Meer geld voor Oost-Duitsland Van der Louw wil dat PvdA volgend jaar zonder CDA verder gaat Verdachte van bomaanslagen Bombay gepakt DE STEM Toenadering tussen Israël en Syrië Laatste peiling: Franse socialisten dalen verder Duitse partijen bereiken verrassend solidariteitscompromis Inzet dienstplichtigen Congres dwingt Jeltsin 'laatste optie' te zoeken BUITENLAND KORT Stakingen in metaalsector BINNENLAND BUITENLAND A3 VAN MINISTER ANDRIESSEN MAC IAN EN ALLEMAN OP DE MARKT STAAN. ZELF KAN-IE ALLEEN MAAR UITVERKOPEN. GROTe uïtverkoop COMMENTAAR Wb i kan pas volwaardig meedoen wanneer het een Wh nS heeft'Tot die (iid bl'jft onze bijdrage aan internatio- yevechtseenheden beperkt. Dat is een geen ramp. Er zijn andere taken in internationaal verband te verrichten. NIMA A/B, SPD DAGOPLEIDINGEN MET EXAMENGARANTIE Van der Biest vandaag ondervraagd Izetbegovic wil vredesplan aanpassen Seoul zint op stappen tegen N-Korea Agent op non-actief na racistisch gedrag Twee doden door explosie in Apeldoorn 'Wolffensperger nieuwe leider D66' DE STEM MAANDAG 15 MAART 1993 in 1991 rolde de politie foto je koffieshops, waar drugs wordt gebruikt? moet kijken naar de n. Ik vind het princi- 'uist om het beleid ten van je eigen burgers te alen door andere op- in het buitenland." re reden voor de nieu- ere aanpak ziet Justitie rugtoerisme. De grote van buitenlanders dj< verdovende middelen open en overlast verooh- ooral in grote steden en spla'atsën in Limbr' druggebruikers neer, estoord kunnen blowei mthout wuift die bezwi- „De overlast wordt ven door harddruggebrui- politie is de malafide ops veel te laat gain ren op verkoop van hard 'n dat wij een Mekka ijn voor soft drugs, acj zijn schouders op, „toen en cognac een stuk goed- as in Frankrijk, gingen toch ook onze voorraód n we kochten toch oijk ere sigaretten uit België? dacht je van onze abor- eving? Die hebben vke niet teruggedraaid toen een abortustoerisme krp- I pieel 'ase jurist mr. W. Kousë- 's de advocaat van Baft, "idt zich met enig pleziër de zitting. „Het is een 'ële zaak. De rechter ont- niet aan om een stelling n in het bepalen van (Je at. Verkrachting jn zal altijd strafbaar blfj- ar je kunt jè afvragen pf epkweker een crimineel o ja, hoelang nog." eert de 60-jarige Lifn- officier van justitie, mr. esen: „Voor ik met pen- a zijn alle drugs in Eurp- een of andere manier uit frecht. Mark my words.' ij te willen horen. En it} eken kwam altijd de opt an bod om elkaar in de iet los te laten, links echts. Zo wilde hij ooit p zijn. De mogelijkhe* rartoe in de concrete Ne- dse situatie zag hij voof komst blijkbaar niet vol- meer zitten, sschoppen Bar en Ernst e de laatste jaren vaker idem in het bisschoppen.- Zij stonden in hun be licht bij elkaar. Beider t is een gevoelig verhes nu een 'vleugel' vertrox- >at maakt hun opvolging lannender dan normaal al val is. Al helemaal spanr vordt het voor groepenn- s Mariënburgvereniging it Mei Beweging. Worden rolgers van Ernst en Bar ;n, die over hen denken voorbeeld de bisschoppen chure en Bomers? Dan is euk bijna onvermijdelijk. ederlaridse kerkprovincie plotseling op een hee al moment. Het Vaticaa nabije toekomst maken ken. Van onze Haagse redactie Den Haag - De PvdA moet deze kabinetsperiode niet breken met het pDA Na de verkiezingen, volgend ,r mei, zou het echter goed zijn samen met WD en D66 een kabinet te vormen en de christen democraten voorlopig uit te sluiten van regeringsdeelname. nat vindt oud-PvdA-partijvoorzitter