat wij de no-nonsense-afdeling noemen. Dat betekent dat we hem observeren en een risico analyse van hem maken op basis waarvan hij dan geplaatst wordt. Bij de beoordeling wordt het gedrag van de gedetineerde gekoppeld aan de faciliteiten die we in huis hebben". Begane grond In de praktijk van De Bosch poort komt het erop neer dat de lastigste klanten op de begane grond worden geplaatst. Zij heb ben daar de minste recreatieve voorzieningen. Gedweeë gevan genen komen al gelang hun be oordeling een of meerdere etages hoger. Molenkamp: „Hoe hoger je zit, hoe beter". Ook wordt er bij de selectie rekening gehouden met die cate gorie gedetineerden die geen prijs stelt op intensieve deelna me aan onderwij s-activiteiten of sport en spel. Zij zouden aan een basisregime genoeg hebben. Mo lenkamp: „De gedachte is dat je door zo'n regeling op personeel kan bezuinigen". Van onze verslaggever Hulst - De Bouw- en Hout bond FNV Hulst heeft een aantal trouwe vakbondsleden in het zonnetje gezet. Dat gebeurde tijdens de jaarlijk se ledenvergadering in het Hof van Vlaanderen in Hulst. Districtsbestuurder H. Lenting huldigde R. Delforge die al 60 jaar lid is van de bond en E. Strobbe die kan terugzien op 40 jaar lidmaatschap. Verder wer den ook J. Boonman, W. Brand, A. Crombeen, G. Dobbelaer, A. Hemelaar en C. Peeters gehul digd. zij zijn allen 25 jaar lid van de vakbond. Na het officiële ge deelte werd de avond verder voortgezet met gezelschapsspe len. Vakbondslid Delforge wordt gehuldigd door districtsbe stuurder Lenting. Links me vrouw Delforge. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - Leden van de koorstichting Cantorij der Basiliek hebben het druk. Dit jaar bestaat de groep twintig jaar en dat moest gevierd worden. De bekroning van de viering moet het jubileumconcert zaterdag 20 maart worden. Dirigent Anton de Kort, die de algemene muzikale leiding heeft, vertelt met enige trots over de prestaties van het koor. „Twintig jaar hebben we de liturgie in de Sint-Willibrordusbasiliek in Hulst verzorgd, maar dat is ei genlijk maar een onderdeel van de activiteiten die het koor de afgelopen jaren ontplooid heeft. We vormen een hechte groep en de saamhorigheid is groot. Het koor bezit een goede balans en de inzet is absoluut honderd procent. Er ontbreekt bijna nooit iemand op de wekelijkse repeti ties en de zelfwerkzaamheid van de koorleden is te prijzen." Het opluisteren van de missen in de kerk was dan het eerste doel. Al gauw werd het repertoire uit gebreid met werken die ook tij dens concerten en officiële ge beurtenissen ten gehore werden gebracht. Radio- en zelfs televi sieopnamen werden van de Can torij gemaakt en daarom is het koor zo blij met de opname van de cd 'Songs to Celebrate', die vorig jaar ter gelegenheid van het jubileum werd opgenomen. De cd ging als warme broodjes over de toonbank en kent inmid dels een tweede persing. Een hoogtepunt dus voor de Cantorij-leden, die nu alle ener gie stoppen in de voorbereiding van het jubileumconcert. Aan deze uitvoering werken vier so listen mee: Christa Biesemans (sopraan), Nadia Loenders (alt), Dick Boon (traverso) en Jos Ver poorten (orgel). Naast deze pro fessionele vocale en instrumen tale solisten wordt de begelei ding gedragen door het Ant werps Strijkersconsort, een en semble dat zich gespecialiseerd heeft in begeleidingen van ko ren. Het programma is aantrekkelijk. Dirigent de Kort heeft gekozen voor een grote variatie in koor werk met of zonder begeleiding, met of zonder inschakeling van solisten. Zo krijgt de toehoorder een grote mate van afwisseling voorgeschoteld. Het concert begint om 20.30 uur. De toegangskaarten kosten een tientje (jeugdigen tot 13 jaar betalen vijf gulden). De kaarten zijn te verkrijgen bij boekhandel' Van Geyt in de Steenstraat en gemeenschapscentrum Den Dul- laert in Hulst. Als er nog kaarten zijn worden deze zaterdag 20 maart vanaf 20.00 uur verkocht aan de ingang van de basiliek.

de Stem | 1993 | | pagina 5