4Ik ben een eigenwijs ventje' De metamorfose van Breukink ulevard Feyenoorder Peter Bosz klaar voor de strijd om de koppositie tegen PSV Een nieuwe omgeving en veranderde trainingsaanpak werpen vruchten af bouwen, vraag dan eerst het, taat boordevol wooninlo geheel naar onze stichting. 1100-28120 5r Ouderen". ~j telefoon 01100 - 28120 verkoop verhuur onderhoud DE STEM sport 7ATcnn, ZATERDAG 13 MAART 1993 .„onze verslaggever Jacques Endriks' otterdam/Barendrecht - |et iS dinsdagmorgen, de „voor de kwartfinale in bekercompetitie, FC Iwolle-Feyenoord, ruim tonderd uur voor Feye- lord-PSV. Het is opval- ad druk in de Kuip, een Jaar honderd man bekijkt Ler een heerlijk lente- [nnetje de training. Het rst van de journalisten «ie voorverhalen komen laken. Feyenoord-PSV pft. |et is zo druk dat na de lunch li kt dat boven alle vergader/ Iterview-kamertjes bezet zijn. Lr Bosz nodigt ons uit het Iterview dan maar bij hem Lis in Barendrecht te houden, te tekent het huidige Feye- Ld en de Apeldoorner van Kgine. Ongedwongen, gastvrij, ^mar-gewoon-want-je-doet- foek-genoeg. Iter Bosz, die over een maand L de derde keer vader hoopt Lvorden, geniet van deze druk- i weken. „Ik ben ook eindelijk jeer helemaal fit," zegt de corri- Lide middenvelder tevreden. De eerste seizoenshelft heb ik jet zonder pijn getraind, ik heb alles gehad. Maar nu zou ik elke dag willen spelen, zo voel ik me." was voor de winterstop in- wel anders. Na een suc- met Feyenoord, be- met de selectie in Oranje het EK '92 in Zweden, zag publiek maandenlang niet de Bosz die zich in zijn eerste zo onderschei- Reden ook voor bonds- Dick Advocaat om Bosz meer op te roepen. „Op een na speelde iedereen goed dan vorig seizoen, ik vind dat je de fout eerst jezelf moet zoeken," vindt reen zin |iet lag aan een aantal dingen, i het succes van het seizoen Jl-'92 - bekerwinnaar, halve fi- tale Europa Cup II, vrij lang igedaan om de bovenste tats in de competitie - verslap- enkele jongens. Bij Robbie teschge) en mij lag het eraan jat wij het EK meegemaakt heb- nen daardoor amper vakantie ibben gehad. We waren niet 1 uitgerust toen de voorbe- ing voor het nieuwe seizoen >n. Weet je dat ik voor het |trst in mijn leven geen zin had zi te gaan trainen?" later heb ik verschillende ke- |in gespeeld, terwijl ik mezelf chteraf beter had kunnen spa- i, Maar dat kan ik moeilijk, ze oeten mij in bescherming ne ten. Vlak voor Go Ahead (vier i voor Feyenoord-Spartak, II had ik koorts, griep. Toen de pier zei dat ik niet kon spelen, Het zijn drukke dagen voor Feyenoord. Vorige week woensdag Spartak Moskou thuis (0-1-nederlaag), vervolgens op zondag voor de competitie Sparta uit (0-2-winst), afgelopen woensdag de slopende, 120 minuten lange strijd tegen FC Zwolle voor de KNVB beker (1-1, 2-5 voor Feyenoord na strafschoppen), vandaag de kraker tegen PSV en komende woensdag de return in Moskou tegen Spartak. Het programma is niet alleen druk, maar ook zeer belangrijk. Iedere wedstrijd is in feite een finale. Winst zorgt ervoor dat de Rotterdamse club in de race blijft op drie fronten, verlies betekent afgelopen uit. Wat dat betreft is de wedstrijd tegen koploper PSV, vanavond in de eigen Kuip, zelfs nog meer dan een vierpuntenduel. Wint PSV, dan hebben de Eindhovenaren vier ver- liespunten minder dan Feyenoord en drie minder