en L-minister André van der Louw. Hij lichtte zijn voorkeur voor de zogenoem de paarse coalitie afgelopen zondag toe tijdens een 'eerste verkiezingsbijeen komst' in Amsterdam van het Sociaal Democratisch Vernieuwingsplatform in oprichting, waarvan hij voorzitter is. Dit platform (tachtig mensen), dat de PvdA kritisch wil volgen, is een voort zetting van Van der Louws Rode Hoed- groep. „Het CDA is niet melaats. Maar een korte oefening in bescheidenheid zou het CDA beslist geen kwaad doen", aldus de oud-partijvoorzitter, die vindt dat de christen-democraten weinig ver nieuwd en verrassend zijn. Volgens de oud-minister kan 'natuurlijk ook een paarse coalitie mislukken onder de druk van de sociaal-economische problemen'. „Maar dan is het tenminste een keer geprobeerd. Nooit geschoten is altijd mis", aldus Van der Louw, die- vindt dat met WD en D66 veel proble men op maatschappelijk en politiek niveau kunnen worden opgelost. D66-fractievoorzitter Van Mierlo noem de een progressieve volkspartij vorige week in Leiden 'niet eeuwig van de baan'. PvdA-partijvoorzitter Rotten berg zei in dezelfde week, in een inter view, het een intelligente zet te vinden als de jongerenorganisaties van de Pv dA en D66 zouden fuseren. Voor de AVRO-microfoon handhaafde Van der Louw dit weekeinde zijn kri tiek dat de huidige PvdA-lijsttrekker Wim Kok er niet in slaagt de discussie over de vernieuwing van de partij te leiden. Volgens van de Louw is echter op dit moment in de PvdA niemand te vinden die Kok als lijsttrekker kan vervangen. „Als je alles optelt en af trekt, dan is dit feitelijk de enige moge lijkheid", aldus Van der Louw, die een commissie gaat leiden die onderzoekt hoe de PvdA de weggelopen kiezers het beste kan terughalen. PvdA-voorzitter Rottenberg kwam dit weekeinde al met een voorschot op het komend PvdA-verkiezingsprogramma. Voor de VARA-radio zei hij 'dat een duurder leven voor een beter milieu' een belangrijk uitgangspunt wordt in het nieuwe programme. De PvdA-voorzitter zei dat het onont koombaar is dat de zorg voor het milieu een belangrijkere plaats krijgt dan be houd van de koopkracht. Zonodig zal de PvdA kiezen voor een krimpende economie. Door onze correspondent fransWijnands jonn - Na drie dagen onderhandelen hebben de Duitse regeringscoalitie van CDU/CSU en FDP, de sociaal-de mocratische oppositie èn de minister-presidenten van de zestien deelstaten, een verrassend solidariteitscompro mis bereikt om de wederopbouw van oostelijk Duitsland tot in lengte van jaren te financieren. De bijeenkomst, onder voorzit terschap van bondskanselier Kohl, duurde een volle dag lan ger dan was voorzien, maar le verde daarentegen een onver wacht gedetailleerd en harmo nieus resultaat op, waarmee alle partijen zich dik tevreden toon den. Pas in 1995 gaan in Duitsland de belastingen omhoog. Met een so- Üdariteitstoeslag van 7,5% op de loon- en inkomstenbelasting. Al leen de minimum-inkomens van rond de 2000 mark per maand worden daarvan vrijgesteld. Met dat resultaat kreeg vooral Kohl zijn zin, die altijd beloofd heeft dat er geen belastingverhogin gen vóór 1994 - het jaar van de verkiezingen - zouden Maar er komen ook géén kortin gen in de sociale voorzieningen, zoals de werkloosheidsuitkering, en met dèt compromis-onderdeel kan vooral de SPD van een 'goed (ADVERTENTIE) De gezamenlijke Narkt- en straathandelaren. resultaat' spreken. Alle deelsta ten zijn tevreden omdat ze vanaf '95 meer btw-opbrengst krijgen (44% tegen 37% nu), en de oost- duitse deelstaten kunnen reke nen op tientallen miljarden fi nanciële hulp en investeringsgel- den. Bouwminister Irmgard Schwaetzer (FDP) tenslotte sprak van een overwinning voor de woningzoekenden, want voor de sociale woningsanering en -nieuwbouw in de nieuwe deel staten, komt 30 miljard mark ter beschikking. Het 'conclaaf' over het 'Solidari- teitspakt' en het zogeheten fede rale consolideringsprogramma van de regering, was met brede scepsis tegemoet gezien. De (par tijstandpunten lagen onover brugbaar uit elkaar. Bovendien vormden de zestien minister presidenten een hecht front te gen de regeringsvoorstellen. Toen de bijeenkomst vrijdag on verwacht werd geschorst, om drie werkgroepen aan het werk te zetten, werd dat als een slecht teken gezien. De positieve uit komst een dag later al, was des te verrassender. „Misschien wel de belangrijkste en plezierigste dag van mijn po litieke carrière", zei Financiën- minister Theo Waigel (CSU). Hij was niet de enige die het afgelo pen weekeinde in die trant rea geerde. Overal, in politiek en bedrijfsleven, heerst tevreden heid, opluchting en zelfs trots, 'omdat de Duitse politici op een zeer kritiek moment getoond hebben hun verantwoordelijk heid te willen nemen, om in saamhorigheid de problemen aan te pakken'. Vanaf 1995 zal voor de opbouw van oost-Duitsland jaarlijks 110 miljard mark nodig zijn. De overheid zal daartoe onverkort verder bezuinigen, subsidies zul len worden teruggebracht en er zal een scherpe controle komen op het misbruik van sociale uit keringen. Voor het lopende en volgende jaar worden overbrug gingsregelingen uitgewerkt. Voor de nieuwe deelstaten ko men, bij alle andere ondersteu nende bedragen, ook nog eens twee miljard voor werkgelegen heidsprojecten. Het Duitse bedrijfsleven rea geerde positief, omdat het de komende twee jaar niet met be lastingverhogingen geconfron teerd wordt. NET KABINET heeft plannen om dienstplichtigen bij gevecht- wieden in te zetten bij VN-taken. Minister Ter Beek van uefensie toonde zich enkele dagen terug nog bijzonder sceptisch ™erde mogelijkheid om dienstplichtigen in te schakelen. Ter Wek wees toen op de eerder gemaakte afspraak dat zij alleen ghjwillig mogen worden uitgezonden. beperkt de mogelijkheden van Nederland om voluit te Miciperen in een eventuele vredesmacht in Bosnië-Hercegovi- .0p verzoek van de Verenigde Naties onderzoeken de ministers Kooijmans van Buitenlandse Zaken en Ter Beek van u®, ,ns'® hoe Nederland daarin een bijdrage kan leveren. 1 kaoinet - met minister-president Lubbers voorop - vindt dat r een oplossing voor het probleem moet komen. Hij is van ening dat wanneer dienstplichtigen bij aanvang van hun ensttijd voor een gevechtseenheid hebben gekozen, ze de ""sequenties van hun keuze moeten dragen. De manschappen 8.p< waar de eenheid gaat. ls opvallend hoe gretig de Nederlandse politiek verzoeken ton i-aire steun honoreert- Cambodja, de Golf en nu dan coarr Joe9oslavië, geen plaats ter wereld schrikt de huidige y. '!le a'- Die soepele opstelling ten aanzien van het inzetten le Nederlandse militairen past in de gedachtengang over het 9er vap de toekomst. Een grote mate van mobiliteit scoort in Revisie hoog. lictf 'S wei.ni9 mis mee, ware het niet dat het Nederlandse leger den "iv9 niet heeft aan9ePast aan He veranderde omstandighe- l,0O'enstplichtigen spelen nu nog een essentiële rol. Voor kriinc want over een aantal jaren bestaat de Nederlandse