Liberaal drugbeleid onder druk Meer Bisschop Bar zag het niet meer zitten n Van der Louw Coyne op dreef op unplugged fees tje Bizarre familie in dwaze smartla DESTEMI Rechtszaak tegen marihuana-kwekersin Dongen wordt testcase Duitse partijen b GROTE UITVERKOOP inzet dienstplich EXTRA OP MAANDAG small talk linguistique Herhalingscursus Engels LOSSE FLODDERS Herhalingscursus Nederlands 'Och Mengs' van 't Gebroed Ere-penning voor Van der Stoel Drie vacatures bieden Vaticaan uitgelezen strategische mogelijkheden VAN MINISTER ANDRIESSEN MAC IAN EN ALLEMAN OP DE MARKT STAAN. ZELF KAN-IE ALLEEN MAAR UITVERKOPEN. DE STEM MAANDAG 15 MAART 1993 1 De beste vertaling van: Een aap van een jongen is a) a boy's monkey b) an ape of a boy c) a boy's ape d) a goddam kid 2 De beste vertaling van cupboard love is a) hoerenkast liefde b) linnenkast liefde c) brandkast liefde 3 De beste vertaling van apeliefde a) ape's love b) apes' love c) monkey love j De beste oplossing volgens de jury is 1 d 2 is geen van drieën, hoewel c in de buurt komt van het En gelse cupboard love, waarvan een Engelsman wordt beschul digd als hij haar trouwt om haar geld of macht, en niet om DE STEM door John O'Mill haar lieve verschijning en ka rakter. 3 is geen van drieën. Bestudeer de volgende zin aandachtig en beantwoord dan naar beste vermogen de vragen. Als de Badjak een knecht heeft slaat hij hem goed. a) Slaat de Badjak zijn knecht? ;b) Slaat de knecht de Badjak c) Brengt de een de ander met geweld op het goede pad? d) Slaat hij hem geducht, maar niet half dood {kUO'Wrtl A+1Q 4-- Kevin Coyne, Gezien: vrijdag 12 maart in Para, Breda Door Gerard van den Broek Een warm weerzien was het vrijdag, tussen de oude mees ter en zijn volgelingen. Kevin Coyne stond in de jaren zeventig al eens op een Bredaas podium. De tieners die er toen bij waren, kwamen afgelopen vrijdag nog eens kijken hoe het er met hun idool voorstond. Al thans, zo leek het. Het Bredase jongerencentrum Para was voor een keer gevuld met dertigers en veertigers, met hier en daar wat jongeren die daar ofwel altijd zitten ofwel waren afgekomen op Coynes meest recente werk. Het waren echter vooral de oudere fans die op hun wenken werden bediend. Weliswaar heeft Coyne in zijn 25-jarige muzikale loopbaan een omvang rijk repertoire opgebouwd, maar het programma dat hij vrijdaga vond neerzette, was toch vooral een Best of... met de nadruk op het oude werk: Millionnairs And Teddybears, House On The Hill, Witch, en enkele fraai uitgevoer de covers. Coyne - inmiddels grijs en met flink buikje - begon het concert zittend in een luie stoel en de gitaar op schoot. Hierdoor was hij voor velen in de zaal bijna onzichtbaar. Wie toch wat zag, kon 's mans merkwaardige gi taarspel bewonderen. Coyne speelt namelijk 'over the top' (de hand niet onder de gitaarhals door, maar er over heen) en slechts met de duim om akkoor den te plaatsen. Het meest in drukwekkende gitaarspel kwam dan ook van zijn 'band', de Duit se gitarist Friedl Pohrer. Deze sympathieke virtuoos hield zich nadrukkelijk op de achtergrond, ook al nodigde Coyne hem in een enthousiaste bui meermaals uit van zijn stoel te komen. Want Coyne had er plezier in. Aangenaam verrast door de en thousiaste begroeting door het publiek, kwam er al bij aanvang een glimlach om zijn lippen die de rest van de avond niet meer verdween. Steeds vaker zette hij zijn gitaar aan de kant om - waggelend als een Joe Cocker - zijn songs te zingen. Tussen de nummers door nam hij de gele genheid om grappen te maken of zelfs de aankondiging van een volgend nummer te zingen. Tus sen de nummers door liep hij overigens ook ongegeneerd zijn ingewanden leeg te hoesten, het geen hij vervolgens uitlegde als: „That's a longcancer, but i love it." -I Hoewel het fenomeen 'unplugge- d' zo onderhand verboden ver klaard zou moeten worden, is Kevin Coyne toch het type per former die zelfs zonder groep overeind blijft en van een optre den een feestje maakt. Breda - Theater Achterom. 