Kabinet beperkt tv-sponsoring lasting' Nijpels: meer natuurgebied inzet van verkiezingen Extra internationale trein via Roosendaal DE STEM Lente-lunchpauze Reparatie wao gat in de markt Eerste acties in metaal Minister D'Ancona maakt uitzonderingen voor sport en cultuur Hoge nood I Jereiyd DE stem BINNENLAND A3 1 De ministerraad stemde gisteren in met een voorstel van minister D'Ancona (WVC). Die vindt dat er een duidelijker scheiding I moet zijn tussen de publieke om- roepen en commerciële stations. De bewindsvrouw voldoet hier mee ook aan de wens van de 1 Tweede Kamer èn aan de Euro- I pese wetgeving. COMMENTAAR VAN MINISTER ANDRIESSEN MOGEN ER ONGEDIPLOMEERPEN OP DE MARKT STAAN. WIL PIE MAN NU OVERAL EEN ROMMELTIE VAN MAKEN? CDA: 19 miljard aan bezuinigingen BINNENLAND KORT ZATERDAG 13 MAART 1993 visatie vult de monden de soldaten, maar ton .Moskou geen enkel gezJ altische republieken gesta pge Russische commandant de bitterheid en de wrols d ■archie voelt. Hij vindt dat veroordeeld moet worden •aad. Jeltsin vertrouwt hi Ta 23 jaar trouwe diens iet zijn vrouw in een ka twee bij drie. Een pensioen' 'arschijnlijk niet in. z™ lochter zal binnenkort no« rekken. Haar echtgenoot zit smacht in de Kaukasus [off, collega van Lough in „Een carrière in het W teschouwd als een heel ris. Eenvijfde van de kadetten taire academies zoekt later 1 andere richting en sommj- n zelf halverwege de oplej. s daardoor een tekort aan in ten ontstaan. Sommige [n hebben zo'n tekort aan ten dat de officieren wacht ien". |e generatie Russische com- praat niet langer over de lan de Navo. Zij hebben het •eiging uit het 'bijna buiten- buurstaten en andere repu- n de voormalige Sovjetunie. Jne strategie is overeenkom- fzigd; de nadruk ligt niet rote tankformaties, maar op Rtensieve operaties met mo- pen. is inkrimping van de troepen Met dat proces is al een laakt. De vredesmachten bui- Ssch grondgebied, zoals de Gemotoriseerde Divisie in lan, werken op contractbasis, ïidswijziging heeft echter tot ede geleid. 1 Nijpels: 'misselijk foto de stem/dick de boer Van onze verslaggever Zeist - Het kabinet slaagt er niet in broodnodige maatre gelen voor herstel van milieu en natuur uit te tillen boven discussies over de haalbaar heid ervan. Een manier om dat te doorbreken is de uit breiding van natuurgebied inzet maken van verkiezin gen. Dat zei gistermorgen drs. E. Nij pels in Zeist bij de presentatie van het jaarverslag van het We reld Natuur Fonds, waarvan hij voorzitter is. Nijpels wees erop dat de natuur harder dan ooit achteruit gaat en hij weet dat deels aan het falen van het kabi net. Het WNF heeft de handen ineen geslagen met vier andere grote natuurbeschermingsorganisaties: Natuurmonumenten, Vogelbe scherming, Unie van Landschap pen en de stichting Natuur en Milieu. De afspraak is gemaakt dat gezamenlijk wordt gepro beerd de natuur tot inzet te maken van de verkiezingen van 1994. De vijf organisaties willen dat de uitbreiding van het natuurge bied in Nederland inzet wordt van de verkiezingen in 1994. Ze willen dat de verschillende par tijen in hun verkiezingsprogram ma het streven opnemen de hoe veelheid natuurgebied in tien jaar met 200.000 hectare uit te breiden. In 1994 zijn er verkiezingen voor de gemeenteraden, de Tweede Kamer en voor het Europees Parlement. Nijpels meent dat de verschillende partijen in hun programma's kunnen laten zien hoe serieus ze natuur en milieu eigenlijk nemen. „De afgelopen 35 jaar is de helft van het Neder lands natuurgebied gewoon ver dwenen. Dat is toch dramatisch voor een zich fatsoenlijk noe mend land." WNF-voorzitter Nijpels zei 'mis selijk' te worden van de voortdu rende discussies over de haal baarheid van milieumaatregelen. „We willen niet meer accepteren dat de politici zich daarachter ■verschuilen. Vertrekpunt moet niet zijn of iets haalbaar is maar of het ecologisch noodzakelijk is. En dat laatste lijkt me meer dan duidelijk. Kijk naar de