H igsmacht uit louter beroepsmilitairen fc" !?lat.er9 verstandig om in deze periode van ombouw Prino 9e militairen verplicht - ook al hebben ze er in Hnv lvoor Sekozen - in te zetten bij gevechtseenheden die in MedJ, ^macht moeten gaan opereren. De Indiase premier Narasim- ha Rao (derde van rechts) be zocht zaterdag een aantal plaatsen in Bombay die vrij dag getroffen waren door bom aanslagen. Bij de aanslagen werden tenminste 273 mensen gedood en raakten 1.240 men sen gewond. De Indiase politie heeft zater dag een eerste verdachte gear resteerd in verband met de serie aanslagen. Volgens pers bureau UNI gaat het om een activist uit Kashmir die be hoort tot een groep die ijvert voor de onafhankelijkheid van Kashmir. De politie zou op zoek zijn naar nog vijf andere Kashmiri's en een man van 'Iraanse afkomst'. Bij de aanslagen werden in een tijdsbestek van tweeëneenhalf uur de beurs van Bombay, twee grote hotels, het kantoor van Air India, een bioscoop, twee commerciële centra en een autobus getroffen. De politie van Bombay heeft gisteren in een spoorwegsta tion in het centrum van de stad een bom gevonden, die niet is afgegaan. Een woord voerder van de politie zei dat de bom aan een bromfiets zat bevestigd. foto AFP Door onze correspondente Tel Aviv - Er is een door braak te verwachten in de Israëlisch-Syrische vredes- contacten. Politieke kringen in Jeruzalem sluiten niet uit dat premier Yit- schak Rabin, die deze week een bezoek brengt aan Washington, de Syrische souvereiniteit zal er kennen over de in 1967 verover de Golan-hoogvlakte. Tijdens een langdurig werkge- sprek tussen Rabin en president Bill Clinton op het Witte Huis vandaag zal verder de mogelijk heid worden besproken van een topontmoeting tussen de Israëli sche leider en president Hafez el Assad van Syrië.' Hoewel het vredesproces voor het Midden Oosten is vastgelo pen nadat Israël in december vorig jaar 415 Palestijnse aan hangers van de Hamasbeweging naar Libanon deporteerde, blij ken er in de afgelopen maanden serieuze contacten te zijn ge weest tussen Jeruzalem en Da mascus. Syrië eist van Israël de openlijke erkenning van de Syrische sou vereiniteit over de Golan Hoog vlakte, en Israël wil van Syrië de verzekering, dat het op echte vrede uit is. De Syrische minis ter van Buitenlandse Zaken, el Shara, heeft vorige week laten- weten, dat zijn land instemt met een geleidelijke ontruiming van de Golan over een periode van enkele jaren. Voordien stond Sy rië erop, dat Israël het hele ge bied zou moeten ontruimen, voor er van vrede sprake kon zijn. Er ligt nu een Israëlisch voorstel op tafel de Golan te ontruimen over een periode van 7 jaar. (ADVERTENTIE) Bedrijfshogeschool Katholieke LeJ sn g e n EINDHOVEN EN TILBURG WSF18+ incL MBA opleiding 013-394333 (Brabant) of 077-520440 (Limburg) VOORLICHTINGSDAGEN Tilburg, 20 maait van 11.00-13.00 uur. Hogeschool Katholieke Leergangen, Prof. Gimbrèrelaan 16. Eindhoven, woensdag 24 maart van 18.00-20.00 uur. Hogeschool Eindhoven, Dependance Byrdstraat 21 Voorlichtingsdag deeltijdopleidingen HEAO in hoofdgebouw Rachelsmolen. Extreem-rechts raakt slaags met tegendemonstranten Door onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - De tot nu toe rustige verkie zingscampagne in Frankrijk is zondag morgen in het Zuidfranse Gardanne verstoord door incidenten tussen ex- treem-rechts en linkse tegendemon stranten. De leider van het Front National, Jean-Ma- rie le Pen voerde, beschermd door een