dai Ajax, wat normaal gesproken een beslissende voor sprong zou moeten zijn. Wint Feyenoord, dan is alles weer open, staat de ploeg van Willem van Hanegem en Geert Meijer gelijk (in verliespunten) met PSV en kunnen we een bloedstollende slotfase van het voetbalseizoen ver wachten. Feyenoorder Peter Bosz nam tussen de drukte door even de tijd om stil te staan bij de kansen voor zijn club, zijn rol in het elftal en zijn nog onduidelijke toekomst. Peter Bosz voelt zich thuis in de Kuip, maar het is maar de vraag of de Apeldoorner er gezien zijn financiële eisen ook volgend jaar te bewonderen is. 'Taument tekende bij omdat hij zijn hart liet spreken. Ik spreek toch liever met mijn hersens.' foto de stem/dick de boer ben ik weggelopen. Hij heeft meteen naar Feyenoord gebeld. Op zaterdag ging ik toch gewoon naar de Kuip maar Van Hane gem heeft me naar huis ge stuurd, op aanraden van de dok ter. Anders had ik toch gespeeld, zo ben ik nu eenmaal. Eigenlijk is dat niet goed. Van Basten heeft ook wel eens tegen me gezegd: 'je bent een goede prof als je zegt: ik kan nu beter niet trainen, want ik ben niet fit. Als ik mezelf nu spaar, kan ik zon dag wel spelen'. En daar heeft hij natuurlijk gelijk in." Gevolgen „Dat we minder speelden, kwam ook omdat we een nieuwe trai ner kregen (Van Hanegem) en anders zijn gaan voetballen. Het kost tijd om dat op te pikken. Op zich waren die veranderingen niet zo groot. Maar ze hadden wel ingrijpende gevolgen. Ons verdedigingsblok speelt nu 20 meter naar voren, dat betekent dat we veel meer op buitenspel moeten spelen. Vorig jaar speel de ik vlak voor de defensie cen traal op het middenveld, nu sta ik meestal aan de rechterkant omdat Fraser centraal speelt, maar dan vlak achter de spit sen." Hij wil het niet helemaal toege ven, maar juist met die laatste wijziging die hem persoonlijk aangaat, is Peter Bosz het be paald niet eens. „Wat ik ervan vind, is niet belangrijk. Het gaat om het belang van Feyenoord. Ik heb een eigen mening, ben zelfs een heel eigenwijs ventje. Maar het lijkt mij geen goede zaak om dat allemaal te gaan vertellen," zegt hij aanvankelijk 'professio neel' om toch even op de zaak door te gaan. „Ik speel liever centraal op het middenveld, al ga ik voor het belang van de ploeg graag op rechts staan. Maar mijn kwali teiten komen veel beter tot ui ting als ik in het midden speel. Dan kan ik namelijk overal bij, om te corrigeren, om te coachen. Gelukkig speel ik de laatste tijd wel weer regelmatig centraal, te gen Spartak en Sparta bijvoor beeld." Yan Hanegem Peter Bosz accepteert het ge schuif, maar gaat wel bijna da gelijks in discussie met Willem van Hanegem, die hij in z'n jeugd als zijn grote favoriet zag. „De eerste voetbalwedstrijd die ik ooit gezien heb, was in Apeldoorn waar ik vandaan kom. AGOW-Feyenoord voor de beker, 1-5. Dat was in 1970, en Van Hanegem was daar ook al bij. Jaren later, toen ik bij Vitesse speelde, heb ik nog een keer tegen hem gespeeld. Tja, en toen was hij aan het begin van dit seizoen opeens mijn trainer. Dat deed me wel wat, maar al snel ging ik toch gewoon de discussie met hem aan. Soms tot vervelens toe voor de rest van de groep, denk ik. Maar Van Hane gem zelf vindt het volgens mij wel prettig. Hij heeft in ieder geval nog niet tegen me gezegd: 'Hou nou je eigenwijze kop