afspraak over de reductie van de kooldi oxide. In 1995 zou die reductie vijftig procent zijn, was afge sproken. Op dit moment zien we een toename van vijftien pro- cënt." Nijpels noemde in dat verband de internationale milieuconfe rentie in Rio de Janeiro. „Het resultaat op zich was al teleur stellend maar de uitwerking van het weinige concrete is dat nog meer. Dit is een blamage van de wereldleiders." Het Wereld Natuur Fonds zal bij de realisatie van nieuwe natuur vooral optreden als 'aanjager'. „In de Gelderse Poort is bewezen dat het buitengewoon eenvoudig is om nieuwe natuur te schep pen. Veel geld hoeft het ook niet te kosten", aldus Nijpels. Het WNF zal, zoals ook bij de pro jecten Millingerwaard en Mei- nerswijk gebeurd is, stukken van de benodigde grond kopen, bij wijze van voorfinanciering. De grond voor de natuurgebie den moet komen van de land bouw, vindt het WNF. Volgens studies wordt in de toekomst in Nederland 400.000 hectare land bouwgrond overbodig. Jaarlijks moet het kabinet een miljard gulden besteden aan de aankoop van landbouwgrond, aldus het WNF. Iepen in het zuiden. Noorde- ke soldaten die konden bewij- n dat ze in een jaar tijd vier iidsudanese vrouwen zwanger dden gemaakt, konden een loning krijgen van 250.000 idanese ponden plus een stuk |ond in hun woonplaats." brtgeleden heeft het funda- jentalistisch regime in Khar- in het bijzijn van paus |hannes Paulus II ontkend dat in Sudan mensen om hun lloof worden vervolgd. „Oh," gt bisschop Gassis „en de zus- ■rs van moeder Theresa dan, 'e het land moesten, en de pters Comboni, de Jezuïeten, zusters van de Goede Herder, zusters van Liefdadigheid? jllemaal eruit. Is dit dan geen ploofsvervolging?" I cn et pausbezoek vorige maand ad niet de bedoeling om een laloog met het regime aan te aan. De paus heeft in Sudan de ïhendingen van de mensen- fchten veroordeeld. Toch zei Sudanese minister van Justi ce een dezer dagen in Genève jfat het bezoek van de paus juist ad aangetoond dat in Sudan Ie mensenrechten niet worden eschonden. „Bij deze mensen [omt het woord 'waarheid' niet hun woordenboek voor," al ius een woedende mgr. Gassis. Je r.-k. Kerk in Sudan weigert net de huidige regime te spre ien. „Als onze handen geketend :ijn en we huizen moeten huren fmdat we niet in onze kerken nogen. Hoe kun je dan een lialoog houden?" Van onze Haagse redactie Den Haag - Makers van amusementsprogramma's voor de Hilversumse omroepen mogen in de toekomst geen reclame meer maken. Het kabinet wil sponsoring alleen nog toestaan in sport- en culturele programma's. D'Ancona foto de stem/johan van gurp schieten in 's Rijks begroting de beschutte studeerkamer op lersiteit is een even gemakkelij- ongevaarlijke bezigheid. Het pas echt serieus als je ook 't hoe die gaten kunnen worden ld. 1 somt een rijtje mogelijkheden als uitschieters de beperking rente- en dividend-vrijstellin de inkomstenbelasting (van ïaar 1.000 gulden) en het af- n van de mogelijkheid voor on ers om grote bedragen aan pen emies belastingvrij te reserve- l hij sleutelen aan de zogeheten :entsregeling. Dat is de bepa- 1 niemand meer dan 80 procent inkomen aan de fiscus hoeft at en. Vooral ondernemers map1" nogal eens met die regeling un belastbaar inkomen kunst- aag te houden. tste geval treft volgens Stevens ondernemers. Halvering van de en dividend-vrijstelling daaren- raakt hele volksstammen talers. Is hij niet bang dat dt leel met name in het parlemen verzet stuit? legt hij, dat valt allemaal w Iet is minder erg dan het lijjj* ens, voegt hij eraan toe, Hingen verdwijnen op den duu rmeend en Vreugdenhil de voor- van Stevens zullen overnem pas over enige tijd duidelijk a in definitieve plannen bij le Kamer indienen. Stevens staat het vast dat er 1 e belastingvlucht moet gebe"J'itj it het je als overheid niet permu de vermogenden te laten Van onze verslaggeefster Roosendaal - De Nederlandse Spoorwegen willen een extra internationale trein