Kabii OVERIGENS Voormalige trotse Rode Leger lijdt aan schizofrenie 'God geeft niet alle vogels een nest' 'Belastingvlucht stoppen door verlaging vermogensbelasting' DE STEM I Hoge nood Extra inter trein via R< Kunst Minister D'Ar de stem ACHTERGROND de stem Fred de fret DESTEM- Sudanese bisschop in ballingschap: Stevens: Grotere ongelijk verdeelde welvaart is beter dan gelijk verdeelde armoede ZATERDAG 13 MAART 1993 Terwijl heel Groot- Brittannië zich zor gen maakt om crimi naliteit blijkt in Wales een bijzondere vorm van misdaad preventie te bestaan. In het 9.000 zielen tellende plaatsje Newtown, halverwege Bir mingham en Aberystwyth aan de Gardigan Baai, menen Twaalf Rechtvaardige Man nen (zo tenminste noemt de lokale buurtwacht zich) een overtuigende methode te heb ben gevonden om insluipers en vandalen te corrigeren. Ontevreden over het 'lakse' politiebeleid heeft een Welse vrije jongen, free-lance bouw vakker David Evans (48, ex- worstelaar en thans judoka), thans een bijtend antwoord in petto voor wie het verschil is vergeten tussen het mijn en dijn. Dat antwoord heet Fred en is een fret (een soort bunzing). Evans, die met zijn Duitse' herder graag door Newtown patrouilleerd, houdt het graag simpel en legde even uit wat hij onder rechtvaardigheid verstond. „Gewoon, als we ie mand op heterdaad betrappen slepen we hem de heuvels in, zetten hem op zijn kop en laten Fred in zijn broekspijp glijden. Dat zal tegelijk pijn lijk en beangstigend zijn. Het zal de crimineel een lesje le ren dat hij niet snel vergeet. De littekens zullen hem er altijd aan herinneren." Een betrapte misdadiger die oprechte spijt betoonde, kon volgens de Rechtvaardige Man nog één kans op levens betering krijgen om voltrek king van het frettevonnis te ontlopen. Fred en twee reser ves worden door hem in een hokje in zijn achtertuin ge houden en ze krijgen alleen rauwe lever gevoerd om hun bloeddorstigheid op peil te houden. „Het zijn woeste knapen, vooral Fred," aldus de ex-worstelaar. Tot nu toe kreeg niemand zo'n hongerige knager in de broek geduwd, maar dat Evans hiertoe in staat is, we ten velen in Newtown wel zeker. De buurtwachtleider heeft een reputatie. Toen hij eens vermoedde dat geld uit zijn caravan was gestolen, in stalleerde hij een jachtgeweer voor de deur met een draad naar de trekker. Wie daar tegenaan zou lopen had een volle laag rijstkorrels in het gezicht gekregen: „Ik wilde zijn hoofd er niet afblazen,- maar hem alleen wat inpepe ren." De politie van Newtown ontdekte de valstrik en liet het schiettuig ontmantelen. Evans roeping als Fretman, een Welse variant op Batman, oogst overigens geen unanie me bijval. Volgens sommigen heeft hij Newtown nu de re putatie van een soort 'Got ham City' (de woonplaats van Batman)) bezorgd, geterrori seerd door het gespuis, terwijl het in werkelijkheid niet erger is dan elders. Hoofdinspekteur Barry Da- vies van de plaatselijke politie heeft de buurtwacht gewaar schuwd dat als ook maar één fret wordt ingezet Evans meer problemen zal hebben dan de gebetene. Fretman echter meent dat hij voor een goede zaak strijdt en zegt best een proces te willen riskeren. Tot zijn genoegen constateerde hij dat de inbre kers van Newtown de laatste tijd toch minder aktief lijken. Een keer per halfjaar een zaterdagochtend naar de Kunstuitleen, voor een schilderij aan het haakje in de gang. Het is de periodieke test. Hij houdt van groot en abstract, zij van herkenbaar en een mooie lijst. Al sinds zij lid zijn, valt de keus tegen op de dag dat zij er zoeken; de mooiste werken zijn nooit paraat. Ze nemen dit keer maar wat hij kiest; er is niets herkenbaars in een mooie omlijsting. Nu wint hij en straks wint zij. Het wordt nooit