'Och Mengs' door 't Gebroed. Tekst, re gie en vormgeving: Stany Crets. Gespeeld door Dimitri Dupont, Günther Lesage, Karlijn Sileghem en Koen Van Impe. Gezien op za terdag 13 maart. bijstering krijg niémand iets. De oude man blijkt een bloedhekel te hebben aan zijn nageslacht, dat hij alsnog allerlei verwijten maakt over onaangenaam ge drag in de jeugd. Wanneer plotseling het licht uit valt, is pa dood. Maar hoewel hij een pistool in de hand houdt, verdenken de drie kinderen el kaar van de moord, met een ander pistool. Uiteindelijk grijpt een van hen zijn kans om al het geld in te pikken en vermoordt de anderen. Daar is inmiddels ook nog een vierde verdachte bijgekomen, de verpleger van pa. Dit thrillerachtige gegeven deed door zijn aftelmechanisme aan Agatha Christie denken. Maar helaas ging het niet om een spannende plot, maar om een excentrieke spelstijl in een mal, bij elkaar geïmproviseerd stuk vol flauwe grappen. De acteurs leefden zich overi gens niet zonder talent uit op hun groteske rollen. De kinderen van de oude man waren een door haar Spaanse minnaar blind ge slagen vrouw, een soms hysteri sche transseksueel en een gedis crimineerde homo met een da mesrok onder zijn colbertje. Nonsens en zieligheid wisselden elkaar zodoende af als in een driestuiversroman. Als een knip oog naar diverse amusements genres was er veel donkerslag tussendoor met daarbij keiharde, schetterende muziek uit oude Hollywood-musicals. Leuk was dat niet, wel onplezierig. Door Marjan Mes Jonge toneelgroepjes draaien tegenwoordig soms net zo ge makkelijk een voorstelling in elkaar als een bakker zijn broodjes bakt. Een toneel schrijver komt er niet meer aan té pas. 'Och Mengs' van het Vlaamse gelegenheids groepje 't Gebroed was een groteske voorstelling geba seerd op een dwaas stuk van Stany Crets, die de afgelopen seizoenen zelf acteerde bij de Blauwe Maandag Compagnie. Zijn tekst bleek een vreemde mengelmoes van thriller en smartlap, maar leek ook wel een parodie op een groezelig soort amateurtoneel dat al sinds de jaren vijftig niet meer bestaat. Ook moest ik even denken aan 'The 'Family' van Lodewijk de Boer, waarin de familie er even smerig uitzag en net zo overgele verd was aan woeste impulsen als dit zooitje ongeregeld. Een oude, zieke en vieze vader (die zijn pis vanonder zijn geel geworden hemd vrijelijk laat weglopen) heeft zijn kroost op getrommeld om zijn testament bekend te maken. Tot ieders ver- Vlaardingen (anp) - In de Vlaardingse Grote Kerk heeft oud-minister mr. Max van der Stoel zaterdag de Geuzenpenning ontvangen. Hij kreeg de ere-penning voor zijn inzet voor de handhaving van de mensenrechten. In met name Griekenland, Oost-Europa en Irak heeft hij zich hard gemaakt voor handhaving van deze rechten. De oud-minister, die nu in CVSE-verband Hoge Commissaris is voor de minderheden, legde in zijn dankwoord voor de penning de nadruk op de conflicten in Europa. Hij was van mening dat conflicten binnen de Europese staten een 'reëler risico' zijn dan die tussen staten onderling. Het nationalisme en het minderhedenvraagstuk op dit continent moet volgens Van der Stoel prioriteit hebben. Er dreigt een straffe wind op te steken in wietland. Harde kritiek uit het buitenland zet het liberale Nederlandse drugbeleid onder zware druk. Deze week, op donderdag 18 maart, moeten negen mannen en één vrouw voor de Bredase recht bank verschijnen op ver denking van illegale ma- rihuanateelt. Met span ning wordt de rechtszaak door vriend en vijand af gewacht. Welke straf maat zal de officier van justitie eisen? Een Tilburgse hoofddo cent strafrecht: „Ik vind het principieel onjuist om het beleid ten