laten rijden. Arnhem en 's-Hertogenbosch worden dan via Roosendaal rechtstreeks verbonden met Antwerpen en Brussel. de bestaande NS-stations over slaan. Volgens Leering betekent de 'extra lijn dat Roosendaal welis waar haar intercity-status ver liest maar in elk geval een rol in het internationale treinverkeer blijft spelen. Wanneer de nieuwe trein tusen Arnhem en Brussel gaat rijden is nog niet bekend. Ook over mogelijke andere sta tions langs de route kon Leering niets zeggen. Voorlichter K. Leering van NS telde dat gisteren mee. Volgens km is dit de eerste internatio nale treinverbinding die Arnhem J met het buitenland heeft. De trein krijgt in de nieuwe plannen 'an de NS een inter-regiostatus. De snelheid van de trein is ver gelijkbaar met die van de huidi ge intercity-treinen. Die treinen 'erdwijnen in de toekomst om plaats te maken voor nieuwe intercity's die een groot deel van OP HET HOOGTEPUNT van zijn conflict met de top van de PvdA leeft André van der Louw overwogen zijn lidmaatschap van de partij op te zeggen. Van der Louw was de initiatiefnemer van een Dissidente groep die het vooral had gemunt op het leiderschap 'anWim Kok. Oe coup-pogingen van De Rode Hoed werden in de kiem gesmoord. Een actieve rol binnen de Nederlandse sociaal-demo- watie leek voor Van der Louw niet meer weggelegd. Wanks de afgang door de zijdeur bleef Van der Louw lid van de Partij. Ongetwijfeld zal bij zijn afweging mee hebben gespeeld ™t ie vooral in de politiek nooit 'nooit' moet zeggen. Het niet «'rappen van zijn levenslijn met de politiek is voor Van der Louw I n nuttige zet gebleken. De oud-minister en oud-PvdA-voorzitter „gevraagd voorzitter te worden van een commissie die gaat erzoeken op welke wijze de PvdA het beste zijn kiezers kan «anspreken. Itana U'1 van PvdA om de oude coryfeeën terug te halen 1 ARA-voorzitter Marcel van Dam heeft reeds toegezegd en met Schaefer worden gesprekken gevoerd), geeft aan dat de dat D9 9®stegen is- A'ruim eem Jaar 9®ven de peilingen aan 'al verl A de komende Kamerverkiezingen rond de 20 zetels Jte initiatief van de PvdA heeft iets weg van de wanhoopsactie Ijeen door degradatiezorgen geplaagde voetbalcoach die een °eP 1doet op een voormalige vedette die zijn club ooit naar Lu ho°gte heeft gespeeld. Zo'n publiciteitstrekkende actie J. vaak weinig praktische waarde te hebben. De magie van de fraai ?aam.'s 9auw uitgewerkt, wanneer op het veld blijkt dat de De p fonische hoogstandjes definitief verleden tijd zijn. I tiCkev?. deeft het bij de achterban verbruid. De sociaal-democra- to„ L ezers hebben weinig vertrouwen meer in de handelwijze van hun partijvertegenwoordigers in de landelijke politiek. Vooral voordurende gemorrel aan de sociale zekerheid heeft voor Sportprogramma's en uitzendin gen van culturele aard mogen wel gesponsord worden, maar de sponsors moeten vermeld wor den. Dat mag echter niet met borden, logo's of vignetten. Be halve voor cultuur en sport kan de minister in een later stadium ook andere programma's aanwij zen, die gesponsord mogen wor den. Toezicht Het Commissariaat voor de Me dia zal toezicht gaan houden op de nieuwe regels. Het mag daar toe boeken en papieren inzien van producenten. Voor de overheid, die soms mee betaalt aan programma's om on derwerpen onder de aandacht van een groot publiek te bren gen, gelden sinds vorig jaar al strengere richtlijnen. Het kabinet scherpte de regels aan, nadat minister Kok (Finan ciën) ophef had veroorzaakt door op te treden in een door zijn eigen departement gespon sord RTL4-programma. De redactionele onafhankelijk heid van programmamakers moet gewaarborgd zijn door een verzwaard programmastatuut. De lente komt er aan. Een lekker zonnetje wierp gisteren haar warme stralen over het Zeeuws-Vlaamse land. Tussen Axel en Zuiddorpe maakten enkele boeren van het mooie weer gebruik om al happend van hun boterhammen een eerste kleurtje op het gezicht te krijgen. De mannen genoten van een welverdiende pauze tijdens het planten van aardappelen. foto camile schelstraete djj ?