ruzie; altijd bijna. Dat is het nut van de Kunstuitleen: wie deze kwelling kan doorstaan, weet zich geschikt voor het samenwonen. HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per halfjaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. De toekomst van de democratie in Rusland en de positie van president Boris Jeitsin staan op het spel op het Congres van Volksafgevaardigden dat deze week plaatsvindt. De legertop heeft beloofd neutraal te blijven in het conflict tussen hervormingsgezinden en conservatieven, maar in de Russische politiek is het leger vrijwel nooit neutraal. Door Michael Evans (Times) NOCH JELTSIN, noch zijn meest ge harde tegenstanders kunnen winnen zonder de steun van het leger. Dat is een feit, zelfs nu het voormalige Rode leger, 45 jaar lang de grote militaire tegenstander van het Westen, lijdt aan een ernstige vorm van schizofrenie. Het leger heeft ruimschoots de be schikking over zowel conventionele als nucleaire wapens, maar het ontbeert mankracht, een goed bevel, controle en motivatie. Van de trots en het prestige van het Russische leger is vrijwel niets meer over. Ondanks de ontzagwekkende vuur kracht van het Russische leger, vormt het volgens deskundigen van de Navo niet langer een bedreiging voor Euro pa. Het is niet langer een bruikbaar militair instrument tegen oppositie. De samenhang is verdwenen en het logis tieke systeem stort ineen. Een onver wachte nucleaire aanval lijkt ook on waarschijnlijk, omdat daarmee geen rationeel of zelfs maar een irrationeel doel gediend zou zijn. De ineenstorting van de militaire ma chinerie van de Sovjetunie en bovenal het onvermogen van de regering in Moskou om de economische en sociale gevolgen ervan het hoofd te bieden, brengen evenwel nieuwe gevaren met zich mee, die de conservatieven, die zich verzetten tegen Jeltsins hervor mingen, uiteindelijk in de kaart zou den kunnen spelen. In de ogen van de gemiddelde Russi sche soldaat hebben de hervormings gezinden hem zijn middelen van be staan afgenomen, met name Michael Gorbatsjov (waarschijnlijk de meest gehate man binnen het Russische le ger). Ook het Westen is schuldig, om dat het Gorbatsjov heeft toegestaan en geholpen het communisme ten val te brengen en het systeem te ontmantelen dat hen decennia lang heeft gevoed en privileges heeft verschaft. Theoretisch bestaat er nog steeds een centrum dat het leger bijeen moet houden, maar in werkelijkheid is er geen sprake meer van enig doelmatig centraal gezag. Maarschalk Jevgeni Sjaposjnikov, zogenaamd opperbevel hebber van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten (GOS), is eigenlijk een man zonder functie. Zijn macht is denkbeeldig. Een recente opiniepeiling onder het leger toont dat slechts 17 procent van de officieren Jeltsins hervormingen steunt. Twee jaar geleden waren de militairen wantrouwig, boos en gedes illusioneerd over de veranderingen. Wanhoop en radeloosheid tekenen de stemming van vandaag de dag. De soldaten van het voormalige Sov- jetleger krijgen te maken met een nieu we definitie van loyaliteit. Veel solda ten beschouwen Rusland en de Oekraï ne nog steeds als hetzelfde land en kunnen niet aanvaarden dat de Balti- sche staten onafhankelijk zijn. Veel Russische soldaten die besloten een eed van trouw te zweren aan het Oekraïnse leger wegens de gunstigere economische omstandigheden in de Oekraïne, komen daar nu op terug omdat de economische situatie in de Oekraïne nog sneller verslechtert dan in Rusland. Verhitte gemoederen tijdens een discussie tussen militairen over de toekomst van het leger. F0T0 EPA De dienstplicht wordt in de Oekraïne massaal ontdoken, slechts tien procent van de dienstplichtigen komt opdagen. In Rusland was het