eigen ordedienst, campagne op de markt van Gar danne, toen een tegendemonstratie op gang kwam. Tussen beide groepen kwam het tot een treffen. Er vielen vier gewonden. De met traangasgranaten en gummiknup- pens bewapende ordedienst van de extreem rechtse leider sloeg in op alles wat bewoog, alvorens de politie kon ingrijpen. Enkele van de sympathisanten van Le Pen werden gear resteerd voor verhoor wegens verboden wa penbezit. Volgens Le Pen was er sprake van 'een klein ochtendje campagne-voeren'. Het incident zal niet verhinderen dat met 42 procent van de stemmen de conservatieve Unie voor Frankrijk (UPF) komende zondag bijna tachtig procent van de zetels in het Franse parlement wint. De socialisten, die met 19 procent van de stemmen in de oppositie worden gedwongen, zijn de grote verliezers. Ze zouden omstreeks 100 zetels halen in de Assemblee Nationale, die 577 leden telt. Begin maart stonden ze nog op 20,5 procent van de stemmen. Dit alles blijkt uit de laatste opiniepeiling die voor de eerste ronde op 21 maart mag worden bekendge maakt. De peiling werd gepubliceerd in zondagskrant Le Journal du Dimanche. De enquête bevestigt wat al maandenlang wordt verondersteld. De Fransen hebben genoeg van de socialisten als regeringsblok en zijn vrij massaal in voor verandering. Deze 'alternance' of machtswisseling beves tigt de polarisatie in het land: aan de ene kant de conservatieve Unie voor Frankrijk, een coalitie van liberalen, christen-democra ten en gaullisten, aan de andere kant (het kamp van de vooruitgang, aldus socialisten leider Fabius) de socialisten, communisten en ook de Groenen. Het feit dat de uitkomst van de verkiezingen al maanden lijkt vast te staan, heeft nog een ander effect. De opkomst zou, zo blijkt uit de peiling van het bureau IFOP, extreem laag zijn, iets meer dan zeventig procent. Uit die peiling kan ook worden geconclu deerd dat de aantrekkingskracht van de coalitie van de twee groene partijen lang zaam terugloopt. In januari waren Les Verts en Génération Ecologie samen nog goed voor zeventien procent van de stemmen, nu zou dat nog maar 14,5 procent zijn. Dat komt, zo meent de analist van het IFOP, vooral omdat een deel van de kiezers uiteindelijk toch kiest voor de socialisten. Deels omdat de toekomstige presidentskandidaat Michel Ro- card heeft opgeroepen tot een ingrijpende verandering van de partij, anderzijds omdat de Groenen voor alles hun onafhankelijkheid willen bewaren en niet voor de verkiezingen bekend maken of ze wel of niet willen samenwerken met links. Met die 14,5 pro cent van de stemmen zouden de Groenen tussen de 0 en 5 zetels behalen. De vierde partij in Frankrijk is het extreem rechtse Front National. De extremische par tij zakt - nog steeds volgens de IFOP-peiling - terug van 12 procent van de stemmen naar 10,5 procent. Vertaald in zetels is dat tussen 0 en 3. Daar staat tegenover dat de communistische partij, dankzij een lijstverbinding met de socialisten met 9,5 procent van de stemmen tussen de 18 en 28 zetels zal halen. De communisten lijken langzaam uit een diep dal op te krabbelen. In januari stonden ze in de peilingen op 8 procent van de stemmen. Die plotselinge groei van de populariteit wordt toegeschreven aan het feit dat veel teleurgestelde socialisten overstappen naar de communisten. De IFOP-onderzoekers vinden evenwel dat de conclusies met de nodige voorzichtigheid moeten worden beoordeeld. Want één op de drie Fransen zegt nog altijd van mening