®.r Louw is een opportunist die er blijk van heeft gegeven Coiwo moeitel°os over ideologische hekjes kan springen. ..9u®nt handelen is niet zijn sterkste kant. Het valt te Van der Louw de man is die in staat is om de ^twijfelen of Vertroi uwensbreuk met de achterban te repareren. De gezamenlijke markt- en straathandelaren. Den Haag - Het CDA vindt dat in de komende kabinetsperiode zo'n 19 miljard gulden moet worden bezuinigd. In principe moet in de periode 1994-1998 15 miljard gulden worden bezui nigd maar daarnaast is nog een bezuiniging van 4 miljard gulden nodig om het financieringstekort op peil te houden. Dit blijkt uit een eerste inventa risatie van de commissie die het verkiezingsprogramma opstelt, de zogenoemde commissie Braks. Pas in juni wordt definitief be sloten over de uiteindelijke in houd van het programma. In de eerste inventarisatie kijkt het CDA onder meer naar het afschaffen van objectsubsidies in de volkshuisvesting, verlaging van kinderbijslag, studiefinan ciering en huursubsidies. Door Wido Smeets Venlo - Terwijl werkgevers en werknemers onderhan delen over het dichten van het wao-gat, lopen de parti culiere verzekeraars zich warm. Bijverzekeren kan, maar de polis zal strenger worden. Intussen is het wachten op het mini-stelsel. „Dat komt er, onherroepe lijk". Afwachten, blijven zitten waar je zit. Op advies van zijn werk geversvereniging laat directeur H. van Boven van Machinefa briek Moors in Mill voorlopig het wao-gat voor wat het is. Maar Van Boven is ondernemer en kijkt graag vooruit. Wat gaat het kosten als ik het wao- gat van mijn personeel laat bijverzekeren bij een particu liere verzekeraar, vroeg hij zich af na de wetswijziging van 25 januari. Hij liet twee particuliere verze keraars een offerte uitbrengen. Een collectieve verzekering om het wao-gat te dichten kost Machinefabriek Moors (36 werknemers) een premie van 2,85 procent van de loonsom, luidde de uitkomst van hun cijferwerk. Die premie komt dus bovenop de bestaande wao-premie, in de fijnmetaal 12 procent hoog. Wie het ook moet gaan betalen, constateert Van Boven, het wordt duurder. Te duur Nederland telt ruim 900.000 arbeidsongeschikten. In de dis cussie daarover is men het over twee zaken eens: het hoge aan tal inactieven is maatschappe lijk niet verantwoord en de kosten zijn te hoog. Zieke en arbeidsongeschikte werkne mers kosten de samenleving jaarlijks 35 miljard gulden. De wetswijziging van 25 janua ri moet een begin maken met het terugdringen van het aan tal 'inactieven'. Een lagere uit kering bespaart de overheid geld en dient bovendien als prikkel: de wao moet minder aantrekkelijk worden. Dat was tenminste de bedoe ling van het kabinet. Maar nu het wao-overspel van het CDA en het sinistere ooglapje van WD'er Linschoten van de voorpagina's zijn verdwenen, wordt duidelijk dat het planne tje van Lubbers en De Vries op diverse fronten aan flarden wordt geschoten. Werkgevers en werknemers voorop: waar mogelijk maken ze bij de cao onderhandelingen afspraken over het dichten van het wao- gat. Reparatie Die reparatie van de wao houdt in dat de sociale part ners er zelf voor zorgen dat de wao-uitkering wordt aange vuld tot 70 procent van het minimumloon. Dat is het ni veau van vóór 25 januari. Door de wetswijziging van 25 januari kan het wao-gat per werknemer oplopen tot meer dan 10.000 gulden per jaar. Het effect van 'prikkel' om uit de buurt van de wao te blijven, vervalt echter als werkgevers en werknemers het wao-gat weer opvullen. „Een mens komt arbeidsonge schikt ter wereld en gaat ar beidsongeschikt de pijp uit. Dat kan dus niet onnatuurlijk zijn", citeert Theo Wiggers van Delte Lloyd cabaratier Fons Jansen. Het is eigenlijk heel gewoon dat een mens een deel van zijn leven arbeidsonge schiktheid is. Het kan hem ook overkomen tijdens zijn ar- beidszaam leven; het