verzuim vorig jaar twee keer zo groot als in 1991. Gene raal Vladimir Lobov, oud-chef van de generale staf, zegt: „Het leger weet niet aan wie het ondergeschikt is, wie het dient en voor wie het zijn militaire plicht vervult." Eenderde van de lagere officiers heeft gezegd een andere baan te willen zoe ken. Zij hebben genoeg van de afkal vende status van het leger; eerst waren ze de crème de la crème van de samen leving, nu staan ze onderaan de maat schappelijke ladder in termen van be taling, huisvesting en werkomstandig heden. Ook is de etnische spanning binnen het leger gegroeid en is er sprake van onderling geweld in de barakken. Vol gens een schatting zijn in de tweede helft van de jaren tachtig 15.000 tot 20.000 soldaten omgekomen buiten de strijd; een veel voorkomende doods oorzaak was etnisch geweld. Dat zijn meer doden dan het officiële cijfer van 10 jaar oorlog in Afghanistan. Jaarlijks zouden 8.000 soldaten om het leven komen; de helft als gevolg van zelfmoord, 20 procent door mishande ling en 10 procent bij ongelukken. De soldaten worden zo slecht en zo onregelmatig betaald dat Jeitsin nooit een garnizoen bezoekt zonder een kist- roebels om ze rustig te houden. Hoewel beloofd was dat de soldij van de offi cieren zou worden verdubbeld, hebben de commandanten zich nu tot een strategie gewend van 'verrijk jezelf'. Ze bieden hun troepen aan als werk krachten aan de plaatselijke gemeen schap in ruil voor geld en goederen. Hoe verder je naar het Oosten gaat, des te meer voorbeelden er te vinden zijn van deals tussen comandanten en de plaatselijke autoriteiten; de troepen halen de oogst binnen, leveren brand stof en verkopen wapens aan maffiag- roepen tegen contant geld dat ze onder elkaar verdelen. Deze improvisatie vult de monden,, magen van de soldaten, maar J ook aan dat Moskou geen enkel te meer uitoefent. Een in de Baltische republieken p tioneerde hoge Russische commajl! verwoordt de bitterheid en de wrokt de legerhiërarchie voelt. Hij vindt 21 Gorbatsjov veroordeeld moet worfc' wegens verraad. Jeitsin vertrouwt ook niet. Na 23 jaar trouwe i woont hij met zijn vrouw in een kn mertje van twee bij drie. Een pensb, zit er waarschijnlijk niet in, zwangere dochter zal binnenkort J bij hen intrekken. Haar echtgenoot t-i bij de vredesmacht in de Kaukasus, Richard Woff, collega van Lough Sandford: „Een carrière in het 1™ wordt nu beschouwd als een heel 1 kante gok. Eenvijfde van de kadettra op de militaire academies zoekt 1 werk in een andere richting en som gen stoppen zelf halverwege de op. ding. Er is daardoor een tekort a? commandanten ontstaan. Son®:p garnizoenen hebben zo'n tekort aa manschappen dat de officieren moeten lopen". De jongere generatie Russische com. mandanten praat niet langer over ij- dreiging van de Navo. Zij hebben W over de dreiging uit het 'bijna buitel land': hun buurstaten en andere repj blieken van de voormalige Sovjetunie. De algemene strategie is overeenko®. stig gewijzigd; de nadruk ligt J langer op grote tankformaties, maar a minder intensieve operaties met nj biele troepen. Hierdoor is inkrimping van de troepal mogelijk. Met dat proces is al e| begin gemaakt. De vredesmachten ba l ten Russisch grondgebied, zoals i| 201ste Gemotoriseerde Divisie J Tadzjikistan, werken op contractbassl Deze beleidswijziging heeft echter ttf veel onvrede geleid. Macram Mac Gassis is een 54-jarige zwarte bisschop uit Sudan die in ballingschap in Duitsland leeft: Hij trekt de wereld over om aandacht te trekken voor het lijdende Sudanese volk. Deze week voerde hij gesprekken in Den Haag in de hoop dat Nederland de Sudanese armoede en honger aankaart bij de VN-Veiligheidsraad. „Sudan sterft," zegt hij, „en de wereld kijkt