aanzien van je eigen burgers te laten bepalen door ande re opvattingen in het buitenland." Door onze redactrice Riet Pijnappels In juni vorig jaar rolde de Til burgse recherche een grote ille gale hennepkwekerij op in het grensgebied tussen Tilburg en Dongen. De kassen werden om singeld en negen mannen en één vrouw werden in de boeien ge slagen. De hennep-tstond er prachtig bij, volop in bloei en één tot anderhalve meter hoog. De hele oogst werd verbrand. Donderdag moeten de kwekers zich voor de Bredase rechtbank verantwoorden voor overtreding van de Opiumwet. De verdach ten worden beschuldigd van grootschalige teelt van marihua na. Een vap hen, Bart, zegt met opgeheven hoofd voor de rechter te zullen staan. Hij noemt zich zelf een idealist, 'die een goed produkt op de markt wil bren gen.' Een onschuldig genotsmid del. Hij zegt het langzaam en nadrukkelijk. „Ik heb er geen problemen mee om daarvoor drie maanden de bak in te draaien. Dan kom ik misschien in de annalen van de hennepge schiedenis die al duizenden jaren oud is." Toch is hij nerveus. Zijn adem haling gaat snel. Hij heeft be hoefte aan een stickie, zodat 'hij beter kan nadenken.' In de roke rige, gemoedelijke sfeer van kof fieshop Toermalijn in Tilburg rolt hij een joint. Verkruimelt een bloemtop van de gedroogde hennepplant boven een rolletje tabak. „Uitstekend spul. Puur natuur. Wij rotzooien niet met chemische bestrijdingsmiddelen of andere troep. Dit is puur biologisch-dynamisch." Hij rookt al achttien jaar, vertelt hij, en hij is nog nooit ziek geweest CRI-rapport In een recent rapport waar schuwt de CRI, Centrale Recher che Informatiedienst in Den Haag, voor de sterke groei van illegale hennepteelt in ons land. In 1991 rolde de politie 54 hen nepkwekerijen op en vernietigde in totaal 68.000 planten, goed voor 2040 kilo marihuana, ter waarde van zo'n slordige vijftig miljoen gulden. Hennepteelt is een lucratieve handel. Eén gram Nederwiet kost tussen de 10 en 25 gulden. Van een hennepplant is per oogst gemiddeld 30 gram marihuana te maken. De soft drug wordt gekweekt in alle hoeken en ga ten, op balkonnen, in kassen, Van onze Haagse redactie Haae De PvdA moet deze Einetsperiode niet breken met het rn A Na de verkiezingen, volgend har mei, zou het echter goed zijn om samen met WD en D66 een kabinet te vormen en de christen democraten voorlopig uit te sluiten van regeringsdeelname. nat vindt oud-PvdA-partijvoorzitter en nnd-minister André van der Louw. Hij Hrhtte zijn voorkeur voor de zogenoem de paarse coalitie afgelopen zondag toe Hennepteelt is een lucratief. Eén gram Nederwiet kost tussen de 10 en 25 gulden. Een plant levert gemiddeld 30 gram marihuana op. 54 hennepkwekerijen op en vernietigde 2040 kilo marihuana, ter waarde van zo'n slordige 50 miljoen. zolderkamertjes, koéiestallen en volkstuintjes. De CRI vreest, zonder daar nog harde bewijzen voor te hebben, dat Nederland door de bloeiende handel een exportland wordt van soft drugs. In het rapport wijst de Informatiedienst op het gevaar dat de zware, georgani seerde misdaad meer en meer greep krijgt op de handel in soft drugs. Daar valt immers met het minste risico het meeste geld te verdienen. De winst van een par tij hasj van 35 kilo is net zo groot als die van een kilo he roine. Terwijl de pakkans klei ner is en de strafmaat aanzien lijk lager dan bij de handel in hard drugs. Een paar maanden na het ver schijnen van het CRI-rapport kraakt een speciale onderzoeks commissie van de Verenigde Na ties het Nederlandse soft drugs beleid tot de grond toe af. Te tolerant en strijdig met de inter nationale afspraken, oordeelt de commissie. De kritiek slaat in als een bom. Prompt kondigt een paar dagen later de minister van Justitie, Hirsch Ballin, een har dere aanpak aan van koffie shops. Eind maart zal hij boven dien in de