moet net zo gewoon zijn dat hij zich daarvoor kan verzekeren. Voor iedereen Delta Lloyd, waar Wiggers hoofd arbeidsongeschiktheids- en ongevallenverzekering is, is een van de particuliere verze- keraars die in de startblokken staan om hun ao-verzekeringen aan de man te brengen. Hun uitgangspunt, volgens Wiggers: „Iedereen moet zich kunnen verzekeren tegen arbeidsonge schiktheid". Voor de verzekeraars is ar beidsongeschiktheid een gat in de markt, maar verrast zijn ze wel. Dat blijkt ook uit de offertes van de particuliere verzeke raars voor collectieve ao-verze keringen. Ze lijken nog erg veel op wat de bedrijfsverenigingen doen. Maar uiteindelijk zullen de particuliere polissen toch sterk afwijken van de bestaan de. De verzekeraars zijn er boven dien van overtuigd dat er uit eindelijk een mini-stelsel zal komen. 'Onherroepelijk', vol gens Wiggers. Daarin is een verzekering voor arbeidsongeschiktheid onder deel van een wettelijke, collec tief gefinancierde basisverze kering op minimumniveau. Bij verzekeren vindt plaats op de vrije markt. Bedrijfsverenigin gen krijgen dan concurrentie van particuliere verzekeraars. Vlees noch vis Zover is het nog niet. Sinds 25 januari is de wao-verzekering een soort midi-stelsel: vlees noch vis. Toch is er al ruimte voor de particuliere verzeke raars. Bedrijven kunnen voor het bijverzekeren bij hen te recht. Theo Wiggers is ervan over tuigd dat de weg naar minder 'arbeidsongeschikten via de particuliere verzekeraars loopt. „Bij ons is het aantal uitkerin gen door psychische aandoe ningen veel lager dan bij de bedrijfsverenigingen". Boven dien zullen verzekeraars hun polisvoorwaarden harder for muleren en de claims zorgvul diger toetsen dan bedrijfsvere nigingen. Ze hebben immers hun winstoogpunt: hoe minder toegekende claims, hoe meer winst. J/ 1? Deze week kon je zo'n beetje het toppunt van onmacht op tv zien. Het betrof een apparaatje ten behoeve van het Amsterdamse openbaar vervoer, waarmee gecontroleerd kon worden of door zwartrij ders opgegeven adressen en postcodes ook inderdaad bestaan. Het naïeve idee achter het apparaatje is dat op het moment dat het kastje 'oké' zegt er geen nadere controle nodig is. Dat is natuurlijk onzin, want wie bewust zwart reist, is slim genoeg om een aantal adressen en bijbehorende postcodes uit het hoofd te leren. Gevolg zal dus zijn dat tal van volstrekt onschuldige Amsterdammers straks bekeuringen in de brievenbus krijgen voor zwartrijden en zo ongeveer zullen moeten gaan bewijzen dat ze geen valse naam, maar wel een juist adres hebben opgegeven tijdens een tramrit die ze nooit gemaakt hebben. Ze zouden in Amsterdam het geld wellicht beter kunnen besteden aan vaste conducteurs in bus en tram, maar dat werkt op den duur ook niet en levert zelfs in veel gevallen levensbedreigende situaties op. Misschien kunnen ze beter alle Amsterdammers ver plicht een lokale OV-jaarkaart aan laten schaffen, zoals dat met studenten landelijk is gebeurd. Het is misschien hard, maar zo financier je die voorziening het simpelst en hou je zelfs wellicht nog wat geld over voor de benodigde gewapende bewakers. MERIJN Vrachtverkeer krijgt eigen rijstrook Rotterdam - Eén rijstrook op de A16, aan de westkant van Rotterdam, wordt binnenkort exclusief bestemd voor vrachtver keer en bussen. Personenauto's die daar rijden worden elektro nisch gesignaleerd en beboet. Rijkswaterstaat heeft samen met de gemeente Rotterdam dit zogenoemde selectsyssteem ontwikkeld om vrachtverkeer naar de haven en het openbaar vervoer zoveel mogelijk ruimte te bieden. Een woordvoerder van de gemeente Rotterdam zei dat de maatregel nog vóór de zomer van kracht wordt. Het is voor het eerst dat vrachtwagens en bussen in ons land een speciale rijstrook krijgen op de snelweg. AID brengt Britse kotter op Den Haag - De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft vrijdag avond in samenwerking met de douane en de Kustwacht een Britse kotter opgebracht naar de haven van Harlingen. Het schip werd 's middags door een vliegtuig van de Rijkslucht vaartdienst bij de Waddeneilanden opgemerkt toen het zich binnen de 12-mijlszöne bevond. Volgens de woordvoerder van de AID gebeurt het maar zelden dat een buitenlands vissers schip in Nederland wordt opgebracht. Volgens de AID had de kotter zo'n 3000 kilogram vis aan boord met een totale waarde van ongeveer 25.000 gulden. 