toe." Door onze redacteur Paul de Schipper „LUISTER," zegt de bisschop en priemt een harde, herderlijke vinger in mijn borst, „dit is een terroristisch regime. Wat in Su dan gebeurt heeft niets met reli gie te maken. Dat is alleen de dekmantel voor machtspolitiek waardoor christenen èn mos lims worden vertrapt. De Afri kaanse cultuur en de Afrikaan se mens worden in Sudan ver nietigd." De 54-jarige Macram Mac Gas sis is een zwarte bisschop in ballingschap. Hij lacht om zijn situatie: „God geeft niet alle vogels een nest." Gassis vertelt hoe hij de Duitse minister die het asielbeleid doet op dezelfde manier in het revers prikte en zei: „Jullie kunnen je grenzen sluiten voor vluchtelingen, maar wij blijven komen. Als ik te kiezen heb tussen een execu tie in Sudan en een gevangenis in Duitsland, dan is de keus makkelijk." Gassis woont momenteel in Duitsland, maar trekt de wereld rond om aandacht te vragen voor Sudan. De afgelopen maanden voerde hij gesprekken' met de paus, met VN-secretaris- generaal Boutros Ghali, met premier Major van Groot-Brit- tannië en met EG-voorzitter Delors. De afgelopen week voerde hij gesprekken met hoge ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Bij de kamercommissies voor Buitenlandse Zaken en Ontwik kelingssamenwerking heeft mgr. Gassis erop aangedrongen dat Nederland Sudan aan de orde stelt in de Verenigde Na ties,-het liefst in de Veiligheids raad. Verder heeft hij in Genève ,en in Den Haag ervoor gepleit dat er in Sudan corridors ko men zodat de hongerende be volking in het zuiden van voed sel en medicijnen kan worden voorzien. In de Verenigde Staten gaan inmiddels stemmen op om in Zuid-Sudan een veiligheidszone in te stellen naar het voorbeeld van Noord-Irak, waar de Kur- den de bescherming van de VN genieten. Het bisdom van Gassis is het gebied rond El Obeid in de provincie Kordofan: 'Het wilde westen van Sudan'. Het is het land van de Nuba, het land van het ongelooflijke verhaal van 25.000 verdwenen kinderen. De Nuba is een volk dat sinds drie jaar speciale aandacht ge niet van het fundamentalisch regime in Khartoum. „Wat dat betekent?" vraagt Gassis „dat er vorig jaar plotse ling duizenden naakte kinderen door El Obeid liepen. Kinderen die bij hun ouders in de Nuba- bergen waren weggeroofd. Tij dens een grote massa-ceremonie zijn ze allemaal besneden om ze zo tot moslim te maken. Plotse ling waren ze weer verdwenen. Ze zijn verkocht als slaven aan Arabische handelaren die ze hebben gedistribueerd onder Arabische families in de steden en dorpen van Noord-Sudan." „Sudan sterft," zegt Gassis „en de wereld kijkt toe." Hij schroomt er niet voor om de regering van generaal Omar el Bashir 'een terroristisch regime' te noemen, vertelt over vrienden die hebben weten te ontsnappen en die de wonden van zweepsla gen nu in Europese ziekenhui zen laten behandelen: „Ze zijn nog gelukkig, want hun familie leden werden voor him ogen gedood." „Islam tegen christenen? Dat beeld is te simpel," meent de bisschop „dit regime doet ook de islam kwaad. Ze gebruiken de religie als dekmantel voor pure machtspolitiek." Internationaal zijn de leiders van Sudan geïsoleerd. Ze zijn door de VS, de EG en de VN veroordeeld wegens minachting van de meest elementaire men senrechten. De mensenrecht- commissie van de VN in Gen- meve heeft vorige week een spe ciale rapporteur benoemd voor Sudan. Alleen Iran en China steunen het reusachtige land aan de Nijl. Iran betaalt de wapens die in China worden gekocht en die worden gebruikt om het zwarte zuiden van Sudan onder contro le van Khartoum te krijgen. Vorig jaar nog sponsorde Iran die strijd met 600 miljoen gul den. Zoekend naar vergelijkingen om de apocalyptische omvang van de