okter zei dat ik niet kon spelen, anders zijn gaan voetballen. Het een heel eigenwijs ventje. Maar gelijks in discussie met Willem eens'." Willem van Hanegem ergert zich eraan dat over Feyenoord nog altijd uiterst kritisch, zelfs laat dunkend wordt geschreven. Peter Bosz begrijpt dat wel, maar zegt zelf „overal schijt aan te hebben". „Nederland noem ik altijd een 'papegaaien-land', ie dereen lult elkaar na. Als er over iemand twee keer geschreven is dat hij een goede voetballer is, dan komt de tv er ook nog een keer mee en vervolgens denkt heel Nederland er zo over. Neem nou bijvoorbeeld Wim Jansen. Die zou volgens heel Nederland niet hard kunnen zijn als trainer. Neem van mij nou maar aan dat hij dat wel degelijk kan. Van Van Hanegem hebben we nog niet zo op onze flikker gehad als van Jansen." „Met het gepraat over het spel van Feyenoord dat zo negatief zou zijn, gaat het hetzelfde. We kunnen echt wel voetballen, an ders zit je niet bij Feyenoord. Mede omdat we een vrij oude groep hebben, zijn we er heel goed van doordrongen wat onze kwaliteiten zijn. In vergelijking met Ajax en PSV hebben wij minder spelers die iets aparts hebben. Eigenlijk alleen Tau ment en Blinker. De rest speelt in het collectief. En daarvanuit kunnen dan spelers als Witschge bijvoorbeeld weer uitblinken. Maar een sterk collectief heb je wel nodig, dat zie je nu toch ook wel bij PSV." PSV PSV, de tegenstander van van avond. Kan Feyenoord profite- DEEL B ren van de 'jaarlijkse' problemen bij de ploeg van Hans Westerhof of laden de Eindhovenaren zich net als enkele weken geleden tegen Ajax zo op voor het cru ciale duel dat ze toch kunnen blijven zitten op hun wankele troon. Peter Bosz: „Rond de win terstop had ik niet verwacht dat dit duel zo belangrijk zou wor den. Ik vreesde dat PSV al zes, zeven punten voor zou liggen op Ajax en Feyenoord. Het is heel simpel: verliezen we, dan is het afgelopen voor ons en geeft PSV die voorsprong niet nog een keer prijs. Maar winnen we, dan trap pen we PSV nog verder het moe ras in en zie ik die ploeg nog meer punten verspelen. Het wordt denk ik vooral een menta le wedstrijd. Krijgt PSV snel een goal tegen, dan gaan de koppies hangen, dat zag je tegen Göte- borg toch ook. Ik verwacht dat PSV, dat alles op de competitie moet gooien, met ons de strijd aan wil gaan. Maar iedere club in Nederland verliest het volgens mij van ons als het op fysiek aankomt, ook al missen we De Wolf en Fraser achterin." Feyenoord dus rijp voor het kampioenschap? „Ja, je kunt wel nuchter blijven, maar als je tien wedstrijden voor het einde ge deeld op kop staat, dan mag je toch wel zeggen dat we titelkan didaat zijn." Een eventueel kampioenschap, een genoegen dat Feyenoord sinds 1984 (met onder anderen Cruijff, Gullit en Jeliazkov in de gelederen) niet meer mee mocht maken, zal niet van invloed zijn op de toekomstplannen van Peter Bosz, wiens contract bij Feyenoord op 1 juli afloopt. „Toen ik zeventien, achttien jaar was, wilde ik wel voor niets betaald voetbal spelen. Die tijd is veranderd. Ook het feit dat ik Europa Cup I zou kunnen gaan spelen, verandert niets aan mijn verlangens. Ze weten wat mijn wensen zijn, ik heb Feyenoord enkele maanden geleden zelf een voorstel gedaan. Ik wacht nog steeds op een tegenvoorstel. Taument heeft onlangs vrij ver rassend bijgetekend. 