te kunnen veranderen. „En ook dat is extreem hoog," zo geeft Jean-Luc Parodi van het onderzoeksbureau toe. Moskou (rtr/dpa/afp) - Het Russische Volkscongres heeft zaterdag zijn vierdaagse spoedzitting beëindigd met een felle aanval op president Boris Jeltsin, waardoor de kloof in de Russische politiek breder is dan ooit. Rusland staat op een kruis punt, menen waarnemers: nu het Congres heeft getoond in de machtsstrijd geen conces sies te willen doen, wacht de wereld nu op de 'laatste optie' van Jeltsin, waarover de afge lopen dagen zoveel werd ge speculeerd. In een verklaring die het in meerderheid conservatieve Congres van Volksafgevaar digden zaterdag aannam werd de president beschuldigd van politiek avonturisme. „Veel van de decreten van de presi dent zijn een schending (van de grondwet), en richten meer en meer schade aan aan de Russische staat", stond erin. Het Congres schrapte ook een referendum dat op 11 april zou worden gehouden over de vraag of Rusland een presi dentieel of een parlementair stelsel zal hebben. Jeltsin heeft bezworen ondanks de weerstand van het Congres door te gaan met het referen dum, waardoor het risico ont staat dat de machtsstrijd met geweld zou worden opgelost. Parlementsvoorzitter Roeslan Chasboelatov, vol vertrouwen na zijn rivaal Jeltsin neder laag na nederlaag te hebben toegebracht, prees de zitting als een triomf van stabiliteit, democratie en de grondwet. Een grote meerderheid van de afgevaardigden - nog gekozen voor de ineenstorting van de communistische macht in Rus land - steunde de voorzitter en beschuldigde Jeltsin ervan te trachten de grondwet te schenden. „Het Congres ne geert de mening van het volk niet", aldus de verklaring. „Het Congres tracht (het volk) te beschermen tegen politiek avonturisme, chaos en de tra gedie van het uiteenvallen van Rusland". De president zal volgens zijn woordvoerder pas vandaag reageren. Brussel - Het Belgische kamerlid Alain Van der' Biest zal vermoedelijk vandaag worden ondervraagd over de gebeurtenis sen van begin vorige week, toen de oud-minister 's nachts voor zijn woning in de Luikse gemeente Grace-Hollogne bewusteloos werd aangetroffen. Volgens de Belgische justitie is de gezondheidstoestand van Van der Biest, die tevens burgemeester is van Grace-Hollogne, de afgelopen dagen verbeterd. De politicus verblijft in een zieken huis in Luik. Na een avondje stappen werd Van der Biest in de nacht van 8 op 9 maart op straat gevonden, naast zijn auto en op vijftien meter van zijn woning. In België is gesuggereerd dat het kamerlid het slachtoffer is geworden van een aanslag. Sarajevo - De Bosnische president Alija Izetbegovic heeft gisteren gezegd dat het vredesplan voor Bosnië van de interna tionale bemiddelaars Cyrus Vance en Lord Owen 'aanvaardbaar is met aan te brengen verbeteringen'. Izetbegovic verklaarde dat gisteren op een bijeenkomst van vooraanstaande Bosniërs. Izetbegovic ging niet inhoudelijk in op de verbeteringen, maar noemde de slechte en kanten van het document. Als positief aspect beschouwde hij dat Bosnië-Hercegovina als eenheidsstaat blijft bestaan. Negatieve punten zijn volgens hem dat de strijdkrachten van de Bosnische Serviërs ook lange tijd na de ondertekening van het akkoord nog in bepaalde regio's blijven en dat het centraal gezag van de eenheidsstaat zwak zal zijn. Izetbegovic zal naar verwachting vandaag in New York met de Bosnische Serviërs en Bosnische Kroaten deelnemen aan het vredesoverleg