rampzaligheid in Sudan aan Europeanen duidelijk te maken, zegt Gassis: „Mensen gaan dood aan martelingen, honger, oorlog en epidemische ziektes. Ze vluchten en weten tic niet waarheen. Ze lopen maar, zoeken schuilplaatsen, worden gebombareerd, verkracht en sterven langs de weg. Vergele ken met Sudan was de apart heid in Zuid-Afrika vriendelijk. Wat bij ons gebeurd, is erger dan Somalië en wreder dan Joe- goeslavië." Er zijn parallellen met voorma lige Joegoslavië, het systema tisch verkrachten van vrouwen bijvoorbeeld. Volgens Bona Malwal, ex-minister van Infor matie van Sudan en net als Gassis levend in ballingschap, heeft het regime haar soldaten daarvoor zelfs financiële belo ningen in het vooruizticht ge steld: „Op 30 december vorig jaar is er een codebericht ge weest van het militaire hoofd kwartier in Khartoum aan de Kuri je het maken om in een tijd dat de broekriem opnieuw moet worden aangehaald en de koopkracht van de laagste inkomens daalt, te pleiten voor verlaging of zelfs afschaffing van de vermogensbelasting? Nee, zullen sommige politici luidkeels roepen. Ja, zegt de wetenschapper, weliswaar goedbetaald maar niet behept met de noodzaak politieke keuzes te doen. Door onze redacteur Pieter-Jan Dekkers PROF. DR. L. G. M. Stevens uit Prin senbeek, hoogleraar belastingrecht aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit, durft de vraag ook met een hartgron dig 'ja' te beantwoorden. Het gaat, zegt hij, om het klassieke dilemma tussen rechtvaardigheid en doelmatigheid. Rechtvaardigheid. Bij minder draag krachtige belastingbetalers zal het af schaffen van de vermogensbelasting ongetwijfeld gevoelens van onrecht op roepen. De rijken worden nog rijker en dan moeten de armen wel armer wor den want iemand moet de rekening betalen. Voor de wetenschapper telt meer de doelmatigheid. Als bijvoorbeeld door het afschaffen van de vermogensbelas ting de massale belastingvlucht naar België een halt kan worden toegeroe pen, profiteert daar iedereen van, ook lagere inkomens. Stevens: „Het is ook voor de meest kwestbaren in de samenleving beter dat een grotere welvaart ongelijk wordt verdeeld, dan dat iedereen in een perfect verdeelde armoede leeft". De discussie over maatregelen om de belastingvlucht naar België te stoppen, duurt ook al zo lang het probleem bestaat, maar verder dan risicoloos discussiëren is men nooit gekomen. Pas de laatste jaren wordt de (mogelij ke) relatie tussen dat vluchtgedrag en de vermogensbelasting serieus geno men. PvdA-Kamerlid Vermeend bij voorbeeld loopt al geruime tijd rond met het idee om die vermogensbelas ting zo te veranderen dat vluchtende ondernemers op hun schreden terugke ren. Samen met zijn CDA-collega Vreug- denhil heeft hij een plan gemaakt om de vermogensbelasting voor directeu ren-grootaandeelhouders, die hun ver mogen in het eigen bedrijf hebben zitten, af te schaffen. Ongebruikelijk was hun volgende stap: een wetenschapper laten uitvogelen of dat plan betaalbaar is en hem tevens vragen fiscale maatregelen te beden ken om het verlies aan inkomsten voor de schatkist te beperken of zelfs geheel te compenseren. Want als het alleen maar geld kost, sneuvelt zo'n mooi plan in het parlement. Stevens heeft van de geboden gelegen heid gebruik gemaakt om niet alleen het plannetje van beide kamerleden 'na te rekenen' -het is betaalbaar, concludeert hij - maar ook wat diep gaander in te gaan op het nut dan wel het onnut van de vermogensbelasting. Hij vindt dat het uitgangspunt voor fiscaal' beleid het feitelijk gedrag van de belastingbetaler moet zijn. Als veel vermogende Nederlanders om fiscale redenen naar de zuiderburen uitwij ken, mag je dat als wetgever niet negeren. Want: hoe meer rijke mensen