'Ik heb mijn hart laten spreken', zei hij. Zo iets vindt Van Hanegem prachtig, dat heeft hij ook altijd gedaan. Maar ik laat toch liever ook mijn hersens meepraten. Ik heb twee kinderen en binnenkort een derde. Ik ben nu pas net 29 jaar, maar over tien jaar speel ik geen betaald voetbal meer en heeft iedereen ook schijt aan mij. Ik ben al bezig om een lapje grond te kopen in Apeldoorn waar ik een huis op wil laten bouwen. Maar dat wil niets zeg gen, dat is op z'n vroegst pas over twee jaar klaar. Ik sluit niet uit dat ik nog een keer (eerder speelde Bosz voor het Franse Toulon, JH) naar het buitenland ga. Al heeft er nog niet een andere club contact met me op genomen. Maar daar maak ik me op dit moment absoluut nog niet druk over." I Door Suzanne Groeneveld i Roanne - De afspraak is in Roanne, Hotel Campanile, een uur na afloop van de ploegentijdrit in Parijs-Nice. I -Laten we in de eetzaal gaan zitten," stelt Breukink voor, «daar is het nu nog rustig." De eerste vraag is net gesteld «s Manoio Saiz binnenstapt, lan tien meter afstand commu- I niceren ploegleider en renner even met elkaar. In het Spaans. »™j wil dat ik ga rusten," ver- laait Breukink. „Maar je kunt genist blijven zitten, hoor. Ik Rist straks wel." 1 Rreukink oogt ontspannen. Heel anders dan een jaar geleden, °en hij ontmoetingen met de !fS 20veel mogelijk uit de weg 5®g. Hij baalde ervan steeds I Biaar te moeten uitleggen waar- W het allemaal niet liep zoals do Z°ü moeten lopen. Hij erger- in j aan waSen over de sfeer I to i .P*oeR' wilde liever niet jugkijken op de Intralipid-af- 1 re,m de Tour van '91, die zijn kn i aan onmiskenbaar een bezorgde. De Erik «eukrnk anno 1993 is anders. Start Weer' maakt voor de mot van etaPPes een praatje mm iournalisten, straalt zelf- vaniUWen uit- De verandering ploeg, een nieuwe ploeglei- hee a re mensen om zich I scbijnen hem goed te j-„Ik heb er weer zin in," I laat t toe8even- „Vooral het me of iaar. beb ik veel aan ien S.et"wijfeld. Je komt in pr„,, ^óeuze cirkel terecht. Dieiro blijven uit, je gaat r® en als gevolg daarvan gaat het allemaal nog slechter." Cursus Spaans Hij vertelt over de ONCE-ploeg. Over Manoio Saiz die per se wil dat alle rennners Spaans spre ken, ook de negen buitenlan ders. „Ik heb een cursus Spaans gevolgd, maar echt goed gaat het nog niet. Ik spreek Spaans zoals een buitenlander Neder lands spreekt. Zonder de werk woorden te vervoegen. Het scheelt overigens wel dat ik al goed thuis ben in het Frans. De woorden lijken veel op elkaar." Lang heeft Breukink niet hoe ven nadenken over het aanbod van ONCE. Vorig jaar februari werden de eerste contacten ge legd. Vlak voor de Tour volgde een tweede gesprek, waarin de zakelijke aspecten aan de orde kwamen. „Toen al wist ik dat het ONCE zou worden," bekent Breukink. „De aanpak van Saiz sprak me wel aan. Als renner weet je natuurlijk wat er om je heen gebeurt. Je weet precies in welke ploegen alles goed is ge regeld, en in welke niet. Saiz kiest zijn renners heel bewust uit. Ze moeten passen in de ploeg, een bepaalde mentaliteit hebben. Ze moeten bereid zijn voor elkaar te werken. Saiz is daar heel streng in. Ik had graag Jos van Aert mee naar ONCE genomen, maar dat wilde hij niet. Hij en niemand anders bepaalt de samenstelling van de ploeg." Saiz Manoio Saiz is een