Tweede Kamer pleiten voor de invoering van een, ver gunningstelsel voor legale hen neptelers. Inmiddels wordt de rechtszaak van de Dongense hennepkweker met spanning afgewacht. Niet alleen door de verdachten, maar ook door de politie. Welke straf maat zal er worden toegepast. Zal de rechter zich iets aantrek ken van de koude wind uit het buitenland? In een eerdere, vergelijkbare strafzaak voor de Utrechtse rechtbank,, werd een handelaar wel strafbaar geacht, maar kreeg vervolgens geen straf opgelegd. De rechter noemde het 'onlo gisch en inconsequent' de ge bruikers en huisdealers vrijuit te laten gaan, maar de leverancier niet. De laatste tijd is er echter een verharding in het Nederlandse gedoogbeleid te bespeuren, meent hoofddocent strafrecht A. van Kalmthout van de Katho lieke Universiteit Brabant in Til burg. „Ik denk dat iedere produ cent en handélaar die nu voor de rechter komt, de wind tegen heeft. Justitie wil een hardere aanpak. Dat is natuurlijk niet toevallig. Het wordt veroorzaakt door de kritiek uit het buiten land. Denk je dat Hirsch Ballin zomaar aankondigt de koffie shops strenger te gaan controle ren? Natuurlijk niet, het is een puur politiek spel. Koffieshops In koffiehops kan vrijelijk een stickie worden gerookt. In 1976 koos de Nederlandse overheid er voor om het gebruik van hasjiesh en marihuana, soft drugs, oog luikend toe te laten. Het bezit van maximaal dertig gram was niet langer strafbaar. Sindsdien zijn koffieshops, een goede af zetmarkt voor hennepkwekers, een bekend verschijnsel. Neder land telt officieel 2126 koffie shops met een gezamenlijke om zet van ruim 722 miljoen gulden, waaronder 194 in Noord-Bra bant. Eigenaar Naoufel Boutellis van koffieshop Purple Rain in Breda beschrijft zichzelf als een 'slim me zakenman, niet meer en niet minder.' Hij zag een gat in de markt en sprong daarin. Inmid dels heeft hij twee goedlopende koffieshops. Zijn menukaart biedt een keur van smaken en prijzen van soft drugs. Maroc, Northern Light, Skunk, Neder wiet. Hij houdt zich keurig aan de regels, verzekert hij. Geen recla me, geen hard drugs, geen ver koop aan minderjarigen en geen overlast. Natuurlijk heeft hij wel meer in huis dan de toegestane dertig gram. „Mijn klanten vra gen erom. Ik kan niet zeggen, sorry, het is op. Dan kan ik de zaak wel sluiten." Met de politie heeft hij geen problemen. Af en toe wipt er een agent binnen. „Alles goed, vra gen ze dan, en hup, ze zijn weer weg." Boutellis, vlot babbelend, klapt de kaken echter op elkaar als hem de vraag wordt gesteld waar hij zijn spul vandaan haalt. Voorzichtig: „Uit Nederland. Soms komt er iemand langs met zijn eigen kweekje, maar meestal koop ik via een tussenpersoon. Op dit moment is het aanbod mager. Ik ben dag en nacht bezig om hasj en wiet op te kopen." Het hoofd van de bijzondere re cherche in Tilburg, Tim Brem- mers, windt zich al jaren vrese lijk op over het 'moralistisch tweeslachtig' en 'hypocriete' drugbeleid. „Het is toch idioot," roept hij boos. „Dat je wel een winkeltje mag hebben, maar voor dat winkeltje geen inkopen 'mag doen. Een eigenaar van een koffieshop mag wel drugs verko pen, maar niet meer dan 30 gram in voorraad hebben. Als de zaak een beetje goed loopt, moet hij dus een aantal keer per dag naar de leverancier. Belachelijk. Wie doet dat nou?" De marihuanaroute van de kas naar de koffieshop is weliswaar verboden, maar wanneer de poli tie optreedt? Bremmers trekt zijn hoofd tussen de schouders. Soms grijpt de politie in, zoals vorig jaar in Dongen, maar soms ook niet. Het is een schimmige, ver warrende situatie, foetert hij. „Een politieman moet zich in allerlei bochten wringen en een koffieshop 24 uur in de gaten houden als je een leverancier wil betrappen met een kilo drugs. En wat levert het op? Tonnen heroine worden er in beslag ge nomen