het land verlaten, hoe minder vermo gensbelasting er binnen komt. Maar ook: hoe minder geld in de schatkist Prof. L. Stevens: 'Afschaffing van de vermogensbelasting verdient zichzelf terug'. FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP vloeit uit de belasting op inkomsten uit 'vertrokken' vermogens en nalaten schappen. Bovendien verdwijnt er een stukje werkgelegenheid. Stevens: Schattingen wijzen uit dat afschaffing van de vermogensbelasting zich op den duur grotendeels zelf te rugverdient. Afschaffing levert geen problemen in de uitvoering op, want er zijn geen ingewikkelde overgangsmaatregelen nodig. Een positief effect is ook dat alleen al de aankondiging dat deze belasting gaat verdwijnen, veel aspi rant-emigranten van hun voor de Ne derlandse schatkist onzalige plan zal doen afzien. Er zitten natuurlijk ook nadelen aan vast, zoals de eerder genoemde weer stand in brede lagen van de samenle ving. Een ander nadeel is dat de fiscus een belangrijk controlemiddel verliest op de vermogens. Afschaffing kost de schatkist 1,45 mil jard gulden. Volgens Stevens zal meer dan de helft van dat bedrag terecht komen bij de inkomensgroep tot 50.000 gulden en pakweg zo'n 85 procent bij de inkomens tot 100.000 gulden. Het voordeel komt dus niet zozeer terecht: bij de super-rijken. Je kunt de vermogensbelasting ook gefaseerd afschaffen in combinatie met het verhogen van de bestaande vrij stelling voor het ondernemersvermo gen. Dat kost de schatkist minder geld en het signaal naar belasting-emigran ten is ook groot. Dan is er de mogelijkheid die Ver meend en Vreugdenhil bieden: het af schaffen van de heffing op het vermo gen, dat directeuren-grootaandeelhou ders in hun bedrijf hebben gestopt. Dat kost de overheid bijna een half miljard gulden. Dan de mogelijkheid, die Stevens na aan het hart ligt: een drastische verla ging van de vermogensbelasting van 0,8 naar 0,2 procent, gekoppeld aan een verdubbeling van belastingvrije sommen. Die verlaging moet gelden voor alle vermogenden, dus ook niet-onderne- mers. Met het verdubbelen van de belastingvrije sommen zadel je de klei- ne-vermogensbezitters bovendien niet meer op met veel administratieve rompslomp voor een, naar verhouding, zeer geringe belastingopbrengst. Stevens wil andere vrijstellingen, zoals de kinderaftrek, de interingsvrijstel- ling en de oudedagsvrij stelling laten vervallen. Wordt de vermogensbelas ting bovendien een stuk simpeler. Stevens plan kost ruwweg een miljard gulden. Nijpëls: 'misselijk FOTO DE STEM/DICK DE BOER Van onze Haagse redactie Den Haag - Makers van ami de Hilversumse omroepen m reclame meer maken. Het ka' nog toestaan in sport- en cult De ministerraad stemde gisteren in met een voorstel van minister D'Ancona (WVC). Die vindt dat er een duidelijker scheiding moet zijn tussen de publieke om roepen en commerciële stations. De bewindsvrouw voldoet hier mee ook aan de wens van de Tweede Kamer èn aan de Euro pese wetgeving. troepen in het zuiden. Noorde lijke soldaten die konden bewij zen dat ze in een jaar tijd w Zuidsudanese vrouwen zwange hadden gemaakt, konden i beloning krijgen van 250, Sudanese ponden plus een s grond in hun woonplaats." Kortgeleden heeft het fun mentalistisch regime in Khai-| toum in het bijzijn van i Johannes Paulus II ontkend datl er in Sudan mensen om hun geloof worden vervolgd. „Oh," zegt bisschop Gassis „en de zus ters van moeder Theresa dï die het land moesten, en paters Comboni, de Jezuïeten, de zusters van de Goede Ma de zusters van Liefdadigheid? Allemaal eruit. Is dit dan gr geloofsvervolging?" nsi Het pausbezoek vorige maa had niet de bedoeling om e dialoog met het regime aan te gaan. De paus heeft in Sudan de schendingen van de mensen rechten veroordeeld. Toch de Sudanese minister van Justi-1 tie een dezer dagen in Genève dat het bezoek van de paus juist had aangetoond dat in Sudan de mensenrechten niet worden geschonden. „Bij deze mensa komt het woord 'waarheid' niet in hun woordenboek voor," al dus een woedende mgr. Gassis. De r.