vreemde eend in de bijt. De meeste ploegleiders in de profwieler sport hebben een succesvolle --^loopbaan op de fiets achter de rug. Saiz niet. Hij was welis waar enkele jaren amateur, maar boekte meer succes als handballer. Op zijn vijftiende debuteerde hij al als doelman van Torrelavage in de hoogste Spaanse handbalafdeling. Bo vendien deed hij aan atletiek en basketbal. Officieel is Saiz leraar lichame lijke opvoeding. Daarnaast volgde hij cursussen voor atle tiek- en wielrentrainer. In 1982, hij was toen 23, werd hij bonds coach van de junioren. Later stroomde hij door naar de ama teurs. Sinds 1989 is hij ploeglei der van ONCE. Zijn eerste grote succes boekte hij twee jaar gele den met de overwinning van Melchor Mauri in de Vuelta. Vol lof De renners die met Saiz werken zijn stuk voor stuk vol lof. Jo- han Bruijneel maakte anderhalf jaar geleden de overstap van Lotto naar ONCE. „Ik heb al verschillende sportdirecteuren gehad, maar Saiz is de beste," vindt de Belg. „Waarom? Van wege de persoonlijke begelei ding die hij geeft. Iedere renner krijgt gerichte trainingsadvie zen. Ik zal niet zeggen dat hij wonderen verricht, maar ikzelf heb veel progressie geboekt sinds ik volgens zijn schema's werk." En Alex Zulle, het grote talent uit Zwitserland: „Saiz is heel intelligent. Hij weet alles van fietsen. Hij kan zijn renners perfect motiveren, is ook heel intensief met iedereen bezig. Niemand wordt aan zijn lot overgelaten." Of Saiz inderdaad de beste is? Breukink vindt het nog te vroeg om daarover te oordelen. „Hij is anders. Ik heb altijd veel res pect gehad voor Peter Post. Ook voor Jan Gisbers. Het grote ver schil met die twee is dat Saiz meer een trainer is dan een begeleider. In de winter heb ik trainingsschema's van hem ge kregen. Post werkte in de win termaanden veel met "Ludwig van de Putte, een conditietrai ner. Bij PDM heb ik geprobeerd om met zijn schema's te blijven werken, maar op den duur ga je een eigen invulling aan de oefe ningen geven. Je wordt steeds gemakkelijker." Na het vorige seizoen gunde Breukink zich slechts twee we ken rust. Daarna volgde hij de adviezen van Saiz op: zwem men, hardlopen, fietsen en krachttraining, grondoefenin- gen om sterkere rug-, been- en armspieren te krijgen. „Elke week hing hij aan de telefoon om te informeren hoe alles liep," lacht Breukink. „Hij is ook een keer bij me langs ge weest in Kalmthout. In het be gin was het wennen, vooral die grondoefeningen, maar je voelt dat je krachten opdoet. Ik moet het nu alleen nog zien om te zetten op de fiets. Belangrijk is dat mijn tijdritten weer op ni veau komen. Daar is kracht voor nodig." Saiz is er heilig van overtuigd dat het hoogtepunt in de car rière van Breukink nog moet komen. „Breukink is zeker nog in staat een grote ronde te win nen," verkondigde hij woens dag, vlak voor de start van de etappe naar Saint Etienne. „Waarom niet? Die jongen heeft alles in zich om een goed klas sement te rijden. Hij is sterk in de bergen, is een subliem tijdrijder, wat wil je nog meer? Zijn jaarlijkse offday? Ach, dat maken Indurain en Chiappucci ook mee. Het is aan de ploeg een dergelijke inzinking op te vangen." Dat Breukink de afgelopen twee jaar internationaal eigenlijk he lemaal niet meer meetelde, baart hem geen zorgen. „Vind je dat vreemd?," vraagt hij. „Na