en het is al ruimschoots bewezen dat dat geen enkele invloed heeft op het gebruik." Met vuur pleit hij voor legalise ring van de soft drugs. „Daar door haal je het uit de criminele sfeer. De overheid kan beter controle uitoefenen op de koffie shops en bovendien wordt de schatkist er voller van als je accijns heft op de verkoop. De handel en het gebruik van soft drugs heeft zo'n grote omvang dat het een illusie is te denken dat je dat kunt bestrijden. We kunnen ons geld en energie beter steken in de bestrijding van ech te criminaliteit." Buitenlandse verwijten Justitie heeft geen oor voor de hartstochtelijke pleidooien voor het vrijgeven van soft drugs. Keer op keer herhaalt de minis ter dat het in strijd zou zijn met de internationale afspraken. On langs haalde Frankrijk nog woe dend uit naar Nederland. Het is de Fransen én de Duitsers een doorn in het oog dat hun onder danen in Nederland gemakkelijk en goedkoop aan drugs kunnen kopen om mee naar huis te ne men. Laconiek merkt Van Kalmthout op dat alle betrokkenen, politie en hulpverleners, unaniem plei ten voor het vrijgeven van soft drugs. „De mensen in het veld weten dat de problemen die een repressief beleid veroorzaken groter zijn dan het drugpro bleem zelf. Een harder regime jaagt duizenden mensen weer in de criminele sfeer. Naar een mi lieu waar ook hard drugs wor den gebruikt. En dat wilden we juist voorkomen." Hij wijst op het succes van het Nederlands gedoogbeleid. Min der drugsdoden en een daling van het aantal verslaafden. Cij fers laten zien dat de 'war on drugs' in de Verenigde Staten waar marihuanarokers uit hun huis worden gezet, uitkeringen worden ingetrokken en kinderen uit huis worden geplaatst, juist heeft geleid tot meer verslaaf den, meer gevangenen en meer doden. In Duitsland is het aantal drugsdoden in 1991 met 36 pro cent gestegen naar meer dan tweeduizend. „Natuurlijk is het liberale beleid in ons land in strijd met de geest van internationale afspraken," knikt Van Kalmthout. „Waar el- Door onze redacteur Jan Bouwmans BISSCHOP Philip Bar van Rotterdam is afgetreden omdat hij het niet meer zag zitten. Een heel complex van factoren heeft volgens zijn woordvoerder aan hem gevreten. Veel erger dan naar buiten toe ooit is ge bleken. Dat hij daarvan psy chisch oververmoeid is ge raakt, is één ding. Maar dat hij niet de tijd neemt om rustig te genezen en daarna weer op zijn post terug te keren, is iets anders. De 64-jarige Bar zag voor zich zelf als bisschop geen toekomst meer, hoewel hij het ambt heel graag bekleedde. Maar de alge hele situatie waarin hij moest functioneren, bood hem blijk baar steeds minder perspectief. Want, schrijft hij zijn priesters: „Ik kan geen bisschop meer zijn zoals ik zou willen zijn of moeten zijn!" Uit die vaststel ling heeft hij volgens zijn woordvoerder de consequentie getrokken. Bar schrijft ook dat Rome helemaal buiten zijn af treden staat. En dat hij weet dat er mensen opgelucht zijn, nu hij weggaat. Het vertrek van de Rotterdam se bisschop brengt het aantal vacante bisschopszetels in de Nederlandse katholieke kerk provincie op drie. Bisschop Ernst van Breda trad vorig jaar af op leeftijdsgronden. Bis schop Gijsen van Roermond legde zijn functie in januari neer om gezondheidsredenen. Met de drie vacante zetels krijgt het Vaticaan, kerkpoli tiek gesproken, een uitgelezen strategische kans in de schoot geworpen. Het kan nu bijna in één klap de samenstelling van het Nederlandse bisschoppen college in een bepaalde richting bijstellen. En daarmee ver hoopte ontwikkelingen versnel len. Bisschop Bar leefde in verschil lende spanningsvelden. Daar was het spanningsveld met het bisschoppencollege. De bis schoppen zaten wat geloofsor- thodoxie betreft op dezelfde lijn, maar niet in hun prakti sche beleid. De afgetreden Rot terdamse bisschop stond