over Bosnië-Hercegovina. Seoul - Gealarmeerd door het plotselinge besluit van Noord-Ko- rea om uit het internationaal kernwapenverdrag te stappen beraadt Zuid-Korea zich op tegenmaatregelen. Maar militaire actie wordt niet overwogen, zo maakte een functionaris van de Zuidkoreaanse regering zaterdag bekend. Zaterdag werd wel het leger in staat van paraatheid gebracht. Amsterdam - De hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie heeft zaterdag de politieman B.M. met onmiddellijke ingang op non-actief gesteld. De korpsleiding onderzoekt of de man zich schuldig heeft gemaakt aan racistisch gedrag. De agent, van het bureau Waddenweg, zou een jaar geleden zijn dienstpistool hebben gericht op een Surinaamse hoofdagente en gezegd hebben: „Je weet dat ik een hekel heb aan zwarten bij de politie". De (blanke) politieman heeft inmiddels zijn excuses gemaakt voor zijn gedrag, zo meldt een politiewoordvoerder. De districtsleiding is volgens de politiewoordvoerder pas deze week op de hoogte gesteld van het gebeurde. Apeldoorn - Doordat een kermisattractie explodeerde, zijn zaterdagavond in Apeldoorn de 32-jarige eigenaar van de attractie en zijn hulp (22) om het leven gekomen. De mannen waren bezig met laswerkzaamheden om de attractie te repareren, die opgeslagen stond in een loods op het industrie terrein in Apeldoorn. Door nog onbekende oorzaak raakte een vat met dieselolie oververhit dat vlakbij de autoscooters stond. Het vat explodeerde, waardoor de twee mannen besproeid werden met kokende olie. Amsterdam - D66-leider Hans van Mierlo ziet het Kamerlid Gerrit Jan Wolffensperger als de meest waarschijnlijke toekom stige lijsttrekker van D66. Van Mierlo zei dat in een interview met Het Parool van zaterdag. Van Mierlo, met zijn 61 jaar de oudste van de huidige fractievoorzitters in de Tweede Kamer, maakt in het interview overigens ook duidelijk dat hij niet van zins is op dit moment iemand als opvolger aan te wijzen. Volgens Van Mierlo is er geen reden over zijn opvolging te speculeren. De D66-leider wijst er wel op dat Wolffensperger op dit moment tweede man op de D66-lijst is en daarmee 'in aanmerking komt mij te vervangen als ik onder de tram kom'. De partij bepaalt vervolgens wie lijsttrekker wordt, aldus Van Mierlo. VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens Beunk is de FME dag en nacht bereid om informeel te overleggen. De bonden zijn laaiend omdat de werkgevers niet formeel willen overleggen. „Ze behandelen ons als een stel snotneuzen. We laten niet met ons sollen," aldus een woedende onderhandelaar N. Broers van de Industriebond FNV. De FME verklaarde zaterdag be reid te zijn in de cao een bepa ling te willen opnemen, waarbij vakbondsleden verplicht kunnen worden om zich aanvullend te verzekeren voor de reparatie van het wao-gat. Overigens hoeft de werkgever niet verplicht te wor den om die voorziening aan te bieden, zo wil de FME. Wel heeft de' organisatie haar leden drin gend aanbevolen om zo'n rege ling per bedrijf af te spreken. Volgens de bonden is dat voor stel patriarchaal en arrogant. „Als het wordt ingevoerd, houdt het in dat de werkgever uitein delijk beslist of er wel of geen regeling komt in het bedrijf. En dat willen we niet," aldus Broers. In de metaalsector werken 200.000 werknemers. Naast kan tine-bijeenkomsten en poortac ties bij verschillende bedrijven wil de Industriebond vandaag bij SFL in Utrecht een 24-uur- staking uitroepen.

de Stem | 1993 | | pagina 3