alles wat er bij PDM is gebeurd? Eerst die affaire in de Tour, de sponsor die stopt, de onzeker heid over Féstina. Die ploeg was geen ploeg meer. Iedereen reed voor zichzelf, niemand had een contract. Als Breukink vo rig jaar goed was geweest, was hij in de Tour bij de eerste drie geëindigd. Achterdochtig De Intralipid-affaire. Breukink praat er heel gemakkelijk over. Nu. De betwiste aftocht uit de Tour, maar vooral de publika- ties die erop volgden, hebben hem lang achterdochtig ge maakt. „Ach," zegt hij, „ik wil jullie niet de schuld geven, maar die zaak is door de media enorm opgeklopt. Op een gege ven moment ga je journalisten ontlopen. Ik niet alleen, de hele ploeg. Overal zie je gevaar in. De verhouding tussen de ren ners bij PDM is trouwens altijd goed gebleven. We wilden re vanche, laten zien dat al die kritiek niet terecht was." Vooral om die reden bleef Breukink PDM trouw. Gatorade had hem een goed aanbod ge daan. Ook andere ploegen in- Erik Breukink lijkt op te leven onder ploegleider Saiz. 'Voor de Tour wist ik al dat het ONCE zou worden. De aanpak van Saiz sprak me wel aan.foto cor vos formeerden naar zijn eisen en wensen, maar Breukink diende zijn contract uit. „Ik vond het niet terecht om weg te gaan. Wat er in de Tour was gebeurd, was niet leuk. Maar ik ben niet iemand die na de eerste de beste tegenslag opstapt." Heb je je nooit afgevraagd: waar ben ik mee bezig, toen je in de Tour aan het infuus werd ge legd? Hij haalt zijn schouders op. „Soms is het gewoon nodig. De Tour is zo uitzonderlijk zwaar, het liefst zou ik gewoon elke dag een boterham eten. Maar daar red je het niet mee. De eerste jaren in de Tour was ik kapot. In '89 heb ik op moeten geven, omdat ik gewoon niet meer verder kon. Om zoiets te voorkomen, moet je je reserves aanvullen." Op 1 april wordt Breukink 29. Zijn leeftijd heeft ook een rol gespeeld bij de keuze van een ploeg. Naast ONCE hadden ook Motorola, Carrera en Ariostea belangstelling voor de Neder lander. En dan was er natuur lijk ook nog Jan Gisbers, die- zijn paradepaardje graag had meegenomen naar Festina. Breukink: „Een nieuwe ploeg mee helpen opbouwen, daar had ik geen zin meer in. ONCE staat er, je weet wat je kunt verwach ten. Een sterke ploeg, goede leiding. Ik denk dat ONCE het meest complete team is dat er op dit moment rondrijdt. Zülle is het goudhaantje. Nog een beetje onbezonnen, maar wel een klassecoureur. Voor hem is het positief dat ik erbij ben gekomen. Dan hoeft hij niet altijd als kopman uitgespeeld te worden. Bij ONCE doet ieder een wat hem wordt opgedragen. Er is er niet één die gaat dwars liggen. Moeilijke renners sleu ren anderen met zich mee. In dat soort types is Saiz niet geïn teresseerd." Heeft hij zelf net zoveel vertrou wen in een geslaagde comeback als Saiz? Een verlegen lachje volgt. „Na tuurlijk is het mooi dat een ploegleider zo veel vertrouwen in je heeft. Het legt echter niet echt een druk op mij. Tegen een Indurain, zoals hij vorig jaar reed, valt nauwelijks op te bok sen. Die man stak zo ver boven de rest uit. Ik reed de tijdrit in Luxemburg slecht, maar zelfs als ik in topconditie was ge weest, zowel fysiek als mentaal, had ik zeker vier minuten op hem moeten prijsgeven. Maar de aansluiting met de subtop moet dit jaar zeker mogelijk zijn."

de Stem | 1993 | | pagina 9