samen met zijn Bredase collega voor openheid en dialoog met alle geledingen in de kerkprovincie. Beide traden dan ook in ge sprek met de kritisch-loyale Acht Mei Beweging toen het bisschoppencollege als zodanig de deur dicht gooide. Beide bisschoppen gingen op persoonlijke titel met Acht Mei verder. Die persoonlijke ver antwoordelijkheid moest nogal eens ter rechtvaardiging wor den opgeworpen. Maar ook het feit dat mgr. Bar in de praktijk bracht, dat er in de kerk over bestaande problemen en opvat tingen openlijk moet worden gesproken, zorgde voor span ning met sommige collega-bis schoppen. Neem het meest re cente voorbeeld toen hij de kwestie van de wijding van gehuwde mannen tot priester (viri probati) opnieuw aan de orde stelde. Kardinaal Simonis wilde van een discussie niets weten en oordeelde het zelfs onverstandig om de zaak aan te kaarten Ook in zijn eigen bisdom on dervond bisschop Bar weer standen. Pastores die hem bij voorbeeld wel verweten dat bisschoppen goed praten heb ben, maar zelf mooi aan de kant staan in het directe pasto raat. Bisschop Bar heeft het zich ook heel erg aangetrokken dat de kerk tot een maatschap pelijk randverschijnsel is ver klaard. Hij heeft er hard aan gewerkt om daartegen iets te doen. Zo heeft hij als mediabis schop er alles aan gedaan om de kerk zorgvuldig te laten meepraten in de euthanasiek westie. Maar als de KRO eens een verkeerd woord zei, had de mediabisschop het in de ogen van rechts gedaan. Links in de kerk trok aan hem in de trant van: bepaal je tot de werkelijk heid; openheid krijgt toch geen kans. In hoeverre zijn recente bezoek als legerbisschop aan de Neder landse VN-militairen in Cam bodja heeft bijgedragen aan Bar's oververmoeidheid, kan de woordvoerder niet zeggen. Maar dat het bezoek iets van een post-concentratiekampsyn- droom kan hebben losgemaakt, is niet ondenkbaar. Bisschop Bar heeft als jongen op Java in een Jappenkamp gezeten. Over Cambodja heeft hij tegen zijn directe medewerkers alleen maar willen zeggen dat hij de situatie van de mensen en kin deren daar zo 'goed herkende. Het pastorale devies van bis schop was: iedereen hoort erbij in de kerk, zolang hij of zij niet zelf te kennen geeft er niet Door onze correspondent Frans Wijnands Bonn Na drie dagen onderhandel regeringscoalitie van CDU/CSU en mocratische oppositie èn de ministe zestien deelstaten, een verrassend mis bereikt om de wederopbouw va tot in lengte van jaren te financiers Alleen al in 1991 rolde depolilil FOTOAfi'l ders zie je koffieshops, openlijk drugs wordt gebniikt| Maar je moet kijken naar resultaten. Ik vind het princi-| pieel onjuist om het beleid aanzien van je eigen burgers:?! laten bepalen door andere op-j vattingen in het buitenland.' Een andere reden voor de nieii-l we, hardere aanpak ziet Justitie| in het drugtoerisme. De g: toeloop van buitenlanders hier hun verdovende middel): komen kopen en overlast veroot-l zaken. Vooral in grote steden tij in grensplaatsen 'in Limbii strijken druggebruikers neer, djel hier ongestoord kunnen bloweij Van Kalmthout wuift die bezw) ren weg. „De overlast wordt ve[-| oorzaakt door harddruggebrui kers. De politie is de malafid» koffieshops veel te laat gaii)| controleren op verkoop van haf drugs. En dat wij een Mek) zouden zijn voor soft drugs, ac| hij haalt zijn schouders op, „totnl de wijn en cognac een stuk goed koper was in Frankrijk, ginger I wij daar toch ook onze voorradd halen? En we kochten toch ojkl goedkopere sigaretten uit België' En wat dacht je van onze abor tuswetgeving? Die hebben *1 toch ook niet teruggedraaid to?i| we hier een abortustoerisme kre gen?" Principieel De Bredase jurist mr. W. Koust-1 maker is de advocaat van Bar: I Hij bereidt zich met enig plezier I voor op de zitting. „Het is een I principiële zaak. De rechter ont-1 komt er niet aan