5»alr I uh At-s Vervuild Maaswater bedreigt Biesbosch Den Haag - Rijkswaterstaat heeft van dinsdag tot en met donderdag in het water van de Maas bij het meetstation in Eijsden verhoogde gehalten aan diisopropylether gemeten. Het zal ongeveer zeven dagen duren voor de verontreiniging het punt bereikt waar het Waterwinningsbedrijf Brabantse Bies bosch water inneemt. In de loop van volgende week zal blijken of het bedrijf de inname van Maaswater voor de bereiding van drinkwater tijdelijk moet staken. Bij de metingen zijn gehalten van diisopropylether aangetroffen die acht maal hoger zijn dan de zogenaamde alarmeringswaar- de. Vorig jaar zijn in de Maas ook herhaaldelijk verontreinigin gen met de stof vastgesteld. Het waterwinningsbedrijf heeft toen enkele keren het innemen van water moet staken wegens verontreinigingen. Het waterwinningsbedrijf levert drinkwater aan onder meer Rotterdam, Dordrecht en in het westen van Brabant. Vijftigste oorlogsmonument in Rotterdam Rotterdam - Rotterdam krijgt op woensdag 31 maart haar vijftigste oorlogsmonument. Die dag onthult premier Lubbers er het gedenkteken voor Het Vergeten Bombardement. Het misluk te geallieerde bombardement, dat 326 burgers het leven kostte, is dan precies vijftig jaar geleden. Op 31 maart 1943 wilden de geallieerden met 102 bommenwer pers een aanval uitvoeren op een door de Duitse marine gebruikte machinefabriek van Wilton Feijenoord. Door de harde wind öf door een foute aanvliegroute kwamen de meeste bommen terecht op de woonwijken Bospolder en Tussen dijken. Actie Greenpeace tegen pvc Vlissingen - Greenpeace wil gemeenten in Nederland en België overhalen een anti-pvc-beleid te gaan voeren. Om te beginnen worden 13 Nederlandse en 88 Belgische gemeenten, langs de Schelde, en later dit jaar andere gemeenten in Nederland, aangeschreven met het verzoek geen pvc-produkten meer aan te schaffen en tevens een verbod voor deze stof op te nemen in bouwverordeningen. Dit maakte de organisatie vrijdag, bij het begin van een Belgisch-Nederlandse campagne tegen chloor en de negatieve gevolgen hiervan, bekend op het actieschip Solo in de Tweede Vlissingse Binnenhaven. Vandaag en morgen ligt de Solo nog in Vlissingen, daarna vaart het schip naar Antwerpen waar de tentoonstelling tot eind maart te bezichtigen is. Tot het eind van 1993 worden daarna andere plaatsen in Nederland aangedaan. VERVOLG VAN VOORPAGINA De werkgevers zijn daartoe be reid. Mochten de partijen wat de an dere geschilpunten betreft te genover elkaar blijven staan, dan wordt vanaf maandag ge staakt in de bedrijfstak. De bon den hebben inmiddels acties in het vooruitzicht gesteld bij Jo hnson Controls, Spaans Balk en Tektronic in Friesland en SWD in Zwolle. Bij Stork Pompen (Assen) en Mercon Steel Structu res (Gorinchem) staat een 24-uurs staking op het program ma. De bonden willen de stakin gen steeds verder uitbreiden. De zesde ronde van de cao-on derhandelingen in de bouwnij verheid (200.000 werknemers) hebben gisteren niets opgele verd. De gesprekken daar zijn opnieuw gestrand op de wao- kwestie. De vrijdag voortgezette onder handelingen bij DSM Limburg over een nieuwe cao en een so ciaal plan, hebben evenmin tot resultaat geleid. De onderhande lingen worden op vrijdag 26 maart hervat. Bij DSM verdwij nen op korte termijn 800 tot 1500 arbeidsplaatsen. Volgens de vakbonden zitten de onderhandelingen 'muurvast' doordat de delegatie van DSM niet bevoegd bleek een akkoord te sluiten.

de Stem | 1993 | | pagina 3