-k. Kerk in Sudan i met de huidige regime te spre ken. „Als onze handen geketend zijn en we huizen moeten hurffl omdat we niet in onze mogen. Hoe kun je dan een dialoog houden?" Gaten schieten in 's Rijks vanuit de beschutte studeerkamer o( de universiteit is een even gemakkelij ke als ongevaarlijke bezigheid. He wordt pas echt serieus als je aangeeft hoe die gaten kunnen opgevuld. Stevens somt een rijtje mogelijkheden op, met als uitschieters de beperK van de rente- en dividend-vrijstellin gen in de inkomstenbelasting ('al 2.000 naar 1.000 gulden) en het af schaffen van de mogelijkheid voor on dernemers om grote bedragen aan pen sioenpremies belastingvrij te reserve ren. Ook wil hij sleutelen aan de zogeheten 80-procentsregeling. Dat is de bepa ling dat niemand meer dan 80 procel van z'n inkomen aan de fiscus hoeft ai te dragen. Vooral ondernemers mani puleren nogal eens met die regeling door hun belastbaar inkomen kunst matig laag te houden. Het laatste geval treft volgens Steven 10.000 ondernemers. Halvering van rente- en dividend-vrijstelling daaren tegen raakt hele volksstammen belas tingbetalers. Is hij niet bang dat d j onderdeel met name in het parlemen op fors verzet stuit? Ach, zegt hij, dat valt allemaal mee. Het is minder erg dan het hp Trouwens, voegt hij eraan toe, vrijstellingen verdwijnen op den au toch. Of Vermeend en Vreugdenhil de vo stellen van Stevens zullen wordt pas over enige tijd duidelijk, ze hun definitieve plannen bij Tweede Kamer indienen. i Voor Stevens staat het vast dater aan die belastingvlucht moet gebe" Je kunt het je als overheid niet Perma(, teren de vermogenden te laten taaien. D'Ancona FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Van onze verslaggeefster Roosendaal - De Nederlandse internationale trein laten rijden worden dan via Roosendaal Antwerpen en Brussel. Voorlichter K. Leering van NS deelde dat gisteren mee. Volgens hem is dit de eerste internatio nale treinverbinding die Arnhem met het buitenland heeft. De trein krijgt in de nieuwe plannen van de NS een inter-regiostatus. De snelheid van de trein is ver gelijkbaar met die van de huidi ge intercity-treinen. Die treinen verdwijnen in de toekomst om plaats te maken voor nieuwe intercity's die een groot deel van OP HET HOOGTEPUNT van zijn heeft André van der Louw oven partij op te zeggen. Van der Lou\ dissidente groep die het vooral van Wim Kok. Oe coup-pogingen van De Ro gesmoord. Een actieve rol binne oratie leek voor Van der Louw nif ondanks de afgang door de zijde partij. Ongetwijfeld zal bij zijn dat je vooral in de politiek noo afkappen van zijn levenslijn met een nuttige zet gebleken. De oud gevraagd voorzitter te worde onderzoeken op welke wijze de aanspreken. t^t besluit van de PvdA om de li e v°orzitter Marcel van Da ~h Schaefer worden gesprekl H°°d hoog gestegen is. Al ruim at de PvdA bij de komende Kar *a| verliezen, et initiatief van de PvdA heeft en een door degradatiezorgen r£?ep doet °P een voormaligi bliiw noogte heeft gespeeld, arnr Vaal< wein'9 praktische wa frnaam is gauw uitgewerkt, oe technische hoogstandjes c tirh I heeft het bij de achter! vanh rs hebben weinig vei n nun partijvertegenwoordige tliJ.^erdurende gemorrel aan Je kloof gezond.0 dar h--1" w is een °PPortun Crm moeiteloos over idei hpt„s.®?Vent handelen is niet wijfeien 0f Van der Louw r drouwensbreuk met de achte

de Stem | 1993 | | pagina 2