om een stelling I te nemen in het bepalen vanf I strafmaat. Verkrachting ƒ1 moord zal altijd strafbaar blij-1 ven, maar je kunt jè afvragenf een hennepkweker een crimineel is.En zo ja,hoelang nog." Hij citeert de 60-jarige Lirn- burgse officier van justitie, H. Droesen: „Voor ik met pen- sioen ga zijn alle drugs in Euro-1 pa op een of andere manier ro het srafrecht. Mark my words. De bijeenkomst, onder voorzit terschap van bondskanselier Kohl, duurde een volle dag lan ger dan was voorzien, maar le verde daarentegen een onver wacht gedetailleerd en harmo nieus resultaat op, waarmee alle partijen zich dik tevreden toon- Pas in 1995 gaan in Duitsland de belastingen omhoog. Met een so- lidariteitstoeslag van 7,5% op de loon- en inkomstenbelasting. Al leen de minimum-inkomens van rond de 2000 mark per maand worden daarvan vrijgesteld. Met dat resultaat kreeg vooral Kohl zijn zin, die altijd beloofd heeft dat er geen belastingverhogin gen vóór 1994 - het jaar van de algemene verkiezingen - zouden komen. Maar er komen ook géén kortin gen in de sociale voorzieningen, zoals de werkloosheidsuitkering, en met dht compromis-onderdeel kan vooral de SPD van een 'goed (ADVERTENTIE) De gezamenlijke markt- en straathandelaren resulta ten zijl '95 me (44% t duitse nen op nancië den. Schwa sprak de woï de sof -nieuw staten, beschi: Het 'cc teitspa rale van d( scepsis tij)stai' brugb vormc presid gen Toen verwa drie v te zetf teken komst teven „Miss en pk litiekf minisl was n pen w geerdi bedri; heid, 'omdr ?eia aam) .anti meer bij te willen horen. En il) zijn preken kwam altijd de op roep aan bod om elkaar in of kerk niet los te laten, taf noch rechts. Zo wilde hij 9^ bisschop zijn. De mogelijke; den daartoe in de concrete Ne derlandse situatie zag hij voo? de toekomst blijkbaar niet vol doende meer zitten. De bisschoppen Bar en Eins vormde de laatste jaren vak een tandem in het bisschoppen.; college. Zij stonden in hun be; leid dicht bij elkaar. Beide vertrek is een gevoelig veri omdat nu een 'vleugel' vertro ken. Dat maakt hun opvolging nog spannender dan normaal het geval is. Al helemaal span? nend wordt het voor groepenn gen als Mariënburgverenigins en Acht Mei Beweging. Word® de opvolgers van Ernst en B mannen, die over hen den als bijvoorbeeld de bisschop? Ter Schure en Bomers? Dan i een breuk bijna onvermijdelijk De Nederlandse kerkprovincie staat plotseling op een cruciaal moment. Het Vat' kan de nabije toekomst maxei of breken. IET KABINET heeft plannen om die seenheden in te zetten bij VN-taker Defensie toonde zich enkele dagen teri over de mogelijkheid om dienstplich: Beek wees toen op de eerder gemaa vrijwillig mogen worden uitgezonden. Dat beperkt de mogelijkheden van Participeren in een eventuele vredesrr na. Op verzoek van de Verenigde ministers Kooijmans van Buitenlands Defensie hoe Nederland daarin een bij "et kabinet - met minister-president L 6r een oplossing voor het probleem mening dat wanneer dienstplichtige diensttijd voor een gevechtseenheio consequenties van hun keuze moeten flaan, waar de eenheid gaat. "et is opvallend hoe gretig de Nede om militaire steun honoreert. Camb voormalig Joegoslavië, geen plaats te coalitie af. Die soepele opstelling tei van Nederlandse militairen past in d ®9er van de toekomst. Een grote mi deze visie hoog. Daar is weinig mis mee, ware het nie' dp n,?.9 niet heeft aangepast aan del en. Dienstplichtigen spelen nu i no( WIOI orte tijd, want over eén aantal jarr 'ijgsmacht uit louter beroepsmilitaire et is niet erg verstandig om in o enstplichtige militairen verplicht - ij incipe voor gekozen - in te zetten t «o vredesmacht moeten gaan opere lOaerland kan pas volwaardig m oepsleger heeft. Tot die tijd blijft c Q Devechtseenheden beperkt. Dat a noeg andere taken in internationaa

de Stem | 1993 | | pagina 2